NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD EEN ILLUSIE ARMER Me 'Zon in de icheorsteen' m II houdt nu het meest geleien blad op Noord-Beveland in handen druk en uitgave: drukkerij markusse te wissenkerke - telefoon 3 08 - giro 206882 door Leida Graafland Magazme? postbus i - wissenkerke hengelwedstrijd No. 3782 Donderdag 20^oktoberjJ1977 81e jaargang A Abonnementsprijs ƒ17,50 per jaar Franko per post 27,50 per jaar Advertenties 28 ct. per mm., excL BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Van dit alles bleef Jossa onwetend, want Els was er de vrouw niet naar om de vuile huwelijkswas buiten de deur ten toon te stellen. Maar haar zusje, die inmiddels „zus" was geworden en die een verduveld knappe zus is geworden, dat constateert ze met de nodige jaloezie, vertelt van haar huwelijks plannen met een grote fruitexporteur. Nee, Els kan nooit van hem gehoord hebben. Hoe oud is hij? Een en veertig. Nogal een verschil in leeftijd, lie? Nu ja, Antoon is ook negen jaar ouder dan ik. En Els zucht. Want het immers toch misgelopen? Els zegt enkel tot haar zuster: „Denk er nog maar eens goed over na, want trouwen is houwen. En als het mis gaat, blijft enkel een schei ding over. Die geeft een verrotte nasmaak, Jossa, neem dat maar van mij aan. Als je dan met alle geweld met die man naar bed wilt, waarom ga je dan niet met hem samenleven? Wederzijds vrijblijvend?" Jossa wordt rood van verontwaardiging en naar lucht happend, zegt ze op woedende toon: „Heb je mij horen zeggen, dat ik zo graag met hem naar bed wil?" „Vreet me alsjeblieft niet op, wil je?" Els kijkt Jossa minstens even verontwaar digd aan. „Je bent toch zeker niet van steen? En je hebt intussen ongeveer de leeftijd. Zes jaar geleden was ik net zo oud als jij nu en al getrouwd. En ik vond het maar wat fijn. Jij zult in dit opzicht heus niet anders zijn dan elke andere normale vrouw. Heb je er dan nooit over nagedacht om gewoon te gaan samenwonen?" „Nee, allicht niet; dat is immoreel. Ik denk, dat Sam uit zijn vel sprong, als ik zoiets voorstelde. Hij is op en top een heer." „O, juist." Els kijkt haar knappe zus na denkend aan. „Waarom neem je hem niet eens mee? Kom es een zondagavond, dan hoeven we niet op een latertje te kijken, want maandags is de zaak dicht." „Ik zal het Sam voorstellen; ik bel wel." De man in kwestie voelt niet zoveel voor kennismakingsbezoeken met de broer en zus ter van Jossa. Als zij er een balletje over opgooit, kijkt hij bedenkelijk. En komt er eerlijk voor uit, dat 't hem beslist niet aan lokt. „Van nature ben ik helemaal niet familiezwak. Zelf heb ik twee zusters, bei den getrouwd. De een woont niet eens hier gek ver vandaan: Ridderkerk. Haar man is ingenieur en werkt bij de scheepsbouw. Mijn oudste zus zit met haar maan in Zuid- Amerika. Die heeft daar een eigen zaak op gebouwd. Ik ben er één keer geweest met het vliegtuig. Waarschijnlijk zullen ze wel op ons huwelijk komen, dat ligt voor de hand. En is het nodig te zeggen, dat jouw familie even welkom is? Dat is overigens helemaal jouw aangelegenheid want je weet mijn instelling: ieder zijn eigen verantwoor delijkheid. Ook na ons huwelijk behouden we een zekere privacy." Sam is één keer bij oom Frans en tante Corrie thuis geweest. Uit hoofde van hun beroepen kennen de mannen elkaar. Ze schudde stevig de handen en lachen. Tante Corrie krijgt een handkus en een bos bloe