Abonnements prijzen geef mee.' 0 boidt mi het meest gelezen blad op Neord-Beveland in handen vrijdag 31 december 1976 LD V Er leven „Supermensen" V f 20r per maand beteken! leven voor dit kind. Neem ook een kind voor uw rekening.' Zeeland Magazine? HET EERSTVOLGENDE NUMMER VAN DIT BLAD VERSCHIJNT OP De uitgever. Met toestemming van het Ministerie van Economische Zaken zullen de abonnementsprijzen van alle Nederlandse weekbladen met ingang van 1 januari 1977 met een bepaald bedrag worden verhoogd. Vanaf 1 januari 1977 bedraagt de abonnementsprijs voor het Noord- Bevelands Nieuws- en Advertentieblad ƒ17,50 PER JAAR. Het postabonnement wordt, mede door verhoging van het posttarief 27,50 PER JAAR. Wij hopen en vertrouwen, dat onze abonnee's zullen begrijpen dat wij deze noodgedwongen maatregel zeer ongaarne nemen en dat wij de verhoging tot het uiterste beperkt hebben. De uitgever. m Dit Koreaanse jongetje leefde van en op de straat, zonder iets of iemand. Nu gaat hij naar school, heeft een thuis, krijgt liefde en bescherming. En eten! Dank zij de aktie "Neem een kind voor uw rekening"! En al die andere miljoenen kinderen dan? Weeskinderen, straatkinderen, zwerfkindé ren, gehandicapte kinderenOok zij hebben recht op leven. Met een eenmalige gift (giro 1111222) helpt u zo'n kind al een eind op wég. Maar met f 20,per maand helpt u blijvend! Dat is weinig geld voor een kinderleven. Leef eens extra mee met deze kinderen tijdens de feestdagen. En gééf ook mee. De bon maakt het u gemakkelijk. I I Graag neem ik een kind voor mijn rekening. Ik stort maandelijks 20,op giro 1111222 van Stichting Mensen in Nood, Hekellaan 6, Den Bosch. Ik wil graag uitvoerige informatie ontvangen over het hulpprogramma voor kinderen in nood.. Naam: Straat: Plaats: Aankruisen, invullen en opsturen naar Mensen in Nood, Antwoordnummer 10, Den Bosch (in een gesloten envelop zonder postzegel). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 505 WOESTIJNVOLK MET UITZONDERLIJKE LICHAMELIJKE EN GEESTELIJKE KWALITEITEN Horizontaal: 1. lorgnet - 7. seladon - 13. oei 14. stuiter - 16. rio - 17. Oran - 19. Simon 20. norm - 21. nut - 23. Lap - 24. pus 25. set - 27. en - 28. jr - 29. tijd - 31. Ed 32. An - 33. vos - 35. ep - 37. Ie - 38. pinda - 39. altijd - 41. ja - 42. dol - 43. af 45. kaste - 47. onnet - 50. ae - 52. lb 53. Ran - 55. tt - 56. na - 57. Rus - 59. Aa 60. pi - 61. enk - 62. pel - 64. Ide - 66. Eem - 68. brem - 70. steel - 72. belt 74. eel - 75. pressie - 77. Leo - 78. interim 79. taxatie. Verticaal: 1. loodsen - 2. oer - 3. riant 4. NS - 5. ets - 6. tuil - 7. stop - 8. een 9. Ir - 10. drost - 11. oir - 12. nomaden 15. imago - 18. nu - 20. nu - 22. tennisbal 24. pretentie - 26. ed - 30. ijl - 32. ai 33. vader - 34. salon - 36. pij - 38. pak 40. dat - 44. aardbei - 46. al - 48. et 49. kaketoe - 51. eu - 54. Andes - 56. nn 58. spelt - 61. emelt - 63. em - 64. item 65. eest - 67. eb - 69. ren - 70. sri - 71. Lia 73. lei - 75. pr - 76. ex. Wanneer we spreken over „supermensen", dan denken velen aan krachtige, atletisch gebouwde mensen, die bovendien beschikken over een zeer grote intelligentie. Voor velen staat het vast, dat men deze voor treffelijke combinatie maar sporadisch kan vinden in onze wereld en men heeft zelfs moeite om er enkele voorbeelden van in heden of verleden te noemen. Men hoort dan namen van studenten-atleten van grote klasse of van astro- of kosmonauten, die op lichamelijk en geestelijk gebied toch ook wel mogen worden gerekend tot het neusje van de zalm onder de mensen. Hoe men er ook over denkt, over het algemeen zal men het er wel mee eens zijn, dat dergelijke „supermensen" in onze we reld maar uiterst dun gezaaid zijn. Inderdaad vindt men ze niet bij honderd duizenden, maar