NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD HET TEKEN Balk en splinter A Jjtl Wc: :40 fj 4 9 9 A 1$ mé 'i Mo. 3739 Donderdag 23 december 1976 80e /aargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 AtVynnementsprijs 16,— pet jaar Franco per post ƒ25,— per jaar Advertenties 27 et. per mm, exci. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FBUIU.ETON Ineens was het verkocht. Wellicht tot verbazing van vele ingezetenen, omdat de meesten van oordeel waren, dat je het huis beter kon slopen om een nieuwe, moderne woning ervoor in de plaats te bouwen. Vrijdags las men het in de krant: aange kocht door een aantal vooraanstaande inge zetenen, die er een soort van sociëteit van willen maken. Enkele dagen daarna ontving Jan Boode een rondschrijven, waarin hij uitgenodigd werd toe te treden als lid van een op te richten ontspannings- en gezelligheidsclub, die binnen afzienbare tijd gevestigd zou worden in het voormalige herenhuis aan de Parnassussingel. Al begreep hij, dat deze- circulaire ongetwijfeld aan heel wat andere plaatsgenoten verzonden zou zijn, voelde hij zich in eerste instantie gevleid, omdat men ook hem uitnodigde lid te worden, maar toen hij verder las, bleek, dat het niet zozeer om Jan Boode zelf ging, maar meer om geld. Er werd klaar en duidelijk uiteen gezet, dat koopsom en restauratie van het grote huis rond een ton vergde. Van ieder een, die door het voorlopige comité uitge nodigd werd lid te worden werd verwacht, dat hij één of meer renteloze aandelen van duizend gulden zou kopen. En toen wist Jan Boode meteen, dat hij nooit lid zou kunnen worden van deze nieuwe sociëteit, om de zeer eenvoudige reden, dat het gezin Boode altijd min of meer in geldnood zat en dus nooit in staat zou zijn een bedrag van duizend gulden te fourneren. Natuurlijk was het benodigde geld binnen één maand bijeen. Een geselecteerd aantal ingezetenen had voor de honderdduizend gulden gezorgd. En nog wat meer. Er kwa men timmerlieden, metselaars, schilders, tuinlieden en een vakbekwame opzichter, die in vereniging het oude huis moderniseerden en zodoende helemaal een gedaanteverwis seling deden ondergaan tot een alleszins acceptabel geheel. Na een maand of drie was de gehele restauratie een feit. De burgemeester in eigen persoon opende het etblissement, prees de offergave van haar leden en voorspelde, dat niemand ooit spijt zou krijgen van zijn medewerking om te komen tot een gebouw, waarin men zich rustig zou kunnen terugtrekken om een krant of een boek te lezen, een kaartje te leggen of een partijtje biljart te spelen of gewoon een borreltje te drinken en een babbeltje te maken. Na de opening was de toegang enkel voorbehouden aan de leden, die uiteraard tevens aandeelhouders waren. Het reglement bepaalde, dat eventueel nieuwe kandidaat leden geballoteerd zouden worden, terwijl een vrij hoog entreegeld zou worden ge heven. Het bleef zodoende een exclusieve gelegenheid en dat was van de aanvang af altijd de bedoeling geweest van de organi satoren. Jan Boode wist, dat er één leraar van de school lid was geworden, maar dat ver wonderde hem nauwelijks. Velenberg, leraar Nederlands, was getrouwd met een vrouw, wier vader een groot bedrijf had in één der provinciesteden. Ze was bovendien enig kind. Toen deze man onverwacht stierf, werd in overleg met de weduwe het bedrijf verkocht en van het geld, dat de verkoop opleverde, kreeg Velenbergs vrouw zoveel, dat men kort daarna een nieuw huis kocht in een betere buurt, want geld speelde nu geen rol meer in het gezin Velenberg. Zo doende betekende het kopen van een paar aandelen in de op te richten sociëteit voor Velenberg nauwelijks iets. Terwijl hij zo doende ook nog gepromoveerd was tot één der notabelen der gemeente. Hij had al eens op de kandidatenlijst gestaan voor de ge meenteraadsverkiezingen, maar nog niet o^< een verkiesbare plaats. Misschien een vol-: gende keer. Als ik eerlijk ben, wist Jan Boode, ben ik jaloers op mijn collega Velenberg. Ze hebben een kind en kunnen zodoende eigenlijk doen