NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Balk en splinter U houdt nu het meest gelezen op NeortE-Beveland in handen Zeeland Magazine? No. 3765 Donderdag 23 juni 1977 80e jaargang DRUK EN UITGAVEDRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON 3 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ17,50 per jaar Franko per post 27,50 per jaar Advertenties 28 ct. per mm., excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Op 29 juni zal Prins Bernhard zijn 66ste verjaardag vieren. Wij wensen de prins en de overige leden van het Koninklijk Huis een prettige dag toe. FEUILLETON 27 Bij stukjes en brokjes kwam vader en moeder Boode te weten, dat Erna's moeder gescheiden is van een zeeman. En zelf da gelijks werkt om de kost voor haarzelf en haar dochter te verdienen. Erna heet ook op school te zijn, maar het is niet duidelijk op welke. Daarbij komt nog, dat Erna kennelijk nooit naar een kerk gaat, wat men ook al niet prettig vindt. Liset is niet het type om haar vriendin mee te trekken naar een zondagse kerkgang; ze gaat er zelf met een zekere tegenzin heen. Nee, wat de kinderen betreft, heeft hij niet zo heel veel geluk, maar is al dankbaar, dat Tanja eigener beweging de honneurs in huis gaat waarnemen, met als gevolg, dat ook Piet 's avonds vaak meeëet aan tafel. Maar Jan krijgt geleidelijk aan een goeie indruk van de jongeman, dus legt hij er zich bij neer, dat Tanja jong gaat trouwen en jammer genoeg niet van plan is haar Havo-diploma te halen. Je kunt het nu eenmaal tegenwoordig niet meer Bent u reeds geabonneerd op een twee - maandelijks tijd- schift met actualiteiten, cul tuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan: POSTBUS 1 - WISSENKERKE door G. Fortius dwingen. Die tijd is wel definitief voorbij. De berichten uit het ziekenhuis zijn na enkele dagen niet bepaald hoopvol. Eefje gaat als ze dienst heeft dagelijks een paar keer naar haar moeder, wat niemand haar kwalijk neemt en probeert haar op haar gemak te stellen. Nee, alles, wat er met u gebeurt, zijn de normale routine-bezighe den: bloedonderzoek, longonderzoek, een cardiogram, röntgenfoto's en weer bloed afname. Maar als Eefje thuis is, neemt ze haar vader in vertrouwen. Onder vier ogen. „Ik loop lang genoeg mee om te veronder stellen, dat het op een operatie zal uit lopen, vader." Ze heeft deze ritus al heel wat keren meegemaakt en dan resulteerden ze in een operatie. „Ook daarover hoeft u zich niet ongerust te maken, want onze chirurgen kunnen heel wat. Misschien be tekent het een kleinigheidje, dat weet je nooit tevoren. Ik houd u wel op de hoogte." Reeds de volgende dag komt het hoge woord er uit. Jan moet bij de chirurg komen en krijgt te horen, dat zijn vrouw geopereerd zal worden. Er bevindt zich in haar buik een gezwel, dat nog niet nader te definiëren valt. Dat het geen vleesboom is, staat intussen wel vast. Jan is er door ontdaan. Al was hij er al enigszins op voorbereid door zijn oudste dochter, dat het daar op uit zou lopen. Hij vraagt, of er geen andere mogelijk heden zijn. De specialist ziet ze niet. Be straling is mogelijk, maar resultaat kan men nooit garanderen. Heeft 't iets met kanker te maken? Dat hoeft niet, dat is bepaald nog niet vastgesteld. Voorzover de specialist het middels de foto's heeft kunnen