«•«I Installatie van de heer J. L. D. van der Linde tot burgemeester van Kortgene In een stampvolle raadszaal vond zater dag 6 november, des middags om 2 uur een buitengewone raadsvergadering plaats, waarin de heer J. L. D. van der Linde uit Vierpolders geïnstalleerd werd als de nieuwe burgemeester van Kortgene. Staande, en onder doodse stilte werd de nieuwe burgemeester in de zaal ontvangen, waarna wnd. burgemeester, de heer A. Markusse, de vergadering opende en het volgende zei: Opening. Mevrouw en heren leden van de raad. Een vergadering van uw raad, waarin een nieuwe burgemeester wordt geïnstal leerd, mag gezien worden als een bijzon dere raadsvergadering. Ik open hiermee deze vergadering en heet u, mevrouw en heren van de raad, u burgemeester Van der Linde, mevrouw Van der Linde en naaste familie en u genodigden en belangstellenden, allen van harte welkom. Ingekomen stukken. Ik wil thans overgaan tot punt 2 van de agenda, de ingekomen stukken. Ik mag de secretaris verzoeken het Koninklijk Be sluit van 6 oktober 1976 voor te lezen. Toespraak. Geachte heer burgemeester Van der Linde. Ik zou mijn toespraak kunnen beginnen met te zeggen: Hoera, Kortgene heeft, na 4 maanden vacant te zijn geweest, een nieuwe burgemeester. 4 maanden lijkt een lange periode, maar eigenlijk valt het nog niet tegen, dat thans al in de opengevallen plaats is voorzien. Het zal ook u bekend zijn, dat het benoemen van een burge meester een langdurige procedure pleegt te zijn. Ik dacht dat het politieke aspect hierin een grote rol speelt. Wij hebben er ook in onze raad speciale aandacht aan besteed door in een informele vergadering, in het bijzijn van de Commis saris der Koningin, te trachten een profiel schets te geven van een burgemeester, die naar onze mening een geschikte eerste bur ger zou kunnen zijn van onze gemeente. Die vergadering vond al plaats in de tijd, dat de vorige burgemeester, de heer Evers, nog burgemeester was van Kortgene. In de loop van de maanden daarna deden allerlei geruchten de ronde. Men hoorde soms vreemde verhalen. Totdat aan alle onzekerheid een einde kwam door een telefonisch bericht van de Commissaris, dat de heer J. L. D. van der Linde uit Vierpolders was benoemd tot burgemeester van Kortgene. Voor degenen, die nog nooit van de heer Van der Linde hadden gehoord, werd bij navraag meegedeeld, dat hij lid was en is van de Partij van de Arbeid. Geruime tijd daarvoor sprak ik een voor aanstaand lid van de Partij van de Arbeid. Die zei te hopen, dat een Partij van de Arbeid-burgemeester benoemd zou worden. Mocht dat niet zo zijn, dan zou er in ieder geval een goede moeten komen. In verband met dat gezegde meen ik er van overtuigd te kunnen zijn en ik durf bijna te zeggen, dat de gehele raad die mening deelt dat u op de steun van de raad mag rekenen. Het is moeilijk van te voren te zeggen of iemand een goede burgemeester zal zijn. Verder ben ik er van overtuigd dat u ook bereid bent zich volledig in te zetten om de belangen van Kortgene zo goed mogelijk te behartigen. U heeft immers het ambt van burgemeester geambieerd. U krijgt straks te maken met vele zaken, kleine, maar vaak ook grote en inge wikkelde. Te noemen valt de recreatie op uitgebreide schaal in de kern Colijnsplaat. Een heel moeilijk onderwerp, vaak met veel haken en ogen. Voorts noem ik het vismijn- bedrijf, het bestemmingsplan Colijnsplaat, de gebruiksverordening met al wat daar aan vastzit. Het zijn maar een paar voorbeelden. Ik wil daarmee maar zeggen, dat er voldoende werk aan de winkel is. Ik acht dit overi gens een gelukkig feit. U bent betrekkelijk nog jong en het zou weinig bevredigend zijn, wanneer u weinig werk in het voor uitzicht zou hebben. Naast de aanpak van de wat grotere zaken is er het dagelijks werk. Het werk met de mensen, die