DE ZOMERTIJD P. A. DE KRAMER Grafwerk daar gaan we met vroeger was er een tijdchaos Predikbeurten husqvarna uit zweden de meest verkochte ook vesta - anker voordelige inruil mogelijk husqvarna-dealer sinds 1922 reparatie alle merken huizen boerderijtjes 4 recreatie objecten zakenpanden 4 percelen grond rodelko b.v. wie is aansprakelijk u" wie moet betalen? u" wie zit in de puree u" Adrie van Halst algemene vergadering chr. kleuterschool colijnsplaat ouderavond en ledenvergadering waterschap noord-beveland ter inzage van de stembevoegden liggen. voor een ieder ter inzage voor uw de graaf Vanaf zondag 3 april jongstleden hebben we dank zij de ingevoerde zomertijd elke dag een uurtje langer licht. In feite lijkt dit zo, want natuurlijk zijn er per dag evenveel uren licht als wanneer de zomer tijd niet zou zijn ingevoerd, maar omdat we de klok een uur naar voren hebben gezet wordt het 's morgens later licht en is het 's avonds langer licht en dat geeft de meesten van ons de indruk dat we een uur meer licht hebben. Alleen zij, die 's morgens vroeg opstaan ontdekken dat het dan langer donker is. In weerwil van de nadelen die uiteraard ook aan zo'n verschuiving van tijd kleven, mag gesteld worden dat de voordelen wel erg aantrekkelijk zijn voor de meeste Ne derlanders. Vooral in de zomertijd, wanneer we bij lekker weer graag lang buiten zitten en wanneer we recreëren dan is het feit dat het langer licht is zeer aantrekkelijk. Nu we met z'n allen genoodzaakt waren om in de nacht van 2 op 3 april de klok een uur te verzetten werden we gecon fronteerd met het feit dat we in ons land allemaal dezelfde tijd gebruiken, terwijl we nu plotseling een tijdsverschil van een uur hebben met onze oosterburen, die niet tot invoering van de zomertijd overgingen. Dat is bijvoorbeeld naar waar het gaat om bijvoorbeeld treinverbindingen met Duits land, e.d. Het verschil in tijd blijkt een naar ongemak te zijn en dat brengt ons terug naar de tijd (overigens nog niet zo lang geleden) dat we ook in ons kleine landje nog verschillende tijden kenden. Vrij wel elke plaats had zijn eigen tijd die vastgesteld werd aan de hand van de zonnetijd, die weer afgelezen kon worden via zonnewijzers. Pas op 1 mei 1909 kreeg Nederland een uniforme tijd en dat na een langdurige strijd tegen vele plaatselijke overheden die krampachtig aan de eigen tijd wilden vasthouden en weigerden' de in het voorstel gestelde Amsterdamse tijd in te voeren. In de middeleeuwen was men plaatselijk afhankelijk van de centraal bepaalde tijd. Het was meestal de torenwachter die op bepaalde tijden de klok luidde en bekend maakte hoe laat het was. De mensen zelf hadden niet de mogelijkheid om de juiste tijd aan de hand van een horloge vast te stellen, want die bestonden toen nog niet. Via zonnewijzer of zandloper werd plaat selijk de tijd vastgesteld en zo nu en dan door het luiden van de klok of het met luide stem roepen door de torenwachter, bekend gemaakt. Later toen men gebruik maakte van uur werken in torens bestond in enkele grote plaatsen van ons land de mogelijkheid dat men via de grote wijzerplaat met wijzers op elk gewenst moment de tijd kon aflezen. Doordat men werkte met de echte zonne tijd kreeg men verschillen in tijd, want zelfs in ons kleine landje kan dat. Arnhem ziet de zon ongeveer tien minuten eerder opkomen dan Den Haag en daar begint de ellende. Reizigers van oost naar west of omge keerd kregen met dit verschil te maken en moesten tussentijds steeds hun horloges gelijk zetten. Belangrijk was dit in verband met vertrektijden van postkoetsen en het sluiten van de poorten