NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Balk en 0 splinter II houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen 1 1 i r a druk en uitgave: drukkerij markusse te wissenkerke - telefoon 3 08 - giro 206882 Zeeland Magazine? postbus i - wissenkerke muzikale show op camping de roompot geslaagden chr. mavo wissenkerke voorzieningen voor invaliden op de boten van de veerdienst vlissingen - breskens 'de blauwe doffer' - kortgene No. 3764 Donderdag 16 juni 1977 80e jaargang Abonnementsprijs 17,50 per jaar Franko per post 27,50 per jaar Advertenties 28 ct. per mm., excL BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUIU.ETON Af en toe kreunt Jannie. Een keer zelfs zegt ze: „Kunt u even wachten? Het zweet breekt me uit, zo'n pijn doet het." De specialist knikt. Hij weet al wat er aan de hand is, dus waarom zal hij de patiënt nog langer pijnigen? Al wil hij zoveel mogelijk zekerheid. Tot haar grote schrik en groeiende ongerustheid, zegt hij, dat hij de vrouw meteen wil houden. Om op te nemen in het ziekenhuis. „Niet omdat ik er ongerust over ben, maar ik wil u üever enkele dagen in observatie hebben en be ginnen met wat foto's te maken. Verder bloedonderzoek en wat er alzo meer bij komt, begrijpt u?" Jannie is ineens half in paniek. „Maar dokter, daar heb ik helemaal niet op ge rekend. Ik heb niets bij me!" De man denkt na. „Bent u met de auto. Niet? O, op de fiets. Kan uw man die fiets niet halen en gelijk nachtgoed, toilet artikelen en wat u verder denkt nodig te hebben brengen? O, hebt u geen telefoon. Ik begrijp best, dat het u overvalt en u liever eerst even naar huis gaat. Maar dat fietsen staat me niet aan. Ik zou zeggen: neemt u een taxi om op te halen, wat u denkt nodig te hebben voor een verblijf van enkele dagen en laat uw man dan meerijden! Kan hij de fiets mee terug nemen." „Is het dan zo ernstig, dokter? Wat is het eigenlijk?" „Of het ernstig is, kan ik na zo'n kort onderzoek natuurlijk niet vaststellen. Daar om juist wil ik u meteen in observatie hebben, begrijpt u? Ik wil geen risico's nemen." Jannie is hierdoor helemaal niet gerust gesteld, maar heeft wel zoveel gezond ver stand om te begrijpen, dat de specialist niet zo maar besluit haar meteen op te nemen. Dus laat ze een taxi komen en rijdt naar huis, waar Jan Boode opnieuw schrikt, als Jannie zegt, dat ze meteen teruggaat, omdat ze opgenomen moet worden. „Wat is het? Wat heb je dan?" vraagt hii. terwijl het bloed uit zijn gezicht weg trekt. „Dat zegt-ie niet. Dokter Varssen had het over een vleesboom, maar ik weet 't nu niet meer. Daarvoor nemen ze je niet meteen op." Jan heeft in afwachting van haar thuis komst thee gezet, maar Jannie heeft er geen trek in. Ze kijkt nog wat rond in de grote salon alsof ze er een voorgevoel van heeft: hier komt ik niet meer terug. Loodzwaar voelen haar voeten, als ze het huis verlaat, gesteund door haar man, die de koffer met het nachtgoed draagt. En de toiletartikelen. Pas tegen etenstijd is Jan weer terug. Op de fiets van Jannie. Liset zit in de kamer en vraagt naar haar moeder. En verneemt ze van haar vader, dat moeder meteen is opgenomen. Nu schrikt ook Liset: „Is het dan zo