NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Balk en CU splinter II houdt nu bet meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen Maatschappelijk georganiseerde wezens? Zeeland Magazine? Mo. 3741 Donderdag 7 januari t977 80e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wiesenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 17,50 per jaar Franko per post 27,50 per jaar Advertenties 28 ct. per mm., excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Hoofdstuk 2: Problemen voor Eefje. In het weekeind is iedereen thuis. Eefje, de oudste der drie dochters, die als ver pleegster intern aan het plaatselijke zieken huis is verbonden, heeft een lang weekeind en is dan vrij tot dinsdagmorgen. Liset, de 14-jarige is boven in haar kamer. Ze is thuis gekomen met een stapel stripboeken. Moeder Jannie heeft gevraagd: „Hoe kom je daar aan?" Waarop als antwoord: „O, mag ik lezen van mijn vriendin." „Welke vriendin?". „Erna. U kent haar niet. Wonen pas hier." „Erna hoe?" „Erna Filipsen. Ze wonen niet ver van de school. Leuke meid. We kunnen goed met elkaar overweg." „Daar heb je ons nooit wat van verteld. Hoe lang ken je haar al?" „O, mam, dat weet ik niet precies, hoor. Ze wonen nu enkele weken in onze stad." „Wat doet haar vader?" „Ze heeft geen vader, enkel een moeder en meer weet ik niet. Ik ben niet zo nieuws gierig als de volwassen mensen. Erna is een leuke vriendin." En deze uitleg was voor het meisje in haar ogen voldoende, zodat ze met haar stapel stripbladen naar boven is gegaan. Jannie heeft Eefje, toen ze gezeten was en theedronk ingelicht over haar broer. „Hij heeft een meisje en gebeld, of hij haar het weekeind mee mag nemen. Al waren we wel enigszins verrasthij heeft nooit met een woord gesproken over een meisje... is ze vanzelfsprekend hartelijk welkom. We hebben hier gelukkig voldoende ruimte. In de loop van de avond komen ze." Aanvan kelijk had ze het als een verrassing voor de meisjes willen houden, maar Tanja heeft flarden van het telefoontje gehoord en zo weet Liset het ook al. Na het avondeten, als de meisjes hebben afgewassen in het weekeind mag moeder ook wel eens een paar vrije avonden heb ben, vindt Jan Boode, dus zet hij de meiden aan het werk en men kijkt naar het nieuws van zeven uur, zien ze Albert aan komen met een jonge vrouw. Tanja springt op en laat haar broer binnen. Hij stelt, als de anderen ook naar de gang zijn gekomen, voor: Willemien Pronk. De zusters kijken brandend nieuwsgierig naar de vlam van hun „broertje", maar Willemien blijkt verre van verlegen te zijn en begroet ieder een met een knipoog: „Hallo! Leuk jullie te zien!" Albert voelt zich bij dit alles een beetje opgelaten en Jannie Boode herinnert zich in deze enkele ogenblikken nog de dag, dat haar vrijer, incasu Jan Boode, schoolmeester van professie, zijn entree maakte in huize Bloksma te Sneek. Toen voelde ze ook een zekere gêne ten opzichte van haar jongere zus. Waarschijnlijk gaat dat in vele ge vallen zo, denkt ze. Hoewel met geen woord gezegd, ziet ie dereen in één oogopslag, dat Willemien erg modern gekleed is, zoals te doen gebrui kelijk in deze tijd: in een broekpak. Moeder Boode denkt: hopelijk heeft ze ook nog iets behoorlijks bij zich voor overmorgen, als we naar de kerk gaan. Het weekeind begint met een leuke avond. Willemien blijkt een vlotte meid te zijn, die mee kan doen met Tanja, maar ook met Liset. Enkel Eefje is wat op een af stand. De verpleegster denkt: brutaal type; Bent u reeds geabonneerd op aea twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag een gratis proef nummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE door G. Fortius zo hebben we er ook in het ziekenhuis onder de leerlingen. Maar ze redden zich altijd, omdat ze een soort plank voor hun kop hebben; ze trekken zich nergens iets van aan. Enfin, zo leef je wel gemakkelijker. Jan Boode probeert heel voorzichtig de gast uit te horen. Amsterdamse? O nee, ik kom uit Drente. Zo? Hoe ben je in Am sterdam verzeild geraakt? O, door werk. En dan grinnikt ze en knipoogt naar Albert, maar deze vindt het blijkbaar