NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Balk en splinter U houdt nu het meest gelezen ep Noord-Beveland lis handen Zeeland Magazine? Onzichtbare vetten No. 3766 Donderdag 30 juni 1977 80e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON 3 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 17,50 per jaar Franko per post 27,50 per jaar Advertenties 28 ct. per mm., excl BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON 28 door G. Fortius Na een maand of vijf zei hij tegen Jannie: wat denk je van een verloving. En ze antwoordde: ik had vanavond het plan om hetzelfde voor te stellen. Ja, dat verlovings feestecht leuk met veel geschenken. Want vooral Jannie had een grote familie, waarin het wemelde van ooms en tantes. Daarna hard sparen, want Jannie wilde binnen het jaar trouwen. In die tijd haalde Jan Boode de hoofdakte en solliciteerde naar een school in Heerenveen. Waar ze eerst een aantal jaren woonden en waar de kinderen alle vier geboren werden. Maar toen er enkele vacatures waren in de ver grote school in Dopsbergen, bezochten ze samen het stadje en waren het er vrij spoedig over eens, dat het hier prettig wonen zou zijn. Ja, dat was nu onderhand een jaar of veertien, vijftien geleden. Al die tijd is hij nu al leraar Frans op de Mulo, nu Mavo in Dopsbergen. Op een school, waar voornamelijk kinderen uit een beter milieu komen. Goed, er waren op z'n tijd de nodige zorgen, want een huis kopen betekent, dat je al je spaarcenten er aan moet spenderen en nog een hypotheek erbij krijgt. Waarover je rente moet betalen en jaarlijks aflossen. Gelukkig is het huis nu, op enkele dui zenden guldens na, hypotheekvrij. Met een beetje geluk zijn we er over vijf jaar hele maal af. Dan is het onbezwaard eigendom. Een huis, dat zeker tachtigduizend en mis schien nog wel meer zal kunnen opbren gen, als ze het zouden willen verkopen. Maar eerst moet Jannie weer helemaal beter zijn Voor de derde maal staat Jan Boode op om zijn glas te vullen. Natuurüjk wordt ze beter. Eigenlijk ben ik een dwaas om er aan te twijfelen. Die chirurgen en dok ters zijn tegenwoordig zo kundig; Jeltje heeft gelijk: ik moest rustig gaan slapen. Morgen is voor Jannie het ergste voorbij. Ja, nu moest ik maar naar bed gaan wacht, eerst dat glas leegdrinken De volgende morgen heeft Jan Boode bij het opstaan een zwaar hoofd. En herinnert zich dan alles weer: vanmorgen wordt Jan nie geopereerd. Al vrij vroeg. Was het niet half negen, dat die zuster gisteravond zei? Hoe kom ik nou aan dit begin van hoofd pijn? O ja, ik ben er vannacht uit geweest, omdat ik niet in slaap kon komen en heb toen een paar borreltjes gedronken. Zie je welik kan er eigenlijk niet tegen. Ellendig, dat zware gevoel in mijn kop. Straks maar een tabletje innemen. Zo goed en zo kwaad als het kan maakt hij toilet en gaat dan naar beneden, waar Tanja al de ontbijttafel gereed heeft. Hij knikt haar vriendelijk toe. Ze kijkt hem onderzoekend aan. „Nog een beetje ge slapen?" „Gaat wel. Liset nog niet op?" Hij kijkt op de klok: kwart voor acht en haar school begint om half negen. „Ik roep haar nog een keer. Ze is de laatste tijd zo lui 's morgens Als het meisje even later gehaast beneden komt, zit men weldra te eten. Af en toe kijkt de man verstolen naar de klok, die bijna acht uur wijst. Ze zal nu onderhand wel gereedgemaakt zijn voor de operatie kamer. Hoe lang duurt zo'n operatie? Hij heeft er niet de minste idee van. Een uur? Of langer? Of is het minder dan een uur? Het