NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD GD EEN ILLUSIE ARMER Begrotingsverslagen van de raadsvergadering Kortgene CP druk en uitgave: drukkerij markusse te wissenkerke - telefoon 3 08 - giro 206882 Zeeland Magazine? postbus i - wissenkerke hengelwedstrijd 6t. nscolaasaktie kamperland No. 3786 Donderdag 17 november 1977 81e Jaargang Abonnementsprijs ƒ17,50 per jaar Franko per port ƒ27,50 per jaar Advertenties 28 ct. per mm., excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON „Nee, maar dan zijn oom Frans en tante Corrie in een wip hier om me te bewegen terug te komen en daarvoor ben ik nog niet klaar. Hier en in Arten, hier ben ik tot rust gekomen. En gelukkig. Hier vege teer ik. Jij respecteert me en dat stel ik geweldig op prijs. We zijn goede vrienden en je weet nu, dat het nooit méér tussen ons kan worden. Wil je te zijner tijd met een andere vrouw hertrouwen, dat is ten slotte je goed recht, nietwaar, is er nog niets overboord. Ik pak dan mijn boeltje en verdwijn. Zonder meer. Nee, ik laat ze nog maar even in het ongewisse, Dolf. Ze weten donderds goed, dat ik niet in zeven sloten tegelijk loop. En voor één persoon is het wel eens goed, dat ik onvindbaar blijf. Kan hij de fiolen des toorns over mijn verdwijning opvangen. Want dat ze hem niet met rust zullen laten, staat intussen voor mij wel vast." Nog diezelfde zondag pakt Jossa haar kleren en andere bezittingen in Arten bij een en verklaart, dat ze het geweldig heeft gevonden, maar dat het nu tijd wordt om te vertrekken. De familie Verdoordonk doet haar uitgeleide en geeft haar de verzeke ring, dat ze bij hen in Arten steeds welkom zal zijn, al is het midden in de winter. Jossa rijdt weg, vrolijk nagewuifd door man, vrouw en kinderen en weet, dat ze er goed aan gedaan heeft al die tijd daar te blijven. Mede door de vriendelijke en niet-nieuwsgierige opvang van Maria Ver- duurdonk had ze gelegenheid rustig zich zelf weer te worden. Vooral de discretie heeft ze bizonder op prijs gesteld. Nee, ze heeft niet gezegd, dat ze naar het na burige stadje vertrekt om intrek te nemen in de hobbywinkel van Dolf Prinsse. De familie weet niet beter of juffrouw Jossa is weer terug gegaan naar huis. Als twee dagen later de assistent van het detective bureau Den Boore in Den Haag zover is gevorderd met zijn onderzoek, dat hij achter het adres komt van de verdwenen Jossa Hunninkhuizen en zijn auto parkeert voor huize Verduurdonk, komt hij van Maria te weten, dat de juffrouw zondag juist is ver trokken. Met al haar bezittingen. Voorzover bekend terug naar huis. Nee, meer weet Maria niet te vertellen. De man haalt een foto uit zijn zak en vraagt, die tonend: „Is zij het?" Maria bekijkt de kiek en knikt. „Zeker. Juffrouw Jossa heeft hier geschil derd, tot het slechter weer werd, maar ze heeft ons nooit verteld, waar ze woonde." „In Rotterdam. Bij haar pleegouders. Die zijn doodongerust, want ze is al sinds drie september verdwenen." „Op die avond kwam ze hier," herinnert Maria zich. „Heeft ze wat uitgehaald, wat niet door de beugel kon? Werd ze door de politie gezocht?" „WelneeEr is de avond en nacht tevoren in het huis van ene meneer Van Slagen in Hillegersberg een orgie geweest, waar voor meer geld verzopen is als ik in een heel jaar kan verdienen en waar toen heel wat is voorgevallen. Daar was die juffrouw Hunninkhuizen ook bij. Wat haar rol daar is geweest en waarom ze onver wacht in de vroege morgen van de volgende dag is weggegaan, kon ik niet te weten komen, maar veel fraais zal het bepaald niet geweest zijn." Die dag keert de assistent onverrich- terzake terug naar Den Haag. Met de we- Bent u reeds geabonneerd op een twee - maandelijks tijd- schift met actualiteiten, cul tuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan: