NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Hengelwedstrijd Balk en 0 splinter II houdt nu het meest geleien blad ou tëoord-Beveland in handen Zeeland Magazine? No. 3750 Donderdag"! 0 maart 1977 80e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3>08, Giro 206882 Abonnementsprijs ƒ17,50 per jaar Franko per post f27,50 per jaar Advertenties 28 ct. per mm., excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON „Onze vereniging was toch geweldig? Zo goed als maar mogelijk is tussen een man en een vrouw. Ik wil je niet meer kwijt, Eefje. Dat uit elkander gaan is onzin; ik weet, dat jij van me houdt en ik doe het van jou. Mij dunkt, dat moet je toch wel ontdekt hebben in de tijd, dat we op elkaar aangewezen waren. De narigheid, die momenteel door de wraakneming van mijn vrouw is ontstaan, is tenslotte maar tijdelijk. Het beste is, dat je thuis open kaart speelt. Ik snor wel ergens een huis op, dat is echt geen probleem. Misschien een kwestie van één of twee weken. Dan installeer ik me, begin daar mijn praktijk en als ze desondanks in het ziekenhuis moeilijkheden maken, neem ik daar mijn ontslag en leg me weer helemaal op mijn praktijk toe. Dan kom je bij mij. Als de scheiding er door is, trouwen we en zullen wij gelukkig zijn. Denk er maar eens goed over na. We kunnen samen kinderen heb benwe gaan veel van elkaar houden, liefjeeven spitsroeden lopen thuis maar als ze bemerken, dat je doorzet, gaan ze er immers wel mee akkoord? Wil ik meegaan naar je huis? Je zegt het maar; op mij kun je natuurlijk helemaal reke nenKindhet komt zo vaak voor in het leven, dat een huwelijk mislukt en een der partijen een ander ontdekt, waar mee hij of zij een nieuw leven begint..." Eefje weet: als hij zo praat en me kust en liefkoost, ben ik nergens meer. Natuurlijk houd ik nog van hem, al had ik een morele kater na die bewuste nacht. Temeer ook, omdat die vrouw beneden in het hotel ons zat op te wachten. Hoe ter wereld is ze achter onze escapades gekomen? Verraden werk soms? Van iemand uit het zieken huis? Jaloezie? Alles is immers mogelijk. Hoewel ze wil doorzetten ons leeftijds verschil is ook te groot en eigenlijk heb ik al spijt, omdat ik toegegeven heb met je mee te gaan naar Rotterdam die dag weet Bram Varssen het meisje zo te be werken, dat ze belooft er nog eens over na te denken. Zoals hij de toekomst uit- stippeld, ziet die er inderdaad wat hoop voller uit. Temeer omdat nu wel vaststaat, dat zijn vrouw wil scheiden, coüte que coüte. Als hij weer een huis heeft en ge scheiden is, ja, dan zou ze met hem kunnen trouwen. Inderdaad. Maar houdt ze echt voldoende van hem om zijn vrouw te worden? Ze moet er echt eerst nog eens rustig over nadenken. De volgende dag laat Bram koffers en kist weghalen uit de Kwartellaan nummer 17. Met veel verontschuldigingen: een ver gissingindien u kosten hebt moeten maken, zegt u het en het wordt vergoed... Nogmaals mijn verontschuldiging Jan Boode leest het korte briefje van dokter Varssen en geeft de chauffeur van de besteldienst toestemming de zeven collies uit de schuur te halen. Maar in zijn ach terhoofd is een belletje gaan rinkelen ergens ziet hij nu een verband tussen het feit, dat Eefje in het ziekenhuis werkt en die dokter Varssen eveneens. Ze zal toch nietmaar dan verwerpt hij