NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Balk en m splinter II hoodt nu het meest geleien blad op Noord-Beveland in handen Ui s i Zeeland Magazine? ft 21 No. 3738 Donderdag 16 december 1976 80e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 308, Giro 206882 AbC/ünementsprijs 16,— per jaar Franco per post 25,— per jaar Advertenties 27 ct. per mm, excL BTW Voor fouten in per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Hoofdstuk 1: De nieuwe buren. iï!-': 1 Het huis stond een half jaar leeg; om precies te zijn: zes maanden en vier dagen. Want op de 30sle december van het vorige jaar was de familie van 't Veuren vertrok ken. Omdat de man die een funktie had bij de PTT promotie maakte en in het westen een nieuwe, uiteraard hogere baan zou krijgen. Nu wees de kalender 3 juli. Tegen tienen kwam er een gewone vracht auto, die voor het huis stopte. Behalve de chauffeur, een boom van een vent, stapten er een man en een vrouw uit. Mevrouw Boode, die met dochter Tanja verstolen voor het raam stond te kijken, zei: „O, ik heb 't al gezien." Misprijzend haar lippen opeen klemmend. Want de man, vast nog geen dertig jaar, had lange, onverzorgde haren en een dito baard en snor. Hij was gekleed in de traditionele dracht van zoveel jongeren: een verkreukelde spijkerbroek met bijbehorend jasje, dat allesbehalve schoon was. Onder het jasje een coltrui van onbe stemde kleur. Aan zijn voeten een soort sandalen, waaruit helgele sokken zichtbaar waren. De vrouw was zo mogelijk een kopie van haar man, met dit verschil, dat ze een bandje om haar voorhoofd droeg, waardoor de eveneens lange haren enigszins op hun plaats bleven. Voorts droeg ze een zwart truitje met licht uitgesneden hals. Maar voor het overige eveneens een spijkerbroek. Tenslotte haalde de man een klein hondje uit de cabine. De vrouw zei wat tegen het dier en dat trippelde rond, heftig keffend om tenslotte tegen de heg zijn poot op te lichten voor een overbekende handeling van een reu. Terwijl de man het erf van het lege huis betrad, werd hij, opnieuw heftig keffend, door het hondje vergezeld. De vrouw volgde met een grote doos in haar handen, waarmee ze voorzichtig ma- noevreerde. „Zitten zeker kamerplanten in," veronderstelde de dochter, maar de moeder zei: „Zulk soort mensen heeft geen planten." Tanja lachte even. „Maar mam, hoe weet je dat nou? Je beweert iets, waarvoor je geen enkel bewijs kunt aanvoeren." De vrouw snoof even, maar gaf verder geen antwoord. Intussen was de chauffeur begonnen met het uitladen van de eigendommen van de nieuwe bewoners. Moeder en dochter in de woning ernaast stonden nog altijd ver stolen voor het raam, wellicht met enige verbazing te kijken naar datgene, wat on getwijfeld het meubilair moest voorstellen: het ene stuk nog bizarder dan het andere: een lage rieten ligstoel met zulke korte poten, dat men ze net zo goed weg had kunnen laten. Twee grote, bontbeschilderde poeven, die bij nader bekijken waarschijn lijk moderne fauteuils of iets dergelijks moesten verbeelden. Twee ijzeren ledikanten zonder spiralen, maar met planken vorm den wellicht het nachtverblijf van het twee tal. Voorts verscheidene ondefinieerbare voorwerpen, zoals een monstergrote dobbel steen, waarop een lamp zonder kap was gemonteerd: een blijkbaar zelf vervaardigde kast met laden, die om en om schuin naar links of rechts uitgeschoven konden worden. En plotseling was daar het schilderij. De verhuizer had het tegen de heg geplaatst, maar de beide vrouwen voor het raam konden duidelijk de afbeelding zien. ,,'t Kun nen wel communisten zijn," merkte de door G. Fortius oudste der twee vrouwen huiverig op. „Het lijkt Mao Tse Toen wel." De dochter schoot in een lach. „Nee, die ziet er wel wat anders uit. 