Raadsvergadering Kortgene Raadsvergadering Wissenkerke (VERVOLG) Hierna gaat men over tot behandeling van de nota Bewoningspatroon Midden- Zeeland van de Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland, van december 1976. Door G.S. worden de gemeentebesturen om commentaar op deze nota gevraagd en in hun toelichting op deze nota geven b. en w. o.a. volgend commentaar. In deze nota wordt uitgegaan van een groei tot het jaar 2000 van 42.330 inwoners. Deze bevolkingsprognose is met name gebaseerd op de landelijke prognose: 14,3 a 15,2 miljoen inwoners in het jaar 2000. Aangezien men bij deze prognose (die en kele jaren geleden nog van 20 miljoen inwoners uitging) reeds met eeq onzeker heid van 900.000 inwoners of plm. 6,5% rekening houdt, is het ook onzeker of ge noemde prognose van 42.330 in het jaar 2000 in geheel Midden-Zeeland voldoende zeker is om de bevolkingsgroei van alle kernen zo gedetailleerd te benaderen, als in de onderhavige nota plaatsvindt. Immers 6,5afwijking betekent plm. 2750 inwoners meer of minder, terwijl in de nota voor de periode 1976—2000 groeicijfers van en kele tientallen per kern worden gehanteerd. In verband met deze door de P.P.D. te verwachten bevolkingstoename hebben, voor wat Noord-Beveland betreft, alleen de dor pen Kortgene en Kamperland het predikaat „opvangkern" gekregen. De dorpen Co lijnsplaat en Kats krijgen de betiteling „plattelandskern". Specifiek voor de gemeente Kortgene is de volgende bevolkingsgroei gepland tot het jaar 2000: Colijnsplaat van 1593 naar 1700; Kats van 386 naar 420 en Kortgene van 1332 naar 1500 inwoners. Gelet op deze cijfers zeggen b. en w. hierover: De aanduiding „opvangkern" zou ook voor Colijnsplaat kunnen gelden. De afstand tot Goes is vergelijkbaar met die van Kort gene tot Goes, terwijl de wegverbinding goed is. Bovendien leveren de unieke ligging aan de Oosterschelde en de te verwachten recreatieve voorzieningen waarschijnlijk veel aantrekkingskracht op voor nieuwe be woners. Een zekere verbreding van de „bevol kingsbasis" van Kats is nodig. De midden stand is tot een minimum teruggelopen, er is geen officiële kleuterschool en de be staande 2-klassige lagere school telt slechts plm. 35 leerlingen. De nota stelt dat in een kern ook in de toekomst een basis school gewenst is. Verondersteld wordt dat voor zo'n school met 2 leerkrachten mini maal 450 inwoners nodig zijn. De bevol kingsprognose voor Kats is 420 in het jaar 2000. Derhalve te weinig voor het instand houden van genoemde essentiële basis voorziening. De leeftijdsopbouw van de gemeente Kort gene is ongunstig. Hoewel dit beeld de laatste twee jaar enigszins verbeterd is, blijft onze bevolking voorshands te een zijdig vergrijsd. Dat leidt ons tot de mening dat de toegedachte groei voor de drie kernen zowel klein als langzaam genoemd moet worden. Er moeten jonge gezinnen bijkomen. Daarom is het vooral van belang gcede en betaalbare huisvesting te hebben. Conclusie. De nota Bewoningspatroon Midden-Zee land geeft in het algemeen op een waarde volle wijze weer wat inzake de bevolkings groei gewenst is. De aanpak is gedegen en gedetailleerd. Wellicht té gedetailleerd, omdat de laatste jaren de landelijke be volkingsprognoses aan grote veranderingen hebben blootgestaan. Wij achten het dientengevolge gewenst, slechts een relatieve betekenis aan de nota toe te kennen en geen absolute. Bovendien