door Leida Graafland tenschap, dat het vogeltje net is gevlogen en hij opnieuw kan beginnen. Hoofdstuk 4. Frans Hunninkhuizen wordt steeds meer ongeruster. Aanvankelijk was hij de mening toegedaan, dat Jossa te eniger tijd wel teken van leven zou geven. Maar nu de assistent van het detectivekantoor het adres heeft ontdekt, waar ze tot voor kort al die weken heeft vertoefd, is hij zelf in zijn wagen gestapt en de reis naar Arten ge maakt. Dat niet bepaald zo gemakkelijk te vinden bleek te zijn. Hij had er althans nooit van geboord en op een kaart staat het evenmin. Na veel vragen heeft hij ten slotte het kleine kerkdorpje gevonden: een twintigtal huizen, een hotelletje, twee café's, een kruidenierswinkel, waar je overigens zo ongeveer van alles kunt kopen en dan natuurlijk de kerk, want wat is in Brabant een dorp zonder kerk! Met een lege pastorie er naast, want Arten heeft nog altijd geen eigen pastoor. Voor het overige enkele boerderijtjes in de omgeving, landwegen en rust. Vooral nu, in de winter. Het adres van Fons en Maria Verduur donk is gauw gevonden. Enkel Maria is thuis, want Fons werkt 's winters in de stad en de kinderen zijn naar school. Als Frans zicht voorstelt als de oom en opvoeder van Jossa, mag hij binnenkomen en luistert naar wat Maria over Jossa vertelt. Ja, ze was wel uit haar doen, toen ze op drie september in de late na middag hier kwam. Kennelijk had ze nare dingen meegemaakt. Maar na enige tijd ging ze schilderen. Daardoor fleurde ze helemaal op. Een lief, rustig meisje. Ieder een in het dorp mocht haar. Ja, ze reed in een klein Morrisje, nu ja, groot genoeg voor haar alleen, nietwaar? Nee, er kwam nooit iemand voor de juffrouw, dus ook geen man. Er is nooit iemand in Arten voor haar geweest. Ze kreeg ook nooit post. Wat ze buitenshuis deed, weet Maria van zelfsprekend niet. Zoiets vragen wij niet, daar bemoeien wij ons niet mee, meneer. Ze heeft prompt elke week haar pension- geld betaald. We hebben beslist heel pret tige herinneringen aan juffrouw Jossa Nee, in Arten wordt Frans niet veel wijzer. Wat bezielt Jossa in 's hemelsnaam om op deze wijze onder te duiken? Be grijpt ze dan niet, dat hij en Corrie hoe langer hoe ongeruster worden? Het detectivebureau heeft geprobeerd de opdrachtgever gerust te stellen. Geen en kele reden voor paniek, meneer, want u hebt nu zelf kunnen constateren, dat ze tot voor enkele dagen nog gezond en wel was en al die tijd in Arten heeft gewoond. Er wordt verder gewerkt aan deze zaak. Onze assistent heeft immers haar adres gevonden? Weliswaar net een paar dagen na haar vertrek, maar hij komt ook wel achter haar nieuwe domicilie, als u maar geduld hebt. Daarmee moet het echtpaar Hunnink huizen het doen. Er is echter enkele dagen later weer de nodige afleiding, want Els heeft gevraagd of ze met haar kinderen tijdelijk bij oom en tante in Rotetrdam mag komen, omdat ze toch maar besloten heeft weg te gaan. Ondanks het feit, dat de rechter haar woning en kinderen heeft toegewezen. Dat is voor Antoon een tegen valler, dus neemt hij op zijn manier wraak. Beneden zijn twee vertrekken, naast de grote kapsalon, die eigenlijk nergens voor gebruikt worden; de meisjes drinken er koffie en er is een kast, waarin de meisjes hun kleren hangen. Maar die kan ook elders geplaatst worden. Dus Antoon sleept een aantal meubelen, kasten, een bed en alle verdere benodigdheden naar beneden. Ieder de helft, nietwaar? zegt hij tegen Els. Dus jij de televisie en ik de radio. Pas als alles beneden ingericht is, begrijpt Els, wat zijn bedoelingen waren. Want hij installeert Lenie in beide vertrekken en gaat nu zelf bij haar wonen. Boven komt hij niet meer, maar Els hoort vaak geluiden, die ze welis waar niet kan