NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD GD EEN ILLUSIE ARMER II haunt nu het meest eelezen blad op Noord-Beveland in handen Zeeland Magazine? Koelen met zonnestraling DE TAPIJT SPECIALIST Nb. 3779 Donderdag 29 september 1977 81e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON 3 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ17,50 per jaar Franko per post 27,50 per jaar Advertenties 28 ct. per mm., excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON door Leida Graafland In die tijd werd ze benaderd voor het ontwerpen van reclameschilderwerk voor de fruithandel. Aanvankelijk wilde ze wei geren, omdat ze uitgesproken commercieel werk niet in overeenstemming met de stan ding van haar kunst achtte, maar op ver zoek en aanraden van haar pleegvader wil- de ze zonder zich te binden voorlopig één opdracht aanvaarden. Het moest een re clame worden voor „eet meer fruit" of: „fruit is altijd gezond". Na een paar po gingen, die in haar ogen niet aan de ge stelde verwachtingen beantwoordden, stelde ze een plaat samen: kinderen, die fruit aten en als het ware straalden van levens vreugd en gezondheid. In haar ogen eigen lijk helemaal niet zo denderend, maar de opdrachtgevers van het Produktschap wa ren opgetogen. In hoogste instantie werd haar werk goedgekeurd en zelfs de pers kwam er aan te pas toen bekend werd, wie de reclameplaat had ontworpen. Ze ontving er duizend gulden voor en nam een tweede opdracht aan, ditmaal betrek king hebbende op verse groenten. Televisie reclamemakers benaderden haar voor ont werpen en zo verzeilde ze ongemerkt in het wereldje van de reclame. Waarbij ze ervoer, dat het in ieder geval een keiharde business was. Soms aanvaardde ze een op dracht, maar als ze er geen zin in had omdat het onderwerp haar in het minst niet aansprak, weigerde ze. Ze kon zich deze luxe veroorloven, omdat ze behoorlijk verdiende en thuis geen kostgeld of iets dergelijks behoefde te betalen. Integendeel, ze kreeg voldoende kleedgeld, zodat ze er altijd uitzag als door een ringetje te halen. Haar foto kwam in de kranten, want haar reclamewerk werd hoog gewaardeerd, al liet ze er zich goed voor betalen. Daar zorgde oom Frans wel voor, omdat die als een soort manager de financiële kant ver zorgde. „Jij kunt bijna alles, dat is nu wel bewezen en daarom moet er goed voor betaald worden, dat is niet meer dan bil lijk." Jossa zelf, die helemaal niet geschikt was om bedragen te bedingen, liet het daarom graag aan oom Frans over, want de financiële kant van dit alles vond ze banaal en als zodanig een noodzakelijk kwaad. Natuurlijk kwam Sam van Slagen te we ten welk succes de knappe Jossa Hunnink- huizen oogstte met haar werk en hij zinde op een mogelijkheid opnieuw met haar in kontakt te komen. Er was uiteraard een gewone mogelijkheid: in zijn auto stappen en naar de Mathenesserlaan rijden, naar de zaak van Frans Hunninkhuizen en daar zijn opwachting maken. Frans en hij waren za kelijke vrienden, die elkaar regelmatig op de veiling ontmoetten. Maar Jossa zou zeker de doorgestoken kaart door hebben en wel licht negatief reageren op zijn eventuele avances of flirtations en dan was hij nog verder van huis. Tenslotte groeide er een plan in hem: heel gewoon een feestje geven ter gelegenheid van een of andere gebeur tenis en dat vond hij in het feit, dat hij een van zijn vertrekken in huis had laten inrichten als een soort tentoonstelling. Sam liet uitnodigingen drukken eri stuurde die naar wat vrienden, hun vrouwen of ver loofden. Maar ook één naar Jossa Hun ninkhuizen: „Sam van Slagen heeft de eer u uit te nodigen tot bijwoning van een avondfeestje te zijnen huize bij gelegenheid van het gereedkomen van zijn tentoon- Bent u reeds geabonneerd op een twee - maandelijks tijd- schift met actualiteiten, cul tuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan: POSTBUS 1 - WISSENKERKE stellingszaaltje, dat deze avond officieel zal worden geopend. Avondkleding is niet ver plicht. Voor eventueel vervoer naar en van Hillegersberg kan gezorgd worden. Uw komst tussen half acht en half negen zal op hoge prijs gesteld