men. Waarmee ze bijzonder verguld is, want Frans koopt nooit bloemen, dat vindt hij zonde van het geld. En in de tuin staat immers voldoende? Het wordt wel een gezellige avond, Jossa is trots op haar vriend, die een gesprek kan voeren, zowel met oom Frans als met tante Corrie. Sam is matig, wat drinken be- treft. En daardoor stijgt hij aanzienlijk in de ogen van tante Corrie, want zij heeft hekel aan „drinkers". Summa summarum is het echtpaar van mening, dat hun pleeg dochter en nicht een uitstekende keus heeft gemaakt. Toch aarzelt Jossa nog. Het is alsof ze intuïtief voorvoelt, dat er iets niet klopt. Al kan ze er helemaal geen definitie van geven. Want een week of drie na zijn aan zoek in de duinen bij Wassenaar vraagt Sam of ze al een verlovingsdatum in haar hoofd heeft. Ze antwoordt de man, dat ze er nog altijd over nadenkt. Want er is nog iets, behalve haar angstige voorgevoel: zus Els heeft met haar voorstel „samenleven" een angeltje in haar vlees geprikt. Al heeft Jossa het in eerste instantie verontwaardigd van de hand gewezen, ze er heeft daarna gedurig over nagedacht. Want een van haar vroegere vriendinnen is ook eerst een poos met haar vriend gaan samenwonen. Jossa heeft het vriendenpaar een keer bezocht in hun wo ning. De jonge mensen hebben toen rustig en zonder blikken of blozen gezegd, dat ze eerst een proefhuwelijk willen. Wederzijds vrijblijvend." Voorlopig natuurlijk geen kin deren. Eerst onderzoeken of we voldoende van elkaar houden om te zijner tijd een hu welijk te sluiten, want dat moet dan ook blijvend zijn; scheiden is banaal, kost veel geld en geeft een nare nasleep. Als we el kaar blijven liefhebben en niet irriteren, als we zeker weten, dat we elkaar altijd zullen kunnen verdragen, onder elke omstandig heid, dan is het nog vroeg genoeg om naar het stadhuis te gaan en daarna pas gaan we over kinderen denken, niet eerder. We zijn jong genoeg om eerst een jaar of twee, drie gewoon samen te wonen. Overigens maakt het veel verschil, met of zonder dat trouwboekje? We kunnen lichamelijk even goed van elkaar genieten." Van dit alles blijft het nodige hangen, maar ze durft er niet met Sam over te praten. Natuurlijk mag ze hem en vindt ze het de laatste tijd zelfs prettig, als hij met haar dolt en stoeit. Dan is het of ze pas geheel tot leven komt en groeit er bij haar een soort verlangen, dat ze nooit heeft ge kend, maar wel zo ongeveer begrijpt, wat het betekent. Een proefhuwelijk met Sam zou misschien niet eens zo gek zijn. Pas dan zul je weten of je werkelijk zoveel van el kaar houdt, dat je een band voor het leven wilt. Er is trouwens nog een punt, waarover ze nog met geen woord gesproken heeft met Sam: ze wil in de kerk trouwen. Oom Frans en tante Corrie doen nergens aan, maar zelf heeft ze met haar broer en zus een christelijke opvoeding gehad: haar vader was immers twee perioden ouderling in de kerk. Na de dood van haar ouders, toen de kinderen uit elkaar gingen, bleef Jossa naar de kerk gaan, waartegen oom Frans en tante Corrie niet het minste bezwaar had den. Integendeel, ze moedigden die kerk gang zelfs aan. Later ging ze naar catechi satie en op een en twintigjarige leeftijd deed ze belijdenis. De laatste tijd gaat ze weinig naar de kerk, ook al omdat Sam bijna elke zondag beslag op haar legt, waartegen ze overigens geen bezwaar heeft, maar de kerkgang schiet er zodoende wel bij