Raadsvergadering Wissenkerke Met vakantie? Laat de zorgen thuis DE TAPIJT SPECIALIST Predikbeurten i KORSTANJE- GOES 50 jaar ervaren in sparen (VERVOLG] Als eerste gaf Kouwer een reactie op de nota Bewoningspatroon. Hij zei: Enkele uitgangspunten zijn: het hand haven van bestaande funktionerende leef gemeenschappen, het tegemoetkomen aan de woonwensen, het handhaven van het eigen karakter van de woonkernen. In eerste instantie zal het beleid er op gericht zijn de woonkeuze-vrijheid. tot zijn recht te la ten komen. Voor Kamperland denkt men aan een opvangskern voor de op Walcheren georiënteerde Noord-Bevelanders. Men heeft Geersdijk en Wissenkerke als plattelandskernen getypeerd. Over deze plattelandskernen zegt men o.a. „Inciden teel kunnen in deze kleinste kernen extra impulsen gewenst zijn met het oog op het behoud van een minimaal voorzieningen pakket. In het bijzonder geldt dit wanneer hierdoor het voortbestaan van een lagere school op langere termijn kan worden ver zekerd of indien daardoor bij invoering van de basisschool nieuwe stijl de minimaal wenselijke bestaansbasis kan worden be reikt". Ik ben het volkomen oneens met de constatering, dat er op de kleine dorpen geen jonge gezinnen willen wonen. De laat ste jaren is het tegendeel heel sterk naar voren gekomen. Geef Wissenkerke en Geers dijk in het bijzonder, de kans om te blijven bestaan. We hebben hier nu een praatstuk voor' ons, laat het niet alleen bij praten blijven, maar maak deze wensen ook kenbaar op de plaats waar ze verwezenlijkt kunnen worden. De P.P.D. en allerlei andere or ganen moeten weten dat de kleine kernen niet naar de slachtbank willen. Het is een belachelijke zaak om er van uit te gaan dat er in het jaar 2000 in Wissenkerke maar 67 en in Geersdijk slechts 28 mensen méér zullen wonen dan in 1976. Draai dan gelijk nu maar alle kranen dicht. Langzaam kreperen is ook geen pretje. Geef de mensen toch meer vrijheid om zich in een bepaalde plaats te vestigen. Hoewel G.S. gelukkig al meer dan vroeger gaat beseffen, dat de mensen niet vanachter een bureau naar een dubbelstad zijn te dirigeren, zal er denk ik nog wel heel wat water door de Oosterschelde stromen, voordat dit zwaar bevochten stukje vrijheid een feit is geworden. Ik hoop dat nu en in de toekomst de gemeenteraad van Wissenkerke iedere kern van onze gemeente tot zijn recht wil laten komen. Dan zal nog meer dan nu het geval is, blijken dat Noord-Beveland het land is, waar het leven nog goed is! J. C. Kouwer. Blok zei hierover het volgende: We hadden graag de visie van uw college schriftelijk bij dit raadsvoorstel gehad. Wij schijnen ook alles schriftelijk te moeten doen. Wij vragen ons enkele dingen af: Kan Kamperland de functie van opvangkern aan? Zijn er goede uitbreidingsmogelijkheden? Het nieuwe bestemmingsplan duurt ons o.a. te lang. Zijn de voorzieningen in de kern Kamperland voldoende? De inwonersaantallen voor de komende jaren behoeven wel enige korrektie, dachten wij. En wat denkt uw college van de kreet om de inwonerverdeling 60% grote steden 40% overige dorpen te bepleiten? De burgemeester antwoordde Kouwer, dat- alle drie de kernen de volle aandacht zouden krijgen. En zou de verder opmer kingen graag meenemen in de beantwoor ding van de nota. Op de vragen van Blok zei de burgemees ter dat het inderdaad beter was geweest wanneer u schriftelijk onze opmerkingen had gekregen. Kamperland kan deze functie wel aan, want het nieuwe bestemmingsplan komt er aan. De voorzieningen zijn vol doende vergeleken bij