u elke dag omringen, het kontakt met de burgers voor hun privé- zaken, het kontakt met de plaatselijke verenigingen, met de buurgemeenten met de boven ons gestelde overheidslichamen, U komt uit een gebied, dat aanleunt tegen een rijkbevolkte streek en een gebied, dat op industrieel terrein geen direct voor beeld kent op Noord-Beveland. Het stemt ons gerust, dat u met uw gezin afstamt van het „platteland". Daar door mogen wij veronderstellen, dat u de prettige dingen, maar bovenal ook de pro blemen van het platteland en van de wat kleinere kernen beter kunt begrijpen. In feite geldt dat ook voor uw vrouw. Het mag dan wat ouderwets klinken, maar voor mijn begrippen is de vrouw van de burgemeester nog altijd de vrouw van de eerste burger in de gemeente. Dat brengt voor haar vaak ongevraagde plichten en plichtplegingen mee. Zij krijgt via haar man vaak informatie over zaken, waarvan andere ingezetenen van de gemeente geen weet hebben of zich zorg over hoeven te maken. Om die reden heeft de burgemees tersvrouw een bijzondere functie en ook verantwoordelijkheid. Daarom is deze benoeming niet alleen voor u, burgemeester, maar ook voor u, mevrouw Van der Linde, van bijzonder belang. Burgemeester, ik zou nog even door kunnen gaan, maar ik meen dit niet te moeten doen, ook om derwille van de tijd en een te lange toespraak kan vervelend worden. Op deze feestelijke bijeenkomst is daaraan geen behoefte. Ik hoop, dat u en uw vrouw en kinderen een prettige tijd in de gemeente Kortgene tegemoet gaan en dat u zich spoedig thuis zult gevoelen in onze gemeente. Ik wil eindigen met u nogmaals van harte te feliciteren met uw benoeming en ik wens u en uw gezin Gods onmisbare zegen toe. Hierna hangt hij de nieuwe burgemeester de ambtsketen om, waarna de nestor van de raad, de heer Klaassen, de volgende toespraak houdt: Mijnheer de voorzitter, mijnheer de burgemeester, mevr. Van der Linde, dames en heren. Mede namens alle raadsleden wil ook ik u als oudste raadslid heel hartelijk wel kom heten in de gemeente Kortgene. Wij mogen u vanaf dit ogenblik officieel onze burgemeester en mevrouw van de burgemeester noemen. Ik wil u dan ook beiden van harte feliciteren met deze amb telijke installatie tot burgemeester van de gemeente Kortgene. Ik hoop dat uw vrouw u als een goede burgemeestersvrouw zal kunnen bijstaan om uw moeilijke taak zo goed mogelijk te kunnen vervullen. Het ambt van een burgemeester is ver gelijkbaar met het ambt van een predikant. Gelukkig is daarin al veel veranderd, maar nog te veel worden deze mensen te kritisch in hun persoonlijk leven be keken, omdat men van deze mensen een te hoog verwachtingspatroon heeft. Ook raadsleden ontkomen daar niet aan, getuige de profielschets van een nieuwe burgemeester voor de gemeente Kortgene. Wat een eisenpakket, doch laat ik het wat vriendelijker zeggen, wat een variatie van verlangens is er ter tafel gekomen, waaraan de, nieuwe burgemeester zou be horen te voldoen. Een gemeenteraad is een z.g. autonome zelfbestuurlijke instelling, zij het voor som mige zaken onder toezicht van Gedepu teerde Staten, maar de raad heeft geen enkele invloed bij de benoeming van een burgemeester. De enige verantwoordelijke persoon is de minister van Binnenlandse Zaken. Hij heeft de bevoegdheid en kan in afwijking van alle aanbevelingen, zelfs die van de Commissaris van de Koningin, naar eigen inzicht een bepaald persoon (in dezen dan onze nieuwe burgemeester) voordragen bij de Koningin. Tegen deze gang van zaken heb ik per soonlijk grote bezwaren. Niet tegen de persoon, maar wel tegen de benoemings procedure. Er is wel eens beweerd dat de grondwet niet gewijzigd moet worden, om de benoe ming van o.a. burgemeesters uit de politieke sfeer te houden. Niets is natuurlijk minder waar dan deze stelling, want