NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Balk en splinter CD Zeeland Magazine? No. 3740 Zaterdag 1 januari 1977 80e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 18,— per jaar Franko per post f 27,50 per jaar Advertenties 28 ct. per mm„ excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen AFSCHEYD VAN 'T JAER MCMLXXVI EN NIEUWJAERSWENSGH van Druckers ende Uytgeevers vant Nieuwsblad, gherijmt door Loodewijck van Schooten. Hoe lang blyft 't ons vergunt, int Koffij-dick te kijcken? De prys ryst uyt de Pan, w'aanschouwen 't vol chagrijn en zorg voor 't backjen Leut, terwyl wy angstich vragen Wat souden Land en Volck tog zonder Koffij zijn? Maer is dit 't swaarste Leedt, dat wy te zaamen torsen dan valt 'et allemael toch noch verschricklyck mee Veel groter is tog 't Leed van hen, voor wie de koffij geen arbeyt onderbreeckt die loopen in Weewee. Al syn'd'r onder hen die 't best wil bevallen dat luye leeven dat noch goet en wordt betaeld Veel zwaarder ist voor hen die yedre nieuwe Morgen voort vraeg-stuck wordt ghestelt, hoe hy de Avond haelt Dat raeckt terdeegh oock ons, de maekers van uw couranten waer 't drucken van geschiedt onder steeds zwaarder druck de vbortgangh der techniek schept nieuwe mooglyckheden maer anderzijds voor veelen Noot en Ongheluck De Letterkasten die Uw huysenwanden sieren met poppetjens er in en sierlyck kleyn gherijf schoon Ghy daer nyet aen denckt, sy vormen altesaamen het monument opt Graf van meenich druck bedrijf Ze zyn nyet noodich meer, de Letters noch de Zetters en 't jonge volcksken kan welligt noch om-gheschoolt maer meenig Oudre die men nyet meer kan ghebruycken siet men thans werckeloos en doelloos onghedoolt De Overheydt des Lands bezit het monopolie 't bezorgen van de Post gheschiedt door haer Bedryf en melckt ons uyt met immer stijgende Tarieven 'et kost al dat 'et barst, dat is wel buyten Kyf maar veel is nyet genoech, strackx kost 't bezorgen duurder dant maecken van de Krant, ocharm, waer moet dat heen met onse Vrije Pers, soo met de Mondt ghepreesen maar metterdaad ghemolt, al klaegt men steen en been? Toch krijgt Gy staag Uw Krant, die weynich weet te melden wat 't Herte vrolick maeckt, 't is alles Ramp en Stryd en als maer zeuren en malheuren en blageuren Het zy door de Natuur of door de Mensch bereyd In naem der Vryheid en van andre fraaye zaaken heerst rauw en wreed ghewelt, ontsiende grys noch kind en zelfs opt Veld der Sport die immers zoo vereedelt? wordt speeln op de Man en Vegtery bemind en strooyt men kwistig rond met rooi' en geele kaarten terwijl de politiek het ooveral verstoort opt Weereldwyde veld van de Olympiade het grootste Ideel des Stigters wordt vermoord Isser dan nog wat koffijdick om in te kycken? Wat brengt het volgent Jaer? Een doncker bruyn gheval! Maer waarom enckel naar de donckerheyt gekeeken vergeetend agteloos der zegeningen tal? W'ontvingen yedre Dag de gaaven van het Leeven er was, by veel verdriet, tog noch soo veel gheluck! Het best voort volgnt Jaer! dat wil U meede geeven Uw courant, al druckt men die eilaes, in droeven Druck FEUILLETON Boode stapt weer op en fietst terug naar de buitenwijken. Hier, in het villa gedeelte voel ik me thuis. Hier wonen en kele collega's, verder hogere ambtenaren van het stadhuis, een advokaat, een dominee en verschillende middenstanders, die elders èèn of meer winkels hebben en er niet meer bij willen wonen. Die goed geboerd hebbenmisschien wel rijk geworden zijn Jan Boode