NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD F1 Balk en splinter II houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen druk en uitgavedrukkerij markusse te wissenkerke - telefoon 3 08 - giro 206882 Zeeland Magazine? postbus i - wissenkerke ophokken van postduiven Zeeland staat achter het Rode Kruis 'de blauwe doffer' - k0rtgene No. 3760 Donderdag 19 mei f977 80e jaargang Abonnementsprijs ƒ17,50 per jaar Franko per post 27,50 per jaar Advertenties 28 ct. per mm., excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Enfin, ze is veertien dagen geleden be trokken geweest bij een vechtpartij in Hoo- geveen met enkele louche lieden. Uw zoon was er ook bij en is er niet zonder kleer scheuren van af gekomen. De prostitué is aangehouden en heeft de nacht in het politiebureau doorgebracht. En na een pro- ces-verbaal de volgende morgen vrij ge laten. Uw zoon is wat opgelapt in het ziekenhuis en kon daarna terugreizen naar Amsterdam. In Hoogeveen is er ook proces verbaal tegen hem opgemaakt, want hij schijnt zich verzet te hebben tegen de arrestatie van die vrouw. Allemaal hande lingen, die niet bepaald stroken met zijn studierichting. Nu weet ik wel, dat het studentenleven niet altijd smetteloos ver loopt. Tenslotte heb ik zelf gestudeerd, weliswaar niet in Amsterdam, maar dat maakt niet zoveel uit en wij haalden ook wel eens stunten uit, die naar onze be grippen niet geheel door de beugel konden. Maar wat uw zoon presteert buiten zijn studietijd is een beetje te gek. Ik heb geprobeerd wat inlichtingen te bekomen over deze aangelegenheid en met medewer king van zowel mijn collega in Hoogeveen als van een hoogleraar in Amsterdam ben ik het volgende te weten gekomen: De jongedame in feite, deze Willemien Pronk is de jongste uit een groot gezin en altijd een buitenbeentje geweest. Reeds als meisje van vijftien kwam ze in aan raking met de politie wegens haar te laken sexuele gedrag met leeftijdgenoten van de andere sexe. Een jaar later opnieuw en verdween ze gedurende enige tijd naar een tuchtschool voor meisjes. Nog later is ze, na opnieuw in konflikt te zijn gekomen met de justitie, naar een opvoedingsge sticht gebracht, waar ze vertoefde tot haar één en twintigste jaar. Ze is toen nog korte tijd in Hoogeveen geweest, tot ze voor de zoveelste maal in konflikt kwam met de politie aldaar, ditmaal wegens prostitutie. Daarna is ze vertrokken naar Amster dam, waar ze haar vak als we het zo maar zullen noemen ging uitoefenen. Daar heeft ze jaren later uw zoon leren kennen. Hij voelde zich geroepen haar weg te halen uit dit verderfelijke werk ik neem terstond aan, dat hij bezield was met zuivere bedoelingen, dat wil ik even bena drukken en dat lukte hem enige maan den geleden, als ik goed ben ingelicht. Ze keerde weer terug naar Hoogeveen, beloofde beterschap en nam haar intrek bij een getrouwde zuster. Ze schijnt daar in enkele weken tijds het huwelijk kapot gemaakt te hebben, doordat ze een ver houding aanging met haar zwager. Die zuster is met haar kinderen door de man min of meer de deur uitgeschopt en ging samenwonen met Willemien Pronk. Onder zijn auspiciën zullen we maar zeggen, hervatte ze haar oude beroep weer in Hoogeveen, bezocht daar kroegen om zo doende