NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD EEN ILLUSIE ARMER «•li U houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen 1 J n I «I 13 - 59 Ne. 8777 Donderdag 15 september 1977 81e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON 3 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 17,50 per jaar Franko per post 27,50 per jaar Advertenties 28 ct. per mm., excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON In huize Verduurdonk is men net be gonnen met de maaltijd. Jossa veront schuldigt zich vanwege het te laat zijn, maar Maria wuift haar excuus weg: „Schuif maar gauw aan, de soep is nog heerlijk warm." Na enkele dagen is het al een beetje in het dorp bekend, dat de zwijgzame juffrouw, die bij Maria en Fons Verduur donk in pension is, schildert. Een paar arbeiders uit het dorp, in dienst bij Staats bosbeheer, hebben haar zien zitten achter een schildersezel. Bij het grote bosven. Jossa zelf weet het niet en als ze het al zou weten, zou het haar nauwelijks inte reseren. Ze is ineens bezeten van het schilderen: de oude inspiratie is er weer en zodoende vergeet ze alle ellende van het verleden, dat eigenlijk nog zo dicht achter haar ligt, maar dat nu wat sneller vervaagt tot een verre, eens beleefde nacht merrie. Omdat ze overdag bezig is, slaapt ze 's nachts beter en voelt zich 's morgens uitgerust. Ze is ook al een avond beneden geweest om mee de verjaardag van een der kinderen te vieren. Beleefdheidshalve. Maria Verduurdonk beschouwt Jossa al min of meer als huisgenote. Al is het wekelijkse pensiongeld, dat Jossa prompt maandags morgens betaalt, mooi meegenomen. Maria beschouwt het bovendien als een bevesti ging van het feit, dat de gasten het bij haar altijd bijzonder goed hebben, want er is in het dorp momenteel bij niemand meer een gast, enkel bij Maria en Fons. Een betere reclame is niet mogelijk. In oktober heeft Jossa haar schilderij klaar. Ze is er redelijk tevreden over. Daar om wil ze het laten inlijsten en rijdt daarvoor naar de schilder in het stadje. Hij bekijkt zwijgend haar produkt, zet het ergens neer, waar de lichtval gunstig is en doet dan enkele passen terug om het nauw keuriger te bekijken. En knikt enkele malen. „Machtig," zegt hij eerlijk; „u schildert niet vandaag voor 't eerst. Hebt u al eens geshowd?" Jossa glimlacht even, hoofdschuddend. „Ik doe het voor m'n plezier. Wilt u het voor me inlijsten?" „U verkoopt het zeker niet?" vraagt de man, haar onderzoekend aankijkend. Daar heeft Jossa eigenlijk nooit aan ge dacht. Hij is kenner, dat staat wel vast, omdat hij zelf ook schildert. In een^ op welling vraagt ze: „Wat is het waard?" De man denkt enkele ogenblikken na. „Twee en een half honderd wil ik er zo voor geven, maar als u denkt, dat het te weinig is, wil ik proberen het voor u te verkopen tegen tien procent." Het valt haar behoorlijk mee, maar ze wil het niet kwijt; er zal altijd een her innering blijven aan dit eerste doekje na haar geestelijke déconfiture. Bewijs van wederoprichting uit de diepte, waarin ze terechtgekomen was. Ik ben mezelf hier door weer enigszins, weet ze nu. Dus schudt ze haar hoofd. „Ik wil het niet kwijt. Wilt u het laten inlijsten? Bijpas sende lijst?" „Zo u wilt. Mag ik het dan een paar dagen in de etalage plaatsen?" Hij bekijkt het paneeltje nog eens en constateert dan: „U hebt 't niet gesigneerd. Mag ik uw naam weten of bent u hier incognito?" Jossa denkt even na. Tenslotte ant woordt ze: „Zet er dan enkel onder: Jossa. Dat is mijn voornaam; mijn achter- door Leida Graafland naam doet er weinig toe." Dan koopt ze nog in zijn winkel, wat ze denkt nodig te hebben en glimlacht, als ze de man hoort zeggen: „Ik zal het behandelen, alsof het mijn levenswerk is, Jossa." Midden oktober slaat het weer om; er valt veel regen en er komt ook meer wind. Van schilderen komt zodoende weinig. Jossa koopt een paar