schaatsen druk werk De macht Tan ambtenaren Onze geest ontwikkelt te traag Alleen deze week Predikbeurten KI KORSTAM JE-GOES HULPCENTRUM 01100 -14444 tuinzaden MOET EFFECTIEF GECONTROLEERD EN REPERKT WORDEN Toen enkele maanden geleden de zaak Menten het Nederlandse volk be roerde en het beleid van de minister van justitie ter discussie werd gesteld in een door miljoenen TV-kijkers gadegeslagen Kamerdebat, viel voor de zo veelste maal de naam van mr. Mulder, topambtenaar van het ministerie van justitie en als secretaris-generaal van dit departement kennelijk bekleed met grote macht. In een eerder stadium leidde een conflict met deze topambte naar tot het aftreden van staatssecretaris Glastra van Loon, ook een affaire waarbij de ambtelijke macht reeds uitgebreid ter sprake kwam. De affaires op het departement'van justitie zijn een symptoom van een veel groter probleem, dat door de gestadige uitbreiding van de taken van de cen trale-, provinciale en locale overheid steeds actueler gaat worden. Hoe ver reikt de macht van ambtenaren in onze democratie en hoe groot en hoe contro leerbaar is de invloed die zij uitoefenen op de politieke gezagsdragers, die uiteindelijk de beslissingen moeten nemen en daarvoor ook de politieke en persoonlijke verantwoordelijkheid dragen? Ilgen inbreng bij beleidsvorming. Op centraal overheidsniveau is het de mi nister, die de beleidsbeslissingen neemt, daarvoor politieke verantwoordelijkheid draagt en verantwoording voor deze be slissingen verschuldigd is aan het parlement. Maar de minister en op lager overheids niveau burgemeester en wethouders heb ben de beschikking over een ambtelijk appa raat, dat weliswaar de beslissingen niet neemt, maar deze wel helpt voorbereiden. Daarbij is het allerminst uitgesloten dat de ambtenaren een eigen inbreng bij de beleidsvorming hebben en dat geldt na tuurlijk vooral voor de topambtenaren, die op bepaalde gebieden vaak over een kennis en ervaring beschikken, die de minister of een andere politieke gezagdrager niet in die mate bezit. Op die manier kunnen ambtelijke figu ren, ook al zijn zij formeel ondergeschikt aan een politieke figuur, toch veel macht uitoefenen, al is het vaak een verborgen macht, die niet effectief gecontroleerd kan worden. Dat is bij de verschillende affaires rondom het departement van justitie dui delijk gebleken. Steeds werd daarbij de naam van secretaris-generaal mr. Mulder genoemd en dat zal zeker niet toevallig zijn. Maar over de grenzen van zijn macht bleef het gissen en speculeren en als niet- politieke figuur kan hij niet door het par lement ter verantwoording worden geroepen. Wel kan een ambtenaar te allen tijde door zijn politieke superieur ter verantwoording worden geroepen en dat gebeurt in de prak tijk zeker ook wel, maar het is duidelijk dat een minister, wethouder etc. er ander zijds voor moet zorgen dat hij met zijn ambtenaren op goede voet moet blijven, want hij kan ze eenvoudig niet missen om een effectief beleid te voeren. 650.000 ambtenaren. De macht van het ambtelijk apparaat is een onderwerp, dat de laatste jaren terecht steeds grotere aandacht heeft gekregen. Veel meer dan vroeger bemoeit de overheid zich thans met vrijwel alle facetten van het maatschappelijk leven. Ruim een eeuw ge leden stelde Vader Staat zich nog maar uiterst bescheiden op. De staatsbemoeienis beperkte zich toen hoofdzakelijk tot sec toren als de buitenlandse politiek, justitie, defensie en de belastingheffing. Op sociaal en economisch terrein was de taak van de overheid beperkt en pas na 1870, toen de industriële revolutie zich duidelijk begon te manifesteren, ging de overheid zich meer en meer met sociale aangelegenheden bemoeien. Op economisch terrein werd de overheid pas goed actief in de jaren dertig, toen de grote econo mische wereldcrisis daartoe aanleiding gaf. Na de tweede wereldoorlog ging de over heidsbemoeienis zich uitstrekken over bijna alle sectoren van het