NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD DD Balk en splinter II houdt nu het meest geleien blad op Noord-Beveland in handen rm Pijnstillende middelen zijn niet ongevaarlijk Zeeland Magazine? No. 3749 Donderdag'3 maart t977 80e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3<08, Giro 206882 Abonnementsprijs ƒ17,50 per jaar Franko per post f27,50 per jaar Advertenties 28 ct, per mm., excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Nee, er is verder niets. Tenminste voor lopig niet. Dokter Varssen kan weer aan het werk gaan, maar dokter Varssen heeft zo ongeveer zijn dienst er op zitten en gaat zich verkleden. Ondertussen werken zijn hersens. Dat dreigt een schandaal te worden. Joost mag weten, wat Elien nog meer in haar schild voert; ze is er gemeen genoeg voor. Bram Varssen heeft even gelegenheid zus ter Boode terzijde te nemen. „Er staan een paar rot-advertenties in de krant vanavond; wraakneming van mijn vrouw. Hoe laat ben je klaar?" Eefje schrikt. „Wat dan? Wat staat er in de krant?" „Lees dat zelf maar. Hoe laat is je dienst afgelopen?" „Zeven uur". „Ik sta om zeven uur om de hoek met de wagen," zegt hij op besliste toon. „Moe ten we samen maar overleggen, wat we moeten doen. Voor mezelf kan het me weinig schelen, maar jij kunt er door in moeilijkheden komen en dat wil ik niet." Eefje is ongerust, als ze weer teruggaat naar haar afdeling. Ze begrijpt er niet veel van maar neemt aan, dat het verband houdt met vorige week. Toen ze twee dagen met Bram op avontuur is geweest. In het westen. De grote schrik, toen ze die vol gende morgen samen met Bram naar be neden liep om te gaan ontbijten en daar in de lobby van het hotel Brams vrouw zat. Met een man. Die een foto maakte en daarna snel verdween. De schaamte, de scène en daarna het overhaaste vertrek zonder te hebben ontbeten. Natuurlijk was die vrouw al enige tijd op de hoogte van het feit, dat zij met haar man een ver houding had. Wie weet, hoe vaak ze ons al geschaduwd heeft, dacht Eefje. Nu heeft ze een bewijs van de ontrouw van haar man, maar dat ze op een andere manier nog eens wraak zou nemenAls ze er in het ziekenhuis maar geen moeilijkheden door krijgt, want een verhouding tussen een verpleegster en een dienstdoende arts wordt onder geen beding getolereerd. Dat betekent zeker ontslag op staande voet en z° wil haar eigen carrière er niet voor op de weegschaal leggen. Dat is de hele affaire met Bram niet waard. Ze heeft er al spijt van, dat ze toegegeven heeft om twee dagen met hem uit te gaan. Naar een hotel. Met alle konsekwenties daaraan verbonden. Ze moet er vanavond meteen een eind aan maken. Bram is intussen naar zijn woning ge weest, maar die is hermetisch op slot en op zijn bellen doet niemand open. Of zijn vrouw al of niet aanwezig is, kan hij niet ontdekken, want de garage is ook op slot. Of haar wagen er al of niet in staat, kan hij evenmin zien. De buren beginnen nieuws gierig te worden, als ze hun buurman rond zien stuntelen, dus hij stapt weer in zijn wagen en rijdt naar de dichtstbijzijnde telefooncel en belt. Elien blijkt wel thuis te zijn en deelt hem kort en bondig mee, dat ze hem niet meer binnenlaat. „Je hebt immers een plaatsvervangster opgedoken? Ik heb je nieuwe adres al in de krant gezet, zodat ik ook geen patiënten van jou meer hier aan de deur krijg. Je eigendommen heb ik naar de Kwartellaan laten brengen. In de woning van je geliefde. Ik neem aan, dat ze je daar wel met open armen zal ontvangen. Als je nog meer wilt weten, Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag een gratis proef nummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE door G.