NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD de pijn verminderen M U houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen GIEPS GOUDEN VIJFJE door Henk van Heeswijk Zeeland Magazine? No. 3732 Donderdag 4 november 1976 80e jaargang Druk en uitgave: Drukkarij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs ƒ16.— per jaar Franco per post ƒ25,— per jaar Advertenties 27 ct. per mm, excL BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON En passant maakte Giep van de gelegen heid gebruik om zijn zuster te bezoeken in Snakkerburen, dat nu helemaal tegen de stad aangebouwd was. Tot zijn stomme verbazing meende Giep te moeten consta teren, dat Catrien in verwachting was. Hij kon het nauwelijks geloven, want zijn zuster was toch ook al veertig jaar? OfJa, ze was immers in 1925 geboren? Dé vrouw zag er slordig en onverzorgd uit, iets, wat hij nooit van haar gewend was geweest. Toen hij de kamer betrad, had hij gezien, dat ze op de bank had zitten lezen. In de achterkamer was het rommelig en door de half openstaande deur zag hij in de keuken een volle aanrecht met afwas. Catrien had zijn blikken gezien en zonder vragen af te wachten zei ze: „Lach me maar uit: ik ben in verwachting. Op 41-jarige leeftijd. We hadden al jaren geleden de hoop opgegeven. Bijna twintig jaar ge trouwd'Wie zou nog denken, dat er een baby zou kunnen komen?" „Datdat is even een verrassing? Je vindt het toch wel fijn?" vroeg hij, enigszins bekomen van zijn verbazing. „Fijn? Ik lig de hele dag te juichen van de lol! Kun je het niet aan me zien? Enfin, kijk maar niet naar de troep om me heen... ik ben nergens toe in staat. Elke morgen doodziek; niks blijft er in en die rotdokter zegt, dat hij er niets aan kan doen, dat het vanzelf wel overgaat, als ik over de helft ben. Prettig vooruitzicht." „Hoe ver ben je?" vroeg hij, een sigaret opstekend. „Ruim twee maanden, dus ik kan voor lopig nog vooruit," was het antwoord. „Hoe vindt Douwe het?" „O, Gerrit, houdt er alsjeblieft over op. We hebben er al genoeg herrie over gehad. Dat me dit nog moet overkomen op één en veertigjarige leeftijd. Ik ben straks de risee van de hele familie." „Kom, kom, zo'n vaart loopt dat niet. En als straks de baby er is, zijn jullie beiden blij." „Dan moet er wel heel wat veranderen... Moet je brood? Of een kop koffie? Vraag me alsjeblieft niet een ei te bakken, want de gedachte er aan maakt me al misselijk." Hij schudde zijn hoofd. „Knap je een beetje op, dan kunnen we samen wel ergens gaan eten." „O, alsjeblieft, Gerritpas tegen een uur of drie ben ik zo ver, dat ik een paar beschuiten kan binnenhouden. Met slappe thee." „Zin om mee te gaan naar Dronrijp? Ik wil nog even bij moeder Westra aan wippen voor ik terugkeer naar huis. Eén van de jongens brengt je dan wel weer hierheen." Ze wuifde met haar hand. „Laat maar, Gerritik blijf liever thuis als je het niet erg vindt." Hij bleef besluiteloos zitten roken. „Dou we is zeker de hele week weg?" „Zit op het ogenblik ergens bij Münster. Ergens is het zielig, want sinds hij weet, dat er een baby op komst is, werkt hij zich blauw voor alle extra kosten, waar voor we ons opeens geplaatst zien. Het is misschien beter verkoopbaar, die moderne meubelen van de laatste weken, maar hij moet er wel heel wat van verkopen, omdat de procenten boven het loon lager zijn ge worden. Nu jalet maar niet op mij, Gerrit, het gaat wel over. In de weekeinden helpt Douwe met allesNou jahij Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 16,per jaar. Vraag een gratis proef nummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE is hardstikke lief voor me In Dronrijp had hij het plan om de toe stand van Catrien met zijn schoonmoeder te bepraten, maar die was ook niet in orde en lag in bed, zodat