lijkt me wel griezelig als ze je open snijden om wat uit je lichaam te halen... Bent u reeds geabonneerd op een twee - maandelijks tijd- schift met actualiteiten, cul tuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan: POSTBUS 1 - WISSENKERKE Hij schrikt ineens op en kijkt zijn beide dochters aan. Het is Tanja, die hem een vraag heeft gesteld, maar wat? Hij was afwezig. „Sorry," zegt hij, „ik zat wat na te denken." „Ik kan het me voorstellen, vader, maar je moet toch proberen het van je af te zetten. Je moet vandaag les geven. Of heb je een verlofdag genomen?" Hij schudt 't hoofd. „Kan niet, nu Schoonsma weg is. Bovendien zijn er twee zieken: we zitten toch al omhoog. Onder koffietijd bel ik even naar het ziekenhuis, dan hoor ik misschien wat." Liset, die tot nog toe zwijgend heeft zitten eten, kijkt haar zus aan en vraagt: „Wat denk jij er nu van?" Tanja schenkt thee in om even gelegen heid te hebben tot overwegen. Want ze weet niet dadelijk een goed antwoord. Na tuurlijk zal het een dubbeltje op z'n kant zijn; zoiets heeft Eefje, bij wie ze gister avond in het zusterhuis even was, gezegd. Eert gezwel in de buik is ernstig. Dat kan van alles betekenen, maar doorgaans weinig goeds. Ze vermant zich en probeert haar stem zo neutraal mogelijk te laten klinken. „Ik was gisteravond even bij Eefje; ze heeft tussen twee haakjes vanmorgen vroeg dienst en gaat vóór de operatie nog even naar mam. Maar Eef zei, dat de medische wetenschap niet stil staat en wat een jaar of twintig geleden nog aanzienlijke risico's inhield, tegenwoordig routinewerk is geworden. In die jaren is men een ge weldig eind verder. Ansingha is een be kwame chirurg, al is hij nog niet zo lang aan het ziekenhuis hier in de stad ver bonden. Eefje zei, dat ze veel vertrouwen in hem heeft." Zo probeert Tanja haar zusje en haar vader af te leiden. Het is geen rechtstreeks antwoord op de door Liset gestelde vraag. Want wat zij er zelf van denkt, is niet zo best. Al neemt ze wel aan, dat die chirurg de nodige bekwaamheid zal hebben. Eefje zei gisteravond nog: de ingreep, die hij moet verrichten, is niet eenvoudig. Ze nemen die morgen, in afwijking van de normale gewoonte, afscheid van elkaar met een kus. Tanja zegt op hartelijke toon: „Sterkte, oudjega niet piekeren, maar probeer je op de school helemaal op je werk te concentreren. Piekeren helpt niets." Hij knikt, maar als hij op zijn fiets naar de school rijdt, weet hij, dat de onrust blijft. In de school vraagt men belangstel lend naar de toestand van zijn vrouw en dan zegt hij, wat hij tot nog toe voor zijn collega's heeft verzwegen: „Jannie wordt vandaag geopereerd." En dan weten de an deren niet goed, wat ze daarop moeten zeggen. De eerste twee uren zijn moeilijk. Hij probeert zich met alle kracht te concen treren op zijn taak. Maar hij heeft het eerste uur de hoogste klas en die is altijd wat rumoerig. Kinderen zien scherp en ze hebben al een hele tijd door, dat meneer Boode één van de conservatieven is, die alles bij het oude wil laten. In tegenstelling tot Van Splunteren en de beide leraressen. En meneer Vrieze zelf. Daarom is hij bij de senioren zo ongeveer persona non grata geworden. Ze zien hem niet meer voor vol aan. Marga van Suchtelen noemde hem een poos geleden: „oude zeur" en sinds die dag heeft Jan Boode op de school deze bijnaam gehouden: morgen 't eerste uur Frans. Van de ouwe zeur Om half elf, als de leerkrachten gaan koffiedrinken, terwijl de kinderen zich bui ten vertreden, belt