NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ED II houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen GIEPS GOUDEN VIJFJE door Henk van Heeswijk Zeeland Magazine? No. 3731 Donderdag^ 28 oktober 1976 80e jaargang Druk eo uitgave: Drukkerij te Wiesen kerke, TeJ 3 08, Giro 206882 Abtrcnementsprijs ƒ16.— per jaar Franco per post ƒ25,— per Jaar Advertenties 27 ct. per mm, excL BTW Voor fouten in adaErDendes pa tefcéuuu opgegeten, h*nn«i cd) geen enkels aapantMnnrH^ipcTwHd dragen FE UlkLETON Dominee Darksema, geboren en getogen Fries, pas twee jaar in de gemeente Scha- lenveld predikant, zei door de telefoon, dat hij om elf uur ruimschoots gelegenheid had voor een gesprek. „Mijn vrouw is tot een uur of vier niet thuis, dus dat komt goed uit." Om half elf was Giep even thuis en dronk koffie met zijn vrouw en Tonnie. Giep zei: „Ik rijd straks even naar de dominee. Als men op kantoor mij nodig heeft, weet je waar je mij kunt bereiken." Hielkje knikte enkel, maar begreep, met welke missie haar man de rit naar de pastorie ging maken. In het kort zette Giep uiteen, waarom hij ontheven wilde worden uit zijn diaken ambt: eerst het feit, dat Rinske omgang had met een katholieke jongen; daarna de narigheid met de zoon van Van Zalinger en tenslotte het besluit van zijn oudste dochter om zonder huwelijk met een man samen te gaan wonen. „Dit alles wordt me teveel, dominee," besloot hij. Maar intussen realiseerde hij zich, dat het maar een halve waarheid was. Tot zijn verwondering bagatelliseerde do minee Darksema al deze feiten. „Kom, kom, Geugies, dat moet je niet al te zwaar op vatten. Tenslotte kun jij het niet helpen, dat de moderne jeugd bepaalde zaken anders gaat zien dan de ouderen. Niet dat ik het goedkeur, integendeel. Ergens zijn er normen, die onaangetast moeten blijven. Zeker in een behoorlijk geordende maatschappij. Ze is toch belijdend lid, die oudste dochter?" „Ja zeker, dominee." „En ze woont momenteel in Amersfoort? Kan ik de kerkeraad daar wel eens op dit geval attenderen. Al zie ik persoonlijk wei nig heil in een gesprek. Als twee jonge mensen tot dit besluit zijn gekomen, krijg je ze er niet gemakkelijk af. Het komt de laatste jaren veelvuldig voor, dat men eerst een poosje wil samenwonen en leven, voor men overgaat tot een wettig huwelijk. De geest van deze moderne tijd, wat wil je? Gaat er eens met geweld tegen in, wat is dan het resultaat? Dat de jongeren ver vreemden van de kerk, God en Zijn ge boden. En dat is dan geen positief resultaat. Dergelijke moderniteiten moeten door ons op delicate wijze benaderd worden. En vooral tactvol. Maar dit alles is voor jou nog geen reden om ontheffing te vragen van je ambt. Hoe lang heb je nog voor de boeg?" „Nog bijna drie jaren." „Ik zie geen enkel bezwaar. Het tegen deel is juist waar, want het enkele feit, dat je met een bezwaard gemoed hier komt, bewijst je adel, Geugies." De predi kant begon te lachen. „Ik wilde wel, dat ik meer van zulke consciëntieuze mannen in de kerkeraad had zitten. Al wil ik van niemand een kwaad woord zeggen." Giep voelde zich hoe langer hoe meer ongelukkiger. Moet ik het allemaal opbiech ten? Mijn zonden tegen het zevende gebod? En wat dan? Komt misschien de hele ker keraad het te weten. Nee, dat kan ik mijn vrouw, mijn gezin niet aandoen. Daarom zei hij, met haast toonloze stem: „Ik blijf bij mijn besluit, dominee: ik vraag onthef fing. Wilt u dit in de eerstvolgende kerke- raadsvergadering bespreken?" Dominee Darksema spreidde zijn handen. „Als je er persé op staatgoed, ik zal je verzoek doorgeven. Enneik praat Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 16,per jaar. Vraag een gratis proef nummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE niet over dat samenwonen van je dochter en haar vriend. Dat is te gek. Laten we het maar zo stellen, dat de zorgen om je zaak je nopen het diakenambt neer te leg gen. Dat klinkt meer aanvaardbaar. En dan zullen we je verzoek moeten inwilligen. Hoewelnogmaalspersoonlijk zie ik het helemaal niet zo zwart, Geugies. Als je vóór de komende kerkeraadsvergadering nog op je besluit wilt terugkomen, bel me dan, he?" Thuis keek Hielkje haar man aan. „En?" vroeg ze enkel. „Mijn verzoek zal op de eerstvolgende kerkeraadsvergadering worden voorgelegd. Om redenen van persoonlijke aard zal de dominee als motief opgeven: de zorgen om m'n zaken. Zodoende voorkomen we, dat de situatie in ons gezin ter sprake komt." Ze knikte nadenkend. „Heel verstandig," was haar mening. Maar in de namiddag reed de vrouw naar Amersfoort en had daar een twistgesprek met haar oudste dochter. „Heb je nu je zin? Je vader is helemaal overstuur door dat idiote besluit van je en heeft al gevraagd ontheven te worden als diaken. Je