NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD «•«I II houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen GIEPS GOUDEN VIJFJE HAGEDISSEN door Henk van Heeswijk Zeeland Magazine? postbus i - wissenkerke de sauriërs van onze tijd No. 3737 Donderdag 9 december 1976 80e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abf/nnementsprijs ƒ16,— per jaar Franco per post 25,— per jaar Advertenties 27 ct. per mm, excL BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON 36 Het verblijf van Gerrit Geugies in het ziekenhuis duurde langer dan men had ver wacht, want eenmaal weer enigszins op de been besefte hij pas goed, welke gevolgen deze infarct bij hem hadden bewerkstelligd. Het lopen ging voetje voor voetje en als hij naar de w.c. was geweest, op nog geen tien meter afstand van het zaaltje, waar heen hij na de eerste paar weken was ge bracht, was hij al buiten adem. Dus weer in bed en na een paar dagen opnieuw pro beren. Alles heel kalm en zonder een enkel risico. Tot hij wat meer wilskracht ging produceren, want het verblijf in De Lich tenberg begon hem nu de keel uit te hangen. Hij verlangde meer dan ooit terug naar de veilige beslotenheid van zijn huis. Al wist hij, dat de zaak normaal draaide, weliswaar zonder hoogtepunten, de omzet ging in elk geval niet meer omlaag en dat was al heel wat in deze tijd. Jeltje bracht trouw elke week verslag uit van de stand der zaken en zo bleef hij volkomen op de hoogte. Al begreep hij nu wel terdege, dat hij de eerste weken en misschien wel maanden nog nergens toe in staat zou zijn. In al die weken, dat hij in het zieken huis lag, bleven ook teleurstellingen hem niet bespaard. Aanvankelijk had iedereen zijn hoop gevestigd op de komende feest dagen, te weten Kerstfeest en Oudejaars avond. Maar een paar dagen vóór de vier en twintigste liet de dokter weten, dat van naar huis gaan nog geen sprake kon zijn. „Spijtig, meneer Geugies, maar we laten u beslist niet eerder gaan dan medisch gezien verantwoord. Als u flink bent en u niet al te veel teleurgesteld bent, kunt u zelf meewerken aan een algeheel herstel: zich nergens iets van aantrekken. De feest dagen maken wij in het ziekenhuis gezellig, let maar eens op mijn woorden." En zo kwamen dochters en verloofden of vrienden om beurten vader bezoeken op de beide feestdagen. Afgelost door Hielkje, die dapper meehielp elk bezwaar wegvagend. „Als God wil, zullen we nog menig keer het Kerst feest thuis kunnen vieren, Giep. Overigens, als je straks thuis bent, is het iedere dag weer een feest voor ons allemaal." En deze uitspraak troostte hem. Ook tijdens de jaarwisseling was Giep nog in het ziekenhuis. Maar had nu wel het vooruitzicht, dat hij naar alle waar schijnlijkheid in de eerste of tweede week van januari ontslagen zou worden. Op de vijfde januari kreeg Giep 's mid dags enkel bezoek van Fokje. „Mam kan niet," zei ze. „Als je belooft je niet op te winden, zal ik zeggen waarom niet. Er is niks met mam of met mijn zusters, dus maak je niet ongerust. Maar beppe is van nacht overleden. Helemaal onverwacht. We wisten, dat het einde in zicht was, maar hebben het jou niet gezegd. Dat vonden wij beter, maar nu moet je het natuurlijk weten." Giep knikte begrijpend, al had deze mede deling hem wel even een schok gegeven. „Ze kon