NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD M Dijkverzwaring haven Colijnsplaat II houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen GIEPS GOUDEN VIJFJE door Henk van Heeswijk Zeeland Magazine? R No. 3736 Donderdag 2 december 1976 80e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissejikerke, Tel 3 08, Giro 206882 Ab//anementsprils 16,— per jaar Franco pe* post 3,5.— per jaar Advertenties 27 ct. per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Thuis vertelde Hielkje aan haar beide dochters, hoe de toestand van vader was en hoe hij voortaan zou moeten leven. Als hij herstelde. „Hij heeft zich waarschijnlijk erg opgewonden over Van Baaider. Rotstreek van die man om vader zo in de steek te laten. We moeten proberen of we vandaag nog die show kunnen afgelasten. Die kan natuurlijk niet doorgaan." Maar daarmee was Tonnie het niet eens. Ze schudde het hoofd en antwoordde op vaste toon: „Jeltje en ik hebben dit al over legd. Nu vader voorlopig uitgeschakeld is, nemen wij de leiding in handen. Met de mensen in het magazijn zal het wel gaan, denken wij. De show moet doorgaan. Van der Wilp, de magazijnchef, is bereid op beide middagen en avonden te assisteren. Die weet zat van meubelen. En als de klan ten horen, dat vader een hartaanval heeft gehad en in het ziekenhuis ligt, zullen ze ons best aanvaarden. Het zou toch zeker honds zijn, als ze dat niet deden!" Hielkje keek met bewondering naar haar beide dochters. „Kinderen, dat je het aan durft." „Waarom niet?" Tonnie keek haar moe der met grote ogen aan. „Het is vaders levenswerk en dat schept voor ons allemaal verplichtingen. Ik bel Fokje op, zeg wat er aan de hand is en of ze zaterdag ook wil assisteren, als ze vrijdagavond niet kan. Hoe meer hulp, des te beter. En als u zo-' lang weer voor het huishouden wilt zor gen, ma De show, door Giep Geugies op touw ge zet en uitgevoerd door zijn drie oudste dochters, in samenwerking met magazijn chef Van der Wilp, die ook over verkoop capaciteiten bleek te beschikken, werd een ongekend succes. Verscheidene klanten, die Geugies persoonlijk kenden en korter of langer zakenrelaties waren, betuigden hun medeleven. Maar belangrijker was, dat ze flinke aankopen deden. En toen zaterdags avonds tegen half tien de laatste klant in zijn wagen stapte en wegreed, zakte Tonnie weg in een crapaud en stak een sigaret op. „Mensen!" riep ze voldaan uit, „wat een dag! Er is zeker voor een kapitaaltje verkocht vandaag en ik heb alsnog geen idee, hoe we al deze bestellingen zo snel mogelijk kunnen verwerken en bezorgen, doch dat is goed voor de komende maan dag. Ik kan geen pap meer zeggen en heb zeker geen droge draad meer aan m'n lichaam. Straks duik ik meteen in bad, maar eerst een drankjeJongens, ga zitten en tast toe. Veel is er niet over, maar voor ons ruim voldoende. Zulke nathalzen zijn we nu ook weer niet. Meneer Van der Wilp, u ook natuurlijk, want we zijn u geweldig dankbaar. Wat hadden we eigen lijk zonder u moeten beginnen?" De man stak eveneens een sigaret op, bescheiden lachend, maar toch wel gevleid door al die lof. „Dat was al het minste, wat ik yoor de baas kon doen, dus „Nou, het was fantastisch, in één woord," merkte Fokje vriendelijk op. Tonnie dronk sherry en wees naar de doos met sigaren, die nog over was geble ven. „Neem die maar mee, meneer. En ook een fles sherry. Kan uw vrouw mee ge nieten." Hielkje kwam ook even kijken, want ze had gezien, dat er op het parkeerterrein nog twee auto's stonden, die van Giep zelf en van haar dochter Fokje, waaruit ze con- Bent u reeds geabonneerd op aen twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts f 16,per jaar. Vraag een gratis proef nummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE cludeerde, dat de show nu wel ten einde zou zijn. Fokje zwaaide met haar hand. „We zitten even uit te blazen, ma," verklaarde ze. Ze lag