NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD EEN ILLUSIE ARMER het U houdt nu meest gelezen blad Noord-Beveland in handen druk en uitgave: drukkerij markusse te wissenkerke - telefoon 3 08 - giro 206882 Zeeland Magazine? postbus i - wissenkerke Burgerlijke stand Installatie van de Stuurgroep No. 3781 Donderdag 13 oktober 1977 81e jaargang Abonnementsprijs ƒ17,50 per jaar Franko per post 27,50 pex jaar Advertenties 28 ct. per mm., excL BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen vrij geen enkele verantwoordelijkheid drogen FEUILLETON Waarschijnlijk begrijpt de man haar ge- dachtengang, want uit zichzelf vervolgt hij: „Natuurlijk had ik in het verleden liaisons, korter of langere tijd. Ik heb jaren hard moeten werken om carrière te maken; de exportzaak, die ik nu heb, is door mij van de grond af aan opgebouwd. Je mag best weten, dat mijn vader een eenvoudige fruit- grossier was met een paard en wagen. Die nooit verder kwam dan een zeker niveau, omdat hij er zijn best niet voor deed. Een soort domme bescheidenheid, voortspruiten de uit een vorm van minderwaardigheid. Als je voor een dubbeltje geboren bent, bereik je nooit een kwartje. Zoiets was zijn stelregel. Hij was tevreden met zijn dub beltjes, had een goeie boterham, maar na zijn dood niets anders dan zijn handel en de meubelen. Zelfs het huis was gehuurd. Ik had gelukkig in de na-oorlogse jaren de wind in de zeilen en heb daarvan gepro fiteerd, dat verzeker ik je. Maar zoals ge zegd: soms dag en nacht hard werken. Alles bij elkaar heb ik een honderdtal vlieg reizen gemaakt naar nieuwe klanten om langdurige contracten af te sluiten, want aan een klant, die me vandaag een boot lading fruit kan leveren en morgen er geen zin meer in heeft, heb ik niets. Dus enkel langlopende overeenkomsten. Graag of niet. Liever tien heel goede leveranciers dan hon derd matige, snap je? Dat valt je niet in de schoot, daar moet je voor knokken, want ik was nooit de enige en ben het nog niet. Zo ook met het verkopen. Ik kweekte klanten, die wisten, dat ze bij mij de uiterste prijs kregen. En die was dan ook werkelijk uiterst. Als Jansen, bij wijze van spreken, tien ton appelen kan leveren voor een tiende cent de kilo lager dan ik, krijgt hij de klant, niet ik. Daarom heb ik wel eens met verlies moeten importeren om zodoende een klant te houden en dan lukte me dat. Nu zit ik eindelijk stevig in het zadel. Als er geen oorlog meer komt in ons land, kan me spreekwoordelijk ge sproken niets meer gebeuren. En nu heb ik dan eindelijk gelegenheid om ten volle belangstelling te tonen voor een vrouw. Je mag weten, dat ik een paar keren iemand op het oog had. Ik noem natuurlijk geen namen, dat is niet betamelijk. Beide dames goed ontwikkeld, geestelijk zowel als licha melijk ook dit speelt een rol bij mij, want daarvoor ben ik tenslotte een man waarmee ik eer zou kunnen inleggen. Maar in het ene geval bleek mijn leeftijd een beletsel te zijn; het verschil was net zo groot als tussen ons. Nummer twee bleek het uitsluitend te hebben voorzien op mijn positie en mijn bankrekening. Ik kwam te weten, dat ze na ons huwelijk al vrij spoedig wilde scheiden om dan een behoorlijke ali mentatie in de wacht te slepen, zodat ze dan de rest van haar leven geborgen zou zijn." „Dat is wel bizonder gemeen!" kon Jossa niet nalaten uit te roepen. „Inderdaad. Gelukkig trapte ik er niet in. En werd voorzichtiger, snap je. Misschien was er geen vrouw voor mij, misschien had ik me er al enigszins mee verzoend. Tot ik jou ontmoette. Je