NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD EEN ILLUSIE ARMER •ui OD II houdt mi het moest gelezen hlad op Noord-Beveland in handen door Leida Graafland Md 3785 Donderdag 10 november 1977 81e jaargang t DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON 3 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ17,50 per jaar Franko per post 27,50 per Jaar Advertenties 28 ct. per mm., excl. BTW Voor fouten in Advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Ze doet het en drinkt een glaasje met hem, maar als hij haar wil kussen, weert ze hem af. „Alsjeblieft, Dolf, laat het leuk blijven tussen ons. Ik kan enkel een vriendin voor je zijn, meer niet. Voor een man ben ik grondig verpest. Vraag me niet naar bizonderheden, want die kan ik niet ver tellen; het was te erg. Ik ben deze kant uit gevlucht om te proberen weer met me zelf in het reine te komen, want het was ten dele ook mijn eigen schuld. Toen ik mijn nuchterheid weer wat terugkreeg, ging ik opnieuw schilderen. Zodoende vergat ik, wat ik moest doorstaan. Laat het zo blij ven als het nu is. Dolf, anders blijf ik weg. Ik kan je nu eenmaal niet geven, wat je van Inge kreeg. Al of niet gelegaliseerd. Misschien begrijp je, wat ik hiermee bedoel." Dolf respecteert het. „Sorry," zegt hij verontschuldigend, „maar ik ben tenslotte een man. Van nature is de man nu een maal een bruut. Weliswaar geciviliseerd, maar beschaving is soms een dun laagje. Iets van de oermens komt in ons leven af en toe naar boven. Natuurlijk heb je gelijk. Waarschijnlijk had je rot-ervaringen met een andere man, maar we zijn gelukkig niet allemaal hetzelfde." In een opwelling drukt ze even zijn arm. „Je bent lief, daarom kom ik graag hier. Maar probeer niet meer van me te ver langen." Na deze avond raakt hij haar nauwelijks nog aan. Ze gaan om als goede vrienden en als het koud en onbehaaglijk begint te worden, stelt Dolf zijn atelier ter beschik king als ze wil schilderen. Hij wijst naar een hoek, waar ruim voldoende daglicht doordringt. „Als het je aanstaat, maak ik die hoek vrij. Kom wanneer je zin hebt en als je denkt dat je moet gaan, ga je. Be schouw dit hier als mede jouw domein. Als jij maar gelukkig bent en alle ellende van vroeger vergeet." Ze is getroffen door zijn hartelijkheid. Als hij een dag later haar meetroont naar het atelier, laat hij de hoek zien, waar een ezel klaar staat, een stoel en een tafeltje: „Voor jou," zegt hij op zachte toon. „Daar zul je naar hartelust kunnen werken. Nie mand zal je storen, ik evenmin." Ze vindt het geweldig en heeft behoefte hem ervoor te danken. Ze wipt op haar tenen en drukt een kus op zijn wang. „Dank je, Dolf, het is enorm." Nog diezelfde mid dag gaat ze beginnen aan een stilleven. En weet al spoedig, dat ze hier zal kunnen scheppen. Het verleden raakt vergeten. Er is enkel een toekomst. Met één enkele liefde haar werk. Verder is er voor niets en nie mand meer plaats. Sinds die middag komt Jossa vrijwel elke dag enige uren werken in het atelier van Dolf Prinsse. En helpt en passant als hij er onverhoopt niet is, in de winkel, waar ze al aardig thuis begint te raken. Begin november is het weer slecht geworden: vorst en oostenwind. Maar in Dolfs huis is het behaaglijk warm, dank zij de centrale verwarming, die door de hele woning loopt. Ze eten vaker samen, want dan neemt Jossa een lunchpakket mee uit Arten. Het kan niet uitblijven zodoende, dat ze meer eigen met elkaar worden, doordat ze da gelijks met elkaar omgaan. Dolf vertelt kleine voorvallen uit zijn leven. Ze krijgt wat meer belangstelling. Als ze er is, maakt ze in de keuken vaak eten voor hem klaar, zet koffie en thee en wast af. Maar boven Bent u reeds geabonneerd op een twee - maandelijks tijd- schift met actualiteiten, cul tuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan: POSTBUS 1 - WISSENKERKE is ze nog niet geweest. Daar is niet enkel zijn slaapkamer, maar er moet ook nog een mooi woonvertrek