definiëren, maar overigens aan duidelijkheid niets te wensen overlaten. En huilt zich dan in slaap. Ze heeft ver schrikkelijk veel van Antoon gehouden en waande zich de gelukkigste vrouw van de wereld, toen ze voor het eerst in de grote slaapkamer boven de salon intiem met hem was. Nu mankeert er niets meer, dacht ze. Nu heb ik bereikt, wat ik wilde: trouwen met mijn baas. Nou, het is wel op een fiasco uit gelopen, want binnen drie jaar had Antoon al zo ongeveer genoeg van zijn vrouw en begon zijn vertier bij een ander te zoeken. Tot de donkerharige Lenie steeds duidelijker liet blijken, dat ze haar baas wel mocht en onder bepaalde voorwaarden bereid zou kunnen zijn tot zekere concessies. Het nieuwe avontuur lokte hem en toen Els achter zijn escapades met Lenie kwam, liet hij haar geraas en dreigementen over zich heengaan, waarna hij verklaarde door te zullen gaan, omdat Lenie en hij goed met elkaar overweg konden. Zij was gewoon in het defensief gedrongen. Ze was eigenlijk al verslagen voor ze de strijd tegen haar rivale begon. Eind november, een week voor Sinter klaas, haalt oom Frans Els en de kinderen af. De meubelen, die haar toegewezen zijn, heeft ze inmiddels ergens op laten slaan. Die komen later wel als Els weer een woning heeft. Misschien is daarvoor te eniger tijd in Rotterdam een mogelijkheid. In het stadje, waar ze ruim zes jaar met haar man heeft gewoond, wil ze niet blijven. Daar is ze te bekend. Ze zien Antoon niet meer en hebben niet door, dat hij intussen met Lenie boven van achter een gordijn de evacuatie gadeslaat. Bij oom en tante Hunninkhuizen komen haar opgekropte zenuwen los, maar tante Corrie doet alles, wat maar mogelijk is om haar nichtje te troosten en op te mon teren. Zodoende komt ze wat tot zichzelf. Al is ze in haar eenzaamheid, als de kin deren naar de kleuterschool zijn, apathisch. Nog geen dertig jaar oud en weldra ge scheiden vrouw. Wie zal me nog willen hebben met m'n drie kinderen? Wat voor toekomst is er nog voor mij? 's Avonds, als de kinderen in bed liggen, huilt ze op haar kamer tot tante Corrie of oom Frans haar opzoeken om haar met een zacht lijntje te bewegen beneden te komen. Ze begrijpen ten volle, dat dit ellendige dagen zijn voor hun nichtje, maar op de duur zal ook dit wel slijten. Overigens, maak je over de toekomst alsjeblieft geen zorgen, he? Je mag net zo lang hier blijven als je denkt, dat nodig is. Ons huis is groot genoeg. (Wordt vervolgd) Algemene beschouwingen P.v.d.A. 1. Algemeen. Vorig jaar hadden wij te maken met een sombere begroting. Van in uitvoering ge nomen plannen was nauwelijks sprake, wel van allerlei tegenvallers en vergissingen. Bovendien kreeg de raad bij herhaling „haastbesluiten" voorgelegd, met alle na delige gevolgen van dien. We hebben nu een vol begrotingsjaar achter de rug, met een vernieuwd college van burgempesetr en wethouders. De raad kon over vele zaken zonder tijdsdwang uitspraken doen. Tevens werden belangrijke zaken verwezenlijkt. Op de nu te behan delen begroting voor 1978 is een post „onvoorzien" opgevoerd van 95.000,—. In de begeleidingsbrief zijn enkele be langrijke zaken uit de afgelopen periode vermeld, zoals de renovatie 28 woningwet woningen, bouw kleuterschool in Kortgene, uitbreiding sportveld Colijnsplaat, enz. Het siert het college dat men schrijft over „dankbaar voortbouwen op eerder gestichte fundamenten, bij meerdere zaken die ge realiseerd zijn". Wij vinden dit te prijzen bescheidenheid van het college, maar wij hebben zo onze twijfels over de kwaliteit van die eerder gestichte fundamenten. Onze fractie ervaart de wijze waarop de raad thans bij de besluitvorming betrokken is, als positief, ook al konden wij met sommige voorstellen niet meegaan. Wij hebben ook onze waardering