soortgelijke kernen. Hij was ook wel geneigd de 60—40 ver houding in het antwoord op te nemen, maar waarschuwde voor een spectaculaire groei. Uijl vond teveel dwang in het rapport zitten en Scheele vond 300 400 inwoners meer toch een grote groei. De burgemeester sloot de discussie met de opmerking, dat de praktijk wel zou leren wat er van terecht zou komen. Het volgende punt was het voorstel'van b. en w. om het erfpachtsrecht van de heer A. Jongejan, dat geldt voor een gedeelte van het haventerrein, vervallen te verklaren. De burgemeester zei, dat b. en w. kort geleden een brief hadden ontvangen waarin stond dat de heer Jongejan meedeelde dat de erfpacht kan vervallen. Ook Kouwer en Uijl hadden deze brief in bezit gekregen. Kouwer vond dat de gemeente ook niet zo goed gehandeld had. Hij sprak van een onbevredigende situatie. Uijl vroeg waarom de grond niet schoon opgeleverd werd. De gemeente had het terrein bouwrijp moeten maken. De burgemeester was van mening dat Jongejan het terrein meer gebruikte als opslagplaats. En Scheele zei dat de ge meente pas ging opruimen als hij zijn bouwaanvraag had gedaan. Dit is nooit gebeurd en daarom hebben wij ook nog niet alles opgeruimd. Hij vond dit, van het niet bouwrijp opleveren, een reden om er van af te komen. Wij kunnen als ge meente niet langer meer wachten. De schuld ligt bij hemzelf en niet bij de gemeente. Zonder verdere discussie werd de termijn gesteld waarop de erfpacht vervalt op 1 oktober 1977. Tot die datum kan men nog in beroep gaan. Bij de hierna volgende rondvraag bleek Dieleman een vooruitziende blik te hebben gehad, want hij had een aantal schriftelijke vragen gesteld. En wel de volgende: Mijnheer de voorzitter. Nu er met de dijkverzwaring in onze gemeente binnenkort een begin wordt ge maakt, zou ik u het volgende willen vragen. 1. Wat zijn de plannen voor het inge lopen poldertje wat na doortrekken van de dijk vanaf de Oesterput droogkomt? Is of was er inderdaad belangstelling voor van de oester- of mosselcultuur? 2. Het strandje, z.g.n. 't zandhoekje blijft dit dan bestaan? Daar er in de zomer veel gebruik van wordt gemaakt door de eigen bevolking zou het jammer zijn als dit verdween. 3. Wanneer de dijk vanaf de Vlietepolder (z.g.n. tweede zeedijk) doorgetrokken wordt naar de punt van de Thoornpolder. komt er een groot stuk strand droog (z.g.n. 1ste zeedijk). Heeft het gemeentebestuur hier al plannen voor gemaakt? Zo niet, zou het dan zo snel mogelijk kunnen gebeuren in samenwerking met het Waterschap Noord- Beveland? Graag hierover de eerstvolgende raads vergadering antwoord of nadere informatie. J. Dieleman. De burgémeester geeft eerst een uitleg hoe de dijkversterkingen aan de noordkust van de gemeente Wissenkerke zullen plaats vinden. Op de vragen van Dieleman ant woordde hij, dat er inderdaad vanuit Yer- seke een bedrijf belangstelling heeft voor de oester- en mosselcultuur hier. Er is daar over om advies gevraagd bij de PPD. Het strandje zal inderdaad verdwijnen daar in die hoek. Hij vond het ook jammer, maar het kan niet anders. Over de laatste vraag zei hij, dat de gemeente nog geen plannen gemaakt heeft, maar het wel nauwkeurig in het oog houdt. Kouwer zei dat de oester- en mossel cultuur toch wel arbeidsplaatsen zouden opleveren. Maar de burgemeester zei dat daarover nog te veel vragen waren, die eerst nog opgelost dienden te worden. Maar men onderzoekt het wel terdege. De burgemeester besloot deze discussie over de dijkverzwaring met de mededeling, dat men het Waterschap zou