NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD F1 II houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen GIEPS GOUDEN VIJFJE door Henk van Heeswijk Zeeland Magazine? DE TAPIJT- SPECIALIST No. 9727 Donderdag 30 september 1970 80e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markus.se te Wissenkerke. fel 909, Giro 206882 Abi/anementsprijs ƒ16,— per jaar Franco per post 25.-* per jaar w» Advertenties 27 ct. per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Hoofdstuk 8: Schuld en boete. Vier weken na haar vertrek haalde Giep zijn vrouw op, zoals hij haar had wegge bracht: van het station Utrecht. Ze kusten elkaar, waarna hij haar bagage pakte en naar de auto liepen. Hielkje van terzijde aankijkend, constateerde de man, dat ze bruin was geworden. „Je ziet er patent uit," zei hij waarderend. „Dank je. Vrijwel elke dag zon. Ik lag halve dagen in het water. Heerlijke tijd gehad. Hoe is het met de meisjes?" „O, uitstekend, hoor. Tonnie was een waardige plaatsvervangster. Ze zal te zijner tijd een voortreffelijke huisvrouw worden." „Denk ik ook. En hoe gaat het met de verkoop?" „Matig. We bezuinigen op bepaalde za ken en proberen de kosten zoveel mogelijk te drukken. Overigensmaak je hierover alsjeblieft geen zorgen; we komen heus wel door deze tijd heen." Thuis was het weerzien met de drie jongste dochters enthousiast en hartelijk. Fokje was met haar vriend naar Engeland op vakantie. Tonnie had gezorgd voor gebak bij de koffie, zodat de thuiskomst op juiste wijze gevierd kon worden. Terwijl ze dronken en van het gebak snoepten, zei Giep tot zijn vrouw: Fokje is geslaagd, maar dat heb ik je al gebeld. Ze was het weekeind thuis. Waarschijnlijk heeft ze al een baan als onderwijzeres. Evert en zij willen met Kerstmis trouwen. Ze blijven voorlopig beiden werken, is besloten." Hielkje knikte begrijpend. „Als ze terug zijn van vakantie, moet Fokje maar eens Evert meenemen voor een weekeind hier. Kunnen we rustig alles bepraten. Hebben ze soms ook al een huis?" Giep begon te lachen. „Evert is op het gemeentehuis. Groepschef of iets dergelijks. Laat dat maar aan hem over. Die vindt wel ergens een gaatje." Tonnie keek enigszins verbolgen. Snuivend zei ze: „Kunst! Me zon kruiwagen!" „Die heb je tegenwoordig wel eens nodig in het leven," meende haar vader te moeten opmerken. Hij keek zijn drie dochters stuk voor stuk eens aan. Allemaal knappe mei den, wist hij. Tonnie deed haar naam bovendien nog eer aan ook. Eigenlijk is ze te dik, maar dat is haar grootmoeder eveneens en Tonnie lijkt als twee druppels water op haar beppe. Ja en van de vier is Jeltje ongetwijfeld de knapste. Een zacht lief gezicht. In tegenstelling met Rinske, de meest bijdehandte van het viertal. Met een leuke, brutale snoet. Pas 's avonds, in de intimiteit van de slaapkamer sloeg Hielkje op ouderwetse manier haar stevige armen om Gieps hals en kuste hem langdurig. „Ik heb je ge mist," zei ze, en haar hese stem verried nauwelijks onderdrukt verlangen. „En jij?][ „Dat is niet in woorden uit te drukken," antwoordde hij op raadselachtige toon. „Kom, vrouw, nu gaan wij jouw terugkeer vierenwij beiden Geruime tijd vermeed Giep de tocht naar de Anjeliersstraat te maken. In sep tember stuurde hij een cheque. Ik wil het niet meer, wist hij nu. Als ik er heenga en het hongerige, verlangende gezicht van Rietje zie, kan ik geen weerstand meer bieden. Het is schandalig, maar ik ben niét meer sterk genoeg Op avondmaalszondag was Giep ziek. Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 16,per jaar. Vraag een gratis proef nummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE Tenminste, hij hield zich zo. Toen iedereen naar de kerk was, kwam hij uit bed en stak een sigaret op. Zo ver is het al met me, dat ik moet liegeneen voorwendsel zoeken om niet aan het avondmaal be hoeven te gaan. Want dat kan ik toch niet doen? Na meermalen overspel te hebben gepleegd? 