NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Balk en EE splinter II houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen Zeeland Magazine? No. 3761 Donderdag 26 mei T977 80e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON 3 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 17,50 per jaar Franko per post 27,50 per jaar Advertenties 28 ct. per mm., excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Die avond komt Boode onverricht terzake thuis. Hij heeft ook nog met één der hoogleraren gesproken en van hem verno men. dat Albert de laatste maanden zijn studie een beetje verwaarloosde en soms dagen niet naar de colleges kwam. Alle maal dingen, die Jan Boode niet wist en nu knaagt aan hem het zelfverwijt, dat hij niet beter op het doen en laten van zijn zoon heeft gelet. Teveel vertrouwen geschonken. Maar wie zou nu denken, dat Albert zich over een publieke vrouw zou ontfermen? Allemaal heel mooi en chris telijk, maar nu is het helemaal uit de hand gelopen en wat is het uiteindelijke winstpunt? Hij ziet het niet. Jannie kijkt hem vragend aan, als hij die zaterdagavond tegen etenstijd weer binnen is, maar hij schudt mistroostig 't hoofd. „Niets". Zondags gaat men gevieren naar de kerk, maar de nodige aandacht wil niet komen. De gastdominee preekt boeiend en bezie lend, maar het ontgaat Jan Boode ditmaal. Hij heeft nu inderdaad zorgen. Waarbij de kwestie van opstaan of niet opstaan in de klas helemaal in het niet is gevallen. Zorgen en narigheid wordt het gezin Boode niet bespaard. Op een morgen in de nieuwe week, als Jan al een uurtje naar school is, brengt de post behalve het schoolblad ook een rouwbrief. Wat ongerust maakt Jannie de grijs gerande envelop los en haalt er de circulaire uit. Tot haar grote schrik leest ze, dat ten gevolge van een noodlottig verkeersongeval op 57-jarige leeftijd overleden is Wouter Kamphuizen, echtgenoot van Jeltje Bloksma. De begrafenis zal plaats vinden op 18 november aanstaande. Vertrek van het sterf huis om één uur precies Een noodlottig verkeersongeval. Ze kijkt naar de datum: 14 november. Het is van daag de 16e, dus het is eergisteren al gebeurd. Waarom krijgt ze op deze wijze bericht? Waarom niet eerder gebeld? Jawel, maar waarheen? Ze hebben immers geen telefoon? Die langhaar wel. Die had 't met veertien dagen. Zulke lui hebben maar alles voor. Een ander moet er een half jaar of langer op wachten, maar meneer is leraar en zal daarom wel een urgent geval geweest zijn. Met de rouwbrief in haar hand zakt ze op een stoel. Daar moet ze vanzelfsprekend heen. Samen met Jan. De achttiende is vrijdag, dus Jan zal verlof moeten nemen. Je kunt onder deze omstandigheden niet wegblijven. Als Jan Boode 's middags thuiskomt om te eten en de jobstijding leest, die zijn vrouw hem in de hand geeft, is het eerste wat hij doet: zichzelf verwijten, dat hij toch niet op eigen initiatief een dag naar Sneek is gegaan in de zomervakantie, zoals hij aanvankelijk van plan was. Hij heeft zich door Jannie laten bepraten. Nu knaagt het aan hem. Ik had flinker moeten zijn, weet hij. Nu is het te laat. Het minste, wat we kunnen doen, is er heen gaan. Tot zijn opluchting denkt Jannie er net zo over, al heeft zij een ander motief. „We kunnen er niet onderuit," zegt ze. „Nu ja, we gaan na de begrafenis meteen weer weg. Dat spreekt vanzelf." „We