vragen uit te kijken naar een nieuw strandje aan de noordkust. Bij de rondvraag vroeg Uijl, of de parkeervakken op het parkeerterrein bij de jachthaven niet overgeschilderd konden worden. De burgemeester vond het, in ver band met de werkzaamheden, beter dat dit voor het volgend seizoen gepland zou worden. De volgende vraag van Uijl betrof het gehele parkeerplan voor de kern Kamper land. Of daar nog wel eens over gedacht werd? Wethouder Scheele, zei dat in het nieuwe plan bij de sportvelden daarin voor zien was. Verder had men geen plannen. De laatste vraag van Uijl ging er over of een brief gericht aan de raad niet in de raad behandeld moest worden? Het betrof hier iemand die zijn garage niet meer in of uit kon. De burgemeester zei dat wan neer de brief een vraag aan b. en w. in hield, dat men hem dan in b. en w. ook alleen behandelde. Wethouder Scheele zei over dit probleem, dat de betrokkene alles tevoren geweten heeft. Hij had het bouwplan toen moeten wijzigen. Hij heeft onze aanwijzingen niet opgevolgd en nu zit hij met de brokken. Ook de burgemeester kon zich met dit standpunt van Scheele verenigen. De eerste vraag van Blok was: Of de gemeente aktief betrokken was bij de rat tenbestrijding in de omgeving Beatrixstraat? En of aansluitend op die vraag de vijver aan de Dorpsweg beter schoon gehouden kon worden, o.a. door de inwoners kenbaar te maken dat men niet alle rommel daar kan neergooien. De burgemeester zei aan dacht aan deze zaken te besteden. Op de vraag van Blok hoeveel vergun ningen er zijn verstrekt voor het vrij kam peren, antwoordde de burgemeester: Twee. Blok vroeg ook waarom er nergens bij de aanvang van het seizoen openingstijden van het gemeentelijk zwembad zijn gepu bliceerd. De burgemeester zei, dat dit in derdaad verzuimd was en beloofde beter schap. Blok vroeg wederom naar de uitbreiding van de openbare lagere school en of er al over vervangende ruimte gedacht is gedurende de verbouwingsmaanden. Hij dacht zelf aan b.v. een container-school voor de maanden huren. De burgemeester zei dat het plan er was en dat de architect het aan het uitwerken was. Wethouder Wisse stond positief tegenover het voorstel betreffende de tijdelijke huisvesting en zou dit zeker tijdig gaan bekijken. De volgende vraag van Blok betrof de verbetering van de provinciale weg Geers dijk Kamperland. Of daar geen rijwiel pad bij gepland kon worden, b.v. aan één kant van de weg. En hoe men dit aan Provinciale Staten kenbaar kon maken? De burgemeester zei dat er een rapport over de problematiek van rijwielpaden bin nengekomen was. En dat alles nog eens te bezien zou zijn. De laatste vraag van Blok was deze: Bent u met het Waterschap Noord-Beveland en Provinciale Staten ook van mening dat voor afsluiting van de Oosterschelde voor de grootste doorstroomopening moet wor den gekozen? En zou een uitspraak van de raad hier niet op zijn plaats zijn, o.a. als één der meest betrokkenen in dit land? Wethouders en raadsleden ter rechterzijde van de politiek voelden hier niet veel voor een uitspraak. De burgemeester conclu deerde daar dan ook uit, dat de meerder heid niet veel voor een motie voelde. De eerste vraag van Kouwer was, dat de eigenaar van café Havenzicht gevraagd had om openbare toiletten op de haven. f De burgemeester zei dat dit reeds eerder aan de orde geweest was en dat zij het opnieuw zouden bekijken. De tweede en tevens laatste vraag van Kouwer betrof het plaatsen van een abri bij De Putter op Kamperland. Wethouder Wisse zei dat men geen meter grond