's Middags was hij weer op en beneden, maar Hielkje besliste: „Jij blijft vanavond thuis, hoor. Je ziet er helemaal niet flo rissant uit. Misschien zou het je goed doen, als je er ook eens een paar weken tussen uit trok." Het lokte hem wel aan, want hij schaam de zich steeds meer voor zijn vrouw. Omdat de verstandhouding tussen hen beiden weer was als vroeger, in het begin van hun huwelijk. Met dit verschil, dat er nu een vakantie. Dat was goed merkbaar. Daarom was de wroeging over de door hem begane misstap des te groter. Alles was weer als van ouds, zoals in de eerste jaren van hun huwleijk. Met dit verschil, dat er nu een pikzwarte bladzij in zijn levensboek zat, die niet uit te wissen was. Het kon niet uitblijven: Hielkje begon iets te merken. „Wat scheelt jou de laatste tijd?" vroeg ze op een avond, toen ze dicht tegen elkaar in bed lagen. Haar hand streelde zijn lichaam. Het deed weldadig aan, maar het vermocht niet zijn schaamte weg te strijken. „Zorgen? Over de zaak?" „Och javan alles eigenlijk," ant woordde hij en wist, dat het een halve waarheid was. Natuurlijk baarden de ge volgen van de teruggang in het economische vlak hem zorgen. De toenemende werk loosheid en daardoor de sombere vooruit zichten drukten ongemerkt een stempel op zijn dagelijkse doen en laten. Alsof er een druk op hem neerkwam. Zijn showhal en ook het magazijn zat tot de nok toe vol. Er werd zeker dertig procent minder ver kocht dan een jaar tevoren. Dat betekende vast niet, dat hij de buikriem zou moeten inhalen en tegen Hielkje zeggen, dat ze het zuiniger aan moest doen, want zijn financiële positie was stevig en kerngezond, zodat die wel een stootje kon velen. Maar de uitgaven overtroffen de laatste maanden de inkomsten en dat vooral was veront rustend. Hij had al een paar keer in zijn privèkantoor na sluitingstijd zitten roken en peinzen op welke manier hij uit de greep van de groeiende malaise zich zou kunnen ontworstelen. Maar zag geen op lossing. Hielkje was iemand, die altijd graag het naadje van de kous wilde weten. „Hoe van alles? Behalve de zaak?" „Nu ja, het personeel bijvoorbeeld de toekomst van onze dochtersGoed, ze hebben stuk voor stuk leuke knullen, over het algemeen met goede vooruit zichten, maar waarom drie van de vier jongens, die niet tot onze kerk behoren? Wat heeft er aan onze opvoeding geman keerd, dat de meisjes de binding met ons geloof, onze kerk nidt zó voelen, als dat indertijd bij ons het geval was? Kun jij dat verklaren? In mijn jeugd dacht ik er niet aan aan te knopen met een meisje van een ander geloof „De tijden zijn veranderd, Giep. Het zat mij aanvankelijk ook dwars toen ik hoorde, dat Rinske zo'n beetje scharrelde met Rob Voorbergen." „Zijn vader heeft functies in de kerk, niet? Hij zit, meen ik, in het kerkbestuur en organiseert met anderen de Lourdes- reizen. Kijk eensik heb natuurlijk niets tegen Voorbergen of zijn zoon. Ik heb respect voor iedere geloofsovertuiging, maar dat impliceert nog niet, dat ik een vermenging middels een huwelijk fijn vind. Jij als haar moeder moet maar eens rustig met haar praten, Hielk. Ik weet niet hoe jij er over denkt, maar een huwelijk in de katholieke kerk pik ik niet." „Til er vooralsnog niet te zwaar aan, Giep. Misschien raakt het nog wel uit. Ze hebben al een paar keren met elkaar ge kibbeld, want Rob is in bepaalde opzichten heerszuchtig, wat Rinske nu niet bepaald prettig vindt. Ze zei een poosje na de verloving van Tonnie en Nico, dat ze in het huwelijk fifty-fifty partner wil zijn. De man hoofd van het gezin vindt ze flauwekul en ouderwets, maar Rob denkt er heel anders over." „De appel valt niet ver van de stam; Voorbergen zelf is ook niet gemakkelijk." „Goed, ik spreek van de week wel eens ernstig met onze Rinske, dat beloof ik je," besloot ze en schoof zo mogelijk nog dichter tegen hem aan. „Mankeert er ineens wat aan je handen?" fluisterde ze hem in het oor met een stem, die hem bekend voor kwam. Maar telkens zag hij het gezicht van Rietje Scheiveen, ziek van verlangen... De nazomer veranderde weinig aan de temperatuur: het bleef warm. Fijn voor de mensen, die