mag het nu wel weten: ik was meteen verliefd op je. Nu houd ik van je en wil graag, dat je mijn vrouw wordt. Ik bezit de middelen om je een on bezorgd, prettig leven te verschaffen. Ik zal je verw.ennen en liefhebben en „O, houd alsjeblieft op, Sam, want dit begrijp ik allemaal heel best. Ik ken je door Leida Graafland immers? Nuchter bezien doe ik inderdaad een uitstekend huwelijk, als ik met je naar het altaar ga. Dat heb ik al lang begrepen. Dat je mij te eniger tijd ten huwelijk zou vragen, lag voor de hand. Ik hield er dus al rekening mee. Maar toch wil ik het nog eens rustig overwegen. Omdat ik nog altijd niet weet of ik net zoveel van jou houd als jij blijkbaar van mij. Er zijn namelijk bepaalde konsekwenties aan een huwelijk verbonden, beste jongen, dat weet jij en dat weet ik. Daarin speelt de vrouw nog altijd de tweede viool. Al wordt het tegen woordig niet meer met zoveel woorden ge zegd in het stadhuis, het komt er toch maar op neer, dat de man de meeste rech ten heeft en de vrouw de meeste plichten. Een ongelijkheid, die niet een-twee-drie on gedaan gemaakt kan worden, ondanks mis schien de wederzijdse goede wil. Ik vraag me daarom af: wat wordt mijn status als me vrouw Van Slagen? Mag ze blijven schil deren, boetseren, showennoem maar oo. Mijn vak blijven uitoefenen, als ik dat zo mag noemen? Het reclamewerk bijvoor beeld blijven verzorgen, als men mij er om vraagt? Of word ik een echtgenote in een gouden kooi, die enkel nog mag doen wat haar heer gemaal verordineert? En hoe veel kinderen wenst meneer mijn toekom stige echtgenoot? Heeft mevrouw daarbij ook nog een stem in het kapittel of beslist hierin enkel de man als hoogste gezags drager in het gezin?" Sam van Slagen heeft tijdens dit relaas enkele malen wild zijn hoofd geschud, zo dat zijn nog niet helemaal droge, onge kamde haren rond zijn voorhoofd en ogen dwarrelen. Als de vrouw uitgesproken is, zegt hij op ongeduldige toon: „Praat alsje blieft geen onzin, Jossa, dat is immers alle maal uit de tijd?" „Je meent het?" vraagt ze. „En mijn schilderen?" Half leunend op zijn elleboog, kijkt hij langs haar heen. „Ik zal er trots op zijn te kunnen zeggen: de bekende schilderes Jossa Hunninkhuizen is mijn vrouw. Dus het is niet bepaald discutabel of je al of niet zult kunnen blijven schilderen. Mijn huis is groot; als we trouwen, is het ook jouw huis geworden. Ik laat boven een der kamers verbouwen en zorg dan, dat je voldoende ruimte en licht zult hebben om ongestoord te kunnen werken. Nog meer wensen?" Ze glimlacht. „Het klinkt allemaal ont zettend lief: ik voel me overdonderd. Maar ondanks dit alles, wil ik het eerst rustig overwegen. En er natuurlijk over praten met mijn pleegouders, in casu oom Frans en tante Corrie. Bovendien heb ik een ou dere broer en dito zuster; ook zij moeten het weten." Bij Frans en Corrie Hunninkhuizen is er geen enkel beletsel te bespeuren, integen deel. „Heel verstandig van je, als je met die Van Slagen trouwt. Hij kan je een on bezorgd leven geven en als je blijft schil deren, heb je bovendien je eigen inkomen, dat je naar goeddunken kunt besteden." En oom Frans voegt er aan toe, wat ze overigens al weet: „Hij is van de grond af aan begonnen' en kijk nu eens: hij is één van de grootste fruit-exporteurs en -impor teurs in ons land. Met wie iedereen reke ning houdt. Je gaat als zijn vrouw behorep Bent u reeds geabonneerd op een twee - maandelijks tijd- schift met actualiteiten, cul tuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan: tot de notabelen van de