wilde verkopen en plaatsing daardoor onmogelijk was. Met een woord van dank sloot de burge meester deze lange, doch matig van koffie en andere drank voorziene, raadsvergade ring. Maar ja, alle begin is moeilijk in zo'n nieuw gemeentehuis. RiSICO'S VOORKOMEN EN RISICO'S DEKKEN De komende maanden trekken miljoenen mensen er enige weken op uit. Lange co lonnes auto's vol vakantiegangers volgen de routes naar aangename oorden, waar men een zorgeloze tijd hoopt te beleven. Maar het is nu al zeker, dat enige dui zenden van die vakantiegangers op de één of andere manier met pech worden ge confronteerd. Grote of kleine pech maar ook een vergeten „groene kaart" of een klein aanrijdinkje kan vervejende ge volgen hebben. Een deel van de risico's, die een vakantie reis meebrengt, kan men voorkomen door te zorgen, dat de spullen in orde zijn, óók de papieren spullen. Nergens in de wereld zijn er per hoofd van de bevolking zoveel caravans als in Nederland. Maar enorm veel caravanbezitters trekken er straks op uit zonder b.v. het verplichte registratiebewijs bij zich te hebben of het verplichte inlegvel, waaruit blijkt dat men een goedgekeurde trekhaak aan de auto heeft. Of zij hebben vergeten de caravan op de groene kaart te laten bijschrijven ('t kost niet eens wat). Of zij hebben ver zuimd een aanhangwagensupplement op de ANWB réis- en kredietbrief te bestellen (kost maar ƒ8,50). U reist niet per caravan? Goed, maar een boot, een foto-uitrusting of een ander kostbaar iets dat een rol speelt in de va kantie, vraagt eveneens enige bezinning: maak een lijstje van de dingen, die op eenvoudige wijze risico's kunnen voorkomen of beperken: wat gereedschap onder de auto- bank, een schaarkrikje voor de caravan, een brandblussertje bij de kampeeruitrus ting, een verbanddoosje. Cascoverzekering in vakantie. Er zijn ook risico's, die op een ander kunnen worden afgeschoven. Verzekerings maatschappijen zijn ervoor bepaalde risico's over te nemen. Menigeen laat zijn auto vóór de vakantiereis door de garage gron dig nakijken, maar is de verzekering ook optimaal? Een oude wagen all-risk ver zekeren is natuurlijk wat kostbaar, maar gelukkig kan men voor een paar gulden per dag tijdens de vakantie de cascoschade verzekeren; de meeste mensen weten dat ryet eens. Het is verstandig in het dashboardkastje wat schadeformulieren bij de hand te heb ben. Misschien zijn ze nooit nodig, maar als het puntje bij het paaltje komt is zo'n formulier verdraaid gemakkelijk en voor komt dan veel gezeur achteraf. De Nederlandse Vereniging van Assuran tie-adviseurs NVA heeft een krantje vol tips samengesteld, die door de leden-assurantie bemiddelaars aan hun cliënten wordt ge zonden. Het blad „Over zekerheid gespro ken", wordt ook op aanvrage gratis toe gestuurd (NVA, Postbus 235, Amersfoort), ïn het blad staan o.a. tips voor degenen, die onder sociale voorzieningen vallen en voor wie ziek wordt tijdens zijn vakantie. Ziekenfondspapieren. Ziekenfondspatiënten, die in Nederland met vakantie gaan, moeten de fondspapieren meenemen, óók het laatste betalingsbewijs. Hiermee kan men bij vrijwel iedere huis arts terecht. Het kan zijn dat de arts contante betaling van het ziekenfondstarief vraagt, maar na de vakantie kan men die rekening aan het fonds presenteren. Dit zelfde geldt voor apothekersnota's. Met tal van Europese landen bestaan overeenkomsten, dat ziekenfondspatiënten, althans verplicht-verzekerden, aldaar de zelfde rechten op geneeskundige hulp heb ben als de inwoners van het betrokken land. Let