NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Balk en splinter II houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen druk en uitgave: drukkerij markusse te wissenkerke - telefoon 3 08 - giro 206882 Zeeland postbus i - wissenkerke polo in nederland kamperland - toeristenland voetbal-campingtoernooi te wissenkerke No. 3767 Donderdag 7 juli 1977 80e jaargang Abonnementsprijs 17,50 per jaar Franko per post 27,50 per jaar Advertenties 28 ct. per mm., excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Maar op de vroege morgen van de derde dag na de operatie worden Jaap en Ineke van Splunteren wakker door aanhoudend telefoongebel. Jaap springt uit bed en loopt haar beneden, want in de hal staat het toestel. Hij neemt met een slaperig gezicht de hoorn van de haak en meldt zich. „Ja, klopt, ik ben de buurman van meneer Boode, wiens vrouw in het ziekenhuis ligt. Wat zegt u? Zo maar ineens? Hoe kan dat? Met wie spreek ik? O, met de dienstdoende hoofdzuster. Ja, ik zal mijn buurman met een waarschuwen. Nee, helemaal niet erg, dat u mij uit bed beltwe zijn in de wereld om elkaar te helpen en bij te staan, zeker in het onderhavige, trieste geval. Ik ga meteen naar hem toe Geschrokken loopt Jaap van Splunteren weer naar boven. Ineke is nu ook wakker en zit half opgericht. „Wat was er? Wie belde er op zo'n onmogelijk uur?" De klok wijst half vijf. Ineke ziet, dat het gezicht van haar man ineens wit weg getrokken is. „Wat is er gebeurt?" vraagt ze verschrikt. „Wie belde er?" De man trekt vlug een broek aan en maakt die vast. En terwijl hij zich in een ochtendjas hult en pantoffels aantrekt, antwoordt hij: „Het ziekenhuis belde Of ik mijn buurman wil waarschuwen: collega Boode. Zijn vrouw is onverwacht ge storven; de zuster had het over embolie..." Hoofdstuk 15: Huiselijke problemen. De begrafenisplechtigheid voor Jannie Boode-Bloksma is sober. Al zijn er tamelijk veel belangstellenden. Hoewel het een vrouw van een leraar betreft, is op de morgen van de begrafenis de school gesloten en geven alle leraren en leraressen akte de présence. Alsmede een paar leden van het schoolbestuur. Dat is toch al het minste, wat je onder de gegeven omstandigheden voor de .man kunt doen; meeleven met hem en zijn verdriet. Want Jan Boode is nadat hij die morgen vroeg in aller ijl met een taxi naar het ziekenhuis is gereden en geconfronteerd werd met het stoffelijk overschot van wat bijna een kwart eeuw zijn vrouw en echtgenote is geweest, een gebroken man. Hij kan nog niet beseffen, dat Jannie nooit meer terug zal komen. Dat hij van het ene uur op het andere weduwnaar is geworden. In summiere woorden heeft men het hem in het ziekenhuis verteld. De oorzaak. Maar het is langs hem heen gegaan. Voor hem was maar één feit belangrijk: dat Jannie, zijn vrouw ineens is gestorven. Zonder dat hij haar nog heeft kunnen bijstaan. De avond tevoren was ze nog zo opgewekt, ontvouwde een paar toekomstplannen: dat schilderen moeten we nu maar een jaar uitstellen, want als ik weer helemaal op geknapt ben laten we voorzichtig vast stellen met de grote vakantie trekken we er samen een hele poos tussen uit. Dat zullen we dan beiden wel nodig hebben na deze emotionele tijd. Jij en ik, maar eerst moet ik dan weer de oude zijn. Jan had ermee ingestemd en gezegd: In de ko mende dagen bepraten we dat wel verder in details. Heb je een bepaalde voorkeur? Het Rijnland moet erg interessant zijn en al zijn we geen wijndrinkers, op onze manier kunnen we er ons ongetwijfeld vermaken De mens wiktmaakt