NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Balk en H splinter De woestijnen II houdt nu het meest geleien blad op Noord-Beveland in handen druk en uitgave: drukkerij markusse te wissenkerke - telefoon 3 08 - giro 206882 Zeeland postbus i - wissenkerke ook een zorg voor de rijke landen. No. 3773 Donderdag 18 augustus 1977 80e jaargang Abonnementsprijs ƒ17,50 per jaar Franko per post 27,50 per jaar Advertenties 28 ct. per mm., excL BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Maar nu er sinds drie weken een spe ciale brigade in de stad aan het werk is, worden er resultaten geboekt, want men heeft eindelijk enkele boefjes op de korrel en die worden geschaduwd. Maar ze zijn uiterst geraffineerd. Als ze er de lucht van krijgen, dat ze op welke wijze dan ook in het oog worden gehouden, verdwijnen ze op fietsen en bromfietsen. Eén van die jongens heeft het al gepresteerd om vijf en veertig kilometer achter elkaar te rijden, om dan doodgemoedereerd in een restau rant wat te gaan eten. Zodat de politie auto, die hem een uur heeft achtervolgd, onverricht terzake terugkeerde naar de stad. Waar dan blijkt, dat het een afleidings manoeuvre is geweest, die volkomen ge slaagd mag heten, want uit een magazijn is intussen een karrevracht elektronische apparatuur weggenomen, terwijl de politie de jongen op de brommer achtervolgde. Tenslotte heeft men succes. Twee jonge meisjes zijn deze middag op heterdaad betrapt, toen ze doodleuk, elk met een gestolen fiets de dienstuitgang van het warenhuis verlieten. Jammer voor hen wer den ze al enige tijd op de korrel genomen, gevolgd en uiteindelijk bij de woning van een hunner gegrepen. Het voorlopige on derzoek heeft intussen uitgewezen, dat ongeveer twintig jongeren in leeftijd va riërend van twaalf tot twintig jaar achter slot en grendel zitten. Waaronder de beide bendeleidsters. Ja zeker, de bende werd door twee jonge meisjes geleid op een wijze, die niet mis te verstaan was, want het is al eens gebeurd, dat een jongen, die een dag vastgezeten had en de naam van één medeplichtige had genoemd, na zijn in vrijheidstelling door een paar bendeleden zó was afgetuigd, dat hij in een ziekenhuis verbonden moest worden. „En nu komt voor u niet zo'n prettige mededeling, meneer Boode," besloot de spreker zo on geveer zijn relaas, „want één der twee bendeleidsters is uw vijftienjarige dochter Liset. Ze heeft een volledige bekentenis afgelegd. De ander is haar vriendin. Erna Filipsen, 16 jaar oud, terwijl ook de moeder van Erna gearresteerd is wegens het ver bergen van gestolen goederen". De man haalt een papier uit zijn zak en legt dat voor de ontzettend geschrokken vader neer. „Bevel tot huiszoeking; bent u bereid uw medewerking daartoe te verlenen?" „Natuurlijk, waarom niet? Gaat uw gang." Jan Boode kijkt wanhopig zijn schoon zuster aan, die hem bemoedigend toeknikt. En zegt tot de mannen in de kamer; „Op de vliering ligt, wat u zoekt." De rechercheur is verrast. „Zo? Dus u wist ervan? Dan bent u eveneens mede plichtige." Jeltje schudt haar hoofd. „Luister eens, meneer, ik woon in Sneek en ik ben van daag hierheen gekomen omdat mijn zwager weduwnaar is en iemand af en toe het huis moet schoonhouden en er moet eten gekookt worden. Bij het opruimen van wat kleren kwam ik vanmiddag op de vliering terecht en zag daar heel wat. Ik heb zo juisteven vóór u kwam, mijn zwager van