niet meer beter worden, ik wist het. Kanker, he? Ja, voor die vreselijke ziekte is nog altijd geen kruid gewassen. Mem is er zeker heen?" Zijn dochter knikte. „Met Jeltje en Ton- nie. Meneer Van der Wilp heeft zolang de leiding op de zaak. Dat zit wel goed. Zoals die man zich uitslooft voor de zaak Ik heb beloofd er straks even heen te rijden, maar ik denk niet, dat het nodig is, want Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 16,per jaar. Vraag een gratis proef nummer aan meneer Van der Wilp is geweldig!" 's Avonds was Evert er. Hij liet zijn aan staande vrouw verontschuldigen. „Fokje heeft zich flink gehouden," zei hij, „maar ze is vanmiddag ook naar Dronrijp gereden. Tenslotte was ze naar haar grootmoeder vernoemd, nietwaar?" Giep knikte begrijpend. „Fijn, dat jij er bent, Evert. Hoe gaat het met de studie?" De jongeman lachte even. „Op een laag pitje. We hebben momenteel andere dingen aan 't hoofd." „Zo?" Giep keek hem geïnteresseerd aan. „Trouwplannen soms?" De man schudde het hoofd. „U mag het nu wel weten, want Fokje heeft er zeker nog niet op gezinspeeld? Dacht ik al. Kijk, ik kan twee kanten uit, he? Hier in de stad blijven op het stadhuis en te zijner tijd promotie maken, als ik m'n G.A. 2 gehaald heb. Maar ik kan ook proberen ergens burgemeester te worden. Daartoe stel ik serieuze pogingen in het werk. In overleg met mijn superieuren, waaronder de burgemeester hier, heb ik gesolliciteerd Naar een betrekkelijk kleine gemeente in Noord-Holland. Mijn politieke richting is afgestemd op de meerderheid in de raad aldaar. Dat is een klein winstpuntje. Enne... ik heb dus een paar kruiwagentjes. Als ik word benoemd en ik denk, dat mijn papieren in deze tamelijk gunstig zijn gaan Fokje en ik natuurlijk op korte termijn trouwen." „Dat doet me machtig veel plezier. Evert," antwoordde de man in bed opgewekt en goedkeurend knikkend. „Indertijd, toen Fokje voor de dag kwam met het plan om samen te gaan leven zonder meer, zat me dat niet erg lekker, snap je? Des te meer ben ik nu blij om je toekomstplannen. Ik hoop, dat je zult slagen." „Fokje en ik zijn incognito uiteraard al wezen kijken. Het is een landelijke gemeente in de kop van de provincie. Heel rustig, net buiten de grote wegen. De burgemeester daar ging per 31 december vertrekken, van wege de pensioengerechtigde leeftijd. Zo doende." Fokkelina Westra werd vrijdags op het kleine kerkhof begraven. In het bijzijn van alle kinderen en aangetrouwde kinderen, alsmede voorzover mogelijk de kleinkin deren. De enige, die ontbrak was Gerrit Geugies, maar hij was verontschuldigd om dat hij nog altijd in het ziekenhuis lag. „Veilig in Jezus' armen", speelde de organist in de aula. Hielkje, zich zo goed mogelijk beheersend wist, dat dit voor wat haar moeder betrof waarheid was. Terug in Schalenveld, ging het leven van alle dag verder. Met werk voor de twee dochters in de grote hal en het kantoor, samen met Van der Wilp, de chauffeur, de magazijnknecht en de kantoorjuffrouw. Terwijl Hielkje noodgedwongen zelf weer haar handen uit de mouwen moest steken, want Rinske was nog altijd bij haar tante in Snakkerburen. Niet zozeer meer om daar haar tante te helpen, al gebeurde dat van zelfsprekend, maar meer vanwege het feit, dat ze daar een jongen had leren kennen, met wie ze