languit op een bank en had haar schoenen uitgegooid. ,Ik bel Evert nog even cp, want ik blijf maar hier slapen. Ik ben hondsmoe van dit ongewone werk. O men senwat héb ik nu een respect voor paps." Een goed uur later had iedereen gebaad en zaten de drie dochters in kimono nog even in de kamer van de koffie te genieten, die Hielkje intussen had gezet. Ze zei: „Morgen komt Rinske. Met oom Douwe. In Leeuwarden zijn ze allemaal geschrokken. Meneer Stroet heeft een fruitmand laten bezorgenhet leek wel een winkeleta lage. Die mand heeft minstens honderd gulden gekost. En een bloemenDe zuster weet niet meer, waar ze nog vazen kan neerzetten." Tonnie zei: „Ik heb Van Baaider vanmor gen gebeld. Hij wist nog nergens van. Nou, die schrok even. Was nu ineens bereid om dadelijk te komen helpen, maar ik ant woordde, dat dit nu niet meer nodig was. Dat we ons best konden redden zonder hem. Kan-ie zich realiseren, dat hij hele maal niet zo onmisbaar is, als paps mis schien heeft gememoreerd. Ik kreeg eerst dat roodharig kreng aan de telefoon en..." „Tonnie toch!" riep haar moeder ge- chocqeerd uit. „Sorry, ma. Maar ik kan haar wel ver branden. Dat moet je kunnen begrijpen; zij is wellicht de aanleidende oorzaak geweest van papa's infarct." „Wie is dat roodharig kreng?" vroeg Fokje belangstellend. „Mevrouw Van Baaider," lichtte Jeltje toe. „Iedereen in de buurt waar ze woont, heeft een hekel aan haar. Daarom zal ze wel weg willen uit Hoogerbroek." De volgende middag gingen de vier doch ters met Douwe Westra op ziekenbezoek. Ditmaal bleef Hielkje thuis. Giep was al iets beter. De pijn was zo ongeveer ver dwenen, maar hij moest wel stil blijven liggen. Ondanks was hij blij en dankbaar, dat de show zo goed was geslaagd en dat zijn vier dochters er allen waren. En zijn zwager Douwe. Terug in Schalenveld zei Douwe: „Ik maak een foto van moeder en de vier dochters. Ik laat hem in no time ontwik kelen en vergroten. Dan sturen we er een aan jullie vader in het ziekenhuis. Nou?" De meisjes vonden het geweldig. Tonnie zei: „Even wachten, want dan trek ik wat anders aan. Ik ben niet zo fotogèniek in deze jurk." Even later waren behalve Fokje ook de andere meisjes naar boven gegaan om zich te verkleden. Douwe nam enkele foto's. Moeder Hielkje in het midden met links haar jongste en rechts haar oudste dochter. Daarnaast ener zijds Tonnie, anderzijds Jeltje. De zon scheen net door de ramen en toverde een gouden glans op de blonde haren der vijf vrouwen. Douwe klapte na het afknippen vergenoegd zijn toestel dicht. „Daar zitten vast wel een paar mooie tussen," zei hij op overtuigende toon. 's Avonds reden Douwe en Rinske weer terug naar het noorden. Met de wetenschap, dat Tonnie en Jeltje voorlopig de zaak zouden runnen en Giep het gelukkig wat beter maakte. Er was tenminste geen on middellijk levensgevaar meer. Maandagmiddag was Hielkje weer op be zoek. Giep zei: „Fokje fluisterde me gisteren in 't oor, dat zij en Evert toch gaan trou wen. Niet enkel op het gemeentehuis maar ook in de kerk. Onze kerk. Wat fijn, he?" Ze knikte, hem liefkozend. „We hebben ondanks alles nog veel redenen om dank baar te zijn, jongen," zei ze zacht. „Het geraakte bij ons in het slop, door allerlei omstandigheden. We leefden niet meer zo dicht bij God als in het begin van ons huwelijk. Daar gaan we verandering ip brengen, als je eenmaal weer beter bent. Ennewat de zaak betreft: had jij ooit gedacht, dat Tonnie en Jeltje zulke flinke meiden waren? Ze hadden toch een succes, vrijdag en zaterdagZe kunnen het, hoor. Tonnie zorgt voor de klanten en con troleert de afvoer; Jeltje helpt op kantoor en factureert. Die twee redden het wel, let op mijn woorden." Dinsdag kreeg Giep in het ziekenhuis 's morgens per post een grote brief, die stevig voelde. Op zijn verzoek maakte de zuster hem open en haalde er een grote foto uit. „Wel, wel, meneer Geugies dat is even