stad. Jossa." Jossa glimlacht. „Dat is niet zo belangrijk. Het kardinale punt is volgens mij, dat je voldoende van elkaar houdt om een huwe lijk te beginnen en een gezin op te bouwen." „Twijfel je aan Van Slagen? Mij dunkt, de keren dat we hem gezien hebben, aan bidt hij je als het ware." „O ja, dat weet ik wel. Sam is dol op me. Maar ik zelf, snappen jullieik kan het niet zeggen." „Wil je beweren, dat je niet voldoende van hem houdt?" Tante Corrie zet grote ogen op, want zoiets is in haar ogen on voorstelbaar. Het enige, wat Jossa daar nog op antwoordt is: „Ik weet het werkelijk niet, daarom heb ik mijn beslissing uitgesteld." Frans Hunninkhuizen junior, negen jaar ouder dan zijn zuster, sinds twee jaar hoofd van een school in de stad Utrecht en zelf twee kinderen hebbende, is er niet over te spreken. Bij stukjes en brokjes heeft hij het een en ander vernomen over de „vriend" van zijn jongste zus en is zodoende te weten gekomen, dat de man achttien jaar ouder is dan Jossa. En zegt dan ook onomwonden, dat hij dit leeftijdsverschil te groot vindt. „Moet je eens nagaan, Jossa, nu merk je er niet veel van, maar over tien, twintig jaar? Als jij drie en veertig bent, is hij al een en zestig. Ben jij nog een knappe vrouw en is hij al een oude man." „Ach, klets," weerlegt zijn zuster onge duldig, „met een en zestig ben je tegen woordig niet meer oud. Sam ziet er jeug diger uit. Ik schatte hem aanvankelijk jaren jonger." „Nu ja, je moet het zelf weten. Je vraagt mijn advies en mening, ik geef die ten beste. Zo denk ik er over. Verdorie, Jossa, jij met je leuke toet, je bent gewoon een schoonheid geworden, je kunt toch waar achtig wel een jongere kerel krijgen? Of is het je om zijn geld te doen? Ik heb gehoord, dat hij een grote is in de export van fruit." Jossa loopt rood aan. „Geld heb ik zelf, al is het dan minder dan hij bezit. Natuur lijk realiseer ik me, dat ik maatschappelijk bezien een goed huwelijk doe. Niets men selijks is mij vreemd. Maar voor het overige speelt dit alles nauwelijks een rol." „Wel, après nous le déluge, Jossa. Ik heb je mijn zienswijze uiteengezet. Voor het overige is aan jou de eindbeslissing." Els, Jossa's enige zuster, getrouwd met een dameskapper met zes meisjes personeel, ziet het niet zo zitten. Zelf heeft ze geen geluk in haar huwelijk, dat zo mooi is be gonnen en waarin ze vrij snel achter elkaar drie kinderen kreeg elf maanden na haar huwelijk een dochter en ruim een jaar later een tweeling: twee jongens, waaraan ze nu handenvol werk heeft. Niet meer in staat beneden ook een oogje in het zeil te houden is ze er pas kort geleden achter gekomen, dat haar man al geruime tijd een verhouding heeft met één der kapsters. Wat een enorme scène ten gevolge had, waarin de scheldwoorden naar eikaars oren vlogen en het slot was, dat Antoon Slems haar te kennen gaf, dat ze kon verdwijnen, als het haar niet aanstond. Zodat men rustig kon vaststellen, dat haar huwelijk na zes jaren in feite al kapot was. (Wordt vervolgd). KORTGENE Geboren: 19 sept.: Hubertina N. d.v. N. M. Tramper en M. N. van Liere; 20 sept.: Martinus Ch., z.v. G. Duijzer en H. Zwart. Gehuwd: Geen. Overleden: 8 sept.: Abraham C. Tazelaar, 72 jaar. Nu de minister van verkeer en waterstaat mede namens een aantal collega's de rijksvertegenwoordigers in de te vormen stuurgroep Oosterschelde heeft aangewezen, kan de stuurgroep binnenkort haar werk zaamheden beginnen. Zij is formeel door gedeputeerde staten van Zeeland ingesteld en staat onder leiding van een lid van dat college, t.w. de