een en ander op de hoogte gesteld. Omdat ik het niet vertrouwde." Eén der rechercheurs begint te lachen. „Da's dan heel toevallig, he? Net vóór wij kwamen vindt u alle gestolen spullen." Hij knikt enkele malen. „Wel, welen u was natuurlijk ook van plan net de po litie te gaan waarschuwen?" Bent u reeds geabonneerd op een twee - maandelijks tijd- schift met actualiteiten, cul tuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,— per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan: door G. Fortius Jan zegt gelaten: „We wachtten op dei thuiskomst van mijn dochter, om haar aan de tand te voelen. Omdat we begrepen, dat er iets niet in de haak was." „Niet „iets", meneer, maar heel wat." Intussen zijn twee rechercheurs naar boven gegaan en keren even later terug in de kamer. „Eerst maar eens een bestelwagen charteren," zegt hij. „Pakhuis nummer twee, want daar boven staat zo ongeveer een halve winkel met spullen." Die avond moet Jan Boode zowel als zijn schoonzuster mee naar het politie bureau. Beiden worden tot heel laat tot en met doorgezaagd door twee recher cheurs, die elkaar om beurten aflossen. Maar Jan blijft bij zijn absolute bewering, dat hij nergens van af wist. „Ik ben in maanden niet op de vliering geweest," zegt hij. Goed, willen we aannemen, maar wanneer werden dan al die gestolen spullen naar de vliering gebracht? Dat gaat toch niet ongemerkt, als u thuis bentIk ben leraar, dus het is waarschijnlijk tijdens mijn afwezigheid gebeurd. Men vertrouwt het allemaal niet; het klinkt immers zo onwaarschijnlijk, dat de dochter weken en weken gelegenheid heeft gehad om onge merkt al dat gestolen spul in huis op de vliering weg te bergen. Is er dan nooit iemand in huis overdag? Nee, want mijn vrouw is dood, mijn oudste dochter is ver pleegster, intern, mijn zoon is momenteel buitenslands en mijn andere dochter is pas getrouwd. Het is al na middernacht, als Jeltje ein delijk mag vertrekken, maar meheer Boode wordt vastgehouden; men wil gewoon niet aannemen, dat hij nergens van afwist. Tot de volgende ochtend zijn dochter een ont lastende verklaring aflegt ten gunste van haar vader; hij kon nergens van weten, want hij kwam nooit op de vliering en we brachten alles altijd overdag, als er verder niemand thuis was, naar binnen. Jeltje stapt, ondanks het nachtelijke uur nog in haar wagen en rijdt naar Tanja en Piet, die ze uit hun bed belt en dan het verschrikkelijke gebeuren vertelt. „Best mo gelijk, dat het morgen of zo in de kranten staat, dan zijn jullie er tenminste op voorbereid en valt het niet zo rauw op 't dak." Ook Eefje wordt de volgende morgen op de hoogte gesteld. Tante Jeltje treft haar aan bij haar aanstaande man. Het eerste, wat Eefje zegt is: „We moeten ons huwelijk voorlopig maar uitstellen, Bram. Want Dopsbergen is klein en als het morgen in de krant staat, weet iedereen in het ziekenhuis, dat het mijn zusje is. Ik weet niet, of ik er dan nog heen durf Jeltje geeft daarop geen commentaar, want dit is iets, wat ze maar met die dokter moet uitmaken. Ze heeft haar plicht gedaan. Als ze die morgen weer terugkomt in de woning van haar zwager, is hij er nog altijd niet, dus belt ze in een telefoon cel de school en zegt, dat Jan Boode ziek is. Ernstig? Kan ik nog niet zeggen. U spreekt met zijn schoonzuster. U wordt nog wel nader op de hoogte gesteld, maar vandaag zult u het in ieder geval