een mooie opname! Uw vrouw zeker? En uw dochters?" Hij keek verrast naar de prachtige kleu renfoto. Wat stond zijn vrouw er mooi op, geflankeerd 'door twee keer twee dochters. Wat leuk, dat zonlicht over hun haren! Je kon nu heel goed zien, dat ze allemaal Fries bloed in zich hadden met hun goud blonde haren. En wat zag Hielkje er nog jeugdig uit tussen haar vier zo goed als volwassen dochters. Giep keek naar de zuster, dié half voor over gebogen eveneens nog naar de foto keek. „Dat is nu mijn gouden vijfje, zus ter," zei hij en er klonk trots in zijn stem. De verpleegster knikte. „Dat begrijp ik, meneer. Een rijk bezit. Volkomen begrijp baar, dat u hen uw gouden vijfje noemt." Tijdens het rustuur, vóór het middagbe- zoek, keek hij lange tijd naar de foto. Het is, zoals Hielkje gisteren zei, wist hij nu. Ik heb inderdaad een menigte van redenen om dankbaar te zijn. God heeft me een waarschuwing gegeven. Hij weet nu, dat ik veel verdriet heb gehad over mijn misstap. Ik heb in deze dagen mijn zonden Hem beleden. Niemand hoeft het verder te we ten. Waarom zou ik het ook aan Hielkje zeggen? We hebben beiden immers fouten gemaakt? Ik heb mijn schat van een vrouw weer helemaal en als God belieft, doe ik het straks, als ik weer thuis ben, heel kalmpjes aan. Desnoods doe ik de zaak van de hand. Dat overleg ik te zijner tijd wel. Ik ben vastbesloten me nergens meer druk over te maken. Want ik heb een hele zorg minder nu ik weet, dat Tonnie en Jeltje zo ■uitstekend de honneurs hebben waarge nomen. Ze moeten dat te zijner tijd maar continueren, als ze er zin in hebben. En misschien is het zo, als Tonnie gisteravond tegen me zei. Dat Van der Wilp best de plaats van Van Baalders kan innemen. Daar moeten we het dan maar eens over hebben. Het belangrijkste is, dat God me nog enige tijd laat. Om tot mezelf te komen. De foto neerleggend, pakte hij het Bijbeltje, dat dicht bij hem op het nachtkastje lag en begon te lezen, want hij wist, dat hij dit uur toch niet zou kunnen slapen. (Wordt vervolgd). In het kader van de partiële dijkverster kingen rond de Oosterschelde dient aan sluitend aan de verzwaring van het trajekt Colijnsplaat-Kats de zeer zwakke schakel, die het gedeel voor de kom van Colijnsplaat op Noord-Beveland vormt, te worden ver sterkt. Hiervoor is een plan gekozen, waarbij de oude (landbouw)haven zal worden inge dijkt. Maar alvorens met dit werk kan worden begonnen, zal een procedure dienen te worden gevolgd, die is neergelegd in de Wet van 14 juli 1904 houdende bepalingen omtrent het ondernemen van droogmake rijen en indijkingen. Van 1 tot en met 30 december 1976 liggen de stukken, die op de indijking be trekking hebben, ter inzage op het Pro vinciehuis in Middelburg en ter gemeente secretarie van ICortgene. Bezwaren kunnen bij gedeputeerde staten van Zeeland schrif telijk worden ingediend binnen veertien da gen na 30 december. Zij, die schriftelijk bezwaar hebben gemaakt, kunnen daarna voor een commissie uit gedeputeerde staten een nadere toelichting geven. Tenslotte brengen gedeputeerde staten verslag en ad vies uit aan de minister van verkeer en waterstaat. Voor de versterking van de zeer zwakke schakel in de hoofdwaterkering van het waterschap Noord-Beveland voor de kom van Colijnsplaat waren in beginsel twee oplossingen mogelijk. De eerste bestond uit een waterkering langs de oude haven achter de bestaande bebouwing en gedeeltelijk (in verband met de beperkte beschikbare ruimte) uit te voeren in de vorm van een keerwand van stalen damwand, voor zien van een kop van gewapend beton. Van dit plan is afgezien. Zo'n keerwand zou, stedebouwkundig gezien, een weinig fraaie oplossing bieden, speciaal wat betreft het zicht vanuit het dorp op deze verticale wand. Bovendien zou het direcet contact met de haven worden verbroken. De tweede oplossing houdt in het af sluiten van de oude (landbouw)haven, nu ligplaats