al heel gauw goed overweg kon. Hielkje vertelde het een paar dagen na de begrafenis in Dronrijp aan haar man tijdens het bezoekuur. „Hij heet Scholtse. Zijn va der is directeur van de Raiffeisenbank. Zelf werkt Kees dat is zijn voornaam op het kantoor van de meubelfabriek. Ja, bij Maarten Stroet. Bij de afdeling boekhou ding, als ik het goed gehoord heb. Hij is ook van onze kerk. Onze Rinske is weg van hem. Ze komen te zijner tijd wel eens een weekeind naar Schalenveld, als jij weer thuis bent. En dat zal zo heel lang niet meer duren." Op 22 januari werd Giep door zijn vrouw opgehaald van De Lichtenberg. Op harte lijke wijze uitgeleide gedaan door zusters en de hoofdverplegers, nadat de dokter de avond tevoren al afscheid van hem had genomen. Terwijl Hielkje met vaardige hand de auto de stad uit reed, de grote weg op in de richting van hun woning, dacht Giep: Goddank, dat dit weer achter de rug is. Jammer, dat ik me nog zo moet ontzien, maar met Gods hulp kom ik er te zijner tijd weer behoorlijk boven op. Thuis kreeg hij de verrassing van zijn leven: de grote salon was versierd en bij de ingang van het vertrek hing een karton: „Welkom thuis!" Overal stonden bloemen. Maar de grootste verrassing voor hem was wel het feit, dat niet enkel zijn vier doch ters er waren, maar ook hun respectievelijke verloofden of vrienden: Evert, Nico, Piet en Rinske's vlam Kees. Giep werd door zijn dochters geknuffeld en gezoend, terwijl de vier mannen hem de hand drukten. Maar de klap op de vuurpijl was misschien wel de foto, die Douwe indertijd had gemaakt en nu, in een lijst boven de deur hing. Giep keek er getroffen naar: mijn gouden vijfje. Wat ben ik rijk gezegend met vier zulke schatten van dochters en wat ben ik blij, dat ze allen goeie vrienden hebben. Toen iedereen gelegenheid had gehad vader Giep te verwelkomen, zakte men in stoelen en fauteuils om te genieten van de koffie met koek, die inmiddels was inge schonken. En vernam hij als extra feest klank, dat Evert met ingang van 15 februari benoemd was als burgemeester. „Als u het goed vindt, gaan we morgen in onder trouw," voegde Fokje er aan toe. In de middag, toen een uitgebreide maal tijd op tafel stond en Giep in het rond keek naar zijn struise dochters en hun vrienden, zelf gezeten naast zijn vrouw aan het hoofdeinde van de tafel, wist hij, wat hij na dit eten zou lezen uit de Bijbel. Want op een dag als deze was daarvoor maar één loflied: Psalm 103. Terwijl hij het las, rustig, weer helemaal op zijn oude manier, wist hij met de psalm dochter: Looft de Heere, mijn ziel, die mijn krankheid heeft genezen, die al mijn on gerechtigheden heeft vergeven. EINDE. Burgerlijke stand WISSENKERKE Geboren: 18 nov.: Mariska Jolanda, d.v. G. Verlinde en J. L. Weststrate. Ondertrouwd: 2 nov.: Marcusse, Hendri- kus, oud 19 jaar en Tange, Jacomina Anna, oud 20 jaar, beiden wonende te Wissen kerke; 12 nov.: van Hee, Abraham Cornelis, oud 60 jaar en Dieleman, Maria Adriana, oud 48 jaar, beiden wonende te Wissenkerke. Getrouwd: 19 nov.: Verhoeff, Jan Cornelis Pieter, oud 29 jaar en Dourleijn, Anthonia Neeltje, oud 29 jaar, beiden wonende te Wissenkerke. Overleden: 10 nov.: Bakker, Anna Lena, oud 63 jaar, echtgenote van M. A. Schrier, wonende te Wissenkerke. Wie in de warme periode van het jaar in de