NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Balk en splinter Zeeland Magazine? postbus i - wissenkerke I'41 ANWB-afdeling Zeeland hield jaarvergadering hengelwedstrijd No. 3752 Donderdag 24 maart 1977 80e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse tet.Wissenkerke, Tel 3108, Giro 206882 Abonnementsprijs ƒ17,50 per jaar Franko per post £27,50 per jaar Advertenties 28 ct. per mm., excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Hoofdstuk 7. Wapenstilstand. Vriezen en zijn sekondant zijn vertrok ken. In hun kielzog meenemend Van Splun- teren. Er zal gebeld worden naar bestuurs leden en leden van het oudercomité. Tegen de zin van Vrieze, maar iedereen is het met de redenering van Schoonsma eens, dus er zit niets anders op dan te gaan bellen. Tijdens deze schorsing worden de hoofden bij elkaar gestoken. De beide leraressen, waarvan de een achter in de veertig is en de ander nog een paar jaar ouder, gaan naar de keuken om in ieder geval voor de koffie te zorgen. „Zoeken jullie het voorlopig maar uit," zegt Betsie Döff, le rares Duits, aan wier accent je duidelijk kunt horen, dat ze van origine een Duitse is. „We horen straks wel het resultaat." Een twintig minuten later zit iedereen aan de koffie met koek. Velenberg is erbij gekomen. Ik zit tussen twee vuren in deze kwestie, weet hij. En dat is beslist geen prettige gedachte. Hij zegt: „Van Elkendaal was in zijn zaak; hij is al onderweg. De voorzitter is onbereikbaar; meneer Vrieze is nog steeds aan het bellen." De anderen knikken. Tijdens de gesprek ken tot nog toe is al gebleken, dat er twee kampen zijn. Het ene gedeelte, dat nu niet bepaald gelukkig is met de keuze van de nieuwe wiskundeleraar, wil het hoofd des ondanks in de schoot leggen. Onder het motto: het helpt je toch niets. Die man is nu eenmaal benoemd. Als wij hem weg- bonsjoeren, heeft hij het recht een eis tot schadevergoeding in te stellen. Dat komt natuurlijk in de kranten. En is dat soms bevorderlijk voor het aanzien van onze school? Nee, die kant moeten we beslist niet uit. Het is de grootste groep, die er zo over denkt. De kleinste, waarvoor Schoonsma onbetwist de spreker is en bij wie ook Jan Boode zich heeft gevoegd, is bereid tot een zeker compromis. Die man moet zich in ieder geval behoorlijk kleden en laat hij morgen eerst naar de kapper gaan voor hii woensdag kennis maakt met de leer lingen. Hij zegt: „Mijn eerste indruk is, dat deze man gespeend is van ieder gevoel voor fatsoen, anders doe je zoiets niet. Dat moet hem duidelijk aan het verstand wor den gebracht. Weigert hij, dan zullen we alsnog ons uiteindelijke standpunt bepalen." Betsie en haar collega bepalen zich tot luisteren. Typisch vrouwelijk om zich hier over niet druk te maken. Joke, de lerares, die de meeste vakken onder de knie heeft en zelfs in de vier talen les kan geven, is op school het manusje van alles en voelt er zich prinsheerlijk bij. Zo houd ik alles in één keer goed bij, is haar mening. Haar oordeel over Van Splunteren is: „Hardstikke goedkoop, als je altijd in dezelfde kleren blijft lopen. En de kapper verdient ook geen cent aan hem. Geen wonder, dat die man zo'n mooi huis heeft kunnen kopen en nog wel aan de Kwartellaan." Ze geeft een knipoogje naar Jan Boode, want ze mag hem. Er gaat een vol uur overheen, waarin noch Vrieze, noch de nieuwe leraar zich laat zien. Blijkbaar wordt er druk gebeld. Maar af en toe hoort men toch iemand door de gang lopen, dus het bellen heeft in ieder geval resultaat. Dan gaat plotseling de deur open en Vrieze komt in het gymlokaal. Met in zijn Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Waag een gratis proef nummer aan door G. Fortius kielzog Van Elkendaal, momenteel