niet zo leuk, want hij geeft haast onmerkbaar een wenk. Willemien springt van de hak op de tak en gaat op uitnodiging van Tanja mee naar boven, naar haar kamer, want daar zal de gast slapen. Ook Tanja is nieuwsgierig. Ze gaan even zitten. Willemien steekt een si garet op. Ze zegt lachend: „Ik durfde be neden niet. Rookt niemand?" Tanja schudt 't hoofd. „Neevader niet, moeder evenmin. Ik doe het wel eens hier op de kamer en m'n zusje rookt ook af en toe stiekum. Maar ik denk niet, dat ze er beneden bezwaar tegen zullen hebben." „Nou, ik rook 'm hier wel op." „Hoe lang ken je Albert?" „Een heel poosje al. Vraag me niet hoe veel weken of maandenik weet 't echt niet. We ontmoeten elkaar af en toe." „Ben je geen student?" De ander schiet in een lach. „O jee moet dat? Ik heb enkel Mulo. Dat heet tegenwoordig Mavo. Je vader is leraar op de Mavo, he? Heeft Appie verteld." „Appie?" Tanja zet grote ogen op. „Ja, zo noem ik hem. Albert klinkt zo deftig." Tanja schiet in een lach. „Doe het be neden maar niet, want dat zullen ze wel niet leuk vinden. Vader is nogal erg gesteld op de volle naam: Albert." De kerkgang is wat choatisch, want Wil lemien blijkt niets anders bij zich te hebben dan het broekpak. Na veel vijven en zessen leent ze een jurk van Eefje, omdat beiden ongeveer hetzelfde figuur hebben. Gelukkig is het warm weer, dus het valt niet op, dat er geen jasje of mantel overheen is. Willemien is er helemaal niet van onder steboven: „Appie heeft me niet gezegd, dat ik zondags in pontificaal moet zijn. Ik loop haast altijd in een lange broek. Zo ge makkelijk." Zoals te doen gebruikelijk wordt er thuis bij de koffie nog wat nagepraat over de preek van de dominee. Albert, die tweede jaars-student theologie is en al vakantie heeft, maar nog een paar weken in de hoofdstad wilde blijven, geraakt in een theo logisch dispuut met zijn vader. Willemien heeft zich niet in het gesprek gemengd, maar enkel haar koffie gedronken en toen een sigaret aangestoken. Iets, wat haar niet bepaald in achting doet stijgen bij Jannie Boode. Op een wenk van Tanja komt de gast overeind en gaat mee naar buiten. Eefje blijft zitten, met een half oor luiste rend. Ze is trots op haar broer, als ze hem zo hoort redeneren. Liset is al buiten. De drie meisjes zitten weldra in de tuin en roken. Liset stiekum, want ze weet, dat haar vader er bezwaar tegen heeft: Het is helemaal niet flink, als je al „kunt" roken en meedoet met de massa. Het is juist flink en toont karakter, als je niet gaat roken, maar jezelf kunt beheersen. Laten anderen je maar uitlachen; jij wint het uiteindelijk. De zondag verloopt verder als gewoon lijk. Albert en Willemien maken een lange wandeling. En maken plannen voor de komende dagen. Albert zegt op kalme toon: „Ik breng je morgen naar Hoogeveen. Bij je schoonzuster. Zoals is afgesproken. Want ik wil er zeker van zijn, dat alles in orde is." Willemien knikt. „Begrijp ijc. Maar het zit wel goed. Niemand heeft vrijdag wat in de gaten gehad in Mokum. Ik ben op de gewone tijd de deur uitgegaan en Frits heeft me op m'n vaste plekje zien staan. Hij kwam ongeveer een kwartiertje later langs, Ik gaf hem nog een knipoogje en hij lachte even. Toen ik er zeker van was, dat hij niet meteen zou terugkomen, ben ik op de bus gestapt en gelijk naar het Centraal gereden, dat weet je. Daar stond jij al met de kaartjes. Nog geen tien minuten later reed de trein weg. We hebben op het perron en in de trein niemand gezien. Ik weet zeker, dat er in de bus ook niemand zat, die me kende. Dus het is gelukt." Ze wandelen hand in hand door de rustige lanen aan de buitenkant van het stadje. Willemien is er vast van overtuigd, dat ze hier helemaal veilig is. Morgen, in Hooge veen, zal ze de eerste tijd zich maar niet te vaak buiten wagen. Hoewel Frits enkel weet, dat ik uit Drente kom is hij er de man niet naar om zijn verlies sportief op te vatten. Ze weet, dat hij verschikkelijk wraakzuchtig is Albert geeft haar verdere instructies. „Als ze thuis lastige vragen stellen, zeg je enkel, dat je tijdelijk werkte bij een kennis in de stad. Maar dat je weer terug