gaan vrijdagmorgen bijtijds weg," beslist haar man. „En gaan dan eindelijk eens een eind maken aan dat onzinnige Bent u reeds geabonneerd op een twee - maandelijks tijd- schift met actualiteiten, cul tuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan: POSTBUS 1 - WISSENKERKE door G. Fortius boycot. Was ik van de zomer maar naar Sneek gegaan, dan zou ik hem nog een keer hebben ontmoet." Jannie kijkt haar man aan en vindt het beter op dit ogenblik maar geen verder commentaar te geven. Als het zover is, zal ze beslist weigeren mee terug te gaan naar het sterfhuis. Dat die man op deze wijze doodgegaan is, vindt ze erg, maar dat verandert niets aan haar indertijd in genomen standpunt. Ze is koppig als geen tweede. Vrijdagsmorgens zijn ze al vroeg op het station. Wat Jannie niet weet is, dat Jan die woensdagavond nog naar Sneek heeft gebeld, zijn medeleven heeft betuigd en beloofd heeft zo vroeg mogelijk te komen. Met Jannie. Zodat men op de hoogte is van hun beider komst. Als ze die ochtend in Sneek arriveren met de trein, staat tot hun verwondering Theo hen met de auto op te wachten. Hij drukt beide mensen de hand. „Ik ver moedde, dat jullie ongeveer deze tijd hier zouden kunnen zijn. Ons huis is nogal een eindje hier vandaan, ziet u." Tijdens de rit vraagt Jan aan zijn neef: „Hoe is het met je moeder?" „Ze houdt zich ontzettend flink, maar we zijn bang, dat ze na de begrafenis ineenstort." Jan merkt, dat de jongen zich met moeite inhoudt, dus vraagt hij maar niet meer. In het sterfhuis drukt Jan de hand van zijn schoonzuster en zegt: „We leven hele maal met je mee, Jeltje." Ze knikt hem vriendelijk toe. „Dank je wel, Jan, vooral dat je gekomen bent." Dan kijken de beide zusters elkaar aan. En breekt er ineens wat bij Jannie. Ze vallen in eikaars armen en huilen. De anderen gaan wat achteruit. Uit piëteit. Theo neemt zijn oom mee naar 'n andere kamer. „Ik zou vader wel laten zien, maar de kist is dicht. Hij was zo verminkt..." „Hoe kwam het eigenlijk?" Theo slaakt een diepe zucht. „De le zingen zijn verschillend. Vast staat, dat vader hij was op de fiets voorrang had. Een vrachtauto, geladen met zware machines, reed door, zonder voorrang te geven. Maar de chauffeur verklaarde, dat hij de fiets opeens voor zich had en niet meer kon ontwijken." Oom Jan knikt enkele malen. „Ja, zoiets is verschrikkelijk, jongen. En woorden zijn onder deze omstandigheden goedkoop. Ik kan enkel zeggen, dat je tante en ik met jullie meeleven. Ja, je tante eveneens. Ze doet wel eens lelijk, maar diep in haar hart leefde ze met iedere wel en wee mee." De begrafenisplechtigheid is eenvoudig. Er is een dominee, al weet Jan, dat Theo Kamphuizen geen kerklid was, al ging hij sporadisch met zijn vrouw mee naar de kerk. Het niet kerkelijk geëngageerd zijn was immers indertijd één der breekpunten. Maar Jeltje heeft haar geloof behouden; de kinderen zijn eveneens opgevoed „in de vrees des Heren", zoals men dat hier nog noemt. Na de ceremonie op het kerkhof wat houdt die Jeltje zich goed, denkt Jan keert men terug naar het sterfhuis, waar een broodmaaltijd is georganiseerd. Jannie is gelukkig wat toeschietelijker. Waarschijn lijk hebben de andere familieleden, zowel van Wouters kant als de eigen neven en nichten een waarschuwende tip gehad, want iedereen is hartelijk en vriendelijk tegen Jannie