en laten, wat ze willen; wij hebben er vier, terwijl we er al twee hebben, die studeren, weldra zullen het er drie zijn als ook Liset naar een middelbare school gaat. Hij weet: ik ben wel eens opstandig: waarom de een alles en de ander niets? Op gezette tijden komen de collega's bij elkaar. Doorgaans op een hoogtijdag. Dan kijk ik rond, weet hij en zie ik de luxe, soms overdreven. Neem nu Steynen, de muziekleraar, die aan drie scholen ver bonden is en nog minder uren maakt dan een fulltimer. Ik ken de honoraria, die aan part-timers worden betaald; dat gaat im mers volgens een rijksregeling! Goed, het is tamelijk hoger dan van de gewone leraren, wat niet wegneemt, dat je er onmogelijk bokkesprongen van kunt maken. Hoe vaak heb ik mezelf afgevraagd: waar doen ze het van? Nieuwe vloerbedekking in de salon door G. Fortius kost tegenwoordig al een kleine duizend gulden en dan heb je nog niets bizonders. Een beetje behoorlijk bankstel heb je ook niet meer onder de duizend. Hoe versier je dat allemaal? Van de kinderbijslag? Maar de kinderen bij anderen hebben allemaal fietsen en radio's en pick-up en wie weet bandrecorders of zelfs een tweede draagbare televisieEn gaan uit. Hij hoorde het zo vaak in de klassen. Waar doen ze het allemaal van? Jan Boode is nu een eindje buiten de gemeente op een vrij stille weg. Er staan hier en daar banken, geplaatst door de V.V.V. Hij stapt af en zet zijn fiets tegen een boom om vervolgens plaats te nemen op de bank. Het is hier bizonder stil. Enkel een paar vogels fluiten en fladderen. In de verte vaag het over de rijksweg razende verkeer. Maar verder ademt alles hier rust en vrede. Hij zit hier wel vaker na te denken en te piekeren. Omdat hij zijn zorgen zoveel mogelijk verborgen wil hou den voor zijn gezin. Hoe vaak heb ik hier met een opschrijf boekje en een balpen al niet zitten rekenen; als we hieropnu eens bezuinigen en het abonnement van de schouwburg opzeggen en een paar tijdschriften laten vervallen en geen nieuwe studieboeken meer kopen waar studeer ik nog voor, ik kom immers toch niet meer hogerop? dan moet er aan het eind van het jaar toch een redelijk bedrag overblijven. Maar hij weet het: op papier klopt het doorgaans wel, alleen jam mer, dat er in de praktijk vrijwel nooit wat van terecht komt, omdat er telkens weer onvoorziene uitgaven moeten worden gedaan en die zijn immers niet ingecalcu leerd! Het blijft voor Jan Boode een raadsel, dat iedereen altijd maar mooie, nieuwe, moderne meubelen in huis kan halen en dure vloerbedekking en het modernste kleu rentelevisietoestel en noem maar op. Jannie, mijn vrouw, houdt het huis fantastisch bij. De hele week wrijft en boent ze, en als er al ergens vuile plekken ontstaan, omdat de kinderen nu eenmaal nonchalant zijn, is ze soms meer dan een uur bezig om die voorzichtig weg te krijgen. Met kunst- en vliegwerk. Ondanks de elk jaar opnieuw geprogrammeerder zuinigheid is er al in jaren geen geld voor nieuwe meubelen. Het bankstel begint nu echt te slijten. Dat heb je immers met kinderen? Die zijn nu een- maai niet zo voorzichtig. Misschien ergens eens een behoorlijk tweedehands? Dan ben je misschien voor driehonderd klaar. Toch maar eens met Jannie over praten. Hij weet: dit is al jaren een leven met zorgen. Met een girorekening, die af en toe in het rood staat, als er bijvoorbeeld veel vaste, jaarlijkse uitgaven moeten worden gedaan: de hypotheekrente en aflossing, de verzekeringen, belastingen, noem maar op. Dan moet er minstens een maand weer heel voorzichtig gedaan worden om zo spoe dig mogelijk dat rood weg te werken. Nee, het was geen prettig leven, maar de andere collega's hadden hetzelfde of nagenoeg het zelfde salaris' en leefden prettig, zorgloos en kunnen blijkbaar wat nieuws kopen als ze daar zin in hebben. Ik ben nooit een econoom geweest, wist hij. Op school had ik zessen voor de wis kundevakken. Ik zag het gewoon niet. In talen daarentegen was ik zo ongevéer de bolleboos en vooral Frans lag me. Vandaar, dat ik nu al die jaren Frans doceer op de