achten wij een betere verdeling van de totale groei gewenst over meerdere kernen i.p.v. de eenzijdige groei van de groeikernen. De in de nota vastgelegde toekomstont wikkeling voor onze gemeente in het alge meen en de drie kernen in het bijzonder voorzien wij van het volgende samen vattende commentaar: Colijnsplaat: bij de verdere voorbereiding van het Streekplan moet, mede in relatie met de toekomstvisie voor de omgeving van de Oosterschelde, nader bestudeerd worden in hoeverre deze kern niet beter de typologie „opvangkern" kan krijgen in plaats van „plattelandskern". Kats: instemming met de aanduiding „platte landskern", echter met de groeimogelijkheid tot 450 inwoners (i.p.v. 420, zoals de nota voorstaat) in een niet te langzaam tempo. Kortgene: instemming met de aanduiding „opvang kern". De Smit verkrijgt als eerste het woord en zegt o.m. dat hij het keurslijf, waarin men nu wordt gedreven, te strak vindt. De gemeente moet in eigen beleid de groei kunnen bevorderen en hij acht de raad daar volledig toe in staat. Hij hecht grote waarde aan de individuele vrijheid om te wonen waar men dit nodig en nuttig acht. Er is al genoeg bevoogding van bovenaf. Hij pleit voor een krachtig pleidooi dooi de gemeente om niet alleen van de na tuurlijke groei afhankelijk te zijn, waardoor ook een goede middenstenand door in de knel zou komen. Voor Colijnsplaat zegt hij: wij willen geen stad of stadje worden. Wij willen blijven zoals wij zijn en daar is meer voor nodig dan ons in de nota wordt toebedeeld. Blankenstijn zegt hierover dat hij het een heel mooi rapport vindt, maar vreest dat ook dit rapport de weg zal gaan van vele andere rapporten, n.l. de prullemand. De praktijk heeft vele achterhaald en ook de bevoogding van bovenaf is hem een doorn in het oog. Jammer vindt hij het ook, dat Noord-Beveland een beetje als achterlijk gebied wordt aangemerkt. Hij hoopt dat de gemeente haar best zal doen om zoveel mogelijk woningen in de wacht te slepen, anders komt men straks onder voogdij van Goes, Middelburg en Vlissingen. Belangrijk vindt hij dat er werkgelegenheid komt in de onmiddellijke nabijheid, waar door een gezonder leefklimaat kan ontstaan. Mevr. Van Oeveren onderstreept de me ning van b. en w. die in de conclusie naar voren wordt gebracht. Zij ook hecht geen absolute betekenis aan het rapport. Klaassen zegt dat hij zich ook wel kan verenigen met het standpunt van b. en w., maar wil toch dat dit met zeer veel klem onder de aandacht van G.S. gebracht wordt. Filius zou graag willen weten of Klaassen, evenals De Smit namens het CDA heeft gesproken of namens zichzelf. De visie verschilt n.l. nog al. Hij maakt het college zijn compliment omdat die kans gezien heeft van een dik boekwerk zo een duidelijke gecomprimeerde vorm te maken. Verder vindt hij dat de vrijheid van wonen, in tegenstelling tot De Smit, maar voorbehouden is voor mensen die geld hebben. Zij toch kunnen dan de mooiste plekjes uitzoeken om te bouwen. Hij had dit wijzen op zulk een vrijheid van een andere zijde verwacht. Zijn fractie kan zich geheel verenigen met het standpunt van b. en w. Namens zijn fractie wil hij toch nog een kanttekening plaatsen bij de conclusie van b. en w., n.l. dat twee opvangkernen (Co- lijnsplaat en Kortgene) op vijf kilometer van elkaar gelegen, geen haalbare kaart is. Zijn fractie neigt naar de mening, als men zou moeten kiezen bussen