NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De mens wordt langer 0 Balk en splinter II houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen Magazine? No. 3762 Donderdag 2 juni 7977 80e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON 3 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 17,50 per jaar Franko per post 27,50 per jaar Advertenties 28 ct. per mm., excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUIU.ETON Ergens steekt het Jan Boode, dat zijn schoonzuster het goed getroffen heeft met wouter Kamphuizen. O nee, het is niet zo, dat hij het haar niet gunt. Ze is nu weduwe en zal het de eerste dagen en weken zeker zwaar hebben. Met zoveel herinneringen aan vroegere, gelukkiger dagen. Maar hij vraagt zich telkens weer af: waarin heb ik gefaald, dat wij nooit wat vooruit ge komen zijn? Dat er ieder jaar weer andere extra kosten opduiken, waardoor we op nieuw niet met vakantie kunnen gaan en onze giro soms gevaarlijk dicht bij de rode cijfers komt te staan? Waar zaten de fouten? We hebben 't geld nooit over de balk gegooid. Ik rook niet, ik ga nooit naar een kroeg, ik heb geen hobby's, die geld kostenik ga nooit alleen uit. Het enige, wat we ons permiteren is enkele keren in het seizoen naar de schouwburg of een concert. Mag dat alsjeblieft? Mogen we wat ontspanning hebben? Behalve de televisie, waar tegenwoordig vrijwel niets meer aan is met al die linkse program ma's? Ik kan op al deze vragen geen ant woord geven. Zaterdags kan hij het niet langer voor zich houden en ontdekt dan, dat Jannie ongeveer met hetzelfde probleem worstelt, sinds ze terug zijn uit Sneek: hoe komt het dat wij, die toch een behoorlijk salaris heb ben en in menig opzicht doorgaans sober leefden, nooit vooruit gekomen zijn? Komt dat door onze vier kinderen? Maar andere gezinnen hebben ook kinderen en slaan zich er toch ook door. Ze zijn allemaal gelukkig erg gemakkelijk en stellen weinig eisen, vermaken zich op hun eigen wijze. Maar wie rondkijkt in huis ontdekt, dat het allemaal rommel is, wat er staat aan meubelen bijvoorbeeld; misschien enkel nog goed om bij het grof vuil op straat ge plaatst te worden. Alles raakt versleten. Van het voorjaar zal er zeker in de grote voorkamer weer behangen moeten worden en ik ben een stuntel, die al deze kar weitjes niet zelf kan doen, dus ik moet er iemand voor laten opdraven, dat kost geld en dat hebben we eigenlijk niet te missen. Het is allemaal zo ellendig Die zaterdag bespreken ze lang en breed de problemen. En bekijken de hele woning van beneden naar boven en weer naar be neden. Jan Boode heeft een blocnote en maakt aantekeningen. Er is vrijwel in ieder vertrek iets, dat gemaakt, gerepareerd of vernieuwd moet worden: behang in de woonkamer en eigenlijk ook achter. In de slaapkamers is het ook niet om te gillen maar de meisjes hebben het wat gecamou fleerd met kleedjes en foto's van hun fa vorieten. Er komen hoogstens af en toe vriendinnen en die letten er misschien niet op; dat kan dus wachten. Maar in een der kamers boven knelt de deur, al maanden. Die moet opnieuw opgehangen worden met andere scharnieren, want die er nu aan zitten, deugen niet meer. Bovendien is het deurslot ook kaduuk. De afvoer van de badkamer is verstopt. Jan heeft er al eens met een zware zuiger op gemanipuleerd en met een lang stuk stevig draad, maar het helpt allemaal niet: het water loopt langzaam weg. Daar moet een vakman naar komen kijken. Beneden moet er een nieuwe kraan aan de aanrecht en de aanrecht zelf is ook stuk. Jan heeft het een paar keer bijgesmeerd met vulstof, maar het water weekt 't telkens los. Als het goed is, moe- Bent u reeds geabonneerd op een twee - maandelijks tijd- schift met actualiteiten, cul tuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan: POSTBUS 1 - WISSENKERKE door G. Fortius ten er nieuwe zetsteentjes in en wat gaat dat kosten? In de gang moet de muur ge pleisterd en gesausd worden; er zijn gaten in gevallen, Joost mag weten, hoe dat komt. Jannie heeft 't ergste gecamoufleerd met een kleed. De traploper is versleten. Je kunt nu twee dingen doen: een nieuwe er