erg met mam?" Op zijn beurt probeert hij zijn jongste dochter gerust te stellen: „Misschien loopt het zo'n vaart niet. De specialist wil mis schien geen risico's lopen. Hij haalt zijn portemonnee uit de zak en diept er wat geld uit. „Hierhaal maar wat patat en een paar worstjes. Tanja eet bij haar aanstaande man. Het is te laat om nu nog eten te gaan koken Jannie ligt intussen op de afdeling gyna- cologie. En denkt: Eefje schrikt eveneens, Bent u reeds geabonneerd op een twee - maandelijks tijd- schift met actualiteiten, cul tuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan: door G. Fortius als ze me ziet. Ze heeft er geen idee van in welke afdeling haar dochter werkzaam is en wat voor dienst ze heeft. O ja, ze heeft tot nieuwjaar nachtdienst. Best mo gelijk, dat ze vannacht langs komt. 's Avonds gaan vader en dochter naar het ziekenhuis. Er is bezoek van kwart voor zeven tot half acht. In de haast heeft hij een bosje bloemen voor haar gekocht. Jannie is er kennelijk blij mee. Geeft Jan aanwijzingen voor het huis en het eten en vraagt of Liset vooral de planten goed wil verzorgen. Want dat is de hobby van Jannie Boode. Eefje zien ze niet. Die zal wel in het zusterhuis zijn. Of bij die dokter Varssen. Als Liset die avond naar bed is, loopt Jan Boode wat verwezen door het nu stille huis. Drinkt van de zwart geworden koffie en eet er een boterham bij. Veel trek heeft hij niet en de koffie smaakt hem evenmin, zodat hij het restant in de gootsteenafvoer giet. Terug in de kamer zit hij nadenkend in zijn stoel bij het raam. De avondkrant, die hij meegenomen heeft uit de brievenbus, ligt nog ongelezen voor hem op het tafeltje. Maar hij heeft geen zin om die in te kijken. Omdat hij er helemaal niet gerust op is voor wat Jannie betreft. Die pijn stond hem al dadelijk niet aan. Waarom voor de drommel heeft ze niet eerder gezegd, dat ze telkens pijn had in haar buik? Waarom is ze niet eerder naar de dokter gegaan? We betalen er toch zeker voor? Nogal niet wat, het bedrag, dat er maan delijks als ziekenfondspremie van je salaris wordt ingehouden. Zo vaak hebben ze in hun huwelijk, overigens gelukkig, de dokter niet nodig gehad. Doorgaans voor de kin deren, vooral in hun eerste levensjaren, omdat ze allemaal de gebruikelijke kinder ziektes moesten doorstaan. Het zit hem niet lekker, dat die specialist haar meteen wilde laten opnemen. Dit vooral geeft hem te denken, want dat doet zo'n man niet, als het niet werkelijk ernstig is. Maar hoe erg is de kwaal, die Jannie heeft? Waarom wordt er niet precies gezegd, wat haar mankeert? Hij kan het in huis niet uithouden, dus gaat hij naar buiten, waar het begint te sneeuwen, maar trotseert die op zijn fiets, want hij rijdt naar de dichtstbijzijnde tele fooncel en belt zijn schoonzus op in Sneek. Vertelt haar, dat Jannie onverwacht is opgenomen in het ziekenhuis. Aan de andere kant van de lijn is men geschrokken. „Enig idee, wat het kan zijn?" vraagt Jeltje, maar de man kan er geen uitsluitsel op geven. „Noch de huisarts, noch de specialist heeft 't met zoveel woorden gezegd, maar als ze meteen wordt opgenomen, is het mijns inziens wel ernstig." „Het kan ernstig worden, al