in. Ondanks haar Bent u reeds geabonneerd op een twee - maandelijks tijd- schift met actualiteiten, cul tuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan: ontrouw van de laatste maanden, wil ze in de kerk trouwen. Haar broer is hoofd van een christelijke school in Utrecht en ze zou hem zeker voor 't hoofd stoten als ze te kennen gaf niet kerkelijk te zullen trouwen. Voor haar staat het intussen vast, dat Sam nergens aan doet. Over godsdienst heeft ze nog nooit met hem gesproken. Eigenlijk deugt dit niet en Jossa vindt dan ook, dat het de hoogste tijd is geworden hierover klaarheid te scheppen. Sam van Slagen is enigszins verbaasd als Jossa vaststelt, dat ze ook een kerkelijk huwelijk wil. „Ik ben van huis uit Her vormd, gedoopt en belijdend lid," verduide lijkt de jonge vrouw. „Wat ben jij eigen lijk? Je doet nergens aan, he?" Schouderophalend antwoordt de man: „Mijn ouders waren katholiek. Voorzover ik weet is enkel mijn oudste zuster in Argen tinië praktiserend. We hebben voorgesteld elkander zoveel mogelijk vrij te laten, dus als jij een kerkelijk huwelijk wilt...... ik zou zeggen: ga je gang. Dan loop ik zo lang wel een straatje rond." Jossa proest het uit. „Ik zie me al alleen voor het altaar staan. Serieus, Sam, wil je of wil je niet?" „O kind, als ik jou daarmee een plezier kan doenallicht. Maar verlang van mij niet, dat ik na ons huwelijk naar de kerk ga; ik heb over geloof zo mijn eigen mening." Het kerkelijk huwelijk is dus geen be zwaar. Tenslotte stemt Jossa toe. Een ver lovingsdatum wordt vastgesteld: begin juni. Dan is nog vrijwel niemand met vakantie en trouwen we in december. „Maken we een lange huwelijksreis, onder meer nahr de wintersport," stelt Sam voor. En Jossa vindt het allemaal geweldig. Hoewel ze nog nooit naar de wintersport is geweest, want oom Frans vindt vakantie nemen in de winter waanzin. „Zomers, als de kraaien van het dak val len van de hitte kan ik me voorstellen, dat men verkoeling zoekt aan het strand of elders op het water, maar in de winter met zijn kou en narigheid, dan is er maar één gezellig home, dat is je eigen huis." Voor Jossa altijd als een logica beschouwd, maar nu, met het vooruitzicht met Sam op de huwelijksreis te gaan, wil ze ook graag skiën leren. En wie weet, is er wat moois te schilderen. Ze heeft eigenlijk nog nooit een sneeuwlandschap geschilderd. Het verlovingsfeest tussen Josefine Hun- ninkhuizen en Samuël van Slagen wordt in een gerenomeerde zaak in de Maasstad ge vierd. Wederzijdse families zijn er en zaken relaties van Sam komen hun opwachting maken, vergezeld van geschenken, bloemen en soms bijzonder originele geschenken. Het verloofde paar is kennelijk onder de indruk van zoveel belangstelling en harte lijkheid. Frans Hunninkhuizen junior is er met vrouw en kinderen. Tijdens het diner, dat na de receptie volgt, spreekt hij een kort woord en wijst er op, dat een samen gaan van man en vrouw pas goed kan zijn, als een derde meegaat in het huwelijk, na melijk God. Omdat hij zelf het huwelijk heeft ingesteld. Frans is een geboren rede naar met een grote en goede woordkeus. Iedereen luistert dan ook, min of meer ge boeid. Misschien enkele gasten beleefdheids halve. Jossa schaamt zich beslist niet voor haar broer. Twee en dertig is hij en nu al hoofd van een school. Ze is trots op hem. Els zit tussen oom Frans en een familielid van Sam. Nee, Antoon kon niet