Kortgene en Colijnsplaat als opvangkern, zij hun voor keur voor Colijnsplaat uitspreken. Wil men Kortgene verder uitbreiden, dan zal men over de dijk moeten gaan en tast men dan de ruimte aan, waarvoor de recreant naar hier komt. Wij moeten er ons op gaan bezinnen wij hebben daar al eens een balletje over opgegooid om in Kort gene meer vernieuwbouw te plegen en be staande gaten op te vullen. Dit geldt nog meer voor Colijnsplaat, omdat daar nog al wat staat. Bij herhaling vraagt hij nu ook hoe het staat met de commissie leef baarheid. Wanneer men tot vernieuwbouw overgaat, dan mag dat best wat kosten, dan heeft men reeds de bestaande voor zieningen, die men in een totaal nieuw bestemmingsplan weer moet gaan creëren en die extra gaan drukken op de volks huisvesting. Er is voor die mensen, die zo graag op Kortgene met vrijheid willen wo nen, nog voldoende ruimte in de bungalow parken. De voorzitter constateert dat door de raad toch over het algemeen met het commentaar van b. en w. kan worden mee gegaan. Er komen wel wat verschillende accenten met plusjes of minnetjes naar voren, en waar ook hij het wel mee eens kan zijn. Hij waarschuwt er voor dat er hier, evenals in geheel Nederland, niet meer zoveel te verdelen is. Men kan zich alleen afvragen of de groei verdeeld moet worden van 70% naar Goes, Middelburg en Vlissingen en de resterende 30% verdeeld ovèr een groot aantal dorpen. Hij wil deze verdeling graag ter discussie stellen, maar dan praat je nog niec over geweldige aantallen. Er wordt overal meer groei gevraagd, en hij vindt dat dit er op dit moment niet inzit. Wij moeten realis tisch blijven. Bevoogdipg vindt de voor zitter een naar woord, maai: een stukje regie vindt hij toch wi-l nodig. Hij wijst in dit verband op de wildgroei van sommige dorpen in het Rijnmondgebied, die daar helemaal niet gelukkig mee zijn. Hij neemt ook de mogelijkheid van ver nieuwbouw van Filius over en zegt dat de kans niet uitgesloten is dat men met de wet van de Stadsvernieuwing in de hand een aantal tweede woningen weer geschikt kan maken voor permanente bewoning en dat zal dan onherroepelijk een groei van het aantal inwoners teweeg brengen. Rela- det zal zulks te Kats belangrijker zijn dan in Kortgene. Met dit soort zaken zullen wij in de nabije toekomst uitvoerig met u over praten. Er is nu een uitgestippelde lijn en; een uitgebracht rapport. Rapporten worden wel vaak achterhaald, maar men moet ze toch niet overschatten en zeker niet onderschatten. Hij wil zich er nu nog niet over uitspreken of er een keus gemaakt moet worden tussen Colijnsplaat en Kort gene, maar wil toch wel ijveren voor een zwaarder accent op Colijnsplaat, omdat bovendien de ligging van Colijnsplaat aan de Oosterschelde zeer specifiek is. Evenals Klaassen wil ook de voorzitter een snellere groei van Kats. Liever naar 450 inwoners dan de geplande 420, daar anders o.m. de schoolvoorziening in de knoei zou komen. Filius zegt na deze beantwoording dooi de voorzitter, dat er nog één vraag is blij ven hangen, n.l. die van de commissie leef baarheid, waarop de voorzitter zegt, dat de raad enige tijd geleden een krediet be schikbaar heeft gesteld om een structuur schets van Colijnsplaat en Kats te maken en deze zaak is nu bij de stedebouwkundige in behandeling. Het zou hem niet verbazen dat over deze materie in de raadsvergade ring van augustus met de raad van ge