NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD EE Balk en splinter U houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen Zeeland Magazine? DE TAPIJT SPECIALIST Mo. 8744 Donderdag 27 januari t977 80e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs ƒ17,50 per jaar Franko per post f27,50 per jaar Advertenties 28 ct. per mm., excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON „Ik ben vertegenwoordiger. Voor een grote koekfabriek in Friesland. Ik heb Overijssel, Drente en een deel van Gelderland als mijn rayon. Sinds kort ook Dopsbergen en wijde omtrek. Ik had al eerder het plan aan te wippen, maar dan was ik wat aan de late kant en stelde het uit. Maar hier ben ik dan eindelijk eens." Hij bukt zich en maakt de tas open, die hij meegenomen heeft. Haalt er twee zakken uit. „Alstublieft, tante, probeer het maar eens. Ze zullen u best smaken. Verschillende zaken in deze stad verkopen onze artikelen al. In deze zak zitten koffiekoeken, in de andere banket. Een proefje." Jannie is enigszins verbluft. „Dat is aar dig, Theo. Hoewel we eigenlijk niet zo gek zijn op koek, zullen- we deze graag proeven. Dank je wel." Ze drinken de koffiekoppen leeg en Theo rookt. De stilte lijkt wat pijnlijk te worden, en daarom vraagt Jan: „Hoe is het thuis?" Dat levert een verwijtende blik op van zijn vrouw, maar Jan ziet dit niet. Hij kijkt enkel naar de bezoeker. Theo buigt even. „Dank u, heel goed gelukkig. Mijn zus werkt bij de Spoorwegen, informatrice. In Leeuwarden. Mem is zo goed als ze maar zijn kan. Ze laat zich groeten. Heit heeft het in deze weken uiter aard druk, want 't is hoogseizoen, niet waar? 's Ochtends om half negen gaat de eerste rondvaart al en dat duurt tot een uur of zeven. Ook nog wel eens later, als het erg mooi weer is. Maar ja't moet ook in het seizoen verdiend worden." „Wat doet je vader in de winter, als er geen rondvaarten zijn?" Theo lacht. „O, van alles. Heit zit vast niet bij de kachel te niksen, hoor! Hij is altijd bezig en ziet elke winter opnieuw kans wat bij te verdienen." „Dan heeft hij zeker steun in die winter maanden?" Het is Jannie, die deze vraag stelt en haar stem klinkt snibbig. Maar de jongeman heeft het niet onderkend of hij is te beleefd om het te laten merken. „O nee! Hij heeft nog al eens part-time werk bij de gemeente. In de buitendienst en dat is net een kolfje naar zijn hand. En in het voorjaar is hij druk bezig de boten te schilderen. Met de andere schippers. Ik kan me niet herinneren, dat hij één dag niets te doen had. Behalve dan in de eigen va kantiedagen." Het valt allemaal mee. Jannie herinnert zich nog de grote auto, waarmee de familie Kamphuizen naar de begrafenis kwam. Blijkbaar gaat het Jeltje en haar schipper wel goed. Er komt iets van jaloezie in haar op. Na het tweede kop koffie zegt de be zoeker, voor zich uitkijkend: „Ik kom eigen lijk hier met een uitnodiging. Van mem en heit. Als jullie nog niet met vakantie ge weest zijn, zullen we het erg fijn vinden, als jullie een paar weken bij ons willen komen. Ons huis is groot genoeg; we heb ben een mooie logeerkamer en als de kin deren meekomen hebben we een prachtige bungalowtent in de tuin staan. We hebben wel vaker logé's, die er 's nachts bivakkeren. Alles met een mooi uitzicht op het water Maar wat er nog meer aan aantrekke lijkheden zijn in en nabij de woning in Sneek, komt er niet meer uit, want Jannie valt de jongen bruusk in de rede: „Nee, Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, eultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag een gratis proef nummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE door G. Fortius we hebben helemaal geen behoefte aan vakantie dit jaar". „Ja, wacht nu eens even, Jannie probeert haar man te sussen, maar Jannie is op dit punt onverbiddellijk: „Ik zei nee en het blijft nee." Dan is er een pijnlijke stilte. Jan Boode kijkt naar de bezoeker en hun blikken ont moeten elkaar. Jan begrijpt, wat de jongen denkt en schaamt zich op dit