fietst langzaam door deze wijk. Allemaal moderne, vrij grote woningen met voor-, zij- en achtertuinen. Vooral aan de achterzijde met nog heel wat grond erbij. Sommigen, die hier al jaren wonen, hebben boompjes en struiken geplant, zodat er na Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vr'aag een gratis proef nummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE door G. Fortius een aantal jaren een bossage is ontstaan, waarin tuinhuisjes staan. Of tenten. Het moet heerlijk zijn in de zomer in de luwte te kunnen zitten. In de koele schaduw van de lommerrijke bomen. Dat is van mij een verzuim geweest, elf jaar geleden, toen we in de Kwartellaan het huis gekocht hebben. De vorige eigenaar heeft zich nooit veel gelegen laten liggen aan de grond rondom. Er wat gras in gezaaid en voor de rest het wel geloofd. In mijn enthousiasme had ik van de aanvang af een regiment plannen: een verhoogde border met een waterpartijtje schuin opzij van het huis en stroken met bloemen, vooral veel bloemen, omdat Jannie er zo van houdt. Van de border is nooit iets terecht gekomen, omdat die telkens instortte. Van metselen heb ik geen ver stand; kennissen, die het wel kunnen, heb ben we nu eenmaal niet en om het te laten doen, daarvoor ontbraken al gauw de geld middelen, want er stond in het begin een flinke hypotheek op het huis, waarvoor rente betaald moest worden en ook nog een bedrag afgelost. De waterpartij is even eens mislukt, omdat het water binnen enkele uren in de grond was verdwenen. Ja, toen begreep hij, dat er een soort vijverkom gemetseld zou moeten worden, dus ook dit werd een mislukking. Bleven over de bloe men, maar die werden evenmin een succes. Na enkele jaren experimenteren ben ik terug gevallen op de methode van mijn voorganger en beperkte ik me tot gazons, die eenmaal in de week zwetend met moeite netjes gehouden worden. Maar bomen groeien doorgaans vanzelf. Hij had er toen meteen wat moeten planten, er elk jaar bij kopen en opniuew planten. Dan zou hij nu al een aardig geheel gehad hebben. Ja, dat is een groot verzuim geweest, maar ik heb zoveel fouten gemaakt in mijn leven Jan Boode fietst kalm én kijkt. Hier is alles mooi en prachtig onderhouden. Daar moet je wel verstand van hebben en ook dat heb ik nu eenmaal niet. Hoewel ik in de loop der jaren wel het een en ander vertimmerd heb in huis en daarbuiten, ging het altijd met veel problemen, moest het verschillende keren afgebroken en opnieuw opgezet worden, omdat er iets was vergeten of een fout in de berekening was gemaakt. En schilderenEén keer ben ik vol goede moed begonnen, in de voorjaarsva kantie. Met de bedoeling het hele huis van buiten te schilderen. Het ging aanvankelijk uitstekend; ik was die eerste dag immers werkelijk trots op het bereikte resultaat en Jannie ook. Maar zoals met alles, heb ik toen ook weer één feit over het hoofd ge zien: Een gevel heeft een onderzijde, maar ook een bovenkant en de nok van het huis is zeker zes en een halve meter hoog. Hij had toen wel een ladder, maar daarmee kwam hij nauwelijks vier meter. Lenen van buren was iets, wat hij onder geen beding wilde doen, want dat schiep verplichtingen en ik wil in ieder opzicht onafhankelijk en vrij blijven. Hij knikt. De volgende mor gen onderkende ik dit probleem. Dus moest de schilder er toch aan te pas komen, die met een zekere minachting het resultaat van mijn amateuristische werk bekeek en er met zijn knecht nog een keer fiks over heen ging. Zo ook het