dachten kan worden gewisseld. Filius zegt hierop, dat hij zulke haast heeft, omdat er nu goede financiële regelen zijn en hij niet weet of deze gehandhaafd zullen worden. Z.h.s. wordt hierna dit voorstel van b. en w. aangenomen, met de toevoeging dat voor Colijnsplaat iets meer gevraagd zal worden. Hierna worden geldmiddelen beschikbaar gesteld voor de bouw van 8 woningwet woningen in het bestemmingsplan Kortgene Noord II. Filius vraagt of er voor dit soort woningen ook maximale kavelgrootte is en of er hier in de gemeente ook nog een lijst is van woningzoekenden. Is er wanneer de woningen gebouwd zijn, ook medezeg genschap van de gemeente bij de toewijzing. De voorzitter zegt hierop zich af te vragen wat een aanvaardbare prijs is in deze. U moet rekening houden met een huur die de ƒ400,— voorbij gaat. Dit is de keiharde realiteit van de bouwkosten en de hoge rentestand. Je moet je alleen wel afvragen, zoals wij in b. en w., waar je mee bezig bent als je het hebt over sociale woningbouw. Maar de prijs is dan nog gedrukt, omdat je meedoet in een bouwstroom van 78 woningen op Noord- Beveland en Walcheren. Maar wij hebben b.v. het voorbeeld Kamperland, waar deze zelfde woningen wél volgeraakt zijn. Hei- gebeurt dat woningzoekenden zich bij de Woningstichting aanmelden, maar ook bij de gemeente, zodat je soms niet weet hoeveel aanvragen er in werkelijkheid zijn. Wat het verhuren betreft, is er geen enkel probleem. Tot op heden zijn alle verlangens op dit terrein gehonoreerd, zonder dat er een hele zware afspraak is hoe je zoiets doet. Wat de maximale kavelgrootte betreft heeft de voorzitter niet alle cijfers in zijn hoofd, maar hier in deze hoek kan er geen enkele woning meer bij. Op de lijst van woningzoekenden zegt de voorzitter, dat dit geen groot aantal is. Aan mevr. P. M. van Coeveringen - Korte- kaas wordt per 1 aug. a.s. eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openbare lagere school te Kortgene. Bij eventuele strubbelingen in de voorziening van een nieuwe leerkracht, wil zij wel een aantal weken blijven inspringen. Met enige op- en aanmerkingen van di verse leden worden de slotwijzigingen over 1976 van de gemeentebegrotingen over 1976 van de gemeentebegroting en van de be groting van het woningbedrijf vastgesteld. In de op maandag 20 juni j.l. gehouden raadsvergadering heette burgemeester Wisse allen hartelijk welkom en zei te hopen dat- het goed vergaderen zou zijn in het nieuwe gemeentehuis, waar deze raad sinds vele jaren weer bijeen kwam. Het lid Remijnse was met kennisgeving afwezig. De notulen werden onveranderd goedge keurd en de ingekomen stukken voor ken nisgeving' aangenomen. Bij de mededelingen zei de burgemeester dat, naar aanleiding van een vorige keer gestelde vraag, in de nieuw te bouwen woningwetwoningen in Kamperland, een woning aangepast zou kunnen worden voor een invallide. De volgende raad zou plaats vinden op maandag 20 augustus a.s. Een stukje dijk werd verhuurd, onder bepaalde voorwaarden, voor 25,— aan de heer C. A. B. van Gilst te Kamperland. Voor vakonderwijs aan de bijzondere scholen moest nog pensioenbijdrage worden betaald vanaf 1966. Blok vroeg waar die achterstand aan te wijten was. De burge meester vertelde hem dat de vereniging hier zelf schuld aan had. De raad stelde de wet arob vast, die de bezwaarschriften onderzoekt van burgers die tegen een bepaalde uitspraak van