NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Balk en LfJ splinter II houdt nu het meest geleien blad op Noord-Beveland in Standen Wat is „hartwater"? Zeeland Magazine? No. 3743 Donderdag 20 januari T977 80e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs ƒ17,50 per jaar Franko per post f27,50 per jaar Advertenties 28 ct. per mm., excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Eefje Boode denkt er over na. Ze begrijpt meteen welke consequenties er voor haar aan vastzitent. En daar ziet ze nog altijd met schrik tegenop. Bram heeft er al eerder toespelingen op gemaakt: Ik zorg er wel voor, dat het geen gevolgen kan hebben, dus daarover hoef je je beslist geen zorgen te makenLogisch, Bram is arts, dus dat zal voor hem vast geen probleem vor men. Het is misschien toch verstandiger er een einde aan te maken. Het is heerlijk, als hij me kust en liefkoost en lieve woord jes in m'n oor fluistert. Of me met zijn zachte handen beroert. Ik ben ervan over tuigd, dat hij een geweldige minnaar zal zijn, als we alle remmen losgooien, maar ik ben toch bang, dat ik er een nare na smaak van zal overhouden. De kater na teveel drinken. Dat spijt en schaamte het uiteindelijke resultaat zal zijn. En dan zwijg ik er nog maar over, dat alles uitzichtloos is: het feit, dat hij getrouwd is; buitenker kelijk en last but not least ook nog jaren ouder. Ik zie me al thuiskomen met Bram, zoals Albert het afgelopen weekeind met zijn vriendin: Mag ik u voorstellen? Bram Varssen, arts. Hij is nog wel getrouwd, maar hij ligt in scheidingwe kunnen geweldig goed met elkaar overwegja, we gaan natuurlijk al een poos met elkaar naar bedhoe oud? O, we schelen el kander net veertien jaarwelke kerk? Nee, Bram is buitenkerkelijk Wat zou dat ineens een consternatie ver oorzaken! Geen idee hoe vader zou reageren; tenslotte ben ik zo'n beetje zijn lieveling, omdat ik de oudste van de drie dochters ben. Tanja zou met stomme verbazing naar ons kijken en bij zichzelf denken: Hoe durft ze; Liset zou gniffelen en het een goeie mop vinden. En Albert? Hij zou het niet met zoveel woorden zeggen, maar entre nous absoluut op vaste toon zijn afkeuring er over uitspreken. Wat moet hij anders? Mijn zusterhoudt het met een getrouwde arts en slaapt er ook al meeOm te gillen! Ik denk, dat vader me wel aan het verstand zou brengen, dat ik er maar voortaan beter aan zou doen in het zuster huis te blijven en niet meer thuis te komen, zolang de verhouding met Bram duurt. Ja, zo ongeveer zou vader reageren en ik kan hem werkelijk geen ongelijk geven. Op dit ogenblik schaamt Eefje Boode zich. Wat ben ik voor een eigenaardige vrouw, dat ik me zo laat gaan? Ik moet er definitief een streep onder zetten. Eerst rus tig een nacht over slapen, wat ik hem zal zeggen, want zo kan het toch niet doorgaan. Op een gegeven ogenblik zien kennissen van ons of collega's van vader en dan is de boot helemaal aan. Nee, het kan echt zo niet doorgaan. Maar zuster Boode heeft een onrustige nacht, waarin ze met andere zusters vecht om de gunsten van Bram Varssen. Tenslotte wint hoofdzuster Prinselaar het en gaat met hem weg, de anderen een triomfante lijke blik toewerpend. Zij is winnares. De hele bende probeert het tweetal nog tegen te houden, maar ze krijgt een duw van de hoofdzuster, geeft een gil en valtDan wordt Eefje Boode wakker, want de gil heeft ze echt geslaakt en ze