moment voor zijn vrouw. Hij houdt niet van ruzie en zeker niet in de familie. De al meer dan een kwart eeuw durende vete heeft nooit zijn instemming gehad. In de loop der jaren heeft hij meerdere malen voorzichtig een balletje opgegooid om tot een verzoening te komen, maar dat stuitte telkens weer af op de botte weigering van zijn vrouw. Het is tenslotte de neef, die de stilte verbreekt, door op te merken: „Ik weet van zelfsprekend, waarom er indertijd een ver wijdering is ontstaan in de familie. Vanwege mems huwelijk met heit. Als kind gaat het vrijwel langs je heen, maar naar gelang je ouder wordt, ga je er over nadenken. En betreur je, dat eigenlijk niemand de minste wil zijn om de hand der verzoening te reiken. Zo denk ik er over-en zo denkt ook Tine, mijn zus. We hebben het enkele keren besproken, met z'n vieren. Mem en heit zijn het in deze samen helemaal eens en wij als kinderen staan voor honderd procent achter hun besluit: er moet nu maar eens een einde komen aan onze kop pigheid. We zijn er allemaal trots op Frie zen te zijn, maar we weten ook, dat één van onze ondeugden de koppigheid is. Mem en u, tante Jannie, zijn zusters. Vindt u nu ook niet, dat we allemaal nu maar eens bij elkaar moeten komen om te vergeven en te vergeten?0 Voor Jannie antwoord kan geven, zegt Jan Boode op kalme toon: „Daar ben ik het helemaal mee eens, Theo. Enne diep in haar hart je tante eveneens. Je be grijpt evenwel, dat we niet dadelijk, a bout portant, een beslissing nemen. Het komt een beetje onverwacht over, he? Een beetje koud op ons dak. Ik geef je de eerlijke verzekering, dat we het goed zullen over wegen." Jannie Boode loopt rood aan, maar een waarschuwende blik uit haar mans ogen weerhoudt haar van commentaar. Ze heeft haar besluit al genomen: als Jan dan zo graag naar Snits wil, moet hij gaan, maar zij gaat niet mee. Vast niet! De jongeman maakt nog geen aanstalten om te vertrekken. „Eigenlijk had mijn komst hierheen een tweeledig doel. Natuurlijk in de eerste plaats om jullie te bezoeken, nu ik Dopsbergen ook in mijn rayon heb. Ik hoop dat ik nog eens mag aanwippen voor een kop koffie. Fijn, dat ik jullie gezond en wel heb aangetroffen. Maar een vroegere schoolmakker van me we waren samen op de HBS is in deze stad benoemd als leraar wiskunde aan een middelbare school. Ik was van plan om even langs het gemeentehuis te gaan om zijn adres te vragen; ik had het op een papiertje, maar ben het door een of andere duistere reden kwijt geraakt. Kost me een daalder, zo'n inlichting. Jaap was een maand of drie geleden bij ons en vertelde, dat-ie gesollici teerd had naar Dopsbergen. Ik zei: Dat is dan toevallig, want wij hebben er familie wonen. Een poos later kreeg ik van mijn fabriek te horen, dat ik onder meer Dops bergen in mijn rayon mocht opnemen. Jaap belde me een week of drie geleden en noem de me zijn nieuwe adres. Hij zei: over een dag of wat ga ik verhuizen; kom me maar eens opzoeken, als we gesetteld zijn. Ik schreef het op een kladje, omdat ik op dat moment niets anders bij de hand had, maar ik heb het ergens verloren." Jan Boode luistert beleefd. Zijn belang stelling voor dit aspect is matig. Hij denkt enkel na over de uitnodiging. Afgezien nog van het feit, dat een paar weken aan het water hem wel aanlokt, vindt hij, dat het nu hoog tijd is om voorgoed de strijdbijl te begraven en het af te zoenen. Of wil Jannie boos blijven tot we allemaal dood zijn? Na een uur nemen ze met een handdruk afscheid van neef Theo. Jan belooft nog eens, dat hij de uitnodiging in serieuze overweging zal nemen en de jongeman antwoordt er lachend op, dat hij nog wel eens een keer langs komt. Even later zien ze hem wegrijden in de rode auto. Als Jan terugkeert naar de kamer, staat daar zijn vrouw. Nog met een kleur op haar gezicht, want ze heeft zich, nadat Theo de uitnodiging van zijn ouders heeft overgebracht, vrijwel doorlopend geërgerd. „De brutaliteit!" zegt ze. „Komen jullie een paar weken logerenalsof er nooit iets BEATRIX 