met vakantie gingen, maar voor de zaak van Giep Geugies was deze warmte nadelig. Met dit weer ging je niet naar een groothandelaar meubelen uitzoe ken, want de meubelzaken waren of met vakantie of vonden het te warm om be stellingen klaar te maken en te versturen. Dat kon wel wachten tot 't najaar. Zo doende zaten ze halve dagen te dubben en elk ameublement of slaapkamer of eethoek, dat men druppelsgewijs aan een particulier kon verkepen, was weer meegenomen. Eind augustus kreeg Giep 's morgens vroeg al een telefoontje van Maarten Stroet uit de Friese hoofdstad, waarin deze mee deelde, dat Jan Pomstra in de afgelopen nacht was overleden. „Hartverlamming," verduidelijkte de man. „Dat is ook wat!" riep Giep geschrokken uit. „Had Jan het aan zijn hart? Daar wist ik niets van!" „Volgens zijn vrouw, die me een half uur geleden belde, was hij een week of wat geleden naar een specialist geweest en deze had hem aangeraden er mee op te houden. Pomstra was al besloten eind van het jaar het bijltje er bij neer te leggen, maar de dood kwam vroeger dan hij ingecalculeerd had." „Tjonge, dat is een verlies voor het be drijf. Zegmet een klein uurtje stap ik in de wagen en kom naar Leeuwarden. Kun je Douwe bereiken?" „Westra? Geen idee, waar hij kan zitten. Ik zal proberen kontakt op te nemen met zijn vrouw. Ze hebben geen telefoon, dus ik moet iemand naar hem toe sturen." „Goed. Hoe is het tegenwoordig met jouw moeder?" „Die is helemaal van de kaart. Nee, niet door Pomstra's dood. Ze is al enige tijd niet in orde. Ik ben bang, dat we haar binnen afzienbare tijd naar een inrichting moeten brengen. De dokter zegt, dat het aderverkalking is. Zal ik je eens wat zeggen? Ze herkende mij een paar dagen geleden zelfs niet meer. Pas toen ik haar duidelijk maakte, dat ik haar zoon was, kwam ze wat meer tot zichzelf." (Wordt vervolgd). HENGELWEDSTRIJD Op zaterdag 25 sept. 1976 werd de 5e competitiewedstrijd gehouden van de Noord-Bevelandse hengelsportvereniging in de Oosterschelde te Colijnsplaat, waaraan door 60 personen werd deelgenomen. Gezien de geringe vangsten van de laatste weken, waren de verwachtingen niet zo groot op een goede vangst. Na afloop zou blijken, dat het met die vangsten nog was meegevallen. Opvallend was daarbij dat er maar weinig ondermaatse vissen bij waren en dat er bij de gebruikelijke platvis nogal wat palingen waren gevangen. Bij de telling bleek, dat er 89 boven maatse en 16 ondermaatse vissen gevangen waren. Zij leverden 19.150 wedstrijdpunten op en er was bijna 14 kg bovenmaatse vissen gevangen. Ook ditmaal ontbraken de pechvogels niet, want er waren nog 14 deelnemers die niets gevangen hadden. De prijswinnaars waren als volgt: 1. Im. Lamse, Colijnsplaat 1300 pnt. 2. C. Augustein, Kamperland 1300 pnt. 3. H. de Pan, Kamperland 1045 pnt. 4. Ph. Leendertse, Kamperland 890 pnt. 5. Ant. Koole, Kamperland 795 pnt. 6. J. P. Kastelein, Geersdijk 775 pnt. 7. L. Meulenberg, Kamperland 635 pnt. 8. W. J. Mennes, Bergen op Zoom 580 pnt. 9. H. Crusio, Bergen op Zoom 575 pnt. 10. M. G. de Smit, Kamperland 550 pnt. 11. J. P. Minnaard, Wissenkerke, 535 pnt. 12. K. Begthel, Geersdijk 520 pnt. 13. M. Zuijdweg, Kamperland 500 pnt. 14. C. Huijbrechts, Putte 495 pnt. 15. J. B. van Gilst, Colijnsplaat 490 pnt. Na afloop werden de prijzen uitgereikt door de voorzitter P. v. d. Vreugde in café „Juliana" te Colijnsplaat. Hij toonde zich nogal tevreden wat het aantal deelnemers betrof en vond verder dat de vangsten niet tegengevallen waren. Hij hoopte dat de opkomst van de deelnemers en de vangsten bij de volgende wedstrijd op zaterdag 23 oktober 1976 nog beter zouden zijn. Er wordt dan gevist op dezelfde plaats vanaf 13.30 tot 16.00 uur. Inschrijven in café „Juliana" vanaf 12.30 tot 13.15 uur. WERKGROEP VOORLICHTING ZEEUWSE WATERSCHAPPEN Dezer dagen zullen zeven van de negen Zeeuwse waterschappen de aanslagen zui veringsheffing waterverontreiniging voor het jaar 1976 verzenden. In totaal zullen dat er ongeveer honderdduizend zijn. Evenals