waarne mend sekretaris. Verder de penningmeester en nog een bestuurslid. Terwijl er eveneens drie leden van het Oudercomité bereikbaar bleken te zijn: twee vrouwen en een man. En tenslotte het corpus delictum: Van Splunteren, trots alles onverstoorbaar. Er worden stoelen aangerukt en een ta feltje. Als iedereen gezeten is, staat Van Elkendaal op. Het is vrijwel meteen stil. Men weet, dat hij een grote zakenman is, die nog niet zo lang in Dopsbergen woont. „Dames en heren," begint hij, de leraren en leraressen één voor één aankijkend. „Het is voor een onverkwikkelijke situatie, waar voor ik hierheen ben geroepen. Het feit, dat men onze nieuwe leraar, de heer Van Splunteren niet voetstoots wil accepteren als collega. Van uw directeur heb ik moeten horen, dat de heer Beynen vertrokken is. Vanwege onze nieuweling. Goed, dat is uiteraard zijn zaak, al schaadt hij er onze school wel mee en zal hij dat niet beseft hebben bij het nemen van zijn in mijn ogen onzalig besluit. Wij zullen desondanks over morgen zonder hem aanvangen. Intussen hebt u alle gelegenheid gehad om deze plotseling gerezen kwestie onder elkaar te bespreken. Alvorens u uw oordeel geeft of uw mening te berde wil brengen, verzoek ik u te willen luisteren naar onze beweeg redenen om de heer Van Splunteren te benoemen. Laat ik in de eerste plaats vast stellen, dat zijn benoeming met nagenoeg volle meerderheid van stemmen in bestuur en oudercomité tot stand is gekomen. In het bestuur was één tegenstemmer en één blanco. Blanco beschouw ik in dit geval ook als tegen. De stemmenverhouding in het bestuur was dus zeven-twee, die in het oudercomité zeven-nul. En waarom wilden wij zo graag meneer Van Splunteren? In de eerste plaats, omdat deze nieuwe leraar meer negens had op zijn examenlijst dan lagere cijfers. Voorts ook omdat hij nummer één was van zijn medescholieren op de S.O.L. Tenslotte vanwege het feit, dat er heel wat kapers op de kust lagen, want meneer Van Splunteren heeft tijdens zijn S.O.L.-opleiding af en toe stage ge lopen in diverse scholen. En voorzover daar vacatures ontstonden, kreeg de heer Van Splunteren verschillende mogelijkheden. Tij dens de vakantie heeft hij onze school gezien en dat heeft onder meer de doorslag gegeven, dat hij onze benoeming aanvaardde. Ik leg er de klemtoon op, dames en heren, dat ik alsnog me gelukkig prijs deze man als wiskundeleraar aan onze school verbon den te hebben. Ondanks uw afwijzende hou ding blijf ik voor honderd procent achter deze man staan en betreur ik het geen moment, dat we hem aangezocht hebben. Zo denk ik er over en zo denken de an deren, bestuursleden en comitéleden, die zo vriendelijk waren om meteen hierheen te komen, er eveneens over. Dat is één punt. Komen we vervolgens op het uiterlijk en de kleding van meneer Van Splunteren." Van Elkendaal loost een diepe zucht. „Da mes en heren, moet dit nu een breekpunt worden in deze moderne tijd? Gaat u eens een kijkje nemen op de andere lagere en middelbare scholen. Het gros der onder wijzers en leraren kleedt zich progressief, als u dat zo wilt definiëren. Maar speelt dat vandaag de dag nog een rol? Is kwa liteit niet als altijd het belangrijkste? Wat doet kleding of een baard of wat dan ook in uw ogen afwijkend is, er dan nog aan toe? Ik had u werkelijk wijzer gedacht. Er is bovendien nog een derde aspect. Met alle bewondering voor uw capaciteiten en kwaliteiten, dames en heren, moet ik toch vaststellen, dat het lerarencorps op onze school aan het vergrijzen is." De man kijkt op een vel papier, dat hij voor zich heeft. „De gemiddelde leeftijd van alle leerkrachten is negen en veertig. Als we nu in aanmer king nemen, dat er de laatste jaren heel wat aan het