er zijn er toch wel enige tienduizenden en die wonen nog bij elkaar in de buurt envormen één volk. Wat men niet zou verwachten is werkelijkheid, het gaat hier om de Bosjesmannen, een volk van ongeveer 20.000 zielen, dat in Afrika het gebied van de Kalahariwoestijn bevolkt en dat inderdaad beschikt over vele van die vermogens die wij aan supermensen zouden toedichten. Waarschijnlijk hebben zij een belangrijk deel van de uitzonderlijke kwaliteiten als gevolg van de strijd om het bestaan die zij moeten voeren en hebben moeten voeren in de loop der eeuwen in een deel van de wereld waar de levenskans voor de mens maar uiterst bescheiden is. Om zich daar in die wisselende snikhete en ijskoude zand woestijn in leven te houden, moet men wel over bijzondere kwaliteiten beschikken en deze hebben de Bosjesmannen ook. Reeds vele jaren en zeker de laatste tien jaren, hebben geleerden een uitgebreide studie van dit volk gemaakt en zij kwamen daarbij tot uiterst interessante ontdekkin gen. Als naaste buren zijn het voor een groot deel Zuidafrikaanse onderzoekers, die de Bosjesmannen bestudeerd hebben en daarover rapporten uitbrachten. Wat men daarin kan lezen zal velen tot grote ver wondering brengen. De Bosjesmannen zijn namelijk om te zien helemaal niet die supermensen met een krachtig en atletisch lichaam. Ze zijn klein, schraal en hebben een door weer en wind sterk gerimpelde huid. Maar diverse kwaliteiten zijn wer kelijk uitzonderlijk. Onderzoekingen naar het gezichtsvermo gen van de Bosjesmannen hebben aange toond, dat deze mensen op dit gebied alle bekende prestaties slaan. Een zwerm bijen die de Bosjesman volgt om op die manier honing te bemachtigen, ziet hij tot op ongeveer zes kilometer afstand. Met het blote oog zijn vele Bosjesmannen in staat enkele manen te zien, die rond de planeet Jupiter draaien. Aangezien deze mensen dus geen behoefte hebben aan een sterrenkijker, bezien zij elke avond en nacht het uit spansel en zij zijn zeer deskundig op astro nomisch gebied. Hun gezichtsvermogen is dus inderdaad fantastisch. Maar zo ligt het ook met hun gehoor. Een licht vliegtuig horen zij reeds naderen op een afstand van ruim honderd kilometer. Met het oor op het woestijnzand horen zij eventueel aan wezig water onder de grond ruisen. Dan steken zij een riet in de grond en kunnen drinken. In de wereld van de Bosjesmannen zou de blanke zeker verdwalen. De Bosjes mannen hebben echter een uitzonderlijk ontwikkeld oriëntatievermogen, zelfs wan neer door de wind de zandheuvels zich verplaatsen, weten zij zonder enige moeite een bepaalde plek waar bijvoorbeeld iets ligt begraven, terug te vinden. Ook beschikken zij over een bijzonder sterk ontwikkeld tijdsgevoel. Zo zelfs, dat onderzoekers zich lachend afvroegen of de Bosjesmannen misschien een ingebouwd hor loge in hun hoofd hebben. Zo op het oog zouden velen menen, dat- de tenger gebouwde Bosjesman maar zwak is. Maar dan vergist men zich sterk. Zijn uithoudingsvermogen blijkt ongelooflijk te zijn. Zij verdragen zonder problemen bij- Bent u reeds geabonneerd op aen twee-maandelijks tijd- seiurift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag een gratis proef nummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE zonder hoge en lage temperaturen, evenals snelle overgangen tussen extreme tempera turen. Iets dat de meeste mensen beslist niet kunnen. Bij dergelijke proeven kwamen de geleer den tot de wonderlijke ontdekking, dat de Bosjesmannen tot nu toe de enige mensen zijn, die blijken in staat te zijn een soort winterslaap te houden, zoals men dat bij diverse dieren kent. Bij extreem lage tem peraturen vallen zij in slaap, doch hun levensfunkties gaan gewoon voort, al is dat dan zoals dat ook het geval is bij