gaat naar huis. Amsterdam is een voorbije periode. Je moet de eerste tijd buiten j^en zonnebril dragen. En laat je haar groeien." Willemien knikt. Ze wil alles doen om Appie te behagen. Want op haar manier is ze van de ernstige jongen gaan houden. En hij heeft immers ook bewerkstelligd, dat Fien, haar schoonzus haar voorlopig in huis wilde nemen. Tot ze een behoorlijke baan heeft gevonden. De wereld ziet er ineens weer anders uit en er is een nieuwe toe komst in het verschiet, die heel wat meer hoop geeft. Maandagsmorgens reizen Albert en Wille mien weer af, nagewuifd door de meisjes en het echtpaar Boode. Tanja helpt haar moeder; Eefje is boven bezig met de bedden. Ze is van mening, dat Liset ook wel eens een handje kan meehelpen; ze is veertien jaar en een stevige meid. Al is het vakantie, ze mag ook wel eens wat doen in huis. Maar Liset is al weg. Vrijwel gelijk met haar broer en zijn meisje zag ze kans on gemerkt te verdwijnen. Naar Erna, haar nieuwe vriendin. Die zoveel durft In de voorkamer zit Jan Boode met het ochtendblad in zijn hand, maar de krant staat maandagsmorgens vol met allerlei soorten sport en dat intersseert hem nauwe lijks. In werkelijkheid piekert hij, want va kantie zit er dit jaar weer niet aan voor hem en Jannie. De kinderen vermaken zich wel, ieder op zijn eigen manier. Tanja zal misschien een poos uitgaan met haar vriend. Tenslotte is ze zeventien en in deze moderne tijd kun je dat niet meer tegenhouden. Overigens, alle meiden zijn groot voor hun leeftijd; Tanja ziet er al uit als een vol wassen vrouw. (Wordt vervolgd). WIE WAREN DE EERSTE REEDS 100 MILJOEN JAAR GELEDEN TRADEN DE EERSTE GEORGANISEERDE VORMEN OP Wij mensen leven in wat men pleegt te noemen een maatschappij, dat wil zeggen een samenleving, waarin we op elkaar zijn aangewezen enwaar we binnen de groep een bepaalde positie hebbenmet rechten en plichten. Wanneer we om ons heen kijken, zien we dat er in de dierenwereld soorten zijn, die ook in groepsverband leven. De meeste groepen zijn echter niet met een maat schappelijke organisatie te vergelijken. Bij slechts enkele insekten vinden we dergelijke perfect georganiseerde maatschappijen, die sterk op die van de mens lijken. We denken hierbij aan de bijen, de mieren en termie ten. De wetenschap heeft inmiddels ont dekt, dat het in feite deze termieten zijn, die de grondleggers zijn geweest van de maatschappijvorm in het dierenrijk en de anderen zijn daaruit gevolgd, ook die van de mens. De termiet stamt af van de kakkerlak, een dier dat door veel mensen niet zo bij zonder op prijs wordt gesteld. Toch heeft de kakkerlak in de dierenwereld een formi dabele staat van dienst. De kakkerlak was reeds op aarde in het carboon-tijdperk, dat wil zeggen zo'n 300 miljoen jaar geleden en hij leefde van afval en verrottingspro- dukten. Zelfs hout kon hij verwerken. De afstammelingen van de kakkerlakken, die van wereldbetekenis zouden worden, waren kleiner. In hun verteringsproces ver anderde een en ander. Zij sloten als het ware een verbond met de micro-organismen in de bodem, waardoor hun verterings proces eenvoudiger werd. Hout is overal als voedsel aanwezig. Doordat hun darmen bepaalde micro-organismen herbergden, werd taal cellulose in gemakkelijk verteer bare suiker omgezet. Slechts langzaam kwam in de toenmalige insektenwereld de vorming van grote kolo nies, bijeen gehouden door een streng en onbuigzaam systeem, tot ontwikkeling en het waren de termieten, zoals wij die nu kennen in de warmere streken, die be schouwd kunnen worden als de eersten, die tot vorming van zo'n streng maat schappelijke ordening kwamen. Uit sporen van hun overblijfselen in ge steente uit het krijttijdperk blijkt, dat zij in die periode, zo'n 100 miljoen jaar geleden, een grote verspreiding hadden. Hun ont wikkeling uit de kakkerlakken heeft zeer veel tijd gevergd, maar lang voor de ver schijning van sociaal levende zoogdieren en nog veel langer voor de verschijning van de mens, hadden zij de voordelen benut van ordelijke kolonies van honderdduizenden exemplaren met bepaalde kasten van zich voortplantende