alle debatten en discussies beginnen en eindigen in de politieke sfeer en men zou zich kunnen afvragen, of er ook nog wel eens reëel wordt gedacht aan de wezenlijke belangen van ons land en volk, van de gemeente en haar inwoners. Bij de gemeente en haar inwoners zijn wij als gemeentebestuur zeer nauw betrok ken en verantwoordelijk en wij wensen dan ook niets liever, dan dat er nu meer duidelijkheid komt in sommige situaties (ik noem met name de gebruiksverordening en de renovatie van de gemeente-woningen). Wij verwachten veel van u burgemeester, maar wij willen u graag de gelegenheid en de tijd geven om u volledig in te werken in de gemeentelijke problematiek. Ik hoop dat u, met Gods hulp, er in zal slagen een goede burgemeester voor de gemeente Kortgene te zijn. Laten wij samen trachten een open en eerlijk beleid te voeren cn uit te bouwen, in het belang van alle inwoners. Dat kan alleen slagen door samenwerking en ieders persoonlijke medewerking. De gemeentesecretaris, de heer W. Goos- sen, heet de pas benoemde burgemeester namens het gehele personeel van harte welkom, feliciteert hem en noemt het ge heel nog een gesloten boek. Hij zegt ook, dat burgemeester-zijn vaak het bezetten van een eenzame post betekent, waar het be treft het nemen van belangrijke beslissingen. De secretaris belooft namens het personeel alle medewerking en hoopt op een prettige samenwerking. Hierna spreekt burgemeester Van der Linde de volgende rede uit: Mijnheer de voorzitter, mevrouw en mijne heren leden van de raad van de gemeente Kortgene, dames en heren. Nu ik mij bij de installatie tot burge meester van de gemeente Kortgene tot u mag richten, wil ik gaarne eerst mijn grote dank betuigen aan Hare Majesteit de Ko ningin voor het feit dat zij mij in deze funktie heeft willen benoemen. Eveneens dank ik de minister van Binnenlandse Za ken, die, door mij voor deze benoeming voor te dragen, in belangrijke mate ver antwoordelijk is voor de gebeurtenissen van deze middag. Bovendien spreek ik mijn erkentelijkheid uit aan het adres van de Commissaris van de Koningin in de pro vincie Zeeland, die door zijn adviezen een belangrijke rol heeft vervuld in de be noemingsprocedure. Ik stel het zeer op prijs, dat vanwege het kabinet van de Commissaris hier aanwezig is de heer As- selbergs. Mijnheer de voorzitter, aansluitend op deze woorden van dank aan diegenen die van zeer nabij hebben meegewerkt aan mijn benoeming, wil ik ook wijzen op de medewerking van de raad. In maart zette u in een speciale raads vergadering in aanwezigheid van de Com missaris van de Koningin uiteen, wat uw wensen waren omtrent de kwaliteiten en persoonlijke eigenschappen van de te be noemen burgemeester, waarbij u uiteraard tevens aandacht besteedde aan de politieke en levensbeschouwelijke overtuiging die de nieuwe burgemeester zou moeten hebben. Eensluidend was uw mening niet, maar toch ontstond er een profiel. Dit profiel was zeer veeleisend. Uit de door u ge sproken woorden, mijnheer de voorzitter en ook uit de woorden van de heer Klaas sen blijkt zoveel tevredenheid, dat ik dankbaar kan zijn en bovendien verbind ik er de konklusie aan, dat uw raad als totaliteit heeft meegewerkt aan mijn komst, doordat de profielschets toch redelijk op mij bleek te passen. Ja, mijnheer de waarnemend burgemees ter, mijnheer de wethouder en leden van de raad, daar sta ik dan: burgemeester van de mooie gemeente Kortgene en daar mede van de drie karakteristieke dorpen Colijnsplaat, Kats en Kortgene. En wat kunt u nu precies van die burgemeester ver wachten? Daarover zeg ik zelf maar liever niet te veel. Wel wil ik u vertellen dat ik zeker aan de volgende werkwijze en werkhouding denk: Ten eerste zal ik in het begin vooral proberen te luisteren naar alles wat op mij afkomt. Dit is al zoveel