NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Overleven is erg duur Balk en splinter D ïl®tiS! 00 het meest geleien blad op Noord-Beveland in banden CD Zeeland Magazine? No. 3746 Donderdag 10 februari 1977 80e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 308, {Giro 209382 Abonnementsprijs ƒ17,50 per jaar Franko per post f27,50 per jaar Advertenties 28 ct. per mm., excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Je doet het gewoon niet meer. Net zo min als je dat nog op school doet. Maar er groeit een plan in hem op. Als Jannie blijft weigeren de hand ter verzoening uit te steken, is dat haar verantwoording. Ik denk, dat ik een dezer dagen eens naar Sneek ga. Want ik ben het helemaal met Theo eens: er moet nu maar eens een eind komen aan die waanzin. Na al die jaren is toch wel duidelijk en klaar gebleken, dat Jeltje met Wouter een uitstekend huwelijk heeft. De kinderen zijn behoorlijk opge voed, dat zag je aan Theo. Hij heeft boven dien blijkbaar een goeie baan. Ik stel vast, dat we indertijd allemaal verkeerd hebben gezien en beoordeeld. Als we toen verstan dig waren geweest, zouden we gezegd heb ben: Laten we eerst een paar jaar de kat uit de boom kijken. Afwachten, hoe het reilt en zeilt met die jongelui. En daarna dan ons definitieve oordeel uitspreken. Dat zou heel wat verstandiger geweest zijn. Jan nie kennende zou ze graag gewild hebben, dat het mis was gegaan. Dat het huwelijk een fiasco was geworden. Maar achteraf blijkt, dat Jeltje wel haar eisen heeft gesteld: ik blijf naar de kerk gaan, wat jij doet, moet jij weten: zoiets kun je niet dwingen. En als er kinderen komen, worden ze ge doopt en wil ik, dat ze christelijk opgevoed worden. En daar heeft Wouter overigens ook heel verstandig van hem geen enkel bezwaar tegen gehad. Jeltje heeft haar man, wat het geloof betreft niet tot andere ge dachten kunnen brengen, maar de kinderen zijn gedoopt en hebben belijdenis gedaan. Gaan nog altijd zondags met hun moeder mee naar de kerk als ze thuis zijn. Het is dus mogelijk, dat twee mensen, die van elkaar houden, maar niet beiden gelovig zijn, een goed huwelijk kunnen hebben. Dat van Jeltje en Wouter is er toch wel het bewijs vanl Hij praat er nog één keer over met Jannie. Op een ochtend, als ze koffie drinken; Tanja is naar haar vriend; Liset naar het zwembad. Ze hebben het rijk alleen. Jan zegt: „Diep in je binnenste moet je toe geven, dat we allemaal fout waren. Omdat het huwelijk tussen Jeltje en Wouter hele maal geen mislukking is geworden. Ja, ik moet dat eveneens erkennen. Maar ik liet me meeslepen. Nu is gebleken, dat Jeltje na al die jaren de minste wil zijn, hoewel wij dat helemaal niet verdiend hebben. Dat is de echte Friese adel en daar heb ik veel waardering voor, al ben ik zelf geen Fries. Theo's boodschap is bij mij niet tegen dove mansoren gezegd: volgende week ga ik een dag naar Sneek." „Je bent niet lekker!" vaart Jannie ver ontwaardigd uit. „Wat heb jij er eigenlijk mee te maken? Jij bent maar aangetrouwd!" „Dank je wel. Vooral dat „maar aange trouwd" zal ik goed onthouden. Wat me overigens niet zal weerhouden naar Snits te gaan. Om eens goed kennis te maken met zwager Wout. Al is die net als ik, ook maar aangetrouwd." De dag is ineens bedorven. Jannie is zwaar gepikeerd door het besluit van haar man. Ze moet