worden". Jossa las het kaartje en herinnerde zich nog de man, aan wie ze door de kunst handelaar een keer was voorgesteld: onge veer veertig jaar, blozend gezicht met een sikje, niet onsympathiek. Ze wist, dat hij het een en ander van haar had gekocht. Het laatste nog een dorpsgezicht van Ou derkerk: een vrij onbekend hoekje, maar karakteristiek door de enkele oude huisjes aan de voet van de dijk. Zevenhonderd gulden had ze ervoor gekregen. Misschien mede als gevolg van het feit, dat ze ook lucratief reclamewerk ontwierp. Ze overhandigde de uitnodiging aan haar pleegouders, die hem lazen. Oom Frans zei: „Ik ken hem wel. Hij koopt grote partijen fruit op voor de export en doet zaken met heel wat landen. Af en toe zie ik hem op de veiling, maar doorgaans koopt hij onderhands. Hij heeft overal zijn tipgevers zitten. Waarschijnlijk is hij schat rijk." Het zegde haar allemaal niets. Ze hield niet van uitgaan in deze zin. Ze wist, dat het doorgaans avonden worden, waarin te veel wordt gedronken en waar de parvenu's bijeen komen. Maar oom Frans zei: „Moet je heengaan. Wie weet, krijg je nieuwe relaties. Je moet zoiets ook van de zake lijke kant bekijken." Dat advies had niet de minste invloed, want zakelijk was ze nu eenmaal niet. En omdat het echtpaar wel bemerkte, dat Jossa ondanks nog niet veel belangstelling had, merkte tante Corrie op: „Denk er eerst maar eens een paar nachten over na. Wanneer is het? O, de drie en twintigste, heb je nog tien dagen tijd om te beslissen, maar ik ben het met je oom eens: het kan nuttig voor je zijn om je daar te vertonen. Uiteindelijk kun je er net zo lang of kort blijven als je zelf wilt." Dit laatste gaf eindelijk de doorslag. Be leefdheidshalve zal ik dan maar gaan; die Van Slagen kent me immers, anders had-ie me niet uitgenodigd, maar ik blijf niet lang, dat weet ik nu al. Natuurlijk moest er voor deze officiële avond nieuwe kleding worden gekocht. Al was avondkleding niet verplicht, toegestaan was het natuurlijk wel, dus togen tante Corrie en haar nichtje de stad in om een avondjurk te kopen met bijbehorend on dergoed. Gecompleteerd met een kort jasje en schoentjes, zodat ze er uitzag als een prinses; het kroontje met diadeem man keerde enkel nog. Haar verschijning op het" avondfeest was een openbaring. Hoewel ze van nature he lemaal niet ijdel was als ze schilderde, liep ze het liefst in een trui en een lange broek en op blote voeten deed' het haar wel iets, dat vooral de mannen als het ware hun adem inhielden bij het zien van deze voor de meesten onbekende knappe jonge vrouw. Sommigen van de bezoekers hadden wel eens over haar gelezen of van gehoord, maar er nooit de nodige aandacht aan geschonken. Nu zag iedereen de be kende schilderes Jossa Hunninkhuizen in levende lijve. Vooral Sam van Slagen was verguld met haar komst. Hij kuste haar hoffelijk de hand en zei, dat hij haar als zijn hoogste gast beschouwde. „In aanmerking nemende, dat u hier de enige bekende schilderes bent van het gezelschap, wil ik u verzoeken straks mijn bescheiden tentoonstellings zaaltje officieel te willen openen. Daartoe hoeft u geen speech af te steken; er is enkel een koordje, dat doorgeknipt moet worden." Jossa begreep: dit kan ik niet weigeren, dat zou een belediging zijn. Dus knikte ze, hoewel enigszins verward, want ze had wel zoveel nuchter verstand om te begrijpen, dat hij hier een speciale bedoeling mee had. Gelukkig beschikte Jossa over een behoor lijke algemene ontwikkeling, zodat ze vóór het doorknippen van het lint toch een paar woorden sprak. Haar waardering uitend voor de initiatiefnemer van deze avond en deze tentoonstellingsruimte, die misschien in zijn genre uniek was, maar ongetwijfeld of wellicht juist daarom ten volle het aanzien waard moest zijn. In de hoop, dat het gestelde aan ieders verwachting zou beantwoorden, knipte Jossa het lint door en verklaarde de tentoonstelling voor geo pend. Er werden foto's gemaakt en er was ap plaus. Jossa zelf was een beetje rood ge worden want achteraf was ze nu zelf ver baasd over haar gedurfde initiatief, wat overigens op hoge prijs gesteld bleek te