hij het beter vond om het thema niet aan te roeren. Maar terug in Schalenveld vertelde hij aan Hielkje, hoe hij Catrien had aangetroffen. Ze keek hem stomverbaasd aan en begon toen te lachen. „AlleGiephoe oud is ze? Vast al veertig, of vergis ik me?" „Een en veertigEn is dat soms iets om te lachen?" „O, Giepik moet er niet aan den kenStel je voor, dat iken ik ben nog wel een jaar ouderik schaamde me dood, denk ik." Hij wond zich op. „Voor wie? De mensen soms? Nou, ik heb er maling aan en als Trien verstandig is, trekt ze er zich ook niets van aan. Ze hadden er helemaal niet meer op gerekend. Na al die jaren Dan leef je toch gewoon als een normaal echtpaar?" Ze bedaarde. „Sorry, Giep, je hebt ge lijk. Bovendien is het niet onze zaak. Ik kan me enigszins voorstellen, hoe Trien zich moet voelen." Giep dacht enige tijd na en zei toen: „Als we onze Rinske er eens een poosje heenzenden? Dat leren van haar loopt toch op niets uit. Ze zit nu voor de tweede keer in de tweede klas en als ze met Kerstmis geen rapport heeft zonder onvol doendes, moet ze er toch af." Hielkje dacht na en vond het een ge schikte oplossing. Ze zei enkel: „Het zal de vraag zijn, of ze wil." Giep keek haar verontwaardigd aan. „Hielk, ze is zeventien en kan kiezen of delen." „Ze voelt anders weinig voor huishou delijk werk, dat weet je." „Toegegeven, maar ze is op haar manier gek op tante Catrien." De volgende morgen vroeg bespraken de ouders het met hun jongste dochter. „Die Mulo is achteraf bekeken weggegooid geld en verloren tijd. Je gaat vandaag al niet meer naar de school, maar naar tante Catrien en oom Douwe. Je tante een beetje helpen in het huishouden. Laten we zeg gen: de rest van het jaar. Daarna moet je dan maar beslissen, wat je wilt. Maar eerst een poosje buitenshuis. Misschien leer je dan wat zelfstandiger worden. En reso luter." Het meisje grinnikte een beetje. „Het lijkt me wel. Tante Catrien verwacht een baby, he?" „Hoe weet jij dat?" Grote verbazing bij de ouders. „Van oma in Dronrijp. Ik bel haar wel eens, begrijpt u?" Giep knikte enkele malen. „Inderdaad begrijp ik nu, waarom de telefoonrekening hier altijd zo hoog is." Maar Hielkje dacht: Ze is Rob Voorbergen blijkbaar vergeten. Of vergis ik me? In elk geval hoor je'haar nooit meer over hem. Hielkje bracht haar jongste dochter per soonlijk bij Catrien Westra. Daar hadden moeder en dochter samen een halve dag werk om het huis althans een beetje toonbaar te maken, terwijl Catrien zelf huilde van blijdschap, omdat ze nu hulp kreeg in de persoon van haar stevig ge bouwde nicht. In de middag reed Hielkje door naar Dronrijp om haar moeder te bezoeken, want Giep had haar verteld, dat hij zijn schoonmoeder ziek in bed had aangetroffen. Tot zijn schrik belde Hielkje 's avonds tegen etenstijd haar man op. „Giep, als je het goed vindt, blijf ik een paar dagen, want het is helemaal niet goed met mem. Ze zal waarschijnlijk geopereerd moeten worden." „Dat is me ook wat! Wat mankeert haar eigenlijk?" „De dokter zegt niets, maar we zijn bang, dat het kanker is." „Allemachtig, Hielk! Zo maar ineens? Ik kreeg gisteren anders niet de indruk, dat mem zo ernstig ziek was." „Ze had al maanden pijn in de onder buik, zegt heit." „Maar waarom is ze dan niet eerder naar de dokter gegaan?" „Giep, je kent mem. Als ze niet wil, kunnen geen vier paarden haar van de State krijgen. Nu ja, ik zal ook wel iets van dit eigenwijze hebben geërfd. Enfin, ik bel je morgen of zo wel op. Kun je het enkele dagen redden? Anders moet ik zien hulp in huis hier te krijgen, want ze hebben op de state momenteel maar één dienstbode." „Tuurlijk. We hebben Tonnie immers? Sterkte en doe mem mijn groeten, he? Ver wen haar maar een beetje, Hielk." Tonnie was er, tot Gieps verwondering helemaal niet