zijn. En misschien nog meer kamers. Tot nog toe heeft ze geweigerd boven een kijkje te nemen. Pas als hij op een ochtend niet beneden komt en Jossa wat verbaasd om tien uur de win kel opent ze heeft een sleutel van de achterdeur van hem gekregen ontdekt ze, dat hij boven nog in zijn bed ligt. Met koorts. Wat geschrokken laat ze een dokter komen en die constateert een ver waarloosde kou. Dag of wat in bed blijven; ik zal iets voorschrijven, waardoor de koorts onderdrukt wordt. Niet verontrustend, maar wel in bed blijven. Dat wordt een probleem, want de winkel is in deze dagen druk. Ze verdeelt haar tijd met de winkel en de zorg voor de zieke Dolf. Kookt eten, neemt stof af, rent weer naar beneden als de winkelbel gaat en is, als ze 's avonds ver na etenstijd terugkomt in haar pension doodmoe. Om de volgende morgen tijdig te ontbijten, een lunchpakket meeneemt en om half negen de winkel weer opendoet. Na sluitingstijd zorgt ze voor zijn warme eten en brengt hem dat op bed. Blijft bij hem zitten, tot hij alles opgegeten heeft, want koorts sloopt je li chaam en hij is toch al niet bepaald vol slank, zoals ze een licht buikje tegenwoor dig met een nette terminologie betitelen. Op een ochtend, het is de vierde dag van zijn ziekte, komt ze tot de ontdekking, dat hij zich sinds zijn ziekte nog niet hefeft gewassen, neemt ze zelf een grote schaal, washandje en zeep en wast hem tot zijn middel. Zet dan alles op een stoel vlak bij zijn bed en beduidt hem, dat hij de rest zelf moet doen, waarna ze naar be neden gaat, want de winkelbel gaat weer. Dit alles brengt hen weer wat dichter bij elkaar. Na ruim een week ziek geweest te zijn, komt hij er uit en gaat in zijn ochtendjas aan de arm van Jossa naar een grote salon, boven aan de voorkant van het huis. Jossa voelt, dat hij op haar leunt. Nog geen half mens, begrijpt ze. Die dag verwent ze hem, want dan heeft ze alle tijd. In haar pension begrijpt men er niet veel meer van. Werkt de juffrouw? Maar ze schilderde toch? De laatste tijd gaat ze iedere morgen vroeg weg, neemt een lunch pakket mee en komt niet eerder thuis dan laat in de avond. En eet geen avond meer warm. Maria Verduurdonk is echter een verstandige vrouw, die weet wanneer ze moet praten, wanneer ze vragen moet stellen en wanneer ze dient te zwijgen. De juffrouw is oud en wijs genoeg; ze betaalt op tijd haar pensiongeld en is voor wat haar betreft vrij om te doen en te laten, wat ze zelf wil. Het is tenslotte Dolf, die voorstelt maar voorgoed bij hem in huis te komen. Vanuit zijn stoel bij het grote raam aan de voorzijde wijst hij naar achteren. „De laatste kamer rechts is een behoorlijke zit- slaapkamer. Die stel ik helemaal voor je beschikbaar. Daarnaast is een badkamer, maar dat zul je al zelf wel ontdekt hebben. Mijn slaapkamer is, zoals je weet, aan deze kant van de gang. Er is op de deur van de bewuste zit-slaapkamer een stevig slot en niets belet je 's avonds de deur aan de binnenkant te sluiten. Overigens kun je van mij een verklaring zwart op wit krijgen, dat ik je nooit lastig zal vallen. Denk er maar eens over na; 't spaart je je wekelijkse pensiongeld, al zul je hier uiteraard ook je kosten hebben. Voor het overige verandert er niets aan de feitelijke toestand van dit ogenblik, behalve dan dat je niet meer daar slaapt, maar hier. Tenzij je het niet passend vind, maar ik dacht, dat wij in dit opzicht andere normen hanteren, omdat wij als schilders een heel andere kijk op het leven hebben." Jossa denkt er een paar dagen over na. Natuurlijk zit er wat in zijn voorstel. Nu rijdt ze iedere dag de elf kilometer van en naar Arten. Twee en twintig kilometer per dag. Dat is in een week ongeveer honderd en vijftig kilometer. De wagen slijt er door terwijl de benzine prijs ook telkens stijgt. Tenslotte geen pensiongeld meer, al zal ze hier niet bepaald pro deo zitten, maar twee mensen eten voordeliger dan één. Na een week stemt ze toe, maar zegt op duidelijke toon: „Het is tijdelijk, Dolf. Er zal weer een dag komen, dat ik terug ga, naar huis. Ze zullen toch wel ongerust geworden zijn." „Waarom bel je dan niet? Dat je gezond bent enneze zich geen zorgen moeten maken. Vertel desnoods je verblijfplaats. Dat is toch geen ramp?" (Wordt vervolgd) Er is geen water meer in de put. De pastoor van Bam-Kongoussi in het noorden van Opper Volta luidt de noodklok. Er is geen water meer in de putten van zijn dorp. De vrouwen van het dorp staan in een lange rij bij de put, met de lege stenen kruik op hun hoofd. Zij wachten geduldig hun beurt af om het spaarzame water dat uit de modder sijpelt te kunnen opvangen en mee te nemen. Maar de mees ten moeten met lege kruiken huiswaarts en opnieuw gaan zoeken. Waar zal ik water vinden? Men ziet ze nu over de smalle voetpaadjes door de brousse zes of zeven kilometer verder weg gaan, heen en terug in de brandende zon, steeds de stenen kruik op het hoofd. En in het nabije dorp is ook alleen maar een diep gat dat de mensen gegraven heb ben om de regen op te vangen, geen put die diep genoeg is om water te geven. Vuil en besmet water moet zij mee terugnemen, terwijl zij en haar kinderen reeds ondervoed zijn. Op de markt in het dorp is het voedsel te duur zo er al voedsel is, en ze weet zich geen raad. Hoe zal ze haar kinderen voeden en drinken geven? De plaatselijke missie of Caritas heeft velen van deze armen geholpen door voedsel voor hen te kopen in de dagen dat het er was en het hun te geven nu de oogst is mislukt. Ook vele putten zijn reeds ge graven. Maar nu is het droger dan in de laatste 46 jaar. Het grondwaterpeil is ge zakt en de putten zijn niet diep genoeg voor deze uiterste droogte. Voor deze mensen in nood en voor anderen die lijden onder tekort aan water en voedsel houdt de Stichting Mensen in Nood de aktie: „Schenk hun water". Uit de opbrengst hiervan zal hulp worden ge geven aan hen die dagelijks benodigd water ontberen. Putten kunnen worden gemaakt, voor drinkwater voor mensen en dieren en voor de bevloeiing van de tuinen, zodat mais, mil, bonen en aardnoten kunnen gedijen. Gironummer 1111222, t.n.v. Stichting Mensen in Nood, 's Hertogenbosch, „Schenk water". WORDT LID VAN HET RODE KRUIS Tien jaar geleden, bij het honderdjarig bestaan van het Nederlandse Rode Kruis in 1967, werd een grote landelijke leden- werfaktie gevoerd waarbij het totaal aantal Rode Kruis-leden in ons land op 1 miljoen kwam. Sindsdien is dat getal vrij stabiel gebleven: begin van dit jaar waren 1.045.000 Nederlanders lid van deze vereniging. Nu echter voert het Nederlandse Rode Kruis een aktie om het aantal leden nog veel verder op te voeren. Eigenlijk zou iedere Nederlander lid van het Rode Kruis moeten zijn. Om twee re denen. Aan de ene kant wordt daarmee de financiële basis van het Rode Kruis ver sterkt, zodat het nog meer hulp kan ver lenen. Anderzijds steunt men met zijn lid maatschap ook de beginselen van het Rode Kruis. Hoe groter de morele kracht van deze vereniging is met des te meer succes zal zij haar hulpverlenende werk kunnen doen. Over de gehele wereld zijn meer dan 250 miljoen mensen lid van het Rode Kruis. Zoals het Rode Kruis een unieke vere niging is, zo is er ook iets bijzonders aan het lidmaatschap. Men krijgt er namellijk niets voor terug. Geen maandblad of iets dergelijks. Maar ook geen speciale rechten op hulp. Het Rode Kruis helpt immers altijd en overal als dat nodig is, ongeacht iemands politieke of religieuze overtuiging, iemands ras of nationaliteit, iemands stand of af komst. Ongeacht dus ook of iemand lid is van het Rode Kruis. Maar de leden kunnen natuurlijk wel meedenken en meepraten over het beleid en de aktiviteiten van het Rode Kruis. Dat gebeurt aan de basis in de plaatselijke af delingen, waarvan er 475 in het land zijn. Daar ook worden de meeste taken van het Rode Kruis uitgevoerd ten behoeve van grote aantallen chronische zieken en invaliden en anderen die hulp nodig hebben.