plannen voor een toekomst, die ineens radikaal wordt gewijzigd: want God beschikt. Hij beslist op een andere manier, dan door ons in Bent u reeds geabonneerd op een twee - maandelijks tijd- schift met actualiteiten, cul tuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan: door G. Fortius ons levensplan is uitgestippeld. Dan is er ineens de rouw om een verloren geliefde. Iedereen in de familie is geschrokken van deze jobstijding. In arren moede heeft Jaap van Splunteren diezelfde morgen vroeg de moeder van zijn vroegere vriend gebeld en haar op de hoogte gesteld van het onver wachte overlijden van mevrouw Boode. Jel- tje is daarop zo gauw als maar mogelijk was in haar auto gestapt en naar Dops- bergen gereden. Om haar zwager bij te staan in deze moeilijke uren en dagen, want er moet 't een en ander in orde gemaakt worden voor de begrafenis. Jan zal wel kapot zijn en de meisjes zijn wellicht evenmin in staat tot het nemen van de noodzakelijke maatregelen. Dus is ze nog vóór de middag in de Kwartellaan. Dit zijn een paar ellendige dagen, want zoon Albert is nog altijd onvindbaar en kan dus niet op de hoogte gesteld worden van de dood zijner moeder. De dominee komt in huis en betuigt zijn deelneming. Zelfs Jaap van Splunteren en zijn vrouw tenslotte zijn ze ook buren komen aan, worden door Jeltje binnengelaten en betuigen Jan Boode hun gemeende deel neming. Jan is getroffen door deze harte lijkheid en alle rivaliteit valt weg. Op de begraafplaats zijn behalve de fa milieleden de collega's, sommigen vergezeld van hun vrouwen. Leden van het school bestuur en zelfs enkele leerlingen. De do minee spreekt nog een keer aan het graf, en besluit dan de plechtigheid met een gebed. In de aula teruggekeerd, waar koffie wordt geschonken en waar iedereen gele genheid heeft om Jan Boode en zijn drie aanwezige kinderen, voorzover dat nog niet is gebeurd, te condoleren met het verlies van zijn vrouw, is hij zichtbaar verrast door zoveel bekenden te zien van de school. Bij al het leed, dat hij in dit uur moet verwerken, is dit als zachte zalf op de wonde. Zoveel medeleven bewijst, dat men hem toch wel mag. En men zich ook zijn gestorven vrouw herinnert, want op hoogtij dagen ging Jannie immers altijd mee: jaar vergadering, de feestavond van de leerlin gen der hoogste klas voor het afzwaaien en andere evenementen. Al timmerde Jannie nooit aan de weg, nu bewijst men haar nog de eer, die haar feitelijk altijd toe kwam. En dat doet Jan Boode goed. Na de koffie en de broodjes nemen de meesten afscheid van Jan Boode en zijn dochters. Er zijn pijnlijke vragen gesteld over Albert Boode. Men heeft besloten, als hij niet aanwezig zal zijn bij de begrafenis van zijn moeder, dat ziekte hem belette te komen. Nee, niet ernstig, maar wel las tig. Daarmee in het midden latende, wat er eigenlijk precies met de afwezige zoon aan de hand is. Ja, en de meeste familie leden wonen ver van Dopsbergen, dus die vertrekken ook al vrij spoedig. Enkel Jeltje keert met Jan en de kinderen terug naar de Kwartellaan. Haar eigen kinderen heeft ze naar Sneek teruggestuurd; beiden moe ten de volgende dag immers weer aan de slag. Zelf besluit ze nog een paar dagen in het gezin Boode te blijven. Want ze wil, als het mogelijk is, wel eens het naadje van de kous weten omtrent Albert. Tanja zet koffie en als ze samen die drinken, zegt Jeltje op haar gewone be sliste toon: „Jullie moeten de justitie in schakelen omtrent Albert. Dit is ergens te gek. En is er ook niets bekend omtrent die vrouw? Die