't Lijkt me meer een van zijn voorvaderen te zijn. Kijk zelf maar eens goedheeft 't niet wat weg van onze nieuwe buurman?" Maar lang bleef er geen gelegenheid meer om zich er nader over te oriënteren, want de buur man zelf nam het schilderij op en ging ermee het huis binnen. Intussen rende het hondje al keffend van buiten naar binnen en van binnen weer naar het erf. Telkens happend naar de ver huizer, als hij weer met een of ander voor werp uit de auto kwam. Tot het de man misschien begon te vervelen, want op een gegeven moment keek hij vluchtig naar het huis, waarin zich op dit moment beide nieuwe bewoners bevonden en gaf toen de hond een schop, zodat deze een eind verder rondtolde. Het keffen maakte even plaats voor een luid gejank, hetgeen een verbluf fende uitwerking scheen te hebben, want in een mum van tijd was het echtpaar-spij kerbroek naar buiten gerend. De vrouw nam het hondje in de armen, suste het en ging er mee naar binnen. De man keek wat rond, ook naar het huis van de buren, of die mogelijk de oorzaak waren geweest van het hondegejank en zag zodoende niet de grijns van de robuuste chauffeur. Mis schien had hij niet veel op met zijn klanten van deze dag. Binnen twee uur was de auto leeg en reed de verhuizer weg. De aktiviteiten van de nieuwe buren verplaatsten zich nu naar de achterzijde van de woning. Want daar werd nu het keffen van 't hondje gehoord, duidelijk en irriterend. Mevrouw Boode en haar dochter zagen tussen de struiken door de lange rieten ligstoel staan. Deze was nu bekleed met enkele fel gekleurde kussens. En daarop lag de man: naakt op een slipje na. Met een zonnebril op zijn hoofd. Van de vrouw was niets te zien. Het hondje rende heen en weer, sprong op de zonnende man en er weer af, maar het deerde hem niet, want hij reageerde er tenminste hele maal niet op. Tanja Boode, de 16-jarige dochter geloofde het nu wel en ging zitten, terwijl de moeder nog even bij het zijraam stond. „Niet be paald een aanwinst voor onze laan," stelde ze vast. „Hoe komt zulk soort mensen aan het geld om een dergelijk huis te kopen? Dat is vandaag met tachtigduizend niet betaald. Of wel?" Tanje antwoordde niet en ging zich weer verdiepen in het boek, dat ze had zitten lezen. Maar door het nieuwtje van „de nieuwe buren" had ze af en toe naar buiten gekeken, naar het uitladen en wegbrengen van alle bezittingen. Nu had ze het wel gezien en ze had daarom geen zin om com mentaar te geven op hetgeen haar moeder had geopperd. Mevrouw Boode ging nu ook weer aan haar werk. En dacht terug aan de tijd, dat zij hier waren komen wonen. Elf jaar ge leden hadden ze een en zestigduizend voor dit huis neergeteld. Waarschnijlijk zou men er vandaag wel tachtig of misschien nog meer voor kunnen krijgen. Een ongeveer zelfde bedrag zou de woning van de nieuwe buren ook wel hebben moeten kosten. DE DODELIJKE "TSUNAMES" We hebben allemaal wel van vloedgolven gehoord. Dat zijn door zeebevingen ver oorzaakte geweldige sterke golfbewegingen in zee, die wanneer