voor de manier waarop dit college de inwoners van de gemeente tegemoet komt. Het is in verge lijking met het verleden een aanzienlijke verbetering, al is de voorlichting in het algemeen aan de burger volgens ons nog wel voor verbetering vatbaar. Wij komen daarop nog terug. Onze fractie wil eerst enkele politieke opmerkingen kwijt. Ook daar zijn algemene beschouwingen voor. Men zit nu eenmaal in een politiek college, waarbij een ieder vanuit zijn politieke overtuiging probeert opvattingen uit te dragen. En een ieder meent natuurlijk dat met de eigen over tuiging de belangen van de gemeente het best gediend zijn. Daarbij hoeft overigens de zakelijkheid niet uit het oog te worden verloren. Wij meenden als fractie vorig jaar tegen over andere fracties geen politieke opmer kingen te moeten doen en een zuiver za kelijke beschouwing te moeten houden. Dit mede gelet op de „nieuwigheid" van het college, de vele problemen, tekortkomingen en moeilijke situaties. Ook onze fractie was daar mede verantwoordelijk voor; we willen wat dat betreft onze handen niet in on schuld wassen. Het resultaat van ons zakelijk optreden is bekend. Andere fracties namen de kans waar om de PvdA op de korrel te nemen. Wij werden zelfs politiek op één hoop gegooid met de VVD. Het was verwonder lijk dat dit van de ARP-vertegenwoordiger afkwam, die notabene steeds samen met de WD fractieberaad houdt en zich meestal nogal kan vinden bij de enkele keren dat de WD met een eigen standpunt komt. Wij herinneren slechts aan de behandeling van de nota bewoningspatroon en aan de kritiek tot op het belachelijke toe op het kampeerterrein. Nu wil de ironie dat de ARP opgegaan is in een andere groepering, namelijk het CDA. Het SGP-raadslid heeft over de vor ming van het CDA al enkele behartens- waardige opmerkingen gemaakt, met name ten aanzien van de rol van de KVP. In derdaad gaat het bij de KVP traditioneel Op zaterdag 12 november 1977 wérd in de Oosterschelde in de omgeving van Co lijnsplaat een hengelwedstrijd gehouden. Het was de 7e competitiewedstrijd van de Noord-Bevelandse hengelsportvereniging waaraan 51 personen deelnamen. Die geringe opkomst had als vermoede lijke oorzaak de minder gunstige weers omstandigheden. Er stond een harde wes tenwind, die het verblijf aan de zeedijk minder prettig maakte. Daarbij kwam nog veelvuldig voor, dat er onderlijntjes in el kaar raakten, zodat er vooral door minder ervaren vissers nogal wat gesukkeld werd en er nogal wat draad en loodjes verloren gingen. Ook de vangsten waren slecht, zodat velen blij waren toen het eindsignaal ge geven werd. Al met al waren er nog 51 boven- en 39 ondermaatse vissen gevangen, waarbij enkele mooie jonge gul. Ruim 7 kg vis, die in totaal 9.875 wedstrijdpunten opleverden. Er waren ditmaal 12 pechvogels maar er bleven nog 11 mooie prijzen over, die aan de winnaars werden uitgereikt. 1. J. Provoost, Colijnsplaat 995 pnt. 2. J. J. de Haze, Kamperland 915 pnt. 3. P. M. Kastelein, Geersdijk 695 pnt. 4. Adr. Zwemer, Kamperland 670 pnt. 5. A. J. Provoost, Goes 665 pnt. 6. J. M. v. d. Guchte, Colijnsplaat 425 pnt. 7. B. Stage, Middelburg 420 pnt. 8. C. P. v. d. Moere, Colijnsplaat 410 pnt. 9. A. G. de Waard, Colijnsplaat 340 pnt. 10. F. Sonnenschein, Wuppertall 340 pnt. 11. C. Augustein, Kamperland 330 pnt. Na afloop reikte de voorzitter P. v. d. Vreugde uit Kamperland in café „Juliana" te Colijnsplaat de prijzen uit. - Hij vond, dat de vangsten niet zo best waren geweest en hoopte dat deze bij de volgende wedstrijd op 26 november 1977 op dezelfde plaats beter zouden zijn. Inschrijven in café Juliana te Colijnsplaat vanaf 12.30 tot 13.00 uur. Er wordt dan gevist van 13.30 tot 16.00 uur. De winkeliers van de Kamperlandse Mid denstandsvereniging te Kamperland