NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD GD EEN ILLUSIE ARMER «•«I No. >787 Donderdag 24 november 1977 81e Jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON 3 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ17,50 per jaar Franko per post 27,50 per jaar Advertenties 28 ct. per mm., excL BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wif geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON ,door LeidafGraafland Het vervelende is evenwel, dat iedereen ondanks alles aan Jossa denkt. Die nog altijd onvindbaar blijft. Frans junior is een dag in Rotterdam geweest om te ver nemen, of hij wat kan doen voor zijn zuster, die „in scheiding ligt", zoals tante Corrie het noemt, maar dat blijkt niet het geval te zijn. Tenzij Frans zijn zuster en nicht en neefjes in zijn huis in Utrecht wil opnemen, maar dat kan niet, zegt Frans. Al is het huis groot genoeg, hij moet aan zijn reputatie als hoofd van een christelijke school dénken. Zelfs in een stad als Utrecht zit je dan min of meer in een glazen huisje. Dus blijft alles zoals het is. Na een paar weken begint Els zich ver dienstelijk te maken in de grote winkel, waar doorlopend klanten komen en gaan. Er zijn twee vrouwen, die helpen en soms staat tante Corrie zelf ook nog achter de toonbank. Een extra hulp, die in de drukke uren meehelpt is daarom welkom. Oom Frans zowel tante Corrie waarderen het, dat Els op deze manier haar dankbaar heid wil tonen. Frans Hunninkhuizen heeft nog een keer een gesprek gehad met Van Slagen, nadat ze eikaar weer eens op de veiling hadden ontmoet. Frans nodigde hem uit ergens wat te gaan drinken en als ze zitten en roken, in afwachting van het drankje, merkt Frans op het eigenaardig te vinden, dat Sam nooit meer naar Jossa heeft geïnformeerd. „Weet je wel, dat ze nog altijd verdwenen is?" Nee, dat weet Sam niet, dus hij schrikt ervan. Eigenlijk had hij verwacht, dat ze te eniger tijd wel weer naar huis zou zijn ge komen en er liever niet met haar pleeg ouders over wilde praten. Frans Hunnink huizen blijkt althans nog niets te weten over het gebeurde en dat is maar goed ook. Wat heb je aan al die narigheid. Stom na tuurlijk, maar tenslotte hadden ze allemaal gedronken en dan doe je wel eens gekke dingen. Ja, hij is nu toch wel behoorlijk geschrok ken. Frans Hunninkhuizen kijkt hem ach terdochtig aan. „Bedoel je, dat ze al die weken niets van zich heeft laten horen?" „Precies, Sander, en dat staat me hele maal niet aan. Ze heeft een briefje nage laten want ze is nog even thuis geweest om een paar koffers met kleren in te pak ken, waarin ze meedeelde, dat jullie woor den met elkaar hadden en dat ze het uit gemaakt heeft. Ergens thuis ligt dat briefje er nog. Daar kwam het ongeveer op neer. Wat is er eigenlijk die avond bij jou thuis gebeurd? Wat is er voorgevallen?" Van Slagen voelt zich niet op zijn ge mak. Deze man was zijn schoonvader-in-spé en zakelijk kennen ze elkaar al heel wat jaren. Tot nog toe gingen ze uitstekend met elkander om, maar nu is er een drei gende blik in zijn ogen. „We kregen ver schil van mening over de voortzetting van de avond. Ach, we hadden allemaal wat gedronken, precies kan ik 't me ook niet herinneren, Frans, het is daarom best mo gelijk, dat het wat uit de hand gelopen is. Op een gegeven ogenblik was Jossa weg. We dachten naar het toilet of zo, dus je besteedt er niet dadelijk aandacht aan, niet waar? Maar toen we 's morgens opbraken, bleek Jossa nog alijd weg te zijn en toen we buiten keken, zagen we ook haar