veranderen is bij het onderwijs, zeker bij het middelbaar onderwijs, dan zal niemand het mij kwalijk nemen, dat we vooral jonge leraren moeten aanstellen, als er vacatures zijn, om het verstoorde even wicht enigszins te herstellen. Wanneer we dan het geluk hebben een bekwame en prettige man als de heer Van Splunteren voor onze school te kunnen aantrekken, moeten we blij en tevreden zijn, dat we overmorgen op deze wijze kunnen starten met onze mooie taak: de kinderen klaar maken voor een functie in het leven. Wat doet het er -dan toe of deze man een C.- en A-tje draagt of een spijkerbroek? Of hij cleanshave is of een'baard draagt? Gaan we ons werkelijk over dergelijke futi liteiten in het jaar 1975 druk maken? Toen ik het telefoontje kreeg van uw directeur, wilde ik het aanvankehjk niet geloven." Het is Schoonsma, die opstaat. „Alle res pect voor uw werkzaamheden, meneer Van Elkendaal, en uw medebestuursleden als mede het oudercomité, maar er moet mij toch één ding van het hart rond deze benoemingsprocedure. Als ik in aanmerking neem, dat een onzer, met name de heer Boode, weken na de officiële benoeming van derden moet horen, dat deze meneer na de vakantie de nieuwe wiskundeleraar zal zijn, dan klopt er iets niet. Nog afgezien van het feit, dat wij als leraren geen enkele stem hebben in het benoemen van nieuwe leerkrachten, stel ik vast dat het bestuur naar welgevallen oude en nieuwe normen hanteert. In de tweede plaats is mij bekend, dat collega Velenberg een poging in het werk gesteld heeft om de heer Van Splun teren te bewegen in ieder geval op school in, laten we zeggen, conventionele kleding te verschijnen, maar op dat verzoek een botte weigering heeft gekregen „Dat is een veronderstelling," valt Van Elkendaal de spreker in de rede. „Waarop baseert u het predikaat „botte weigering"?" Schoonsma wijst naar de persoon in kwes tie: „Het antwoord ziet u daar. Meneer de wiskundeleraar had zelfs niet de beleefdheid enigszins rekening te houden met de ge voelens van zijn collega's. Ik mag tenminste aannemen, dat het bezoek, gebracht door collega Velenberg te zijnen huize mede na- mends de andere collega's geschiedde." „Omgekeerd zou ik kunnen vaststellen, dat u, mijne heren, en misschien ook de dames, geen rekening wensen te houden met de gevoelens van meneer Van Splun teren. Het is namelijk zijn goed recht zich te kleden zoals hij dat wenst." „Dan is het ons goed recht er onze afschuw over uit te spreken!" Het klinkt snijdend uit de mond van de opponent en er volgt een gemompel op. Waaruit evenwel niet op te maken is, of dit in negatieve dan wel in positieve zin is bedoeld. Van Elkendaal is er even door van zijn stuk gebracht. „Dat vind ik een gewaagde terminologie, meneer Schoonsma. Moet ik aannemen, dat u de woordvoerder bent van alle collega's hier?" „Dat weet ik niet; ik spreek in de eerste plaats namens mezelf. Maar ik neem aan, dat ik in deze niet alleen sta." Ditmaal komt Vrieze overeind. Tot nog toe heeft hij zich bepaald tot luisteren en op geen enkele wijze heeft men bij de man een reaktie gezien. Ook niet toen het debat tussen Schoonsma en de waarnemend se kretaris begon. Op kalme toon klinkt de stem van de directeur: „Als we overmorgen op het schoolplein kijken, zullen we zelf kunnen vaststellen, dat meer dan de helft onzer leerlingen, jongens zowel als meisjes, gekleed gaan zoals meneer Van Splunteren zich wenst te kleden. Wat de haardracht betreft, idem dito. Als u allen dit zonder meer accepteert van de leerlingen van der tien tot zestien, soms zeventien jaar, waarom maakt u nu opeens zoveel lawijt, als het een nieuwe, jonge leraar betreft? Mag ik misschien weten, waar u ergens de grens trekt? Op welke leeftijd