toegeven: in menig opzicht deel ik de lakens uit in huis. Dat geeft de laatste tijd vaker wrijvingen. Maar Jannie heeft het een keer op haar manier gerechtvaardigd: Jij bent de autoriteit in de klas, bij je leer lingen. Onbetwist. Maar in huis heb ik 't voor het zeggen. Dit is mijn domein. Och, Jan heeft een hekel aan ruzie en in de Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag een gratis proef nummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE door G. Fortius meeste gevallen vindt hij de beslissingen van zijn vrouw goed. Een heel enkele keer laat hii ook in huis zijn autoriteit gelden. Tot verbazing soms van de kinderen. Dat bete kent weliswaar vaak een scène, maar ergens zijn er grenzen en als die in zijn ogen worden overschreden, corrigeert hij zijn vrouw. En ook wel eens één van zijn doch ters, Zo ook nu. Zijn besluit heeft hij ge nomen: ik ga in ieder geval een dag naar Sneek. Voor het zo ver is, verschijnt opnieuw de rode auto van neef Theo. Jannie is alleen thuis, want haar man is naar het centrum voor een boodschap. Jannie zit in de voor kamer bij het raam, in haar eigen zomerse hoekje. En leest de krant. En kijkt op, als ze de auto hoort stoppen. Er is doorgaans weinig verkeer in de Kwartellaan; het is immers geen doorgaande weg en ligt zo doende buiten iedere route. De auto stopt evenwel bij de nieuwe buurman. Jannie kijkt door het raam en begrijpt niet, waarom Theo daar zijn wagen plaatst. Er staat verder voorzover te zien nergens een andere wagen; hij had zijn auto dus best vlak voor ons huis kunnen zetten, denkt Jannie. Ze ziet de jongeman uitstappen. Gelijk komt ze overeind om hem binnen te laten, waarvoor ze naar de gang loopt en de voordeur opent. Dan staat ze verbluft te kijken, want op de stoep staat niemand. Theo is evenmin onderweg. Jannie is gewoon verbaasd. Ze doet een paar stappen naar buiten op de stoep, kijkt rond en ziet nog net een glimp van de jongen, die binnenstapt bij buurman langhaar. Ze hoort daar de deur dichtklap pen en dan is het weer stil. Jannie staat stomverbaasd naar het huis van de buren te kijken. Met de rode auto er voor. Dat moet een vergissing zijn, want wat moet Theo daar bij dat vieze stelletje? Ze snapt er niets van. Aarzelend gaat ze terug in huis en sluit de voordeur. Weer in de kamer gaat ze zo bij het raam zitten, dat ze idereen, die bij de nieuwe buren in of uit gaat, kan zien. Eigenaardig, het was Theo toch wel? Maar ze zag toch, dat hij uit de auto stapte? Zijn wagen herkende ze van de vorige keer. Hoe weler zijn natuurlijk meer rode auto's. Heeft ze zich zo vergist? Jannie zit een kwartiertje voor het raam, als haar man thuiskomt. Achterom, want hij is op de fiets weggeweest. Jan heeft de auto ook gezien. Terwijl hij de kamer be treedt, kijkt hij rond. Zijn vrouw ziet de trek van verwondering over zijn gezicht. „Hé...... ik dacht, dat Theo er was. Het lijkt precies zijn wagen." De man wijst in de bestemde richting. De vrouw knikt. „Is-ie ook." „Waar is Theo dan?" Jannie maakt op haar beurt een manuaal in de richting van de Van Splunterens. „Ginds. Bij de familie langhaar." De verwondering op het gezicht van Jan Boode groeit tot verbazing. „Je meent het? Wat moet-ie daar doen?" „Dat vraag ik me al af vanaf het ogen blik, dat hij er binnen gelaten is." Ze kijkt haar man aan. „Heb jij