stevige laarzen en een lange jas, zodat ze er tegen kan, als ze een wandeling maakt in dit weer. Of ze stapt in haar auto en rijdt naar het stadje, waar ze wat ronddrentelt langs de winkels. En komt zodoende ook voor de etalage van de schilder, waar ze tot haar tevredenheid haar mooi ingelijst paneeltje ziet staan. Met er onder een bescheiden kaartje en daarop haar voornaam. Ergens voelt ze zich gevleid. Best mogelijk, dat ik in staat zou zijn mijn brood te ver dienen met schilderen, als dit nodig zou zijn. Ze wil naar binnengaan om het mee te nemen naar haar kamer in Arten, maar begrijpt, dat de winkelier het graag nog een poos in de etalage zal willen hou den. Dus gaat ze glimlachend verder. Pas aan het eind van de maand, als ze weer in het stadje is, loopt ze naar binnen. Het gezicht van de winkelier-schilder verheldert, als hij ziet wie er is. Hij steekt zijn hand uit, die ze drukt en dan zegt de man: „U hebt succes met uw landschap, juffrouw Jossa; er is iemand, die het voor vijf honderd wil kopen." De man haalt een boekje uit zijn zak, bladert er even in en vervolgt: „Ene meneer Voorhoud, Koolakkei 138 in Helmond." Hij scheurt het blaadje er uit en overhandigt dat aan de verblufte vrouw. „Zijn telefoonnummer staat er bij, dus kunt u hem er zelf over bellen, als u dat wilt. Vijfhonderd contant. Misschien kunt u er nog een honderdje meer aan versieren, als u voet bij stuk houdt." Jossa is gewoon overdonderd, kan het nauwelijks geloven. „Vijfhonderd gulden... wat ziet die man er in?" De winkelier lacht wat fijntjes. „Waar schijnlijk precies, wat ik er in zie, juffrouw Jossa: u kunt het. Landschappen is mijn genre niet, wat niet wegneemt, dat ik toch wel jaloers ben op uw talent." „Teveel eer," zegt ze, nu enigszins ont nuchterd. „Pakt u het maar voor me in, want ik neem het mee; het is namelijk niet te koop." „Zo u wilt. Maar als u zich bedenkt, kunt u hem altijd nog bellen, nietwaar?" Hij pakt het schilderij voorzichtig in en noemt het encadreerbedrag plus de kosten van de lijst zelf. Jossa betaalt, krijgt een bon en wil weggaan, maar de man zegt: „Ik had net de koffie klaar, toen u binnen kwam. Zin in een bakje? In mijn atelier? Om eventuele bezwaren bij voorbaat te ontzenuwen: u bent in mijn atelier net zo veilig als voorheen bij uw moeder thuis. Ik hoop, dat ik hiermee duidelijk ben." Jossa moet glimlachen. Het is inderdaad maar voor één uitleg vatbaar. Knikkend antwoord ze: „Goed. Ik stel uw uitnodiging op prijs." En volgt hem dan naar het ate lier, dat ze dan voor de tweede keer be treedt. Opnieuw valt het haar op, hoe licht het er is. Ondanks het donkere weer van de laatste tijd. De man wijst haar in een hoek bij een zitje een gemakkelijke stoel Bent u reeds geabonneerd op een twee - maandelijks tijd- schift met actualiteiten, cul tuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan: POSTBUS i - WISSENKERKE en zegt dan: „Eén ogenblik, ik ben zo terug met de koffie." Ze kijkt in het rond. Er staan of hangen verschillende doekjes. Doorgaans koppen: karakteristieke Brabanters. Vrouwen en mannen. Sommige in oude kledij. En een schilderij van een naakt meisje, nog bijna een kind. Expressief en zo natuurlijk, dat het schijnt te leven. Er zit een zeker relief in, dat opvalt en waardoor het zo puur is geworden. Maar Jossa heeft niet lang gelegenheid er naar te kijken, de man komt terug in het atelier met een blad, waarop twee koppen koffie en een schotel met enkele soorten koek er op. Hij zet alles oo het tafeltje en maakt dan een uitno digend gebaar. „Gaat uw gang, bedien u zelf. Ik hoop, dat ik ze net zo goed gezet heb als vroeger mijn moeder thuis. Zij heeft het me onbewust geleerd." Jossa knikt enkel, pakt een kopje en proeft van de inhoud. De koffie is inder daad goed, Tussen haar oogwimpers door bekijkt ze zijn handen, maar hij draagt geen ringen. Een vrijgezel? Ze kijkt