dat u er hopelijk genoegen mee neemt, wanneer ik niet direkt overal mijn mening over geef. Door dit luisteren naar u en het lezen van het nabije verleden in dossiers, ver wacht ik later (maar niet te laat) een beter oordeel te kunnen geven, dan nu reeds „even te zeggen wat ik er dan wel van denk." In de tweede plaats zal ik zoveel als mogelijk democratisch willen optreden. U weet wellicht dat ik in mijn vorige funktie nogal bij inspraak-processen betrokken was. Inspraak vind ik belangrijk, niet als doel op zich maar als middel tot een zo ver antwoord mogelijke besluitvorming. Wan neer ik inspraak en democratie in één adem noem, leden van de raad, dan ver zeker ik u dat ik er voor zal waken dat inspraak de wettelijke bevoegdheden van u, als gekozen vertegenwoordiging van de be volking, zal schaden. Helaas is de roep om inspraak nog te vaak een kwestie van wantrouwen. Wan neer enerzijds de bestuurder en de ambte naar het normaal zouden vinden dat de inwoners wel eens mee kijken over de schou der van die bestuurder en die ambtenaar en wanneer anderzijds de inwoners het normaal zouden vinden, dat regelmatig hun mening gevraagd wordt, dan zou het in spraak-probleem geen probleem meer zijn, maar een normaal verschijnsel in onze samenleving. Tenslotte kunt u in de derde plaats van mij verwachten, dat ik mij onpartijdig zal opstellen, zonder mijn maatschappijvisie en politieke overtuiging ook maar enigszins te verloochenen. Ik wil en zal boven of liever tussen de partijen staan. Bovendien zal ik een zo groot mogelijk accent leggen op het z.g. primaat, het eerste recht van de raad. Geheel in deze lijn neem ik mij voor ook zo veel als mogelijk tussen de bevol king te staan, in al haar geledingen en bij alle sektoren. Als belangenbehartiger van geheel Kortgene hoop ik mij voor inderdaad geheel Kortgene in te zetten, of het nu de agrarische sektor is, de sportverenigingen of het onderwijs: U kunt op mij rekenen. In het bijzonder wil ik in dit verband de kerken noemen: ook die kunnen geheel en met nadruk rekenen op mijn aandacht, voor zover zij van de burgerlijke gemeente hulp willen en kunnen ontvangen. Wellicht zal men mij moeten korrigeren bij mijn natuurlijke neiging om wat meer aandacht te hebben voor de autochtonen, de oorspronkelijke bevolking, dan voor de allochtonen, de nieuwe inwoners. Samenvattend wil ik dus luisterend en studerend starten, om via inspraak en de mocratisch handelen één van de uwen vóór- geheel Kortgene te worden. Ik woon hier intussen een week en ik werk hier ook reeds een week. Alles is nieuw en mede daarom soms moeilijk. Maar de ontvangst door u allen is zodanig hartelijk en open, dat wij ons al behoorlijk „thuis" voelen. Van deze gelegenheid maak ik gaarne gebruik u allen, zowel op be stuurlijk als op ambtelijk niveau hiervoor hartelijk bedanken, ook namens mijn vrouw en mijn kinderen (hoewel zij hun vriendjes en vriendinnetjes nog missen en soms tegen mij zeggen: „Waarom wilde jij nou zo nodig burgemeester worden?"). In deze afgelopen week ben ik al met vrij veel onderwerpen in aanraking geko men, die in meer of mindere mate het stempel „probleem" verdienen. Je kunt in Kortgene waarschijnlijk niet lang in het gemeentehuis rondlopen zonder te horen spreken over „de gebruiksverordening 2e woningen" of over „de renovatie van 26 woningen", om er maar enkele te noemen. U zult van mij niét verwachten dat ik daarover nu veel zeg. Dat hoofdzakelijk zwijgen heeft twee redenen. In de eerste plaats zit ik hier nog veel te kort om er nu reeds een duidelijke mening over te kunnen geven. En in de tweede plaats acht ik het van meer belang dat de raad zich over dit soort knellende zaken uit spreekt, dan dat de voorzitter van de raad dat doet. Die voorzitter moet wel trgchten te bevorderen dat de raad zich