enig idee?" Op deze vraag gaat hij niet in, maar stelt zelf een vraag, want hij twijfelt nog altijd: „Weet je zeker, dat hij haar naar binnen is gegaan?" na'£egu er. ™ankeerf n°g niets aan mijn ogen, hoor. Ik zag m op de stoep staan De deur werd geopend en hij ging naar binnen en daar is hij nog." Jan Boode gaat zitten, nadenkend. Ver wonderlijk. Hij kijkt naar buiten. „Ta,' het is zijn wagen. Ik zie 't nu aan het kenteken; de vorige keer lette ik er op. Hij is vrij nieuw. J J Jannie Boode zit met de krant op haar schoot naar buiten te kijken. Haar man vraagt: „Zou hij nog hier komen, denk je?" Ze haalt haar schouders op. „Geen idee. maar als hij liever daar is, mag hij voor wat mij betreft blijven." Ze denkt: echt weer iets voor de zoon van Jeltje, maar zwijgt er wijselijk over. De klok tikt de minuten en kwartieren ,r Saan twee uren overheen en nog altijd is Theo Kamphuizen bij de buren Er wordt tussen het echtpaar Boode, dat vrijwel constant door het raam zit te turen nauwelijks gesproken. Jannie heeft de stilte een keer verbroken, door op te merken: „Als hij op deze manier de tijd van zijn baas verdoet, zal-ie ook niet veel verkopen." Jan geeft er geen antwoord op. Dit is zijn zaak niet. Zijn stelregel is altijd geweest, dat je je zo min mogelijk met andermans aangelegenheden moet bemoeien; daarmee voorkom je een hoop moeilijkheden en na righeid. Wij Nederlanders zijn over het al gemeen toch al zo bemoeizuchtig, vooral op politiek terrein. Wij weten het immers altijd beter dan de ander? Zelfs als die ander aan de andere kant van de grens woont. Je leest het immers dagelijks in de kranten! Het is etenstijd geworden, maar nog altijd zit het echtpaar in de kamer en houdt de deur van de buren en de auto van neef Theo in het oog. Liset komt thuis van het zwembad en verklaart dat ze honger heeft. En waarom de tafel nog niet is ge dekt. Jannie komt met tegenzin overeind, zegt haar man: „Waarschuw me even, als je wat ziet," en gaat dan naar de keuken om wat brood klaar te maken, Liset volgt haar moeder: „Waarom moet paps je waar schuwen?" Waarop Jannie schouderophalend zegt: „Niets bizonders. Schenk zelf wat drin ken in, ja? Wij hebben nog geen trek." Pas om half twee zien ze plotseling Theo. Blijkbaar via de achterdeur naar buiten gegaan, want hij komt van de zijkant, rus tig pratend met de buren, en staat af en toe even stil. Pas als ze vlak bij de weg zijn, waar de heg lager is, ziet het echtpaar Boode, dat Theo met een hartelijke hand druk afscheid neemt. Zowel van de vrouw als de man. Het hondje loopt keffend om het drietal mensen heen en als Theo ein delijk naar zijn auto loopt, pakt de vrouw 't hondje op en houdt het in haar armen vast, tot de man in zijn auto is gestapt en wegrijdt. Nagezwaaid door de familie langhaar. Terwijl Theo de woning van zijn oom en tante passeert, toetert hij even, als hij beiden voor het raam ziet staan. En maakt een ronddraaiende beweging met zijn vrije hand, glimlacht en steekt nog even die hand op ten groet. Het geluid van de auto sterft weg en wordt opgeslokt in de stilte van de middag. Familie langhaar is intussen alweer teruggelopen naar de achter kant van hun woning. Als Jannie even later met een schuin oog door het kleine tussen- raam kijkt, ligt de man opnieuw op zijn rieten ligstoel: zonnebril op. Een kwartier later