meegaan. De zaakhet loopt naar de vakantietijd en dan is het overdrukIn werkelijkheid heeft Antoon Slems zijn vrouw te kennen gegeven, dat hij er niet over peinst mee te gaan. En Els heeft begrepen waarom, want als zij een dag en een nacht weg is, heeft hij alle gelegenheid zich met Truus, dat brutale kreng te vermaken. Ze kan haar wel verbranden. (Wordt vervolgd). Maak een pakje voor een zieke. Via een geleidelijke groei verzorgen de laatste jaren zo rond 65.000 Nederlanders, die gezond zijn, een Sinterklaas-pakketje voor zieken, gehandicapten en hulpbehoe vende bejaarden. Dit geschiedt dan onder het toepasselijke motto: „Zon in de schoor steen". De organisatie is gelegen bij De Zonnebloem (welzijnsbevordering zieken), die daarbij enthousiast geholpen wordt met reclame-spotjes van KRO-radio en t.v. De aktie draagt een nationaal karakter en is bestemd, zoals men dat pleegt te noemen, voor mensen van alle gezindten. Initiatief-nemer van dit massale geef-feest was in 1949 de man die in latere jaren zo bekend werd: Alex van Wayenburg, van het radio-ziekenbezoek, waaruit uiteindelijk onze vereniging De Zonnebloem voortkwam. Bij de aktie „Zon ip de schoorsteen" gaat het niet om dure kado's. Integendeel! Het draait om het maken van een gezellig pakje, compleet met rijmelarijtjes of briefjes. Hoe u aan het adres van iemand kunt komen? Wel: al naar gelang de provincie, waarin u woont, schrijft men een kort briefje waarin staat: „Wil een pakje maken. Graag adres". Daaronder schrijft u in blokletters uw naam en volledig adres. Het briefje kan men vervolgens zenden aan: De Zonnebloem te Vlissingen. Attentie: Er dient een ongefrankeerde postzegel van 55 ct bijgesloten te worden. Bedankt! Na 15 november ontvangt men een adres-formulier, waarop de naam van een zieke, gehandicapte of hulpbehoevende bejaarde staat ingevuld. Tevens krijgt men bijzonderheden omtrent leeftijd, geslacht, enz., zodat bij de samenstelling van het pakketje hiermee rekening kan worden ge houden. Op zaterdag 15 oktober 1977 was er voor de leden van de Noord-Bevelandse hengelsportvereniging een wedstrijd vast gesteld voor de competitie en het kam pioenschap. Deze wedstrijd werd gehouden onder gunstige weersgesteldheid in de om geving van Colijnsplaat. 59 leden hadden aan de oproep gehoor gegeven om aan de wedstrijd deel te nemen en hun kansen op het kampioenschap te verdedigen. Gezien de resultaten van de vorige wedstrijd wa ren de vangsten nu iets beterder want er werden nu 92 vissen meer gevangen. Bij deze wedstrijd werden er 85 boven- en 53 ondermaatse vissen gevangen. Zij leverden in totaal 18.055 wedstrijdpunten op. De bovenmaatse vissen hadden een gewicht van 14.495 gram. Voor de 15 prijzen kwamen ditmaal in aanmerking: 1. J. Kastelein Az„ Geersdijk 1410 pnt. 2. A. G. de Waard, Colijnsplaat 1155 pnt. 3. J. van Eek, Vlissingen 995 pnt. 4. L. L. Koole, Kamperland 860 pnt. 5. A. Poortvliet, Geersdijk 815 pnt. 6. J. J. Lamse, Colijnsplaat 750 pnt. 7. M. G. de Smit, Kamperland 720 pnt. 8. P. M. Kastelein, Geersdijk 705 pnt. 9. W. de Haan, Middelburg 630 pnt. 10. Ed de Kam, Kamperland 625 pnt. 11. C. van Oosterhout, Eindhoven 605 pnt. 12. J. Bouterse, Colijnsplaat 590 pnt. 13. B. Stage, Middelburg 590 pnt. 14. Mevr. Veldhuis, Colijnsplaat 560 pnt. 15. C. Poortvliet, Geersdijk 340 pnt. Na afloop werden in café „Juliana" te Colijnsplaat de prijzen uitgereikt door