over te spreken, dat haar moeder enkele dagen weg zou blijven. „Dat is niet leuk, want ik moet 't weekeind uit," zei ze. „Nico en ik hebben het afgesproken; ik ga vrijdag tegen de avond met de trein naar Delft; daar komt Niek erbij en gaan we gelijk door naar Middelburg. Daar woont een oom en tante van Niek en blijven er tot zondagmiddag. Dat kan ik nu niet meer veranderen, want we hebben ons bezoek al twee keer moeten uitstellen. De eerste keer omdat Niek griep had en de tweede maal door de narigheid met Jan. Als we het nu weer uitstellen, denken ze in Middelburg, dat we niet naar hen toe willen." Giep dacht na. Er zat inderdaad wel wat in die redenering, maar hij meende toch te moeten opmerken, dat ze dit plan wel eens eerder had mogen kenbaar maken. „Waarom?" Ze keek haar vader verbaasd aan. „Ben ik hier soms de dienstbode, dat ik een paar snipperdagen moet vragen? Ik denk, dat u zich nog nooit goed gereali seerd hebt, dat ik ruim twintig ben. Ik sloof me elke dag uit in dit grote huis, want ma gelooft het de laatste tijd wel. Die zit tot koffietijd in kimono de krant te lezen en te roken. Dat geeft allemaal niks, want ik ben nergens te beroerd voor. Maar mag ik alsjeblieft ook eens een lang weekeind vrij zijn?" Haar vader knikte. „Ga je gang. En als je denkt, dat je het buitenshuis beter kunt hebben, mag je gaan. Dat verwijt ten op zichte van je moeder is niet bepaald har telijk, vind je wel? Je vergeet, hoe vaak ze 's avonds laat thuiskomt van één of andere bijeenkomst. Je weet zelf, dat ze belangrijke functies heeft in verschillende verenigingen. Mag ze dan uitslapen 's mor gens?" (Wordt vervolgd) UW ONDERGOED KAN DE ELEKTRISCHE EIGENSCHAPPEN VAN KUNSTSTOFFEN Velen van ons zullen zich nog uit onze schooltijd herinneren, dat er een leuke na tuurkunde proef werd gedaan en wel met een staaf, die met een wollen lap werd gewreven, waardoor deze staaf een elek trische lading kreeg. Kwam deze staaf in de'buurt van een of ander voorwerp, dan sprongen knetterende vonkjes over. Ongetwijfeld hebben veel dames gemerkt, dat een soortgelijk verschijnsel optreedt, wanneer zij kleding uit kunststof dragen. Men trekt de nylon kousen, of de nylon onderjurk uit enhet knettert en de vonkjes vliegen er af. In de loop der tijden is er over het dragen van uit kunstvezels vervaardigd ondergoed het een en ander te doen geweest. Er wordt beweerd, dat de uitwaseming van het lichaam er door wordt belemmerd, omdat dergelijke stoffen in tegenstelling tot natuurlijke stoffen het uitgewasemde vocht van het lichaam niet opnemen. Er zijn men sen, die allergisch zijn voor het dragen van stoffen vervaardigd uit kunstvezels en huid moeilijkheden krijgen. Inderdaad allemaal zaken waar de nodige aandacht aan is be steed en waarbij is gebleken, dat bepaalde personen beter dergelijk ondergoed niet kun nen dragen. Sinds enkele jaren is de wetenschap ook geïnteresseerd geraakt in die merkwaardige elektrische eigenschappen van de kunst vezels. Het waren enkele Franse en Duitse me dici, die ontdekten dat de statische elek triciteit, opgezameld in dit kunstvezelonder goed en veroorzaakt door de wrijving met de huid, de bloedvaatjes in de huid wijder maakt, waardoor er sprake is van een be tere doorbloeding van de huid. Hierop voortwerkend werd enige jaren geleden in een kliniek in Mainz in de Bondsrepubliek, een verder onderzoek inge steld naar de invloed van deze statische elektriciteit in kunststofondergoed op het lichaam e.d. Men koos* hiervoor een aantal van 50 patiënten, die leden aan reumatiek, zenuw ontstekingen, ischias, e.d. Gedurende negen maanden droegen deze patiënten ondergoed dat vervaardigd was uit PVC (Polyvinyl- chloride) een bekende stof. De resultaten waren zonder meer bijzonder interessant. Zestien patiënten