meteen deze gedachte. Nee, zoiets doet zijn doch ter natuurlijk niet. Maar misschien heeft ze de schijn tegen zich gehad. Ze is immers vriendelijk tegen iedereen? Als ze dat ook tegen die arts is, kan een ander daaruit bepaalde gevolgtrekkingen maken, die er natuurlijk helemaal niet zijn. Nu ja, als door G. Fortius Eefje het komende weekeind thuiskomt, wil hij haar er toch eens over polsen. Ze zal vrijdagavond er wel zijn, veronderstelt de man. Er komen die volgende dag nog drie mensen voor dokter Varssen. Jan legt ge duldig uiteen, dat het een fout is en advi seert ze kontakt op te nemen met het oude adres. Iets anders kan hij immers niet doen. Stom, dat hij aan die man van de besteldienst vergeten heeft te vra gen naar het eigenlijke adres van die arts; had hij de mensen daarheen kunnen sturen. Vrijdagsavonds barst in huize Boode de bom. Eefje heeft al haar moed bij elkaar gegrabbeld en besloten open kaart te spe len. Als ik ga liegen, komen ze er thuis op de een of andere manier toch wel achter je hebt het gezien met mevrouw Varssen; de verrader is er altijd wel bij en dan maak ik het eerder erger dan beter. Dus vertelt' ze zo rustig mogelijk, dat dokter en mevrouw Varssen gaan scheiden en zij in de toekomst met hem gaat trou wen. Het korte relaas wordt verteld in tegenwoordigheid van Liset en Tanja. Albert is nog steeds in Amsterdam; zelfs in de vakantieweken studeert hij. Tanja kijkt haar zuster ontzet aan. Zelf heeft ze ook een probleem, maar dat ziet er wel anders uit. Nooit achter haar zuster gezocht, dat ze de man van een andere vrouw zou aftrog- geleen, want daar komt het zo ongeveer wel op neer. Liset daarentegen kijkt met bewondering naar haar zuster. Die durft even! Pikt zo maar een dokter weg en gaat er straks ook nog meer trouwen. Ze heeft op haar lippen om te vragen: is-ie knap? Heeft-ie geld? Maar ze begrijpt, dat dit niet het juiste moment daartoe is, dus blijft ze zwijgen. Vader en moeder Boode zijn ontzet. Eefje krijgt een regiment verwijten, waarin be paalde superlatieven worden geuit: schan- daligeervergetenzoiets doet een nette jonge vrouw nietdat je je niet schaamtdat je het niet meteen uit gemaakt hebten zo voort. Eefje laat gelaten de fiolen des toorns over zich uit storten. De stemming in huis is ermee geheel bedorven. Ze voelt het. Hoewel ze vrij is tot zondagmorgen, besluit ze terug te keren naar het zusterhuis. Eerst thuis maar laten betijen, denkt ze. Na een koel afscheid gaat ze naar de gang. Liset, die al naar haar kamer is gegaan, zakt geruis loos weer naar beneden als ze bemerkt, dat haar oudste zus weggaat. Haastig fluis tert ze Eefje toe: „Ik heb bewondering voor jeen ik wens je gelukNiks van aantrekken, wat de mensen zeggen... enneik vind je zo!" Ze steekt haar duim omhoog, knipoogt nog een keer en gaat dan weer snel naar boven. Eefje glim lacht, als ze de buitendeur achter zich dichttrekt en de weg inslaat naar het zus terhuis. De spontane uiting van haar jong ste zusje heeft haar in ieder geval een riem onder het hart gestoken. Haar gang is lichter als toen ze naar huis liep. Al blijven de door haar ouders uitgesproken verwij ten wel aan haar knagen. Hoofdstuk 6. De eerste schoolstrubbelingen. Juli verstrijkt, augustus komt met regen. Het weer is ineens omgeslagen. Jan Boode