Mavo, de vroegere Muloschool. „U gaat in de vakantie zeker altijd naar Frankrijk?" Die vraag is hem al .verscheidene malen door leerlingen gesteld. „Om uw 1 kennis wat op te vijzelen of te moderni- "seren." Dan knikt hij enkel, wat geheim zinnig, wat zowel ja als nee kan betekenen. In werkelijkheid is hij in het tweede jaar van het huwelijk met Jannie een week met haar naar Parijs geweest. De stad en om geving bezocht. Maar daarnaVakantie kan er ternauwernood af. Ze hebben al enkele malen gewoon overgeslagen. De kinderen gaan op hun eigen manier: kam peren of naar familie. Die gaan voor. Mis schien laterals de kinderen volwassen zijn, maar dat kan nog jaren duren. Nee, vakantie is er al lang niet meer bij. Omdat ze het geld beter, nuttiger kunnen besteden. Bijvoorbeeld als het huis weer eens aan de buitenkant geschilderd moet worden. Dan schiet de vakantie er zeker bij in. En dit jaar komt er evenmin wat van. In drie maanden tijds een nieuwe wasma chine en een dito ketel voor de verwarming. Samen dik vijftienhonderd gulden. Het plan om deze zomer te proberen in de uitverkoop een nieuw bankstel te kopen, is zodoende alweer van de baan. Maar opnieuw een jaar wachten. In de hoop, dat er volgend jaar minder of geen onvoorziene uitgaven zijn. i (Wordt vervolgd). „En dit zal U een teken zijn gij zult het kind vinden in doeken gewonden en liggend in een kribbe". Wij kennen de enge- lenboodschap uit ons hoofd en we horen die merkwaardige woorden niet meer, die spreken van een teken. De engel zegt niet alleen maar dat de Zaligmaker geboren is en dat Hij in doeken gewonden ligt in een kribbe. Hij zegt erbij, dat dit een „teken" is. Dat teken brengt verwarring. Met de herders wachtte heel het volk der Joden op de Zaligmaker, de Messias. Men had daar zo zijn eigen gedachten over, die door geslachten van theologen waren gevormd. De Zaligmaker, de Messias, dat zou de zoon zijn van David. En David was de schier legendarische grondvester van het rijk, de veldheer, die de heidenen ten onder bracht. De Messias, Davids zoon, zou dat rijk weer herstellen tot „een koninkrijk van alle eeuwen", zijn heerschappij zou zijn „van geslacht tot geslacht" en alle heidenen zou hij onder zijn voeten vertreden. De Joden behoefden naar die heidenen niet ver te zoeken, de Romeinen beheersten het Heilige Land en vanuit hun burcht Antonia de Heilige Stad. Ze wachtten maar tot Hij komen zou, die het Koninkrijk Gods zou vestigen. Wanneer dit kind in de kribbe een man geworden is, zal hij zeggen: „Het Koninkrijk Gods is binnen in U". Het is aan dovemans- deur geklopt. Herhaaldelijk proberen de Joden Hem koning te maken, hun toe komstverwachting is aards. „Mijn kracht wordt in zwakheid vol bracht", zegt Hij, die eens als kind in doe ken in de kribbe lag. Maar het is orakeltaal voor hen, die wachten op de man die het zwaard zal trekken tegen de Romeinen. Het kind in doeken in de kribbeeen teken. Een teken, dat wijst naar het woord van de profeet Jesaja: „Mijn gedachten zijn hoger dan Uw gedachten, spreekt de Heer." Met dat teken hebben wij het ook in deze tijd en voor onszelf maar al te veel te kwaad. Zoals de Joden hun eigen Messias- verwachting hadden en het teken niet her kenden, zo hebben wij onze eigen verwach tingen van God, ons eigen beeld van God. Wanneer wij tot God gaan, weten wij al van te voren wat wij nodig hebben en hoe ons gebed verhoord dient te worden. God is een goede God, wanneer Hij ons onze zin geeft. En we noemen dat met een vroom woord gebedsverhoring. God laat ons in de steek, wanneer Hij ons niet onze zin geeft, wanneer Hij onbegrijpelijk handelt en dan klagen wij dat God niet antwoordt. Dan gaan we ons afvragen of Hij er wel is. Wij zoeken een God en gaan tot een God van ons eigen maaksel, volgens onze eigen concepties. Precies zoals de Joden zaten te wachten op een Verlosser naar eigen plan. Zelfs hun leidende theologen, die er alles van wisten, roeren zich niet wanneer de Wijzen uit het Oosten komen vragen naar de Koning der Joden. Het klopt niet met hun theologie