wel: die rechten zijn niet altijd de zelfde als in Nederland. Vóór vertrek uit Nederland kan men het ziekenfonds om een verklaring vragen, waarmee men zich bij de verzekeringsinstelling van het be trokken land kan vervoegen. In veel ge vallen moet men in zo'n land bijbetalen als men dezelfde medische hulp als in Nederland wenst. Verstandig is het om een reisverzekering te sluiten, waardoor dit risico is gedekt. Overigens: hebt u zich wel eens afge vraagd welke medische voorzieningen er zijn in uw vakantie-oord? Informeer hier over tijdig, want pas een dokter zoeken als deze dringend nodig is kan onaangename gevolgen hebben. Wat te doen bij een aanrijding in het buitenland? Het spreekt vanzelf, dat na een aanrijding allereerst hulp wordt geboden aan even tuele gewonden. Verder dient mij de vol gende regels in acht te nemen: Zet een gevarendriehoek neer en laat de voertuigen staan zoals zij staan; waar schuw de politie als er gewonden zijn of als er materiële schade is. In Frankrijk moet in gévallen van uitsluitend materiële schade een aanrijdingsformulier (het „con stat amiable d'accident") worden ingevuld; als dit niet aanwezig is doet men er goed aan snel een deurwaarder („un huissier") te waarschuwen. Geef de tegenpartij uw naam en adres en laat hem de gegevens van uw groene kaart overnemen. Noteer zelf van de tegen partij naam, adres, nummers van groene kaart, polis en rijbewijs en naam en adres van de verzekeringsmaatschappij. Verzamel bewijsmateriaal. Probeer aan wezige getuigen een schriftelijke verklaring van liet gebeurde te geven en maak een situatieschets. Maak zo mogelijk ook foto's. Vraag eventueel de Alarmcentrale van de ANWB in Nederland (Tel. 070-264426) hoe verder te handelen. 'Geef zo snel mogelijk bericht aan uw eigen assurantie-adviseur over schade, toe gebracht aan een andere of bij „al! risk" ook aan uw eigen wagen. In geval van dood of ernstige verwonding telegrafisch! Ga nooit met de tegenpartij in discussie over de schuldvraag en doe nimmer toe zeggingen over een vergoeding. Laat de tegenpartij niet vertrekken omdat hij zegt te zullen betalen, tenzij schriftelijk en liefst met medeondertekening van een- getuige is vastgelegd hoe het voorval zich heeft toegedragen. Zorgt dat u enige exemplaren van het „Europees schadeformulier" in de auto hebt. U kunt ze krijgen bij uw assurantie adviseur. Op dit formulier kunt u op een voudige wijze zonder taalproblemen de toedracht vermelden en de tekening maken. De formulieren zijn trouwens ook goed in Nederland te gebruiken. DELTA STAR Torendijk 45 -Kortgene Telefoon 01108-280-4 28 Het goedkoopste adres van Zeeland voor TAPIJT 's Zaterdags na 12.00 uur GESLOTEN 'DE BLAUWE DOFFER' - KORTGENE Uitslag wedvlucht St. Quentin op 20 juni. Deelname 270 duiven. 1 G. P. Geelhoed 17.07.56 199.666 155.6 2 P. van Belzen 11.35 199.591 153.4 3 S. M. Branderhorst 09.15 195.225 151.2 4 idem 09.27 2 149 5 M. van Belzen 09.57 194.690 146.8 6 H. P. Versluijs 16.17 197.031 144.6 7 A. P. de Haze 22.41 199.702 142.4 8«J. J. Verwei 21.01 196.935 140.2 9 H. C. Verburg 22.45 196.677 138 10 P. van Belzen 28.05 2 135.8 Uitslag jeugd. Deelname 26 duiven. 