zit het echtpaar aan de verlate lunch. „Wat bedoelt Theo met die manipulaties met zijn hand?" vraagt Jannie. „Ik denk, dat hij daarmee wilde aangeven: ik kom nog even langs." „O. Juist. Nou, hij doet maar. De familie langhaar blijkt ineens belangrijker te zijn dan zijn oom en tante." Ze snuift verach telijk. (Wordt vervolgd) ENORME INVESTERINGEN ZIJN NODIG VOOR DE NOODZAKELIJKE UITBREIDING TOEKOMSTIGE PERSONEELSVOORZIENING EEN PROBLEEM De medische wetenschap is tegenwoordig tot de meest wonderlijke en fantastische dingen in staat. Mensen die levensgevaarlijk gewond of heel erg ziek zijn, kunnen veel beter worden behandeld dan enige tientallen jaren geleden. De medische wetenschap heeft samen met de techniek instrumenten, apparaten, e.d. ontworpen die de medici in staat stellen om bijvoorbeeld de aktivi- teit van het hart van een patiënt voort durend te controleren. Hier blijft het niet bij, want ook andere vitale functies van het lichaam kunnen via dergelijke appara tuur onder controle worden gehouden, waar bij er dadelijk door het apparaat alarm wordt geslagen, wanneer er iets verandert in de normale gang van zaken. Dan zijn er volautomatisch werkende ap paraten, die de ademhaling van een patiënt aan de gang houden, dergelijke instrumenten om de hartaktiviteit aan de gang te hou den, dan zijn er de kunstnier en de kunst long en zoveel andere bijzonder belangrijke apparaten. Door al deze prachtige instru menten en apparaten hebben veel dingen hun dodelijke kant verloren, want wat kan men tegenwoordig al niet uitrichten bij plotselinge hartstilstand tijdens een operatie onder narcose, de longembolie enige dagen na de operatie, wat vermag men al niet bij de ernstige verbrandingen en vergiftigingen? De patiënt die een hartinfarct heeft over leeft, loopt vooral in de eerste dagen na het gebeuren nog groot gevaar van een plotselinge hartstilstand. Automatische ap paratuur bewaakt hem en zorgt ervoor dat alles in goede banen wordt geleid. Gevaar lijke dingen als ernstig bloedverlies van de moeder bij geboorten, adem- en bloedom- loopstoornissen bij baby's, de verzorging van baby's die te vroeg zijn geboren, ze hebben allemaal een minder beangstigende klank gekregen, doordat de medische weten schap veel van dergelijke gevallen kan redden. Overleven is tegenwoordig zeer goed mo gelijk, daar waar vroeger beslist de dood het gevolg was. Duizenden patiënten in de gehele wereld konden via deze moderne methoden en apparatuur worden gered, want de acute storingen van de zogenaamde vitale functies duren in de regel slechts enkele dagen. Wanneer het de medici nu gelukt de patiënt door middel van de mo derne techniek door deze dagen te helpen, is de kans op herstel zeer groot. Nu de medische wetenschap dit alles vermag, wordt er door de mensheid eigenlijk ook op gerekend. Maar in de praktijk zijn we nog niet zover. Er zijn nog maar weinig ziekenhuizen die werkelijk over al die prach tige, maar geweldig dure apparatuur be schikken, die allemaal nodig is, om zo'n ziekenhuis op alles voorbereid te doen zijn. Daar komt een enorme investering voor kijken, die de meeste ziekenhuizen zich nu eenmaal niet kunnen veroorloven. Daar naast is het niet alleen een financiële kwestie, maar men moet ook kunnen be schikken over gespecialiseerde krachten, die met dit moderne materiaal