NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD campina Balk en splinter door G. Fortius Hebt u de kriebel van het door brekende zonnetje of krijgt u de kriebel van de schoonmaak? DAN HEEFT de juiste plaat voor u! IV No. 3747 Donderdag 17 februari 1977 80e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 308, Giro 206882 Abonnementsprijs ƒ17,50 per jaar Franko per post £27,50 per jaar Advertenties 28 ct. per mm., excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON In de late namiddag Jannie is al in de keuken bezig met de bereiding van het avondmaal wordt het probleem opgelost. Theo Kamphuizen rijdt die dag voor de tweede maal de Kwartellaan in en stopt ditmaal voor de woning van zijn oom en tante. Jan ziet hem uitstappen en laat hem binnen. De jongeman begroet zijn oom en daarna tante Jannie, die even naar de ka mer gekomen is. „Sorry," zegt hij, „dat ik vanmiddag meteen wegreed, maar ik moest naar een paar'klanten, met wie ik een af spraak had. Jaap en Ineke hielden me zo lang aan de praat, dat ik in tijdnood dreigde te komen. Maar jullie begrepen zeker wel, dat ik probeerde duidelijk te maken: ik kom vandaag nog langs." Het excuus gaat langs Jannie heen. Het enige, wat ze goed en duidelijk heeft ver staan is, dat hij de buren bij hun voor namen noemt. Wantrouwend vraagt ze: „Hoe ken jij eigenlijk die ehonze nieuwe buren?" „O, Jaap?" De jongeman lacht en gaat zitten, terwijl hij een pakje met koeken uit zijn tas haalt en dat op tafel legt. „We kennen elkaar al van de middelbare school. Hi' zat een klas hoger, want hij is een paar jaar ouder dan ik. Apropos, tante, dit is een nieuw produkt van onze fabriek. Moet u vanavond eens proberen bij de koffie. Iets exquiseMaar ehwaar had ik het over? O ja. Jaap van Splunteren. Zijn ouders wonen ook in Sneek. Import. Zijn vader is daar directeur van een bank. Jaap was altijd op school een bolleboos. Negens en tienen voor de wiskundevakken. Na de mid delbare school is hij naar de S.O.L. gegaan. In Utrecht. Stichting Opleiding Leraren. Heeft nu zijn bevoegdheid Wis- en Natuur kunde. O jamaar dat weet u natuurlijk al, he. Hij is een collega van u, ook leraar. Benoemd aan een Mavo hier in de stad. Van de Christelijke Scholengemeenschap. Kent u die?" Man en vrouw kijken de'jongeman ontzet aan. Jan schudt zijn hoofd en prevelt: „Nee, alsjeblieftZich enigszins herstellend, vraagt hij aan zijn neef: „Bedoel je, dat diedie buurman van ons leraar is?" „Ja, onder andere wiskunde. Echte, fijne sympathieke knul. Trouwens, zijn vrouw is ook geweldig." „Ennezei je niet, dat hij benoemd is op de Mavo van de Christelijke Scholen gemeenschap in onze stad?" vExact, oom. O, hij verheugt zich er in. In de tweede helft van augustus begint de school weer, zei hij." Dan valt Jannie uit haar slof. „Is die vieze vent met zijn ongewassen lange haren en vuile, smerige kleding een leraar? Ik geloof er niks van. Zoiets laat men toch zeker niet toe op de Mavo, waar je oom al jaren leraar is? Het is een school van standingNee, dat bestaat niet; stel je zoiets voor! Hoe kom je aan die onzin? Jan, zeg jij er es wat van!" Jan Boode kijkt zijn vrouw verstoord aan. Het is inderdaad erg, maar dat hoeft ze niet zo openlijk naar voren te brengen. Theo Kamphuizen is op zijn beurt geschrokken. Hij begrijpt in deze enkele sekonden, dat zijn moeder achteraf gelijk begint te krij gen. Ze heeft altijd beweerd, dat haar zus Jannie de gangmaakster was en het felst gekant tegen haar op handen zijnde huwe lijk. Met andere woorden: degene die de familie naar een boycot heeft gedreven. De jongen voelt: deze vrouw kan haten. Hij weet nu ook, dat er nooit een volledige verzoening tussen beide families tot stand zal komen. Maar zijn stem klinkt beheerst, als hij antwoordt: „Jaap is inderdaad be noemd als leraar op die Mavo. En wat die lange haren betreft en die kledinghij is nu eenmaal een moderne jongeman. Ik neem aan, dat ik het ook ben en in feite loop ik het liefst eveneens in gemakkelijke kleding rond, maar mijn funktie vereist nu eenmaal van me, dat ik conventioneel ge kleed ben. Wat wilt u? Het is de moderne tijd. Je kunt het immers niet tegenhouden?" Hoofdstuk 