hoef je niet dadelijk in paniek te raken. De medici kunnen tegenwoordig heel wat. Wanneer zijn de bezoekuren?" Jan noemt ze en dan belooft Jeltje de volgende dag te komen. „Ik heb immers niets anders te doen? Wouter heeft me goed verzorgd achter gelaten. En ik kan behoorlijk autorijden. Je ziet me morgen tegen de middag wel verschijnen." Tanja is tegen tienen thuis en verneemt dan, wat er met haar moeder aan de hand is. „Waarom heb je ons niet gewaar schuwd?" zegt ze verstoord. „Hadden we mee kunnen gaan naar het bezoek." Maar Jan antwoordt, dat hij wel wat anders aan zijn hoofd had. Er moest ook gegeten wor den en hij was pas tegen etenstijd weer thuis. Het meisje besluit: „Morgen wip ik wel even bij Eefje aan; zij werkt in het ziekenhuis en weet allicht meer. Als het lang duurt, zullen we ons huwelijk moeten uitstellen. We waren net van plan morgen aan te tekenen. Dat kan natuurlijk even goed, maar we kunnen nu geen vaste hu welijksdatum bepalen. Spijtig, want we gaan een dezer dagen de sleutel halen van ons huisje en het inrichten. Het komt allemaal zo mooi uit met Piet's werk. Bovendien heeft hij nog vakantiedagen tegoed, zodat we een huwelijksreisje zouden gaan maken. Nou, we moeten alles voorlopig maar uit stellen, want nu staat het allemaal op losse schroeven. Spijtig." Als het meisje naar haar kamer is gegaan, besluit Jan ook maar onder de wol te kruipen. Als hij even door een kier van het overgordijn kijkt, ziet hij, dat er af een heel pak sneeuw ligt. Als Jeltje dan morgen maar zo verstandig is om met de trein te komen inplaats van met de auto. Met zoveel sneeuw op de weg wordt rijden levensgevaarlijk. Een poos later ligt de man met de handen onder zijn hoofd en laat zijn huwelijksleven de revue passeren: bijna drie en twintig jaar samenleven, wonen en zorgen. Lief en leed delen. Voorzover mogelijk genieten van het leven. Al is hij nooit verder ge komen dan onderwijzer en later Muloleraar Jannie was tevreden met haar kinderen: een zoon, een stamhouder, en later nog drie dochters. Allemaal gezond ter wereld gekomen en vrijwel nooit problemen. Ten- miste niet tot voor kort. Nu jaEefje en Albert, die hun eigen weg gaan en bin nenkort ook Tanja, die het kennelijk lastig vindt, dat haar moeder ineens naar het ziekenhuis moet, want nu worden de hu welijksplannen in de war gestuurd. Blijkbaar vindt ze dit erger dan het feit, dat moeder wel eens ernstig ziek kan zijn. De jeugd van vandaag is immers zo vaak egoïstisch! Enkel aan zichzelf denkend; hij maakt dat telkens weer mee op de school. Misschien had Jannie in die eerste jaren van hun huwelijk diep in haar hart ook wel haar idealen en verlangens, maar ze was in die dingen over het algemeen ge sloten. Eigenlijk heeft hij nooit precies ge weten, wat Jannie dacht over alles. In dit opzicht was ze echt een Friezin: gesloten en op zichzelf. Alles bij elkaar genomen waren er niet zo veel hoogtepunten in die drie en twintig huwelijksjaren. Maar ziekte van enige betekenis was er evenmin, niet bij de kinderen, niet bij hemzelf. Misschien is hij alles bij elkaar twee of drie weken niet in staat geweest om naar school te gaan. Dat is procentsgewijs in al die jaren een te verwaarlozen getal. Jan Boode ligt te peinzen, nog altijd klaar wakker. Voor het eerst na zoveel jaren alleen in het grote ledikant. Zou Jannie nu slap,en? Ze zal daar ook wel iets gekregen hebben tegen de pijn. 