NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD QTj Balk en splinter No. 3757 Donderdag 28 april T977 80e jaargang DRUK EN UITGAVEDRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON 3 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 17,50 per jaar Franko per post 27,50 per jaar Advertenties 28 ct. per mm., excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Op de komende Koninginnedag zal onze koningin 68 jaar oud worden. Vele Nederlanders zullen dan weer de Nederlandse driekleur uithangen waaraan het Oranje-wimpel niet zal ontbreken. Ons vorstenhuis heeft de laatste jaren vele stormen moeten doorstaan. Maar door de standvastigheid van onze vorstin en het vertrouwen dat het Neder landse volk in haar heeft, is de band met Oranje alleen maar versterkt. Miljoenen Nederlanders zullen ongetwijfeld op de televisie volgen hoe ook dit jaar de koningin op het bordes te Soestdijk éen bloemenhulde wordt gebracht. Een hulde die haar toekomt. Ook mr. Pieter van Vollenhoven zal op Koninginnedag zijn verjaardag weer vieren. Hij wordt dan 38 jaar. Onlangs is er een grammofoonplaat uitgekomen waarop hij op overtuigende wijze de vleugel bespeelt. Mr. Pieter van Vollenhoven heeft geheel belangenloos aan deze grammofoon plaat meegewerkt en de opbrengst zal ten goede komen aan de Nederlandse Sportbond voor Gehandicapten. Hiermee heeft hij bewezen dat sportiviteit, spontaniteit en kunstzinnigheid ook in hem verenigd zijn. Wij wensen hem temidden van zijn jonge gezin een prettige verjaardag toe. FEUILLETON De jongeman neemt nu het woord. „Daarom willen we gaan trouwen, begrijpt u? We kunnen volgende maand een klein huisje krijgen in de Reggestraat. Het zijn afgekeurde bejaardenwoningen, maar ze worden wat gemoderniseerd en dan ver huurd aan jonge gezinnen. Mijn broer werkt op 't stadhuis en van hem kreeg ik de tip. Trouwenswe stonden al als woningzoekende ingeschreven. We zijn er gisteren geweest en maken een goede kans. Waarschijnlijk zijn de reparaties eind no vember, begin december klaar. Dan zouden we in december kunnen trouwen." Jan Boode is onverbiddellijk. „Zet het maar uit je hoofd; eerst je Havo-diploma; dat is tenslotte een kwestie van ruim een half jaar. Ben je daarna niet van gedachten veranderd, dan hebben jullie mijn zegen, hoewel ik je eigenlijk nog veel te jong vindt. Je bent pas zeventien." „Hoe oud ben je, Piet?" vraagt Jannie. „Een en twintig, mevrouw. In december word ik twee en twintig." „En hoe denken ze er bij jou thuis over?" „Ma en pa Viets vinden het geweldig," legt Tanja uit. „Temeer ook, omdat er binnen enkele weken een huis beschikbaar- is. Ze vinden, dat we deze kans met beide handen moeten aangrijpen. En zo denken wij er ook over." Jannie ziet de rimpel in het voorhoofd van haar man en besluit: „We zullen het samen rustig overleggen, vader en ik. Vraag maar of je vader en moeder eens een avondje komen, kunnen we kennismaken, Piet. En samen overleggen. Tot zolang moe ten jullie geduld hebben." Jan Boode is het er niet helemaal mee eens en houdt vast aan zijn eis: „Eerst je diploma. Daar sta ik op. Gaat het latei- mis, heb je meer mogelijkheden om zelf je brood te verdienen." Tanja is beledigd. „Waarom zou het mis gaan? We houden van elkaar en we kennen elkaar al ruim anderhalf jaar." „Dokter Varssen en zijn vrouw zullen elkaar ook wel lange tijd gekend hebben voor ze trouwden en toch is het misgegaan. Of ben je dat vergeten?" Tanja windt zich op. „Daar moet u niet lelijk om doen tegen mij? Dat moet u doen tegen Eef. Die heeft ermee te maken, ik niet. En ik trouw in ieder geval met een keurige jongen, waar niets op te zeggen valt." Daar is niets tegenin te brengen en man en vrouw begrijpen, dat dit een steek onder water is aan het adres van zus Eefje. En daarom besluit mevrouw Boode nogmaals: „We overleggen het samen, vader en ik. En nodig evengoed je ouders maar uit, Piet. We willen graag kennismaken." 