studeert. Dat is eigenlijk zijn hobby. Hij heeft van Peter Velenberg een drietal boe ken gekregen om door te nemen. Een soort zoethoudertje, weet hij. Om hem zo mo- Op zaterdag 5 maart 1977 werd in de Oosterschelde in de omgeving van Colijns- plaat de 2e competitiewedstrijd gehouden, die door de Noord-Bevelandse hengelsport vereniging was vastgesteld. Er waren dit maal 64 deelnemers, die aan deze wedstrijd deelnamen. De zeer goede vangsten die op 19 februari 1977 werd behaald, waren ditmaal nog beter, zodat de wens van de voorzitter P. v. d. Vreugde, gedaan bij de prijsuitreiking op 19 februari 1977 in vervulling was gegaan. Door de vrij sterke wind was het verblijf aan de zeedijk niet zo aangenaam, maar er was niemand die daar een opmerking gelijk wat gunstiger te stemmen voor wat betreft de nieuwe collega. Met stroop vang je meer vliegen dan met azijn. Velenberg weet, dat Jan Boode indertijd werd gepas- seerd voor wat de plaatsvervanging van de directeur betreft. En men hem koos. Op de een of andere wijze heeft dit hem een onprettig gevoel bezorgd. Medelijden is i misschien een te sterk woord, maar begrip voor de grote teleurstelling, die het voor Jan Boode geweest moet zijn toen hij op het laatste ogenblik gepasserd werd, heeft t hij wel gehad. En een zeker ontzag. Wetende j dat de man hem in die eerste tijd na de benoeming niet vriendelijk gezind was. j Velenberg is de man van de compromis sen. Er is nooit een probleem zo groot of het is wel op de een of andere wijze op te lossen. Waarschijnlijk is hij mede hier door verkozen boven Jan Boode, die toch ongetwijfeld capaciteiten bezit. Hij voorziet weliswaar wat moeilijkheden op de dag, dat de collega's kennis kunnen maken met Van Splunteren, de nieuwe wiskunde-Ieraar, maar dat is van tijdelijke aard. Men zal er op de duur aan gewend moeten raken. Als hij nu eens gaat praten met Van Splunteren en hem het dreigende probleem uiteenzet, welke hij met zijn dracht kan veroorzaken, is er misschien ook nu een gulden middenweg te vinden. Maar Van Splunteren blijkt een persoon lijkheid te zijn; tot geen enkele tegemoet koming bereid. „De tijd is al lang voorbij, collega, dat de kleren de man maken. Dat bijvoorbeeld de heren typo's van de Lands drukkerij in Den Haag met de hoge hoed op en in een geklede jas naar hun werk gingen. En minachtend neerkeken op alle andere grafische werkers. De politie heeft zomers met het warme weer geen knel- uniformen meer aan, maar loopt in een luchtig overhemd. In de kerk zitten ouder lingen en diakenen zomers ook in vlotte, luchtige kleren, dan in het zwart en ge streept zoals vroeger. Bij de predikanten raken de toga's van lieverlee eveneens in onbruik. Ik kleed me, zoals mij dat goed dunkt en u zoals u dat wilt. Dat is een kwestie van persoonlijke vrijheid en die laat ik niet aantasten. Door niemand. Neem me niet kwalijk, dat ik het zo scherp stel, maar als ik van het begin af aan bepaalde concessies doe, ben ik nergens meer. Men heeft mij te accepteren zoals ik ben. Ik doe me vast niet mooier of slechter voor. Ik geef les en maakt 't wat uit of ik dat doe in spijkerpak of kostuum met over hemd?" Velenberg glimlacht. „Er is ook nog een middenweg. Bent u van plan het daad werkelijk op de spits te drijven?" „Geen sprake van. Ik vrees, dat mijn