het college of de raad in beroep gaan. Et- moest daarvoor een commissie benoemd worden uit de raad. Het college had geen voordracht gedaan, daar men het aan de raad zelf wilde overlaten wie men koos. Blok vroeg waarom er niet één com- missie kon komen die alle bezwaarschriften, ook die van het college kon behandelen, maar volgens de voorzitter was dit onmo gelijk. Kouwer pleitte ervoor dat alle drie de fracties vertegenwoordigd zouden zijn, hetwelk door allen werd gesteund. Na overleg werden in de commissie ge kozen de heren Dieleman, Uijl en Remijnse. Het volgende punt: Wijziging van het Reglement van orde, waarin o.a. stond dat men de rondvraag alleen schriftelijk nog zou toestaan, met een termijn van 14 dagen tevoren de vragen inleveren, werd door de raad met het nodige commentaar ont vangen. Blok opende de discussie door als PvdA- fractie aan b. en w. het voorstel te doen om het reglement terug te nemen. Zijn motivatie was o.a. dat er volgend jaar een raad van 11 leden zou zijn en dat die dan maar over de vernieuwing moest gaan beslissen. Ook de termijn van 14 dagen stond hem niet aan. Ook Kouwer zei dat de termijn hem zwaar op de maag lag. Hij ging met het voorstel mee om deze kwestie een jaar uit te stellen. De burgemeester zei, dat het college zonder veel moeite dit raadsvoorstel zou terugnemen, maar er wel het volgend jaar mee terug zou komen. Hij verzocht wel de raad om ingrijpende zaken schriftelijk vooraf aan het 'college kenbaar te maken. Voor een totaalbedrag van 100.000,— (incl. een kleine verbouwing) werd besloten een schuur aan de Ooststraat in Wissen kerke aan te kopen. Deze zou als opslag plaats voor Gemeentewerken gaan dienen. Stichting Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland kreeg een subsidie voor 1977 tot een bedrag van ƒ2,05 per inwoner. De evenementencommissie „Kamperland- Toeristenland" kreeg een bijdrage tot een maximumbedrag van 1.000,—. Instuif Kamperland kree^ voor 1977 een bedrag van ƒ200,—. De werkgroep Kerk en Recreatie kreeg een bijdrage in het tekort voor 1977 tot een bedrag van 500,De PvdA-fractie was tegen, omdat men dit geen gemeen telijke zaak vond, maar een taak van de kerken en de campings zelf. Het bejaardencomité Kamperland zag de subsidie verhoogd worden van 200,— tot 400,—, om de verhouding in aantallen beter weer te geven. De Vrouwen Advies Commissie voor de woningbouw kreeg een eerste subsidie ten bedrage van 300,—. Bij het Noord-Bevelands Mannenkoor ging de gemeente uit van het aantal leden dat uit deze gemeente lid is van dat koor. Dit kwam neer op een bedrag van 400,—. De VW Noord-Beveland werd verhoogd met ƒ200,— tot 2200,—. 1-Iet comité Internationale Ronde van Midden-Zeeland, die de profetappe organi seert voor de Proftour Nederland, kreeg geen subsidie. Het bedrijfsleven moest daar maar voor zorgen was de redenering. Daar het in exploitatie brengen van de 2e fase Schotsman-Ruiterplaat nog niet is voltooid, heeft Het Zeeuwse Land B.V. om verlenging van de overeenkomst ge vraagd voor een tijdvak van twee jaar. De burgemeester zei 'dat er een aantal voorwaarden aan verbonden zijn, o.a. de garantiebedragen zijn verhoogd en de stor ting in het fonds dorpsontwikkeling is ook veriioogd tot 2,50 per m2. Met dit alles was deze firma akkoord gegaan en hij was van mening dat men als gemeente safe zit. Op een vraag van Uijl hoeveel woningen er nu gerealiseerd