in kontakt te komen met mannen. En daar is dus enkele dagen geleden een heftige vechtpartij geweest, omdat uw zoon Albert, ingelicht door de weggejaagde zuster van die Willemien, polshoogte ging nemen en zodoende in dat café kwam. Pogingen om haar daar weg te halen had den tot resultaat, dat zowel de vrouw als enkele bezoekers zich er tegen verzetten en zo ontstond de vechtpartij. De verwon dingen van uw zoon zijn zo ongeveer ge nezen ik heb .vanmorgen nog naar Bent u reeds geabonneerd op een twee - maandelijks tijd- schift met actualiteiten, cul tuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan: door G. Fortius Amsterdam gebeld over deze zaak en hij heeft zijn studies stopgezet, is naar Hoogeveen gereisd en heeft de vrouw over gehaald bij haar zwager weg te gaan; door zijn bemiddeling mocht de vrouw met haar kinderen weer terugkomen, maar uw zoon is met die vrouw, met Willemien Pronk dus, als het ware in het niet verzwolgen. Hij loopt niet meer college, is evenmin in zijn kosthuis in Amsterdam en in Hoo geveen hebben ze ook niet meer een teken van leven vernomen. Gebleken is, dat uw zoon Albert meerderjarig is, dus de politie heeft geen bevoegdheden hem op te sporen. Hij heeft het volste recht om te doen of te laten, wat hij wil. De Hoogeveense politie neemt aan, dat beiden uw zoon en die juffrouw Pronk teruggegaan zijn naar Amsterdam. Met welk doelik kan er geen antwoord op geven. Maar ik meen en mijn collega in Hoogeveen is het in deze met mij eens dat u nu van één en ander op de hoogte gesteld moet worden. Vandaar mijn bezoek aan u. Spijtig, dat ik met zulke nare berichten moet komen, maar zachte geneesheren maken stinkende wonden, dus Jannie zit ontzet te kijken. Haar oog appel, haar oudste, waar ze zo trots op was mijn zoon is theologisch student; ja, hij wil dominee worden is plotseling in haar ogen van zijn voetstuk gevallen. Ze kan het nog niet helemaal begrijpen. Albert is hier immers een keer met zijn vriendin, die Willemien, een weekeind ge weest en toen hebben ze geen ongunstige indruk van haar gekregen. Wat ter wereld bezielde de jongen om zijn toekomst te grabbel te gooien voor een prostitué? Een publieke vrouw?- Is hij gek geworden. Het is Jan Boode, die op doffe toon vraagt: „Wat kunnen wij doen, dominee? Om Albert te vinden? Als hij opzettelijk met die vrouw is ondergedoken De bezoeker geeft toe: „Het is ellendig, lieve mensen, ik leef helemaal met jullie mee. Het was voor mij ook een Cannosus- gang, met dergelijke nare berichten over uw zoon hierheen te moeten komen. Maar het mocht niet langer verzwegen worden. Zonder kritiek te uiten, broeder en zuster Boode, vraag ik me af: hebt u wel de nodige controle uitgeoefend op uw zoon? Op zijn doen en laten in Amsterdam? Zo'n stad kan een gevaar betekenen voor menige jonge man. Het zijn sterke benen, die de weelde kunnen dragen. Best mogelijk, dat uw zoon enkel humane, menslievende be doelingen had met die prostitué, maar het is niet te combineren met zijn studie; hij had andere instanties moeten inscha kelen om die vrouw te reclasseren, bij voorbeeld het Leger des Heils. Naar mijn bescheiden mening is hij te ver gegaan in zijn jeugdige overmoed. Waarschijnlijk heeft die vrouw een zekere invloed op