39 JAAR H.K.H. prinses Beatrix legt een steeds grotere activiteit aan de dag. De oplettende Nederlander merkt op hoe X zij en haar echtgenoot prins Claus vaker bij officiële gelegenheden gaan X verschijnen. Ook de contacten met het buitenland worden weer vaster aangetrokken. En al was het bezoek van het prinselijk paar onlangs aan Egypte informeel, het was toch voor enkele jaren niet mogelijk geweest. Het heeft de banden met een in zo'n moeilijke positie liggend land toch weer versterkt. Het lijkt daarom lo gisch dat de taak van onze toekom stige vorstin voor een groot deel in het diplomatieke vlak zal liggen. Het is ook geen wonder dat prins Claus voor zijn huwelijk met onze kroon prinses in diplomatieke dienst was. Veel en duidelijk hebben zij hun be langstelling getoond voor ontwikke lingslanden en wij geloven dat voor hen, met de mogelijkheden in Ne derland, een grote taak is weggelegd. Wij wensen de prinses temidden van haar gezin een prettige verjaardag toe gebeurd isIk peins er niet over, nu niet en nooit niet." Jan Boode gaat er rustig bij zitten, maar als hij spreekt, kijkt hij naar zijn vrouw. „Iemand, die een moord gepleegd heeft, kan als hoogste straf levenslang krijgen. Maar in ons land houdt dit in, dat zo iemand uiterlijk na twintig jaar vrij komt. Dan heeft hij voor zijn misdaad geboet. De misdaad, die Jeltje pleegde was, dat ze de stem van haar hart volgde, ondanks felle tegenstand van ouders en zuster en andere familieleden, en op achttienjarige leeftijd trouwde met de man, van wie ze hield. Voor dat feit werd ze veroordeeld en in de tweede plaats, omdat Kamphuizen nergens aan deed, zoals men dat in die dagen noemde. Een heiden. Dat is allemaal zeven en twintig jaar geleden; van het najaar acht en twintig. Jij straft met je botte weigering om tot een verzoening te komen met Jeltje nog zwaarder dan men in ons land een moordenaar doet. Wat dit betreft ben je inderdaad wel een keiharde Friezin." „Dat heb je geweten vóór we trouwden," snibde de vrouw. Jan Boode knikt enkele malen. „Inder daad heb ik dit geweten. Maar koppigheid kan op twee manieren tot uiting komen: naar het goede en naar het kwade. De goede eigenschappen in de mens in het al gemeen en in de Fries in 't bizonder sla ik hoog aan. Ik mag de Friezen omdat het over het algemeen mensen zijn om op te bouwen. Je vader was een kei, een gewel denaar, voor wie ik diep ontzag en bewon dering had. Dat hij meezong in het koor, waarin Jeltje en haar man gedoodverfd werd, ging bij hem vast niet van harte. Ik weet het, want ik heb daarna verscheidene malen met hem er over gesproken. En nu ga ik jou eens een geheimpje vertellen, waardoor misschien je ogen een beetje meer open gaan en je instelling-tot-nog-toe ho pelijk een knak krijgt. Heit, mijn schoon vader dus, kwam elke maand wel een keer in Snits. Om Jeltje en Wouter te bezoeken. In het geheim, want al was heit een kerel van jewelstejouw mem had in huis de broek aan. Dus mem is het nooit te weten gekomen, snap je?" (Wordt vervolgd). GEVONDEN- Op het groepsbureau der Rijkspolitie te Kortgene, Bernhardstraat 20, zijn inlich tingen te verkrijgen over de volgende ge vonden voorwerpen: 1 bankbiljet van 20 Belg. francs; 1 kettinkje met rose steentje; 1 bromfietshelm; 1 heren fiets; 1 bankbiljet van ƒ5,—; 1 bruine portemonnee met inhoud; 1 Mercedes-em- bleem van vrachtauto; 1 sleuteltje; 1 paar bruine handschoenen; 1 zilveren armband; 1 bankbiljet van 25,—; 1 olievat; 1 rood etui met 5 sleutels; 2 paar zwarte gummi laarzen; 1 bankbiljet van ƒ10,— 1 huis- houdschaar; 1 paar gebreide handschoenen. De commandant van de groep, A. M. Westdorp. TOEGESTANE VASTE VISTUIGEN VOOR SPORTVISSERS BEPERKT Sportvissers, in het bezit van een ver gunning voor vaste vistuigen in de kust wateren, mogen vanaf 1 januari 1977 nog slechts vissen met één der volgende vaste vistuigen: maximaal twee fuiken, waarvan het totaal van de gebruikte vleugels of schut- wand per fuik niet langer dan 15 meter, de fuik en vleugel