NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Balk en E splinter U houdt nu het meest gelezen blad op Noord-leveland in handen Zeeland Magazine? postbus i - wissenkerke De Open School komt in Noord-Beveland DE TAPIJT SPECIALIST No. 3753 Donderdag 31 maart 1977 80e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3:08, Giro 206882 Abonnementsprijs 17,50 per jaar Franko per post 27,50 per jaar Advertenties 28 ct. per mm., excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Schoonsma schudt enkele malen heftig 't hoofd. „In het geheel niet. Een leraar heeft een leidende functie, moet respect afdwingen. Als hij gekleed gaat als meneer Van Splunteren, vereenzelyigt hij zich met de leerlingen." „Misschien is dit ook wel mijn bedoe ling." Het is de stem van Van Splunteren, die nu klinkt. „Als ik probeer zoveel mo gelijk de gedachtengang van de kinderen te begrijpen en ik doe, denk en spreek als zij, heb ik het grootst mogelijke kontakt met ze. Wat wil ik dan nog meer om ze met succes te kunnen leren, wat ze nodig hebben in hun latere leven? De tijd, dat de leerling min of meer bang was voor de docent, ligt al lang achter ons Wij jongeren stellen ons heel anders op dan u. Wij willen een zo groot mogelijke har monie, eenheid, als u wilt. Dat krijg ik niet in een kostuum met een messcherpe vouw, een wit overhemd en stemmige das en met een frons in mijn voorhoofd. Maar wel als ik op vertrouwelijke wijze met ze om kan gaan." Het is stil geworden. Zelfs Schoonsma schijnt geen weerwoord te hebben. Hij is inmiddels gaan zitten. Is er eigenlijk nog wel een zinnig woord tegen deze redenering in te brengen? Van Elkendaal maakt handig gebruik van het plotseling ontstane va cuum in deze discussie door voor te stel len: „Als we ons definitief oordeel nu eens voorlopig opschorten en meneer Van Splunteren een loyale kans geven zichzelf en zijn visie waar te maken? Ik zou zeg gen: dit is niet meer dan billijk. Kunnen we het hiermee eens zijn? Een soort status quo?" Betsie Döff haakt er op in. „Dit is een redelijk voorstel," zegt ze op kalme toon. „We zullen er natuurlijk wel aan moeten wennen. Het is nu eenmaal de geest van deze gekke tijd, waarmee geleidelijk aan ook de ouderen worden besmet. Ik voor mij heb liever een fleurige jurk, maar jasmaken verschillen nu eenmaal." Tenslotte is het Endeling, die tot nog toe zich ook bepaald heeft tot luisteren, die de hele kwestie nog van een andere kant bekijkt. Hij is leraar Nederlands en al heeft hij bij de leerlingen de bijnaam van „ellendeling", omdat hij onbarmhartig lange thema's geeft als strafwerk, hij is desondanks niet onpopulair en durft soms beter voor zijn overtuiging uit te komen dan de meeste anderen: „We zien in deze kwestie, als het dit al is, toch ook nog één belangrijk ding over 't hoofd, mensen. We zijn toch christenen, werkende op een school, die de Bijbel als grondsdag heeft? Laten we dit alles ook benaderen als christenen en alsjeblieft onder deze om standigheden de gemeenschap der heiligen niet vergeten. Misschien ben ik het ook niet in alles eens met collega Van Splun teren, ik wil hem toch de hand drukken en zeggen: hartelijk welkom, collega. En laten we bidden, dat God ook in het nieuwe leerjaar zijn onmisbare zegen niet onthoudt aan deze school, deze leerlingen, de leraren. Want zonder Hem kunnen wij het beslist niet." Het is ineens erg stil. Collega Endeling heeft eigenlijk wel de kern aangesneden. Een feit, dat iedereen in de hitte van de discussie over 't hoofd heeft gezien. Er wordt geen commentaar meer gegeven. Het is Van Elkendaal die inhaakt op de woorden Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag een gratis proef nummer a an door G. Fortius van de leraar Nederlands en rondkijkend vraagt: „Zullen we dan dit dispuut be sluiten met het vragen van een zegen over ons werk in het nieuwe semester?" En daartegen kan niemand bezwaar hebben. Na het gebed