de secretaris J. Minnaard uit Wissenkerke, die de voorzitter wegens afwezigheid moest vervangen. Deze bedankte de deelnemers voor hun opkomst en zeide dat de vangsten iets beter hadden kunnen zijn. Nu waren zij aan de magere kant. Verder hoopte hij dat deze bij de volgende wedstrijd op 29 oktober 1977 beter zouden zijn. Er wordt dan gevist op dezelfde plaats vanaf 14.00 tot 16.30 uur. Inschrijven in „Juliana" vanaf 13.00 tot 13.30 uur. IbvSawooKtpazzel no. 548 Horizontaal: 1. hoofddeksel - 4. zoete lek kernij - 10. luchtvaartmaatschappij - 13. smalle strook - 15. riv. in Frankrijk - 16. uitheemse plant - 17. soort dans - 19. klui zenaar - 21. titel (afk.) - 22. landbouw werktuig - 24. bekende motorraces (afk.) 25. vervoermaatschappij (afk.) - 27. geheel de uwe (Lat. afk.) - 29. ettergezwel - 32. in orde (afk.) - 34.'gegraven watertje - 37. meisjesnaam - 39. vat - 40. wandeldreef 42. deel v. e. kippenhok - 43. als volgt (afk.) 44. Romeins Imperium (afk.) - 45. groente 46. ambtshalve (Lat. afk.) - 47. voorzetsel 48. elasticiteit - 50. pl. in Limburg - 51. klein roofdier - 52. stijl - 54. duidelijk - 56. uitroep - 57. slag - 60. prijs (afk.) - 61. civiel ing. (afk.) - 62. Frans pers .vnw. 63. ongeveer (afk.) - 65. pers vnw. - 67. nu en dan - 70. mening - 73. Bijbelse naam 74. gever - 76. halfbloed - 77. onb. vnw. 78. koudbloedig dier - 79. vallei. Verticaal: 1. voor - 2. watervogel - 3. vat met teer - 5. letter v. h. Griekse alfabet 6. kom - 7. titel (afk.) - 8. pi. in Overijssel 9. pelsdiertje - 10. straatkei - 11. meisjes naam - 12. voorzetsel - 14. naschrift (afk.) 16. maanstand (afk.) - 18. voorzetsel - 20. Frans voegwoord - 23. per condoléance (afk.) 26. godin - 28. meisjesnaam - 30. schuier - 31. naast het bedoelde - 32. goud (Fr.) - 33. soort kaartspel - 35. gebladerte 36. soort dans - 37. meisjesnaam - 38. zangstem - 41. zangstem - 49. soort kro kodil - 51. toegeeflijk opgevoed - 53. op dit moment - 55. muziekterm (afk.) - 57. bijeenbehoorende groep dieren - 58. titel (afk.) - 59. aantal punten i. e. wedstrijd 61. vertaalsleutel - 62. duur v. eb en vloed 64. wintervoertuig - 66. pl. in Zeeland - 67. jongensnaam - 68. tot en met (afk.) - 69. zeepwater - 70. vrouwelijk dier - 71. dit is (afk.) - 72. plezier - 75. deel v. d. Bijbel (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 547 Horizontaal: 1. tientje - 7. trainen - 13. oei - 14. uur - 15. man - 16. vla - 17. t.t. 18. ali - 19. m.t.s. - 20. s.t. - 22. esp - 24. gei - 26. blok - 29. troon - 31. tuba - 33. eikel - 35. elk - 36. gagel - 37. 1.1. - 38. dee - 40. brt - 41. s.s. - 42. verfoei - 43 po - 45. ier - 46. a.n.p. - 48. om - 50 anker 52. inn - 54. tetra - 56. leep - 57. netto J 59. thea - 60. kol - 61. opa - 63. da - 65. s.e.r. - 66. ems - 67. a.v. - 68. ijle - 70. eis - 72. pro - 73. s.r.i. - 74. nekslag - 75. pardoes. Verticaal: 1. totebel - 2. iet - 3. ei - 4. tule 5. juist - 6. er - 7. tm - 8. ramen - 9. anti - 10. n.v. - 11. els - 12. nathals - 21. nok - 23. pre - 24. gok - 25. rug - 27. lil - 28. ked - 30. olifant - 31. tat - 32. bes - 34. lever - 36. grint - 39. eer - 40. Bea - 43. paladijn - 44. one - 45. iep - 47. pet - 48. ore - 49. maanvis - 51. keg - 52. iel - 53. nto - 55. tho - 57. noria - 58. opera - 60. keel - 62. amor - 64. ale - 67. are - 69. e.k. - 71. s.g. - 72. pp - 73. so.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 1