^ Fortius stel je je maar in verbinding met mijn advokaat. Misschien mag ik je er opmerk zaam op maken, dat ik het huis heb ge kocht en dat we niet in gemeenschap van goederen waren getrouwd? Onder de ge geven omstandigheden heb ik^het volste recht je op straat te zetten en dat heb ik dan bij deze gedaan. Verder heb ik niets meer te zeggen en na het gebeurde in Rotterdam wil ik niets meer met je te maken hebben." Klik. Bram begrijpt; ze heeft opgehangen. Ik had het eigenlijk kunnen verwachten: dit is haar wraakneming, omdat ik een slip pertje heb gemaakt met Eefje., Hij stapt weer in zijn wagen en rijdt weg. In het centrum koopt hij een krant en gaat ermee terug naar zijn auto en vouwt de krant open. Leest nog eens beide annonces. Het eerste, wat hij nu moet doen is zo spoedig mogelijk een onderkomen zien te vinden. Naar de Kwartellaan gaan is er natuurlijk niet bij. Dat zal de woning van Eefje wel zijn. Elien heeft zijn spullen er al heen laten brengen. Wat een rotstreek. Maar het lag eigenlijk voor de hand, dat ze ook op Eefje wraak zou nemen. Nu komen haar ouders er ook achter. De advertenties hebben al gevolgen. Om zeven uur, als Jannie Boode met haar doch ters aan het afwassen is en Jan de krant leest, wordt er gebeld. Jan gaat naar voren en ziet een man op de stoep staan, als hij de deur geopend heeft. „Dokter thuis?" vraagt de man. „Wat zegt u?" is de weervraag van Jan Boode. „Of de dokter thuis is. Dokter Varssen. Dit is toch zijn nieuwe adres? Het staat tenminste in de krant. Mijn vrouw is weer ingestort; ik wou graag, dat de dokter meteen kwam. Ik kon uw telefoonnummer niet vinden, vandaar dat ik zelf kom." Het klinkt Jan Boode allemaal als latijn in de oren. Maar op kalme toon vraagt hij: „Bent u niet in de war, meneer? Hier woont geen dokter." De man doet een paar passen terug en kijkt op de gevel. „Zeventien, dat is toch hier? Kwartellaan 17? Er stond vanavond in de krant, dat dokter Varssen verhuisd is naar Kwartellaan 17." Jan schudt zijn hoofd. „Dat moet een vergissing zijn of een fout. Hier is geen dokter komen wonen en bij mijn weten nergens hier in de laan." „Eigenaardig." De man op de stoep denkt na. „Dan zal ik nog maar eens naar het oude adres bellen. Sorry, dat ik u lastig viel, maar het is mijn vrouw, begrijpt u?" Jan knikt beleefd en ziet de man weer teruggaan naar zijn wagen. Als deze weg rijdt, gaat er ergens een lichtje branden in zijn hoofd. „Dokter Varssen" zei die man. Moet volgens hem en een advertentie in de krant verhuisd zijn naar Kwartellaan 17. En die zes koffers en de kist hadden alle dezelfde naam op de labels staan: A. Vars sen. Hoe rijmt het een met het ander? Hij loopt terug, naar de kamer en neemt de krant op. Zoekt in de advertentiekolommen en vindt dan eindelijk beide advertenties. Die hij leest en waarvan hij maar weinig begrijpt. Dat Kwartellaan is een vergissing, dat staat wel vast. Iemand heeft een fout gemaakt. Die koffers en zo moeten hele maal niet hier zijn. Is er een andere straat of laan, die een beetje op de naam Kwartel lijkt? Ja, er is ergens in de stad ook een Barteldsstraat. Genoemd naar een vroegere burgemeester. Best mogelijk, dat het alle maal daar moet zijn. Om half negen die avond gaat er weer een bel. Men zit in de kamer naar de televisie te kijken: Jan, Jannie en Liset. Tanja is tegenwoordig meer bij haar vriend dan thuis, want hij heeft nu ook vakantie. Jan komt overeind. Er staat een vrouw op de stoep met een kind. „Dokter thuis?" vraagt ze. „Mijn zoontje heeft weer zo'n astma-aanval. Ik moest de dokter waarschu wen, als het terugkwam Jan legt op geduldige toon uit, dat het op een vergissing berust. „Waarschijnlijk een fout in de advertentie, mevrouw, want hier is geen dokter Varssen gekomen. Probeert u het nog eens op het oude adres, ja? Het spijt me voor u en dit kind, dat ik u niet kan helpen Terug in de kamer zegt hij op geprikkelde toon: „Ik hoop, dat het zo niet blijft; dit is de tweede vanavond al, die die dokter Varssen moet hebben. Wel eens gehoord van die man?" vraagt hij. En dan weet Liset te vertellen, dat er ene dokter Varssen in hetzelfde ziekenhuis werkt als Eefje. Ze heeft wel eens wat over hem verteld. Men wordt er niet veel wijze van. Nog is er niemand, die het een met het ander weet te combineren. Dat de oudste dochter een liaison heeft gehad met de bewuste arts, komt natuurlijk bij niemand op. Jan denkt enkel: als er morgen weer mensen komen voor die dokter Varssen, ga ik naar de krant. Moeten ze een rectificatie opnemen, want dit wordt toch te gek. Diezelfde