van de waarnemend se- kretaris, die deze ochtend zijn voorzitter verving, gaat iedereen naar Van Splunte ren. Zelfs Schoonsma. Nee, hij is niet het type om door te drammen. De collega's kennen hem als zeer begaafd. Schoonsma heeft enkele jaren in Engeland gestudeerd en zelfs gedoceerd. Eigenlijk hoort hij niet op een Mavo, maar hij is er tevreden mee en de school mag zich zodoende gelukkig prijzen hem als leraar Engels te hebben. Er is toch één uitzondering. Jan Boode is ongemerkt weggegaan. Hij vertikt het alsnog om de strijdbijl te begraven en is niet van plan Van Splunteren welwillend tegemoet te treden. Jan Boode fietst in gemelijke stemming naar huis. Waarschijnlijk heeft niemand tijdens de korte kennismaking met Van Splunteren, na het gebed van de waarne mend sekretaris bemerkt, dat Jan Boode, leraar Frans weg is. Van Elkendaal wel. En dat staat hem niet aan. Hij was al blij, dat de eenheid voorlopig is hersteld. Moet er dan toch nog één afvallen? Een half uur, nadat Jan Boode thuisge komen is, staat de wagen van Van Elken daal voor zijn deur. Jan Boode ziet hem uitstappen en kan de man moeilijk op de stoep laten staan, dus het bestuurslid komt binnen en wordt in de voorkamer een plaats aangewezen. Er blijkt op dit moment niemand thuis te zijn. Jannie is waarschijn lijk de stad in voor boodschappen. Van Elkendaal zegt bemerkt te hebben, dat Boode voortijdig vertrok. „Bent u het er nog altijd niet- mee eens?" Hij weet eigenlijk niet goed, wat hij aan deze leraar heeft. Jan Boode begint te antwoorden, voor zichtig zijn woorden kiezend. „Vanzelf ga ik met uw voorstel akkoord. Maar om te voorkomen, dat we in den vervolge voor deze en dergelijke verrassingen onvoor bereid komen te staan, zal ik het op prijs stellen, als we van te voren op de hoogte worden gebracht van de eventuele kandidaten in ontstane vacatures. We zijn nu min of meer voor een fait accompli geplaatst. Ik kan me niet losmaken van de gedachte, dat deze benoemingsprocedure met een zekere waas van geheimzinnigheid was omweven. Waarom dit zo gebeurde, is me niet duidelijk, in elk geval is het allesbehalve gentlemenlike. Als ik van een buitenstaander moet vernemen, dat ene méneer Van Splunteren benoemd is als le raar wiskunde aan onze school en deze meneer nota bene al een aantal dagen naast mij woont, is er ergens een commu nicatiestoornis geweest. En daarover heb ik van u niets gehoord." Wringt daar de schoen, denkt de be zoeker. Dan is het niet zo erg als ik dacht en hij reageert op kalme toon: „U weet, waarom meneer Van Daelen, de wiskunde leraar op korte termijn ontslag heeft ge nomen. Dat was niet zo'n prettige geschie denis, die we allemaal het liefst zo gauw mogelijk willen vergeten. Maar het school bestuur zat plotseling met een vacature, die vóór eind augustus opgelost moest zijn. Terwijl we tien dagen voor de grote vakantie stonden. We hebben drie adver tenties geplaatst; in de vakpers en twee dagbladen. Weet u, wat het resultaat 'was? Geen enkele sollicitant. Logisch, want in middels waren de vakanties begonnen: eventuele belanghebbenden waren waar schijnlijk al weg of hebben de advertentie niet gelezen. Meneer Vrieze was, zoals u weet, ook vertrokken. Naar Australië. Ons bestuur heeft toen overleg gepleegd met meneer Velenberg, die op dat moment dus de leiding waarnam. Van hem kregen we de tip, dat er afgestudeerden waren op de S.O.L. te Utrecht. Ik heb nog diezelfde dag telefonisch kontakt opgenomen met de lei ding van die school, wat ook heel wat pro blemen te verwerken had, wanthet was immers vakantietijd? Maar dank zij de medewerking van een paar insiders van deze school kregen wij het adres van de heer Van Splunteren. Die inmiddels al aan biedingen had, weliswaar nog in principe, maar zo ongeveer een besluit had genomen. Het onderhoud, dat Velenberg en ik reeds de volgende dag met de heer Van Splun teren in Sneek had, was bevredigend en prettig. Hij