ligt op dit moment op de vloer, naast haar bed. Ze is er gewoon uitgevallen. Hoofdstuk 3: Geen belangstelling voor Sneek In de week, nadat Albert met zijn vlam Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd- Bohrift met actualiteiten, eultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vtfaag een gratis proef nummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE door G. Fortius het weekeind thuis was, stopt er een auto voor huize Boode. Tanja is een dag uit met haar vriendje; Liset is naar haar nieuwe vriendin Erna. Het is hoogzomer en de meisjes hebben vakantie, dus laat ze ge nieten. Zo is Jan enkel met zijn vrouw thuis. Hij kijkt verbaasd naar buiten. Het ge beurt niet vaak, dat er een auto voor de deur stopt. Zeer sporadisch wipt wel eens een collega aan, maar die komt doorgaans wandelend of op de fiets. Daarom kijkt Jan een beetje nieuwsgierig naar de rode wa gen, waaruit een jongeman stapt, naar het huis loopt en op de bel drukt. Jan Boode is meteen overeind. „Ik ga wel!" roept hij in de gang naar de keuken, want hij ziet zijn vrouw in de deuropening, haar handen afvegend aan het bonte schor tje, dat ze altijd om heeft, als ze in de keuken aan het werk is. De man loopt naar de deur en opent die. De jongeman op de stoep lacht, steekt even zijn hand op. „Hallo, oom Jan! Hoe gaat het?" Jan Boode knippert met zijn ogen. Oom Jan, zegt deze jongeman; het is een mop of het is een neef. Maar wie? De man op de stoep raadt waarschijnlijk de gedachtengang van de ander en voegt er aan toe, zijn hand nu uitstekend naar voren: „Ik ben Theo Kamphuizen. Uit Sneek. Kent u me nog?" Automatisch maakt Jan Boode een uit nodigende beweging en doet gelijk een pas achteruit. „Kom binnen," prevelt hij, de hand drukkend, nog niet helemaal bekomen van de verrassing. Ondertussen tast hij in zijn geheugen: Theo Kamphuizeno jé, dat moet dan een zoon van Jannie's jongste zuster zijn. Met wie ze min of meer ge brouilleerd zijn. Al vele jaren. Maar hij laat niets merken en zegt op kalme toon: „Theowe hebben elkaar, geloof ik, al eens ontmoet, nietwaar?" Hij sluit de deur achter de bezoeker en maakt nog eens een uitnodigende beweging: „Kom verder." En naar de keuken, waarin Jannie zich ijlings heeft teruggetrokken: „Jannie neef Theo is er! Uit Sneek!" Jannie Boode, geboren Bloksma, weet meteen wie deze Theo is. Ja, dat moet de zoon van Jeltje zijn. Die tegen de wil van heit en mem en van feitelijk de hele fa milie op achttienjarige leeftijd trouwde met een schipper, die nergens aan geloofde dan enkel, dat vlees beter is dan de benen. Maar ze doet toch gauw haar schort af en loopt naar de kamer, waar ze de jonge man kritisch opneemt, alvorens zijn uitge stoken hand te drukken. Weliswaar wat aar zelend. De jongen zegt op luchtige toon: „Ik was toch in deze omgeving en wist uw adres, dus ik dacht: laat ik eens aan wippen. Tenslotte bent u mijn oom en tante, nietwaar?" Ja, dat valt zeker niet te loochenen. En al wil Jannie Boode nog altijd niets van haar zuster weten, deze jongeman kan het niet helpen, dat hij een zoon van Jeltje en die schipper is. „Dat is heel attent van je," zegt ze, maar of het van harte klinkt? Jan Boode zou er geen eed op kunnen doen. Het is nog wel wat vroeg voor de koffie, maar er is eigenlijk geen vaste tijd voor, dus zit men al gauw rond de dampende kopjes. De jongen kijkt intussen wat rond. „Leuk