zonder meneer Boode moeten doen Pas in de loop van de middag komt Jan Boode thuis. Als een gebroken man. Tanja is die morgen al een paar keer langs geweest om naar haar vader te informeren, maar tante Jeltje zit ook te wachten op nieuws; ze weet evenmin wat. Tanja zegt, als ze samen met tante Jeltje koffie drinkt: „Eigenlijk hebben we er allemaal schuld aan, want we lieten Liset helemaal aan haar lot over. Vooral na mams dood. En wat moet papa nou met de school?" Jeltje zegt, dat ze hem voorlopig ziek heeft gemeld. „Later zien we wel verder." Als Jan Boode die middag eindelijk met een taxi arriveert en zijn woning betreedt, omhelst Jeltje hem en zegt: „Dit worden natuurlijk rotdagen voor je, maar je kunt op mij steunen. Ga er alsjeblieft niet onderdoor. Misschien heb je de laatste maanden je vaderlijke plichten enigszins verwaarloosd, maar dat was te begrijpen na de vrij onverwachte dood van Jannie. Niemand kan het je kwalijk nemen." Maar met de man is niet te praten. Eefje komt, zodra ze vrij is naar de ouder lijke woning en probeert op haar manier haar vader op te beuren. Alzo Piet en Tanja, die ook even aanwippen. Nog verder nieuws? O, is vader weer thuis. Gelukkig. En Liset? Ja, die zit nog op het politie bureau. We weten niet, wanneer die thuis komt, als ze thuiskomt In de avondbladen staat een summier berichtje, gelukkig enkel met initialen: Jeugdbende opgerold; twee meisjes van 15 en 16 jaar leidsters. Voor een halve ton aan goederen gevonden in hun woningen. In een volgende editie zal er meer aandacht aan worden geschonken. Het staat op de voorpagina in een hoekje, maar met grote letters. Best mogelijk, dat morgen namen en toenamen volledig worden vermeld en dan is. Jan Bood» nergens meer. Jeltje neemt ook nu weer het initiatief. Ze rijdt naar Velenberg, de waarnemend directeur van de school en zet de situatie uiteen, de waarheid niet schuwend. Beslui tende met de woorden: „Geeft u hem alstublieft voorlopig ziekteverlof; ik neem hem mee naar mijn huis in Sneek. Ik zal u mijn telefoonnummer geven. Lijkt u dit in het onderhavige geval niet 't beste?" Velenberg begrijpt, dat de hele historie, waarbij Boode's jongste dochter betrokken is, deze dag wel in geuren en kleuren in de kranten zal staan. Daarom is het in derdaad voor beide partijen beter, wanneer meneer Boode voorlopig op nonaktief wordt gesteld. En als Jeltje ten overvloede er nog aan toe voegt, dat zijn fysieke toestand op het moment van de aard is, dat hij toch niet kan werken, is inderdaad ziekteverlof de enige oplossing. En kan Velenberg dit tegenover het bestuur ten volle verant woorden. Die avond staat de krant vol over de opgerolde jeugdbende, waarvan de dochter van een leraar der middelbare school één der leidsters was. Nog steeds enkel met de initialen, maar ingewijden begrijpen best, dat de 15-jarige L.B. de bewuste dochter is van een leraar: in casu Jan Boode, die plotseling weggebleven is van de school. Officieel ziek. Maar binnen drie dagen weet de hele school, dat Liset Boode de bendeleidster was. Sneu voor meneer Boode; begrijpelijk, dat hij voorlopig weg blijft. Au fond mochten ze hem wel. (Wordt vervolgd) De aarde mag geen woestijn worden dat is het thema van een grote publiciteits campagne die door het VN-bureau voor milieuzaken UNEP op touw is gezet. En die over de hele wereld gevoerd wordt, want de woestijn is niet alleen een