bekijken, dacht hij van niet. Is er levensgevaar, als er geopereerd wordt? Elke operatie brengt risico's mee, dat spreekt vanzelf. Maar deze niet meer of minder dan de meeste andere. Meneer moet het niet te somber inzien. Naar alle waar schijnlijkheid zal men het gezwel middels een operatie kunnen verwijderen en daarna is er een gerede kans, dat mevrouw weer geleidelijk aan de oude wordt. Jan Boode is maar half gerustgesteld en 's avonds, als hij met zijn dochters zit te dineren, spreekt hij die ongerustheid uit. Eefje komt een uur later ook even aan. Haar gezicht staat ernstig. „Officieel weet ik niets natuurlijk, want mij vertellen ze het niet. Moeder ligt op een afdeling, waar op ik lange tijd geen dienst heb gedaan, maar het staat wel vast, dat het een lelijk gezwel is. Overmorgenochtend zal de ope ratie plaatsvinden. En dan maar bidden en hopen, dat het baat zal hebben." Jan wil nu eindelijk wel eens de waarheid weten. „Wat is jouw oordeel? Eerlijk zeg gen, ik kan wel een stootje velen. Maar die onzekerheid is nog erger. Waarom speelt die chirurg geen open kaart?" Eefje denkt na. „Nogmaals, officieel weet ik niets. Maar mijn ervaring met andere, analoge gevallen is, dat het een naar geval is met moeder. Best mogelijk, dat het al kanker is en dan valt er weinig meer aan te doen. Tenzij het gezwel zich in een beginstadium bevindt. Maar dat betwijfel ik. Uit ervaring weet ik, dat het in veel ge vallen al te laat is, als de patiënt deze pijnen krijgt. Dan heeft moeder een kans van écn op tien. Bovendien heeft ze haar leeftijd niet mee. Zo tegen de vijftig kunnen allerlei kwalen zich openbaren. Vooral bij vrouwen. Het schijnt een gevaarlijke pe riode te zijn." Jeltje komt een keer of twee in de week in haar grote wagen naar Dopsbergen. De wegen zijn weer een beetje begaanbaar. Dan gaat ze 's middags en 's avonds mee naar de ziekenzaal, praat met haar zuster en probeert haar op te beuren. Al vermoedt ook zij, dat het er niet zo best met haar zuster voorstaat. Tussentijds is ze bij haar zwager, kookt eten en ruimt het huis wat op, zodat Tanja eens een avond met haar Piet uit kan gaan. Als Jeltje hoort, dat haar zuster in de tweede week van januari geopereerd zal worden, rijdt ze de middag tevoren nog naar Dopsbergen en bezoekt met haar zwager de patiënt. Spreekt haar moed in en fanatseert: „Kwestie misschien van een week of drie, dan ben je weer thuis en kun je daar rustig opknappen. Wip ik af en toe aan om je een beetje te verwennen. Overigens, dat zal Jan ook wel doen, dat is hem zeker toevertrouwd." Jannie is er wat opgewekter door geworden. Beide bezoekers proberen hetgeen haar te wachten staat te bagatelliseren: in deze moderne tijd betekent een operatie niet zo veel meer, nee, daar zou ik me maar hele maal geen zorgen over maken. Ga jij van nacht maar lekker slapen: over vier en twintig uur ben je overal van af en dan is het enkel een kwestie van opknappen en aansterken. Wat wil je nog meer! Na dit laatste bezoek vóór de operatie zal plaatsvinden, gaat Jeltje mee naar de Kwartellaan en zet koffie, die ze met haar zwager drinkt. Een uur later neemt ze met een hartelijke kus afscheid.