NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD G3 U houdt nu het meest gelezen blad ep Noord-Beveland in handen GIEPS GOUDEN VIJFJE door Henk Zeeland Magazine? van Heeswijk H mm Kta 1 No. 3734 Donderdag" 18 november 1976 80e jaargang Druk en Uitgave: Drukkerij Markuase te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abf^mementsprijs ƒ16,— per jaar Franco pes post 25.— per jaar Advertenties 27 ct. per mm. excl. BTW Voor fouten in advertenties par telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEU IU, ETON In de tweede week van november meldde Van Baaider zich ziek. Net in een periode, dat er veel werk was. Giep had een show georganiseerd, die in dat weekeinde zou plaatsvinden. In de hoop, dat nog zoveel mogelijk zaken alsnog aankopen zouden doen voor de Sinterklaas. Zelf had hij al weken tevoren extra bestellingen geplaatst in Leeuwarden. Daar ging alles weer prima, dank zij de goedkope meubelen. En voor bepaalde dingen, bankstellen bijvoorbeeld, moest Maarten al een levertijd vaststellen. Gelukkig had Giep een mooie voorraad. Maar nu Van Baaider opeens ziek was, zat hij danig onthand. Toen hij een uurtje gelegenheid had, stapte hij in zijn wagen en reed naar Hoogerbroek, waar Van Baai der woonde. Joke van Baaider, een roodharige met brutale ogen, deed open en liet hem verder komen. „Mijn man zit binnen," zei ze, wijzend op de voorkamer. Zonder zich verder nog om hem te bekommeren, liep ze zelf door naar de keuken. Giep haalde de schouders op en ging naar de kamer, waar hij zijn assistent begroette. Enigszins verheugd, omdat hij de man niet in bed aantrof, maar aangekleed in een stoel: „Valt nogal mee, he? Ik dacht aan griep of iets dergelijks." „Gewoon overspannen," verklaarde Van Baaider. „De dokter is al geweest. Ik moet rust houden en mag voorlopig dus niet aan het werk. Sorry." Het kwam er allemaal niet bizonder overtuigend uit. Op dit moment begreep Giep, dat de man geen zin meer had zich, die laatste weken voor hij ging vertrekken, druk te maken en zeker niet op de beide komende weekeind-dagen. Het ziet er naar uit, dat hij dus helemaal niet meer terug komt, veronderstelde Giep. Maar op kalme toon zei hij, hoewel met teleurstelling in zijn stem: „Dat komt dan wel heel slecht uit. Probeer, of je in ieder geval vrijdagavond en zaterdag kunt komen. Om te helpen. Je weet, hoe belangrijk die show voor ons is." Nog vóór de man kon antwoorden, ging de deur open en stevende mevrouw Van Baaider binnen. „Vergeet u dit maar, meneer Geugies. U hebt toch gehoord, dat de dokter hem rust heeft voorgeschreven? En ik zal het u meteen maar vertellen: hij komt helemaal niet meer bij u terug. U hebt mijn man lang genoeg als een koelie ge ëxploiteerd. Vaste werktijden waren er de laatste maanden helemaal niet meer bij. Terwijl het salaris ook niet was om over te gillen. Gelukkig krijgt hij het ginds beter. En gaat hij ook aanmerkelijk meer verdienen." Giep voelde woede in zich opkomen, maar hij bedwong zich en probeerde zo kalm mogelijk te blijven. Rustig kwam hij over eind en zei: „Als de zaken er hier zo voor staan, laat ik vandaag uw persoonlijke bezittingen nog hier brengen. Verder bent u vanaf dit ogenblik niet meer bij mij in dienstbetrekking. Ik ontsla u hierbij op staande voet. U mankeert in werkelijkheid niets, meneer Van Baaider, maar u laat zich opjennen door uw vrouw. Ik zal dit ontslag schriftelijk bevestigen per aange tekend schrijven. En het arbeidsbureau op de hoogte stellen van de juiste toedracht en oorzaak van uw ontslag. Namelijk wan prestatie. Voor het overige wens ik u een goede dag." Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 16,per jaar. Vraag een gratis proef nummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE De vrouw was rood aangelopen. „Als u maar weet, dat we geld moeten hebben tot aan het eind van dit jaar. We geven het door aan de bond!" Haar stem klonk krijsend. Haar man probeerde de vrouw tot kalmte te manen, maar de vrouw weerde hem bruusk af: „Hou jij je mond maar, want jij durfde nooit wat te zeggen. Ook over jouw rug heen is hij de grote meneer Geugies geworden. Wat zou er van hem terecht gekomen zijn, als hij jou al die jaren niet had gehad?" Giep stond al bij de kamerdeur met de knop in de hand. „Alles, wat uw man nu weet van meubelen, mevrouw, heeft hij bij mij, in ons bedrijf geleerd. Aanvankelijk was hij voor een tientje in de week nog te duur. Hij zal nog wel eens met spijt terugdenken aan Schalenveld en meubel bedrijf Geugies, mevrouw; let op mijn woorden!" Terug in zijn kantoor stak Giep een sigaret op en probeerde zijn gedachten te rangschikken. Precies zoals ik begon te vermoeden, wist hij nu: meneer heeft geen zin meer om tijdens een show een paar uren langer te werken dan normaal. Hij kreeg er toch zeker altijd voor uitbetaald? Heeft hij ooit ook maar een kwartier moe ten overwerken zönder er geld voor te krijgen? En was zijn salaris niet vorstelijk voor een man, die enkel meubelen kan ver kopen? Een baan, waarmee hij wel tachtig kan worden, bij wijze van spreken! 's Avonds, tijdens de maaltijd, vertelde Giep van zijn belevenissen op de voorbij gegane middag ten huize van zijn aissis- tent. Tonnie knikte begrijpend, toen hij de houding van Van Baalders vrouw beschreef. „Ik ken haar; de hele buurt daar heeft een hekel aan mevrouw Van Baaider." „Hoe weet jij dat?" vroeg Hielkje ver wonderd. Het meisje trok minachtend haar lippen op. „Ik kom nog wel eens verder dan Scha lenveld." 's Nachts werd Giep plotseling wakker van de pijn, die hij voelde in de hartstreek. Geschrokken trok hij het licht aan. Het klokje op zijn nachtkastje wees half drie. Doordat Giep overeind kwam en het plot selinge licht in de kamer, werd ook Hielkje wakker. „Wat is er?" vroeg ze met slaperige stem. De pijn bij Giep werd heviger. Hij haalde hijgend adem. „Pijn!" riep hij uit. „Hierl En wees naar zijn borst. De volgende seconde was zijn vrouw klaarwakker. Met een ruk kwam ze over eind en keek ontzet naar haar man, die ineenkromp van de pijn. Ze wilde hem on dersteunen, daarvoor rond het bed lopend, maar nog voor ze hem kon bereiken, uitte de man een gil en viel neer. Blijkbaar buiten bewustzijn. Hielkje sperde haar ogen wijd open. „Giep!" riep ze. Haar stem klonk wild. En nog eens: „Giep!" Maar de man reageerde niet meer. Hij lag met zijn mond gedeel telijk open half uit bed. Toen rende Hielkje in paniek naar de deur, opende die en riep over de bovengang: „Tonnie! Gauw, kom er uit en bel de dokter! Vader is niet goed geworden!" Hoofdstuk 9: Gieps Gouden Vijfje. Nog diezelfde nacht werd Gerrit Geugies naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" in Amersfoort overgebracht, want hij had een hartaanval gehad. Begeleid door zijn vrouw, die in de prille, koude morgen in de hal Donderdagavond 11 november konden de inwoners van Kats en Colijnsplaat kennis maken met hun nieuwe burgemeester, de