- Maar men steunt indirect ook een aantal nationale taken en de internationale hulpverlening, die vanuit het landelijk bureau in Den Haag worden ondernomen. Wie lid wil worden, wende zich dus tot de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis. Maar als men daarvan het adres niet weet kan men zich centraal melden bij het hoofdbureau van het Nederlandse Rode Kruis, Postbus 30427 in Den Haag, of telefonisch: 070-469595, toestel 112. Vandaar wordt dan de plaatselijke afdeling op de hoogte gesteld. Wordt dus Rode Kruis-lid. Financiële belemmeringen behoeven daarvopr niet te bestaan. Iedereen mag zelf bepalen welk bedrag zij of hij daarvoor jaarlijks kan WISSENKERKE Geboren: Geen. Ondertrouwd: 14 okt.: Ronald Karei Fer dinand Warren, oud 26 jaar en Martina Filius, oud 17 jaar. Gehuwd: 7 okt.: Adrianus de Bliek, oud 21 jaar en Doris Frida Gerda Kampmann, oud 20 jaar; 17 okt.: Willem Harm Petrus Boontje, oud 27 jaar en Alberdina van den Berg, oud 28 jaar; 28 okt.: Adriaan Maarten de Feijter, oud 26 jaar, wonende te Oostburg en Jozina Jacoba Kastelein, oud 22 jaar. Overleden: 3 okt.: Cornelis Karreman. ttruisaroordpuzzel na. 551 Horizontaal: 1. bevel - 4. gedenknaald - 9. smak - 11. vis - 13. water in Friesland 14. eerste persoon (afk.) - 15. zijrivier v. d. Donau - 16. bergruimte - 17. vorm van aanlopen - 21. geheel de uwe (afk.) - 23. berg (Spaans) - 25. gemoedstoestand - 27. godsdienst (afk.) - 28. stad der oudheid 30. namelijk (afk.) - 31. goud (Fr.) - 32. onder voorwaarde - 37. titel - 38. de somma van (afk.) - 39. en anderen (afk.) - 40. drinkgerei - 42. dubbelklank - 43. Gode zij lof (Lat. afk.) - 44. schrijfgerei - 45. godsdienst (afk.) - 46. Frans pers. vnw. - 47. watering - 49. in casu (afk.) - 51. heilige (afk.) - 52. lidwoord - 53. familielid - 59. uitroep - 60. bijwoord - 61. vreemde munt (afk.) - 62. stofmaat - 64. gekleurd - 68. huidplooi - 71. Eng. voorzetsel - 72. deel van een batterij - 75. de lezer heil (Lat. afk.) - 76. lidwoord - 78. windrichting (afk.) 79. rang in het leger (afk.) - 80. stapel 82. woonschip - 83. vorm van striemen 84. soort onderwijs (afk.) Verticaal: 2. buigzaam - 3. water in Brabant 5. drukkend - 6. drank - 7. boom - 8. vorm van spelen - 9. Verenigde Naties (afk.) 10. tegen - 12. muziekterm - 15. afgod 16. luchtmacht (afk.) - 18. slede - 19. voegwoord - 20. deel van de dag (afk.) 22. ogenblikje - 24. heldendicht - 26. meis jesnaam - 29. rondhout - 30. nummer (afk.) 32. angst - 33. communicatiemiddel - 34. vogel - 35. aarde (Eng.) - 36. huisdier - 37. gek - 41. gegraven gat - 48. werkelijk - 50. tevreden - 51. verlegenheid - 52. angstkreet 54. bouwwerkzaamheden - 55. bijwoord 56. herkauwer - 57. soms - 58. oosterse titel - 63. meisjesnaam - 65. gast - 66. namelijk (afk.) - 67. bekende motorraces (afk.) - 69. idem (afk.) - 70. plaats in Gelderland - 73. visnet - 74. strafwerktuig 77. maanstand (afk.) - 81. uitroep. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 550 Horizontaal: 1. mosterd - 6. ambitie - 12. ooi - 13. ka - 15. o.l. - 16. Tom - 17. nr 19. dadelijk - 23. n.p. - 24. Lopik - 25. kat 26. azen - 28. oksel - 30. do - 31. Inn .33. eer - 34. cello - 36. ivoor - 38. torso v 40. a.g. - 41. r.o. - 42. re - 43. ei - 45. enige - 48. Bedum - 50. menie - 52. tor 54. pee - 56. om - 57. stoet - 59. eind 60. dik - 62. delta - 63. s.a. - 65. Leerdam 68. v.a. - 69. jas - 71. Ur - 72. eb - 74. nar Ï75. ergeren - 76. snijdend. Verticaal: 1. mondain - 2. oor - 3. si - 4. e.k. - 5. radio - 7. mol - 8. blijk - 9. t.t. 10. ion - 11. emplooi - 14. d.d. - 18. don 20. akker - 21. Evert - 22. kales - 24. lenigen - 27. zn. - 29. se - 30. dl - 32. porie 34. credo - 35. loempia - 37. oog - 39. ore 44. smoesje - 46. nihil - 47. etter - 48. Breda 49. bedaard - 51. em - 53. o.o. - 55. en 58. temen - 59. ets - 61. keur - 64. aar 66. ere - 67. dg - 68. van - 70. sg - 73. bij 74. ne.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 1