van steden. Had men niet de juiste tijd dan liep men kans de koets te missen of juist de poorten te zien sluiten en dan kon men buiten de stad de nacht doorbrengen. Tegen het einde van de negentiende eeuw drong langzaam het nut van uni forme tijd door. Heel Engeland nam de uniforme tijd over van de sterrewacht van Greenwich bij Londen. België nam even eens de Greenwichtijd aan in 1892. Duits land ging een jaar later over tot instelling van de middeneuropcse tijd, die een uur scheelde met Engeland. Nederland zat daar tussenin. Maar de nog jonge spoorwegen in ons land gebruikten over het gehele land de Greenwichtijd, met als gevolg allerlei narigheid met de plaatselijke tijd. De enorme verschillen in tijd waren voor velen een ramp, want naast de Greenwich tijd die de Spoorwegen hanteerden, kende men de uniforme tijd die voor het hele land moest gelden en die tussen de Green wichtijd en de Middeneuropese tijd inlag, maar daarnaast ook nog veel plaatsen die de eigen oude plaatselijke tijd aanhielden. Het was chaotisch en zo bleef het nog geruime tijd, want in weerwil van het feit dat er door velen naarstig werd gestreefd naar een werkelijk uniforme tijd voor het gehele land, liet een wettelijke regeling op zich wachten. In 1906 kwam er een wetsontwerp tot invoering van de Middeneuropese tijd. Er werd lang over gedebatteerd en in 1908 veranderde de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken de Middeneuropese tijd in Amsterdamse tijd. Hier en daar werd er wel geprotesteerd tegen deze afwijking van de internationaal geaccepteerde tijden, maar tenslotte werd op 1 mei 1909 deze Amsterdamse tijd als wettelijke tijd in ons land ingevoerd. Uiteraard gingen ook de Spoorwegen meedoen en zij verlieten de Greenwichtijd. Vanaf die tijd wezen de klokken in Ne derland officieel allen dezelfde tijd aan en het was afgelopen met de plaatselijke tijd die zoveel problemen had veroorzaakt. Toch bleef het lastig dat Nederland zich niet had aangesloten hetzij bij de Midden europese tijd of bij de Greenwichtijd, het geen vooral voelbaar was in de communi catie met het buitenland. Tijdens de eerste wereldoorlog en wel in 1916 voerde Duitsland de zomertijd in, de klok werd vooruitgezet. De invoering van deze zomertijd had tot doel te bereiken dat men doordat het langer licht was, minder elektriciteit en gas zou verbruiken, energiebesparing dus. Nederland nam dit voorbeeld over, aanvankelijk voor slechts één jaar, maar de zomertijd bleef gehand haafd in weerwil van de felle protesten ertegen uit bepaalde richtingen. Toch bleef het bij een steeds intensiever kontakt met het buitenland lastig dat Nederland een afwijkende tijd kende. Ons land en Ierland waren de enige twee landen in Europa die een afwijkende tijd hanteerden. Toen in 1940 ons land door de Duitsers was bezet, voerden de bezetters hier de Middeneuropese tijd in. De klokken gingen 40 minuten vooruit en dat bleef zo, ja terwille van energiebesparing werd ook elk jaar weer de zomertijd ingevoerd. Na de oorlog handhaafden we de Midden europese tijd en liepen we niet meer inter nationaal uit de pas, maar de zomertijd werd in 1946 afgeschaft. Nu ruim dertig jaar later gaan we toch weer over tot invoering van de zomertijd en op 3 april jongstleden was het dan zover. De invoering van de zomertijd heeft zoals gezegd het voordeel, dat het 's avonds later licht is. Zaterdag 2 april ging de zon nog onder om 19.19 uur, maar zondag 3 april was dat om 20.20 uur, dat scheelde dus een uur. Langzamerhand gaat de tijd verder uitlopen en in mei is het al tot ruim negen uur, ja tot bij half tien licht. Dan