goed en vlot kunnen werken. De normale artsenopleiding en de verpleegstersopleiding voorziet daar nog niet in. Het gaat allemaal om bijzondere specialisatie en wat dat betreft, is er een ernstig mankrachttekort. We moeten echter met twee benen op de grond blijven staan. In de naaste toe komst zal er geld moeten komen, opdat aan zienlijk meer ziekenhuizen over deze appa ratuur kunnen beschikken, terwijl er tevens mensen moeten zijn, die ermee kunnen werken. Het is een ontwikkeling, die niet is tegen te houden. Dat betekent meer gespe cialiseerde medici en verplegend personeel. Daar moet nu reeds aan worden gewerkt, omdat dergelijke opleidingen veel tijd vergen en men in de naaste toekomst klaar moet zijn. Langzaam maar zeker komt ook het geld er wel, dat voor de aanschaf van apparatuur nodig is. Overleven kost bijzonder veel geld. Soms wel enige duizenden guldens per dag. Kruiswoordpuzzel no. 512 Horizontaal: 1. gewicht - 2. feestkledij - 5. bedrag - 8. getij - 10. reeds - 11. plant 14. spil - 16. sport - 18. voertuig - 19. van het jaar - 21. plaats - 23. vorm van rillen 24. gierigaard - 25. vaak (Duits) - 26. deel van de dag - 27. pret - 28. mak - 30. ik 32. aanzien - 34. vlaktemaat - 36. gindse 40. iedere - 42. heester - 43. reinigingsmiddel 45. vulkaan - 48. op de wijze van - 50. bundel - 52. bevel - 53. teerprodukt - 55. vod 56. ter attentie van (afk.) - 57. verfrissing 59. werktuig - 61. meisjesnaam - 63. lol 65. gedroogde halmen - 66. natie - 68. plant 70. voorzetsel - 71. plan - 74. Fr. pers. vnw. 75. godsdienst (afk.) - 76. al (Eng.) - 77. sekonde - 78. vr. munt (afk.). Verticaal: 1. smalle opening - 2. zangnoot 3. zwaardwalvis - 4. onbeweeglijke - 5. vlugge 6. plaats in Brabant - 7. zangnoot - 9. eiland in de Ind. archipel - 10. waterhoogte (afk.) - 11. vliegengaas - 12. bijb. naam 13. bloeiwijze - 15. dus (Eng.) - 17. twijgen 20. plant - 22. tweetal - 24. nagerecht 25. deel van het hoofd - 26. afgemat - 31. zaak - 33. communicatiemiddel - 35. vrucht 37. voetbalvereniging - 38. insekt - 39. be dorven - 41. inhoudsmaat - 43. beteuterd 44. plaats in Afrika - 46. lijst - 47. Eng. voegwoord - 49. waterplantje - 50. draag band - 51. deel van een dier - 52. alstu blieft (Fr.) - 54. wondvocht - 58. kleinst deelbare deeltje - 60. vlok - 62. voorzetsel 64. soort - 65. heilige (afk.) - 66. zangnoot 67. gesloten - 69. voegwoord - 72. dieren geluid - 73. geogr. aanduiding (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 511 Horizontaal: 1. gans - 4. ad rem - 7. Etna 11. RAI - 12. eel - 13. Orel - 15. pw 16. si - 18. Sloe - 19. talon - 21. traag 23. tor - 24. art - 26. verte - 28. skaat 31. waard - 32. por - 34. knoop - 35. aleer 39. min - 41. Idaho - 44. geest - 46. samen 48. rep - 49. var - 51. aster - 53. nemen 56. laat - 58. Ko - 59. Ur - 60. noga - 62. aal - 63. eis - 64. Nita - 65. reeks - 66. anti. Verticaal: 1. grot - 2. aar - 3. niet - 5. down 6. Eist - 8. telg - 9. neo - 10. Alex - 14. later - 15. port - 17. Irak - 18. satan - 20. lord - 22. arak - 25. kwaad - 26. va - 27. ep 28. sr - 29. To - 30. spoor - 33. ooi - 36. eg 37. eerst - 38. reet - 39. mt - 40. NS 41. iman - 42. deren - 43. An - 45. spek 47. aver - 50. plan - 51. aalt - 52. robe 53. nurk - 54. noen - 55. nasi - 57. aai 61. git.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 1