avond maakt Eefje de man in de auto duidelijk, dat ze spijt heeft van het gebeurde in het hotel in Rotterdam. „Ik had verstandiger moeten zijn, maar ja,.je betekent natuurlijk iets voor me, anders zou ik er nooit in toegestemd heb ben. Het was dom en onverstandig, maar er is misschien nog niets overboord. We gaan vanaf vanavond weer ieder onze eigen gang. In het ziekenhuis proberen we elkaar zoveel mogelijk te vermijden en jij stelt pogingen in het werk je te verzoenen met je vrouw. Mij dunkt, dat moet toch mo gelijk zijn. Als je wilt, zal ik je vrouw bellen, mijn excuses aanbieden voor het gebeurde en zeggen, dat jij er ook spijt van hebt. Dat je niets liever wilt dan terugkeren en een nieuw leven beginnen. Mij dunkt, als ze je niet onverschillig is, komt het best in orde." Maar daar wil Bram Varssen helemaal niets van weten. Hij zet klaar en duidelijk uiteen, dat zijn huwelijk eigenlijk al een paar jaar een farce was. „We waren gewoon op elkaar uitgekeken. Dat komt in meer huwelijken voor. Elien leeft enkel voor haar praktijk, haar werk. Dat is natuurlijk erg mooi, maar er is ook nog zoiets als een privéieven en zeker als je met elkaar ge trouwd bent. De uiteindelijke schuld van ons uiteen groeien ligt bij Elien; ik ben ervan overtuigd, dat ik nooit tekort geschoten ben in mijn plichten als echtgenoot, zulks in tegenstelling tot Elien. 'Nu moet ze me niet achteraf gaan verwijten, omdat ik bij jou terugvond, wat ik bij haar verloren heb." Hij neemt haar in zijn armen en kust haar. (Wordt vervolgd) Wanneer we pijn hebben, maken we alle maal wel eens gebruik van zogenaamde pijnstillende middelen, die vrij bij drogist en apotheek te koop zijn en inderdaad blij ken deze middelen in de praktijk te voldoen en de pijn te onderdrukken. We kennen deze pijnstillende middelen onder vele na men en in bijna elk huisgezin vinden we zeker wel een buisje of handig doordruk- strip met deze tabletjes. Wanneer men bij hoge uitzondering eens gebruik maakt van een dergelijk middel, dan is dat niet erg en zal men er geen nadelige gevolgen van ondervinden. Het nare is echter met deze middelen, zoals met zoveel andere geneesmiddelen die vrij verkrijgbaar zijn, dat er helaas mensen zijn die deze middelen nuttigen als brood. Er zijn lieden die in verbaild met hun klachten enige buisjes tabletjes per week opmaken en het moet voor iedereen duidelijk zijn, dat in zo'n geval het middel dikwijls erger is dan de kwaal. Ook al lijken deze pijnstillers ongevaarlijk, toch zijn ze dat niet. Veel van deze mid delen bevatten of bestaan zelfs geheel uit een stof, met de naam Acetosal en het is deze stof, die nare bijwerkingen vertoont. Bijwerkingen die onder bepaalde omstan digheden zeer schadelijk kunnen zijn en waarmee men rekening dient te houden. In ons bloed bevinden zich de zoge naamde „bloedplaatjes" en het zijn deze bloedplaatsjes die een belangrijke rol spelen bij het ingewikkelde proces van de bloed- stolling. Bij elke bloeding is de bloedstolling van groot belang, want anders zou het bloeden niet stoppen. Nu blijkt, dat Acetosal deze bloedplaatjes aantast en de samenklontering van deze ver stoort. Slechts anderhalve gram Acetosal of wel drie tabletjes kunnen de bloedstol ling nadelig beïnvloeden en deze remmende werking op de bloedstolling houdt vier tot acht dagen aan. Wanneer we weten, dat deze pijnstillertjes juist dikwijls worden gebruikt gelijktijdig met bloedingen, om de pijn van de ver wonding, e.d. te stillen, zoals ook bij men struatiepijnen en voorts bij napijn na het trekken van tanden en kiezen, dan is het duidelijk dat door het gebruik van Acetosal wel de pijn wordt gestild, maar de duut van de bloedingen sterk wordt verlengd. Ja, de invloed van Acetosal kan zelfs zo groot zijn, dat hevige bloedingen worden veroorzaakt, iets dat na het trekken van kiezen, e.d. nogal eens voorkomt. De oor zaak daarvan kan dan liggen bij het gebruik van pijnstillende middelen. Als vrouwen met menstruatiepijnen der gelijke pijnstillers gebruiken kan dit ook tot gevolg hebben dat de bloedingen aan zienlijker zijn dan anders het geval