zij een kust naderen, zich ontwikkelen tot enorme golven die dan alles wat zich aan en op deze kust bevindt wegslaat. Dergelijke vloedgolven, die gezien de vulkanische aktiviteit in en rond het pacificgebied veelvuldig voorko men. eisen soms tienduizenden doden. Het merkwaardige is, dat deze geweldige bewegingen die door aardbevingen in de zee bodem ontstaan op zee zelf nauwelijks merkbaar zijn. Ze veroorzaken daar geen bijzonder hoge golven en een schip behoeft er totaal niets van te bemerken. De water verplaatsing vindt ongemerkt, doch met enorme snelheden plaats. Hoe dieper de zee ter plaatse, hoe sneller de verplaatsing. In het vrije en diepe gebied van de Stille Oceaan, waar men diepten meet van onge veer 5000 meter, kunnen de waterbewe gingen een snelheid krijgen van wel dui zend kilometer per uur. Welk een geweldige kracht daarin schuilt is wel duidelijk. Bij het naderen van een kust wordt de diepte steeds geringer en men krijgt dan het brandingseffect, zoals Toen moeder Boode het nog eens opperde, antwoordde de dochter: „Misschien huren ze het wel. Dat is toch ook mogelijk?" Schouderophalend antwoordde de oudere vrouw: „Mogelijk, maar niet waarschijnlijk. Ik herinner me, dat ik het in de krant te koop zag staan. Er stond geen prijs bij, maar het zal best een tachtigduizend gekost hebben." Tegen lunchtijd kwam Jan Boode thuis. Hij was op de fiets naar het centrum ge weest en had daar een collega ontmoet met wie hij een babbeltje had gemaakt. Maar bij zijn thuiskomst was hem onmid dellijk opgevallen, dat er nieuwe buren waren. Zijn vrouw gaf in het kort uitleg van de veranderde situatie, daarbij een be schrijving gevende van het tweetal. En tij dens de lunch, waaraan ook de jongste dochter, Liset deelnam „nieuwe buren, he? Is 't wat?" herhaalde mevrouw Boo de: „Zo op het eerste oog kun je de nieuwe buren niet bepaald een aanwinst noemen voor onze buurt. Ik zou wel eens willen weten, hoe de andere buren er over denken." Tanja mengde zich in het gesprek. „De Van Dorens? Zijn al met vakantie: ik heb ze gistermorgen vroeg zien wegrijden. Be pakt en bezakt." Er kwam een stroeve lach op het gezicht van de man: „Net iets voor Jet van Doren anders. Ze is immers zo modern?" „Ze doet alsof," meende zijn vrouw te moeten vaststellen. „Of ze inderdaad bij hun terugkeer erg gecharmeerd zullen zijn met nieuwe buurman Langheer Na de lunch zei de man: „Ik ga nog even een eindje rondfietsen. Iemand zin om mee te gaan? Profiteren van het mooie weer?" „Dat hebben we elke dag," zei Tanja. „Ik ga in de tuin zitten lezen." Liset hielp haar moeder afruimen. Deze zei: „Ik heb nog 't een en ander te doen." Zonder verder te antwoorden liep de man naar buiten, waar zijn fiets tegen de schuur stond en stapte op. Hij grinnikte, toen hij wegreed. Natuurlijk gaat ie niet mee: ze is veel te nieuwsgierig te zien, wat de nieuwe buren uitvoeren, dat ligt voor de hand. Rustig trappend reed hij de stille laan uit. Het is heerlijk weer, dacht hij. Niet te warm. Een genot om een uurtje te fietsen. En het komt mij conditie ten goede. Onderweg kwam Boode een paar jongens tegen, die hem groetten. De een joviaal, de ander wat beleefder: „Hai, meneer Boo de" Of: „Dag, meneer". De man op de fiets beantwoordde elke groet op vriendelijke wijze. En voelde zich prettig. Van dit stadje met zijn mensen in allerlei schakeringen houd ik. Hier is mijn