biedend aan 30 tot 40 scheepjes van sportvissers. De haven is verhuurd aan de Deltafederatie van sportvissers. Bij dit plan komt de nieuwe zeedijk voorlangs de oude haven en vervolgens over de ha- vendam te liggen. Achter de vissershaven wordt weer aansluiting gevonden op de bestaande zeewering. In overeenstemming met de wensen van waterschap en gemeente Kortgene heeft de stuurgroep dijkversterkingen Oosterschelde op advies van de technische adviesgroep voor deze tweede oplossing gekozen. Dit plan aldus de opvattingen verdient in het belang van de ontsluiting van het havengebied verreweg de voorkeur. Boven dien blijft het contact tussen de haven bebouwing en de kom van het dorp behou den. Door het dempen van de oude haven ontstaat tevens een plateau, waaraan de gemeente in de toekomst een nadere be stemming kan geven. De kruinhoogte van de bestaande kering varieert van 6,50 meter tot 4;79 meter boven NAP. Deze hoogte zal om de norm van het kunnen doorstaan van een storm met een frequentie van 1 maal per 500 jaar te halen op 7,50 meter plus NAP moeten worden gebracht, voorzover gelegen buiten de invloed van de noordelijke havendam van de in 1961 aangelegde vis sershaven. Binnen de invloed daarvan moet het theoretische peil van 5,10 meter boven NAP worden- bereikt. De werken tot indijking (waarvan de kosten worden geraamd op ruim 2,3 mil joen) worden ondernomen door het water schap Noord-Beveland. De uitvoering ervan zal geschieden in opdracht van het water schap door het bureau dijkversterkingen Oosterschelde van de directie Zeeland van rijkswaterstaat. Kruiswoordpuzzel no. 504 1 2 3 4 5 3 7 8 G 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 JG 37 38 39 40 41 42 43 44 45 4 6 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 Horizontaal: 1. tekengerei - 7. werelddeel 13. water in Utrecht - 14. zachte massa 15. gebouw in Amsterdam - 16. inhouds maat - 17. nummer (afk.) - 18. rustplaats 19. meisjesnaam - 20. eerwaarde heer (Lat. afk.) - 22. danskoor - 24. ontkenning - 26. enak - 29. houder van schepen - 31. meis jesnaam - 33. godsdienst - 35. voor - 36. spook - 37. Fr. voegwoord - 38. beetje (Fr.) 40. snavel - 41. per expresse (afk.) - 42. mank - 43. stofmaat - 45. in orde - 46. drenk- en waadplaats - 48. geheel de uwe (afk.) - 50. plaats in Italië - 52. vogel 54. deel der V.S. - 56. plaats - 57. slinger plant - 59. jongensnaam - 60. bar - 61. boom - 63. zangnoot - 65. bevel - 66. kerkelijke straf - 67. onbep. vnw. (Fr.) 68. voorzetsel - 70. windrichting (afk.) - 72. huid - 73. vriend (Fr.) - 74. uitstalkast 75. bewegingsvrijheid. Verticaal: 1. verlegenheid - 2. ijzerhoudende aarde - 3. tot en met (afk.) - 4. bediende 5. opdracht - 6. deel van het been - 7. slede - 8. niet vet - 9. land in Europa 10. hetzelfde (afk.) - 11. visnet - 12. muziek term - 21. goedgeefs - 23. boom - 24. nieuw 25. aanw. vnw. - 27. Europeaan - 28. vruch tennat - 30. denderen - 31. koeiemaag 32. boom - 34. bedevaartplaats - 36. inge dikt sap - 39. bepaalde tijdsduur - 40. nieuw (Eng.) - 43. zelfzucht - 44. jongens naam - 45. bejaard - 47. verdelgingsmiddel (afk.) - 48. Eng. lidwoord - 49. woedend 51. Nederlandse Radio Unie (afk.) - 52. jong dier - 53. gedicht - 55. uitroep - 57. zuur 58. vogel - 60. vulkaan - 62. rustig - 64. beetje - 67. familielid - 69. zoals de akten getuigen (Lat. afk.) - 71. dubbelklank - 72. familielid - 73. reeds. R 0 0 N/T E G E L/« 13 T E R E N 1 E/fl D 0 I S/L O/N 0 Jü/A l/E.NUE/LEG_E_ND AAR S/J< A D E R/R E E Et I/R A A R/R E - D D A/B E _D S A I/G 0 E D I GAT/KIN K A S/A T L 0 G E M E K 0 L E. N/A N E G E R I N/B U Z E L/N E TEE/ZAL G/S A/L I A B A S. T TEST N T/T 13 0 D E/jn R 0 E D E R 13 De gevraagde titel van het boek luidt: „GOEDESINTENBOEK". R/UJ i. E G/T 0 l/l EEG/AL E E L/S (II 0 E S 3 E/L E N S L G/S T A K K E R/W I N/S T

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1