bepaalde dieren, op wat men zou kunnen noemen „een laag pitje". Worden de tem peraturen weer hoger, dan worden ze fris en vrolijk wakker en hervatten hun akti- viteit alsof er niets aan de hand is geweest. Uiteraard is dit vermogen voor deze mensen een kwaliteit die ze bezitten, die hen in staat stelt om te leven en te blijven leven in een hen levensvijandig milieu. Het gebied in Afrika waar de Bosjesmannen leven is namelijk ontstellend onherbergzaam. Het is een woestijngebied, enorm droog, met weinig wild en planten. De temperaturen zijn daar typisch zoals in de woestijn, over dag erg hoog en vindt men vrijwel geen beschutting en 's nachts flink laag en weet men nauwelijks hoe men zich tegen de kou moet beschermen. Van generatie op gene ratie in een dergelijk milieu levend, moet men wel bijzondere kwaliteiten bezitten om te overleven. Een duidelijke demonstratie van hun uit houdingsvermogen is wel, dat de Bosjesman kans ziet, om in de hitte van de woestijn, achtereen zo'n vijftig kilometer hard te lo pen. Ook de vrouwen leveren dergelijke prestaties. Voor deze vrouwen is het hele maal niet abnormaal om bijvoorbeeld zo'n 12 uur achtereen te lopen in soms sterk wisselende temperaturen. Ook presteren ze het om niet minder dan 3 uur achtereen te lopen, terwijl ze daarbij een vracht, gelijk aan hun eigen gewicht meesjouwen. Ook op geestelijk terrein mogen de Bosjes mannen er zijn. Onderzoekers constateerden, dat de gemiddelde Bosjesman een intelli gentiequotiënt heeft, dat niet onder doet voor dat van de gemiddelde blanke. Bij de proeven kwamen er zelfs een aantal Bos jesmannen uit de bus met een intelligentie quotiënt van niet minder dan 148, waardoor zij tot de geniale mensen gerekend kunnen worden. Wanneer deze mensen die momenteel nog grotendeels leven als in het stenen tijdperk, de mogelijkheid krijgen om zich verder te ontwikkelen, dan zullen zij beslist niet onderdoen voor welk ander volk ook, terwijl er zonder enige twijfel een aantal van hen zullen aantonen over bijzondere geestelijke kwaliteiten te beschikken. Gezien hun verbluffende kwaliteiten op lichamelijk en geestelijk gebied mogen we stellen, dat de Bosjesmannen een volkje van „supermensen" vormen. Hun formidabele eigenschappen zullen echter langzaam maar zeker verdwijnen, wanneer zij evenals wij „beschaafd" gaan leven. Die formidabele eigenschappen die de onderzoekers bij hen hebben ontdekt en die hen in staat stellen om in hun verschrikkelijk moeilijk milieu te leven, zullen dan na enige generaties SPORTVISSERS HIELDEN Op vrijdag 17 december 1976 hield de Nrd.-Bevelandse hengelsportvereniging haar jaarvergadering in het Drenthehuis te Geers- dijk. Door de slechte weersomstandigheden werd deze vergadering maar matig bezocht. Er waren toch nog 35 personen opgekomen, toen de voorzitter P. v. d. Vreugde uit Kamperland deze vergadering opende. De secretaris gaf in zijn jaarverslag een terugblik over het afgelopen jaar 1976. In totaal waren er 12 wedstrijden gehouden, waarvan er 8 meetelden voor de onderlinge competitie. Kampioen voor 1976 waren ge worden L. de Visser uit Kamperland en voor de jeugdleden J. Bouterse uit Colijns- plaat, met respectievelijk 43 en 70 punten. Zij ontvingen ieder een prachtige beker. Voor de 2e prijs een lauwerkrans kwamen in aanmerking Ph. Leendertse uit Kamper land en C. Steendijk eveneens uit Kamper- afnemen en misschien geheel verdwijnen. Dan zijn ook de Bosjesmannen geen „super mensen" meer. Hiermede zien we duidelijk, welke eigen schappen er in feite in de mens in zijn algemeenheid schuilen. Als de omstandig heden om te overleven dat nodig maken, blijkt de mens kwaliteiten te kunnen ont wikkelen die overleving mogeÜjk maken, zij het dat via natuurlijke selectie die