onderkende onze moeilijkheden en was na ampele overwegingen en na een bezoek aan onze school gebracht te hebben, bereid de benoeming aan te nemen. Een geste, die wij als bestuur op zeer hoge prijs hebben gesteld. Op onze beurt hebben wij alle medewerking gegeven bij het vin den van een woning en die werd gevonden in de Kwartellaan. Wij zijn de heer Van Splunteren derhalve bizonder dankbaar. Daarom moet het voor hem wel een koude douche geweest zijn deze ochtend, toen hij tot de conclusie kwam niet bepaald met vlag en wimpel als collega te worden begroet. Zo staan de zaken ervoor, meneer Boode. Er is dus helemaal geen sprake geweest van welke vorm van geheimzinnig heid ook. Het was enkel een kwestie van urgentie. Het bestuur heeft er enkele va kantiedagen voor opgeofferd om te kunnen bereiken, dat we in het nieuwe schooljaar met een voltallig lerarencorps mochten be ginnen. Dat u niet dadelijk op de hoogte bent gesteld van deze benoeming is waar schijnlijk ook een beetje eigen schuld, want ik moet uit uw woorden opmaken dat u, terwijl u vlak naast uw nieuwe collega woont, al die tijd geen kennis met hem hebt gemaakt. Anders zou meneer Van Splunteren ongewtijfeld zijn functie en be noeming verteld hebben". Hoofdstuk 8: Andere methoden. Als Jannie thuiskomt, is Van Elkendaal alweer weggereden. Boode heeft zich ver ontschuldigd, dat zijn vrouw er niet is, zodat hij niets kan aanbieden, maar dat vond de bezoeker helemaal niet erg. Boven dien moet hij nodig weer weg; tenslotte heeft hij ook zijn eigen werkzaamheden, nietwaar? Thuisgekomen kijkt Jannie haar man aan. „En?" Jan haalt de schouders op. „Wat wil je? Die man is natuurlijk benoemd, dus begint hij overmorgen les te geven. Hij is klasse leraar van één-bee geworden, dat is zo de gewoonte. Ik geef \yoensdamorgen het eer ste uur les in die klas; hij volgt me dan om kwart voor tien op. Ik heb het rooster bij me; hij zit vrijwel de hele week vlak achter me aan. Prettig vooruitzicht." „Ik snap niet, dat men niet woest was," zegt de vrouw, die even is gaan zitten. „Wie wist er eigenlijk van die benoeming af?" (Wordt vervolgd). Zowel in de gemeente Kortgene als in Wissenkerke kunnen volwassenen deelne men aan de Open School. Belangstellenden kunnen zich nu opgeven. In de Open School kunnen volwassen mannen en vrouwen van ongeveer 30 tot 55 jaar die dingen leren die men voor zichzelf belangrijk vindt. De mogelijkheden zijn: Ophalen en uitbreiden van uw alge mene ontwikkeling. Stap voor stap werken aan een deeldiploma MAVO/LBO of ejikele vakken uit dit pakket, b.v. Nederlands en/of Re kenen, Geschiedenis. Handelsrekenen, en dergelijke. Het ontwikkelen van praktische vaar digheden. Zoals: Eenvoudig lassen, kinderen helpen met het huiswerk, eenvoudig on derhoud aan uw woning en mogelijkheden met uw tuin, vergader- en discussietechniek, en dergelijke. In de Open School wordt gewerkt in groepen van ongeveer 12 tot 15 deelnemers. Iedere groep wordt door een vaste bege- leid(st)er begeleid, die ook individuele hulp aan de leden van de groep zal geven. Bij de uitwerking van de onderwerpen (thema's) wordt gebruik gemaakt van de televisie, de radio, schriftelijk materiaal, enz. Ook bestaat de mogelijkheid dat de groep werkstukken maakt die over de televisie en radio uitgezonden worden. De Open School streeft ernaar om de groepen zo dicht mogelijk bij of in het eigen dorj*- bij elkaar te laten komen. Als u zich in Noord-Beveland inschrijft, hoeft u niet naar b.v. Zuid-Beveland te reizen. De groepen komen 1 of 2 keer per wéék bij elkaar. Natuurlijk niet in de school vakanties. De bijeenkomsten kunnen zowel 's mor gens, 's middags of 's avonds plaatsvinden. Dit is afhankelijk van de wensen en de mogelijkheden van de deelnemers en deel neemsters zelf. De groepen komen in be staande gebouwen zoals scholen, dorps huizen, e.d. bij elkaar. Over de gehele regio Noord- en Zuid- Beveland verspreid mogen