-„Ik had graag willen blijven, maar ik moet morgen naai de notaris; we hadden een zomerhuisje bij Nunspeet, aan het water. Toen Wouter de erfenis kreeg van zijn vader, heeft hij het in een royale bui gekocht. Het is hecht gebouwd en ten dele van steen, maar ik heb er zoveel herinneringen aan, dat ik er niet meer terug wil. De kinderen advi seerden me het te verkopen; dat heb ik gedaan. Morgen vindt de overdracht plaats. Zeg, ik bel morgen het ziekenhuis, om te weten hoe het afgelopen is. Zodra er even tuele complicaties zijn, moet je me wel waarschuwen, hoor! Ben ik zo weer hier! Ennehou je taai; we zullen voor jullie bidden." Ook deze avond kan Jan Boode niet in slaap komen. Tanja was weer laat thuis en vroeg tersloops naar moeders toestand. Ook zij weet, dat moeder de volgende dag geopereerd zal worden, maar of het haar veel doet. Tanja is in menig opzicht als haar moeder: gesloten. Je weet eigenlijk nooit goed, wat er in haar omgaat. Jan is vlak nadat zijn dochter naar boven is gegaan, naar zijn slaapkamer vertrokken, rond elf uur, maar als hij om helf een nog klaar wakker is, komt hij uit bed en gaat naar beneden. Hoewel hij zeer matig is en de drankhandel aan de familie Boode weinig verdient, is er altijd wel wat in huis. „Ik neem een borrel," zegt hij zacht tot zichzelf, „dat helpt nog wel eens". Daartoe gaat hij naar de bar in de woonkamer en schenkt zich een glas vol en gaat bij het sobere licht van één schemerlamp in zijn stoel zitten en drinkt. Het scherpe vocht doet hem hoesten; hij is immers helemaal geen drinker. Maar nu moet hij 't maar beschou wen als een slaapmiddeltje. In de stilte van de nacht drinkt Jan Boode zijn glas leeg en zit dan voor zich uit e turen. Gestel datMaar nee, daar aan wil hij helemaal niet denken en hij wil het evenmin geloven. Trouwens, Jeltje ook niet. Dat is onzin. Als er niets meer aan te doen zou zijn, had men niet besloten Jannie te opereren. Er is dus wel degelijk een gerede kans, dat ze er weer bovenop komt. En waarom ook niet? Jannie was vrijwel nooit ziek. De keren, dat ze wer kelijk enkele dagen in bed bleef liggen gedurende de voorbij gegane drie en twintig jaren, kun je op de vingers van één hand tellen, de bevallingen dan buiten beschou wing gelaten, want dat is geen ziekte. Zelfs een doodgewone verkoudheid was er bij Jannie nooit bij. Ze is echt altijd een taaie geweest. Waarom zal ze er met haar sterke gestel dan niet door komen? Hij komt overeind en schenkt zich een tweede glas in. En naarmate dit leger ge raakt, wordt de man optimistischer. Onzin, een operatie betekent in deze tijd nauwelijks nog iets. Hoor je er ooit van, dat een patiënt in de operatie is gebleven? Ge storven onder het mes? Lees je nooit over. Eigenlijk maakt hij zich zorgen om niets. Nu janiets is al te simpel gesteld. Laten we zeggen: weinig. In percentages uit gedrukt heeft Jannie toch zeker een kans van negen op tien. Zo moet je dat opvatten. Temeer ook, daar ze vast geen zwak of teer poppetje is. Altijd een stevige meid geweest met een paar prachtige benen om u tegen te zeggen. Om van de rest maar helemaal te zwijgen. Hij was al meteen weg van haar na die eerste ontmoeting. Bijna vijf en twintig jaar geleden. Ze moest nog twee en twintig worden. Maar het was tussen beiden eigen lijk meteen aan. Hij was ineens zwaar ver liefd op de kittige Jannie en al reageerde zij als stugge Friezin tamelijks anders, aan verschillende kleinigheden bemerkte hij toch wel, dat ze hem ook graag mocht.Ze hadden een paar maanden omgang met elkaar, toen ze wederzijds bij elkaar thuis kwamen. En in beider woningen viel de andere partij in de smaak. (Wordt vervolgd). RABOBANK 'WISSENKERKE' Het juiste bedrag in de, bij de opening van het vernieuwde hoofdkantoor van de Rabobank „Wissenkerke" geplaatste geld- cycloon, was 935,—. Dit bedrag werd door 2 personen gera den, n.l.: dhr. P. A. Geelhoed, Nieuwstr. 