1 B. Noordhoek 17.38.19 194.486 33.6 2 idem 44.49 2 28.8 3 L. Amperse 53.51 194.257 24 4 B. Noordhoek 18.02.22 3 19.2 5 idem 02.35 4 14.4 WIJKVERPLEGING Weekenddienst en avond- en nachtdienst 2 3 juli. A. v. d. Plank, Wolfertsplein 4 Wolfaartsdijk, Tel. 01198-362. M. G. Slabbekoorn - Boshuis vakantie in de maand juli. Waarneming zuster A. van der Plank, Tel. 01198-362. WEEKENDDIENST voor Noord-Beveland Hasken, Tel. 01107-338. Deze houdt voor spoedgevallen spreekuur van 11.00-11.30 uur Van Arkel, Tel. 01107-318. en Klein Wassink, Tel. 01199-304 WATERSTANDEN JULI 1 vrijdag 2 zaterdag 3 zondag 4 maandag geldig voor de noordkust van Noord-Beveland hoogwater 3.08 15.28 4.00 16.17 4.49 17.02 5.35 17.47 5 dinsdag 6 woensdag 7 donderdag 6.18 18.28 7.02 19.10 7.51 20.00 voor zondag 3 juli 1977. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 uur recreatiedienst in Herv. Kerk, gecomb. geref., voorg.: ds. A. Heiner jr. en 2.30 uur gecomb. in Geref. Kerk, ds. H. van Loon van Biezelinge. Ned. Herv. Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. Ph. M. Becht. Kindernevendienst oudste groep. Ned. Herv. Kerk Kats 9.30 uur ds. Arensman. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10.30 uur ds. L. E. Emmen van Goes (mnd. kollekte kerk). Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10.30 uur ds. J. Arensman en 2.30 uur ds. Schelling, 's mor gens crèche. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur geref. predikant (Geref. Kerk) en 2.30 uur dhr. L. Kraak (Herv. Kerk). Geref. Kerk Kamperland 9.30 uur ds. Arensman en 2.30 uur drs. H. R. Plomp, Oostk. Geref. Kerk Colijnsplaat 10 uur recreatiedienst in Herv. Kerk drs. A. P. Heiner jr. en 2.30 uur ds. H. van Loon van Biezelinge in Geref. Kerk. Geref. Kerk Wissenkerke Gecomb. Herv. Kerk 10.30 uur ds. J. G. Arensman en 2.30 uur drs. P. Schelling van Hein- kenszand (kollekte A.K.A.). Geref. Kerk Geersdijk Geen opgaaf ontvangen. Ger. Kerk Vrijg. Kamperland De Casembroothuis 9.30 en 2.30 uur ds. H. J. Begeman (koll. eredienst). Geref. Gemeente Kamperland 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gemeénte Colijnsplaat 10 en 4 uur leesdienst. Geref. Gemeente Kortgene 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst. Woensdag 6 juli 7.30 uur ds. P. Blok van Dirksland. R.K. Toeristenkerk Kamperland 10 uur bij „De Molenhoek". Kath. Dienst Kortgene Zaterdag 19.00 uur in de Ned. Herv. Kerk (H. Mis). Goes R.K. Parochiekerk Zaterdag 19 uur. Zondag 8.30 en 10 uur (Latijnse hoogmis). De Hoogte, Populierenstraat. Zondag 11.30 uur. Bereikbaar in de weekends Stichting voor Jeugd en Gezin in Zeeland, Adviesburo voor jongeren en ouders, Londensekaai 39, Mid delburg, Tel. 01180-2 85 55, ook in het weekend. Voor al uw DRUKWERK naar Drukkerij Markusse Wissenkerke De heer en mevrouw M. D. van Halst I, F. M. van Halst - Bosdijk delen u met vreugde mede, dat zij samen met hun kinderen op 6 juli 1977 de dag zullen herdenken waarop zij 50 jaar geleden in het huwelijk traden. Ieder die ons wil feliciteren kan dit doen van half acht tot half tien in het Jhr. Mr. de Casembroothuis te Kamperland. Kamperland, Nieuwstraat 36. ZEEUWS INKASSOBUREAU MAATSCHAP (Lid Ned. Ver. v. Rechtskundige Adviseurs) Vosmaerstraat 2-4 Postbus 234 Tel. 01100- 13830 Inkasso van vorderingen Rechtszaken HUUR-, PACHT- EN ARBEIDSZAKEN Adviezen Informaties Kontrakten ROLFILMS KLEINBEELDFILMS zowel in zwart-wit, kleuren als kleurendia MARKUSSE WISSENKERKE Bij dezen wil ik allen hartelijk danken voor de vele attentie's, die ik tij dens mijn verblijf in en bij mijn thuiskomst uit het ziekenhuis van u mocht ontvangen. Mevr. D. Begthel - ter Veld. Kamperland, juni 1977. COLIJNSPLAAT MeJ-s A-Contant Havelaarstraat 5 KAMPERLAND P-J- Geelhoed Noordstraat 22 KORTGENE G. Blankenstijn Hoofdstraat 23 Nederiaiyd&che Middenstands Spaarbank

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 2