wa gentje niet meer staan, dus namen we aan, dat ze er genoeg van gekregen had en naar huis was gegaan." Bent u reeds geabonneerd op een twee - maandelijks tij d- schift met actualiteiten, cul tuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan: POSTBUS i - WISSENKERKE „Waarover kregen jullie dan ruzie? Hoe laat was dat ongeveer? Had Jossa ook te veel op?" „WaaroverDe man geeft voor na te denken. „Precies weet ik dat echt niet meer, Frans, het is alweer een hele tijd geleden. Ik meen, dat er een paar waren, die een spelletje wilden doen en ik meen, dat Jossa er weinig of niets voor voelde. Ik denk dat ik toen probeerde haar over te halen toch mee te doen, maar of dat gelukt is, kan ik me echt niet meer herinneren. Ik zei je al, dat we allemaal wat gedronken hadden." Waren jullie dronken?" „Nou, dronken is zo'n groot woord wat aangeschoteneen tikkeltje lollig, meer was het niet." Nogmaals vroeg Hunninkhuizen: „Had Jossa ook teveel op?" „Dat zal wel. Het Was aanvankelijk echt een leuk feest." „Anders niks voor Jossa om teveel te drinken. Ze was in die dingen altijd heel serieus." Er schemert weer iets in het hoofd van de ander, maar het is zo absurd, dat hij het niet uit durft spreken. En zelf vraagt hij zich nu af, of dit inderdaad voorge vallen is. Hij moet toch eens een paar vrienden, welke die bewuste avond en nacht er ook waren, over navragen. Omdat Sander niets meer zegt, vervolgt Frans: „Ik kan me jouw houding op 't ogenblik niet goed begrijpen, Sander. Als ik me goed herinnér, was je nogal gek op Jossa. jullie waren verloofd en zouden in december trouwen. Als je dan zo gek op haar bent, stel je toch alle pogingen in het werk haar terug te vinden?" Sander keek de man verontwaardigd aan. „Denk jij soms, dat ik dit niet heb gedaan? Ik heb enkele keren naar jullie gebeld, maar kreeg steeds je vrouw aan de lijn. Dan hing ik maar weer op. Ik was best genegen het weer goed te maken, wat dacht je? Maar wat kan ik doen, als ik geen enkel kontakt meer met haar kan krijgen?" Op deze vragen moest ook Frans Hun ninkhuizen het antwoord schuldig blijven. In Brabant gaat het leven gewoon verder. Dolf Prinsse is weer hersteld. Zijn dochter is er een keer geweest en begrepen, dat Jossa nu inwoonde bij haar vader. Of ze dat goed- of afkeurde, was op haar effen gezicht niet te lezen. Tegenover Jossa is ze beleefd, maar afgemeten en tamelijk koel. De vrouw ziet duidelijk dat het meisje, intussen achttien geworden, haar vader ver eert. Daarom blijft ze voortaan zoveel mo gelijk tijdens Julia's bezoeken op de achter grond. Bezoeken, die meestal in de veertien dagen plaatsvinden. Voor het overige schil dert Jossa als ze er zin in heeft en over voldoende daglicht kan beschikken, wat in deze donkere dagen voor Kerstmis niet al tijd het geval is. Anders helpt ze in de winkel, waar het in deze weken voor de feestdagen drukker is dan normaal. Of leest een van de vele boeken, die Dolf boven in een paar grote kasten heeft staan. Ze kun nen nog altijd goed met elkaar overweg, al kibbelen ze wel eens, doorgaans over kleinigheden, want Dolf is verschrikkelijk slordig en Jossa is het tegendeel. Dat geeft botsingen, die overigens niet zo veel om het li:f hebben. Dolf is een paar maal begonnen aan een schets van Jossa, als ze in haar eigen hoekje aan het schilderen is of wan neer ze zit te lezen. Maar na het bekeken te hébben, verscheurt hij het. Ze kent dat, want zelf houdt ze soms ook halverwege op met een poging iets te scheppen, als het niet naar haar zin