Langzaam verandert ons klimaat KRUISWERK Morgen, vrijdag 25 maart i om 18.00 uur Receptie van 18.00 - 20.00 uur IN DE LAATSTE DUIZEND JAAR WISSELDEN WARME EN KOUDE PERIODEN AF Iedereen heeft wel gehoord, dat ons kli maat vrij regelmatig verandert in Europa. In de loop der tijden waren er perioden van extreme koude, die we ijstijden noemen en perioden daartussen, waarin we tropische temperaturen hebben gekend. Deze uitersten liggen echter vele tienduizenden jaren uit een en momenteel bevinden we ons weer in een tijdperk tussen twee ijstijden. Het zal echter nog heel lang duren, alvorens we daar weer aan toe zijn. Interessant is echter, dat uit uitgebreide onderzoekingen is gebleken, dat ook in deze tussenperiode er sprake is van forse schom melingen in het klimaat. Ja, zelfs in een periode als d,e afgelopen duizend jaar bleken er grote schommelingen voorgekomen te zijn Uit de onderzoekingen is gebleken, dat de periode van het jaar duizend tot en met de veertiende eeuw (de middeleeuwen), bijzonder mild is geweest. Populair gezegd had men toen aangenaam en lekker weer. In wetenschappelijke kringen neemt men aan, dat de betrekkelijk warme periode het de Noormannen mogelijk heeft gemaakt om Groenland te bereiken en zich daar tij delijk te nestelen. Indirect zou dit ook hebben meegewerkt aan de eerste ontdek king van Amerika, door de van Groenland uitzwermende Noormannen. Het hoogtepunt van deze gunstige kli maatsontwikkeling valt in de 13e eeuw en het begin van de 14e eeuw. Uit de onder zochte stukken blijkt, dat men toen in Oostpruisen en Silezië wijnbouw bedreef, het was er dus lekker zonnig en warm. Zwitserland werd in die hete zomers zelfs geplaagd door sprinkhanenplagen. In het begin van de 15e eeuw begon het klimaat te veranderen. In het midden van de 16e eeuw volgt een periode met zeer strenge winters. In wetenschappelijke krin gen is men van mening, dat deze bijzonder strenge winters bijgedragen hebben aan de afschuwelijke hongersnood die in die tijden in Duitsland heerste en die mede geleid heeft tot de in de geschiedenis zo bekende „boerenopstand". Vanaf 1500 zien we een nare periode met koele zomers, veel neerslag en zeer strenge winters, een ernstige verslechtering van het klimaat dus, hetgeen ook blijkt uit de sterke uitbreiding van de gletschers in het Alpengebied, Alaska en Scandinavië en de uitbreiding van het pakijs in het noordpool gebied. -Rond 1740 brak de „grote winter" aan, zoals hij in de kronieken genoemd wordt. De gemiddelde temperaturen daalden sterk, het ijs breidde zich sterk uit en deze kli maatsverslechtering heeft aangehouden tot in het midden van de 19e eeuw. Ruwweg spreekt men dan ook van 1600 tot 1850 van de „kleine ijstijd". Tussen 1880 en 1900 zette daarna een zekere warmere pe riode door. In kranten uit die tijd kan men lezen, dat deskundigen toen verwachtten, dat wanneer het zo doorging, men rond het jaar 2000 in West-Europa kokosnoten kan plukken. Wij weten inmiddels dat het zover niet is gekomen. Inderdaad is er sprake van temperatuur stijging over de gehele wereld. De eskimo's aan de westkust van Groenland vangen kabeljauw, terwijl deze vis daar enige tien tallen jaren geleden nog onbekend was. De gemiddelde jaartemperatuur op Spitsbergen is met 3 graden gestegen sinds 1900. Toch blijft het klimaat veranderen, want sinds 1940 is er weer sprake van een zekere afkoeling. Met deze typische wisselingen in het klimaat gedurende de laatste duizend jaar is duidelijk aangetoond, dat het klimaat ook tijdens de periode tussen de echte ijstijden, binnen bepaalde grenzen zekere schommelingen ondergaat. Velen zullen het echter met ons betreuren, dat we nu niet bepaald in een periode van mooi weer leven, doch dat in weerwil van wat hogere tem peraturen het weer in West-Europa een wat labiele indruk maakt. Provinciale Stichting Het Zeeuwse Kruis Beatrixlaan 24 Postbus 79. Goes Telefoon (01100) 15 892 Wie is uw wijkverpleegster? Er is eens iemand geweest, die heel ver trouwelijk tegen haar wijkverpleegster zei: „Zuster, weet u waarvan u een hoop plezier zou kunnen hebben? U zou eens een tijdje in een ziekenhuis moeten werken. Dan kunt u de mensen thuis nog beter helpen De wijkverpleegster tegen wie dat gezegd werd, heeft alleen maar even gelachen. Maar in zichzelf dacht ze terug aan de 3V2 jaar ziekenhuisopleiding, die ze moest volgen om haar verpleegsterdiploma A te behalen. Aan de jaren dat ze in het ziekenhuis werkte. En aan de twee jaar dat ze daarna nog naar een Sociale Academie moest, om haar aantekening „wijkverpleegkundige" te verwerven. En aan de bijscholingen waar de kruisvereniging haar elk jaar naartoe