duinen zwerft, heeft kans heel kleine hagedisjes te vinden. Diertjes zo klein als ze tot dan niet heeft gezien. Men zal zich dan prompt afvragen wat dit wel voor diertjes zijn, maar het zijn jongen van de zandhagedis, de gewone in ons land voor komende hagedis, die pas uit het ei zijn gekomen. Het vrouwtje legt omstreeks juni deze eitjes, die niet groter zijn dan een boon in een holletje in het zand, dekt ze toe met zand en laat verder de zorg van het uitbroeden over aan de zon. De kleine hagedisjes zijn echter nestvlieders en zijn dadelijk in staat voor zichzelf te zorgen. In ons land komen maar heel weinig reptielen voor. De oorzaak daarvan ligt in het feit, dat deze dieren koudbloedig zijn. Hun lichaamstemperatuur is niet zoals bij de zoogdieren bijvoorbeeld constant, doch gaat op en neer met de buitentemperatuur. Als het buiten lekker warm is, dan is hun temperatuur hoog en zijn ze bedrijvig. Is de temperatuur laag, dan zijn ze langzaam en traag. Aangezien ons land nu eenmaal niet zo'n hoge gemiddelde temperatuur heeft, is het dus niet zo'n best gebied voor reptielen en dus komen ze hier betrekkelijk weinig voor. In zuidelijker landen vindt men ze daarentegen veel meer. De zandhagedis is een diertje, dat velen ongetwijfeld wel eens hebben gezien. Hij wordt omstreeks twintig centimeter lang en het mannetje heeft schitterende groene flanken, terwijl zijn rug bruin is met witte en zwarte stippen. Het vrouwtje is niet zo mooi en is overwegend bruin. In de noordelijke provincies vinden we dan nog de kleine hagedis. De zon behoeft voor dit diertje weinig te doen, want het is zogenaamd „eierlevendbarend", dat wil zeggen, dat het vrouwtje de eieren pas legt, wanneer ze op uitkomen staan. Voorts ken nen we in ons land nog de hazelworm, een hagedis zonder pootjes die door velen voor een kleine slang wordt versleten, maar het niet is. Het verschil kunnen we duide lijk zien, aangezien de hazelworm evenals de andere hagedissen oogleden heeft, die de slangen missen. In de zuidelijker gelegen landen, vinden we een nog grotere collectie hagedissen. Mensen die in Indonesië zijn geweest kennen zeker de Tjitjak die grijs is en wat kleiner dan onze Nederlandse hagedis. Hij is daar de vriend des huizes, want terwijl hij zich over de vloeren, wanden en plafonds voort rept, vangt hij veel schadelijke insekten. Dan kent men daar nog de Tokkèh, die zijn naam dankt aan het merkwaardige geluid dat hij maakt. Hij is aanmerkelijk schuwer dan de Tjitjak. De Kameleon kennen ook de meeste Ne derlanders, omdat dit dier beroemd is om zijn merkwaardige vermogen van huidskleur te veranderen en zich daarbij aan te passen aan de ondergrond waarop hij verblijft. Dan zijn er nog de leguanen en waranen, de grootste onder de hagedissen. De be roemdste van hen is wel de zogenaamde „Draak van Komodo", een reuzenwaraan, die voorkomt op het eiland Komodo in de Indische archipel. Het is speciaal aan dit dier, dat men duidelijk kan zien, dat de hagedissen nakomelingen zijn van de ge weldige reuzen, de Sauriërs uit de prehis torische tijd, de enorme reptielen die mil joenen jaren geleden over de aarde heer sten, toen er nog geen mensen waren. Zeer bekend onder deze voorhistorische dieren is de Brontosaurus, een reus van een hagedis van wel 15 meter lang en bijna 10 