5: Eefje en de naakte waarheid. Nog diezelfde avond fietst Jan Boode naar een collega, die niet zo gek ver van hem vandaan woont. De man is aan het werk in zijn tuin. In hemdsmouwen rolt hij het gazon opzij van het huis. Als Jan afstapt en met de fiets aan de hand naderbij komt, ziet de man hem en steekt zijn hand op ten groet. „Hallo, Jan! Warmpies, he?" „Goeiedag. Je bent er nog druk mee?" „Het was me de laatste dagen te heet. Zegga even zitten bij het prieel. Daar is Thea ook. Ik ben zo klaar. Leuk, dat je es aanwipt. Ik dacht, dat jullie met vakantie waren Enkele minuten later voegt Peter Velen- berg zich, met zijn zakdoek het zweet van het gelaat wissend, bij zijn vrouw en de bezoeker. Die intussen al een glas limonade voor zich heeft staan. „Prachtig weer elke dag. Waarschijnlijk gaan we er nog een weekje tussen uit, Thea en ik. De kinderen vermaken zich op hun eigen manier. Hoe is het thuis?" „Dank je, uitstekend. De kwestie is eh... er is een nieuwe leraar wiskunde benoemd, niet?" Velenberg denkt even na. „Klopt. Als ik het me goed herinnereen zekere Van Splunteren. Afkomstig uit Sneek." „Dus het is toch waar. Ik kan het ge woonweg niet geloven!" Velenberg krijgt nu wat meer belang stelling. „Wat bedoel je? Wat kun je niet geloven?" „Die benoeming. Heb je hem al ontmoet?" „Ik heb nog niet het genoegen gehad..." „Of het een genoegen is, zal te bezien zijn," smaalt Jan Boode. De ander gaat er eens recht voor zitten. „Wat zijn ineens de problemen, Jan?" „Het ishet is gewoon onvoorstelbaar! Hij is mijn nieuwe buurman. Tot vanmiddag wist ik niets van de man, dan dat hij zo'n moderne langhaar is. Vies, ongewassen, on verzorgd. Met een dito baard. Ik heb hem, in de week en zondags nog nooit anders gezien dan in een verschoten, verkreukelde spijkerbroek en jas, met daaronder een trui van onbestemde kleur. Zijn vrouw is een vrijwel gelijke versie. En datzoiets wordt bij ons op de school de nieuwe leraar wiskunde?" Velenberg begint te lachen. „O, wringt daar de schoen. Dat zoiets een keer zou gebeuren, lag voor de hand. Die moderne collega's hebben alle conventies voor wat kleding en verzorging betreft, overboord ge gooid. Neem de leerlingen op onze school. De meisjes bijvoorbeeld, het gros in lange broek en een trui of hoe noem je zoiets. Die jean-mode is nu eenmaal in, wat kun je ertegen doen?" Jan Boode schudt zijn hoofd over zoveel tolerantie. „Nu moet je eens horen, Peter, jij bent plaatsvervangend hoofd van onze school. Je bent er trouwens al een hele poos leraar, dus zul je het met me eens zijn, dat onze Mavo niet een gewone mid delbare school is, maar een zekere reputatie geniet. Van Standing. Laat ik het zo eens noemen. De meeste kinderen, die bij ons op school zijn, komen uit de gegoede mid denstand, dat weet je zelf. Hoewel in prin cipe iedereen tot onze school wordt toe gelaten, is er automatisch een soort selectie. Elk jaar opnieuw. Ook wat het peil der intelligentie betreft. Met als resultaat, dat het percentage geslaagden ieder jaar ver uitsteekt boven het landelijke gemiddelde. Ik mag tenslotte vaststellen, dat dit mede ook te danken is aan het korps leraren, van hoog tot laag. Het samenspel van school, leraren en leerlingen resulteert ten slotte in hoge uitkomsten. Het spijt me daarom, dat ik nu moet vaststellen, dat er straks een knik zal komen in de bestaande trots. Door het binnenhalen vanzoiets! Ik heb er geen woorden voor!" Jan Boode, die zich vast niet gauw laat gaan, hijgt nu werkelijk van verontwaardi ging en drinkt uit zijn glas. Mevrouwen Velenberg, zelf voor haar huwelijk onder- CHRISTINA 30 JAAR Op 18 februari zal H.K.H. prin ses Christina haar dertigste ver jaardag vieren. Zoals koningin Juliana tijdens het gala-diner, dat ter ere van het regerings- bezoek van het Zweedse konings paar werd gegeven bekend maakte, zal Christina in juni haar eerste baby krijgen. Het zeer gelukkige prinselijk paar had enkele uren daarvoor, de be vestiging gekregen in 't Utrecht- e Academisch Ziekenhuis, waar waarschijnlijk ook de bevalling zal plaatsvinden. Wij hopen dat de prinses samen met haar echt genoot Jorge Guillermo, door wie zij eindelijk het geluk gevon den