hij naar het ziekenhuis. En vertelt de portier, die hij aan de lijn krijgt, dat zijn vrouw deze morgen wordt geopereerd en hij graag wil weten, hoe het met haar is. De man heeft waarschijnlijk vaker zulke gevallen aan de hand gehad, want hij antwoordt zonder meer: „Dat is nog te vroeg, meneer; u zult zeker nog een paar uur geduld moeten hebben." „Dus u kunt werkelijk nog niets zeggen?" „U bent echt aan de vroege kant. In de regel kan men voor de middag niets zeg gen. Ik begrijp best uw gemoedsgesteldheid, maar het heeft geen enkele zin om te gaan informeren. Geen dokter of zuster zegt om deze tijd iets concreets omtrent de toestand van de patiënt. Maakt u zich geen zorgen en belt u na twaalven nog eens, ja?" Jan Boode begrijpt, dat hij te voorbarig is, maar ze kunnen zijn ongerustheid bil lijken. Hij verontschuldigt zich en gaat dan ook koffiedrinken. Waarna hij naar twee-aa gaat voor het volgende uur Frans. Zo ver strijkt de ochtend. Wat minder enerverend, omdat hij kans ziet zich helemaal te geven voor zijn werk. Twee-aa is een vrij gemak kelijke klas. Dan nog een uur tweecee en is het pauze. Meteen gaat hij bellen. En slaakt een diepe zucht, als hij hoort, dat de operatie geslaag is. En hij vanavond op het gewone bezoekuur zijn vrouw mag bezoeken. Nee, niet in de middag; u hebt er nog niets aan, omdat uw vrouw nog ten dele onder narcose is. Die is vanavond zo ongeveer uitgewerkt, dus 's Avonds zit Jan Boode met Eefje, die nu weer vrij is, aan het bed van Jannie, die weer terug is op de zaal met de drie andere dames. Ze is nog steeds niet hele maal uit de narcose, maar Eefje zegt, dat dit normaal is. Een behoorlijk gesprek is zodoende nog niet mogelijk. Maar Jan is blij, dat het allemaal zo goed afgelopen is. En gaat die avond met een lichter hart naar huis. Tanja en Liset zijn eveneens gerustgesteld: de operatie is geslaagd en Eefje, die er ook was, heeft gezegd, dat talles normaal verloopt, dus, wat willen we nog meer? Laten we God danken voor dit resultaat. Misschien hebben we de laatste dagen niet voldoende vertrouwen gehad in Zijn hulp Hij gaat na de koffie nog even de deur uit en belt naar Sneek. Om het goede niuews door te geven. Jeltje is blij met de blijden en belooft één der eerstkomende dagen naar Dopsbergen te komen. De volgende dag is Jannie weer tamelijk de oude. Heeft nog wel veel pijn, maar weet nu, dat het ergste achter de rug is. Misschien moet ze hier nog een paar weken blijven voor nacontrole en daarna zal ze zeker wel naar huis mogen om aan te sterken. Eefje heeft beloofd, dat ze enkele dagen vrij zal nemen, zodat ze thuis haar moeder alle mogelijke zorg kan geven. Ze heeft nog voldoende verlofdagen tegoed, dus ook dat is geen probleem. Jannie vraagt alweer belangstellend naar de toestand in huis en daar geeft Tanja, die ditmaal mee is gegaan, antwoord op. Alles reilt en zeilt, zoals het moet gaan, daar zorgen Tanja en Liset wel voor. Op de terugweg naar huis is Jan alweer geheel optimistisch. En maakt plannen voor de toekomst. „Pasen is dit jaar wat aan de late kant; in de paasvakantie moesten we er maar een week tussenuit trekken, moeder en ik," zegt hij tegen zijn dochter. „Als een soort nazorg. We zijn de laatste jaren nauwelijks met vakantie geweest. Het zal haar goed doen, denk je ook niet?" Tanja knikt. Natuurlijk. Ze vindt het allemaal best, maar denkt zelf er intussen aan, dat Piet en zij nu over een week of drie, vier kunnen trouwen. Hun huisje is al ten dele ingericht. Het wachten