op laten maken of hem er gewoon afhalen en dan de treden schilderen. Dit laatste is nog het goedkoopste. En zo maken ze berekeningen voor de kosten, waarna ze alles samen optellen. Dan zijn ze stil van schrik, als ze het totaalbedrag zien. Waar moet dat vandaan komen? Heel krap uitgerekend: vier en een half duizend gulden. Maar reken maar rustig rond vijfduizend. Dat is aanmerke lijk meer dan een maandsalaris en ze moe ten ook nog eten. En het licht betalen, het water, gas. En wat er zo te hooi en te gras onverwacht te betalen valt: contri buties, de krant, collectes zus en inteken lijst zo. Gezwegen nog van de kleren. Jan moet er altijd keurig uitzien, want hij is leraar. Hoewelzo krap kijken ze te genwoordig ook al niet meer. Velenberg kwam van de winter ook al met een col trui inplaats van met een overhemd. Maar Jan Boode heeft geen coltrui. Enkel een wollen vest. En kostuums in stemmige kleu ren en combinaties, die bij elkaar passen. Deze zaterdag verloopt in mineurstem ming. Jan maakt telkens berekeningen. Een soort begroting over een heel jaar. En wat houden we maandelijks dan over voor on voorziene uitgaven? Dat is niet veel, maar we moeten het zo zien te plooien, dat het in ieder geval vijfhonderd gulden wordt. Kunnen we iedere maand iets laten doen en zijn we binnen een jaar klaar. Maar daarna zal er wel weer wat anders zijn. Ze komen er niet uit. De kinderen merken het tijdens het di ner, dat er een gedrukte stemming is onder hun ouders. Tanja vraagt: „Komt het door dat oom Wouter dood is?" Misschien ook nog een beetje. Misschien is het bij moeder Jannie toch wel wroeging, omdat ze al die jaren zo koppig bleef en zodoende Wouter niet meer gezien heeft. Het kan ook zijn omdat Albert nog altijd geen teken van leven heeft gegeven? Of omdat Eefje al in weken niet thuis is geweest? HOOFDSTUK 12: Jan Boode is er niet gerust op. Op de school slaat de - stemming ge leidelijk aan om. Een paar leraren praten al met Van Splunteren. En hij zit vaker bij de anderen tijdens het koffie kwartiertje. Of de leraressen komen er bij. Jan Boode heeft het hoofd in de schoot gelegd en accepteert het onvermijdelijke. Wat nog niet inhoudt, dat hij nu ook spreekt met zijn buurman. Niet thuis en niet op school. Ik duld hem, maar daar is het dan ook mee uit, beslist Boode. Overigens hij heeft vol doende huiselijke zorgen. Daarbij valt al het andere in 't niet. De enige dwarsligger is nog Schoonsma en het is de klap op de vuurpijl, als hij begin december verkondigt, dat hij in het nieuwe jaar niet meer terugkomt. „Ik heb een benoeming in Amersfoort aan een Havo," zegt hij op triomfantelijke toon. „Hier heb ik geen schik meer. Waar aloude, goede tradities in één handomdraai buiten boord gegooid worden, zet men de deur open voor alle mogelijke linkse invloeden en daar pas ik voor. Als het hier zo door blijft gaan, zijn binnen een jaar de leerlingen de baas en zullen zij de leraren wel vertellen, hoe ze het willen hebben. Onder auspiciën van de leraar wiskunde." Het komt er min of meer snijdend uit, want Schoonsma kan na die bewuste le raarsbijeenkomst Van Splunteren niet meer luchten of zien. Het komt de verstand houding in het corps natuurlijk niet ten goede. Van Elkendaal, die nu definitief se- kretaris is geworden, bemoeit er zich als bestuurslid mee, want een ontslagene op zo'n korte termijn geeft problemen. Het is bovendien in strijd met de voorschriften, maar Schoonsma zegt, dat hij er maling aan heeft. Als Van Elkendaal tegen de tijd, dat de middaglessen beëindigd zijn, naar hem toe komt, is dat olie op het vuur. Schoonsma zegt, dat hij de zaak omdraait. „Niet ik, maar u bent de oorzaak van alle ontstane narigheid, omdat u een man als Van Splunteren de school binnengehaald hebt. Daarmee hebt u de standing van onze school naar beneden gehaald en ervan ge maakt, wat het nu is: een ordeloze bende. Gefeliciteerd met uw succes, maar ik pas ervoor. Ik huldig nog het oude principe op een school: orde en regelmaat. En een zeker ontzag voor de leerkracht. Afstand moet er zijn. Zeker op een school als deze, waarop vrijwel alleen kinderen zijn, af