Willemien Pronk?" Jan Boode heeft zijn beide dochters, die de finesses niet weten, nu ook op de hoogte gesteld. En nog eens benadrukt, dat Albert het allemaal gedaan heeft om de vrouw uit het leven te halen. Natuurlijk veel te naïef, maar ja, hij is immers een idealist. Jan Boode knikt en is het er mee eens. Jeltje snijdt expres dit onderwerp aan om Jan wat af te leiden van zijn verdriet. Het is wel van de regen in de drup, maar als je helemaal niets doet, kom je ook niet tot resultaat. Jan Boode heeft nog een paar vrije dagen gekregen van zijn directeur en is er dank baar voor. Hij is echt nog niet in staat om alsof er niets gebeurd is te doceren. Dus gaat hij samen met Jeltje de volgende ochtend naar het politiebureau, zet de hele zaak uiteen en verzoekt pogingen in het werk te stellen de jongeman op te sporen. Er wordt een recente foto overhandigd en een zo volledig mogelijk signalement. Dat de jongeman mogelijk in gezelschap zal zijn van ene Willemien Pronk, tot voor kort wonende in Hoogeveen, is voor de politie in Dopsbergen geen probleem: men zal in dit geval kontakt opnemen met de col lega's in Hoogeveen. Als er nieuws is om trent Albert Boode zal men hem terstond inlichten. Terug in het nu lege huis: Eefje heeft dienst, Liset is weer naar school en Tanja zal wel bezig zijn in haar nieuwe huis, want nu zal het huwelijk met Piet niet zo lang meer op zich laten wachten. Er is een kilte ontstaan door de wetenschap, dat Jannie er nooit meer zal zijn. Uit oog punt van piëteit heeft men moeders stoel onberoerd gelaten, maar nu schrijnt dit alles temeer. Jeltje bemerkt het en zegt op besliste toon: „Jij gaat vanmiddag met mij mee naar Snits. Pak straks een koffer in met wat kleren en wat je verder denkt nodig te hebben en blijf je het weekeind bij ons. Zondagavond brengt een van ons je wel weer terug. Als jij alleen in je huis blijft ga je piekeren, want de meiden hebben hun eigen leven; ze zullen heus wel hun verdriet hebben gehad door het verlies van hun moeder, maar jonge men sen vergeten zoiets sneller. Ik heb dat gemerkt bij mijn eigen kinderen na de dood van Wout. Maandag moet je weer op school aan het werk en dan moet je je daarop kunnen concentreren. Dat zal de eerste da gen heus niet meevallen en daarom ga je met mij mee; heb je wat afleiding. Nee, ik wil geen tegenspraak; de meiden redden zichzelf wel. Vertrouw jij nu maar op Jeltje, dan komt het best weer in orde met jou." Eigenlijk heeft Jan Boode geen enkel ar gument om de uitnodiging van zijn schoon zuster niet te aanvaarden. Dus gaat hij na de koffie naar boven en pakt een paar koffers in. Daarvoor moet hij in de kast zijn voor overhemden en ondergoed. Als hij alles nog zo ordelijk ziet liggen, krijgt hij een steek. Want hier is nog de hand van zijn gestorven vrouw merkbaar; hij zal er nog wel vaker mee geconfronteerd wor den. Eigenlijk maar goed, dat ik er dit weekeind tussen uit ga. (Wordt vervolgd). Tijdens de Zeeuwse Kampioenschappen voor landelijke ruiters en amazones te Dom burg, 16 juli a.s., zal er naast programma onderdelen als springen, klasse midden en zwaar, ook nog een ander voor Nederland uniek stukje paardesport getoond worden. In Domburg zullen twee Engelse Polo teams uit West-Sussex tijdens het middag- programma een polowedstrijd spelen. Polo kan omschreven worden als „hockey te paard". Elk team bestaat uit vier spelers en evenzoveel paarden, die men polo pony's noemt, echter is de stokmaat meestal boven 1,47 m, dikwijls is de schofthoogte 1,50 m en meer. Een wedstrijd