gaan we juni in, de maand met de langste dag en het blijft nog langer licht, totdat tenslotte 23 juni de langste dag is. Dan blijft het tot 22.04 uur licht. Daarna gaan we weer korten, om tenslotte op 25 september, wanneer we de zomertijd weer verlaten weer terug te vallen op een zonsondergang op 18.32 uur. Zo zien we tevens hoe betrekkelijk onze tijdsaanduiding eigenlijk is. Wanneer we maar goede afspraken maken met elkaar, dan kan er met de tijd fiks worden ge schoven zonder dat dit in feite problemen behoeft op te leveren. Alleen houden we ons niet meer aan de exacte tijd, een zonnewijzer zou de verschillen duidelijk aangeven. Maar in de wereld waarin wij leven is een uniforme tijd het belangrijkst en daar om doen we allemaal mee. Toch is er bij de invoering van de zomertijd toch weer een wanklank, want onze oosterburen doen niet mee en Engeland en Italië zullen de zomertijd op een andere datum invoeren. Dit laatste betekent, dat de spoorwegen en luchtlijnen wat de internationale verbin dingen betreft dus goed moeten rekenen, opd_at men geen vergissingen maakt als gevolg van de tijdsverschillen. WIJKVERPLEGING Weekenddienst en avond- en nachtdienst 16-17 april T. Coomans, Ds. Boersmastr. 12, Kloetinge, 01100 - 27970. WEEKENDDIENST voor Noord-Beveland van vrijdagavond 7 uur tot maandagmorgen. Hasken, Tel. 01107-338. Spreekuur 's zaterdags en zondags van 11.00—11.30 uur. WATERSTANDEN geldig voor ]|j de noordkust si van Noord-Beveland APRIL hoogwater 15 vrijdag 1.24 13.56 16 zaterdag 2.10 14.39 17 zondag 2.48 15.15 18 maandag 3.21 15.50 19 dinsdag 3.53 16.19 20 woensdag 4.27 16.50 21 donderdag 5.00 17.22 voor zondag 17 april 1977 Ned. Herv. Kerk Colijnsplaa* 10 uur ds. Zoethout en 2.30 uur ds. Van Die, Wolphaartsd. Ned. Herv. Kerk Kamperland 9.30 uur dhr. Cornet uit Goes en 2.30 uur ds. De Graaf van Oudelande. Kindernevendienst middengroep. Ned. Herv. Kerk Kate 9.00 uur dhr. Sinke uit Goes. Ned. Herv. Kerk Kortgene 9 uur ds. H. J. de Vos uit 's Heer Hendrikskinderen. (Kollekte diakonie). Nad. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur dhr. Sinke uit Souburg en 2.30 uur ds. Hilhorst uit Kloetinge. 's morg. kindernev. Ned. Herv. Kerk GeersdQic 10 uur dhr. L. Kraak en 2.30 uur ds. Heiner (gec. Ger. Kerk) Gent Kak Kamperland 9.30 uur ds. W. M. de Bakker uit Middelburg en 2.30 uur drs. Plomp uit Kapelle-Biez. GerdL Kerk Colifnsplaat 10.30 uur dhr. H. Elondius uit Souburg en 2.30 uur drs. A. P. Heiner jr. Geref. Kerk Geersdük 10 en 2.30 uur ds. Heiner (middag gec. in Geref. Kerk). Geref, Kerk Wissenkerke 9 uur dhr. H. Hondius uit Souburg en 2.30 uur ds. Hil horst van Kloetinge. Geref. Kerk Vrijg. Kamperland Veerweg 53. 10.45 en 3.00 uur ds. J. A. Boersema. Gent Gem. Kamperland 10 en 5 uur leesdienst. Donderdag 21 april 7.30 uur ds. Ravenzwaag, Terneuzen. Geref. Coüjnsplaat 10 en 4 uur leesdienst Geref. Gem. Kortgene 10.30, 3 en 6,30 uur leesdienst. Voor uw groot medeleven dat wij mochten ondervinden bij het zo droevig ongeluk, dat ons j.l. vrijdag overkwam, willen wij aan allen hartelijk dank zeggen. In de eerste plaats aan de fam. C. J. Bakker, die ons meer liefde en bijstand hebben gegeven dan een mens verwachten mag. Dan willen wij dank brengen aan alle mensen die ons geholpen hebben in woorden, daden en gebed. Dank ook aan de Rijkspolitie te land en bovenal te water voor hun zware werk, de hulp en vriendelijke woorden. Fam. Prof. Dr. F. G. Binn. Strodorp 32, Kamperland. Dankbaar voor het vele dat zij voor ons betekend heeft, geven wij u kennis van het overlijden van onze lieve zorgzame