heer J. L. D. van der Linde, en zijn gezin. In Kats stroomde het Nieuw-Zeelandhuis aardig vol met belangstellenden, die hun nieuwe „eerste burger" hartelijk welkom heetten. Namens de dorpsgemeenschap sprak de heer P. van der Maas. Hij haalde wat her inneringen op aan het verleden, toen Kats nog zelfstandig was en hij schetste enkele problemen van het dorp. Ondanks dat hier een werkhaven met een betonbedrijf is, heeft dat weinig invloed op het bevolkings aantal, aldus de heer Van der Maas. Hij zei verder: wij voelen onszelf als een probleem; wij willen daar graag uw aandacht voor vragen. Voor ons is het later dan vijf voor twaalf. Hij zei tegen de heer Van der Linde: Wij zijn blij dat u jong en energiek bent en van het ziekenhuis de ene sigaret na de andere rookte en de koffie dronk, die een nachtzuster haar verstrekte. Ze wist, dat men met haar man bezig was. Geleidelijk aan drong het tot haar door, dat zijn toestand ernstig genoemd kon worden, maar had er geen idee van, hoe erg. Ik wil hem niet verliezen, zei ze tot zichzelf; ik heb een heleboel aan hem goed te maken, want ik ben niet altijd lief voor hem ge weest. Ik heb er verschrikkelijk spijt van. Eigenlijk ben ik een egoïst, want ik heb doorgaans enkel aan mezelf gedacht. Aan de eervolle functies, die ik geleidelijk aan in het verenigingsleven ging bekleden. Om dat ik populair werd. Omdat ik goed kon spreken. Maar wat heeft 't me allemaal gebaat? Heb ik mijn gezin er vaak niet door verwaarloosd? En Giep tekort gedaan? Ik moet bidden om zijn leven, maar ik kan het niet. Ik ben opstandig en toch ben ik medeschuldig aan zijn ineenstorting. Pas uren later, toen de ochtendportier zijn plaats weer had ingenomen en de dag- zusters hun taken begonnen, mocht Hielkje even bij haar man. „We hebben hem wat opgelapt," zei de dokter, die haar waar schuwde. „U moogt hem even zien. Met een beetje geluk halen wij er hem ditmaal doorheen. Maar hij moet zijn levensritme radikaal veranderen. Nadat u uw man hebt gezien, wil ik met u praten." Giep lag, met rode kleur op zijn gezicht, hoogop in de kussens. De vrouw moest zich met geweld beheersen. Ze glimlachte, toen hun blikken elkaar ontmoetten. Ze boog zich over hem heen en drukte een kus op zijn mond. „Ik houd van je, hoor je? Ik houd van je. Het komt wel weer goed. De dokter is niet ongerust, dus houd je kalm, dan komt alles vanzelf weer in orde. Ik zal voor je bidden, jongen. Probeer te slapen; ik kom straks terug..." Op de gang brak alle opgekropte span ning. Hoewel Hielkje door haar opvoeding wars was van alle in het openbaar ten toon gespreide emoties, kon ze zich ditmaal niet langer inhouden en brak ze in een zenuwachtige huilbui uit. De dokter voerde haar mee naar zijn bureau en gaf de vrouw een kalmeringsmiddel. „Helemaal niet erg," antwoordde hij, toen ze zich verontschul digde. „Zoiets komt vaak voor en het lucht in ieder geval op. Tja, ik wil nu een paar bizonderheden weten over uw man. Hij had een infarct; zijn hart raakte over belast. Wat doet uw man eigenlijk voor de kost?" Ze vertelde van de zaak. Van het ontslag, dat zijn assistent had genomen, en dat deze net voor een belangrijke show zich ziek gemeld had. „Waarschijnlijk is dit hem teveel gewordenbesloot ze haar relaas. De dokter schreef wat op een kaart. „Rookte uw man veel?" Hielkje haalde de schouders op. „Wat noemt u veel? Een pakje sigaretten per dag, denk ik. Er tussen door één of twee sigaren. Ja, 's avonds rookte hij vaak een sigaar." „Drinkt uw man? Ik bedoel: regelmatig?" „Dat mag geen naam hebben, dokter. Een glas wijn bij het eten. 