en niet met hun nationalisme. Dit Kind is een teken van het werken Gods in de wereld. Niet volgens onze ver wachtingen. Niet naar onze plannen. Mis schien bekruipt ons aanvankelijk een gevoel van diepe teleurstelling, wanneer we ons afvragen: „Is dat alles?" En alleen wie ootmoedig, in geloof als de herders, komt en ziet, zal aanbidden. „Met begrijpen zal 't niet gaan; Grijp het onbegrepen aan." 3 5 6 8 g 10 u 12 O 13 O 4 5 7 16 17 O O 18 O 9 O 20 21 22 23 O 24 25 26 O 27 iè 29 30 31 «r 32 O V 33 O O 34 J3 a/T36 37 V O 38 39 O sver* 41 42 O 43 44 45 46 O 47 48 V O 50 51 52 53 54 55 Q UT O 57 58 59 Q 60 61 O O 62 63 V 64 65 O 66 O 67 O 68 53 O 70 7' 72 O O 73 74 75 76 77 78 79 80 81 O 82 83 84 O 85 O 86 87 88 1 89 O 90 91 k_^C32 O 93 94 O 95 96 97 98 99 100 101 O O 102 103 A 1 0104 h 105 106 107 106 4 109 110 q 111 112 113 O 114 115 116 117 q 118 119 O 120 O 121 122 l 123 124 125 O 126 127 O 128 129 130 131 Horizontaal: 1. soort woning - 8. weeg inrichting - 12. permanente commissie (afk.) 13. gezet - 14. gewicht (afk.) - 15. zware hamer - 16. heer (afk.) - 18. rivier in Italië 19. persoonlijk voornaamwoord - 20. van het Heilige Roomse rijk (afk.) - 22. van het lopende jaar (Lat. afk.) - 24. als eerder (afk.) - 25. vertaler - 27. deel van de dag (afk.) ■- 28. plaats in Limburg - 32. voeg woord - 33. sportartikel - 34. watering 35. eenheid van kracht (afk.) - 36. sele nium (afk.) - 38. baan voor balspel - 41. bloem - 43. knaagdier - 44. aardkunde 47. godin - 49. gemanierde vrouw - 50. on metelijke - 53. moesteppe - 56. houding 57. vleesgerecht - 59. leraar (afk.) - 60. stuk hout - 62. eerwaarde heer (Lat. afk.) 64. zuivelprodukt - 65. geur - 68. meer in Amerika - 70. let wel (afk.) - 72. deel van een stadhuis - 73. verzoek - 74. plaats in Gelderland - 78. zeer bekend - 82. plaats in Zeeuws-Vlaanderen - 83. berg op Kreta 85. familielid - 86. staande - 89. schilders gerei - 90. treffen - 91. heilwens - 92. titel (afk.) - 93. bejaard - 95. deel van de voet 97. -deel van een jas - 100. strafwerktuig 102 verlaagde toon - 104. laatst leden (afk.) 105. onmondig - 109. raden (afk.) - 111. schaaldier - 113. als volgt (afk.) - 114. lekkernij - 115. gewicht (afk.) - 116. stoot 118. jongensnaam - 119. lengtemaat (afk.) 121. zoals de akten getuigen (Lat. afk.) 123. strandmeer - 125. lidwoord - 126. puistje - 128. Chinese maat - 130. woede 131. licht geraakt. Verticaal: 1. muziekterm (afk.) - 2. uitroep 3. Gode zij lof (Lat. afk.) - 4. kleur - 5. in orde (afk.) - 6. nieuwe wereldtaal - 7. niet genoemde (afk.) - 8. waaronder (afk.) 9. grote bijl - 10. tijdperk - 11. grijnzende vertrekking van het gelaat - 15. afstands maat - 17. uitgezette lijn - 18. stand of toestand - 19. insekt - 21. plaats in Duits land - 23. cum suis (afk.) - 24. slede - 25. Engels lidwoord - 26. etenbereider - 29. plant - 30. insekt - 31. kleur - 37. aalvork 38. sportploeg - 39. het zij zo - 40. geest drift - 42. vogelprodukt - 44. hoeveelheid 45. rivier in Duitsland - 46. bijwoord - 48. zangstem - 51. broodbeleg - 52. zuinig 54. nakomelingschap - 55. overeenkomst 58. plaats in Gelderland - 61. rivier in Siberië - 63. insekt - 66. water in Friesland 67. godsdienst - 69. altijd - 70. ontkenning 71. voorzetsel - 73. vorm van handwerken 75. gemene weide - 76. nobele - 77. be trokken - 78. luchtvaartuig - 79. plaatje 80. karakter - 81. geneesheer - 84. kinder- groet - 87. van een (afk.) - 88. maat- schappijvorm (afk.) - 92. gewicht (afk.) 94. tijdsduur - 96. vlagzalm - 97. vis - 98. reeds - 99. vogel - 100. gebogen been - 101. plaats in Noord-Holland - 102. eter - 103. baardje - 105. schaakterm - 106. evenredige vertegenwoordiging (afk.) - 107. persoonlijk voornaamwoord - 108. gemeentelijke genees kundige dienst (afk.) - 110. rekening - 112. vis - 117. web - 119. maand - 120. op welke wijze - 122. op de wijze van - 124. deel van een Franse ontkenning - 125. titel (afk.) - 126. paardekracht (afk.) - 127. inhoudsmaat (afk.) - 129. dierengeluid.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1