gaan ter gelegenheid van Sinterklaas een aan trekkelijke aktie organiseren voor hun klanten. De aktie loopt van maandag 21 november t/m maandag 5 december a.s. en wordt gehouden onder het motto „Geef Sinterklaas 'n mijter". Gedurende de aktieperiode ontvangt u bij besteding van elke rijksdaalder bij de deelnemende winkeliers gratis een mijtertje. Die plakt u bovenop de hoofden van de Sinterklazen in een deelnameformulier. Zo dra elke Sinterklaas een mijter op heeft, bent u klaar en maakt u kans op één van de mooie prijzen, t.w.: Duizenden guldens aan prijzen, o.a.: Wasdroger, Tienerkamer, Dames- of heren rijwiel, Schommelstoel, Glasservies, Elektr. boor, Wijnrek met inhoud. Tuingereedschap, Sjoelbak, Handwerkpakket, Wekker en nog vele andere waardevolle prijzen. Doe vanaf maandag 21 november a.s. mee aan de aktie „Geef Sinterklaas 'n mijter" en u kunt één van deze prijzen winnen. Kruiswoordpuzzel no. BS2 Horizontaal: 2. voorzetsel - 5. buitenstaan der - 8. soort - 10. IJslandse literatuur 12. verharde huid - 14. verbond - 16. uit roep - 17. oevergewas - 19. vruchtbare plaats - 21. ambtshalve (Lat. afk.) - 23. land in Azië - 25. vogel - 27. werkelijk (Eng.) - 29. mil. opleidingsschool (afk.) 30. vrucht - 32. vogel - 34. tegen - 36. titel - 38. ontkenning - 40. afbeelding - 42. luizeëi - 44. truc - 46. ten laatste (afk.) 47. regel - 49. iedere - 51. deel van een Franse ontkenning - 53. koude - 55. fa milielid - 57. min - 59. zangstem - 60. gevoel - 62. stand - 64. soort ontspanning 66. jongensnaam - 68. deel van het oor 70. vreemde munt - 72. feestkledij - 74. naar beneden - 76. gewicht - 77. gelooide huid - 79. overschot - 81. bevel - 83. nevel 85. gebogen - 87. plaats in Engeland - 89. vernis - 90. lijst - 91. land in Europa. Verticaal: 1. bijb. naam - 2. of dergelijke (afk.) - 3. omroepvereniging - 4. hoefdier 5. laatst leden (afk.) - 6. plaats in Engeland 7. liefkozing - 8. het romeinse rijk (Lat. afk.) - 9. tijdperk - 11. deel van de hand 13. gast - 15. wrede keizer - 18. schrijf behoefte - 20. bloedvat - 22. vette vloeistof 24. deel van een bijenkorf - 26. het zijn 28. eenmaal - 29. omslag - 31. slot - 33. drank - 35. Europeaan - 37. hetzelfde - 39. vulkaan - 41. meisjesnaam - 43. rivier in Duitsland - 45. dunne - 48. hennepbraak 50. ver in de tijd - 52. insekteneter - 54. Rusland - 56. koraaleiland - 58. het gehele aantal - 59. Europeaan - 61. waterplantje 63. zachte veertjes - 65. bonthuid - 67. losse naad - 69. dus (Lat.) - 71. meisjesnaam 73. slede - 75. gast - 78. enzovoorts (afk.) 80. plaats in Gelderland - 82. persbureau (afk.) - 84. pers. vnw. - 86. geogr. aan duiding (afk.) - 88. voorzetsel. Oplossing kruiswoordpuzzel no. BB1 Horizontaal: 1. sta - 4. obelisk - 9. val 11. aal - 13. ee - 14. e.p. - 15. Inn - 16. la - 17. aanlopend - 21. t.t. - 23. sierra 25. emotie - 27. p.g. - 28. Ur - 30. nl 31. or - 32. voorwaardelijk - 37. drs - 38. ad - 39. e.a. - 40. nap - 42. oe - 43. l.d. 44. pen - 45. r.k. - 46. tu - 47. lee - 49. i.e. - 51. st - 52. het - 53. schoondochter 59. he - 60. nu - 61. sh - 62. el - 64. getint - 68. rimpel - 71. at - 72. elektrode 75. I.s. - 76. een - 78. n.o. - 79. od - 80. tas - 82. ark - 83. striemt - 84. h.t.s. Verticaal: 2. taai - 3. Aa - 5. benauwd 6. eel - 7. iep - 8. speelde - 9. V.N. - 10. anti - 12. largo - 15. idool - 16. l.s.k. 18. ar - 19. of - 20. n.m. - 22. tel - 24. epos - 26. Trijn - 29. ra - 30. nr - 32. vrees 33. radio - 34. arend - 35. earth - 36. kater - 37. dol - 41. put - 48. echt - 50. content - 51. schroom - 52. help - 54. heien 55. nu - 56. os - 57. temet - 58. aga 63. Els - 65. eter - 66. nl - 67. t.t. - 69. id 70. Eist - 73. kor - 74. roe - 77. e.k. 81. ah.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 1