en betrekken haar iri de gesprekken. Over wat geweest is, wordt met geen woortj meer gerept. Nu Jan hier is, heeft hij gelegenheid om te constateren, dat er in deze woning een zekere luxe te bespeuren is. Vloerbe dekking, meubelen, vitrage, alles getuigt van een bizonder goede smaak en al heeft hij er niet veel verstand van, het staat wel vast, dat het allemaal veel geld heeft gekost. Opzij van het huis, in de garage, waarvan de deuren openstaan, ziet Jan de grote auto van Wouter en Jeltje. Jan Boode moet vaststellen, dat Jeltje met haar Wou ter beter geboerd heeft dan Jannie met hem. Wij zijn nooit vooruit gekomen, weet hij nu klaarder dan ooit. Wouter zal wel behoorlijk verdiend hebben. De kin deren hebben beiden een behoorlijke op voeding gehad. Het echtpaar Boode blijft ook 's avonds, als de meeste anderen geleidelijk aan ver trekken. Op uitdrukkelijk verzoek van Jeltje. Er is immers zoveel te praten met elkaar. Ze hebben bovendien gelegenheid om ook met Tine, de dochter wat te babbelen. Ja, Tine is receptioniste bij de Spoorwegen. Nee, nu niet meer in Leeuwarden, maar in Amsterdam op het Centraal Station. Voor namelijk voor de buitenlanders, want ze spreekt vloeiend de drie moderne talen. Jan converseert wat met haar in het Frans en moet constateren, dat haar uitspraak perfect is en ze helemaal niet naar de juiste woorden hoeft te zoeken. Ze blijkt een rustige, zelfverzekerde jongevrouw te zijn. Die weet, wat ze wil. Op en top een Friezin. Als twee druppels lijkende op haar moeder, die met haar zes en veertig jaren ook nog best mét zichzelf voor de dag kan komen. Maar om acht uur 's avonds moeten ze weg, willen ze nog op tijd thuiskomen. Theo zal ze naar het station Heerenveen rijden, hoeven ze de omweg via Leeuwarden niet te maken. Als 't zover is, omhelzen Jannie en Jeltje elkaar en huilen nog even tegen eikaars schouder. Het echtpaar moet nu beloven gauw eens een weekeindje aan te komen. „Ons huis is groot genoeg; boven heb ik een mooie kamer voor jullie." Ook Jan kust ditmaal zijn schoonzuster. Ze kijkt hem dankbaar aan. „Het zal jouw werk wel geweest zijn, Jan," zegt ze op zachte toon. „Dank je wel, dat dit weer tot stand is gekomen. Wouters onverwachte dood is dan nog ergens goed voor geweest." „Zo moet je niet praten, Jeltje „Jawel. God bestiert onze wegen en het is met Zijn heilige wil geweest, dat Wouter onverwacht bij me weggehaald werd. Ik ben dankbaar voor wat ik in hem heb gehad. Hij was een schat, altijd. Voor mij en de kinderen. Je hebt vandaag op de begraafplaats gehoord, hoe geliefd hij bij iedereen was. Al was hij geen lid van de kerk, op zijn manier was hij een christen in de praktijk. Denk daar maar eens over na, Jan. Ennealtijd welkom bij ons thuis. Onthoud dat." In de auto bevestigt Theo, wat zijn moeder zei. „Tine is de hele week weg en ik blijf, als ik ver van huis ben, ook wel eens een nacht in een hotel. Moeder zal zich de eerste tijd erg eenzaam voelen. Wacht alsjeblieft niet te lang met dat weekeind, he? Bel maar, dan neem ik jullie vrijdagsmiddags gelijk mee. Ik ben toch vaak in de buurt van Dopsbergen." Op de terugweg in de trein wordt niet veel gesproken. Ieder is zo met zijn eigen gedachten bezig. Er is een weekeind voor de boeg, want morgen is het zaterdag. Al is er vandaag een verzoening geweest, na meer dan een kwart eeuw vete, er