zijn bij de gastheer. Hij trok haar arm door de zijne en zei: „Dat was een complete verrassing, juffrouw Hunninkhuizen, waar voor ik u veel dank verschuldigd ben. Mag ik u nu voorgaan om mijn doekjes en paneeltjes en niet te vergeten de beeldjes te laten zien?" Jossa zag haar eigen werk, maar ook van andere schilders, al of niet bekend. Er waren figuratieve en abstracte werkjes, maar in haar ogen toch wel aanvaardbaar. Zelf zou ze zich beslist niet aan het non- figuratieve wagen, maar daarom kon ze de beweegredenen van de betrokken schil ders wel enigszins begrijpen. Van Slagen gaf uitleg bij de verschillende schilderijen, vertelde iets over demaker of maakster, zodat ze een aardig overzicht kreeg van het geheel, al zou ze bij lange na niet alles kunnen onthouden. Daarna was er koffie of een' drankje, waarna Van Slagen een toast hield. Zijn dank uitsprekend voor het bezoek, de eer hem aangedaan, maar vooral betrok hij Jossa in zijn redevoering, die hij schetste als een jonge, veelbelovende kunstenares, van wie er enkele doekjes op de tentoonstelling hing en van wie men in de toekomst zeker nog veel zou horen. (Wordt vervolgd). WAAR DOOR WARMTE VEEL VOEDSEL BEDERFT KOMEN NU ZON-KOELHUIZEN De voor het leven op aarde zo belang rijke en onmisbare zonnestraling kent ook een schaduwzijde. In de tropen en sub tropen schijnt de zon nogal intensief en voortdurend en dat leidt tot hoge tempera turen en die temperaturen dragen er weer toe bij, dat veel levensmiddelen snel be derven. Het grootste deel van de ontwik kelingslanden in de wereld ligt in dergelijke warme gebieden en men beschikt daar over het algemeen niet over geschikte koelin stallaties, meestal als gevolg van gebrek aan de daarvoor noodzakelijke energie. Het gevolg daarvan is dat in veel ont wikkelingslanden rond de 50% van de voe dingsmiddelen zoals vis, fruit en groente bederft wanneer het wordt opgeslagen. Opslag van dergelijke sterk aan bederf on derhevige levensmiddelen is daar vrijwel uitgesloten wanneer men niet beschikt over goede koelmogelijkheden. Daar waar die niet zijn gaat enorm veel voedsel verloren, terwijl die landen juist gebrek aan voedsel hebben. Daarvoor werd een oplossing gevonden door wetenschappelijke medewerkers van Dornier te Friedrichshafen in de Bonds republiek. Zij ontwikkelden een systeem waardoor het mogelijk werd om grote hoeveelheden levensmiddelen, bijvoorbeeld in een koelhuis, door middel van zonlicht te koelen! De gedachte om uitgerekend zonlicht voor een koelproces te gebruiken lijkt paradoxaal. Maar ook conventionele koel- methoden gebruiken warmte om koude te verwekken, dus is het zo dwaas niet. Dat die op gas werkt, absorptie- en grote doorgvriessystemen. Bij het koelen door middel van zonnestraling die in veel gebieden op aarde ook de enige energie bron is vervangt de collector de brander. Via panelen wordt de zonnewarmte(straling) opgevangen en verzameld. Op vernuftige wijze wordt de warmte opgeslagen in een „Austreiber". Daar bevindt zich een meng sel van ammoniak en water dat door de toevoer van warmte wordt verhit. Daarbij komt de lichtere kokende ammoniak om hoog, die komt dan in een condensor die met koelwater wordt afgekoeld en wordt daar vloeibaar. Voorts gaat de ammoniak via een ventiel naar een ruimte waar onder lage druk wordt verdampt. Bij dit proces onttrekt de ammoniak warmte aan de omgeving, waar dus de temperatuur daalt. Op deze wijze werkend kan men koelen tot de gewenste temperatuur. Wanneer men rekening houdt met de zonnestraling zoals die in de tropen en subtropen voorkomt, kan per dag één kilo wattuur koelenërgie ontwikkeld worden per vierkante meter zonlichtopvangoppervlakte. Een volgens dit principe werkend koelhuis zal in het kader van de technische hulp die de Bondsrepubliek aan Egypte verleent in dit land worden gebouwd. De praktische uitvoering en het aanpassen aan de in Egypte heersende zonomstandigheden zal geschieden in samenwerking met het Na tional Research Center, Solar Energy Labo ratory, in Cairo. Het te bouwen koelhuis is een proefmodel en zal met rond 30 vier kante meter collector-oppervlakte