leven. Al heeft het me ook teleurstellingen gegeven. Al ben je inwendig wel eens opstandig, naar buiten moet je nooit iets laten merken. En ook proberen het voor de kinderen verborgen te houden, want die hebben hun eigen levensritme. Nee, het gaat geen mens wat aan, dat ik tot op zekere hoogte in mijn carrière ben mislukt. Uiteindelijk ga je in je lot berusten. Omdat jé weet, dat er geen mogelijkheden meer zijn er bovenuit te komen. Die tijd is voorbij; want ik ben te oud geworden. Jongere collega's met meer capaciteiten passeren je: het zij zo. Maar als je aan alles terugdenkt, geeft het toch een onbevredigend gevoel. Jan Boode passeert de sociëteit. Gevestigd in een oud gebouw, dat indertijd een statig herenhuis was, maar niemand kan in deze tijd meer een dergelijke kapitale woning onderhouden. Wat kost het tegenwoordig cm enkel je huis van buiten te laten schil deren? Daar schrik je van. Na de dood van de oude mevrouw, die het 't laatst bewoonde, werd het huis te koop aangeboden. Aanvankelijk had nie mand er belangstelling voor, want het was knap verwaarloosd. Er was in jaren niets meer aan gedaan. De prijs zal bovendien ook wel te hoog geweest zijn. (Wordt vervolgd). wij dat in bescheiden mate ook wel aan onze kust kennen. Hoe ondieper, hoe hoger de golven van de geweldige voortijlende watermassa's worden. Op die manier kan een dergelijke vloedgolf wel een hoogte van dertig meter bereiken en wanneer die zich over het land werpen, verpletteren ze op slag alles aan boten, huizen en mensen. KERSTVIERING ZONDAGSSCHOOL Uitnodiging voor alle kinderen uit Wis senkerke. Donderdagavond 23 december om 7 uur zijn alle kinderen, groot en klein, uit Wissenkerke welkom op de Kerstviering van de zondagsschool. De kinderen van de zondagsschool hebben speciaal hiervoor een Kerstspel geleerd, dat afgestemd is op kin deren. Wij hopen dat erg veel kinderen met hun ouders, grootouders en andere kennissen of familieleden aanwezig zijn. De viering is dit jaar expres 's avonds, zodat ook de vaders dit mee kunnen maken. De viering duurt ongeveer drie kwartier a één uur, zodat ook de kleintjes kunnen komen. Hopelijk zal de kerk erg vol zijn. Met vriendelijke groet, de zondagsschoolleiding. Burgerlijke stand KORTGENE Geboren: 9 nov.: Elja, d.v. J. Hekman en J. Heijgen; 5 nov.: Willem J., z.v. J. D. Kramer en P. de Haze; 29 nov.: Helena D. P. B., d.v. D. van der Heijde en S. H. Zandijk. Ondertrouwd: 12 nov.: Jozias Siereveld, oud 22 jaar en Maria de Neef, oud 20 jaar; 16 nov.: Dingenus P. van Doorn, oud 22 jaar en Hendrica J. W. Berg werf f, oud 22 jaar. Gehuwd: 12 nov.: Hans van Leeuwen, oud 24 jaar en Cornelia M. van Oeveren, oud 23 jaar; 19 nov.: Josephus Hennekij, Horizontaal: 1. soort bril - 7. zeegroen - 13. uitroep - 14. glazen knikker - 16. rivier (Spaans) - 17. plaats in Afrika - 19. jon gensnaam - 20. stelregel - 21. voordeel - 23. Noordeuropeaan - 24. wondvuil - 25. sport- term - 27. voegwoord - 28. de jongere (afk.) 29. duur der dingen - 31. jongensnaam - 32. meisjesnaam - 33. roofdier - 35. in persoon (afk.) - 37. Fr. lidwoord - 38. nootje - 39. immer - 41. bevestiging - 42. deel van een roeiboot - 43. klaar - 45. afgesloten stand 47. slordig - 50. als eerder (afk.) - 52. loco-burgemeester (afk.) - 53. godin - 55. geheel de uwe (afk.) - 56. voorzetsel - 57. Europeaan - 59. water in Brabant - 60. onmeetbaar getal - 61. geheel van bouw landen - 62. schil - 64. plaats in Drente 66. water in Utrecht - 68. struik - 70. hand vat - 72. vuilnishoop - 74. drank - 75. druk 77. jongensnaam - 78. tussentijd - 79. schat ting. Horizontaal: 2. klewang - 8. aktie - 12. Is 14. prima - 15. blank - 16. ole - 18. ale 19. ja - 20. no - 22. mulo - 24. dra - 26. nis 28. ka - 29. pi - 30. ri - 32. islam - 34. lor 35. Kwadijk - 38. Aa - 39. Nero - 41. USA 42. plataan - 44. ea - 46. An - 47. oo 48. nn - 49. globaal - 53. oor - 56. Eist 57. au - 58. meteen - 61. res - 62. kriek 64. ao - 65. ep - 67. ea - 68. pad - 69. sos - 71. sate - 73. si - 74. ic - 75. map 77. het - 78. lenig - 80. meute - 82. Ie 83. lento - 84. monster. oud 31 jaar en Simina J. Augustijn, oud 23 jaar; 26 nov.: Pieter Visch, oud 24 jaar en Wilhelmina Goedbloed, oud 24 jaar. Overleden: 5 nov.: David Passenier, 70 jaar, e.v. J. M. de Vlieger; 8 nov.: Cornelia Anthonisse, 75 jaar, e.v. P. Bouterse; 27 nov.: Adriana J. Maris, 73 jaar, e.v. A. C. Hanse. PRIJS-KLAVERJAS-AVOND Op woensdag 22 december organiseert de klaverjasvereniging „De Kroon" te Wis senkerke voor de eerste keer in haar jonge bestaan een prijs-klaverjas-avond in H.C.R. „De Kroon". De organisatoren verwachten een flink aantal deelnemers, omdat er veel mooie prijzen te winnen zijn, zoals b.v. de eerste prijs: een elektrische frituurpan. Diegenen, die aan dit toernooi willen deelnemen, kunnen zich nu al melden: Tel. 01107-514 of Tel. 01107-324. Deze avond begint om 20.00 uur. Verticaal: 1. ergens heen leiden - 2. grond soort - 3. vrolijk en bekoorlijk - 4. vervoers bedrijf (afk.) - 5. wandversiering - 6. boeket 7. afsluiting - 8. lidwoord - 9. leraar - 10. bestuurder - 11. nakomelingschap - 12. zwervend volk -15. geheel ontwikkeld insekt 18. bijwoord - 20. op dit moment - 22. sportartikel - 24. aanmatiging - 26. en der gelijke (afk.) - 30. dun - 32. tandarm zoog dier - 33. familielid - 34. vertrek - 36. kledingstuk - 38. kostuum - 40. aanw. vnw. 44. schijnvrucht - 46. reeds - 48. Frans voegwoord - 49. vogel - 51. europium (afk.) 54. geb. in Zuid-Amerika - 56. de onbekende (afk.) - 58. grove tarwe - 61. larve - 63. titel (afk.) - 64. hetzelfde - 65. droogoven 67. getij - 69. gang - 70. van het heilige Roomse Rijk (afk.) - 71. meisjesnaam - 73. steensoort - 75. prijs (afk.) - 76. voormalig. Verticaal: 1. klomp - 3. Ip - 4. era - 5. wild - 6. Amerika - 7. na - 8. al - 9. kans 10. tno - 11. ik - 13. sluik - 15. banaal 17. el - 21. Garonne - 23. ora - 25. as 27. im - 28. koran - 31. Iduna - 33. Lap 34. Lea - 36. wl - 37. ijs - 39. nto - 40. regeren - 43. aorta - 45. alles - 46. abt 50. Oss - 51. aardig - 52. lui - 53. omkomen 54. oe - 55. de - 59. Eos - 60. netel - 62. ka 63. es - 66. Peter - 68. pint - 70. saus 72. ah - 73. sen - 76. PTT - 78. Ie - 79. io 80. mo - 81. EE. Bent u reeds geabonneerd op tf*i twee-maandelijks tijd- «ehrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechte 16,per jaar. Vraag een gratis proef nummer aan POSTBÖS 1 - WISSENKERKE Oplossing kruiswoordpuzzel no. 505 Kruiswoordpuzzel no506 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 V 14 15 16 17 25 31 44 50 57 68 74 s 26 41 51 39 38 45 58 62 18 32 46 52 63 22 27 59 75 19 70 23~ 33 42 53 64 54 34 39 47 65 28 60 71 24 35 55 66 76 20 36 48 67 72 a s sm s 30 37 56 73 49 78 79

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1