is enkel op moeders beterschap. Gelukkig, dat het goed afgelopen is met mam; die gaat nu de goeie kant uit. De wonderen zijn de wereld nog niet uit; wat is een chirurg vandaag de dag toch kundig! (Wordt vervolgd). Van veel voedingsmiddelen vermoeden we niet dat zij vet bevatten In ons welvarende deel van de wereld zijn we in staat ons goed te voeden. De meesten van ons kunnen eten waar ze trek in hebben en zij komen niets tekort. Dat betekent, dat er dikwijls niet wordt ge geten om het lichaam van het benodigde voedsel (brandstof) te voorzien, maar om dat eten zo prettig is om te doen. Het gevolg hiervan is, dat veel mensen te dik worden. Zij zien er uit als Hollands wel varen en wel in de letterlijke zin van het woord. De medische wetenschap heeft echter ontdekt, dat het moeten meedragen van zoveel extra kilo's aan lichaamsgewicht, slecht is voor hart- en bloedvaten. Na verloop van tijd treden de gevolgen dui delijk aan het licht, maar dan is het meestal te laat. Voorkomen is ook hier weer beter dan genezen. Daar komt nog bij, dat spe ciaal bij de dames die te zwaar zijn, ook de ijdelheid een woordje meespreekt en vooral zij zijn dadelijk bereid, terwille van fraaie vormen, wel iets aan het teveel aan lichaamsgewicht te doen. Men begint dan prompt met de suikers en vetten zoveel mogelijk te laten vervallen. Men neemt dan meer lichaamsbeweging, kortom men doet datgene wat nodig is om overtollige ponden te verliezen. Toch zijn er veel mensen die niet zoveel blijken af te vallen als ze wel hadden ver wacht en de oorzaak daarvan blijkt te lig gen bij de verborgen vetten, die zich heb ben verscholen in voedingsmiddelen, waar van men op het oog niet zou verwachten dat ze veel vet bevatten. In onze welvaartstijd zijn we geneigd te grijpen naar het mooie luxe brood. Dat heerlijke witbrood dat zo fijn lang vers blijft. Op zich is het een voortreffelijk voedingsmiddel, maar om dit brood zo pret tig lang vers te houden, heeft men er een fikse portie plantaardig vet door verwerkt. Dit vet houdt het brood zo lang soepel en vers. Wie brood eet, verwacht niet dat hij vet naar binnen krijgt, behalve dan de boter die hij er zelf op doet. In het heerlijke witbrood zit verborgen vet. Een andere faktor waarbij men meestal niet stilstaat is, dat men de boterhammen over het algemeen steeds dunner snijdt, maar dat men niet karig is met het beleg. Daar beginnen we al met boter en dan zijn er nog diverse belegsels, die ook heel wat vet of suikers bevatten. Denkt u bij voorbeeld maar eens aan: diverse worst soorten, jam, chocoladepasta, chocolade vlokken en -korrels, heerlijke volvetten kaas, het eitje op brood. U zoudt het misschien niet geloven, maar een ei bevat niet minder dan ongeveer vijf gram vet. Uiteraard levert een gebakken ei nog meer vet op. Dan zullen we nog even stilstaan bij al die heerlijke knabbeltjes, die we 's avonds bii een glaasje of de TV gebruiken, zoals pinda's, zoutjes, chips, e.d. Ze bevatten allemaal vet. Dan spreken we nog niet over die overheerlijke patat-frites, e.d. Het borreltje, glaasje wijn of wat het ook mag zijn. Zij allen bevorderen de aanwas, want de suikers die er in zitten, zetten nu een maal aan. Zelfs het magere rundvlees, biefstuk, ros bief, e.d., zij allen bevatten kleine hoeveel heden vet. Magere vis daarentegen is wel een voedingsmiddel dat bijzonder weinig vet bevat. We moeten niet vergeten dat velen van ons vrijwel geen lichamelijke arbeid ver richten, althans dermate weinig, dat de suikers