NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD EEN ILLUSIE ARMER II houdt nu het meest gelezen blad ep Noord-Beveland in handen druk en uitgavedrukkerij markusse te wissenkerke telefoon 3 08 - giro 206882 postbus i - wissenkerke DE TAPIJT SPECIALIST kollekte veiligheidsinspecties van pleziervaartuigen "logboek natuur" No. 3783 Donderdag 27 oktober 1977 81e jaargang Abonnementsprijs ƒ17,50 per jaar Franko per post ƒ27,50 per jaar Advertenties 28 ct. per mm., excl BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid drogen FEUILLETON Na het diner is er gelegenheid om te dansen. Dat is voor Frans en zijn gezin het sein om op te stappen. Met als excuus, dat hij nog terug moet naar Utrecht en morgen weer voor de klas zal staan. Maar Jossa begrijpt best, dat het dansen in zijn ogen niet betaamt. Hij is „bonder", zoals dat heet en de school is een Hervormde school op gereformeerde grondslag. Bon ders zijn nogal zwaar op de hand en in de leer. Na het verlovingsfeest gaat het leven weer zijn gewone gang. Jossa schildert. Soms gaat ze met Sam mee kijken naar muebeis, want al zijn huis en meubels geen probleem na het huwelijk trekt Jossa immers bij Sam in ze wil toch een boudoirtje met eigen meubeltjes en Sam vindt het een uitstekend idee. Af en toe gaan ze samen gezellig uit. Nu ze verloofd zijn, staat Jossa zwijgend wat mee toe, wel begrijpend, dat ze nu eenmaal bepaalde concessies zal moeten doen. Sam ontpopt zich als een heftige minnaar, waarvoor Jossa wel eens bang is. Zelf is ze niet zo warmbloedig. Al weet Sam bij haar af en toe wel iets te beroeren, waardoor een zeker verlangen naar meer begint te groeien. Normaal heeft ze in dit opzicht helemaal geen problemen. Haar werk is eigenlijk altijd haar grote liefde geweest. Schilderen is haar hartstocht. Dat er ook nog iets anders bestaat, weet ze natuurlijk, want ze heeft in dit opzicht behoorlijke voor lichting gehad van tante Corrie. Op haar manier is ze modern. Jossa is haar tante en pleegmoeder dankbaar voor de verkregen opvoeding. Ze weet nu, wat een vrouw dient te weten, maar heeft er verder nooit over nagedacht, omdat ze het niet belangrijk vond. Nu, na het verlovingsfeest, wordt ze er meer mee geconfronteerd. Èn proeft het hunkeren van Sam. Ze dubt met zichzelf, of ze het al vóór het huwelijk zal goed vinden. Dan dient ze wel eerst naar een dokter te gaan, want ze kan dan geen enkel risico lopen. Stel je voor! Ze werd de risée van de familie! Er is enig uitstel, als Sam voor de zaak op reis moet. Naar Zuid-Amerika. En mis schien ook nog naar het Verre Oosten. In die dagen zal Jossa in zijn huis de hon neurs waarnemen, de telefoontjes beant woorden en eventuele bestellingen door geven aan de procuratiehouder, meneer Bernsen. Want de zaak moet blijven draaien In augustus is Sam weer terug en dat ervaart Jossa, dat ze hevig naar hem heeft verlangd. Iets, wat ze tot nog niet voor mogelijk had gehouden. Ze laat zich kussen en liefkozen en toont zichzelf ook niet onbetuigd. Ze voorziet, dat het niet lang meer zak duren of ze zullen samen één zijn. Het is immers onafwendbaar geworden! Best mogelijk, dat het zo in de meeste verlovingsmaanden gaat. Een paar dagen na zijn terugkeer, als de zaken weer geheel geregeld zijn, stelt Sam voor een feestje te geven. „We zijn nog helemaal