toekomstige collega's dit van plan zijn, want iets dergelijks meen ik uit uw woor den te moeten opmaken. Waarvoor komt u anders hier?" Velenberg zit met deze vraag enigszins in zijn maag. „Natuurlijk in de eerste plaats om persoonlijk kennis te maken," is zijn antwoord. „Uw naaste buurman is ook een collega: Jan Boode; hij doceert Frans." „Ik heb zoiets gehoord. We zullen elkaar wel ontmoeten op de school. Ineke en ik zijn tevreden met elkaar. Ik ben lid van een dispuut en als ik zin heb in een be hoorlijke conversatie ga ik daar een middag of een avond heen. Tenslotte heb ik mijn liefhebberij." De man wijst naar een paar schilderijen, die in de kamer hangen. Velenberg kan een mooi doekje bewon deren. Hij heeft er al met een half oog naar gekeken. Het is ongetwijfeld verdien stelijk werk. „U schildert dus?" De man knikt. „Een soort hartstocht van me, wat doe je er aan? Ik was graag naar de academie gegaan, maar mijn vader buit te mijn wiskundeknobbel uit en stuurde me van de Havo naar de S.O.L. Hij zei: als je eenmaal leraar bent, heb je in de va kanties zeeën van tijd en als je dan nog met alle geweld schilder wilt worden, heb je in ieder geval een vak om op terug te vallen, als dat nodig is om brood te verdienen. Achteraf bekeken was dat een heel verstandig besluit van mijn vader." (Wordt vervolgd). over maakte. Men had nu geen tijd om een praatje te maken. Men zag de deel nemers nu geregeld met de gevangen vissen heen en weer lopen- naar de controleurs. Deze hadden het er deze middag maar erg druk mee, temeer omdat zijzelf ook meevisten en er druk gemeten en geschreven moest worden. De vangsten waren er dan ook naar. Na afloop bleek dat er niet minder dan 374 bovenmaatse en 349 ondermaatse vissen gevangen waren. Er waren nu 11 boven maatse en maar liefst 99 ondermaatse vissen meer gevangen dan bij de le com petitiewedstrijd. Bijna 43 kg bovenmaatse vissen die in totaal 66.630 wedstrijdpunten opleverden. Pechvogels behoefden er nu niet genoteerd te worden. Wel waren er 17 prachtige prijzen te verdelen, die tenslotte ten deel vielen aan: 1. C. P. v. d. Moere, Colijnsplaat 2845 pnt. 2. J. M.-v/d Guchte, Colijnsplaat 2495 pnt. 3. H. de Pan, Kamperland 2370 pnt. 4. Ph. Leendertse, Kamperland 2345 pnt. 5. W. Zwemer, Kamperland 2260 pnt. 6. W. v. d. Vreugde, Kamperland 2140 pnt. 7. J. Bouterse, Colijnsplaat 2005 pnt. 8. H. d. Engelsman, Colijnsplaat 1930 pnt. 9. A. G. de Waard, Colijnsplaat 1925 pnt. 10. J. P. Minnaard, Wissenkerke 1850 pnt. 11. J. Provoost, Colijnsplaat 1850 pnt. 12. Ed. de Kam, Kamperland 1685 pnt. 13. J. Kastelein Az., Geersdijk 1615 pnt. 14. C. v. Oosterhouü, Eindhoven 1585 pnt. 15. J. J. Lamse, Colijnsplaat 1550 pnt. 16. L. de Visser, Kamperland 1480 pnt. 17. J. Lamse, Cplijnsplaat 1410 pnt. Door de voorzitter P. van de Vreugde werden na afloop in café „Juliana" te Colijnsplaat de prijzen uitgereikt. Hij zei, dat hij erg tevreden was over de uitslag van deze wedstrijd aangezien er ditmaal, Kruiswoordpuzzel no. 516 Horizontaal: 1. getij - 3. onvruchtbaar - 6. mak - 8. godsdienst (afk.) - 10. vulkaan- inhoud - 11. wondvocht - 14. vette vloeistof 15. vaartuig - 17. verstand - 19. metaal 21. draak - 23. gek - 25. ik - 27. verhoogde toon - 28. rivier in Rusland - 30. dappere 33. aantal van een druk - 