blijven nog zorgen genoeg over: Eefje, die het met een getrouwde man houdt-, al ligt hij in scheiding; Albert die er met een prostitué van door is. En Tanja, die op korte termijn wil trouwen met haar vriend, al is ze nog maar zeventien jaar oud. En dan zwijg ik er nog maar over, dat we iedere maand de eindjes aan elkaar moeten knopen, om dat er altijd zoveel te betalen is (Wordt vervolgd). RABOBANK "WISSENKERKE" HEROPENT UITGEBREID EN GEMODERNISEERD BANKGEBOUW IN KAMPERLAND Op vrijdag 27 mei a.s. vindt de officiële heropening plaats van het uitgebreide en gemoderniseerde bankgebouw van de Coöperatieve Raiffeisen-Boerenleenbank „Wissenkerke" W.A., kortweg Rabobank ge naamd, aan de Veerweg 37 in Kamperland. Alvorens de heer C. H. P. Maris, oud voorzitter van de raad van toezicht, de openingsceremonie zal verrichten, wordt voor genodigden een bijeenkomst belegd, in hotel „Kamperduin", Patrijslaan 1, Kam perland, die om 14.00 uur begint. „Open Huis". Om echter een ieder in de gelegenheid te stellen eens een kijkje te nemen in het vernieuwde bankgebouw wordt op 27 mei van 19.00 tot 21.00 uur een „Open Huis" gehouden. Enorme ontwikkeling. De Rabobank „Wissenkerke", waarvan de heer C. A. J. van Hee directeur is, werd op 25 maart 1921 opgericht. Behalve over het hoofdkantoor aan de Veerweg 37 te Kamperland beschikt de Rabobank ook over een kantoor aan de Voorstraat 37 te Wissenkerke. Bovendien houdt de bank regelmatig zitting in het Drenthehuis te Geersdijk, het bejaardenhuis „Vredestein" te Wissenkerke en het pensiontehuis Noord- Beveland te Kortgene. De enorme ontwikkeling, die de bank wereld de laatste jaren kenmerkt, is ook aan de Rabobank „Wissenkerke" niet on gemerkt voorbijgegaan, hetgeen onder meer duidelijk blijkt uit de cijfers over het balanstotaal en het spaartegoed. Bedroegen deze cijfers eind 1967 respectievelijk 11,5 en 9,4 miljoen, op 31 december 1976 waren zij gestegen tot niet minder dan 31.3 en 19,1 miljoen! Niet alleen de balans- en spaarcijfers groeiden in de afgelopen jaren enorm, ook het dienstenpakket werd aanmerkelijk uit gebreid. Dit had weer tot gevolg, dat tevens de werkzaamheden steeds meer toenamen en om de cliënten toch de meest optimale service te kunnen verlenen, werd het personeelsbestand van 4 op 12 gebracht. Uitbreiding. De verheugende ontwikkeling, waarmee de bank werd geconfronteerd, zoals onder meer toenemende bankactiviteiten op het gebied van hypotheken, verzekeringen, enz., bracht echter op den duur met name voor het hoofdkantoor een nijpend gebrek aan ruimte met zich mee. Als oplossing werd gezien uitbreiding van het bestaande gebouw met een samen voeging van de directeurswoning bij het kantoorgedeelte. Op 8 december 1975 werd het principebesluit genomen, terwijl in augustus 1976 met de verbouwing werd gestart. Voor het ontwerp zorgde architect P. Klopmeijer uit Domburg. Terwijl Aanne mersbedrijf A. C. van Hee te Kamperland als hoofdaannemer optrad, werkten verder aan de verbouwing mee de firma's: Maas Air b.v., Tholen (centrale verwarming), L. L. van Halst, Wissenkerke (stoffering), Erco Meubel b.v.,St. Oedenrode (balie. stoffering), M. Dingemanse, Wissenkerke (schilderwerk), A. M. Zegers (beveiliging), P. C. Flikweert, Kamperland (elektriciteit), Bruynzeel, Zaandam (archief), P.T.T. Goes (telefoon), van Blerc, Tilburg (bureau's, stoelen, enz.). Dekker, Middelburg (beplan ting binnen en buiten) en Installatiebedrijf Wisse, Kortgene (sanitair). De bank van binnen en van buiten. Op de benedenverdieping bevinden zich de wachthal, een kantoorruimte, een spreekkamer, een machinekamer, een brand vrij archief, de directiekamer, een keuken en nog een archief. De eerste verdieping omvat twee spreekkamers, een bestuurs kamer en een archief, terwijl op de tweede verdieping twee archiefkamers zijn onder- gebracht. Door de uitbreiding en modernisering is een betere ontvangstmogelijkheid voor de cliënten ontstaan. Het aantal loketten is van 3 op 7 gebracht, zodat de wacht tijden tot een minimum kunnen worden beperkt. Voor automobilisten zijn 8 a 10 parkeerplaatsen aanwezig. Door de uitbreiding en modernisering is een bankgebouw ontstaan waarin de cliënten op een efficiënte wijze kunnen worden geholpen. Kratswoordpmerel no. 527 Horizontaal 1. eten - 7. beroep - 13. reeks 14. mannelijk dier - 15. deel van het lichaam - 18. opstootje - 20. oude boom tronk - 22. in aanzien houden - 25. bol gewas - 27. aanblik - 29. Fr. pers. vnw. 30. voor - 32. tandarm zoogdier - 33. landbouwwerktuig - 34. bevel - 35. gevuld 37. schel - 39. kostbare stof - 41. jon gensnaam - 42. deel van een waardepapier 43. en omgekeerd (afk.) - 45. koeienmaag 47. lang recht stuk water - 48. jongens naam - 50. herkauwer - 52. jongensnaam 54. als eerder (afk.) - 55. groente - 57. voegwoord - 58. keer - 61. Chinese maat 62. god van het vuur - 63. ontsloten 65. keg - 66. bestemming - 68. kostbaar- kleinood - 70. gaan met een voertuig 72. iets in onderpand geven - 73. wentelen. Verticaal: 2. herkauwer - 3. voordat - 4. pressie - 5. teken - 6. water in Friesland 8. spil - 9. niet toegevende - 10. meisjes naam - 11. dun - 12. bijwoord - 16. vaasje 17. maand - 19. slachtoffer - 21. aanhaling 23. hoefdier - 24. doorzichtige stof - 26. titel (afk.) - 28. provincie - 29. hetzelfde (afk.) - 31. langwerpig rond - 34. toilet artikel - 36. lyrisch gedicht - 37. hevig 38. bosje haar - 40. jongensnaam - 44. kleur - 46. ontroerd - 48. op dezelfde tijd 49. graansoort - 51. Fr. onbep. vnw. - 53. deel van een schip - 54. persbureau (afk.) 56. laatstleden (afk.) - 59. muurholte - 60. elektr. geladen deeltje - 62. vreemde munt 64. moeilijk - 65. oever - 67. voorzetsel 68. per expresse (afk.) - 69. Fr. lidwoord 70. vreemde munt (afk.) - 71. windrichting (Eng. afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no, 526 Horizontaal: 1. neder - 6. langs - 11. lol 12. boa - 14. neo - 16. kassier - 18. naderen - 20. kap - 21. Ina - 22. ere - 23. kalkoen - 28. Lea - 29. op - 30. ka - 31. stee - 32. kra - 34. naar - 35. de - 37. kroniek - 38. ei - 39. NATO - 41. ets - 42. Inge - 45. eg - 47. en - 49. aks - 51. kroning - 54. zat - 56. leg - 57. ega - 58. tuinder - 61. ratelen - 64. era - 65. das 67. uil - 68. trust - 69. oksel. Verticaal: 2. Elspeet - 3. DOS - 4. Eli 5. do - 7. and - 8. nee - 9. gorilla - 10. akker - 12. bril - 13. anno - 15. snaar 17. aar - 19. ene - 23. koekoek - 24. ap 25. karnton - 26. ek - 27. Nanking - 31. sen - 32. koe - 33. ais - 35. ree - 40. aasgier -■ 43. gazelle --.44. Malta - 46. gr 47. en - 48. stand - 50. keu - 52. oord 53. Iers - 55. age - 59. NfiU - 60. das 62. tuk - 63. eis - 66. af.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 1