niet met vakantie geweest, dat was tot nog toe niet mogelijk, maar volgende week kunnen we er wel een dag of tien van door," stelt hij voor. „Dan geven we een leuk, intiem afscheidsfeestje met onze vrienden en kennissen. Wat denk je ervan?" Jossa is niet gek op feesten in die zin, dat het enkel dansen en drinken wordt. Ze Bent u reeds geabonneerd op een twee - maandelijks tijd- schift met actualiteiten, cul tuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan: heeft op haar verlovingsfeest ruimschoots gelegenheid gehad om kennis te maken met Sams vriendenkring en loopt er niet be paald mee weg. Waarschijnlijk bestaat het gros uit wat over het paard getilde snobs met hun respectievelijke dames, verder een paar meelopers, die wellicht profiteren van Sams goedheid en last but not least zaken relaties. Allemaal zo tussen de vijf en twintig en vijftig jaar. Ze is vriendelijk en beleefd tegen ze geweest tijdens de receptie en ook daarna, want het zijn vrienden en relaties van Sam. Maar heeft intussen haar ogen goed de kost gegeven tijdens en na het diner. Er zaten er aan atfel, die niet bepaald goede manieren hadden en Jossa staat erg op beschaving in gezelschap. En daarna? Er werd door verscheidene mannen en vrouwen eigenlijk teveel gedronken. Maar ja, het is tenslotte een feestavond. Sam vindt, dat je dan niet zo krap moet kijken. In dit opzicht is ze het bepaald niet hele maal met hem eens, maar er zullen altijd wel verschillen van opvatting blijven. Geen twee mensen zijn hetzelfde ingesteld. Nee, Jossa is er niet weg van, maar ze forceert enthousiasme om hem te plezieren en zegt het een uitstekend plan te vinden. Door verschillende zakelijke omstandig heden moet het feestje een paar maal uitgesteld worden, maar op een der eerste dagen van september vindt het dan ook definitief plaats. Daarvoor is alles in orde gemaakt en Jossa rijdt die dag in avond kleding in haar Morrisje naar de woning van Sam. Ze heeft tegen oom Frans en tante Corrie gezegd: „Wacht alsjeblieft niet op me, want het kan laat worden en als ik teveel gedronken heb is het niet onmogelijk, dat ik bij Sam blijf. Word dus niet onge rust, als ik 's morgens er niet ben." Het is te begrijpen. De tijd is modern en Jossa is jong. Tenslotte is ze verloofd en al is een verloving nog geen huwelijk, de oudere mensen begrijpen best, dat er tegenwoordig meer gebeurt dan vroeger welvoegelijk placht te heten. Daarna is er een vacuum. Als Corrie Hunninkhuizen de volgende morgen bijtijds op is, gaat ze plichtsgetrouw even kijken in de kamer van Jossa en ontdekt dan, dat het bed niet is beslapen. Ze grinnikt even. Die ligt op dit moment nog wel in de armen van Sam, denkt ze. Nu ja, Jossa zal in de loop van de dag wel thuiskomen. Maar Jossa komt niet. Pas tegen de avond, als Corrie nog eens naar boven gaat met gewassen en gestreken goed voor haar nichtje, ontdekt ze op de tafel in de kamer het briefje. Een kort kattebelletje: „Ik ben er een poosje vandooor; maken jullie zich alsjeblieft niet ongerust over me. Sam en ik zijn uit elkaar, ons huwelijk gaat niet door. Als alles een beetje geluwd is, zien jullie me wel weer verschijnen. Sorry, dat ik zo zonder meer weggegaan ben. Jossa." Corrie Hunninkhuizen staat stom ver baasd te kijken als ze het briefje heeft gelezen. Dan is die feestavond