personen overleven die zich hebben kunnen aanpassen en zij planten zich en hun mogelijkheden voort. Het staat wel vast, dat onze verre voor ouders in de primitieve oertijd ook eigen schappen hebben bezeten die gelijkenis ver tonen met die van de huidige Bosjesman nen. Onze „beschaving" vereist dergelijke kwaliteiten niet meer en dus worden onze zintuigen minder uitputtend gebruikt, de kwaliteit neemt af en mensen met minder goede physieke eigenschappen krijgen ook de mogelijkheid zich voort te planten. Op die manier verloren wij veel kwaliteiten die de oermens wel bezat. Dat zal te zijner tijd ook de huidige „supermensen", de Bosjesmannen overko men. ZWAARTEKRACHTGOLVEN In 1969 ontdekte Weber z.g. zwaarte- krachtgolven, die zich net als licht en andere elektromagnetische golven door de ruimte voortspoeden met een snelheid van 300.000 km per seconde! Het is wel eigenaardig dat geen der an dere onderzoekers deze door Einstein in 1918 voorspelde golven hebben kunnen re gistreren, ja zelfs niet m.b.v. gevoeliger detectoren. Einstein berekende het gedrag der zwaartekrachtgolven teweeggebracht door zich langzaam voortbewegende massa's met een zwak zwaartekrachtveld, die ver sneld werden. Thorne deed het voor snel voortbewegende objecten met een sterk gravitationeel of zwaartekrachtveld. Op grond van zijn wiskundige berekening en analyse meent hij, dat Weber's golven van niet-gravitationele oorsprong zijn, maar nochtans betekenis voor de wetenschap hebben. Men is al bezig met het ontwerpen van twee degeneratiedetectors met een hon derdvoudige grotere gevoeligheid dan de tot nu toe gebruikte exemplaren, terwijl over derde generatie-detectors al gediscus sieerd wordt. Deze zullen o.m. bestaan uit een saffierkristal van 10 kg gewicht (1) en erupties van zwaartekrachtgolven kunnen registreren verwekt door uit elkaar gespatte sterren (supranovae) in een cluster van sterrenstelsels in het sterrenbeeld Maagd, ongeveer 50 miljoen lichtjaar (d.i. 50 mil joen maal tien biljoen kilometer) van ons verwijderd. WOLK Zoals reeds eerder bekend en gemeld, worden in de onmetelijke ruimte tussen de sterren van ons sterrenstelsel allerlei ato men gecombineerd tot moleculen. Het is net alsof die ruimte zich gedraagt als de „wieg der materie". Hoe dit zij, nog nooit eerder heeft men in een soortgelijk stelsel als het onze, de Melkweg, atoomcombinaties gevonden. Maar nu vernemen wij, dat ook in de grote Magelhaense Wolk (sterren systeem vlak naast het onze) moleculen zijn aangetroffen en wel van koolmonoxide of kolendamp. Dit wapenfeit staat op naam van een j researchgroep van het Queen Mary College te Londen, die gewerkt heeft met de nieuwe 3.9 m Anglo-Australian Telescope (AAT). Het is voor het eerst, dat men moleculen in de Magelhaense Wolk heeft aangetroffen. Even belangrijk is het, dat dit ook de ontdekking is van de eerste moleculen in het gehele zuidelijke firmament. Het eerste „schaap" is over de brug; de volgende zul- len wel volgen. HUN JAARVERGADERING land, met respectievelijk 53 en 155 punten. De 3e prijs een lauwertak ontvingen C. van Oosterhout uit Eindhoven met 55 pnt. en A. Filius en Ph. Leendertse jr, beiden uit Kamperland, ieder met 169 punt. Het aantal leden was in 1976 iets terug gelopen, doch uit het financieel overzicht bleek, dat er toch nog een batig saldo was overgebleven. Bij alle wedstrijden waren er 1867 vissen gevangen, die in toatal 202.903 wedstrijd- punten opleverden. Er waren 249 prijzen uitgereikt. Verder werd er besloten om alle wed strijden weer te Colijnsplaat te houden, waarvan er 8 voor de onderlinge competitie. Nadat de agenda was afgewerkt sloot de voorzitter deze geanimeerde en sportieve vergadering.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 2