accepteert u het en op welke zegt u het afschuwelijk te vinden? Bent u het niet met mij eens, meneer Schoonsma, dat u enigszins incon sequent bent?" (Wordt vervolgd). Het aantal caravandiefstallen loopt zien derogen achteruit. De duidelijke teruggang wordt voor 1976 in vergelijking met 1975 geschat op 30 a 50%. Deze mededeling deed drs. D. J. Engelen, directeur Toerisme van de ANWB, op de jaarvergadering van de afdeling Zeeland van de Bond zaterdag 19 maart j.l. in restaurant „Kamperduin" in Kamperland. „Deze niet geringe afname van caravan diefstallen is naar de mening van de ANWB o.a. te danken aan de door de Bond op gang gebrachte publiciteit rond het regis tratiebewijs en de grote aandacht, die werd besteed aan het euvel van caravandief stallen," aldus drs. Engelen. Hij bracht deze opvatting naar voren n.a.v. vragen uit de vergadering over verontrustende berichten over botendiefstallen. Het vraagstuk van de botendiefstallen was één van de vele problemen, waarmede de vergadering de voorzitter, de heer D. F. P. Hoegen, lid van het Dagelijks Bestuur van de ANWB, en drs. D. J. Engelen con fronteerde. Er werd op geanimeerde wijze van gedachten gewisseld over de beweg wijzering, die op sommige punten verbete ring behoeft, de verkeersonveiligheid i.v.m. het toenemend aantal (brom)fietsers, die 's avonds onverlicht op de weg rijden, en het nieuwe kantoor in Middelburg. Over dit laatste deelde de heer Hoegen mede, dat er t.z.t. een nieuw pand zal worden betrokken in de Korte Geere vlakbij de plaats waar het kantoor thans is gevestigd. Op de vergadering werd tot lid van de Bondsraad gekozen, ir. D. F. Vos uit Mid delburg, ir. A. L. Smit uit ICloetinge en ing. P. van der Maas uit Kats. Voor her benoeming als afdelingsconsul en plv. afdelingsconsul werden resp. voorgedragen de heren F. G. Sprenger uit Oostkapelle en K. van Everdingen uit Vlissingen. Tot slot van de vergadering nam de afdelingsconsul, de heer Sprenger, afscheid van de heer Hoegen i.v.m. het feit dat hij eind van het jaar als bestuurslid zal aftreden i.v.m. het bereiken van de daar voor gestelde leeftijd. „Wat u gedaan, hebt voor de ANWB is bijzonder", aldus de heer Sprenger, die zijn woorden vergezeld liet gaan van een stoffelijke blijk van waardering. Op zaterdag 19 maart 1977 was het weer dik in orde met de vangsten, toen de 3e competitiewedstrijd van de N.-Bevelandse hengelsportvereniging gehouden werd in de Oosterschelde nabij Colijnsplaat. Er waren 65 deelnemers die allen één of meer vissen boven water wisten te halen. Dat het bijna de gehele wedstrijd zachtjes re gende, was voor de controleurs niet zo prettig, omdat zij de kaarten maar amper droog konden houden nu er zoveel ge schreven moest worden. Niet minder dan 342 bovenmaatse en 367 ondermaatse vissen kwamen er boven water. Er was ruim 38 kg bovenmaatse vis gevangen, die 59.315 wedstrijdpunten opleverden. Er waren 18 mooie prijzen be schikbaar en een z.g. poedelprijs voor die deelnemer, die inplaats van een vis een lange paal van 6 meter aan zijn onder lijntje te pakken kreeg. De prijswinnaars waren: 1. I. Lamse, Colijnsplaat 2175 pnt. 2. C. v. d. Moere, Colijnsplaat 1875 pnt. 3. J. Bouterse, Colijnsplaat 1855 pnt. 4. Mevr. Veldhuis, Colijnsplaat 1820 pnt. 5. F. Sonnenschein, Wuppertal 1760 pnt. 6. A. G. de Waard, Colijnsplaat 1670 pnt. 7. P. M. Kastelein, Geersdijk 1630 pnt. 8. R. Veldhuis, Colijnsplaat 1525 pnt. 9. W. J. Mennes, Berpen o Zoom 1490 pnt. 10. J. J. de Haze, Kamperland 1470 pnt. 11. J. P. Minnaard, Wissenkerke 1445 pnt. 12 M. G. de Smit, Kamperland 1445 pnt. 13. H. Filius, Colijnsplaat 1420 pnt. 14. J. J. Lamse, Colijnsplaat 1395 pnt. 15. J. Minnaard, Wissenkerke 1390 pnt. 16. A. J. Provoost, Goes 