schijnt te hebben, een pret tige verjaardag zal hebben. En dat met de wetenschap dat zij volgend jaar met z'n drieeën zullen zijn. (Nadruk verboden). wijzergs geweest, heeft geamuseerd geluis terd. En voorvoelt: dit wordt straks op school een generatieconflict. Ze weet ook van deze benoeming af. Peter heeft het zo terloops meegedeeld. Al weken geleden. Ze vraagt op kalme toon aan de collega van haar man: „Hoe zijn ze als buren? Zijn jullie er al eens op kennismakingsvisite geweest?" De bezoeker schudt zijn hoofd. „Het spijt mewe verbeelden ons niets, maar Jan- nio^n ik willen met zulk soort mensen liever niets te maken hebben." „Je zult hem straks toch als collega moe ten aanvaarden," meent Peter Velenberg te moeten opmerken. „Dulden, bedoel je. Zoiets zal ik nooit als een collega kunnen beschouwen." „Dat is dan erg spijtig, Jan. De man heeft uitzonderlijke capaciteiten." „Hoe weet jij dat zo precies? En waarom worden wij niet gekend in de benoeming van nieuwe leraren? Is dat tegenwoordig het absolute monopolie van het bestuur en de oudervereniging? Ik herinner me, dat er vroeger nog een zekere inspraak was van onze kant. Zelfs het feit, dat hijdie Van Splunteren aan onze Mavo benoemd is, moet ik nota bene van derden horen!" (Wordt vervolgd). Dinsdagsmiddags gesloten EEN HELE LITER Karnemelk- GORT- EN BLOEMPAP 10 CENT KORTING VAN ƒ1.10 VOOR T/M 19 FEBRUARI 1977 NATUURLIJK LEKKER Kruiswoordpuzzel no. 513 Horizontaal: 1. gewas - 5. deel van een klok 10. biljartstok - 12. tot nader order (afk.) 13. pers. vnw. - 14. meisjesnaam - 15. een zaam - 17. meisjesnaam - 19. vorm van nemen - 21. eenheid van kracht (afk.) - 22. Europeaan - 24. deel van het gebit - 25. reptiel - 27. snavel - 28. vorm van eten 30. draagvat - 32. modegek - 34. rangtel woord - 36. jongensnaam - 37. Eng. voor zetsel - 39. oosterse jongensnaam - 40. rivier in Italië - 41. meisjesnaam - 43. jaargetijde - 44. natuurkundeterm (afk.) 46. anno (afk.) - 48. kern - 50. gewicht (afk.) 52. meisjesnaam - 55. vruchtje - 57. hoofd deksel - 59. vogel - 61. lidwoord - 62. maand 64. holte onder de arm - 66. tweestrijd 67. omroepvereniging - 68. zangnoot - 69. watering - 71. lang dun stuk leer - 73. meis jesnaam - 76. bar - 78. voorzetsel - 79. herkauwer - 80. lokspijs - 81. Russisch heerser (meerv.) - 82. ruzie. Verticaal: 1. vrijgevig - 2. godin - 3. meis jesnaam - 4. windrichting (afk.) - 5. mil. opl. school (afk.) - 6. jaargetijde - 7. per maand (afk.) - 8. horizon - 9. bijb. naam 10. beroep - 11. ieder - 16. slof - 17. de jongere (afk.) - 18. wapen - 20. kenspreuk 23. stuk grond - 25. betrekking - 26. spoedig 27. deel van de bijbel (afk.) - 29. boom 31. soort onderwijs (afk.) - 33. leger - 35. verlangen - 38. te zijner tijd (afk.) - 39. woonschuit - 42. familielid - 45. kleur - 46. boom - 47. vr. munt - 49. altijd - 51. ijle stof - 53. Verenigde Naties - 54. raad 56. niet hetzelfde - 57. onmeetbaar getal 58. insekt - 60. jongensnaam - 63. keur troep - 65. gewas - 67. afstandsmaat (afk.) 68. bevel - 70. vorm van eten - 72. telwoord 74. water in Utrecht - 75. voorzetsel - 77. bevel - 79. ambtshalve (Lat. afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 512 Horizontaal: 1. kg - 2. dos - 5. som - 8. eb 10. al - 11. hortensia - 14. as - 16. polo 18. kales - 19. anno - 21. oord - 23. ril 24. vrek - 25. oft - 26. uur - 27. lol - 28. tam - 30. ego - 32. ere - 34. are - 36. gene 40. elke - 42. vuurdoorn - 43. soda - 45. Etna - 48. ala - 50. bos - 52. sta - 53. pek 55. Ier - 56. tav - 57. bad - 59. tang 61. Eva - 63. pret - 65. stro - 66. staat 68. aloe - 70. te - 71. pioenroos - 74. on 75. rk - 76. all - 77. tel - 78. rm. Verticaal: 1. kloof - 2. do - 3. ork - 4. starre - 5. snelle - 6. Oss - 7. mi - 9. Banka 10. ap - 11. hor - 12. Eli - 13. aar - 15. so 17. loten - 20. netel - 22. duo - 24. vla 25. oog - 29. moe - 31. geval - 33. radio 35. renet - 37. Edo - 38. mug - 39. rot 41. kan - 43. sip - 44. Dakar - 46. tabel 47. and - 49. alg - 50. bretel - 51. staart 52. svp - 54. etter - 58. atoom - 60. nop 62. van - 64. ras - 65. st - 66. sol - 67. toe 69. en - 72. ia - 73. ol.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 1