en vetten die we zo spelenderwijs naar binnen krijgen, al ruimschoots vol doende zijn om aan de behoefte van ons lichaam te voldoen. In de meeste gevallen behoeven we daarom geen extra hoeveel heden van die stoffen tot ons te nemen. Wie er echt rekening mee wil houden, moet weten dat er ook voedingsstoffen zijn, die in het geheel of vrijwel geen vetten bevatten, zoals groenten, fruit, vruchten sappen, peulvruchten, aardappelen, enzo voort. Wanneer men van nature aanleg heeft tot dik worden, dan zal men toch met al deze omstandigheden rekening moe ten houden. ttfoismiordpuzzel no. 532 Horizontaal: 1. jongensnaam - 3. land in Europa - 10. lidwoord - 13. plaats in Over- ijsel - 15. rivier in Frankrijk - 16. spil 18. pers. vnw. - 19. plaats in Duitsland 21. steensoort - 22. tegen - 24. ijle stof 26. troefkaart - 28. broeikas - 30. mil. rang (afk.) - 31. oosterse titel - 33. uitschot 35. helder - 36. de oudere (afk.) - 37. afstandsmaat (afk.) - 38. vlaktemaat - 40. windrichting (afk.) - 41. wilde haver - 43. dus (Eng.) - 44. deel van een kooi - 47. grondtoon - 48. inhoudsmaat (afk.) - 49. noodsein (afk.) - 50. welwillende lezer (Lat. afk.) - 51. zangnoot - 52. ruime - 54. water in Friesland - 55. Sociaal Economische Raad (afk.) - 56. onder-officier (afk.) - 57. voorzetsel - 58. lidwoord - 59. groot water 60. begrip - 62. uitroep - 64. hemellichaam 66. godin - 68. snijwerktuig - 70. titel (afk.) 71. bestaat - 72. deel van de mond - 73. meisjesnaam - 75. stofmaat - 77. in orde 79. deel van de Bijbel (afk.) - 80. nobele 82. herkauwer - 84. lang recht stuk water 85. land in Europa - 86. de onbekende (afk.) Verticaal: 1. soort vis - 2. windrichting (afk.) 4. herkauwer - 5. opstootje - 6. telwoord 7. enig - 8. pers. vnw. - 9. wapen - 11. titel (afk.) - 12. anti - 14. nauw - 17. hemellichaam - 20. akelig - 23. meisjesnaam 25. natuurkundeterm (afk.) - 27. schoeisel 29. rivier (Spaans) - 32. krantenjongen - 34. broeder (afk.) - 36. heilige (afk.) - 39. rivier in Duitsland - 42. Eng. voorzetsel - 43. los neerhangend - 44. gesloten - 45. Frans pers. vnw. - 46. onverwachts verblijden 48. dat is (afk.) - 49. stijf - 51. hoefdier 52. ijzeroxide - 53. snavel - 54. water in Utrecht - 55. vreemde munt - 56. lyrisch gedicht - 59. bericht - 60. kostbare stof 61. plaats in Engeland - 63. gewas - 65. tandarm zoogdier - 67. hoekpilaster - 69 vlug - 74. op de wijze van - 76. maan stand (afk.) - 78. vogel - 80. landbouw werktuig - 81. voegwoord - 83. Fr. onbep Oplossing kruiiwoofdpuzzej no. 531 Horizontaal: 1. nar - 3. spelonk - 8. vlo 11. el - 13. uk - 14. Po - 16. eo - 17. regent - 21. nestor - 24. als - 25. gok 27. Est - 28. er - 30. griep - 32. oa - 33. nis - 35. sri - 36. rot - 38. tra - 39. sandaal 40. kroniek - 41. plataan - 45. minzaam 49. rak - 50. cao - 51. eer - 52. nto - 53. of 55. teder - 58. en - 59. aam - 61. nor 62. don - 64. ekster - 67. mimosa - 69. sa 70. ut - 72. pi - 73. li - 74. tno - 75. sieraad - 76. dan. Verticaal: 1. nergens - 2. als - 4. put - 5. ek 6. op - 7. non - 9. Leo - 10. oorzaak - 12. melk - 15. esse - 18. ga - 19. NS - 20. ooi 22. Ee - 23. tt - 25. gril - 26. kerk - 29. Ria - 30. granaat - 31. portier - 32. ore 34. snaak - 35. sa - 37. To - 38. tiran 41. protest - 42. laf - 43. ac - 44. noen 45. meer - 46. nr - 47. Ate - 48. mondain 54. rats - 56. dok - 57. Rome - 59. as 60. me - 62. di - 63. no - 65. kan - 66. rui 67. Mia - 68. sla - 71. te - 72. pa.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 1