35. Eng. telwoord 36. niet vochtig - 39. bijb. naam - 40. de oudere (afk.) - 41. plek - 42. vorm van lopen - 43. bijwoord - 44. sportterm 46. boom - 48. smalle weg - 50. slaaf - 52. kleurloze - 55. ik - 56. zelfkant - 58. Org. der Ver. Naties (afk.) - 59. schrijfbehoefte 61. vogel - 64. deel van het hoofd - 66. water in Zeeland - 67. stijgwerktuig - 69. prachtig - 70. rang - 72. geestdrift - 74. bestaat - 75. hoefdier - 76. vis - 77. vogel. Horizontaal: 2. flik - 5. spin - 8. esp - 10. gaai - 12. esse - 14. eest - 16. ar - 17. nuit - 19. egel - 21. as - 23. mikt - 25. aera - 27. kalm - 29. rem - 30. aalt - 32. giek - 34. acht - 36. uier - 38. t.a.t. - 40. mama - 42. ooit - 44. moer - 46. Ed 47. kalk - 49. elan - 51. is - 53. Aken 55. Emma - 57. zeep - 59. KMA - 60. Nora - 62. voet - 64. lood - 66. arak 68. rat - 70. lift - 72. oase - 74. keel 76. fl - 77. tulp - 79. spet - 81. Ot 83. soos - 85. iets - 87. open - 89. Lek 90. Arno - 91. vink. volgens hem, nog meer gevangen was dan bij de vorige wedstrijd. Hij hoopte dat dit voorlopig zo büjven zou en deelde mede dat de volgende com petitiewedstrijd gehouden zal worden op zaterdag 19 maart 1977 weer op dezelfde tijd en plaats. Inschrijven in café Juliana van 12.00 tot 13.00 uur. Vissen vanaf 13.30 tot 16.00 uur. EERSTE KAMERLID IN KAMPERLAND Op vrijdag 18 maart a.s. spreekt dhr. J. Mol uit Middelburg, lid van de Eerste Kamer, voor de P.v.d.A.-afdeling Noord- Beveland in het restaurant van het recreatie centrum „De Schotsman" te Kamperland. De onderwerpen zijn: bestuurlijke her indeling, energiepolitiek en vólkshuisvesting. Hier krijgt u dus de kans om te praten en te discussiëren over o.a.: Hoe groot of klein zou u uw gemeente willen zien? Kernenergie, ja of nee? Huisvestings- en huürproblemen? Deze avond begint om 19.30 uur en is voor een ieder toegankelijk. Verticaal: 1. stofmaat - 2. Ind. eiland - 3. deel van een huis - 4. plaats in Amerika 5. Fr. voegwoord - 6. deel van een trap 7. afgemat - 8. plaats in Italië - 9. pers. vnw. - 12. deel van de mond - 13. delfstof 16. godheid - 18. lekkernij - 19. stapel 20. edelgas - 22. bergplaats - 23. keer - 24. watering - 26. komiek - 29. klapperen 31. romp - 32. nobele - 33. bouwk. term 34. in de verte - 37. danskoor - 38. oud (Eng.) - 45. in aanzien houden - 47. meisjesnaam - 49. koraaleiland - 50. gewas 51. doelpunt - 53. ingekerfd hout - 54. kostbare stof - 56. naar beneden - 57. feestkleding - 60. godheid - 62. bestuurder van Venetië - 63. opera - 65. land in Azië 66. baardje - 68. sekonde - 69. zangnoot 71. klaar - 73. voorzetsel. Verticaal: 1. aga - 2. fa - 3. link - 4. kei 5. ss - 6. peer - 7. nee - 8. es - 9. stal 11. arme - 13. stal - 15. elke - 18. Utah 20. gag - 22. smet - 24. Iman - 26. etui 28. akte - 29. Rome - 31. atol - 33. Irma 35. cake - 37. item - 39. Arie - 41. Adam 43. oker - 45. onze - 48. anno - 50. lava 52. spit - 54. kalf - 56. Maas - 58. etre 59. kolf - 61. odol - 63. Okke - 65. Otto 67. rest - 69. aloe - 71. Ilse - 73. apin 75. Eton - 78. USA - 80. PSV - 82. tno 84. ok - 86. eo - 88. pk. Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag een gratis proef nummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE Oplossing kruiswoordpuzzel no. 515

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 1