zeker een flop geworden. Ruzie gekregen? Ze loopt nadenkend naar de kast om het goed op te bergen en ziet dan, dat er heel wat kleren weg zijn. En ook twee koffers er niet meer staan. Dus Jossa is vannacht thuis geweest, heeft kleren ingepakt en is weg gereden. Naar buiten kijkend constateert ze, dat het Morrisje ook niet aan de stoeprand staat. Met het briefje in haar hand gaat ze naar beneden en als oom Frans thuis komt van de veiling, laat ze 't hem lezen. En voegt er aan toe: „Ze heeft twee koffers met kleren mee. Waar zou ze heengegaan zijn?" Oom Frans leest het briefje en maakt er geen drama van. „Jossa heeft voldoende verantwoordelijkheidsgevoel om geen gekke dingen te doen. Er is gisteravond natuurlijk iets voorgevallen, anders heeft ze het niet uitgemaakt. Jammer, ik vond het een ge weldig leuk span, Jossa en die Sam. Finan cieel had ze geen beter huwelijk kunnen doen, want Van Slagen verdient geld als water. Enfin, we horen het te zijner tijd wel." Hoofdstuk 3. Er gaat een week overheen zonder dat de familie Hunninkhuizen iets hoort van Jossa. Waardoor oom Frans geleidelijk aan on gerust wordt. Hij kijkt 's morgens op de veiling, of hij Sam soms ziet, maar die schijnt weer op reis te zijn. Als hij naar zijn kantoor belt, krijgt hij Bernsen, de procuratiehouder aan de lijn. Ja, meneer is op reis. Nee, men kan niet zeggen, wanneer meneer Van Slagen weer terug is. Geeft u uw telefoonnummer, dan zal ik meneer vragen u te bellen, als hij weer terug is. En daarmee moet Frans het doen. Corrie belt op haar beurt naar Utrecht, maar Frans junior heeft zijn zuster sinds het verlovingsfeest niet meer gezien of ge sproken. Is er wat met Jossa? Ja, ze heeft haar verloving met Sam verbroken. Er is wat gebeurd, maar we weten niet wat. Ze is er met twee koffers met kleren vandoor, maar we weten niet waarheen. Frans kan geen uitsluitsel geven en adviseert die Sam van Slagen te bellen, maar Corrie ant woordt, dat het al gedaan is, maar die man schijnt op reis te zijn. Volgens het kantoor. (Wordt vervolgd). DELTA STAR Torendijk 45 - Kortgene Telefoon 01108-2 80-4 28 Het goedkoopste adres van Zeeland voor TAPIJT 's Zaterdags na 12.00 uur GESLOTEN De opbrengst van de lijst-kollekte in Wissenkerke t.b.v. „Het Hoogeland" was 465,65. horend transparant vol wetenswaardigheden De bekende bioloog dr. Fop Y. Brouwer schreef het voorwoord. „Logboek Natuur" is op initiatief van de AMRO-bank samengesteld in overleg met de Stichting Natuur en Milieu, Staats bosbeheer en Natuurvrienden en wordt uit gegeven mede in het kader van de Wereld Natuurfonds aktie „Geef om de Natuur". Dit unieke boek verhaalt van markante punten en van mensen die land en water maakten tot landschap of waterschap, of tot beide. De lezer wordt als het ware aan de hand meegevoerd door de twaalf gebieden en wordt deelgenoot van de er varingen die de schrijvers tijdens hun toch ten opdeden. Kortom, het is een boeiend relaas dat de lezer het idee geeft zelf op stap te zijn in die waardevolle stukjes natuurgebied. „Twaalf reportages". „Logboek Natuur" bevat de volgende rijk geïllustreerde hoofdstukken: Laat de Wadden leven. Drenths bos is een zomerliefde. Kampereiland - een delta tussen meer en diep. Het land van de onoplettende reus (Overijsselse heuvelrug). Het driestromenland van