's Avonds soms een Martini of iets dergelijks. Maar ook niet steevast elke avond." „Hoe oud is uw man?" „Twee en veertig, dokter." De arts schreef alles op. Zonder op te zien, zei hij: „We houden uw man de eerste dagen extra in het oog, maar misschien valt het nog mee. Ik kan u enkel zeggen, dat hij het heel kalm aan moet gaan doen. En niet meer roken en het drinken zou ik ook liever laten. Tenminste wat sterk alco holische dranken betreft. Verder maak ik dan nog wel een dieëetlijst klaar." Hij legde zijn balpen neer en keek de vrouw nu wel aan. Nadenkend. „U begrijpt wellicht, dat uw man op een heel andere manier zal moeten gaan leven. Zijn rikketik heeft een behoorlijke klap gehad. Daarom zal hij zich na zijn herstel terdege in acht moeten nemen." De man wees met zijn vinger naar de vrouw. „En daarbij moet u, als zijn echt genote, behulpzaam zijn. Want hij blijft na deze aanval meer kwetsbaar dan hij was" (Wordt vervolgd). dat u hebt toegezegd alles eerst eens te bestuderen. Hartelijk welkom hier en wij hopen dat onze problemen door u gezien zullen worden. Daarna bood hij mevrouw Van der Linde elf rozen aan, ter herinnering aan de datum: de elfde van de elfde. Veel geluk met uw ambtsaanvaarding, ook voor mevrouw, was de wens van de heer De Visser namens het bestuur van de bejaardensoos en namens de hervormde vrouwen in Kats bood mevrouw Eikenhout Zeeuwse babbelaars aan. Burgemeester Van der Linde dankte voor het vertrouwen en voor het open welkom dat zijn gezin ten deel viel. Het is te begrijpen, zei hij, dat er een aantal pro blemen wordt aangedragen, maar dat vind ik niet erg. Dan weet ik wat er leeft. Bij mijn installatie heb ik gezegd, dat ik wil proberen zo snel mogelijk met de andere bestuurders te werken aan het welzijn van Colijnsplaat, Kats en Kortgene. Eén bestuur voor de drie kernen, maar in alle drie moet het goed wonen en leven zijn. Kortgene heeft misschien wat voorrang gehad, wellicht door de stormachtige re creatieve ontwikkelingen rond het Veerse Meer en dat zou kunnen betekenen dat, nu dit een beetje rond is, de andere kernen nu wat meer aandacht zullen krijgen. Ik ben geboren en getogen in een dorp als Kats en ik weet dus wel iets van de pro blemen die u heeft. Maar, verwacht u niet te veel van de burgemeester. Hij is voor zitter, soms ambassadeur (in Middelburg of Den Haag), maar de raad heeft de be slissingen te nemen. Ik zal mijn best doen, maar ik waarschuw voor te hoge verwachtingen van „de jonge, energieke burgemeester, die het wel even zal aanpakken." Na afloop van deze ontvangst stapte het burgemeestersgezin in de klaar staande brandweerauto van Colijnsplaat om naar het dorpshuis De Brug te rijden. Bij de ingang van het dorp stond de muziek vereniging Wilhelmina klaar om de wagen met muziek te kunnen begroeten. Daarna ging het in optocht naar De Brug, waar muziek ten gehore werd gebracht. Het dorpshuis was opgesierd met tal van mooie bloemstukken, die het burgemees tersechtpaar waren aangeboden namens al lerlei verenigingen. Nadat heel wat ver tegenwoordigers hun gelukwensen hadden Horizontaal: 1. pittig van smaak - 7. ge kwetst - 12. meisjesnaam - 13. putemmer 14. vreemde munt (afk.) - 16. deel van de dag - 17. spil - 18. leidsman - 19. bijwoord 20. deel van de dag (afk.) - 21. zangnoot 22. deel van de dag - 