naar z'n gezicht; door zijn korte baardje lijkt hij misschien ouder, al schat ze hem toch wel achterin de dertig. Pas als ze koffie gedronken hebben, stelt de man zich voor. „Sorry, dat ik het vergatAdolf Prinsse, Dolf voor mijn vrienden. Nu ja en ik ehik schilder eveneens." Hij maakt een wijd gebaar. „Dit is in hoofdzaak mijn hobby: koppen, busten en naakt. Karakters uitbeelden; schoonheid weergeven, onschuld benadrukken. Zo zie ik dat, zo voel ik het aan, zo probeer ik 't middels mijn geest en mijn penseel weer te geven." Jossa kijkt opnieuw naar de verschillende doekjes en panelen. „Het is veel mooier dan wat ik maak," is haar mening en reaktie. „U ziet de schoonheid van de natuur, ik die van de mens. U houdt van bossen en weiden, bomen, rivieren, stromen, de lucht en misschien stillevens, ik houd van de mensen, zo ben ik nu eenmaal." Ze weet niet, wat ze moet antwoorden. Portretschilderen is heel wat moeilijker dan een landschap, weet ze. Ze heeft wel eens geprobeerd iemand uit te beelden, maat het liep uit op een carricatuur. Misschien ook heeft ze te weinig zelfvertrouwen. Of is het een onderbewust minderwaardigheids gevoel? De man vertelt verder: „Ik was brood- schil4pr. Een vak of iets dergelijks heb ik nooit geleerd. Ik mocht na de middelbare school naar de tekenacademie, maar mijn ouders stierven kort na elkaar en toen stond ik op eigen benen, tegen wil en dank. Tot overmaat van ramp moest ik ook nog in militaire dienst als je het mij vraagt: de grootste waanzin, want ik haat alle geweld en daarna had ik een klein beetje geld van de erfenis, want we moesten het met z'n tweeën delen." Jossa luistert beleefd. Eigenlijk is hele maal niet in de stemming om bepaalde confidenties van anderen aan te horen. In feite is ze helemaal niet happig naar een andermans levensgeschiedenis, als is het in a nutshell. Maar ze heeft deze morgen a gezegd, dusZe ziet, dat de man over eind Ttomt en naar een hoek loopt, waar hij zoekt. Even later komt hij met twee paneeltjes naar haar terug en zet die beide op een platte kast, zodat het licht er goed opvalt. „Mijn vader en mijn moeder," zegt hij ter verduidelijking. „Jaren na hun dood geschilderd aan de hand van enkele portretten. Daaruit is dit ontstaan." Ze bekijkt het ietwat kritisch. Zoals de andere koppen karakteristiek uitgebeeld. De schilder lijkt wel enigszins op zijn vader. Jossa zegt eerlijk: „Ze zijn mooi. Dat u zoiets kunt maken vanaf de portretten." Er klinkt bewondering in haar stem. (Wordt vervolgd). Op het groepsbureau der Rijkspolitie te Kortgene, Bernhardstraat 20, zijn inlich tingen te verkrijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: 1 wit sjaaltje; 1 zwarte motorwant; 1 rood jasje; 1 zwart leren jasje; 1 moker (1000 gr); 1 herenpolshorloge; 2 leesboeken; 1 rubberboot; 1 bankbiljet van 100,— en 1 van 25,1 damespolshorloge; 1 huissleutel; 1 zwarte portefeuille met in houd; 1 bankbiljet van 1000,—; 1 brom fietshelm; 1 surfplank zonder zeil; 1 oranje regenjack; 1 herenpolshorloge; 1 bos sleu tels met 1 mesje; 1 spijkerjasje; 1 zwarte portemonnee met inhoud; 1 herenfiets; 1 knipportemonnee met inhoud; 2 bankbiljet ten van ƒ10,— 1 rood kinderjack; 1 Lips- sleutel; 9 bankbiljetten van 5,— in enve loppe; 1 bruine portemonnee met inhoud; 1 plastic map met inhoud; 1 luchtbed; 1 gouden damespolshorloge; 1 halssnoer; 1 herenpolshorloge; 1 blauwe portemonnee met inhoud. Burgerlijke stand KORTGENE AUGUSTUS Geboren: 3 aug.: Jarno, z.v. H. Waterman en G. W. Busse. 3 aug.: Davonne, d.v. J. G Gast en M. T. Wabeke. 5 aug.: Eugenius E., z.v. E. E. Minneboo en K. Janitschke. 5 aug.: Femke M. ,d.v. M. de Fouw en A. M. C. Grispen. 6 aug.: Sebastiaan G. C., z.v. M. Kalis vaart en J. E. Oele. 14 aug.: Sophia W., d.v. H. J. M. Poppe- laars en W. H. van Nooij. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: 5 aug.: A. M. van de Kasteele, 22 jr. en H. Zahradnik, 23 jr. Overleden: 7 aug.: Johannis Clement, 76 jr, e.v. N. P. Bouwense. 10 aug.: Maria Post, 77 jr., e.v. D. M. Slimmen. WISSENKERKE JULI Geboren: 21 juli: Adriana, d.v. B. van Belzen en L. de Vos, wonende te Kamperland. 22 juli: Albertus Pieter, z.v. L Sandee en A. L. Kramer, wonende te Kamperland. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: 1 juli: Kouwer, Willem Jan, oud 24 jaar en Wattel, Adriana Cornelia, oud 21 jaar, wonende te Kamperland. 21 juli: Remijnse, Pieter David, oud 24 jaar en Sandee, Johanna Paulina Francisca, oud 21 jaar, wonende te Dordrecht. 29 juli: van der Endt, Willem Johannes, oud 23 jaar en Schrier, Levina Wilhelmina, oud 21 jaar, wonende te Kapelle. Overleden: 12 juli: Kramer, Hendrik Anthonie, oud 75 jaar, wonende te Wissenkerke. WISSENKERKE AUGUSTUS Geboren: 19 aug.: Melanie Marjan, d.v. M. A. Bar- dolf en J. C. Munter, wonende te Kamper land. Ondertrouwd: 16 aug.: van Noort, Jan Johannes, oud 23 jaar en Groenendijk, Jacoba, oud 22 jaar, beiden wonende te Wissenkerke. Getrouwd: 12 aug.: Wattel, Abraham Eliza Pieter Wisse, oud 22 jaar en de Paauw, Christine Jeanne, oud 20 jaar, wonende te Kamper land. Overleden: 14 aug.: Kramer, Pieter, oud 67 jaar, e.v. J. P. Clement, wonende te Wissenkerke. Kruiswoordpuzzel no. 543 2 3 4 5 6 8 9 10 11 12 l J 1 I .j lb 16 17 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 140 41 42 ,ïjjg43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 56 57 58 59 60 61 62 bj 64 65 66 67 68 70 7, 172 I 73 Horizontaal: 1. denksport - 7. wapenstil stand - 13. godin - 14. koosnaampje - 15. voor - 18. vogel - 20. aanw. vnw. - 22. oude boomtronk - 25. spil - 27. hoofd sieraad - 29. rondhout - 30. kern - 32. voegwoord - 33. per expresse (afk.) - 34. klopje - 35. cilinder - 37. ton - 39. nieuw (in samenstellingen) - 41. voegwoord - 42. schildersplankje - 43. zangnoot - 45. af sluiting - 47. pret - 48. stoot - 50. bij woord - 52. en anderen (afk.) - 54. onder anderen (afk.) - 55. voordeel - 57. of dergelijke (afk.) - 58. raaklijn - 61. die rengeluid - 62. vr. munt - 63. hennepbraak 65. kluit - 66. uitroep - 68. nimmer - 70. peilstift - 72. vonnis - 73. dapper. Verticaal: 2. consulaire dienst (afk.) - 3. sprongetje - 4. karakter - 5. kluwen - 6. en andere (afk.) - 8. verlaagde toon - 9. generen - 10. godheid - 11. vierhandig zoogdier - 12. deel v. d. bijbel (afk.) - 16. bijb. naam - 17. in orde - 19. kledingstuk 21. lust - 23. bedrog - 24. langzaam - 26. zangnoot - 28. tweespraak - .29. het Ro meinse rijk (Lat. afk.) - 31. deel v. e. trap 34. woede - 36. windrichting (afk.) - 37. smak - 38. ogenblik - 40. voetbalvereniging 44. vogel - 46. verzoekschrift - 48. geeste lijke - 49. schrede - 51. jongensnaam - 53. bloeiwijze - 54. Eng. telwoord - 56. bolge was - 59. snavel - 60. bar - 62. metaal 64. vogel - 65. onvruchtbaar - 67. meisjes naam - 68. windrichting (afk.) - 69. voor zetsel - 70. dus (Eng.) - 71. edelachtbaar (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 5 42 Horizontaal: 1. goal - 4. glans - 7. stro 11. Ada - 12. ook - 13. nerf - 15. nn 16. eg - 18. drie - 19. droog - 21. regen 23. ion - 24. eel - 26. Stien - 28. flits 31: Lisse - 32. sta - 34. talon - 35. anjer 39. Spa - 41. wreed - 44. arena - 46. ulaan 48. kei - 49. aat - 51. veter - 53. engel 56. vier - 58. tij - 59. is - 60. lade - 62. Ede - 63. mom - 64. rank - 65. etude 66. kans. Verticaal: 1. gans - 2. ode - 3. aarde - 5. long - 6. nier - 8. torn - 9. roi - 10. oker 14. Frits - 15. none - 17. geel - 18. delta 20. ooit - 22. geit - 25. slaap - 26. s.s. 27. N.S. - 28. fa - 29. s.l. - 30 anode - 33. tip - 36. ja - 37. erker - 38. reet - 39. s.a. 40. au - 41. waag - 42. ratel - 43. en 45. niet - 47. lans - 50. over - 51. veen 52. rijst - 53. eind - 54. lama - 55. Eems 57. Ida - 61. don.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 1