hem, want waarom anders laat hij alles in de steek? Zijn studie, zijn kosthuis?" Er wordt nog enige tijd over gepraat. Dominee Van Vierssen geeft het echtpaar de verzekering, dat er in Dopsbergen niets wereldkundig gemaakt zal worden, „Dit is een aangelegenheid, die zoveel mogelijk binnenskamers gehouden moet worden. Uw positie als leraar aan een christelijke mid delbare school gedoogt niet, dat uw naam in een schandaal als het onderhavige ge wikkeld wordt. Dat zou immers uw car rière kunnen kosten. Dus het blijft alle maal onder ons; zelfs de kerkeraad blijft onkundig. SterkteAls ik wat weet, laat ik het u meteen horen Als de predikant weer weggereden is en Jan terugkeert in de kamer; zit Jannie te huilen. En op dit moment komt Tanja thuis. Stomverbaasd, omdat haar moeder huilt. Dat heeft ze nog nooit meegemaakt. Geschrokken vraagt ze: „Is er wat met moeder? Wat is er gebeurd?" Pleel voorzichtig zegt Jan' Boode tegen zijn dochter: „Albert is betrokken geweest bij een vechtpartij en verwondingen opge lopen. Hij heeft zich in een ziekenhuis moeten laten verbinden. Maar het is geluk kig meegevallen Tanja knielt bij haar moeder neer en probeert haar te troosten. „Nou, als het meegevallen is, moet je toch niet meer huilen. Hoe weten jullie het? Is hij soms thuis?" „Nee. Men heeft 't ons verteld. Enne... maak er alsjeblieft geen drama van en praat er m^t niemand over...... Albert is student en studenten halen wel eens stun ten uit, die verkeerd uitvallen." Tanja kijkt van de een naar de ander. Hoofdschuddend zegt ze: „Jullie houden mij niet voor de gek. Êr js meer voorgevallen, dan je me wil zeggen, anders zou mam niet huilen. Wat heeft Albert uitgehaald?" „Nou, eigenlijk niets, waarvoor hij zich moet schamen. We kunnen niet in bizon- derheden treden, Tanja," zegt haar vader op moeilijke toon, „maar neem van mij aan, dat Albert alles gedaan heeft met goede bedoelingen. Het is enkel verkeerd uitge pakt." „Was-ie erg gewond? Hoe kwam-ie ver zeild in een vechtpartij? Dat is niets voor Albert. Hij had op school al een hekel aan vechten." Jan zucht. „Laten we er maar over zwijgen, kind. En moeder moet het zich niet zo aantrekken; het zal allemaal best meevallen." „Waarom komt-ie dan niet thuis? Moeder kan hem immers het beste verzorgen, als hij verwondingen heeft opgelopen? Piet heeft een autootjeals ik 't hem vraag, wil hij Albert best uit Amsterdam ophalen en hierheen rijden. Zal ik dat doen?" Het is ineens Jannie, die tussen haar tranen door zegt: „Dat is het juist Albert is verdwenenhij studeert niet meer en komt niet meer in zijn kosthuis... hij is er vandoor met die meid, die Wille mien Pronk, waarmee hij hier een weekeind wasDat smerige wijfze heeft hem ingepalmd en nuen nuJannie begint opnieuw te huilen. Haar dochter schudt niet begrijpend haar hoofd. Ze kijkt haar vader aan en vraagt: „Bedoelt moeder, dat hij zijn studie heeft opgegeven voor die Willemien? En dat hij met haar er j vandoor is?" Jan Boode legt zijn hoofd in de schoot. „Zo ongeveer is het. We weten niet, waar I we moeten zoeken. De stommeling, om zo zijn toekomst te vergooien Hoofdstuk 11: Leed en zorgen. Het leven gaat verder. Jan Boode moet iedere dag naar school om de kinderen de kennis van de Franse