bleken er zeer veel baat bij te hebben en constateerden een aanmer kelijke vermindering van hun pijnen. Acht tien anderen stelden ook wel vermindering van hun pijn vast, doch bij hen kon men slechts spreken van een bevredigend re sultaat. Tezamen dus niet minder dan vier endertig patiënten, ofwel 68% van de proef personen, waarbij was gebleken, dat het dragen van dergelijke onderkleding succes had. i De artsen konden de resultaten ook vaststellen, aangezien bleek, dat de patiën ten de aangetaste ledematen aanmerkelijk beter konden bewegen. Tijdens de proefpe riode liet men de patiënten zo nu en dan ook kleding dragen, die vervaardigd was uit andere weefsels, om op die manier een en ander te kunnen controleren. Bij de resterende zestien patiënten waren er drie, waarbij men in het geheel geen resultaat zag. Bij de overige dertien konden de artsen de uitwerking niet exact vast stellen. Bij hen stond het niet met zekerheid» vast, dat de verbeteringen wel het gevolg waren van het dragen van de PVC-onder- kleding. Bij de eerder genoemde vieren dertig gunstig reagerende patiënten kon dit wel worden vastgesteld. Het was een bijzonder interessante proef neming, die leidde tot verdere onderzoe kingen. Primair is echter wel, dat de pa tiënt het dragen van dergelijke onderkleding moet kunnen verdragen en er geen aller gische verschijnselen optreden, want anders is het middel erger dan de kwaal. Kruiswoordpuzzel no. 5 02 Horizontaal: 1. deel van het zonnestelsel 6. plaats in grensgebied van Utrecht en Zuid-Holland - 11. haarkrul - 12. Engels bier - 13. meisjesnaam - 14. gevangenis 16. assistent (afk.) - 18. Engelse titel - 19. plaats in Noord-Holland - 20. snavel - 22. niet een - 24. vruchtbare plaats - 26. boom vrucht - 28. verwarmingsplaats - 29. plaats in Drente - 30. Afrikaan - 32. cultuuruiting 33. deel van de hals - 34. klimwerktuig 37. verlangen - 39. gehoorzaal - 42. onge vuld - 43. richting - 44. tegen - 45. gevoel 46. slim - 49. drank - 51. bep. hoofdtel woord - 54. groente - 55. godin - 56. voor zetsel - 58. groot water - 59. zangstem 60. sierlijk - 61. aantekening. Verticaal: 1. uitgieten, storten - 2. plezier 3. grote bijl - 4. watervogel - 5. uitdrukking 6. nevel - 7. het zijn - 8. kledingstuk - 9. Bijbelse naam -10. zenuwachtig -15. vrucht bare plaatsen - 17. deel van een muziek instrument - 19. uniek - 21. tafelgerei - 23. aanzien - 25. meisjesnaam - 27. soepel - 28. afkeer - 31. verlaagde toon - 34. zweefrek 35. zangstem - 36. niveau - 37. geb. in Duitsland - 38. familielid - 39. officieel stuk 40. deel van Amerika - 41. myth, figuur 47. rivier in Spanje - 48. vorm van passen 49. losse naad - 50. droogplaats - 52. deel van het oor - 53. sprookjesfiguur - 56. geheel de jouwe (Fr. afk.) - 57. Bijbelse Oplossing kruiswoordpuzzel no. 501 Horizontaal: 1. plataan - 6. 12. sandaal - 14. el - 15. 20. armee - 22. lende - 23. 27. rare - 29. arkel - 31. 33. la - 34. rats - 36. 39. bl - 40. to - 41. e.a. - 44. berk - 46. kist - 48. 52. uur - 54. tarra - 56. 59. noen - 60. elger - 62. 66. taak - 67. ci - 69. 73. trompet - 74. kronkel. asperge - 11. ok boer - 17. baar aard - 25. netel nee - 32. helen gram - 38. kt - 42. nb - 43. ai av - 50. kever orel - 57. kuras banjo - 64. roep sigaret - 72. ja Verticaal: 1. portaal - 2. Ik - 3. asem - 4. aaron - 5. nn - 6. aa - 7. sabel - 8. plan 9. ge - 10. element - 13. do - 15. bark 16. order - 18. adrem - 19. real - 21. eens 22. leeg - 24. arabier - 26. te - 28. rekbare 30. later - 32. haast - 35. tor - 37. rei 43. akoniet - 44. bello - 45. kuur - 46. krab 47. tanja - 49. vandaal - 51. voor - 53. ur 55. rook - 57. kepie - 58. saterij - 61. gesp 63. nato - 65. ka - 68. ir - 70. gt - 71. rk 72. je.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1