vrouw, moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder Maria Geertruida Wolse (echtgenote van Jan Verburg), op de leeftijd van 77 jaar. Colijnsplaat: J. Verburg. A. L. Verburg. G. E. Verburg - Gast. Marijke en Lex. Sandra en Camille. Ada en Jan. Bella en Jan-Pieter. L. A. Verburg. D. Verburg - Vleugel. Jan en Cora. Ilona. Dick en Conny. P. J. Verburg. M. P. Verburg - Westerweele. Ma ja en Emiel. Colijnsplaat, 13 april 1977. Deltastraat 6. De teraardebestelling zal plaats hebben op zaterdag 16 april a.s. om 14 uur op de be graafplaats te Colijnsplaat. Vertrek vanuit het Zaaltje bij de Herv. Kerk te Colijnsplaat. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in het Zaaltje. Liever geen bezoek aan huis. 't Naaimachinehuis M. D. de Grootstraat 41 Goes Telefoon 2 73 30. Voor de vele bloemen, kaarten, fruit, e.d. tijdens mijn verblijf in het zie kenhuis en bij mijn thuis komst ontvangen, zeg ik u allen hartelijk dank. To de Haze-de Ridder. Wissenkerke, april 1977. Te koop gevraagd: Inlichtingen: Kade 23, Veere, Tel. 01181-5 55 's avonds dhr. Wattel Tel. 01186-15 78. Door uw schuld gebeurt een ongeluk. Sluit een Wett. Aanspr. Verz. af, maar niet wachten NU doen. (Ook uw kinderen en/of huisdieren zijn mee verzekerd). Vraag eerlijk advies: Voorstraat 35, Wissenkerke, Tel. 01107 - 526. De Vereniging voor Chr. Onderwijs te Wissenkerke houdt op maandag 18 april 1977 haar Aanvang 19.30 uur. Plaats: in de school, Julianastr. 32. AGENDA 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Jaarverslag. 5. Financieel verslag. 6. Bestuursverkiezing. Aftredend en niet herkiesbaar: mevr. A. N. van Keulen - Fraanje en de heer B. de Looff. Voor de vakature mevr. Van Keulen, het dub beltal de dames: A. Geelhoed - Flipse en A. Leeste- maker-Duijn. Voor de vakature B. de Looff, de heren W. van Stel en J. T. van de Kreeke. Aftredend en herkiesbaar is mevr. P. M. de Kater - Aarnoutse. Namen van tegenkandidaten kunnen, voorzien van 5 handtekeningen, ingeleverd worden bij de bestuurs leden tot 18 april. 7. Benoeming lid financiële commissie. 8. Film over Suriname met toelichting door de heer Van de Berg uit Halsteren. 9. Rondvraag. 10. Sluiting. Het bestuur. op donderdag 21 april a.s. om 8.00 uur in het Hervormd Verenigingsgebouw. Spreekster: mevr. Lockef eer over: Mogelijkheden en moeilijkheden bij kinderen tussen 4 en 6 jaar. Verder behandeling jaarstukken. Het bestuur. Het dagelijks bestuur van het waterschap Noord- Beveland maakt bekend, dat de lijsten van kandidaten voor de verkiezing van hoofdingelanden voor de on gebouwde en gebouwde eigendommen en het water kwaliteitsbeheer, ingevolge artikel 178, 2e lid van het algemeen Zeeuws waterschapsreglement, met in gang van heden gedurende een week ter griffie van het waterschap Tevens ligt met ingang van 18 april a.s., eveneens ter griffie van het waterschap, ingevolge het bepaalde in artikel 215, lid 3 van genoemd reglement, en is tegen betaling der kosten verkrijgbaar het proces-verbaal van het hoofdstembureau tot vaststel ling van de uitslag der verkiezing van hoofdingelan den voor de ongebouwde en gebouwde eigendommen en het waterkwaliteitsbeheer. Kortgene, 14 april 1977. Het dagelijks bestuur voornoemd: de dijkgraaf wnd., G. E. de Jonge, de ontvanger-griffier, J. J. de Looff. Bloemisterij Bernhardstraat 36, Kort gene, Telef. 01108-5 33. B Steunzolen naar maat ook op doktersadvies. Al le voetcorreetors in voor raad. Voetkundige advie zen worden gratis ver strekt Martin Wijdemans medisch gedipL voetkun dige. L» Vorststraat 18, Goes, Tel. 01100-2 75 26.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 2