komstig van de gegoede en betere midden stand. Zoiets schept verplichtingen, me neer, maar die wilt u niet meer zien. U savoueert het lange haar en de spijker broek. En wat er verder bij hoort rfèn attributen". Van Elkendaal begrijpt, dat deze man niet meer om te praten is. „Al kan ik me uw bezwaren tegen deze hervormingen be grijpen, billijken doe ik ze niet. Dit is ge woon een generatieconflict, dat u blijk baar niet kunt overbruggen. Ik hoop voor u, dat er op de school, waarheen u na de kerstvakantie gaat, geen langharige, in spijkerpak gestoken collega's zullen zijn. Want dan komt u van de regen in de drup en kunt u weer van voren af aan be ginnen." „U ziet één belangrijk ding over 't hoofd, meneer," zegt Schoonsma rustiger, want hij is nu zeker van zijn triomf. Niet hij zelf, maar deze eigengerijde sekretaris heeft trots alles een nederlaag geleden en dat snapt hij best. „U hebt in samenwerking met de direkteur een maatregel doorge dreven, waartegen vrijwel alle leraren heb ben geprotesteerd. Met als eerste gevolg, dat een bekwame leraar als collega Beynen op staande voet het vertikte de brekebeen, in casu Van Splunteren te accepteren. Want hij beschouwde de wijze van doen in deze ondemokratisch en zo denk ik er ook over. U legde de wil van een zeer geringe min derheid op aan de overgrote meerderheid. Nu laat ik het gevolg maar in het midden. Het gaat om het feit an sich. En dat vind ik een kwalijke zaak. Dat mag u dan een generatieconflict noemen, ik noem het linkse doordrijverij. Zoals dat al op zovele scholen en zelfs hogescholen plaats vindt. Maar op een christelijke school als deze past het absoluut niet. Al wilt u dat nog altijd niet inzien." Wordt vervolgd. SPEELT DE KEUZE VAN DE HUWELIJKSPARTNER EEN ROL? Het is een algemeen bekend feit, dat de ieugd in veel landen van Europa groter, langer, wordt dan de voorvaderen. Uitge voerde metingen liegen er niet om en na tuurlijk vloeit hier de vraag uit voort: hoe komt dat? De geleerden hebben reeds verschillende theoriën geopperd en twee daarvan vinden veel aanhang en zouden wel eens de sleutel tot de oplossing van dit mysterie kunnen vormen. De vraag blijft voorlopig nog of één van de twee voor het Verschijnsel ver antwoordelijk is of dat zij beiden een rol spelen. De eerste theorie zegt, dat het een kwestie van voeding is. Wanneer een klein kind voldoende eiwitten krijgt in zijn jeugd, zal hij tot een groter lengte opgroeien dan een kind dat het moet doen met aanmerkelijk minder eiwitten. Dat zou er toe kunnen leiden dat de mensen uit de onderlagen van de maatschappij, waar het altijd met de voeding wat minder is gesteld, kleiner zouden zijn dan de mensen uit de sociale bovenlaag. In veel gevallen is dit inderdaad aantoonbaar. De oude bevolking van de Canarische eilanden kende een kleine rijke bovenlaag en een armoe en honger lijdende onderlaag. Een feit is, dat de mensen uit de bovenlaag aanzienlijk langer waren dan zij uit de onderlaag. Iets dergelijks is ook elders aantoonbaar. De tweede theorie stelt iets geheel anders. Het was de Duitse onderzoeker dr. Nold, die hiervoor bewijsmateriaal aanvoerde. Het gaat om het feit dat in de biologie reeds lang bekend is, dat wanneer men twee individuen kruist die in de verste verte niet aan elkaar verwant zijn, de nakomelingen groter zijn en diverse kwaliteiten vertonen die men in geen van de twee ouders kan vinden. Dit heet het zogenaamde „heterosis- effekt". Ook bij mensen zou dit een rol kunnen spelen. Vroeger beperkte .in de meeste ge vallen de keus van een huwelijkspartner zich tot iemand uit de naaste omgeving. Op het platteland was dat zelfs zeer sterk en beperkte men zich tot de kleine kring van het dorp of de streek. In onze moderne tijd zijn de grenzen doorbroken en zoeken velen hun huwelijks partner veel verder weg dan hun voor vaderen deden. Het gevolg hiervan is het genoemde „heterosis-effekt", omdat de part ner die afkomstig is uit een ver verwijderde stad of gebied al sinds vele generaties geen enkel kontakt zal hebben gehad met de familie waaruit de ander stamt. Er is dus ook zelfs verweg, geen sprake van enige