stuurt, opdat zij bijblijft in haar vak. Er lopen maar weinig mensen in ons land rond, die zó goed zijn opgeleid en nog elk jaar worden bijgeschoold als de wijk verpleegster. Ze heeft dan ook een heel belangrijke taak: zieke mensen thuis te verplegen en te verzorgen. Maar ook: gezonden voor lichting geven om gezond te blijven, a.s. moeders en jonge moeders voorlichten en begeleiden, gehandicapten leren leven met hun handicap en hen te begeleiden; adviezen te geven over aanpassingen in huis voor gehandicapten; mensen de weg te wijzen naar andere hulpinstanties; nazorg te geven aan ontslagen ziekenhuispatiënten; patiën ten en hun gezinsleden voor te bereiden op een ziekenhuisopname; gehandicapten te helpen bij het leren gebruiken van pro thesen; tijdelijk gehandicapten leren lopen met krukken of zich voort te bewegen met een rolstoel; leiding te geven op consultatiebureaus voor zuigelingen en kleu ters en daar verbindingsfiguur te zijn tussen arts en moeder; injecties te ge Bent u er nog? Want we zijn met onze opsomming nog niet op de helft. Vertrouwenspersoon. Voor duizenden is de wijkverpleegster een vertrouwenspersoon, met wie men alles be spreekt, waaraan men alles vraagt, waarvoor men niet meteen naar de dokter wil gaan. Omgekeerd licht zij toe wat dokters hun Een wijkverpleegster bij de verzorging van een thuisliggende zieke met een beenwond. (Foto: Nationale Kruisvereniging). OPENING VAN CHINEES INDISCH SPECIALITEITENRESTAURANT - BISTRO CHINA KAAISTRAAT 15-17 - KORTGENE - TEL. 01108 - 7 59 SARINA H0GEND00RN. Een wijkverpleegster leert een jong suiker-patiëntje hoe hij zichzelf moet injecteren mei: insuline. Zijn moeder kijkt toe, want die moet het ook kunnen. (Foto: Nationale Kruisvereniging). patiënten voorschrijven. Zij geeft voorlich ting over medicijngebruik en over mogelijke bijverschijnselen, ze licht de behandeling van de dokter toe. En het gebeurt niet zel den, dat zij patiënten adviseert met hun hele medicijnwinkeltje eens naar de huisarts te stappen om te vragen, wat er weg kan. Want specialist A schrijft dit voor, spe cialist B dat en soms slikken patiënten van alles door elkaar, zonder dat de verschil lende artsen dat weten. Maar een wijkver pleegster komt in huis en ziet met één blik op het nachtkastje, dat er medicijnen staan met tegenstrijdige werking. Daarom is een goede samenwerking tussen huisarts en wijkverpleegster ook zo belang rijk. En samenwerking tussen ziekenhuis en wijkverpleegster. En samenwerking tus sen maatschappelijk werkster en wijkver pleegster. De wijkverpleegster is zo al niet van alle, dan toch van vele markten thuis. Door haar ervaring, maar vooral door haar jaren durende opleiding. Zij heeft geleerd op de klacht van een patiënt „ik kan dat dieetspul niet door m'n stort krijgen" niet te antwoorden „ach meneer Jansen, dat went wel". Zij beluistert bij meneer Jansen in feite de klacht „mijn vrouw kan niet koken" of „mijn vrouw snapt van dat hele dieet niks." En zij zal daarom de vrouw van meneer Jansen ad viseren naar het spreekuur van de diëtiste te gaan. Dat kunstje om te horen wat niet gezegd wordt, heeft zij geleerd in de lessen „gesprekstechniek" tijdens haar opleiding. Daar leerde zij ook samen te werken met anderen en nog een massa andere zaken. Wijkziekenverzorgster. Ook de wijkziekenverzorgster is niet zo maar een „hulpje" dat een thuiswonende bejaarde even een wasbeurt komt geven. Eerst heeft zij een twee jaar durende opleiding in ziekenhuis of verpleeghuis ge had. Daarna moest zij nog eens een appli catiecursus van tien weken volgen om in de wijk te mogen werken. De wijkziekenverzorgster is daarom be paald niet -„het hulpje" van de wijkver pleegster, al werkt zij wel onder haar leiding. Zij heeft een eigen deskundigheid en ook een eigen verantwoordelijkheid. Op de gebieden waarop zij door de kruis vereniging wordt ingezet is zij zonder meer deskundig. De kruisvereniging hecht grote waarde aan deskundigheid, omdat zij grote waarde hecht aan u. Alle functionarissen van de kruisvereni ging, die regelmatig met het publiek in kontakt komen, worden regelmatig bijge schoold om hun deskundigheid op peil te houden. Daaronder vallen: wijkverpleegsters, districtsverpleegsters, ziekenverzorgsters, artsen, diëtisten, leidsters-docente van kraamcentra, kraamverzorgsters. Aarzel daarom niet uw wijkverpleegster of wijkziekenverzorgster om advies te vragen wanneer u met een probleem zit. Ze weten niet alles, maar wel veel. En als zij zelf geen antwoord voor u weten, weten ze in elk geval wie dat ant woord wel kan geven. En zorgen ervoor dat u het krijgt

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 3