tuinierwerk. Ik heb er niet de minste notie van. In menig opzicht ben ik een mislukking. Jan Boode fietst mis troostig verder. De kinderenAlbert kun je niet rekenen, die is nu tweedejaars op de Universiteit en zelfs in de vakantie stu deert hij of is bij zijn meisje in Hoogeveen. Overigens, Albert is op het gebied van tui nen al net zo'n analfabeet als ikzelf. En de meidendie trekken er hun neus voor op; dat is toch geen vrouwenwerk, zeggen ze. Had ik maar één flinke jongen, die er kijk op had en het als een eer be schouwde, dat ook wij een mooie tuin rond en achter het huis haddenDan konden we het samen wel fiksen. Als je eenmaal de slag beet hebt, moet het toch gemak kelijker gaan? Of niet soms? Jan Boode kijkt naar een prachtig aangelegde tuin met randgazons en veel bloemen en vaste planten, hier en daar een kleine tuinka bouter en in het midden een vijver met een fonteintje. Hij herinnert zich, dat ze er eens op een avond langs kwamen en de fontein toen in floodlight stond en spoot. Het was een fantastisch gezicht. Tja, hoe leg je zoiets nu aan? Terwijl de man verder fietst, denkt hij: Mijn hele levenslied was doorgaans in mi neur. Zoveel teleurstellingen te verwerken gehadWord je dan op een bepaald moment immuun? Kan het je niks meer schelen? Of toch wel? Ik ben drie keer gepasseerd voor de func tie van directeur, omdat er andere, waar schijnlijk bekwamere krachten waren met meer capaciteiten en mogelijk populairder. De verstandhouding met mijn collega's is altijd goed geweest, maar zodra er min of meer belangrijke mutaties op handen zijn, bekijken we elkaar met een zekere argwaan, beloert de een de ander of hij niet probeert een wit voetje te krijgen bij de directeur of het bestuur van de school. Acht jaar geleden was het zeker mijn beurt om plaats vervanger van de directeur te worden. Ieder een was er eigenlijk al mee vertrouwd ge raakt, met deze gedachte. Als zijnde in anciënniteit de meest voor de hand liggende kandidaat. Maar ter elfder ure besliste het schoolbestuur, dat Velenberg adjunct zou worden. De duvelZijn vrouw had pas de erfenisbuit binnen en prompt hadden ze hun huurhuis in het centrum verwisseld voor een eigen woning aan de Larixlaan. Als je niks hebt, word je nooit wat, maar sommige mensen loopt alles mee. Nu ja, Velenberg heeft de capaciteiten, dat moet erkend worden, maar heb ik die dan niet? Mag ik ook weten, waarom ik gepasseerd ben? Ik had mijn zegje klaar, maar de di recteur liet me niet eens aan het woord. Hij zei: „Wend je tot het bestuur. Jan, ik kan er niets aan doen. Het komt door het nieuvve bestuurslid, Van Elkendaal. Het was zijn voorstel en het had vijf stemmen voor, vier tegenspijtig voor jou, maar het is tenslotte een demokratische beslissing, waar we ons bij neer moeten leggen." En daar kun je het dan mee doen. Eén van de re denen, dat hij Van Elkendaal, de schoen handelaar met nog twee filialen in om liggende dorpen niet mag. jan Boode fietst verder. Door de „rijke" buurt, zoals men de bomenvillawijk wel eens noemt. De Larix-, Populier- en Tama rindelaan; dat zijn de drie belangrijkste. Aan het eind van deze wijk krijg je een klein bosje, dat bij het oude kasteeltje be hoort. Van de weg af enkel in de winter enigszins te zien, omdat dan de bomen kaal zijn. Maar het is al enige jaren on bewoond. Niemand wil het kopen. De ge meente heeft geprobeerd het op de monu mentenlijst te krijgen, maar daar is het niet oud genoeg voor. De erfgenaam, een dertig jarige nazaat van de