niet hoger dan 75 centi meter mogen zijn; één schutwand, drijfnet of staand net met een maximaal toegestane lengte van 30 meter; één hoekwant van ten hoogste 30 meter lang. Het nummer van de vergunning, die de Directie der Visserijen (Bezuidenhoutseweg 73 te Den Haag) op aanvraag kostenloos kan afgeven, dient duidelijk leesbaar aan het vistuig te worden aangebracht. Onder vaste vistuigen worden verstaan: aalkubben en -kistjes, palingfuiken, staand want, hoekwant, kreeftenkorven, weren en kommen, spiering-, bot-, greep- of harder- kamer of -vleugel, ankerkuil en andere vis tuigen die niet op één of andere wijze wor den voortbewogen. Gebruik van deze vistuigen behoudens de genoemde uitzonderingen is uitslui tend toegestaan aan beroepsvissers. «DELTA STAR Torendijk 45 - Kortgene Telefoon 01108-2 80-4 28 Het goedkoopste adres van Zeeland voor TAPIJT 's Zaterdags na 12.00 uur GESLOTEN Kruiswoordpuzzel no. 510 Horizontaal: 1. bepaalde tijdsduur - 6. ha rem meisje - 11. aanzien - 12. muziekteken 13. uitroep - 15. kettingdraadje - 16. plaats in Drente - 17. dat is (afk.) - 18. naar aanleiding van (afk.) - 20. water in Fries land - 21. als eerder (afk.) - 22. loot - 23. jongensnaam - 25. munt (afk.) - 27. bijwoord 28. selenium (afk.) - 29. slot - 32. goeierd 34. plaats in Zuid-Holland - 36. fijn weefsel 37. voorzetsel - 39. godsdienst (afk.) - 40. deel van een boom - 41. gebergte' in Europa 42. bar - 45. geheel de uwe (afk.) - 46. per meter (afk.) - 48. bergweide - 51. soort- loon - 53. vochtig - 55. in het midden 57. van het lopende jaar (Lat. afk.) - 58. muziekterm (afk.) - 59. deel van de dag (afk.) - 61. pers. vnw. - 62. bejaard - 64. stofmaat - 65. maanstand (afk.) - 67. dieren- eigenschap - 69. het Romeinse Rijk (Lat. afk.) - 70. plek - 72. bewijs van verdriet 73. ten laatste (afk.) - 75. rij - 76. Duits lidwoord - 78. uitmuntend - 79. gymnastiek- werktuig. Verticaal: 1. soort boon - 2. godsdienst (afk.) 3. plaats in Gelderland - 4. laan - 5. eiken schors - 6. familielid - 7; Europese rivier 8. niets uitgezonderd - 9. voorzetsel - 10. scherpe beoordeling - 14. vlaktemaat (afk.) 17. Dyne (afk.) - 19. deel van een molen 22. droogoven - 24. de dato (afk.) - 26. briefaanhef (Lat. afk.) - 27. namelijk (afk.) 28. zangnoot - 30. dierengeluid - 31. en omgekeerd (afk.) - 33. extreem - 34. laatst genoemde (afk.) - 35. N.V. (Fr.) - 38. staats bedrijf (afk.) - 39. voedsel - 42. begeleiding 43. ambtshalve (Lat. afk.) - 44. effen - 45. duur van eb of vloed - 47. lengtemaat (afk.) 48. bloedvat - 49. Chinese maat - 50. lastig 52. da capo (afk.) - 53. normaalpeil (afk.) 54. zoals de akten getuigen (Lat. afk.) 56. landbouwwerktuig - 58. open plek in een stad - 60. verfstof - 63. bolgewas - 64. naarling - 66. valse draai in een kabel 68. grondtoon - 71. Europeaan - 72. Soc. Econ. Raad (afk.) - 74. ons inziens (afk.) 77. heilige (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 509 Horizontaal: 1. ff - 3. principe - 10. rut 13. ruw - 15. moord - 16. sd - 18. sa 19. atap - 21. nto - 22. Isar - 24. dof 26. AWW - 28. emier - 30. cm - 31. sap 33. nap - 35. Etna - 36. Ot - 37. ut - 38. gek - 40. mt - 41. Ino - 43. ei - 44. merite 47. sn - 48. st - 49. tin - 50. nt - 51. zr 52. harnas - 54. dd - 55. wie - 56. wa 57. eet - 58. Po - 59. tand - 60. gage 62. Erp - 64. kort - 66. adept - 68. alg 70. ro - 71. pk - 72. lood - 73. oot - 75. ga 77. Ob - 79. sl - 80. noord - 82. vin 84. nijd - 85. kapitaal - 86. nt. Verticaal: 1. francaise - 2. fut - 4. rm 5. ion - 6. nota - 7. crown - 8. id - 9. esse 11. US - 12. tarra - 14. wad - 17. dame 20. post - 23. ritme - 25'. fa - 27. wagen 29. ent - 32. pui - 34. per - 36. oo - 59. kind - 42. nn - 43. etre - 44. mis - 45. tt 46. predikant - 48. sa - 49. Tatra - 51. zin 52. hagel - 53. nee - 54. dok - 55. wat 56. wad - 59. trog - 60. galon - 61. epos 63. plooi - 65. or - 67. tolk - 69. goot 74. tra - 76. av - 78. bij - 80. np - 81. da 83. in.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 1