woont u hier; ik bedoel: de omge ving. Dopsbergen geeft helemaal niet de indruk een stad te zijn; zo echt landelijk, vind ik. En al dat bos De beide oudere mensen knikken en be kijken neef Theo van onder hun oogleden. Jannie Boode is in stilte aan het rekenen, terwijl ze met een half oor luistert naar het gesprek tussen de jongen en haar man. Jeltje is nulaat es kijkenzes en twintig jaar getrouwd. Of is het al zeven en twintig? Ze hebben wel een uitnodigings kaart gehad voor de zilveren bruiloft, maar Jannie piekerde er niet over erheen te gaan. Hoewel haar man van mening was, dat je niet eeuwig kwaad kon blijven. Dat is hele maal niet christelijk, maar in dit opzicht is ze het helemaal niet met Jan eens, want zij kent haar bijbel ook en daarin staat duidelijk: trek u geen juk aan met een ongelovige en die schipper is een ongelovige, dus Ze weet het nu: twee jaar geleden was de zilveren bruiloft, dus is Jeltje nu zeven en twintig jaar getrouwd. Dan is Theo vijf- of zes en twintig. Na het huwelijk van Jeltje met die schipper, waarbij niemand tegen woordig was, zij niet en heit en mem even min, hebben ze elkaar nog twee keer gezien en vluchtig gesproken: na het sterven van heit en twee jaar later toen mem werd be graven. Daar kon je niet van wegblijven. Ze hebben beide keren enkel de meest nood zakelijke woorden met elkaar gewisseld. Jeltje en haar man, plus de beide kinderen gingen vrijwel meteen na de broodmaaltijd weer weg. In een grote auto. Wat Jannie wel een steek veroorzaakte, want zelf had den ze immers geen wagen! Enkel wat be hoorlijke fietsen. Een autodaar was immers nooit geld voor „Is het niet waar, tante?" Jannie Boode schrok op uit haar gepeins, haar neef aan kijkend. „Sorry, ik zat even na te denken... wat zei je precies?" Jan Boode viel in: „Theo had het er over, dat het een mooie, ouderwetse zomer is. Bij uitstek geschikt om met vakantie te gaan." Jannie knikt enkele malen en geeft vol mondig toe: „Ja, jazeker! Het is zeldzaam mooi weer alle dagen." Theo steekt een sigaret op en Jan Boode komt overeind om te kijken, of er ergens een asbak te vinden is of iets, wat er voor door kan gaan, want zelf rookt hij niet. Al jaren niet meer. Hij komt met een klein reclame-asbakje terug naar de tafel en zet die voor zijn bezoeker neer. „Nog plannen?" vraagt de betrokkene verder. „Of zijn jullie al weg geweest?" Jannie neemt dadelijk het woord. „Och, we voelen er dit jaar niet zo veel voor om met vakantie te gaan. We zitten ook wat met de kinderen. Het is hier overigens heer lijk rustig, de omgeving is prachtig en we hebben goeie fietsen. We houden beiden van de natuur, dus waarom zullen wij ons voegen bij de zee van vakantiegangers met alle ups en downs van dien?" De jongen knikt enkele malen nadenkend. „Dat is waar. Wij wonen ook heel mooi, aan de buitenkant van de stad, dicht bij het water. O, heel ideaal. We hebben uiteraard een boot en houden veel van varen. Maar in het naseizoen; heit kan in deze weken natuurlijk niet wegtrekken we er toch altijd een paar weken er tussen uit. Ik zeg maar: dat heeft een mens in deze jachtige tijd echt wel nodig." Jannie doet alsof ze nadenkt. „Tja," zegt ze tenslotte, „de een misschien wat meer dan de ander. Dat hangt van je instelling af, denk ik." Jan Boode vindt het gesprek een kant uitgaan, die hem niet aanstaat. Daarom vraagt hij: „Wat doe je voor de kost, Theo?" (Wordt