barones waarschijn lijk een kleinzoon heeft het al enkele malen te koop aangeboden, maar er zijn waarschijnlijk nooit serieuze gegadigden op gekomen of men bood mogelijk te weinig. Ja. en na dat bosje draai je weer terug in de richting van het centrum. En krijg je de zogenaamde vogelenbuurt: gegoede middenstand, tenminste zo was het elf jaar geleden. Maar er zijn in de loop der jaren al heel wat mindere goden gekomen: han delsreizigers en zelfs fabrieksbazen. En nu deze langhaar met zijn vrouw en hondje... De Kwartellaan is wel aan het devalueren. Terug in huis zit Jannie zijn vrouw voor de teevee te luisteren naar het nieuws van twee uur. Als dat afgelopen is, vraagt de man: „Nog bizonderheden daar?" Hij maakt met zijn hoofd een beweging in de richting van de nieuwe buren. De vrouw draait het testbeeld van de televisie weg, hoofdschuddend. „Hij ligt nog steeds in zijn halfnakie te zonnen. De vrouw zie ik niet." Jan Boode kijkt door het zijraam. Het hondje ligt nu ook op een soort matje, de voorpoten languit gestrekt. De man ligt ach terover op de rieten stoel met korte pootjes. In de kussens. Met een zonnebril op en een slipje aan. Jan haalt zijn neus op. Dat zijn onze nieuwe buren. Ik denk, dat Jannie er weinig behoefte aan zal hebben kennis met ze te maken. Het is al erg genoeg, dat we zoiets naast ons moeten dulden. Hij vraagt: „Waar zijn de meiden?" Jannie haalt haar schouders op. „Zullen wel naar hun vriendinnen zijn. Tenslotte is het vakantie; zij zijn in de gelegenheid ervan te genieten." (Wordt vervolgd). HET NEDERLANDSE RODE KRUIS Afd. Noord-Beveland. Ook deze winter zal de afdeling Noord- Beveland van hext Nederlandse Rode Kruis weer een bloedplasma-avondhouden; dit jaar te Colijnsplaat in het Dorpshuis aan de haven. Aan alle gezinnen op Noord-Beveland is een oproep gezonden, met het verzoek om deze avond naar Colijnsplaat te komen om daar een kleine hoeveelheid bloed te geven voor de zieke medemens. De avond wordt gehouden op dinsdag 11 januari van 19 uur tot plm. 21.15 uur. Van de dorpen Kamperland, Wissenkerke, Geersdijk, Kortgene en Kats zal een bus rijden voor diegenen die niet over eigen vervoer beschikken. Wilt u allen uw mede werking geven, die wij zo dringend nodig hebben en kom! Indien u gezond bent, is het dan niet voor de hand liggend, dat u uw dankbaar heid toont door eenmaal per jaar iets van uw bloed af te staan? Iedere gezonde vol wassene tussen 18 en 65 jaar, die niet als vaste donor bij een transfusiedienst of bloedbank is ingeschreven en die in het afgelopen jaar geen geelzucht, een andere ernstige ziekte, een operatie of een beval ling heeft doorgemaakt en die niet onder regelmatige behandeling van een arts is, kan zonder bezwaar wat bloed afstaan (nog geen halve liter). De normale hoeveelheid bloed van een volwassene is ongeveer 5 liter en de hoe veelheid wordt binnen enkele weken weer in het lichaam aangemaakt. Help het Nederlandse Rode Kruis aan bloed! Ook u of uw naaste kan het nodig hebben. Stuur daarom de u toegezonden kaart ingevuld terug aan: Mevr. A. Schippers - van Oeveren, Ncordlangeweg 30 te Kats. Allen die uw hulp nodig hebben zullen u dankbaar zijn. Kruiswoordpuzzel no. 506 1 2 I 1jp" j 4 5 1 16 7 ij jp 9 10 11 KHÉu B&di* KfiSffllS BS 16 BH HB Pi HH 17 18 19 I PtÉ20 S&Éj 21 122 123 I (pi25 I I26 1 28 29 M ül30 1 1 31 WM liii32 33 34 ÜÏffi35 l U7|36 [37 &f>;^38 39 n BK*° 41 42 143 44>r"|MB|45 46 47 48 49 ^g50 g| BH|52 S3 wTlBbb I»a57«a58 ■■59 60 anib-i Hl62 63 1 S4 