heer A. L. van Geesbergen. Zijn collega mr. J. P. Boersma is vice- voorzitter. Het secretariaat is op de pro vinciale griffie in Middelburg ondergebracht en berust bij de heer C. de Vos. Het terrein, waarop deze nieuwe stuur groep zich zal bewegen, is breder dan dat van de stuurgroep, waarvoor zij in de plaats is gekomen. Die behartigde nl. al leen de natuur- en recreaticbelangen. Van de officiële taakstelling van de stuur groep wordt in de eerste plaats gezegd, dat zij is belast met het opstellen van alter natieve ontwikkelingsmogelijkheden van het gebied en het adviseren ten behoeve van de beleidskeuze (totaalvisie). Daarnaast wordt van de stuurgroep verwacht, dat zij de totaalvisie uitwerkt in de vorm van een inrichtingsplan en deelplannen. Vervolgens behoort tot de taak van de stuurgroep het maken van beheersplannen en het komen tot afspraken voor een goede realisering, financiering en exploitatie van die plannen. In de vierde plaats zal de stuurgroep antwoord moeten geven op de vraag, of er behoefte bestaat aan een gemeenschap pelijke regeling voor het gebied dan wel delen daarvan. Een volgend facet van de taak is het adviseren over zaken, waarvoor vooruitlopende op de totaalvisie be slissingen moeten worden genomen. En ten slotte zal de stuurgroep fungeren als over leggroep voor alle bij de inrichting en het beheer van de Oosterschelde betrokken overheden. Het werkgebied van de stuurgroep is de Oosterschelde, begrensd door de Philips- en de Oesterdam, en de hierop georiën teerde gebieden. De detaillering van de begrenzing is een zaak van nadere studie van de stuurgroep. Deze kan als daartoe de wenselijkheid mocht blijken, werk- en studiegroepen instellen, waarin ook ver tegenwoordigers kunnen worden benoemd van instanties, die niet bij de stuurgroep zijn betrokken. Er komen verder een agendacommissie en een coördinatie-orgaan. De agendacom missie moet de lopende zaken op bestuurlijk gebied behandelen, het coördinatie-orgaan dient te zorgen voor technische en admi nistratieve coördinatie binnen de stuurgroep. De samenstelling van de stuurgroep is (naast voorzitter en vice-voorzitter, de heren Van Geesbergen en mr. Boersma) als volgt: van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk ir. F. C. Prillevitz, hoofd directie natuurbehoud en openlucht recreatie; ministerie van financiën: R. L. J. M. Scheerder, inspecteur van financiën en mr. J. Thielen, hoofd inspectie der do meinen Zuidwest Nedreland; ministerie van landbouw en visserij: ir. H. Corver, direc teur algemene zaken, milieu en planologie; ministerie van verkeer en waterstaat: ir. O. H. Boom, hoofdingenieur-directeur rijks waterstaat in de directie Zeeland en ir. H. Engel, hoofd Deltadienst van rijkswater staat; ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne: dr. A. Adriaanse, inspecteur van de volksgezondheid belast met het toezicht op de hygiëne van het milieu in de provincie Zeeland; ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke ordening: drs. J. L. P. Post, inspecteur van de ruimtelijke ordening in Zuid-Holland en Zeeland; pro vincie Zeeland: J. van den Bos, lid van gedeputeerde staten, ir. W. de Beijl, hoofd ingenieur-directeur provinciale waterstaat en ir. R. M. Th. Adriaansens, directeur provinciale planologische dienst; gemeenten: Bruinisse burgemeester T. C. Hekman, Duiveland burgemeester J. D. de Kam; Goes wethouder J. P. Lindenbergh; Kapelle bur gemeester H. G. van Suijlekom; Kortgene burgemeester J. L. D. van der Linde; Mid- denschouwen burgemeester