zijn, antwoordde de bur gemeester dat hij het aantal op ongeveer de helft schatte van de 215 die daar ge bouwd moeten worden. De volleybalvereniging „Wiska" had op 21 mei 1977 een toernooi georganiseerd in de Sporthal te Goes. Men verwachtte een tekort en men heeft daarvoor subsidie bij de gemeente aangevraagd. Het voorstel is om tot een bedrag van ƒ400,— garant te staan. Kouwer stond voor 100% achter deze subsidie en vond dat de vereniging reclame gemaakt had voor Wissenkerke. Ook Uijl kon zich er goed mee verenigen. In de toren in Kamperland zal voor ƒ10.000,— het klokkespel vernieuwd gaan worden. i Bij het vaststellen van de begrotings wijziging over 1976 was er verbazing bij Blok over het feit, dat de afrekening van het zwembad 105.000.— duurder was uit gevallen dan geraamd. Hij vond het ook vreemd dat zo'n bedrag werd afgedaan in een begrotingswijziging en niet in een apart raadsvoorstel. Moest men hier weer spreken van een slechte begroting, opge maakt door de Dienst Gemeentewerken. Men gaf o.a. de schuld aan het lang duren voordat er met het werk begonnen kon worden, maar een ton duurder in een tijdvak van 18 maanden is toch wel een beetje meer dan alleen inflatie. Ook was Blok opgevallen dat er vele posten niet geraamd waren, o.a. bronbemaling, grond- afvoer, enz. Als laatste vroeg hij om een betere uitleg van het college. De burgemeester gaf toe dat men dit wellicht beter als apart raadsvoorstel had kunnen behandelen, maar vond de toelich ting toch ook "wel voldoende. Hij zei verder, dat er onderscheid gemaakt moest worden tussen subsidiewerk en werk wat uit eigen middelen betaald wordt. Men heeft hier bewust geprobeerd zoveel mogelijk andere voorzieningen bij te betrekken, omdat het rijk 75% van de kosten voor zijn rekening nam. Het rijk is hier altijd bij betrokken geweest en heeft de overschrijding van het bedrag goedgekeurd. Wij vinden dit een goed teken, dat dit toch zo goedkoop gerealiseerd kon worden, aldus de voorzitter. De burgemeester wees bij de 70e wijziging over 1976 nog op het feit dat de onvoor ziene uitgaven vorig jaar opgelopen zijn tot een bedrag van plm. 350.000,—. In een volgende slotwijziging zullen aan de raad voorstellen gedaan worden tot ver vroegde afschrijvingen, reserveringen, enz. Bij deze wijziging wees Uijl op de lig plaatsen in de handelshaven. Hoe kwam men daar aan hogere inkomsten en wie lagen daar nu? De burgemeester zei dat de verhoging o.a. een gevolg was van het feit dat er meer passanten kwamen. Er zijn daar alleen vaste ligplaatsen, zowel voor eigen inwoners als voor anderen. Wel zei hij dat het college overweegt u een voorstel te doen om de ligplaatsen voor eigen in woners uit te breiden. Men heeft nog maar ruimte voor 2 ligplaatsen. Blok was opgevallen dat aan onderhoud van de bushokjes minder geld was besteed dan er voor geraamd was. Hij vond dit niet zo verwonderlijk, als men de toestand bekijkt waarin zich het bushokje in de Voorstraat in Wissenkerke bevindt. Kan hier niets aan gebeuren? De burgemeester en wethouders waren het volledig met hem eens en men deed de toezegging dat men over een geheel nieuw bushokje, zoals aan de Dorpsweg staat, een voorstel aan de raad zou doen. Kouwer haakte hierop in en zei dat ook te Geersdijk een onderhoudsbeurt voor het bushokje niet overbodig zou zijn. De burgemeester zei dat het ook be keken zou worden. En zonder verdere