Loevestein. De vrije vogels van de Nieuwkoopse Plassen. Het Uddelermeer heeft een bodem. De Geul - een dal in het krijtland. De legendarische Peel. De oude venen van Eernewoude. De schatkamer van de Oosterschelde. De vele gezichten van een duinlandschap (Bergense duinen). „Logboek Natuur" is, zolang de voorraad strekt, bij de AMRO kantoren voor 12,50 verkrijgbaar voor nieuwe spaarders, die bo vendien 7,50 premie op hun rekening ontvangen. Daarnaast heeft AMRO „Logboek Natuur" ter beschikking gesteld aan het Wereld Natuurfonds Nederland, die het via haar boekenclub „Wereldnatuurboeken" aanbiedt, in de verkoopprijs 22,90) waarvan de kos ten van toezending en een bijdrage aan de aktie „Geef om de natuur" zijn inbegrepen. BOVAG constateert onveiligheid van ple- ziervloot en start daarom De BOVAG afdeling watersport heeft ge constateerd dat de veiligheid van de ple- ziervloot in Nederland nog heel wat te wensen overlaat. Bij de controle van „zo maar" een aantal pleziervaartuigen bleken er zeer veelvuldig, voor de veiligheid nood zakelijke, uitrustingsstukken te ontbreken en vooral ook met de technische veiligheid was het somtijds droevig gesteld. Ook tijdens een door de ANWB en Rijks politie te water gehouden veiligheidsonder zoek in de jachthaven van Drimmelen ble ken alle onderzochte pleziervaartuigen (48) niet te voldoen aan de minimaal gestelde veiligheidseisen. Doordat steeds meer Nederlanders van de watersport gaan genieten en omdat het gevolg daarvan is dat de drukte op het water nog steeds toeneemt is de BOVAG van mening dat er meer eisen moeten worden gesteld aan de veiligheid en be trouwbaarheid van pleziervaartuigen. Daarom start de BOVAG als aanzet voor een toekomstige landelijke actie gratis veiligheidsinspecties van pleziervaartuigen op zaterdag 29 oktober 1977 tussen 9.00 en 17.00 uur op vier verschillende plaatsen in Nederland. De veiligheidsinspectie in Zee land wordt uitgevoerd bij: Fa. Zuidweg en Zn., Havenweg 3, Kamperland, inspectie plaats: Jachthaven Kamperland, Tel. 01107- 754. Dit bedrijf zal aan de hand van een in nauw overleg met verschillende instanties, zoals Rijkspolitie te water en Scheepvaart inspectie, opgestelde inspectieprogramma en -normen alle daartoe door eigenaars of ge bruikers ter inspectie aangeboden plezier vaartuigen gratis op 35 verschillende onder delen controleren. De inspecties zullen zich toespitsen op de volgende gebieden: vaar- uitrusting, elektriciteit, technische veilig heid, brandveiligheid en algemene staat. De eigenaar of gebruiker krijgt het volledige inspectierapport aangeboden. De BOVAG is van mening dat de bij haar aangesloten watersportbedrijven bij uitstek geschikt zijn voor het uitvoeren van veilig heidsinspecties, omdat deze bedrijven ple ziervaartuigen en bootmotoren verkopen, repareren en onderhouden, zodat de con sument als hij wil, aansluitend kan rekenen op een compleet servicepakket. BOVAG-watersportbedrijven garanderen hun reparatiewerkzaamheden aan bootmo toren. De BOVAG-onderhoudsgarantie voor watersportmotoren regelt nl. de garantie van de door BOVAG-watersportbedrijven verrichte onderhouds- en reparatiewerk zaamheden aan bootmotoren. Wanneer men van plan is een veiligheids inspectie te laten uitvoeren, wordt het op prijs gesteld wanneer men van te voren een telefonische