leden, arbeiders en soldaten. Zij waren tot het gebruik van cement- achtige stoffen, waardoor zij indrukwek kende bouwwerken konden oprichten van soms wel zeven meter hoog en van een prima soliditeit met ingewikkelde inrich tingen tegen regen, met ventilatiekanalen en poreuze kamers waarvan onze moderne techniek het een en ander heeft kunnen leren. Hun leefwijze, voor die tijd iets unieks, vond weerklank. Andere insekten namen hun gewoonte over. De echte mieren verspreid den zich over de aarde. Er ontstond vijand schap en bij deze goed georganiseerde in- sektenmaatschappijen, die niet aan elkaar verwant zijn, ontbrandde oorlog in georga niseerd verband, waarbij na verloop van tijd de vechtenden steeds geduchter bewa pend werden. Zij leerden verdedigingswer ken aanleggen en strategie bij de strijd. Het zijn allemaal wonderlijke zaken, waar de mens aanvankelijk veel van kon leren. De bouwwerken die deze kleine diertjes oprichten, zijn evenzovele bewijzen van wat in een dergelijke maatschappelijk georgani seerd leefpatroon mogelijk is. Termieten heuvels van gigantische afmetingen, die et telijke tonnen wegen en die door deze nietige diertjes zandkorreltje voor zandkor reltje zijn opgebouwd, tonen aan wat mo gelijk is. Kruiswoordpuzzel no, BO 7 Horizontaal: 1. telwoord - 4. plaats in Zuid- Holland - 10. speelgoed - 13. metaal - 15. meisjesnaam - 16. verdedigingsorganisatie (afk.) - 17. snoep - 19. naaste bloedver wanten van vaders zijde - 21. soort onder wijs (afk.) - 22. soort onderwijs (afk.) - 24. Chinese maat - 25. regeringsreglement (afk.) 27. bijwoord - 29. uitgelezen gedeelte - 32. tandarm zoogdier - 34. van node - 37. sterk - 39. weidedieren - 40. tekenbeno- digheid - 42. steundraad - 43. voertuig 44. zangnoot - 45. Oost-Duitsland (afk.) 46. voegwoord - 47. voormiddag (afk.) - 48. groente - 50. de maat nemen - 51. meisjes naam - 52. onb. vnw. - 54. kledingstuk - 56. deel van de bijbel (afk.) - 57. pl. in Friesland 60. stad in de oudheid - 61. waterhoogte (afk.) - 62. Frans lidwoord - 63. of dergelijke (afk.) - 65. de ouderé (afk.) - 67. gedege nereerd - 70. trio - 73. uniek - 74. aange boren gave - 76. ontvangstbewijs - 77. staf 78. van de geest - 79. onderricht. Verticaal: 1. waterlozing - 2. hoefdier - 3. ogenblikje - 5. plaats in Gelderland - 6. visje - 7. voegwoord - 8. meisjesnaam - 9. vreemde munt - 10. iemand die zijn vader land bemint - 11. voorzetsel - 12. kleding stuk - 14. godsdients (afk.) - 16. voorzetsel 18. titel (afk.) - 20. nikkel (afk.) - 23. vogelprodukt - 26. vijandelijke inval - 28. bolgewas - 30. oorlogstuig - 31. lekkernij 32. Eng. voorzetsel - 33. titel van de Paus 35. plaats in Brabant - 36. gloed - 37. slordig mens - 38. gebrek - 41. plaats in Drente 49. aanneming - 51. schoonmaakgerei - 53. Frans voegwoord - 55. Frans pers. vnw. 57. soort stof - 58. stofmaat - 59. Aziatisch schiereiland - 61. van het jaar - 62. zang- noot - 64. dat is (afk.) - 66. soort wedstrijd 67. ijzerhoudende aarde - 68. N.V. (Duits) 69. oom - 70. projektieplaatje - 71. bijwoord 72. strik - 75. deel van de bijbel. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 506 Horizontaal: 1. das - 3. overste - 8. dog 11. wl - 13. lu - 14. si - 16. ne - 17. agenda - 21. kennen - 24. ego - 25. Ria 27. via - 28. iz - 30. serge - 32. bv - 33. net 35. Eli - 36. igz - 38. hoe - 39. Germaan 40. oorbaar - 41. semilor - 45. Astarte 49. Ida - 50. Noe - 51. imp - 52. dan 53. me - 55. derde - 58. kt - 59. alm 61. tea - 62. zet - 64. Eduard - 67. noemèn 69. lo - 70. ah - 72. we - 73. ot - 74. ets 75. smaragd - 76. Ase. Verticaal: 1. dwaling - 2. alg - 4. vla - 5. eu 6. ss - 7. tik - 9. one - 10. genever - 12. enge - 15. snik - 18. Ee - 19. do - 20. sir 22. ev - 23. na - 25. rein - 26. agio - 29. zee - 30. sladood - 31. egoisme - 32. boa 34. trema - 35. ea - 37. zr - 38. haard 41. simpele - 42. Ede - 43. In - 44. reet 45. Aida - 46. tp - 47. tak - 48. entente 54. vlak - 56. rek - 57. pees - 59. au 60. mr - 62. zo - 63. tm - 65. dot - 66. dam - 67. neg - 68. Eos - 71. ha - 72. wa.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 1