vervolgd). HET HEEFT MET UW HART NIETS TE MAKEN Er zijn veel mensen, die regelmatig last hebben van wat men in de volksmond „hartwater" noemt. Na oprispingen ont staat een branderig gevoel in de keel en soms komt er ook onaangenaam smakend vocht omhoog, terwijl daarnaast ook een pijnlijk gevoel achter het borstbeen ontstaat. De naam „hartwater" is van zeer oude oorsprong, maar ter geruststelling mag worden gezegd, dat het verschijnsel niets met het hart heeft te maken, ook al üjkt het uit die streek op te komen. Het heeft meestal te maken met een slechte spijsver tering en tijdens de zwangerschap hebben veel aanstaande moeders er last van. In dit laatste geval wordt een en ander ver oorzaakt doordat er zich in het lichaam van de aanstaande moeder een extra grote hoeveelheid hormonen in het bloed bevindt, die invloed uitoefent op de slokdarm. De spijsvertering wordt iets vertraagd, waar door het voedsel te lang in de maag blijft. Dit heeft dikwijls oprispingen tot gevolg en het „hartwater". Een en ander gaat dikwijls ook samen met ochtendmisselijk heid en onaangename gasvorming. Buiten de zwangerschap vindt men de verschijnselen veelal door een teveel aan zuur in de maag. Ook al brengt een poe dertje van dubbelkoolzuursoda in de meeste gevallen wel verlichting, we moeten niet vergeten, dat dit geen genezing brengt. Het is beslist verstandig om met dergelijke klachten eens de huisarts te bezoeken. Ter voorkoming van een en ander doet men er goed aan, wanneer men last heeft van maagzuur, de normale drie stevige maaltijden wat over de gehele dag te ver delen in een groter aantal kleinere maal tijden. Voorts geen gebakken, vette gerechten of extra gekruide spijzen. Roken op de nuch tere maag is in dit geval ook af te raden. Trouwens men doet er goed aan het roken helemaal te beperken tot enkele sigaretten, e.d. per dag en dan in elk geval niet op de nuchtere maag. Bij ernstige gevallen brengt verwarming van de maagstreek doormiddel van een warmwaterZak of iets van dien aard, dik wijls veel verlichting. We mogen niet vergeten, dat onze maag een belangrijk inwendig orgaan is, dat we moeten ontzien. In onze maag ondergaat het opgenomen voedsel zijn eerste bewer king. Het wordt hier stevig aangepakt en het maagzuur verricht hierbij een zeer be langrijke taak. Hoe beter we ons voedsel kauwen, waar door het goed wordt fijngemaakt, hoe ge makkelijker we het onze maag maken. Daarom is rustig eten ook van zeer groot belang. Het wegschrokken van grote brok ken of het wegspoelen met veel drinken, verzwaart de taak van onze maag, wanneer die op zijn beurt het opgenomen voedsel geschikt moet maken voor verdere verwer king in de overige spijsverteringsorganen. Een -slechte manier van eten, maakt een hogere maagzuurafscheiding noodzakelijk en verhoogt de kans op oprispingen en maag- zuurnarigheden. Ook teveel eten in één keer is een bij zonder slechte zaak voor de maag, zoals men zal kunnen begrijpen. De maag rekt uit, is niet meer helemaal vrij in zijn be wegingen, moet extra hard werken, en ook hier kan het maagzuur weer een rol gaan spelen, die tot onaangename gevolgen kan leiden. Wanneer men zo nu en dan last heeft van maagzuur, doet men er goed aan met al deze zaken rekening te houden en de maag te ontzien. Heeft men vrij regelmatig last van maagzuur, e.d., dan dient men absoluut eens met de huisarts te gaan praten. Het