afspraak maakt. Dit om lange wachttijden te voorkomen. Kleurige reportages van twaalf Nederlandse natuurgebieden. Op 1 november verschijnt een nieuw natuurboek, getiteld „Logboek Natuur". In dit 120 bladzijden tellende boek met ruim honderd kleurenfoto's en tekeningen wor den twaalf fraaie Nederlandse natuurge bieden in woord en beeld beschreven. Daar bij vallen vooral de grote luchtopnamen in kleur van elk natuurgebied op, die ieder 2 pagina's beslaan, samen met een bijbe Kndsmmardpozzel no. 549 Horizontaal: 1. zonderling, grillig - 7. bij voegsels - 13. tocht - 14. boertige naboot sing - 16. vogel - 17. onb. vnw. - 19. fijngemaakte aardappelen - 20. vogel - 21. ik - 23. toiletartikel - 24. jongensnaam 25. rivier in Oostenrijk - 27. vervoerbedrijf (afk.) - 28. lidwoord - 29. gesloten - 31. pers. vnw. - 32. landbouwwerktuig - 33. groente - 35. windrichting (afk.j - 37. I uitroep - 38. met zilver bedekt - 39. deel van een stad - 41. zangnoot - 42. kostbare stof - 43. koude lekkernij - 45. geweldige 47. herkauwer - 50. verlaagde toon - 52. titel (afk.) - 53. koud - 55. bekende motor races (afk.) - 56. welwillende lezer (Lat. afk.) - 57. mak - 59. bestaat - 60. on meetbaar getal - 61. meisjesnaam - 62. deel van een naald - 64. waterplantje - 66. voordat - 68. tegen - 70. afbeelding - 72. kledingstuk - 74. niet (Eng.) - 75. bekla genswaardig persoon - 77. bijwoord - 78. bezinksel - 79. bevallig. Verticaal: 1. dreigend - 2. meisjesnaam 3. waterroofdier - 4. eerste persoon (afk.) 5. vruchtennat - 6. stoel zonder leuning 7. levenslucht - 8. aanw. vnw. - 9. lidwoord 10. voorzetsel - 11. spoedig - 12. bijdrage 15. door de mond - 18. natuurkundeterm (afk.) - 20. pers. vnw. - 22. onrustig - 24. geslacht - 26. klein persoon - 30. uitroep 32. stofmaat - 33. prik - 34. boomvrucht 36. ons inziens (afk.) - 38. duw - 40. af gunst - 44. staat in Oost-Europa - 46. vogelprodukt - 48. deel van de Bijbel (afk.) 49. deel van het zonnestelsel - 51. n.v. (Fr. afk.) - 54. godsdienst - 56. buiten dienst (afk.) - 58. zinspreuk - 61. geurige smaak - 63. ons inziens (afk.) - 64. overal 65. spel (Eng.) - 67. bijwoord - 69. ge vangenis - 70. voorkeur - 71. seconde 73. jongensnaam - 75. titel (afk.) - 76. Frans lidwoord. 0pto$9tog kruiswoordpuzzel no. 648 Horizontaal: 1. pet - 4. fondant - 10. kim 13. reep - 15. marne - 16. aloe - 17. onestep - 19. eremiet - 21. dr - 22. eg 24. tt - 25. ns - 27. tt - 29. abces - 32. ok 34. sloot - 37. greta - 39. ton - 40. warande - 42. ren - 43. av - 44. ri - 45. sla 3 46. ro - 47. na - 48. rek - 50. sittard 51. vos - 52. trant - 54. apert - 56. au 57. klets - 60. pr - 61. ci - 62. tu - 63. ca 65. we - 67. somtijds - 70. oordeel - 73. adam - 74. donor - 76. indo - 77. men 78. reptiel - 79. del. Verticaal: 1. pro - 2. eend - 3. teerton 5. omega - 6. nap - 7. dr - 8. ane - 9. nerts - 10. klinker - 11. loes - 12. met 14. ps - 16. am - 18. te - 20. et - 23. pc 26. astarte - 28. to - 30. borstel - 31. ernaast - 32. or - 33. canasta - 35. lover 36. twist - 37. gerda - 38. tenor - 41. alt 49. kaaiman - 51. verwend - 53. nu - 55. pp 57. kudde - 58. em - 59. score - 61. code 62. tij - 64. ar - 66. eede - 67. sam - 68. tm - 69. sop - 70. ooi - 71. di - 72. lol 75. nt. door Leida Graafland

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 1