zou zijn. Bij sommige patiënten kan het gebruik van Acetosal zelfs leiden tot het ontstaan van spontane bloedingen die zich dan ma nifesteren als blauwe plekken. In dat geval spreken we van „hemorragische diathese". Als een en ander zich beperkt tot gewone blauwe plekken, dus onderhuidse bloedin gen, dan is dat in die gevallen nog niet zo ernstig, maar het is wel een bewijs dat er gevaar dreigt, want deze spontane bloe dingen kunnen ook elders ontstaan in het lichaam van de patiënt en dat zou wel eens kunnen gebeuren in organen die van belang zijn en dan wordt het een ernstige zaak. Hoe de patiënt op Acetosal reageert, althans de mate waarin, hangt van veel faktoren af en is dikwijls vooraf niet te bekijken. Het gebruik van dergelijke pijnstillende middelen dient daarom tot het uiterste minimum te worden beperkt. Als het even niet nodig is bewandel dan niet de weg van de minste weerstand en slik een pijn stiller, maar neem er geen. Alleen als de pijn werkelijk niet uit te houden is, dan kan men er op zeer bescheiden wijze gebruik van maken. Veel en regelmatig pijnstillers gebruiken is uiteraard volkomen uit den boze en moet beslist worden ont raden. Kruiswoordpuzzel no. 515 10 u Horizontaal: 2. lekkernij - 5. geleedpotig dier 8. boom - 10. vogel - 12. het zijn - 14. droogoven - 16. slede - 17. nacht (Fr.) 19. insekténeter - 21. spil - 23. vorm van mikken - 25. tijdperk - 27. rustig - 29. deel van een voertuig - 30. mestvocht - 32. deel van een zeilboot - 34. telwoord - 36. melkklier - 38. geheel de uwe (afk.) - 40. familielid - 42. immer - 44. bevestigings middel - 46. jongensnaam - 47. bouw materiaal - 49. geestdrift - 51. bestaat - 53. plaats in Duitsland - 55. meisjesnaam - 57. reinigingsmiddel - 59. mil. opl. school (afk.) 60. meisjesnaam - 62. deel van het been 64. metaal - 66. rijstbrandewijn - 68. knaag dier - 70. stijgwerktuig - 72. vruchtbare plaats - 74. deel van de hals - 76. munt 77. bloem - 79. vlek - 81. jongensnaam 83. vereniging - 85. beetje - 87. ontsloten 89. rivier in Nederland - 90. rivier in Italië 91. vogel. Verticaal: 1. oosterse titel - 2. zangnoot 3. gevaarlijk - 4. steen - 5. vaartuig - 6. vrucht - 7. ontkenning - 8. boom - 9. dierenverblijf - 11. behoeftige - 13. dieren verblijf - 15. onbep. vnw. - 18. deel van Amerika - 20. loon - 22. vlek - 24. oosterse titel - 26. koker - 28. deel van een toneel stuk - 29. plaats in Italië - 31. koraaleiland 33. meisjesnaam - 35. lekkernij - 37. het zelfde - 39. jongensnaam - 41. jongensnaam 43. kleur - 45. bezit. vnw. - 48. van het jaar - 50. vulkaaninhoud - 52. soort spier- aandoening - 54. jong dier - 56. rivier in Nederland - 58. naarling - 59. deel van een wapen - 61. mondwater - 63. jongens naam - 65. jongensnaam - 67. overschot 69. plant - 71. meisjesnaam - 73. vrouwelijk dier - 75. plaats in Engeland - 78. deel van Amerika - 80. voetbalvereniging - 82. tot nader order (afk.) - 84. in orde - 86. en omgekeerd (afk.) - 88. eenheid van kracht (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 514 Horizontaal: 1. Ag - 3. Aken - 7. enge 10. or - 12. den - 14. loopt - 16. Erica 18. loge - 20. na - 21. er - 22. sh - 23. se 24. lepe - 26. Aneta - 29. Mikado - 31. tl 32. eerst - 34. on - 35. schande - 37. An 38. tm - 40. set - 42. Rita - 44. au - 46. gul 47. ode - 49. re - 50. Erna - 53. eer - 55. rr 57. ri - 58. garnaal - 61. af - 63. tapir 65. ok - 66. iemand - 69. roman - 71. egge 72. oe - 73. ae - 74. al - 75. Jun - 76. anno 78. vrind - 80. aroma - 82. ork - 84. st 85. naad - 86. eelt - 87. da. Verticaal: 1. ad - 2. gelei - 4. kleed - 5. eo 6. none - 7. et - 8. gereed - 9. er - 10. och 11. 'ra - 13. no - 15. pa - 17. Isar - 19. glans - 21. en - 23. smet - 25. postuur 26. ala - 27. teer - 28. Etna - 30. Ko 31. the - 33. sater - 36. nadelig - 39. Maria 41, eg - 43. ir - 45. un - 48. Ee - 50. erts 51. agio - 52. dak - 54. ramen - 56. rede 59. armada - 60. non - 62. fa - 64. prei 67. egaal - 68. noord - 70. al - 71. emoe 73. art - 75. kr - 77. no - 78. VS - 79. nn 80. Ad - 81. me - 83. ka.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 1