probleem voor de landen waar die al bestaat. Ten slotte hebben bijvoorbeeld de VS nog een woestijnachtige erfenis uit het begin van deze eeuw toen door uitgebreide mecha nisering van de landbouw de grond dermate werd mishandeld dat ze door de wind werd meegevoerd. Maar in het algemeen is de woestijn niet een dor gebied dat blijft waar het is de woestijn wandelt en in Afrika merkt men dat maar al te goed. En welke omvang onwijs beleid en het wandelen van de woestijn samen in de afgelopen vijftig jaar gehad hebben, blijkt pas goed uit de cijfers: twintig miljoen vierkante kilometer grond is onbruikbaar geworden alle agrarische grond van de hele aarde op dit ogenblik is daarvan maar driekwart: vijftien miljoen vierkante kilometer. Er is temeer reden om te proberen de verdere verwoestijning van de wereld tegen te gaan en weer grond terug te veroveren op de woestijn omdat het klimaat kan veranderen. Het gevolg daarvan kan zijn dat bijvoorbeeld de Noord- amerikaanse graangebieden aanzienlijk min der gaan produceren. Of de regenval kan aanzienlijk minder worden op andere land bouwgebieden die daardoor ook minder znllen opbrengen en bovendien des te kwets baarder worden voor verwoestijning. Op lange termijn is het daarom voor de hele wereld van belang dat alle middelen die beschikbaar zijn ook worden toegepast om te vechten tegen de woestijn. En het actueelst is het probleem natuurlijk in de gebieden in de buurt van de Sahara. En de mens is niet machteloos. In Soedan is een nijver begin gemaakt met betrekkelijk simpele middelen: het in de grond zetten van gaas en paaltjes en het zorgvuldig kweken van bepaalde ge wassen die tamelijk snel de bodem gaan vasthouden. In Libië is men actief om afval- produkten van de olie-industrie teerach- tige asvalt over de grote zandhopen aan te brengen zodat de marcheerdrift van de Sahara wordt ingetoomd. Uiteraard is er het voorbeeld Israel dat overigens gezien de politieke situatie in de Derde Wereld althans niet al te openlijk bewonderd zal worden als een methode om de woestijn te verslaan. Het klimaat. Het grote probleem is natuurlijk dat de meeste van de landen die direct door de woestijn worden bedreigd arm zijn en bo vendien een bevolking hebben die erg weinig begrip heeft voor dit soort zaken. Dat laatste is met onderwijs op te heffen, maar daarvoor al ontbreekt het geld alsmede het gekwalificeerd onderwijzend personeel. Het is daarom dat ook de rijke industrie landen betrokken worden bij de strijd tegen de woestijn. Daar is de kennis voorhanden of heeft men gelegenheid die snel op te doen. Bovendien is daar ook het geld dat nodig is voor effectieve woestijnbestrijding. Waarbij ook nog een flink stuk eigen belang meespreekt. De woestijngebieden en de zeeën zijn samen de grote kraamkamers van het weer, van het klimaat, dat op het ogenblik wel erg gunstig is voor juist die industrielanden. Dit houdt echter tevens in dat deze landen mogen vrezen er bij iedere verandering van klimaat niet op vooruit te gaan. UNEP stelt met hulp van vele andere organisaties een plan de campagne op om de woestijn te lijf te gaan. Met herbebos sing, met het formidabel uitstrooien van zowel kunstmest als zaden om de planten groei de beste kans te geven bij ieder beetje regen, het in toom houden van de vee stapel die nogal wat schade aanricht als teveel dieren opeen leven in een te klein gebied. Er