't Is te hopen, dat ze kan slapen. Wie slaapt ver geet, want wat zal er uit de bus komen na deze observatiedagen? Hij is er, hoe je het ook bekijkt, helemaal niet gerust op. Maar alle emoties van deze dagen dragen er tenslotte aan bij, dat zijn lichaam sterker wordt dan de geest. Tegen één uur valt Jan Boode in slaap. Hoofdstuk 13: De dood heeft nooit vakantie In de dagen, die volgen op de opname in het ziekenhuis van Jannie Boode, is het normale ritme in huis volkomen ver stoord. Jan Boode raakt uit zijn doen. Jeltje heeft de volgende dag geschreven, dat ze het met zoveel sneeuw niet aandurft met de auto te komen. Zodra ze een mogelijk heid ziet, komt ze per trein. Ze zal zich telefonisch via het ziekenhuis op de hoogte laten houden omtrent de toestand van haar zuster. In deze dagen heeft Jan Boode veel steun aan Tanja. Liset is de laatste tijd haast nooit thuis, maar verblijft bij haar vriendin Erna. Liset heeft haar één keer meegenomen naar huis, zodat men kennis met haar kon maken, maar mem was niet zo erg verguld met haar keuze. (Wordt vervolgd). Burgerlijke stand KORTGENE Geboren: 2 mei: Monique, d.v. C. A. Versluis en J. P. G. Vrijland; 4 mei: Pie- ternella M., d.v. M. Hollemans en W. J. Verwijs; 17 mei: Huibrecht I. P., z.v. H. Bout en N. B. Schijf. Gehuwd: 6 mei: van der Maas, Marinus F., 20 jaar en de Bruine, Laurina E„ 20 jaar; 26 mei: Risseeuw, Jozias I., 30 jaar en Israel, Sara S., 23 jaar; 27 mei: Minder- houd, Jozias, 24 jaar en de Waal, Anthonia J., 22 jaar. Overleden: 21 mei: Kole, Willem A. 82 jaar, e.v. N. Visser; 24 mei: Wolse, Klazina A. 81 jaar. A.s. vrijdag 17 juni zal op camping De Roompot B.V. het majorettenpeloton uit 's Heerenhoek samen met het fanfarekorps St. Cecilia een muzikale rondwandeling maken over de camping. Na de rondwandeling zal er nog een show worden gegeven op de parkeerplaats voor het restaurant. De toegang is gratis. Aan de Chr. MAVO te Wissenkerke slaag den de volgende leerlingen voor het di ploma MAVO-4: Peter van Belzen, Kamperland; Arie Clement, Kamperland; Kees van Gilst, Colijnsplaat; Rien van Gilst, Colijnsplaat; Adrie de Kam, Kamperland; René Koole, Kamperland; Rob van der Kraan, Kortgene; Rianne Leendertse, Kamperland; Anja Leenpoel, Kamperland; Linda van der Maas, Kamperland; Marian Mol, Kamperland; Jenny de Neef, Wissen kerke; Yolande Oudshoorn, Kamperland; Marco Reinhoudt, Kamperland; Bram de Smit, Colijnsplaat; Anton de Waal, Kam perland en Heieen Zwemer, Kamperland. 3 leerlingen kregen een herexamen. Op de drie z.g. prinsesseboten van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland, die de dienst tussen Vlissingen en Breskens onderhouden de „Prinses Beatrix", de „Prinses Irene" en de „Prinses Margriet" zijn onlangs klapstoeltjes geplaatst ten behoeve van invaliden en reizigers, die moeilijk ter been zijn. Elk van de drie schepen heeft vier van deze klapstoeltjes. Zij staan op het beneden-rijdek in de doorgang tussen zij- en middendek. Met de aanwezigheid van de stoeltjes wordt bereikt dat reizigers die moeilijk ter been zijn en invaliden ook beneden een zitplaats kunnen hebben. Uitslag wedvlucht St. Dizier op 4 juni. Deelname 302 duiven. 