uitspreekt en dat zulks zo mogelijk eensgezind gebeurt. Wat er t.a.v. de gebruiksverordening en t.a.v. de renovatie is gebeurd, schaadt m.i. de belangen van Kortgene, in het midden latende wie of wat daarvan de oorzaak is. Terwijl ik ervan overtuigd ben, dat een ieder ook bij deze zaken besluiten nam met de beste bedoelingen. Zeker lijkt mij, dat we hier binnen afzienbare tijd op terug zullen komen. Mijnheer de voorzitter, vanmiddag hebben u en de andere sprekers vriendelijke woor den tot mij gericht. Enige weken geleden hebben mijn vrouw en ik met het college kennis gemaakt en later ook informeel met de raadsleden. Ook toen vriendelijkheid. Maar ook: Burgemeester, er is veel te doen en wij verwachten dat u het aanpakt. Deze wat hoge verwachtingen hebben, zoals zo vele zaken, twee kanten: een plezierige en een gevaarlijke. Het plezierige is dat men wat in je ziet en denkt: die zal het wel even oplossen. En als het dan nog zou lukken ook, zit je goed. En wat de gevaarlijke kant van hoge verwachtingen echter is: het kan gemak kelijk tegevallen, terwijl en dat is be langrijker niet ik, als burgemeester, de problemen moet aanpakken en oplossen, maar wij als verantwoordelijk bestuur van de gemeente. Immers artikel 1 van de gemeentewet zegt: „Het bestuur van elke gemeente be staat uit een raad, een college van burge meester en wethouders en een burgemees ter." Ik hoop, dat deze drie instituten, dus zowel de raad, als het college van b. en w. en de burgemeester gezamenlijk in goede samenwerking, met respekt voor ieders me ning en met handhaving van ieders eigen verantwoordelijkheid, zullen werken aan het welzijn van de dorpen Colijnsplaat, Kats en Kortgene. Als dat gebeurt, dienen we met elkaar de belangen van de gemeente Kortgene en dat is onze taak. Ik zeg u toe mij daarvoor geheel te zullen, inzetten, vooral als ad viseur en voorzitter van zowel het college van b. en w. als van de raad, samen met u, met respekt voor uw rechten en waar nodig met het u wijzen op uw plichten. Het lijkt mij een bijzonder prettige op dracht juist in Kortgene te werken aan de samenleving. Zeeland is mooi, dat ont dekken steeds meer Nederlanders, Duitsers, BelgenNoord-Beveland is fraai met de grote open polders, zonder luchtverontrei niging, met de duinen, het Veerse Meer, de molens, enz. De gemeente Kortgene is mooi, is fraai en is zeer boeiend: de Zee- landbrug, de rekreatie, de typische dorps kernen, de visserijhaven in Colijnsplaat, de grote werkhaven in Kats, de fraaie kerken, de jachthaven in Kortgene. Er is ook de Oosterschelde. In 1953 heb ik zelf de enorme watersnood aan den lijve ondervonden. De streek waar ik nu vandaan kom, ligt intussen veilig achter een dam. Noord-Beveland cn andere delen van Zee land nog niet. Gelukkig is er dan nu wel een beslissing genomen, het werd tijd. Ik hoop dat de beslissing ook snel wordt uitgevoerd, want ook de Zeeuwen hebben recht op veiligheid en wel zo spoedig mo gelijk. Mijnheer de voorzitter, uit de bespre kingen, die ik in uw midden tot nu toe heb mogen meemaken, is mij gebleken dat u en uw collega-wethouder niet van grote toespraken houden. Bovendien houdt u zich graag aan een strak tijdschema. Ik zal mij verder dus beperken en het aan voeren van allerlei andere zaken, waarvan ik eigenlijk nog wel graag wat zou willen zeggen, achterwege laten. Wel is het be paald nodig op dit moment enkele per sonen in 'het bijzonder dank te zeggen voor hetgeen zij in de afgelopen maanden voor de gemeente Kortgene hebben gedaan, vaak onder moeilijke omstandigheden. Ik denk aan de heer Goossen, die als gemeente-sekretaris in een periode, waarin snel achter elkaar vele wisselingen optra den in zowel de raad als in het college van b. en w., steeds maar weer voor de kontinuïteit moest zorgdragen. Gelukkig werd en