is genoeg te bedenken om deze strijd tegen de woestijn te winnen. Voor waarde is alleen dat zowel geld als wil aanwezig zijn om inderdaad als Verenigde Naties het probleem over de hele wereld aan te pakken. Voor een effectieve bestrijding zijn nog geen begrotingen gemaakt waaraan men nu enig houvast kan hebben. Maar de beno digde gelden zouden bijvoorbeeld de kolos sale defensie-uitgaven van rijke en arme landen samen nauwelijks aantasten, zo re latief weinig is maar nodig. Vandaar de publiciteit die de woestijn nu krijgt als voorbereiding van eigenlijk een eerste vrede lievende oorlog onder auspiciën van de VN. (Nadruk verboden). Krutswoartlpuizel no539 Horizontaal: 1. duur van eb en vloed - 2. maand - 5. verlaagde toon - 8. als volgt (afk.) - 10. deel van een Franse ontkenning 11. toiletartikel - 14. klaar - 16. klap - 18. kleur - 19. deel van een kachel - 21. delfstof - 23. waterplantje - 24. geneesheer 25. omroepvereniging - 26. vis - 27. gelofte 28. uitroep - 30. soort onderwijs (afk.) 32. meisjesnaam - 34. plaats in Gelderland 36. vervelend - 40. geestdrift - 42. dek 43. pastei (Fr.) - 45. slot (Duits) - 48. van het heilige roomse rijk (Lat. afk.) - 50. jong dier - 52. verheugd - 53. deel van Amerika - 55. ontkenning - 56. rivier (Sp.) 57. huid - 59. losse naad - 61. aanzien 63. paradijs - 65. land in Zuid-Amerika 66. strijdperk - 68. jongensnaam - 70. slede 71. beroep - 74. gewicht (afk.) - 75. ge wicht (afk.) - 76. hoefdier - 77. speelgoed 78. voorzetsel. Verticaal: 1. kweker - 2. familielid - 3. loot 4. volmaakte - 5. rivier in Azië - 6. Euro peaan - 7. heilige (afk.) - 9. gemene - 10. vervoerbedrijf (afk.) - 11. te gelegener tijd (afk.) - 12. geneesmiddel - 13. bloeiwijze 15. zangnoot - 17. geur - 20. meubelstuk 22. sluis - 24. groet - 25. broeiplaats 29. elektr. geladen deeltje - 31. rivier in Italië - 33. bediende - 35. ijskegel - 37. vogel - 38. gedicht - 39. deel van de mond 41. Engels voegwoord - 43. beetje (Fr.) 44. voorm. Russisch heerser - 46. noest 47. drank - 49. zijrivier van de Donau 50. plaats in Overijsel - 51. vorm van grenzen - 52. uitroep - 54. krachtig - 58. unieke - 60. grof - 62. hond - 64. bij 65. familielid - 66. krantenjongen - 67. transportonderneming (afk.) - 69. bijwoord 72. keurmerk - 73. stof maat. Opfocsmg ku/tmoor^pumsÊi no. s38 Horizontaal: 2. benzine - 8. abeel - 12. a.g. 14. piano - 15. spant - 16. arm - 18. sar 19. st - 20. ad - 22. rijst - 24. Gijs - 26. eis - 28. In - 29. nn - 30. op - 32. groen 34. mat - 35. salade - 38. dd - 39. Cuba 41. aan - 42. eskader - 44. ia - 46. or 47. lo - 48. li - 49. grondig - 53. edo 56. alle - 57. ri - 58. blozen - 61. roe 62. rondo - 64. fa - 65. os - 67. en - 68. Rijn - 69. Ina -71. kort - 73. ha - 74. ik 75. Inn - 77. oir - 78. magie - 80. Peter 82. ao - 83. koper - 84. ratelen. Verticaal: 1. Baarn - 3. e.p. - 4. nis - 5. zaag - 6. inrijgen - 7. no - 8. ap - 9. baas 10. end - 11. et - 13. grijns - 15. steeds 17. ms - 21. Ontario - 23. tol - 25. sr 27. in - 28. label - 31. paard - 33. ode 34. mud - 36. ai - 37. da - 39. c.a.o. 40. sigaret - 43. kloof - 45. Arlon - 46. one - 50. ole - 51. ironie - 52. gin - 53. eboniet - 54. dl - 55. ne - 59. zak - 60. noria - 62. rij - 63. d.i. - 66. strop - 68. rage - 70. ante - 72. oo - 73. hap - 76. Nel - 78. mo - 79. ir - 80. pa - 81. re.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 1