24. afbeelding - 26. Noorse goden - 28. projektiel - 29. edel steen - 31. soort anker - 34. drank - 35. kaartspel - 38. dierengeluid - 39. rondhout 40. werk - 42. hevige storm - 43. lengte maat (afk.) - 44. soort premie - 45. ge wicht (afk.) - 46. uitroep - 48. plaats in Zeeland - 51. plaats bij Rotterdam - 52. gemene vent. Horizontaal: 1. senator - 7. kassier - 13. genre - 14. stier - 15. ene - 18. rel - 20. open - 22. kaar - 25. ui - 27. Amerika 29. il - 30. pro - 32. as - 33. sl - 34. sta 35. van - 37. tgt - 39. tap - 41. ad - 42. reaal - 43. de - 45. lab - 47. lts - 48. rol 50. koe - 52. em - 54. ae - 55. die - 57. en 59. luiaard - 61. pi - 62. lage - 63. geel 65. wig - 66. lei - 68. parel - 70. kijven 72. belenen - 73. kakelen. aangeboden, vroeg de heer A. L. Verburg het woord. Hij zei: Mevrouw en mijnheer Van der Linde. Als voorzitter van de vereniging Dorps belangen, heet ik u van harte welkom in Colijnsplaat. Onze vereniging ijvert voor zaken, die de leefbaarheid van Colijnsplaat vergroten en ook in andere opzichten de bloei van ons dorp bevorderen. Onze gemeenschap heeft te kampen met niet geringe problemen, die de leefbaarheid van Colijnsplaat bedreigen. Zo is het per centage 2e woningen in Colijnsplaat het hoogste van heel Zeeland. Een dergeiijke situatie wordt algemeen als ongewenst beschouwd en op dit moment Komen hier ook nadelen voor het dorp uit voort. Maar met een verstandig beleid, en wij twijfelen er niet aan dat u dat zult gaan voeren, zijn deze nadelen in voordelen om te zetten. Een ander probleem is het gebrek aan werkgelegenheid, hetgeen mede voortkomt uit het ontbreken van een industrieterrein waardoor de uitzonderlijk gunstige ligging van Colijnsplaat voor industrievestiging niet wordt benut. Door het ontbreken van werk gelegenheid zijn velen gedwongen elders te gaan werken en moeten vele jongeren tegen hun zin het dorp verlaten. Vergrijzing van de gemeenschap is hiervan het gevolg. zie vervolg pagina 2. Verticaal: 1. jongensnaam - 2. het Romeinse Rijk (Lat. afk.) - 3. zeegod - 4. ter her innering (afk.) - 5. goed gekookt - 6. be schonken - 7. wederhelft - 8. maanstand (afk.) - 9. spoedig - 10. goud (Fr.) - 11. patroon - 15. herinneringsbriefje (afk.) - 17. behoeftige - 23. verdieping - 24. stuk hout 25. grafmonument - 27. vieze lucht - 30. heerlijkheid van een baron - 31. kikkervisje 32. venster - 33. normaal - 35. gekonfijte schil - 36. rijstbrandewijn - 37. plaats in Noord-Afrika - 41. vogel - 42. eiland in de Oostzee - 46. vreemde munt (afk.) - 47. vogelprodukt - 49. en omgekeerd (afk.) 50. jongensnaam. Verticaal: 2. eg - 3. nee - 4. anno - 5. trepaan - 6. oe - 8. as - 9. straalt - 10. sier - 11. iel - 12. er - 16. one - 17. ski 19. dupe - 21. ems - 23. aks - 24. glas 26. ir - 28. regatta - 29. it - 31. ovale 34. speld - 36. ada - 37. tel - 38. tas 40. ado - 44. oker - 46. belagen - 48. redelijk - 49. mais - 51. en - 53. mug 54. are - 56. ip - 59. iep - 60. aga - 62. lire - 64. leve - 65. wal - 67. iel - 68. pe 69. Ie - 70. ka - 71. ne. KENNISMAKING BURGEMEESTER IN KATS EN COLIJNSPLAAT Kruiswoordpuzzel no. 503 1 2 3 A 5 1 6 7 8 |9 |10 I 11 ÜT L 13 1 a ,s 'm fe16 ia ter 18 70 1 22 npiHBH NH^ni HH 23 g$S]2A I I I 25 &U$26 27 tepÉÉ ÉS Pi ISpl j j28 (BS29 1 31 32 33 PI34 11 HsÉI35 36 37 38 Ljj_J li™™ jHBj 39 AO F" Ba hh[a2 I A3 Uaa hH|A5 A6 A7 1 A8 A9 50 51 I 52 R Oplossing kruiswoordpuzzel no. 502

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1