is vaak verdeeld in 4 chukka's („sets") van elk 71/2 minuut. Per chukka wisselt men van paard zodat elke polospeler per wedstrijd 4 paarden nodig heeft. Het spel wordt in Engeland gespeeld op een veld van ca 270 m lang en 150 m breed; met veel snelheid en korte wendingen. Het vereist bovenal veel behendigheid van de poloruiters. Tot dusver is dit spectaculaire spel o.i. nog zelden in Nederland getoond en zeer zeker de moeite waard dit in Zeeland te gaan bekijken. Overigens biedt het middagprogramma voor de liefhebbers van folklore ook nog ringrijden in sjezen met het ringrijders-paar in Walcherse klederdracht. Verder zal er 's middags nog een strijdwagen te zien zijn, bespannen met 4 WPN-paarden. 1 maal V. Boris; 1 maal V. Talisman en 2 maal V. Grand Empereur. Dit geheel wordt georganiseerd door de plaatselijke, jubilerende landelijke rijvereni- ging „Oranjezon". Vrijdag 8 juli: Vijfkamp. Aanvang 7 uur op het haventerrein. Na afloop prijsuitrei king met een gezellig bal in het Jhr. Mr. de Casembroothuis. Zaterdag 9 juli: Ruiterdemonstraties op het haventerrein. Aanvang half acht. Ver trek vanaf het De Casembroothuis om 7 u. Zondag "10 juli: Jongerenkoor uit Stramp- rooy op camping „Anna Friso". Aanvang 5 uur. 's Avonds om 7 uur optreden in de Kath. Toeristenkerk aan de Molenweg. Maandag 11 juli: Film „Avonturen Rabbi Jacobs". Zaal: Kath. Toeristenkerk aan de Molenweg. Aanvang 8 uur. Kaarten verkrijg baar op de bekende adressen. Woensdag 13 juli: Autopuzzelrit met vele en mooie prijzen. Inschrijving en finish in het De Casembroothuis. Inschrijving 6 uur. Start 7 uur. Na afloop gezellig bal. Oliebollendag, georganiseerd door de Ned. Herv. Vrouwengroep. Vrijdag 15 en zaterdag 16 juli: Gezellige Braderie in de Veerweg, met o.a. spinnen, weven, sneltekenen en glasblazen. Vrijdag 7 uur optreden van muziekkorps „Juliana" uit Middelburg. Zaterdag 7 uur optreden van muziekkorps „Ons Genoegen" uit Kam perland. Verdere medewerking van een draaiorgel. De Braderie is open van 3 tot 9 uur. Zondag 17 juli: Bijeenkomst met het Leger des Heils op camping „De Roompot". Aanvang 7 uur. Maandag 18 juli: Film „Diamonds are for ever". Zaal: Kath. Toeristenkerk aan de Molenweg. Aanvang 8 uur. Kaarten verkrijgbaar op de bekende adressen. Dinsdag 19 t/m vrijdag 22 juli: Avond vierdaagse. Start in het De Casembroothuis. Woensdag 20 juli: Oliebollendag, geor ganiseerd door de Ned. Herv. Vrouwengroep. Vrijdag 22 juli: Prijsuitreiking avondvier daagse met een enorm Blarenbal in het De Casembroothuis. Aanvang 8 uur. Zondag 24 juli: Evangelisatie-bijeenkomst in de Kath. Toeristenkerk, met medewerking van muziekkorps „Ons Genoegen". Aan vang 7 uur. Woensdag 27 juli: Film „Bedrieger Be drogen". Zaal: Kath. Toeristenkerk aan de Molenweg. Aanvang 8 uur. Kaarten ver krijgbaar op de bekende adressen. Voetbalwedstrijden tussen de campings en de Bevelanders op het sportterrein aan de Nieuwstraat te Kamperland. Organisatie: v.v. De Bevelanders. Zondag 31 juli: Muziek van „Apollo" uit Wissenkerke op camping „De Molenhoek". Aanvang 7 uur. Woensdag 3 augustus: Film „Brug bij Remagen". Zaal: Kath. Toeristenkerk aan de Molenweg. Aanvang 8 uur. Kaarten ver krijgbaar op de bekende adressen. Zondag 7 augustus: Youth for Christ op camping „Anna Friso". Aanvang 7 uur. In de bouwvakvakantie wordt weer het traditionele „camping-toernooi" gehouden te Wissenkerke. Dit jaar doen voor het eerst ook senioren mee. Verder junioren in de leeftijd van 13—15 jaar. Er wordt gespeeld in poules van 3, zowel bij