1370 pnt. 17. H. de Pan, Kamperland 1365 pnt. 18. Adr. Kastelein, Geersdijk 1365 pnt. 19. L. Meulenberg, Kamperland Poedelprijs Na afloop reikte de voorzitter P. v. d. Vreugde uit Kamperland in café „Juliana" de prijzen uit. Hij zei, dat hij ook nu weer goed tevreden was met de vangsten van deze middag. Hij deelde verder mede, dat bij de volgende wedstrijden die op de folder staan, er rekening mee moet ge houden worden, dat deze in verband met invoering van de zomertijd allen een uur later beginnen. Aan de vele aanvragen om een maaltje vis mee te kunnen nemen, kon het bestuur ruimschoots voldoen, om dat er genoeg vissen aanwezig waren. De volgende wedstrijden worden gehou den op: 16 april 1977, inschrijven vanaf 12.30 tot 13.30 uur, vissen vanaf 14.00 tot 16.30 uur; 19 mei (Hemelvaartsdag): vrije wedstrijd ook voor niet-leden, in schrijven vanaf 13.30 tot 14.30 uur, vissen vanaf 15.00 tot 17.00 uur. Inschrijven en prijsuitreiking in café „Juliana" te Colijnsplaat. Kruiswoardpaxzel no. 518 Horizontaal: 1. woeste grond - 6. vrucht 10' zangnoot - 11. lijf - 14. deel van een schip - 16. deel van een huis - 17. zangnoot 18. lengtemaat (afk.) - 19. aanw. vnw. 20. wilddief - 23. militair (afk.) - 25. ge wicht (afk.) - 26. compagnon (Eng.) - 27. spil - 29. lidwoord - 30. palm - 32. bijwoord 33. het romeinse rijk (lat. afk.) - 34. plas 36. uitroep - 38. Duits pers. vnw. - 40. dapper - 41. voorzetsel - 42. kledingstuk 43. kreet - 44. stofmaat - 45. moesplant 47. pl. in België - 49. pl. in Denemarken 51. werelddeel - 52. heilige (afk.) - 53. zang noot - 54. deel v. d. dag - 56. deel v. e. Fr. ontkenning - 57. schuifbak - 59. gemalin v. Aegir - 61. in orde (afk.) - 62. ambtshalve (Lat. afk.) - 64. slim - 68. vette vloeistof 70. voegwoord - 71. jongensnaam - 72. vleesgerecht - 74. troefkaart - 75. klein kind - 78. gek - 79. deel van een kleding stuk - 80. plaats in België. Verticaal: 1. gazen raam - 2. geestdrift 3. inhoudsmaat (afk.) - 4. verlangt - 5. Technische Hogeschool (afk.) - 6. vrouw 7. vreemde munt (afk.) - 8. hetzelfde - 9. hoofddeksel - 10. kledingstuk - 12. ontspan- ningsbedrijf - 13. eenheid van elektrische stroomsterkte -15. keukengerei - 20. natuur- kundeterm (afk.) - 21. ons inziens (afk.) 22. rondhout - 24. zweefrek - 25. dikke stok - 28. berghol - 29. myth, figuur - 31. uitroep - 35. goud (Fr.) - 37. afgemat - 39. boom - 40. verhoogde toon - 46. onmeetbaar getal - 47. couplet - 48. plaats in Gelderland 50. windrichting (afk.) - 51. jongensnaam 55. edel - 58. N.V. (Duits) - 60. van het lopende jaar (afk.) - 61. voorzetsel - 63. bergplaats - 65. plaats - 66. paradijs - 67. wederhelft - 69. koeienmaag - 73. inhouds maat - 75. titel (afk.) - 76. bolgewas - 77. N.V. (Fr.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 517 Verticaal: 1. broos - 2. rm Horizontaal: 1. berg - 3. palet - 8. aria 11. moeilijk - 13. of - 15. au - 16. ot - 18. de - 19. oeral - 20. wat - 22. roten - 23. si 24. modinette - 27. ed - 28. ts - 30. ut 31. Ie - 32. on - 34. ui - 36. re - 38. geld 39. sleur - 40. waal - 41. st - 42. ic - 43. mt 44. eo - 46. en - 47. kk - 49. aa - 50. parlement - 55. op - 57. brood -® 58. mis 59. oeros - 60. es - 61. pe - 62. dl - 63. na 65. rotonde - 71. leek - 72. kolos - 73. loom. 3. po - 4. ae 5. liaan - 6. el - 7. tij - 9. rk - 10. arend 11. mulo - 12. kort - 14. feit - 15. aam 17. toe - 18. deen - 20. wit - 21. tel - 25. duister - 26. terrine - 29. salet - 32. opank 33. ego - 35. ven - 37. elk - 43. Mars 45. olm - 46. ems - 48. koon - 49. abeel 50. pop - 51. ader - 52. eivol - 53. node 54. tel - 56. psalm - 64. ie - 66. ok - 67. to 68. no - 69. ds - 70. zo.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 1