maatschappelijk le ven. Het ambtelijk apparaat in ons land heeft een omvang van circa 650.000 man, dat is meer dan 10,5% van de totale be roepsbevolking! Controle, maar hoe? Door de toename van overheidstaken is ook de kans op een groter spanningsveld tussen burgers en overheid steeds aanwezig. De overheid heeft een belangrijke greep op die facetten van het maatschappelijk leven, die voor vele mensen van fundamentele betekenis zijn. Denkt u maar eens aan huisvesting en sociale zaken, instellingen waar vele burgers iets van verwachten en waar de ambtenaar op scherpe kritiek kan rekenen, als de verwachtingen van zijn clientele niet beantwoord worden. Maar ook op het hoogste niveau is er sprake van grotere invloed van het ambtelijk apparaat. Vandaar dat het voor politieke instanties steeds moeilijker wordt dit im mense apparaat afdoende te controleren. Dat is een verontrustende zaak. Natuurlijk mag de ambtenaar zijn eigen inbreng heb ben, maar we moeten wel inzicht hebben in wat hij doet en waar de grenzen van zijn bevoegdheid liggen. Een enkele jaren geleden gedane suggestie van de Utrechtse staatsrechtsgeleerde prof. Crince le Roy om een soort controlebureau in het leven te roepen, in de zin b.v. van de Algemene Rekenkamer, dat het doen en laten van het ambtelijk apparaat kan controleren, ver dient zeker serieuze overweging. Ook meer openbaarheid over de totstand koming van ambtelijke beslissingen is een wens, die in een democratisch land als Nederland gehonoreerd zou moeten worden. (Nadruk verboden).- Mr. A. Bronsbergen. HET GROTE TOEKOMSTPROBLEEM DE TECHNISCH-WETENSCHAPPELIJKE ONTWIKKELING HOUDT GROTE GEVAREN IN Eén van de grootste problemen, waarmee de mensheid in de naaste toekomst zal worden geconfronteerd en die catastrofale gevolgen kan hebben, is onze trage gees telijke ontwikkeling. We bedoelen hier niet de ontwikkeling die de mens normaal op doet vanaf zijn geboorte tot ver in zijn volwassenheid, waar het om gaat is, dat die ontwikkeling in feite niet ver genoeg gaat. Onze geestelijke ontwikkeling, het denk vermogen in zuiver geestelijk opzicht, dat wat ons bracht tot de „beschaafde" leef wijze, tot het besef van normen e.d., houdt geen gelijke tred met de stormachtige ont wikkeling van ons technisch-wetenschappe- lijk kunnen. Om het extreem te stellen: de mens is technisch-wetenschappelijk tot de wonderlijkste en diepstingrijpende dingen in staat, doch zijn normbesef en zijn algeheel geestelijk niveau is nauwelijks iets hoger dan dat van de antieken. Het ziet er naar uit, dat dit op korte termijn tot grote problemen zal leiden. Op technisch-weten schappelijk terrein zijn momenteel zaken in ontwikkeling, die over een aantal jaren rea liteit zullen worden, doch die wij als mens geestelijk niet aan zullen kunnen en dan staan we voor de grootste crisis in het bestaan van de mensheid. Voor een belangrijk deel liggen deze pro blemen in het vlak van moraal en verant woordelijkheid. We behoeven maar te den ken aan de grote moeilijkheden die wij mensen reeds hier op aarde hebben om met elkaar in vrede te leven. Dat lukt ons in weerwil van vele pogingen nog steeds niet helemaal. Nu gaan we binnenkort in kleine groepjes de aarde verlaten om voor langere of kortere tijd op onze maan of andere planeten te gaan verblijven. De vraag is, hoe zullen de mensen zich houden? Ont staan er daar, buiten de controle van de aarde grote problemen? Of zullen de bij zonder moeilijke en levenvijandige omstan digheden juist het betere in de mensen oproepen en zal de samenwerking onder die omstandigheden beter zijn dan hier op aarde? Hoe zal het gaan met moraal en normbesef? De technische ontwikkeling met zijn ruimtevaartproblemen is maar één facet van het geheel. Er zijn andere nog dieper in grijpende ontwikkelingen op komst, die ons voor schier onoverkomelijke moeilijkheden zullen plaatsen. We hebben kunnen ver nemen over de mogelijkheden die er bestaan om kinderen te