taal bij te brengen. Zaterdagsmorgens stapt Jan al vroeg op zijn fiets en rijdt naar het station. Waar hij de trein neemt naar Amsterdam. Daar gaat hij naar een huis in de Lairessestraat, waar Albert een paar kamers in huur had. Nee, de vrouw heeft ook al dagen niets van hem gehoord. Tijdens haar afwezigheid schijnt hij nog een keer thuis geweest te zijn om wat kleren en persoonlijke bezit tingen weg te halen. Daarna is hij er niet meer geweest. Ze begrijpt er niets van. Ja, hij was vaak weg, ieder weekeind vrij wel. Dacht altijd, dat hij naar Dopsbergen was, maar nu is gebleken, dat hij altijd naar Hoogeveen ging. Daar had hij een meisje he? En is het waar, dat hij nu met haar weg is gegaan? Nee, geen idee, meneer, hoe zou ik het weten. Geen idee, waar hij zich kan bevinden. Amsterdam is tenslotte zo groot en wie zegt overigens, dat hij hier is? Best mogelijk, dat hij toch weer naar Hoogeveen is gegaan. Daar kwam immers zijn vriendin vandaan? (Wordt vervolgd) De verplichte ophokperiode voor post duiven, die dit jaar van kracht was voor het tijdvak 28 maart t/m 7 mei j.L, heeft weinig effect opgeleverd, daar de weers omstandigheden de inzaai ernstig hebben vertraagd. Deze niet te voorziene omstandigheden hebben er toe geleid, dat thans nog veel schade kan worden aangericht aan laat ingezaaide gewassen. In verband hiermede wordt een dringend beroep gedaan op de postduivenhouders om de duiven, gedurende het nog reste rende gedeelte van de maand mei, zoveel mogelijk op te houden. Van 23 mei tot 5 juni wordt ook in Zeeland de grote jaarlijkse kollekte van het Nederlandse Rode Kruis gehouden. Dan, wordt het geld ingezameld voor de vele Rode Kruis-taken en in Zeeland zijn dat er nogal wat. De colonnes Rode Kruis Korps tellen bijna duizend (vrijwillig(st)ers, die met het nodige materieel klaar staan om bij eventuele calamiteiten hulp te bieden. Een groot aantal van hen offert ook een week vakantie op om patiënten te verzorgen aan boord van de Henry Dunant of de twee vakantiehuizen van het Rode Kruis in Gelderland. Een honderdvijftigtal patiënten uit Zee land is daar jaarlijks te gast bij het Rode Kruis en anderen ondervinden weer heel andere hulp van vrijwillig(st)ers. Men den- ke aan ontspanningsmiddagen, uitstapjes, e.d. Of aan de strandpost bij het Veerse Meer en aan de hulpposten langs de wegen. Ongeveer 373 welfarevrijwilligsters geven hun goede zorgen aan patiënten thuis of in verpleeg- en bejaardentehuizen. Er wor den jeugd-ehbo-cur6ussen gegeven; er wordt bloed ingezameld: naast het bloed voor transfusiedoeleinden zo'n 5250 flessen bloed per jaar voor plasmabereiding. Ook dat is Rode Kruis-werk en er is nog veel meer, te veel om op te sommen. In ieder geval is het duidelijk dat Zeeland achter het Rode Kruis staat. Dat blijkt ieder jaar tijdens de kollekteperiode: in deze provincie wordt gemiddeld per gezin het meest aan het Rode Kruis gegeven; en St. Philipsland spant daarbij weer bin nen Zeeland de kroon. Een opwekking om ook dit jaar weer royaal te geven lijkt nauwelijks nodig. Maar laat men toch bedenken dat het Rode Kruis-werk nog steeds in omvang toeneemt en dat daarvoor steeds meer geld nodig is. Zeeland zou Zeeland niet zijn als ook dit jaar niet ruimschoots meer dan in vorige jaren in de Rode Kruis- kollektebussen zou worden gedaan. Voor de zorg voor al die gehandicapte mede mensen die niet zondpr de hulp van het Rode Kruis kunnen. Uitslag Compiegne op 7 mei Deelname 311 duiven. 