vorig jaar zal de aanslag in twee gelijke delen door middel van twee accept-girokaarten kunnen worden voldaan. De vervaldagen zijn 31 oktober en 31 december. De aanslag voor een woonruimte van meer personen is voor 1976 gebaseerd op drie inwonerequivalenten of vervuilingseen heden. Voor een alleenwonende geldt maar één zo'n eenheid voor de berekening van de zuiveringsheffing, als men om de ver minderde aanslag schriftelijk heeft ver zocht bij het waterschap, in het gebied waarvan men woont. In april j.L hebben de waterschappen aan deze regeling door middel van adver tenties en berichten in de Zeeuwse dag-, nieuws- en huis-aan-huis-bladen ruime be kendheid gegeven. Er is in het algemeen goed gereageerd. Voorzover valt na te gaan heeft het overgrote deel van de alleen- wonenden een desbetreffend verzoek inge diend, zodat bij de invulling van het bedrag daarmee rekening kon worden gehouden. De zeven waterschappen, die de aan slagen gaan verzenden, zijn Schouwen- Duiveland, Tholen, Noord-Beveland, Wal cheren, Zuid-Beveland, Het Vrije van Sluis en het Hulster Ambacht. De twee water schappen, waar de verzending achterwege blijft, zijn Axeler Ambacht en De verenigde Braakmanpolders. De overdracht van de aktiviteiten van de Afvalwaterleiding Ka- naalzóne aan deze beide waterschappen is nog niet geregeld. DELTA STAR Torendijk 45 - Kortgene Telefoon 01108-2 80-4 28 Het goedkoopste adres van Zeeland voor TAPIJT 's Zaterdags na 12.00 uur GESLOTEN Kruiswoordpuzzel no. 497 Horizontaal: 1. ovenkrabber - 3. hoofd deksel - 8. Noorse jongensnaam - 11. ver voermiddel - 13. deel van de bijbel (afk.) 15. soort onderwijs (afk.) - 16. vervoer middel - 18. per expresse (afk.) - 19. vogel 20. steen - 22. tuin - 23. N.V. (Frans) 24. geluk - 27. water in Friesland - 28. pers. vnw. - 30. ambtshalve (afk.) - 31. van onderen (afk.) - 32. zangnoot - 34. vogelprodukt - 36. zangnoot - 38. Spaanse landvoogd - 39. soort beeld - 40. versterking 41. onmeetbaar getal - 42. dierengeluid 43. inhoudsmaat (afk.) - 44. maatschappij- vorm (afk.) - 46. de onbekende (afk.) 47. inhoudsmaat (afk.) - 49. uitroep - 50. richtsnoer - 55. jongensnaam - 57. modern communicatiemiddel - 58. wilde haver - 59. scheel - 60. bolgewas - 61. selenium (afk.) 62. klaar - 63. zoals de akten getuigen 65. vechten - 71. maatstaf - 72. lichaams holte - 73. vrucht. Vertikaal: 1. richting - 2. voegwoord - 3. vaartuig - 4. meisjesnaam - 5. Amerikaanse sierheester - 6. getij - 7. Fr. pers. vnw. 9. de lezer heil (afk.) - 10. toestand van rust - 11. deel van de V.S. - 12. volks overlevering - 14. vervoermiddel - 15. ter attentie van (afk.) - 17. wiel - 18. groente 20. omroepvereniging - 21. in plaats van (afk.) - 25. oorsprong - 26. sieraad - 29. gebrek - 32. damp - 33. vloerbedekking 35. plaats in België - 37. staatsbedrijf - 43. vis - 45. nagerecht - 46. visgerei - 48. brandbaar koord - 49. kleur - 50. sluis 51. borduursel - 52. knolgewas - 53. geest drift - 54. groente - 56. Russisch heerser 64. onder het nodige voorbehoud (Lat. afk.) 66. meisjesnaam - 67. godsdienst (afk.) 68. lidwoord - 69. stofmaat - 70. voorzetsel. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 496 Horizontaal: 1. zebra - 5. trens - 9. are 10. mp - 12. ir - 13. aal - 14. da - 15. hele - 17. adel - 18. po - 20. lamprei 22. letland - 25. telkens - 28. gein - 29. eli - 30. erie - 31. reden - 33. stras - 35. geste - 38. dames - 41. hart - 42. vla 43. ante - 45. terdege - 47. kardoes - 50. wartaal - 51. ek - 53. halt - 54. riet 55. pe - 56. tak - 58. rg - 59. te - 60. Rus - 61. stand - 62. nooit Verticaal: 1. zadel - 2. era - 3. be - 4. ameland - 5. treiler - 6. ea - 7. nap 8. slons - 11. plan - 12. idee - 16. emden 17. artis - 19. eter - 21. leis - 23. eg 24. lieverd - 26. krakend - 27. ne - 32. est 34. tra - 35. garf - 36. steward - 37. evert 38. dakar - 39. marleen - 40. stof - 41. he 44. ee - 45. toets - 46. galg - 48. aait 49. soest - 52. kat - 55. pui - 57. ka 60. ro.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1