meter hoog. Een planteneter die hon derden kilo's voedsel per dag nodig had en in moerassen moest leven, om in staat te zijn, zijn eigen enorme gewicht te kunnen dragen door de medewerking van de op waartse druk van het water waarin hij ver bleef. Onze hagedissen zijn in wezen minia tuur uitgaven van deze verre grote voorou ders. Denkt u daar maar eens aan, wanneer u ze ziet. Kruiswoordpuzzel no. 505 Horizontaal: 2. wapen - 8. bedrijvigheid 12. briefaanhef (Lat. afk.) - 14. uitstekend 15. onbeschreven - 16. Spaanse uitroep 18. Eng. bier - 19. bevestiging - 20. wind richting (afk.) - 22. soort onderwijs (afk.) 24. spoedig - 26. muurholte - 28. vogel 29. onmeetbaar getal - 30. het Romeinse Rijk (Lat. afk.) - 32. godsdienst - 34. vod 35. plaats in Noord-Holland - 38. water in Brabant - 39. wrede keizer - 41. deel van Amerika (afk.) - 42. boom - 44. en anderen (afk.) - 46. meisjesnaam - 47. militair (afk.) 48. de onbekende (afk.) - 49. ruim genomen 53. deel van het hoofd - 56. plaats in de Betuwe - 57. uitroep - 58. dadelijk - 61. zaak - 62. vrucht - 64. anno (afk.) - 65. in persoon (afk.) - 67. verlaagde toon - 68. smalle weg - 69. noodsein (afk.) - 71. vlees gerecht - 73. zangnoot - 74. in casu (afk.) 75. omslag - 77. lidwoord - 78. soepel 80. troep jachthonden - 82. Fr. lidwoord 83. muziekterm - 84. draak. Verticaal: 1. houten schoeisel - 3. langspeel plaat (afk.) - 4. tijdperk - 5. ongetemd 6. werelddeel - 7. voorzetsel - 8. reeds 9. gelegenheid - 10. tot nader order (afk.) 11. pers. vnw. - 13. glad neerliggend (van haar) - 15. plat - 17. stofmaat - 21. rivier in Frankrijk - 23. bid (Lat.) - 25. spil - 27. ter herinnering (afk.) - 28. heilig boek - 31. godin - 33. Europeaan - 34. bijb. figuur 36. geogr. aanduiding (afk.) - 37. lekkernij 39. netto (afk.) - 40. besturen - 43. hoofd slagader - 45. niets uitgezonderd - 46. kloos tervoogd - 50. plaats in Brabant - 51. lief 52. vadsig - 53. het leven verliezen - 54. dubbelklank - 55. lidwoord - 59. godin 60. plant - 62. vogel - 63. vlagzalm - 66. jongensnaam - 68. vochtmaat - 70. gerecht 72. uitroep - 73. vreemde munt - 76. staats bedrijf (afk.) - 78. fr. lidwoord - 79. in opdracht (afk.) - 80. soort onderwijs (afk.) 81. water in Friesland. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 504 Horizontaal: 1. potlood - 7. Amerika - 13. Ecm - 14. brij - 15. RAI - 16. ton - 17. nr 18. bed - 19. Gre - 20. rd - 22. rei - 24. nee 26. reus - 29. reder - 31. Lien - 33. islam 35. pro - 36. geest - 37. et - 38. peu - 40. neb - 41. pe - 42. kreupel - 43. el - 45. oke - 46. wed - 48. tt - 50. Genua - 52. beo - 54. Idaho - 56. oord - 57. winde 59. Theo - 60. erg - 61. eik - 63. si - 65. sta 66. ban - 67. on - 68. met - 70. nno 72. vel - 73. ami - 74. etalage - 75. armslag. Verticaal: 1. penarie - 2. oor - 3. tm - 4. ober - 5. order - 6. dij - 7. ar - 8. mager 9. Eire - 10. it - 11. kor - 12. andante 21. gul - 23. iep - 24. neo - 25. die - 27. Est - 28. sap - 30. dreunen - 31. leb - 32. esp - 34. Mekka - 36. gelei - 39. ure - 40. new - 43. egoisme - 44. Leo - 45. oud 47. ddt - 48. the - 49. toornig - 51. NRU 52. big - 53. ode - 55. aha - 57. wrang 58. eiber - 60. Etna - 62. kalm - 64. iet 67. oma - 69. ta - 71. oe - 72. va - 73. al.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1