2a, Kamperland en dhr. P. v. d. Vreugde, Nieuwstraat 40, Kamperland. Deze kregen hiervoor aangeboden een weekendreisje voor 2 personen ter keuze naar Londen of Parijs. In totaal werd door 208 personen een deelnemersformulier ingevuld. Kruiswoordpuzzel no. 6 31 Horizontaal: 1. dwaas - 3. berghol - 8. ongedierte - 11. stofmaat - 13. klein persoon 14. rivier in Italië - 16. en omgekeerd (afk.) 17. bestuurder - 21. oudste - 24. indien 25. waagstuk - 27. Europeaan - 28. bij woord - 30. ziekte - 32. onder andere (afk.) 33. muurholte - 35. van het heilige Roomse rijk (afk.) - 36. bedorven - 38. baan v. balspel - 39. soort schoeisel - 40. jaarboek 41. boom - 45. beminnelijk - 49. lang recht stuk water - 50. collectieve arbeidsovereen komst - 51. aanzien - 52. netto (afk.) 53. voegwoord - 55. zacht - 58. voegwoord 59. oude vochtmaat - 61. gevangenis - 62. spaanse titel - 64. vogel - 67. planten geslacht - 69. N.V. (Frans) - 70. grondtoon 72. onmeetbaar getal - 73. Chinese maat 74. tot nader order (afk.) - 75. opsmuk 76. in dat geval. Verticaal: 1. op geen enkele plaats - 2. Eng. bier - 4. gegraven gat - 5. maanstand (afk.) - 6. voorzetsel - 7. kloosterzuster 9. jongensnaam - 10. reden - 12. zuivel- produkt - 15. het zijn - 18. bevel - 19. vervoerbedrijf (afk.) - 20. vrouwelijk zoog dier - 22. water in Friesland - 23. geheel de uwe (afk.) - 25. nuk - 26. groot bouw werk - 29. meisjesnaam - 30. projectiel 31. autodeur - 32. vreemde munt - 34. snuiter - 35. Salvation Army (afk.) - 37. meisjesnaam - 38. dwingeland - 41. uiting van verzet of bezwaar - 42. flauw - 43. van het lopende jaar (Lat. afk.) - 44. deel van de dag - 45. groot water - 46. nummer (afk.) - 47. godin - 48. werelds - 54. soldatenkost - 56. ligplaats van schepen 57. Europese hoofdplaats - 59. spil - 60. pers. vnw. - 62. dat is (afk.) - 63. wind richting (afk.) - 65. oude maat - 66. diereneigenschap - 67. meisjesnaam - 68. groente - 71. voorzetsel - 72. familielid. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 530 Horizontaal: 1. Marinus - 6. Woerden - 11. ode - 12. ale - 13. nok - 14. ale - 16. aks 18. sir - 19. drop - 20. sneb - 22. toer 24. oase - 26. manie - 28. paard - 29. raaf 30. knoop - 32. dans - 33. oog - 34. Thea 37. armee - 39. naad - 42. gnoom - 43. neder - 44. adat - 45. raam - 46. iets 49. Oslo - 51. elf - 54. tal - 55. nto 56. pen - 58. zee - 59. Ane - 60. elegant 61. entente. Verticaal: 1. Monster - 2. Ado - 3. rek 4. naar - 5. stap - 6. waas - 7. esse 8. das - 9. Eli - 10. nerveus - 15. Lopik 17. knaap - 19. draf - 21. bord - 23. e.m.a. 25. Ada - 27. enorm - 28. pogen - 31. oom 34. trapeze - 35. e.g.a. - 36. anti - 37. aorta - 38. eerst - 39. Nero - 40. ara 41. dominee - 47. Etna - 48. slot - 49. onze - 50. lont - 52. lel - 53. fee - 56. pan 57. ent.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 1