wordt hij daarin gesteund door een welwillend ambtenarenkorps (dat, mag ik dat even terloops opmerken, in veel te kleine werkruimten moet werken). Graag noem ik daarbij in het bijzonder de heer Meessen, die ook voor deze middag een belangrijk aandeel in de organisatie had. Eveneens wil ik mijn grote waardering uitspreken voor de inzet en toewijding van de heer Welleman, die als wethouder een moeilijke tijd achter de rug heeft en ook nog als waarnemer van de waarnemend burgemeester moest optreden. Hartelijk dank mijnheer Welleman, ook voor de open en eerlijke manier, waarop u mij en mijn echtgenote tegemoet bent getreden bij de eerste kennismaking. U werd daarin overi gens op een plezierige wijze gesteund door de invaller-wethouder, de heer Van der Weele: ook aan zijn adres mijn dank. Tenslotte, mijnheer de voorzitter, mijn dank aan u. Deze bijzondere raadsvergade ring is voor mij een begin en voor u een eindpunt. A.s. donderdag nemen wij van u afscheid, omdat u door een verhuizing uit ons midden moet vertrekken. Ook voor u waren de afgelopen maanden moeilijk, zo zelfs, dat uw gezondheid er onder leed. Ik vind het bijzonder prettig dat u echter vanmiddag deze vergadering leidt. Veel dank voor uw adviezen deze week; veel geluk straks in Middelburg en wanneer u nog een verhuisadvies nodig hebt: Kom even langs, ik heb zeer recente ervaring. Mijnheer de voorzitter, ik wil eindigen met een verzoek en een hartekreet. Het verzoek betreft mijn gezin: Wij willen met ons vieren zo snel mogelijk Kortgeners of Kortgenenaren zijn onder de Kortgeners of de Kortgenenaren; wij hopen, dat wij daar bij uw hulp krijgen, maar wij hopen ook ruimte te houden voor een eigen, een privé- leven, speciaal geldt dat voor onze kinde ren. Het zijn gezonde belhamels, ik hoop dat ze dat ook kunnen zijn, terwijl hun vader hoofd van de plaatselijke politie is. Mijn laatste opmerking in deze bijzondere raadsvergadering in dit fraaie raadhuis (dat tussen mee haakjes misschien wat klein is, maar wel representatief en ik vind het persoonlijk dan ook volledig juist dat u uw burgemeester installeert in het huis van uw gemeente), mijn laatste opmerking is een gedeeltelijke herhaling van een stuk van mijn betoog: Ik wil, mij volledig bewust van de zware verantwoordelijkheid van dit ambt, gaarne het burgemeestersambt van de ge meente Kortgene aanvaarden met de be doeling één van de uwen te worden vóór Colijnsplaat, Kats en Kortgene. Ik dank u zeerl Door wethouder Markusse, die gedurende deze vergadering het voorzitterschap ver vulde, wordt nu de officiële raadsverga dering met enige dankwoorden gesloten, waarna een negental sprekers het woord voerden. Het waren: de heer B. J. Korstanje, bur gemeester van Vierpolders en Zwartewaal (afkomstig uit Yerseke), die na de felicitatie een aantal anecdotes uit gemeente en het leven en werken van de burgemeester op haalde. P. J. Evers, als oud-burgemeester van Kortgene; P. Wisse, als collega uit de buurgemeente en namens de gezamen lijke burgemeesters van Tholen, Noord- en Zuid-Beveland en namens het Recreatieschap Het Veerse Meer. De heer G. E. de Jonge, als wnd. dijkgraaf van het Waterschap Noord-Beveland; de heer L. Goulooze, na mens het openbaar onderwijs; de heer A. M. Westdorp, namens de Rijkspolitie, groep Kortgene; de heer J. A. Pouwer, namens de Dorpsgemeenschap Colijnsplaat; de heer P. van der Maas, namens die van Kats en de heer L. W. Kallewaard, namens die van Kortgene. Alle sprekers werden door burgemeester Van der Linde beantwoord, waarna op de geplande tijd, 16.30 uur, vertrokken werd naar hotel „De Korenbeurs", waar ter ere van de installatie een receptie plaats vond en waar een groot aantal personen, privé, zakelijk zowel als namens verenigingen, gebruik van maakten. ONBRANDBAAR PAPIER Men is in