op- of aanmerkingen werden de andere begrotingswijzigingen goedgekeurd. Aan de heer T. D. Coppejans werd per 1 augustus eervol ontslag verleend als hoofd van de openbare lagere school te Wissenkerke. En met 6 stemmen werd de heer J. L. van Iwaarden uit Zevenbergen als zijn opvolger benoemd. Kouwer vroeg waarom het zo lang ge duurd had en vroeg zich af of de nieuwe onderwijzer op tijd kon beginnen. De bur gemeester zei dat het vinden van een ge schikte datum om daar met de inspecteur over te praten een reden was geweest. Hij hoopte dat de nieuwe onderwijzer met de aanvang van het nieuwe schooljaar kon beginnen, maar anders zou men de periode overbruggen door een tijdelijke benoeming. Aan mevr. T. A. Coppejans - Lems werd eervol ontslag verleend als vakleerkracht handwerken aan de openbare school. Met 6 stemmen werd als opvolgster benoemd mevr. E. Dekker - de Koeijer uit Middelburg. Hierna kwam aan de orde het rapport Bewoningspatroon van de Provinciale Pla nologische Dienst. Een boekwerk van ruim 40 pagina's, waarin de groei van de be volking in de provincie Zeeland in globale lijnen wordt aangegeven. Dit boekwerk zal aan Provinciale Staten ter discussie wor den gegeven, met daarbij de opmerkingen die de diverse gemeenten in Zeeland daarop geven. De burgemeester gaf een overzicht wat alle streekplannen, nota's, e.d. inhielden en wat in dit rapport stond over de kernen waarin de bevolking te leven heeft. Men heeft hier gekozen voor 5 typen van kernen, t.w. regionale groeikernen, kernen met een aanvullende woonfunctie, opvangkernen, plattelandskernen en kernen met beperkte mogelijkheden. Een weergave van hetgeen de burge meester in zijn rede zei, vindt u hieronder. Wel is dit beperkt tot hetgeen enkel van toepassing is op de gemeente Wissenkerke. 3. Onvangkernen. Dit zijn kernen die min of meer centraal gelegen zijn in het landelijk gebied cn een functie kunnen vervullen ter opvang van de bevolking van het omliggende platteland. De doelstelling lijkt wat theoretisch. Niettemin zijn het kernen waar „wat meer zal mogen gebeuren dan in de hierna genoemde plattelands kernen". Kamperland valt hier onder. 4. Alle andere kernen, behoudens twee in het Sloegebied, zijn als plattelandskernen aangemerkt. Hieronder vallen Wissenkerke en Geersdijk. Omtrent de omschrijving hier van is veel te doen geweest. Vooral op aandrang van de kleine gemeenten zijn zinsneden opgenomen die de leefbaarheid en instandhouding moeten waarborgen. Onder andere wordt gesteld dat „extra im pulsen gewenst kunnen zijn tot behoud van een minimaal verzorgingspakket". Voorts wordt gesproken over het handhaven van de school, ook onder de te verwachten nieuwe onderwijsconstellatie. Tegen de typologie, waaronder Kamper land, Wissenkerke en Geersdijk zijn ge rangschikt, kan maar moeilijk iets worden ingebracht. Bezwaarlijk kunnen we stellen dat deze dorpen onder de eerder genoemde nummers 1 of 2 moeten worden geplaatst. Verder is het zo dat om een voorbeeld te noemen Yerseke (5000 inwoners) en Geers dijk (250 inwoners) onder dezelfde categorie vallen. Er is nog een voorstel gedaan de plattelandskernen te splitsen in A en B. Dit voorstel is niet aangenomen. Ware dit wel het geval geweest, dan zou voor onze gemeente extra oplettendheid op haar plaats zijn geweest. Verder moet worden opgemerkt dat de omschrijving van de typen in de loop van de voorbereidingsprocedure