's Avonds in de slaapkamer zegt Jannie op vaste toon: „Je houdt het niet tegen, Jan. Jammer, dat ze niet haar diploma wil halen; ze is dol verliefd en als wij weigeren, bestaat de mogelijkheid, dat er brokken komen. Wil jij dat riskeren?" Hij knikt begrijpend. „We hebben tegen woordig niets meer te vertellen; thuis niet en op school niet. Dit is de eeuw van het kind en daar hebben we ons maar bij neer te leggen. Vroeger vroeg men toe stemming om te mogen trouwen; tegen woordig stellen de kinderen je gewoon voor een uitgemaakte zaak: we gaan trou wen. Punt uit. En dat hebben wij, ouderen, maar te accepteren Door dit nieuwe probleem komt Jan Boode de volgende dag in gemelijke stem ming op school. Zodoende is hij geprikkeld, als er weer enkele leerlingen het vertikken op te staan, als hij de klas betreedt. En deelt daarvoor kwistig straffen uit. En lucht in het koffiekwartiertje zijn hart uit. „Die Van Splunteren predikt gewoonweg de anarchie in de klassen. Orde is er bij hem niet meer. Bij hem mag iedereen gaan staan en gaan, wanneer en hoe hij wil. Praten met anderen, in een hoekje gaan staan leunen of wat dan ook. Die vent vindt het allemaal goed. Waar blijft op zo'n manier je prestige? Dat gooi je op deze wijze toch te grabbel?" Er zijn er nog altijd, die het helemaal met Jan Boode eens zijn. Ongemerkt wordt hij nu de woordvoerdler van de opstande lingen. Schoonsma maakt er zich niet meer zo erg druk over; er is een grote kans, dat hij hier de laatste weken doorbrengt. Op een internaat zullen ze aan de leraren heus wel hogere eisen stellen dan hier. In elk geval geen langharigen in vieze, verschoten spijkertenues. Het begint Vrieze onderhand te vervelen. Hoewel in het begin tamelijk optimistisch: storm in een glas water, dat slijt binnen een paar weken helemaal wegmoet hij nu tot de conclusie komen, dat de tegenstellingen zich verscherpen. En daar- door G. Fortius om zegt hij op een dinsdagmorgen tijdens de koffie tot het personeel: „Morgenmiddag blijven we na, want er zijn enkele zaken te behandelen. Mede ook met het oog op de komende rapporten. Ik verzoek u hier rekening mee te houden." Het is intussen de eerste week van november en de rapporten worden pas me dio december uitgereikt. Men vindt het der halve enigszins voorbarig, maar misschien doelt Vrieze op eventuele tussenrapporten? We zitten zo ongeveer midden in dit tri mester. De volgende dag verdwijnen de leerlingen, als het laatste lesuur voorbij is. Het duurt nog enige minuten, dan komt men bijeen in de grote bestuurskamer, waar ook wel eens speciale lessen worden gegeven. Be halve de gymnastiekzaal is er geen ander vertrek, waar alle leraren gemakkelijk kun nen zitten. Voordat Vrieze het woord neemt, zorgen de dames leraressen voor de koffie en er zijn voor deze bizondere gelegenheid brood jes georganiseerd. Men eet en drinkt en daarna steekt men een rokertje op. In af wachting van hetgeen ter tafel zal komen. En zit met elkaar te praten. In groepjes. Duidelijk ziet Vrieze, dat de hardnekkige opposanten bij elkaar zitten. Zoals dikwijls tijdens het koffieuurtje, zit Van Splunteren weer alleen; de stoel naast hem is onbezet. Het is Betsie Döff, die er tenslotte op neerzakt, een knipoogje gevend aan haar collega in spijkerpakEn denkt: het lijkt me reuze gemakkelijk die dracht, maar op mijn leeftijd zal het me niet meer staan. Jammer. De koffie is gedronken. Vrieze komt over eind en bij gebrek aan een hamer, kucht hij een paar keer als waarschuwing. Het is vrijwel meteen stil. Dan begint hij te praten. Rustig en met een vooropgezet doel. Want hij loopt al enkele dagen met dit probleem. Er zijn klachten binnengekomen van een paar ouders. Onder andere van mevrouw Van Suchtelen. Terwijl enkele leerlingen van vier-aa vorige week een gesprek met hem hgjjden. Ook al over hetzelfde onderwerp. Vrieze spreekt heel voorzichtig over ver anderende tijden. Over het feit, dat de mammoetwet niet bij iedereen in de on derwijswereld aanslaat of onverdeelde sym pathie geniet, maar