Kobe (Japan) erin onbrandbaar papier uit gips te makenl Het grondmateriaal is een nevenprodukt bij de ontzwaveling van fabrieksrook. Bijna overal in Japan verrijzen installaties die de giftige uitlaatgassen der fabrieken moe ten ontgiften. Wanneer nu fabrieksuitlaat- gassen geleid worden door een ontzwave lingssysteem met kalk als absorbtie- of opslorpmiddel, dan wordt in hoofdzaak het giftige zwaveldioxyde door de kalk geab sorbeerd met als nevengevolg dat de zwa- velverbindïng inwerkt op de kalk en hiermee een nieuwe verbinding vormt, t.w. gips. Tanaka heeft nu dit ontzwavelingssys teem enigszins gewijzigd en voorzien van een op een bijzondere wijze geprepareerde katalisator (stof die de scheikundige reac tie versnelt zonder zelf scheikundig te veranderen). Hij verkreeg zo met de ver beterde installatie twee verschillende gips- kristallen, die of een zuilvorm of een naaldvorm vertonen. Als nu de naald- vormige gipskristallen tot op een tempe ratuur van 200—800°C worden verhit, ver krijgt men de onoplosbare onbrandbare gipsvezels, door Tanaka gipsbaard of -snor genoemd. Ziehier het welkome nevenprodukt bij de ontzwaveling van fabrieksgassen t.b.v. het milieu. Burgerlijke stand WISSENKERKE Geboren: 11 okt. 1976: Angelique, d.v. A. M. ICoole en M. D. Jeronimus; 14 okt. 1976: Michael, z.v. J. Bree en E. Beukers. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: 22 okt. 1976: van der Hiele, Marinus Cornelis, oud 24 jaar en de Haze, Matthij, oud 23 jaar, wonende resp. te Borsele en te Wissenkerke; 29 okt. 1976: Tazclaar, Theodoor, oud 22 jaar, wonende te Oostburg en de Looff, Tannetje Cornelia, oud 20 jaar, wonende te Wissenkerke. Overleden: 3 okt. 1976: Ketting, Hendrik, oud 46 jaar, echtgenoot van C. C. Anneese, wonende te Wissenkerke; 9 okt. 1976: Flipse, Cornelis Izak, oud 68 jaar, echtgenoot van J. J. van de Vreugde, wonende te Wissen kerke; 14 okt. 1976: Flikweert, Abraham, oud 92 jaar, weduwnaar van L. L. Israël, wonende te Wissenkerke; 17 okt. 1976: Sandee, Pieter, oud 71 jaar, echtgenoot van A. L. Schrier, wonende te Wissenkerke. HENGELWEDSTRIJD Op zaterdag 6 november 1976 werd in de omgeving van Colijnsplaat -de 7e com petitiewedstrijd gehouden van de Noord- Bevelandse hengeisportvereniging. In totaal namen er 51 personen deel aan deze wedstrijd. Er was nu 1 deelnemer meer dan bij de vorige wedstrijd, doch er werden nu 6 vissen minder gevangen. Na afloop bleek dat er 126 boven- en 43 ondermaatse vissen gevangen waren. Zoals bij elke wedstrijd waren er ook nu nog 5 pechvogels onder de deelnemers. Er werden nog 31.345 wedstrijdpunten en in totaal 16.415 gram bijeen gevist. De prijswinnaars waren: 1. C. van Oosterhout, Eindhoven 2120 pnt. 2. Ph. Lcendertse, Kamperland 1705 pnt. 3. A. J. Provoost, Goes 1375 pnt. 4. K. Begthel, Geersdijk 1080 pnt. 5. J. Bouterse, Colijnsplaat 890 pnt. 6. W. Noordhoek, Oostkapelle 880 pnt. 7. J. v. d. Guchte, Colijnsplaat 815 pnt. 8. J. Minnaard, Wissenkerke 780 pnt. 9. A. Filius, Kamperland 730 pnt. 10. H. de Pan, Kamperland 665 -pnt. 11. L. J. Brouwer, Colijnsplaat 640 pnt. 12. Im Lamse, Colijnsplaat 575 pnt. 13. Adr. Kastelein, Geersdijk 555 pnt. 14. J. L. Brouwer, Colijnsplaat 530 pnt. 15. W. Riemens, Geersdijk 515 pnt. 16. L. v. d. Velde, Colijnsplaat 500 pnt. 17. J. P. Minnaard, Wissenkerke 500 pnt. De prijsuitreiking vond na afloop plaats in café „Juliana" door de voorzitter P. v. d. Vreugde. Hij dankte de deelnemers voor hun opkomst en dacht dat de vangsten ongeveer gelijk waren met de vorige wed strijd. Verder deelde hij mede, dat de volgende wedstrijd zal plaats vinden op zaterdag 20 november a.s. op dezelfde plaats. Er wordt dan gevist vanaf 12.00 uur tot 14.30 uur. Inschrijven in café Juliana vanaf 11.00 uur.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 2