de senioren als bij de junioren. Het toernooi wordt gehouden van zater dag 9 tot en met vrijdag 15 juli. Alle campings in de gemeente Wissen kerke nemen deel aan dit toernooi: Anna Friso, Roompot, Molenhoek, Schotsman en de organiserende vereniging s.v. Wissen kerke. Terwijl tevens bij de senioren een ploeg uit Geersdijk meespeelt. De wedstrijden worden allemaal 's avonds gespeeld vanaf 18.00 uur op het gemeen telijk sportterrein aan de Sportlaan in Wissenkerke. Entree ƒ1,— kinderen be neden 14 jaar ƒ0,50. Kruiswoordpuzzel no. 63S Horizontaal: 1. bezichtigen - 6. deel van de week - 11. org. der Ver. Naties (afk.) 12. zijrivier van de Donau - 13. afstands maat (afk.) - 15. ton - 16. deel van een toneelstuk - 17. nummer (afk.) - 18. handvat 20. rijksgrens (afk.) - 21. vogelprodukt 22. gevaarlijke plek in zee - 23. bolgewas 25. verlaagde toon - 27. onder het nodige voorbehoud (lat. afk.) - 28. onder-officier 29. keurtroep - 32. sportartikel - 34. klos 36. bijwoord - 37. welwillende lezer (lat. afk.) - 39. landbouwwerktuig - 40. baan voor balspel - 41. opdracht - 42. zoogdier 45. klaar - 46. pers. vnw. - 48. familielid 51. snoer - 53. vruchtje - 55. wapen - 57. windrichting (afk.) - 58. titel (afk.) - 59. herkauwer - 61. lidwoord - 62. bejaard 64. Koninklijke Hoogheid (afk:) - 65. deel van de dag (afk.) - 67. mannelijk dier - 69. in orde (afk.) - 70. afschuw - 72. vochtig 73. dierengeluid - 75. zwaar - 76. berg op Kreta - 78. beroep - 79. beroep. Verticaal: 1. uit een bezwijming ontwaken 2. gewicht (afk.) - 3. geneeswijze - 4. enkele 5. propje - 6. meisjesnaam - 7. deel v. e. schip - 8. tegen - 9. de dato (afk.) - 10. mensaap - 14. soort onderwijs (afk.) - 17. bijwoord - 19. woest - 22. part - 24. het zelfde (afk.) - 26. vaartuig (afk.) - 27. het romeinse rijk (afk.) /- 28. voorzetsel 30. soort onderwijs (afk.) - 31. getij - 33. troep hoefdieren - 34. natuurkundeterm (afk.) - 35. bijwoord - 38. soort groente 39. bar - 42. overeenstemming - 43. anno (afk.) - 44. gewicht - 45. de somma van (afk.) - 47. koude lekkernij - 48. café- bediende - 49. pers. vnw. - 50. plaats in Noord-Holland - 52. ambtshalve (lat. afk.) 53. titel (afk.) - 54. dus (Eng.) - 56. jon gensnaam - 58. wanorde - 60. overschot 63. klein persoon - 64. rivier (javaans) 66. voegwoord - 68. tandarm zoogdier - 71. te gelegener tijd (afk.) - 72. vogel - 74. rivier in Italië - 77. onmeetbaar getal. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 532 Horizontaal: 1. ko - 3. Portugal - 10. het 13. Ane - 15. Seine - 16. as - 18. me 19. Bonn - 21. lei - 22. anti - 24. gas 26. nel - 28. serre - 30. lt - 31. aga 33. kaf - 35. rein - 36. sr - 37. km - 38. are - 40. no - 41. aat - 43. so - 44. tralie 47. ut - 48. dl - 49. sos - 50. bl - 51. re 52. riante - 54. Ee - 55. SER - 56. oo 57. per - 58. de - 59. meer - 60. idee 62. bah - 64. maan - 66. Vesta - 68. mes 70. ir - 71. is - 72. tong - 73. Ina - 75. el 77. ok - 79. nt - 80. edele - 82. koe - 84. rak - 85. Engeland - 86. nn. Verticaal: 1. kabeljauw - 2. ono - 4. os 5. rel - 6. tien - 7. uniek - 8. ge - 9. lans 11. em - 12. tegen - 14. eng - 17. ster 20. naar - 23. Irene - 25. sg - 27. laars 29. rio - 32. ako - 34. fra - 36. st - 39. Elbe - 42. at - 43. slap - 44. toe - 45. il 46. verrassen - 48. di - 49. stram - 51. ree 52. roest - 53. neb - 54. Eem - 55. sen 56. ode - 59. mare - 60. ivoor - 61. Eton 63. heide - 65. ai - 67. ante - 69. snel 74. ala - 76. Ik - 78. ka - 80. eg - 81. en 83. on.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 1