1 L. de Fouw 2 S. Branderhorst 3 L. de Fouw 4 idem 5 J. van Belzen 6 M. C. van Boven 7 A. P. de Haze 8 P. van Belzen 9 J. L. Minneboo 10 K. Filius 12.24.33 247. 27.43 247. 27.50 2 28.31 3 32.22 252. 29.11 247. 35.42 253 35.46 252. 35.48 252. 33.12 249. 1977. .450 181 .600 178.7 176.4 174.1 .856 171.8 623 169.5 .052 167.2 :.947 164.9 947 162.6 175 160.3 Uitslag jeugd. Deelname 16 duiven. 1 L. Amperse 12.34.06 247.408 33 2 J. de Kam 41.09 247.602 25 3 K. de Kam 44.02 247.572 17 4 L. Amperse 46.51 2 9 Kruiswoordpuzzel no. 526 Horizontaal: 1. naar beneden - 6. voorbij 11. plezier - 12. soort slang - 14. nieuw (Lat.) - 16. kashouder - 18. dichterbij komen - 20. hoofddeksel - 21. meisjesnaam 22. aanzien - 23. vogel - 28. Bijbelse naam 29. voorzetsel - 30. vogel - 31. plek - 32. vogelgeluid - 34. vervelend - 36. lidwoord 37. geschiedverhaal - 38. vogelprodukt 39. verdedigingsorganisatie - 41. wandver siering - 42. meisjesnaam - 45. landbouw werktuig - 47. voegwoord - 49. grote bijl 51. het kronen - 54. volgegeten (populair) 56. vogeleigenschap - 57. edelgrootachtbaar (afk.) - 58. agrariër - 61. klepperen - 64. tijdperk - 65. kledingstuk - 67. vogel - 68. vereniging van bedrijven - 69. lichaamsholte. Verticaal: 2. plaats op de Veluwe - 3. oude Utrechtse voetbalvereniging - 4. Bij belse naam - 5. zangnoot - 7. Engels voegwoord - 8. ontkenning - 9. soort aap 10. bouwland - 12. oogglazen - 13. in het jaar - 15. deel van een muziekin strument - 17. bloeiwijze - 19. verouderd lidwoord - 23. vogel - 24. waterstand (afk.) 25. zuivelapparaat - 26. maanstand (afk.) 27. plaats in China - 31. vreemde munt 32. herkauwer - 33. verhoogde toon - 35. herkauwer - 40. vogel - 43. uitheems zoog dier - 44. eiland in de Middellandse Zee 46. gewicht (afk.) - 47. voegwoord - 48. houding - 50. biljartstok - 52. plaats - 53. uit Ierland - 55. leeftijd (Eng.) - 59. Ned. Radio Unie (afk.) - 60. roofdier - 62. begerig - 63. verlangen - 66. klaar. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 525 Horizontaal: 1. konvooi - 7. fondant - 13. roi - 14. kanarie - 16. kar - 17. Irene 19. tra - 20. sekte - 22. ta - 23. meent 25. de - 26. pas - 28. sir - 29. sec - 31. Ria - 33. em - 34. loens - 35. roe - 37. da 38. nevel - 40. uurloon - 42. rad - 44. iel 45. vitesse - 48. strak - 50. ek - 51. rit 52. Lenie - 54. te - 55. nap - 57. keg 59. dop - 60. pet - 61. ot - 63. regen 65. or - 66. tarwe - 69. nee - 70. kraai 72. Eli - 73. egoisme - 76. aan - 77. rietmat - 78. deining. Verticaal: 1. krimpen - 2. oor - 3. niets 4. oke' - 5. oa - 6. interne - 7. Frans 5. o.i. - 9. Nes - 10. akker - 11. nat 12. trepaan - 15. are - 18. na - 21. Ed 23. Mie - 24. terug - 27. Amerika - 28. sol 30. Cor - 32. idolate - 34. leder - 36. elite - 39. vat - 41. oer - 43. aster - 45. venster - 46. sik - 47. bedeesd - 48. sip 49. ketting - 53. non - 56. porie - 58. genot 60. praai - 62. t.w. - 64. gei - 65. or 67. Ali - 68. Eem - 70. kei - 71. aan 74. ga - 75. me.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 1