kweken buiten het lichaam van de moeder in laboratoria en wat nog belangrijker is, wat zal de toekomst bren gen, wanneer de medische wetenschap over een aantal jaren in staat zal zijn bewust invloed uit te oefenen op de erfelijke eigen schappen van het individu. Daar wordt op diverse plaatsen in de wereld al naarstig op gestudeerd en de geleerden dringen steeds verder door in die wonderlijke, mys terieuze wereld van genen en chromosomen, van DNA en RNA. Wanneer we nu het een aan het ander koppelen, dan zou dit betekenen, dat de mens in de naaste toekomst in staat zou zijn om in het laboratorium kinderen te kweken, volgens een bepaald type en model. Het is duidelijk, dat een dergelijke ont wikkeling enorme gevaren kan inhouden, gevaren die slechts kunnen worden bezwo ren, wanneer de mens op een geestelijk hoger niveau staat dan momenteel het ge val is. De vraag is, of het geestelijk niveau in de korte tijd die ons nog rest voordat het zover is, wel zal stijgen tot dit ver eiste niveau. Gezien de trage ontwikkeling in de voorbije eeuwen, kan men dit niet verwachten. In dat geval staat vast, dat men in de toekomst voor niet door een mens te aan vaarden verantwoordelijkheid zal komen te staan, hetgeen enorme problemen met zich zal brengen. Worden wetenschap en tech niek in de toekomst door onverantwoor delijke lieden voor mensonwaardige doel einden aangewend, dan is de ellende niet te overzien. Nog nooit in de geschiedenis heeft de mens zulk gevaarlijk speelgoed gehad en is zijn macht zo groot geweest. Hierin schuilt uiteraard het grote gevaar Van zelfver nietiging. OVER DE LEEFTIJD VAN DIEREN GESPROKEN Hoe oud kunnen dieren worden? Dat is een vraag die dikwijls wordt gesteld, doch waarop het antwoord in veel gevallen niet zo eenvoudig is te geven. Ten eerste zijn er grote verschillen tussen de diverse dier soorten. De ene soort wordt soms aan merkelijk ouder dan de andere, maar ook individueel blijken er grote verschillen te bestaan. De wetenschappelijke onderzoekers kunnen wat dat betreft soms voor wonder lijke en interessante feiten komen te staan. Zo nam men geruime tijd aan, dat bij voorbeeld de steriet, een tot de steuren behorende vis in de Zwarte Zee, ongeveer zes tot zeven jaar oud kon worden. Niets blijkt echter minder waar te zijn, daar kan men in Artis over meepraten, waar men in 1883 een steriet kreeg, die niet minder dan bijna zeventig jaar in het aquarium heeft geleefd. Iets soortgelijks maakte men mee met meeuwen. Aanvankelijk was men van me ning, dat de meeuw een niet zo hoge ou derdom bereikte, doch enige jaren geleden kwamen Duitse vogeldeskundigen tot de ontdekking, dat een bepaalde meeuw de ouderdom van niet minder dan ruim 31 jaar had bereikt, alvorens het dier overleed. Dat was toen een record dat inmiddels is gebroken door een meeuw in de Verenigde Staten. Toen die meeuw overleed vond men hem met een ring met datum om de poot, waaruit bleek dat deze meeuw de leeftijd van zeker 36 jaar had bereikt. We zien dat er wat de leeftijden van dieren, zich nog wel verrassingen kunnen voordoen cn dat er dieren zijn die beslist ouder worden, dan we tot op heden menen. WIJKVERPLEGING Weekenddienst en avond- en nachtdienst 24 febr. 3 maart S. J. de Bruin, Veerweg 28, Telefoon 01107 - 6 84. WEEKENDDIENST voor Noord-Beveland van vrijdagavond 7 uur tot maandagmorgen. Janssen, Tel. 01108-319. Spreekuur 's zaterdags en zondags van 11.00—11.30 uur. WATERSTANDEN "H geldig voor J| de noordkust 1H van Noord-Beveland FEBR./MRT. hoogwater 25 vrijdag 6.46 19.19 26 zaterdag 7.39 20.17 27 zondag 8.45 21.23 28 maandag 9.59 22.31 1 dinsdag 11.16 23.43 2 woensdag 12.21 3 donderdag 0^41 13.13 voor zondag 27 februari 1977. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 uur dhr. L. Kraak uit Wol- phaartsdijk en 2.30 uur dhr. Rouw uit Haamstede. Ned. Herv. Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. Ph. M. Becht. Kindernevendienst oudste groep. Ned. Herv. Kerk Kats 10.30 uur ds. Fagel, em. pred. te Veere. Ned. Herv. Kerk Kortgene 9 uur ds. P. van Die uit Wolphaartsdijk. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. J. L. Leestemaker en 2.30 uur ds. P. Joosse. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur ds. A. P. Heiner (bed. H. A.) en 2.30 uur ds. J. L. Leestemaker (beide gekomb. in Geref. Kerk). Gerei Kerk Kamperland 9.30 uur ds. Passchier uit Souburg en 4.30 uur ds. Schel ling uit Heinkenszand. Gerei Kerk Colijnsplaat 10 uur ds. F. W. Dillingh uit Bergen op Zoom en 2.30 uur drs. A. P. Heiner jr. Gezet. Kerk Geersdijk Gecomb. Ger. Kerk (bed. H. A.) 10 uur ds. Heiner en 2.30 uur ds. Leestemaker. Geref. Kerk Wissenkerke 10.30 uur ds. J. G. Arensman en 2.30 uur ds. P. Joosse uit Vlissingen (Koll. geest. verz. zeevarenden. Geref. Kerk Vrijg. Kamperland Veerweg 53. 9.30 uur ds. P. Schelling van Middelburg en 2.30 uur leesd. Gerei fiwn Kamperland 10 en 5 uur leesdienst. Gael Gem. Colijnfiplaat 10 en 4 uur leesdienst Gerei Gem. Kortgene 10.30, 3.00 en 6.30 uur leesd. Woensdag 2 maart 7.30 uur ds. J. van Vliet van Aagtekerke Blij en dankbaar zijn wij met de geboorte van onze zoon Wouter op 22 febr. 1977. Karei en Marita de Haas - de Groof Kortgene, Hoofdstr. 45, Tel. 01108-7 79. Voor het vele bezoek, kaarten, bloemen e.d. tij dens mijn verblijf in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst, ontvangen, wil ik, mede namens mijn vrouw en kinderen, u hartelijk danken. M. van Belzen. Kamperland, febr. 1977. Nieuwstraat 80. Met dank voor Gods goedheid wil bestel ler J. I. van Gilst te Colijnsplaat op vrij dag 25 febr. geden ken, dat hij 40 jaar bij de PTT in dienst Met dit jubileum is er voor vrienden en bekenden gelegen heid om hem te feli citeren 's middags tussen 3 en 4.30 uur in het dorpshuis „De Brug". Voor genodigden is er 's avonds receptie in besloten kring tus sen 8 en 11 uur in het dorpshuis „De Brug". Corr.-adres: Voorstr. 47, Colijnsplaat. Te koop gevraagd: HUIZEN BOERDERIJTJES RECREATIE OBJECTEN ZAKENPANDEN 4 PERCELEN GROND Inlichtingen: RODELKO B.V. Kade 23, Veere, Tel. 01181-5 55 's avonds dhr. Wattel TeL 01186- 15 78. VOORDEEL-AANBIEDING SPORTIEVE KINDERWAGEN bruin en blauw velours, bruin en blauw denimslechts 199, LEDIKANTJE bruin, mt 60 X 120, met matras slechts 139, METALEN KINDERSTOEL/TAFELTJE met stoel, bruin en blauw 39,50 BABYHUIS Langeviele 4 Middelburg ZEEUWS INKASSOBUREAU J MAATSCHAP (Lid Ned. Ver. v. Rechtskundige Adviseurs) Vosmaerstraat 2-4 Postbus 234 Tel. 01100- 13830 Inkasso van vorderingen Rechtszaken HUUR-, PACHT- EN ARBEIDSZAKEN Adviezen Informaties Kontrakten NOORD- EN MIDDEN-ZEELAND Geen natuurijs, maar wel met de IJsclub „Wissenkerke" in "DE UITHOF" - DEN HAAG op 5 maart van 14.00 tot 16.30 uur. Kosten 10,p. p., incl. toegangskaart. Opgave vóór 1 maart bij J. Koster, Tel. 01107-706 of C. P. Remijnse, Tel. 01108-410. Vertrek met de bus vanaf: Kamperland, Ga rage Van Halst, 11.00 uur; Wissenkerke, Dorpshuis, 11.10 uur; Geersdijk, Bushalte, 11.15 uur; Kortgene, Kerkplein, 11.25 uur; Colijnsplaat en Kats, A.N.W.B.-station, 11.40 u Namens het bestuur, C. P. Remijnse, secr. Ook dit jaar weer onze bekende 85 cent per pakje. Bloemisterij DE GRAAF Bernhardstraat 36, Kort gene, Telef. 01108 - 5 33. Onze laatste BONTMANTELS bonthoeden. Bijv. van 795,—, nu te geef slechts 349, Bijv. van 1075,—, nu te geef slechts 598,—. Div. bontman tels v. halve prijzen. Krediet service mogelijk. Volle garantie De grootste en goedkoopste bontzaak v. Nederland: De Bontkoning, Hoogstraat 97, Rotterdam-C. Extra, bij koop reisgeld terug (ook benzine auto). Vrijdags tot 21 uur geo pend. Parkeerterrein v. zaak. Bereikbaar in de weekends Stichting voor Jeugd en Gezin in Zeeland, Adviesburo voor jongeren en ruirWa Londensekaai 39, Mid* delburg, TeL 01180-2 85 85. ook hi bet weekend. Voor al uw Drukkerij MARKUSSE Wissenkerke

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 2