is. De derde keer, dat hij een poging had gedaan, en opnieuw zonder succes, haalt ze de snippers uit de prullemand en probeert ze op een tafel aaneen te passen. En ziet dan een vaag begin van haar zelf als buste. Hoewel ze doorgaans een jasje over haar trui draagt, heeft hij haar uitgetekend in iets met uitgesneden hals. Ze krijgt er een kleur van en zegt boos: „Zo ben ik niet; als je gaat fantaseren, lukt het nooit." Hij knikt. „Klopt, maar zo wil ik je schilderen. Alleenjij wilt het niet." „Nee," antwoordt ze op harde toon, „dat wil ik zeker niet. Neem daarvoor maar een ander. Zat knappe meiden, die voor geld en goede woorden zo willen poseren als jij ver langt. Maar ik doe het niet." „Jammer. Ik zie je nu eenmaal zo voor me in mijn geestesoog." Ze schudt haar hoofd en stampt onge duldig met haar voet op de vloer. „Pro beer me alsjeblieft niet met je ogen uit te kleden, want dat vindt ik beledigend. Dan zou ik me onveilig gaan voelen en breek ik op. Laten we het leuk houden, zoals het nu is en maak je ten opzichte van dat andere alsjeblieft geen illusies." Dolf Prinsse legt zich er bij neer, want hi; begrijpt, dat het bij Jossa bittere ernst is. Ze zal zeker vertrekken, als hij op dit onderwerp blijft doorgaan. Jammer, dat ze niet wil poseren; hij zou een meesterwerk van haar kunnen maken. Sinterklaas vieren doen ze niet aan. Dolf vindt het flauwekul en Jossa is van me ning, dat het veel leuker is om elkaar met Kerstmis wat te geven. Samen maken ze op Sinterklaasavond, als de winkel een uur eerder dan normaal wordt gesloten, de ba lans op. De zaak heeft een record-omzet gehad in de laatste dagen. En nu moeten de Kerstdagen nog komen, 's Avonds vieren ze boven het zakelijk succes met een drankje, maar als Dolf een muziekje opzet en haar uitnodigt tot een dans, weigert ze. want dan wordt ze weer herinnerd aan die avond en nacht bij Sander, waar ze de ver schrikking van haar leven moest door maken. Ze wendt voor moe te zijn en gaat dan vrij spoedig naar haar kamer. Enkele dagen later heeft Dolf ineens een model: weer een jonge vrouw. Jossa schat haar op zeventien, achttien jaar, vast niet ouder. Dolf stelt het meisje aan haar voor: „Martie Zwetselage, dochter van een klein keuterboertje, een eindje buiten de stad. Ik heb toestemming van hem zijn dochter te schilderen; zijn vrouw is al enige jaren dood. Martie doet het huishouden, niet Martie?" (Wordt vervolgd.) Eindelijk is het dan zo ver gekomen, dat de lang verwachte weg tot rijbaarheid wordt vrij gegeven. De laatste 300 meter hebben lang geduurd. Het zware vervoer en allen die aan het Veerse Meer wonen en wan delen, rijden nu buiten de kom. Maar het voornaamste was een oplossing te vinden voor „veilig verkeer" en ook die is ge vonden. Want men hoort zo dikwijls tot verwijt zeggen: „Eerst moeten er doden vallen". Maar gelukkig hebben zij hier de weg van ondervinding gevolgd en ver keerslichten geplaatst. En ik denk dat het de instemming van het dorp wel had, dat de veiligheid no. 1 was. Alles verricht hebbende, opruimen, borden plaatsen en alle beletselen weg doende, wordt de weg opengesteld. Onze middenstand, als de pijlers van de gemeenschap, waren ook deze morgen druk in de weer. En zoals bij vele dingen ge beurt, wordt de vlag gehesen. Maar komt tot de ontstellende ontdekking dat het maar halfstok wordt. Dan vraagt toch een niets vermoedend burger of iemand van het Koninghuis overleden is. Ook is ons allen bekend, dat in mei alle jaren de vlaggen halfstok hangen ter herdenking van de