65 I 166 H «BA 67 I |68 69 |gg7o 7i TJMT/2 hh HH73 74 1 nTr Horizontaal: 1. kledingstuk - 3. militaire rang - 8. soort hond - 11. geogr. aandui ding (afk.) - 13. lutecium (afk.) - 14. zang- noot - 16. deel van een Franse ontkenning 17. aantekenboekje - 21. weten - 24. ik 25. meisjesnaam - 27. voorzetsel - 29. in zake (afk.) - 30. soort stof - 32. bijvoorbeeld (afk.) - 33. keurig - 35. bijb. naam - 36. in geheime zitting (afk.) - 38. op welke wijze - 39. lid van een volksstam '- 40. gepast - 41. kunstgoud - 45. godin - 49. meisjesnaam - 50. bijb. figuur - 51. impe rator (afk.) - 52. in dat geval - 53. pers. vnw. - 55. rangtelwoord - 58. karaat (afk.) 59. bergweide - 61. thee (Eng.) - 62. duw 64. jongensnaam - 67. een naam geven 69. soort onderwijs (afk.) - 70. uitroep' 72. pers. vnw. - 73. deel van de bijbel (afk.) 74. wandversiering - 75. edelsteen - 76. Noorse godheid. Verticaal: 1. verkeerde opvatting - 2. water plantje - 4. nagerecht - 5. europium (afk.) 6. vaartuig (afk.) - 7. klopje - 9. Eng. telwoord - 10. drank - 12. nauwe - 15. bewijs van verdriet - 18. water in Friesland 19. zangnoot - 20. Eng. titel - 22. evenredige vertegenwoordiging (afk.) - 23. voorzetsel 25. helder - 26. handelsterm - 29. groot water - 30. mager mens - 31. zelfzucht 32. reptiel - 34. deelteken - 35. en anderen (afk.) - 37. zuster (afk.) - 38. warmtebron 41. eenvoudige - 42. plaats in Gelderland 43. laatste nieuws (afk.) - 44. smalle opening 45. opera - 46. ter plaatse - 47. deel van een boom - 48. overeenkomst - 54. egaal 56. elasticiteit - 57. spieruiteinde - 59. uit roep - 60. titel (afk.) - 62. op deze wijze 63. tot en met (afk.) - 65. koosnaampje 66. waterkering - 67. zelfkant - 68. godin 71. vlaktemaat - 72. wetteüjke aanspra kelijkheid (afk.). Oplossing Kerstpuzzel Horizontaal: 1. paalwoning - 8. waag - 12. pc - 13. dik - 14. dg - 15. moker - 16. hr 18. Po - 19. mij - 20. SRI - 22. ac - 24. ae - 25. tolk - 27. am - 28. Maastricht 32. of - 33. ski - 34. lee - 35. pk - 36. se 38. tra - 41. lelie - 43. muis - 44. geologie 47. Ate - 49. dame - 50. immense - 53. toendra - 56. air - 57. karbonade - 59. Ir 60. stok - 62. rd - 64. boter - 65. aroma 68. erio - 70. nb - 72. raadszaal - 73. bee 74. Ommeren - 78. gefaamd - 82. Eede 83. Ida - 85. oma - 86. overeind - 89. palet 90. raken - 91. leve - 92. ds - 93. oud 95. teen - 97. kraag - 100. roe - 102. ges 104. 11 - 105. minderjarig - 109. rn - 111. krab - 113. av - 114. ijs - 115. kg - 116. por - 118. ot - 119. mm - 121. ta - 123. etang - 125. de - 126. pek - 128. li - 130. rage - 131. prikkelbaar. Verticaal: 1. pp - 2. ach - 3. ld - 4. wit 5. ok - 6. ido - 7. ng - 8. wo - 9. aka 10. aera - 11. grimas - 15. mijl - 17. raai 18. peil - 19. mot - 21. Ems - 23. cs - 24. ar 25. the - 26. kok - 29. akelei - 30. tor 31. cerise - 37. elger - 38. team - 39. amen 40. elan - 42. ei - 44. getal - 45. Oder 46. omdat - 48. tenor - 51. marmelade 52. spaarzaam - 54. oir - 55. akkoord - 58. Ermelo - 61. Ob - 63. dar - 66. Ee - 67. islam - 69. immer - 70. nee - 71. beneden 73. breien - 75. meent - 76. edele - 77. pips - 78. ballon - 79. foto - 80. aard 81. dokter - 84. da - 87. ve - 88. NV - 92. dg - 94. uur - 96. es - 97. karper - 98. al 99. alk - 100. rib - 101. Edam - 102. gast 103. sik - 105. mat - 106. ev - 107. jij 108. GGD - 110. nota - 112. rog - 117. rag 119. mei - 120. hoe - 122. ala - 124. ne 125. dr - 126. pk - 127. kl - 129. ia.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 1