dat de onderwijsver nieuwing in zijn huidige vorm nu eenmaal doorgevoerd moet worden. „Daar staat het bestuur op," zegt hij op duidelijke toon. „Dat wil de inspectie eveneens." Vrieze kijkt de mensen even- aan, alvorens hij verder gaat. „Ik zei al: er zijn klachten van ouders. Die kan ik zo maar niet langs me neerleggen. Om maar met een enkel feit naar voren te komen overigens het kar dinale punt binnen enkele dagen wordt het opstaan in de klassen, wanneer er een leerkracht binnenkomt, afgeschaft. Het past niet meer in het kader van deze tijd." Meteen is het roezemoezig. De een kijkt de ander verbaasd aan. Wat is dit nu voor onzin? Daar zit men even van te kijken. En onwillekeurig gaan de blikken naar Jaap van Splunteren, de revolutionair, die het in zijn lesuren van de eerste dag af al heeft afgeschaft. Radicaal. De man, aan wie zo ongeveer iedereen een hekel heeft. Vanwege zijn uiterlijk en ook om zijn in de ogen van de anderen abstracte ideeën. Het is Jan Boode, die op zijn bekende snijdende toon vraagt: „En dat gaat zo maar? Sinds wanneer wordt er met onze gevoelens geen rekening meer gehouden? Ik protesteer ten scherpste tegen deze ver vlakking voor wat betreft de meest elemen taire begrippen van beleefdheid en respect!" (Wordt vervolgd). Kruiswoordpuzzel no, 523 Horizontaal: 1. hoog bouwwerk - 5. stoot 7. plaats in Zuid-Holland - 11. verdieping 13. verlangen - 15. bieding - 17. herhaling 19. gedicht - 21. nobele - 23. lidwoord 24. lengtemaat - 26. Frans .lidwoord - 27. meisjesnaam - 29. gouden tientje (afk.) 30. stad der oudheid - 32. goud (Fr.) - 33. rivier in Italië - 34. pers. vnw. - 35. zon derling idee - 37. klaar - 39. vlaktemaat (afk.) - 40. rivier in Italië - 42. graansoort 43. elektrode a. d. pos. pool - 44. droppel 46. laatstleden (afk.) - 47. Chinese maat 48. droogoven - 50. herkauwer - 51. als eerder (afk.) - 53. water in Friesland - 54. kindergroet - 55. kosten koper (afk.) - 57. klepper - 61. geheel de uwe (Lat. afk.) 63. werkelijk - 66. cilinder - 67. niets uitgezonderd - 69. loot - 70. gedenknaald 73. soort papegaai - 74. graveren - 76. soort stof - 78. draagt - 79. spoedig - 80. aalgeer. Verticaal: 1. lijst - 2. verstand - 3. Frans voegwoord - 4. akelige - 5. specerij - 6. heldere - 7. levenslucht - 8. zangnoot 9. knoedel - 10. studeert - 12. pers. vnw. 14. bestaat - 16. reukwater - 18. smalle strook - 20. wapen - 22. zangnoot - 25. maanstand (afk.) - 27. vaartuig - 28. soort hond - 31. kerkelijke ceremoniën - 34. gemeen - 35. Gem. Geneesk. Dienst (afk.) 36. stuk stof - 38. hevig - 39. brede gang 40. groet - 41. plaats (Duits) - 45. walmen 49. bosgod - 52. koraaleiland - 55. ge droogde vrucht - 56. voorzetsel - 58. vogel 59. één der profeten - 60. namelijk (afk.) 62. Russisch heerser - 64. gast - 65. vorm van lossen - 67. deel van een toneelstuk 68. gerekt - 71. dierengeluid - 72. N.V. (Fr.) 75. toets alleen (afk.) - 77. dun. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 522 Horizontaal: 1. Isar - 4. blij - 7. staken 13. Spa - 14. reeks - 16. ovale - 17. rots 19. drevel - 21. aks - 22. An - 23. garen 25. ds - 26. esp - 28. sen - 30. ar - 32. of 33. verlegen - 36. se - 37. agent - 39. Anita 40. deze - 42. dl - 43. ea - 45. teer - 46. Aries - 48. aarde - 50. tl - 51. vierkant 52. te - 54. si - 55. lus - 57. neo - 60. mt 62. zedig - 64. gm - 65. Lea - 67. Verona 69. raam - 71. verte - 73. reine - 74. ale 75. Ankara - 76. Let - 77. bier. Verticaal: 1. Israël - 2. spons - 3. bedreigd - 5. leren - 6. ijken 9. a.v. - 10. kaas - 11. elk - 15. s.v. - 18. s.g. - 20. ei - 24. Drent - 27. poezie - 29. Peter - 31. ketel - 33. V.N. - 34. gieten 36. serie - 38. eland - 40. dav - 44. adjudant - 47. ski - 49. at - 53. 55. Lenie - 56. si - 58. egale - 60. mark - 61. p.e. - 62. zool 66. een - 67. ver - 68. r.r. 72. ta. aat - 4. - 8. tol 12. nest as - 25. 30.^ ala 35. nar 41. eerst lommer 59. Alva - 63. gr 70. aai

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 1