gebruik van verlichtende mid delen, zoals poeders, tabletten, e.d. brengt tijdelijk misschien verlichting, maar geneest de kwaal niet. Het is in feite lapwerk. De oorzaak van het kwaad moet worden aan gepakt en dat kan alleen in overleg met een arts. Kruiswoordpuzzel na.. 5 09 Horizontaal: 1. zeer luid (muz.) - 3. grond beginsel - 10. zonder geld - 13. grof - 15. misdaad - 16. sogiaal-democraat (afk.) - 18. N.V. (Fr.) - 19. dakbedekking - 21. netto (afk.) - 22. zijrivier van de Donau - 24. glansloos - 26. Alg. Weduwe en Wezenwet (afk.) - 28. oosterse titel - 30. lengtemaat (afk.) - 31. vruchtennat - 33. drinkgerei 35. vulkaan - 36. jongensnaam - 37. grond toon - 38. mal - 40. meterton (afk.) - 41. myth, figuur - 43. vogelprodukt - 44. ver dienste - 47. stannum (afk.) - 48. heilige (afk.) - 49. metaal - 50. deel van de bijbel (afk.) - 51. zuster (afk.) - 52. ridderkledij 54. dagtekening (afk.) - 55. vragend vnw. 56. wettelijke aansprakelijkheid (afk.) - 57. eetlust - 58. rivier in Italië - 59. deel van het gebit - 60. loon - 62. plaats in Brabant 64. niet lang - 66. ingewijde - 68. water plantje - 70. ambtshalve (lat. afk.) - 71. eenheid van kracht (afk.) - 72. metaal - 73. wilde haver - 75. bevel - 77. rivier in Si berië - 79. te zijner plaatse (Lat. afk.) - 80. windrichting - 82. deel van een vis - 84. afgunst - 85. grote som gelds - 86. deel van de bijbel (afk.). Verticaal: 1. Europese vrouw - 2. energie 4. vreemde munt (afk.) - 5. elektr. geladen deeltje - 6. rekening - 7. vreemde munt 8. hetzelfde (afk.) - 9. het zijn - 11. deel van Amerika (afk.) - 12. handelsterm - 14. droogvallende plaats bij eb - 17. gemanierde vrouw - 20. de te bezorgen brieven - 23. cadans - 25. zangnoot - 27. vervoermiddel 29. loot - 32. ondergevel - 34. voorzetsel 36. militair - 39. nakomeling - 42. de on bekende (afk.) - 43. naarling - 44. niet raak 45. motorraces (afk.) - 46. beroep - 48. Leger des Heils (Eng. Afk.) - 49. geb. in Europa - 51. lust - 52. neerslag - 53. ont kenning - 54. ligplaats van schepen - 55. vragend vnw. - 56. doorwaadbare plaats in zee - 59. voederbak - 60. uniformversiersel 61. heldendicht - 63. neep - 65. goud (Fr.) 67. vertaler - 69. afvoerkanaal - 74. baan voor balspel - 76. als volgt (afk.) - 78. insekt - 80. normaalpeil (afk.) - 81. kinder- groet - 83. voorzetsel. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 508 Horizontaal: 1. Maas - 4. ddt - 7. Ebro 10. overweg - 14. Aa - 15. ons - 16. bok 18. ja - 19. dl - 20. nap - 22. gg - 24. Ako 26. kruimel - 30. aam - 32. nn - 33. ar 34. de - 35. Ir - 36. ae - 37. kr - 38. tno 40. ms - 42. te - 44. klamboe - 45. pompoen 46. sl - 47. ao - 48. Lea - 50. ia - 51. mg 52. eg - 54. uk - 56. An - 57. ai - 58. UNO 59. waterig - 62. lsk - 64. mi - 66. erna 67. ss - 68. es - 69. tor - 72. hor - 74. nr 76. cijferen - 80. lach - 81. Ate - 82. onze. Verticaal: 2. ac - 3. Son - 4. de - 5. draaien 6. tw - 7. ego - 8. ri - 9. VARA - 11. VS 12. eb - 13. palm - 15. ol - 17. kg - 19. don - 20. nu - 21. pm - 23. gal - 25. knellen 26. karbouw - 27. rr - 28. Ed - 29. lemming 31. Artemis - 36. aks - 37. KMA - 38. tel 39. opa - 41. Spa - 43. eng - 49. eremiet 53. gom - 55. ka - 56. ai - 57. als - 58. Uden - 60. te - 61. ra - 63. kort - 65. it 67. sr - 70. och - 71. rij - 72. he - 73. ono 75. wa - 77. fa - 78. re - 79. tz.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 1