gevallenen. Maar dan krijgt men als antwoord: Wel nee, dat is van de middenstand, als protest tegen afsluiting van de winkelstraten A. van Heestraat en de Noordstraat voor doorgaand verkeer, met als gevolg een nadelig saldo. De eigen bevolking, dat zal wel gaan, die zullen hun inkopen wel bij de middenstand blijven doen, maar de toerist, die weet nergens van en rijdt natuurlijk rechtdoor tot bij Kees van Boven, die woont gunstig aan de rijksweg. Nee middenstand, als deze afslag voor u de dood betekent, zullen ulieden geen lang leven meer hebben. Heus, maak geen zorgen over de toerist, dat hij het niet zal vinden, want die vraagt in Bergen op Zoom al waar de Miro en Trefcenter staat. Die heeft in deze 25 jaren ervaringen opgedaan waar het gebruik en (mis)bruik te koop is. Zet een pand aan de openbare weg met een blik appelmoes voor 1,50 en te rijden door 10 stoplichten één blik voor 0,98. Dan mag u raden waarheen ze rijden. Nee middenstand, wij moesten blij zijn, dat ons dorp is ontlast en zulk een veilig heid is gekozen en onze „knip" niet in de voorste rij plaatsen. Ikzelf vond het niet verstandig en als voorzitter of lid had ik alle krachten in gespannen om zulks teniet te doen, daar onze driekleur, halfstok hangende, voor dat doel niet op zijn plaats was. Want het is een nationale vlag en als men het symbool echt kende, zou men naar dat middel niet gegrepen hebben. Maar gelukkig: Daar is nog uitkomst, want ze kunnen over 7 wegen nog in Kamperland komen. Dank voor de plaatsruimte. Een gewone man van Kamperland. (Naam aan redactie bekend). BRANDWEER OP BEZOEK IN VREDESTEIN Maandagavond bracht de brandweer van Wissenkerke een bezoek aan het Bejaarden tehuis Vredestein. Deze avond was bedoeld als voorlichting van het personeel voor het bedienen van kleine blusmiddelen bij een begin van brand. De heer C. Hese uit Goes gaf het per soneel van het bejaardentehuis nader uitleg omtrent de behandeling, inhoud en werking van de aanwezige brandblusapparaten. Een en ander werd in de praktijk ten uitvoer gebracht en door het personeel zelf be oefend. Voorts werden verschillende situa ties, die zich zouden kunnen voordoen, besproken. Een leerzame avond, welke door het per soneel zeer op prijs werd gesteld. De brandweer werd een kop koffie en een aperatief aangeboden. Het ligt in de bedoeling het komend voorjaar een uitgebreide oefening in het tehuis te houden. SINT BEZOEKT KINDEREN VAN S.V. WISSENKERKE Woensdagmiddag 30 nov. organiseert de evenementencommissie van de s.v. Wissen kerke een St. Nicolaasmiddag voor de kin deren beneden de 10 jaar van de leden van deze vereniging. Sint en Piet komen om plm. 14.00 uur in de kantine van de S.V.W. aan de Sportlaan te Wissenkerke. BINGO-AVOND Zaterdagavond 26 nov. a.s. organiseert de muziekvereniging „Apollo" in samenwer king met de redactie van het clubblad „Onder de Molen" een grote Bingo-avond. Dit jaarlijks terugkerende evenement is steeds een succes geweest. Tal van fraaie prijzen staan klaar. Deze bingo-avond be gint om 19.30 uur in het Dorpshuis. "DE VERZAMELAAR" AFDELING ZEELAND Op zaterdag 26 nov. a.s. zal de boven genoemde vereniging een ruilbeurs orga niseren te Kruiningen. Deze zal gehouden worden in Ons Dorpshuis aan de Berghoek straat 3 en is geopend van 10.00—17.00 uur Op deze ruilbeurs zal men lucifersmerken, munten, sigarenbanden, postzegels, suiker zakjes, oude ansichtkaarten en andere ver zamelobjecten kunnen ruilen. KORTGENE Geboren: 3 okt.: Ingrid Sofia, d.v. M. Klaassen en S. L. Lems; 6 okt.: Neeltje Dina Leuntje, d.v. C. J. Blok en D. M. de Dreu; 13 okt.: Adriaan Abraham, z.v. A. A. Karman en J. M. van Gilst; 15 okt.: Joris Pieter, z.v. C. Kraaijeveld en M. Rosier; 31 okt.: Fabian Philippus, z.v. C. W. Pattipeilohij en J. P. de Bruine. Ondertrouwd: 7 okt.: C. P. Verwei, 22 jaar en H. van der Heijde, 22 jaar; 14 okt.: J. H. Tazelaar, 28 jaar en A. J. van der Weele, 20 jaar; 28 okt.: G. D. de Vries, 25 jaar en C. Koole, 27 jaar. Gehuwd: 28 okt.: C. P. Verwei, 22 jaar en H. van der Heijde, 22 jaar. Overleden: 17 okt.: Pieternella S. van Akker, 78 jaar, e.v. P. Verburg; 28 okt.: Gillis J. van de Linde, 80 jaar, e.v. M. A. de Vos; 28 okt.: Jacobus Meerman, 93 jaar. DO. 653 Horizontaal: 1. ingedijkt land - 5. trek hebben in - 9. dus (Eng.) - 10. slingerplant 12. pers. voornaamw. - 14. gesloten - 16. myth, wezen, half vrouw - 17. nieuw - 18. deel v. d. kachel - 20. inwendig orgaan 21. huisdier - 24. bouwland - 26. het Ro meinse Rijk (afk.) - 28. de oudere (afk.) 29. deel v. d. bijbel (afk.) - 30. per expresse (afk.) - 31. voorzetsel - 33. meisjesnaam 35. lofdicht - 37. dwaas, clown - 38. soort leer - 39. schouderholte - 40. eenh. v. druk (afk.) - 41. overheidsbedrijf (afk.) - 43 vol kerenorganisatie (afk.) - 44. vrucht - 46. voorzetsel - 47. pers. voornaamw. - 48. en omgekeerd (afk.) - ter inzage (afk.) 51. jaargetijde - 53. trage - 56. plaats in de Betuwe - 59. buigzaam - 61. bovenste deel - 62. brommerig - 65. voor - 66. en omgekeerd (afk.) - 68. Indonesische gekko 70. stofmaat - 71. duister - 72. olierijke zuidvruchten. Verticaal: 1. tijdsduur - 2. briefaanhef - 3. leerling (Fr.) - 4. meisjesnaam - 5. jong dier - 6. enig - 7. bekende motorraces (afk.) 8. inwendig orgaan - 9. deel v. e. dier 11. soort vaartuig - 13. vissersschip - 15. ieder - 17. dwaas, clown - 19. lokspijs - 20. lidwoord - 22. met de voeten duwen - 23. Europeaan - 24. transportbedrijf - 25. vogel 27. interest - 30. schildersgerei - 32. man nelijk zoogdier - 34. vochtig - 36. Spaanse titel - 37. snavel - 40. plaats in Grieken land - 42. Engels lidwoord - 43. vogel 45. eenvoudig - 47. voorzetsel - 49. plaats in Brabant - 51. luchtstrijdkrachten (afk.) 52. familielid - 54. toevluchtsoord - 55. ivoor - 57. metaal - 58. soort walvis - 60. soort palm - 63. deel v. h. hoofd - 64. filmmaatschappij - 67. Frans onb. voor naamw. - 69. naamloze vennootschap (afk.). Ophasing kruhmoortpumtef no. 652 Horizontaal: 2. over - 5. leek - 8. ras - 10. edda - 12. eelt - 14. unie - 16. au - 17. riet - 19. oase - 21. r.o. - 23. Iran - 25. eend - 27. real - 29. k.m.a. - 30. kers - 32. emoe - 34. anti - 36. sire - 38. nee - 40. foto - 42. meet - 44. list - 46. t.l. - 47. orde - 49. elke - 51. ne 53. gure - 55. mama - 57. laag - 59. bas - 60. tast - 62. adel - 64. spel - 66. Otto - 68. lel - 70. lire - 72. gala - 74. neer - 76. gr - 77. leer - 79. rest - 81. ga - 83. mist - 85. rond - 87. Eton - 89. lak - 90. ceel - 91. Eire. Verticaal: 1. Lea - 2. o.d. - 3. Vara - 4. ree - 5. 1.1. - 6. Eton - 7. kus - 8. r.i. - 9. aera - 11. duim - 13. eter - 15. Nero - 18. inkt - 20. ader - 22. olie - 24. raat - 26. esse - 28. eens - 29. kaft - 31. eind - 33. melk - 35. Noor - 37. item - 39. Etna - 41. Olga - 43. Eems - 45. iele - 48. rete - 50. laat - 52. egel - 54. USSR - 56. atol - 58. alle - 59. Belg - 61. alge - 63. dons - 65. pels - 67. tarn - 69. ergo - 71. Irma - 73. arre - 75. eter - 78. etc. 80. Ede - 82. a.n.p. - 84. ik - 86. o.l. - 88. te.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 1