een ruimte van ongeveer tien kubieke meter koelruimte kunnen koelen op de gewenste tempera tuur. Daar zal men levensmiddelen opslaan die bewaard worden bij een temperatuur tussen de nul en drie graden Celsius. Men speelt ook met de gedachte om dergelijke koelhuizen te bouwen op pontons of dergelijke, zodat ze op het water ver plaatsbaar zijn en als drijvend koelhuis op verschillende plaatsen kunnen worden in gezet. Men denkt hier in het bijzonder aan het stationeren van een dergelijk koel huis ergens langs de kust in een vissers plaats waar op die manier de vis zonder gevaar voor bederf kan worden opgeslagen en bewaard voordat de vis naar het binnen land ter consumptie wordt getransporteerd. Voorheen was dat niet mogelijk. De vis bedierf als ze bewaard moest worden of ze bedierf wanneer de duur van het trans port naar het binnenland te veel tijd vergde. Wanneer dit nieuwe systeem meer alge meen wordt gebruikt, betekent het vooral in ontwikkelingslanden waar men over vol doende zon beschikt een uitkomst op het gebied van de opslag van voedsel. DELTA STAR Torendijk 45 - Kortgene Telefoon 01108-2 80-4 28 Het goedkoopste adres van Zeeland voor TAPIJT 's Zaterdags na 12.00 uur GESLOTEN Kruiswoordpuzzel no, 545 Horizontaal: 2. kreeftachtig diertje - 8. rivier in Frankrijk - 12. maanstand (afk.) 14. klein soort viool - 15. plaats in Utrecht 16. baan v. balspel - 18. bevel - 19. be vestiging - 20. maanstand (afk.) - 22. ont vangbewijs - 24. kloostervoogd - 26. duw 28. dus (Eng.) - 29. als eerder (afk.) - 30. Ver. Staten (Am^ afk.) - 32. blauw kleur 34. duw - 35. kort gezegd - 38. nikkel (afk.) 39. voorwerp - 41. meisjesnaam - 42. ont- steld - 44. spil - 46. bismut (afk.) - 47. Engels lidwoord - 48. zangnoot - 49. ver dedigd punt - 53. einder - 56. gezicht (lief lijk) - 57. voorzetsel - 58. eencellig diertje 61. bar - 62. soort visnet - 64. Romeins Imperium (afk.) - 65. briefaanhef (afk.) 67. water in Friesland - 68. Spaanse titel 69. waterkering - 71. niet kunnende spreken 73, titel (afk.) - 74. dubbelklank - 75. lange smalle ondiepte - 77. oosterse titel 78. koord - 80. uitgesneden reep vlees 82. en andere (afk.) - 83. harde duw met de vuist - 84. broekophouders. Verticaal: 1. reinigingsmiddel - 3. als volgt (afk.) - 4. tros, rij - 5. rekening - 6. deel der V.S. - 7. water in Brabant - 8. rond hout - 9. bevel - 10. zwaardwalvis - 11. de onbekende (afk.) - 13. smal vaarwater, ondiepte - 15. muziekinstrument - 17. anno Christi (afk.) - 21. soort bril - 23. deel van de dag - 25. terzake (afk.) - 27. bijwoord - 28. modern opsporingsmiddel 31. lus - 33. volkerenorganisatie (afk.) - 34. meisjesnaam - 36. rund - 37. ons inziens (afk.) - 39. insektenbestrijdingsmiddel - 40. burcht - 43. Indonesisch eiland - 45. Ame rikaanse winkel - 46. brutoregisterton (afk.) 50. handelsgemeenschap (afk.) - 51. jong mens tussen 10 en 20 jaar - 52. nauw 53. zangvogel - 54. in memoriam (afk.) 55. loco-burgemeester (afk.) - 59. verlangen 60. lofrede - 62. op deze wijze - 63. jon gensnaam - 66. oneer - 68. grote menigte 70. inwendig orgaan - 72. kindergroet - 73. Griekse godin - 76. sprookjesfiguur - 78. heilige (afk.) - 79. eerste persoon (afk.) 80. vreemde munt (afk.) - 81. soort ver lichting. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 5 44 Horizontaal: 1. vitrage - 6. matroos - 11. ene - 12. ade - 13. Eos - 14. tea - 16. reu 18. ser - 19. veem - 20. enig - 22. trio 24. eede - 26. drost - 28. stoep - 29. giek 30. tante - 32. leut - 33. lui - 34. siam 37. molen - 39. gort - 42. rotan - 43. roman 44. aval - 45. leis - 46. mens - 49. lila 51. imp - 54. eet - 55. eea - 56. boa 58. eer - 59. urn - 60. fietser - 61. Amerika. Verticaal: 1. veertig - 2. ino - 3. tes - 4. akte - 5. edam - 6. mare - 7. trui - 8. oas 9. ode - 10. serpent - 15. eerst - 17. engte 19. vork - 21. geel - 23. ide - 25. epe 27. talon - 28. stier - 31. nul - 34. statief 35. ara - 36. molm - 37. marne - 38. notie 39. gala - 40. one - 41. toscana - 47. eens 48. ster - '49. lena - 50. lade - 52. mei 53. pre - 56. bui - 57. ork.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 1