is uitgebreid. Deze uitbreiding heeft een stringente ty pering of anders gezegd: beperking van mogelijkheden voor de toekomst wel afgezwakt. Dit lijkt wel in het voordeel van onze gemeente te zijn. Waarbij wel een vraagteken dient te worden geplaatst is de geschetste ontwik keling van het inwonertal, weergegeven op bladzijde 26 van het rapport. In het jaar 2000 worden hierbij aan Wissenkerke 3270 inwoners toegedacht. Hoewel in deze gemeente zeker geen spectaculaire groei wordt gestimuleerd, zal aan de hand van de ontwikkelingen in de toekomst bijstellingen moeten kunnen plaatsvinden. Een overschrijding van ge noemd aantal met bijvoorbeeld 200 a 300 moet tot de reële mogelijkheden blijven behoren. Bij de beoordeling van gemeentelijke bestemmingsplannen zullen Gedeputeerde Staten de nota bewoningspatroon, na vast stelling door de Provinciale Staten, als leidraad gaan gebruiken. Tot zover de burgemeester in zijn be schouwing op dit rapport. In de volgende editie komen wij met reactie van de raad hierop en het verdere vervolg van deze raadsvergadering. 'DE BLAUWE DOFFER' - KORTGENE Uitslag wedvlucht Louvres op 11 juni 1977 Deelname 224 duiven. 1 A. van de Kreeke 9.45.00 293.827 197.6 2 A. P. de Haze 49.25 299.536 194.1 3 J. L. F. Minneboo 52.41 299.439 190.6 4 A. P. de Haze 54.30 2 187.1 5 K. de Kam 50.34 293.700 183.6 6 M. van Belzen 51.03 293.223 180.1 7 P. de Waal 55.30 299.391 176.6 8 C. Bouterse 56.02 299.341 173.1 9 H. C. Verburg 53.25 295.503 169.6 10 P. J. Verburg 52.46 293.868 166.1 Uitslag jeugd. Deelname 24 duiven. 1 K. de Kam 9.50.34 293.700 47.6 2 idem 59.10 2 39.7 3 B. Noordhoek 10.00.50 293.004 31.8 4 idem 12.55 2 23.9 5 J. de Kam 19.51 293.721 16 Uitslag wedvlucht Bourges op 11 juni 1977 Deelname 119 duiven. 1 H. P. Versluijs 11.50 43 514.408 201.4 2 C. Bouterse 52.31 517.066 194.7 3 P. J. Wilderom 51.02 514.223 188 4 L. de Fouw 51.59 511.806 181.3 5 P. van Belzen 55.57 517.153 174.6 6 H. C. Verburg 54.26 513.967 167.9 7 K. Filius 54.24 513.870 161.2 8 J. van Belzen 57.44 517.064 154.5 9 S. Branderhorst 56.53 512.471 147.8 10 P. van Belzen 12.00.38 2 141.1 Uitslag jeugd. Deelname 7 duiven. 1 L. Amperse 12.28.01 511.779 61.4 2 K. de Kam 31.08 512.423 30.7 TYPE-EXAMENS KORTGENE Bij de op 11 juni 1977 gehouden examens typen, afgenomen door de vereniging van leraren en leraressen L. P. H. te Amster dam, slaagden 23 van de 25 leerlingen van klas 3 der openbare MAVO te Kortgene. De geslaagden waren: Fatima Abdoun, Ellen Beel, Aurelia Bouwer, Erna Clement, Monica Geels, Marleen van Gilst, Anja Kopmels, Marian Korsuize, Karola Strakx, Nanja Vriclink en Peter Meyers uit Kort gene; Tanja de Boo, Margarcth Coppens, Dini de Fouw, Gerda de Fouw en Mariet Stokman uit Colijnsplaat; Anneke Klaassen, Jannie Leys, Corine van der Maas, Nienke Pais en Leo Clement uit Kats; Kees de Ligt en Jan Zuydweg uit Kamperland. Burgerlijke stand WISSENKERKE Ondertrouwd: 20 mei: van der Endt, Willem Johannes, oud 23 jaar, wonende te Kapclle en Schrier, Levina Willemina, oud 21 jaar,wonende te Wissenkerke. Getrouwd: 13 mei: Minnaard, Gerard Dirk Willem, oud 20 'jaar, wonende te Borsele en Bolle, Jansje Hendrika, oud 19 jaar, wonende te Wissenkerke; 18 mei: de Neef, Pieter Gerrit, oud 22 jaar, wonende te Kortgene en Leendertse, Picternella Maria, oud 22 jaar, wonende te Wissenkerke.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 2