vorm van inteelt, iets dat bij huwelijken in kleine kring wel het geval kan zijn. Op die manier bestaat de kans, dat de kin deren uit de heterosishuwelijken langer zul len zijn dan hun ouders. Dr. Nold heeft naar dit verschijnsel een uitgebreid onderzoek ingesteld. Hij is een groep van 4500 jonge mannen gaan onder zoeken, die allen geboren waren in 1939. Primair wilde Nold weten waar de vader en waar de moeder vandaan kwamen. Voorts nam hij de maten van de proef personen. Later werd er een statistiek ge maakt van de gemiddelden en hier trad aan het licht, dat er inderdaad interessante verschillen te constateren waren, die op de theorie aansloten. De jongemannen waarvan de ouders uit dezelfde plaats of omgeving kwamen, behaalden gemiddeld een lengte van 1711/2 cm. De jongemannen waarvan de ouders uit verschillende plaat sen kwamen, die ongeveer 50 tot 100 kilo meter uiteen lagen, haalden gemiddeld een lengte van 17372 cm en de jongemannen waarvan de ouders uit plaatsen kwamen die meer dan 100 kilometer uiteen lagen, haal den gemiddeld een lengte van 174 cm. Die gemiddelden tonen toch wel duidelijk aan, dat er sprake is van een heterosis-effekt. Verwacht kan worden, dat deze tendens in verband met de huidige ontwikkeling, waarbij de wereld als het ware kleiner wordt de grenzen wegvallen en mensen uit heel verschillende delen van de wereld met elkaar in kontakt komen, nog zal yoortgaan. Kfuiswovttlpurzei no, 528 Horizontaal: 1. soort knikker - 7. edelsteen 13. insekt - 14. deel v. e. visfuik - 15. Europeaan - 16. jongensnaam - 17. eerste persoon (afk.) - 18. gemeenschappelijk bouwland - 19. snavel - 20. jongensnaam 22. seconde - 24. verlangen - 26. weerklank 29. verlamde - 31. bevestigingsmiddel - 33. uitbouw - 35. niet raak - 36. kernspreuk 37. zangnoot - 38. rekenkundige opgave - 40. oude vochtmaat - 41. water in Friesland 42. spel met ballen - 43. selenium (afk.) 45. heerlijk - 46. deel van het hoofd - 48. vreemde munt (afk.) - 50. anti - 52. om roepvereniging - 54. bijzonder gegaafd per soon - 56. insekteneter - 57. familielid - 59. metaal - 60. zangvogeltje - 61. sprookjes figuur - 63. dienstterm op telegram - 65. familielid - 66. voor (Lat.) - 67. anno Christi (afk.) - 68. bar - 70. persbureau 72. schrijfgerei - 73. verheugd - 74. ver keersplein - 75. boom. Verticaal: 1. deel v. e. plant - 2. bovenste deel - 3. plaats der oudheid - 4. kleur nuance - 5. deel v. h. been - 6. godsdienst (afk.) - 7. zangnoot - 8. rode kleurstof 9. godheid - 10. reeds - 11. mal - 12. verschrikkelijk moe - 21. ieder - 23. jong dier - 24. Duitse kuurplaats - 25. deel der wet (afk.) - 27. soort papagaai - 28. snij- werktuig - 30. duizend miljoen - 31. drink gerei - 32. godin - 34. edelsteen - 36. be trekkelijk goed - 39. laag - 40. woonschip 43. stellage - 44. Eur. Ec. Gemeenschap (afk.) - 45. hevig - 47. troefkaart - 48. rivier (Spaans) - 49. geneesmiddel - 51. lopend touwwerk - 52. broeiplaats - 53. uitroep - 55. gevangenis - 57. tegenstander 58. vlaskam - 60. tweetal - 62. meisjesnaam 64. voor - 67. op de wijze van - 69. gouden tientje (afk.) - 71. per expresse (afk.) - 72. muziekterm (afk.) - 73. uitroep. Optoszing kruiswoordpuzzel no. 527 Horizontaal: 1. voedsel - 7. kassier - 13. serie - 14. stier - 15. rug - 18. rel - 20. knar - 22. eren - 25. ui - 27. aanzien 29. il - 30. pro - 32. ai - 33. eg - 34. sta - 35. vol - 37. bel - 39. elp - 41. Ad 42. talon - 43. eo - 45. leb - 47. rak - 48. ton - 50. koe - 52. ed - 54. ae - 55. sla 57. en - 58. wending - 61. li - 62. loki 63. open - 65. wig - 66. lot - 68. parel 70. rijden - 72. belenen - 73. omkeren. Verticaal: 2. os - 3. eer - 4. druk - 5. signaal - 6. Ee - 8. as - 9. strenge - 10. Sien - 11. iel - 12. er - 16. urn - 17. mei - 19. dupe - 21. aai - 23. ree - 24. glas - 26. ir - 28. Zeeland - 29. it - 31. ovale - 34. spons - 36. ode - 37. bar - 38. lok - 40. Leo - 44. oker - 46. bewogen 48. tegelijk - 49. mais - 51. on - 53. dek 54. anp - 56. 11 - 59. nis - 60. ion - 62. lire - 64. node -65 wal - 67. ter - 68. pe 69. Ie - 70. rm - 71. ne.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 1