1 L. de Fouw 2 P. de Waal 3 S. Branderhorst 4 L. de Fouw 5 L. de Fouw 6 H. P. Versluijs 7 J. van Belzen 8 G. Eikenhout 9 P. van Belzen 10 P. van Belzen 15.34.15 335.559 261.7 40.05 339.505 258.3 41.46 339.507 254.9 41.16 2 251.5 41.30 3 248.1 48.41 339.948 244.7 48.44 339.331 241.3 46.18 335.516 237.9 50.51 339.398 234.5 52.29 2 231.1 Uitslag jeugd. Deelname 29 duiven. 1 B. Noordhoek 16.10.07 338.779 57.7 2 J. de Kam 41.43 339.451 50.5 17.04.24 2 43.3 05.13 3 36.1 06.35 2 28.9 3 B. Noordhoek 4 idem 5 J. de Kam Kruiswoordpuzzel no. 530 1 2 3 <4 5 11 13 u 15 72 23 26 27 29 30 6 7 8 9 10 '2 16 17 20 Horizontaal: 1. jongensnaam - 6. plaats in Zuid-Holland - 11. lyrisch gedicht - 12. Eng. bier - 13. deel van het dak - 14. op de wijze van - 16. grote bijl - 18. Eng. titel - 19. lekkernij - 20. snavel - 22. omwenteling - 24. vruchtbare plaats - 26. plotselinge bezetenheid - 28. hoefdier - 29. vogel - 30. soort sluiting - 32. soort rit mische beweging - 33. deel van het hoofd 34. meisjesnaam - 37. leger - 39. voeg 42. aardgeest - 43. naar beneden - 44. ge woonterecht (Ind.) - 45. venster - 46. beetje 49. Europese hoofdplaats - 51. telwoord 54. bepaalde hoeveelheid - 55. netto (afk.) 56. schrijfbehoefte - 58. groot water - 59. plaats in Overijsel - 60. bevallig - 61. eensgezindheid. Verticaal: 1. plaats in Zuid-Holland - 2. voetbalvereniging - 3. elasticiteit - 4. voor zetsel - 5. schrede - 6. nevelsluier - 7. het zijn - 8. kledingstuk - 9. bijb. naam 10. zenuwachtig - 15. plaats in Utrecht 17. jongen - 19. gang van een paard - 21. deel van het servies - 23. en meer anderen (afk.) - 25. meisjesnaam - 27. geweldig 28. trachten - 31. familielid - 34. zweefrek 35. edelgrootachtbaar (afk.) - 36. tegen 37. hoofdslagader - 38. rangtelwoord - 39. wrede keizer - 40. vogel - 41. predikant 47. vulkaan - 48. einde - 49. bezittelijk voornaamwoord - 50. brandbaar koord - 52. deel van het oor - 53. sprookjesfiguur - 56. kookgerei - 57. loot. Horizontaal: 1. klinker - 6. asperge - 11. al 12. overste - 14. el - 15. sire - 17. Oran 20. Petra - 22. meuts - 23. ober - 25. troep - 27. oele - 29. uiten - 31. toe 32. toren - 33. we - 34. nies - 36. slim 38. gt - 39. rr - 40. ev - 41. Ur - 42. se 43. at - 44. stap - 46. fiat - 48. rd - 50. koets - 52. aar - 54. nader - 56. onze 57. garen - 59. kano - 60. érker - 62. temen - 64. lens - 66. tolk - 67. ei - 69. attente - 72. Is - 73. trompet - 74. portret. Ito. 529 Verticaal: 1. karbouw - 2. 11 - 3. kort 4. Evert - 5. re - 6. as - 7. stoep - 8. Peru - 9. Ge - 10. element - 13. rk - 15. spet - 16. Ieren - 18. atoom - 19. neer 21. arts - 22. mees - 24. bierton - 26. oo 28. legeren - 30. niets - 32. tiran - 35., eva 37. lui - 43. akoniet - 44. stere - 45. paar 46. fret - 47. takel - 49. drogist - 51. ezel 53. ar - 55. dank - 57. geste - 58. netto 61. knap - 63. moer - 65. de - 68. ir 70. tt - 71. np - 72. Ie.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 1