E. Baerends; Reimerswaal burgemeester H. Boer; Sint- Philipsland wethouder L. Walpot; Tholen burgemeester J. E. van Boeijen; Wester- schouwen burgemeester H. P. Everwijn; Wissenkerke burgemeester P. Wisse; Zierik- zee burgemeester Th. H. de Meester; water schappen: voorzitter A. M. Geluk van de Zeeuwse waterschapsbond, dijkgraaf water schap Schouwen-Duiveland. Voorzitter van de agendacommissie is de heer Van Geesbergen en leden de heren Boom, Engel en Prillevitz. De heer De Vos is secretaris. De heer Engel is ook voor zitter van het coördinatie-orgaan; de stuur groep zal leden en secretaris aanwijzen. no. 547 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 n 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ■29 30 31 32 33 3^ 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 È6 57 59 59 60 61 62 63 64 65 bb 67 68 69 70 71 72 73 74 75 R Horizontaal: 1. bankbiljet - 7. oefenen - 13. uitroep - 14. deel van de dag - 15. mens 16. nagerecht - 17. geheel de uwe - 18. sprookjesfiguur - 19. soort onderwijs (afk.) 20. heilige (afk.) - 22. boom - 25. lopend touw - 26. katrol - 29. zetel - 31. muziek instrument - 33. boomvrucht - 35. ieder 36. heester - 37. laatstleden (afk.) - 38. water in Schotland - 40. inhoudsmaat (afk.) 41. vaartuig (afk.) - 42. verafschuw - 43. rivier in Italië - 45. Europeaan - 46. pers bureau - 48. voorzetsel - 50. deel van een schip - 52. zijrivier van de Donau - 54. reinigingsmiddel - 56. slim - 57. juiste gewicht - 59. meisjesnaam - 60. heks - 61. familielid - 63. kindergroet - 65. Soc. Econ. Raad (afk.) - 66. plaats in Duitsland - 67. als volgt (afk.) - 68. dunne - 70. verlangen 72. voor - 73. van het heilige Roomse rijk 74. genadeslag - 75. plotseling. Verticaal: 1. visnet - 2. beetje - 3. vogel- produkt - 4. weefsel - 5. precies - 6. bij woord - 7. tot en met (afk.) - 8. schatten 9. tegen - 10. maatschappijvorm (afk.) - 11. meisjesnaam - 12. drinkebroer - 21. deel van het dak - 23. voor - 24. kans - 25. deel van het lichaam - 27. gestold vleesnat 28. paardje - 30. zoogdier - 31. geheel de uwe (afk.) - 32. vruchtje - 34. inwendig orgaan - 36. kiezel - 39. aanzien - 40. meisjesnaam - 43. beschermer - 44. Eng. telwoord - 45. boom - 47. hoofddeksel - 48. vreemde munt - 49. soort vis - 51. wig 52. dun - 53. netto (afk.) - 55. ofschoon (Eng.) - 57. ketting met emmers zonder einde - 58. muziekdrama - 60. deel van de hals - 62. godheid - 64. Eng. drank - 67. vlaktemaat - 69. maanstand (afk.) - 71. natuurkundeterm (afk.) - 72. muziekterm (afk.) - 73. dus (Eng.). Oplossing kruiswoordpuzzel ito. 546 Horizontaal: 1. portret - 6. tsarina - 11. ik j 12. ameland - 14. na - 15. adam -'17. eine 20. koper - 22. treem - 23. iets - 25. renet 27. lima - 29. stein - 31. urn - 32. tiran 33. ta - 34. soes - 36. tres - 38. rg - 39. lb 40. gr - 41. om - 42. ei - 43. ma - 44. baar 46. riem - 48. ml - 50. egaal - 52. ore 54. tobbe - 56. test - 57. deken - 59. taag 60. loper - 62. tenor - 64. anijs - 66. merk 67. oa - 69. psalter - 72. dd - 73. reistas 74; snoepje. Verticaal: 1. pianist - 2. ok - 3. raap - 4. emmer - 5. te - 6. ta - 7. snert - 8. adie 9. nn - 10. aanvang - 1*3. lp - 15. akte 16. dosis - 18. nelis - 19. emir - 21. reus 22. tent - 24. etalage - 26. nr - 28. marimba 30. nogal - 32. temet - 35. era - 37. roi 43. meteoor - 44. baton - 45. roer - 46. reet 47. motor - 49. legende - 51. asla - 53. rk 55. bark - 57. dessa - 58. nemen - 61. pijpt 63. nero - 65. nl - 68. ae - 70. as - 71. ts 72. dj.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 1