slechts 150 deelnemers toegelaten worden. Daarom krijgen de mensen met een opleiding van tenminste 5 6 jaar lager onderwijs en ten hoogste 1 k 2 jaar voort gezet onderwijs in dit projekt voorrang. Het deelnemen van de Open School is gratis. Voor boekengeld en dergelijke zal ten hoogste een paar tientjes per jaar nodig zijn. Het projekt start in augustus 1977 met de eerste groepen en duurt in ieder geval tot augustus 1979. U kunt aan de Open School meedoen: Als u samen met anderen wilt leren en toch uw eigen weg wilt kiezen. Om uw kinderen te kunnen helpen met het huiswerk. Als een aanloop tot bijv. de MAVO. Omdat leren niet alleen waardevol is, maar ook fijn kan zijn. Om door leren zelfvertrouwen te ont wikkelen, je mening te kunnen geven. Om beter te kunnen volgen wat er in onze samenleving gebeurt. Enz. Indien u meer informatie wenst over de Open School kunt u van 's morgens 9 tot 's avonds 9.00 uur rechtstreeks kontakt opnemen met het kantoor van de Open School. Adres: Singelstraat 7, Goes, Tel. 01100-2 05 47. Ook zijn de leden van het Open School team en van de werkgroepen in Kortgene en Wissenkerke graag bereid om u hierover meer informatie te geven. Van 4—11 april is het kantoor van de Open School wegens vakantie gesloten. U kunt echter in die periode wel bellen naar de volgende nummers: 01102-2159 of 01180-11415. DELTA STAR Torendijk 45 - Kortgene Telefoon 01108-2 80-4 28 Het goedkoopste adres van Zeeland voor TAPIJT 's Zaterdags na 12.00 uur GESLOTEN Kruiswoordpuzze! no. 519 Horizontaal: 1. soort stof - 5. vogel - 9. wiel - 10. rondhout - 12. muziekterm (afk.) 13. bijb. naam - 14. reeds - 15. soort stof 17. meisjesnaam - 18. de dato (afk.) - 20. onzin - 22. merk - 25. de atomen be treffende - 28. voertuig - 29. onvruchtbaar 30. aanw. vnw. - 31. hevige - 33. rivier in Engeland - 35. glazen deksel - 38. ge droogd vlees v. d. kokosnoot - 41. glibberig 42. nakomeling - 43. opera - 45. geeste lijke - 47. spoedig - 50. onzichtbare - 51. maatschappijvorm (afk.) - 53. gewicht - 54. losse naad - 55. vlaktemaat - 56. voor zetsel - 58. heilige (afk.) - 59. deel van een Franse ontkenning - 60. vreemde munt 61. steil - 62. nihil. Verticaal: 1. deel van een toren - 2. oever 3. jongensnaam - 4. droppel - 5. bepaalde tijdsduur - 6. welwillende lezer (Lat. afk.) 7. gelofte - 8. hulpmiddel op schepen - 11. plant - 12. vlak - 16. Nederl. vliegveld 17. afzonderlijk - 19. aanw. vnw. - 21. deel van een bijenkorf - 23. toets alleen (afk.) - 24. in de meeste gevallen - 26. aap 27. titel (afk.) - 32. pret - 34. Amer. filmmij (afk.) - 35. voertuig - 36. kamer meisje in een harem - 37. halfaap - 38. gedroogde vrucht - 39. afweren - 40. jon gensnaam - 41. gewicht (afk.) - 44. meisjes naam - 45. vaartuig - 46. mestvocht - 48. Eng. universiteitsplaats - 49. luister - 52. smak - 55. lidwoord - 57. bijwoord - 60. selenium (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel Horizontaal: 1. heide - 6. druif - 10. sol 11. lichaam - 14. dek - 16. trap - 17. si 18. mm - 19. deze - 20. stroper - 23. It 25. kg - 26. cie - 27. as - 29. de - 30. aren 32. nu - 33. ri - 34. poel - 36. ahum 38. sie - 40. ferm - 41. op - 42. pon 43. gil - 44. el - 45. eppe - 47. Spa - 49. Sont - 51. i\zië - 52. st - 53. re - 54. noen 56. ne - 57. la - 59. Ran - 61. ok - 62. ro 64. goochem - 68. olie - 70. of - 71. Ed 72. sate - 74. Nel - 75. dreumes - 78. dol 79. boord - 80. Namen. no. 518 Verticaal: 1. hor - 2. elan - 3. dl - 4. eist 5. TH - 6. dame - 7. rm - 8. idem - 9. fez 10. stola - 12. circus - 13. ampere - 15. ketel - 20. sg - 21. oi - 22. ra - 24. trapeze 25. knuppel - 28. spelonk - 29. Demeter 31. eh - 35. or - 37. moe - 39. iep - 40. fis 46. pi - 47. strofe - 48. Arnhem - 50. no 51. Anton - 55. nobel - 58. AG - 60. ac 61. om - 63. silo - 65. oord - 66. eden 67. gade - 69. leb - 73. ton - 75. dr 76. ui - 77. sa.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 1