brengt ons wel in opspraak, dat moet ik zeggen." Maar hoewel Fokje schrok van deze me dedeling, liet ze zich niet ompraten. „Ik ben meerderjarig, dus ben ik aan niemand meer verantwoording schuldig. Wat Evert en ik willen doen, is onze zaak en dat gaat niemand verder wat aan. Jullie even min." Zodat Hielkje enkele uren later onver richt terzake terug kwam in haar woning. Om daar geconfronteerd te worden met een nieuw probleem. Want Van Baaider, de man die al jaren Gieps rechterhand was in de zaak, had zijn werkgever medege deeld, dat hij over twee maanden aan het werk ging bij een groot meubelbedrijf achter Nijmegen. „Uitsluitend verkoop aan parti culieren. Erg modern ingericht. Ik zie daar voor mij meer vooruitzichten dan hier, meneer. Bovendien moet ik aan mijn gezin denken: mijn vrouw kan hier niet wennen. Ze houdt helemaal niet van de bossen..." Enerzijds kwam het Giep niet helemaal ongelegen, want het scheelde uiteraard een behoorlijke post loon en sociale lasten. Maar aan de andere kant zou hij na het vertrek van Van Baaider bizonder gebonden zijn aan de zaak. Behoudens een meisje in het kantoor, één chauffeur en twee men sen in het magazijn, waarvan er één ook groot rijbewijs had, was er dan geen per soneel meer. Hielkje was verontwaardigd. „Is dit te genwoordig de dank van personeel? Jij hebt hem helemaal opgeleid tot wat hij nu is, want toen hij hier kwam, kon hij nog geen fauteuil van een crapaud onderscheiden. Of wel soms? Dat ben ik vast niet vergeten, want jij had er die eerste avond zo'n schik om. Alles, wat Van Baaider nu weet van meubelen, heeft hij van jou geleerd. Straks gaat een concurrent van je ervan profiteren. Mooie wereldl" Giep zei er niet veel op. In feite had Hielkje gelijk. Hoewel Van Baaider op de Ambachtschool het meubelmaken had ge leerd, alsmede het stofferen, kon hij nau welijks het verschil tussen noten-, berken-, vuren- en grenenhout zien. Had hij nog nooit gehoord van ijzerhout en wist even min, dat bepaalde gereedschappen van beukenhout worden vervaardigd. Zelf had Giep zich wel eens afgevraagd, wat men die jongens eigenlijk nog meer leerde dan scha ven en zagen, schuren en beitelen. Zijn ken nis van stofferen was wel zo miniem ge weest, dat Giep hem van de grond af aan daarin moest opleiden. En zo voort. Maar Van Baaider was een goede en dankbare leerling geweest, die alles wilde weten van dit vak. En het na een paar jaren al aardig onder de knie had. Die bovendien wat uiteraard ook zeer belangrijk was ver kopersgaven bezat. Daarom zou Giep zijn assistent wel missen, maar was beslist niet van plan een beroep op de man te doen om te blijven met het uitzicht op een hoger salaris. Want met een dergelijke maat regel was het probleem an sich nog niet opgelost. Kennelijk wilde de jonge mevrouw Van Baaider hier weg. En zoals het spreek woord zegt: Que femme veut, Dieu veut... 's Avonds zat Giep in zijn kantoor weer eens met zichzelf te overleggen: Me ook helemaal gaan toeleggen op de verkoop aan particulieren? Is dat de oplossing om uit de 'dalende spiraal te komen? Als ik hierop omschakel, kan ik om te beginnen een vijfduizend reserveren voor advertenties, want zonder een goed gerichte reclame bereik ik immers niet de massa? En dat zal dan moeten! In oktober reed hij weer eens naar Leeuwarden. Daar moest hij constateren, dat Maarten Stroet helemaal omgeschakeld was. Hij legde zich nu uitsluitend toe op massaproduktie. Samen met Maarten door liep Giep de verschillende afdelingen. De directeur zei: „Ik heb een bedrijfseconoom gehad. Die heeft me gewezen op de fouten. In een bepaalde vorm werken we nu aan de lopende band, al is die er in werkelijk heid niet. Maar vanaf de zagerij tot aan de afwerkingscontrole heeft ieder zijn eigen aandeel in de vervaardiging. Een hele week maken we bijvoorbeeld stoelen voor eethoe- ken. Met verschillende dessins skai of goed kope stoffen. De week daarop tafels. Dan bankstellen, fauteuils, wandmeubelenga zo maar door. Zo werken we efficiënt en economisch. Halen we bovendien een top- produktie." „Hoe is het met de afzet?" informeerde de bezoeker, die alles maar matig kon appreciëren. Maarten was enthousiast. „Sinds ik over geschakeld ben op goedkopere seriemeube len, vliegen ze de fabriek uit." Hij wees door het raam naar buiten. „Ga eens in hal C kijken? Nagenoeg leeg. In A hebben we nog een oude partij duurdere slaapkamers met alles, wat erbij hoort, 't Eet geen brood. We verkopen het allemaal uit en als het weg is, bepalen we ons enkel tot wat wij nu maken. Ik heb een prachtig afzetgebied in een deel van Duitsland. Aproposwe verkopen sinds kort ook aan particulieren. In de vier noordelijke provincies, omdat ik jou niet in de wielen wil rijden. Binnenkort ga ik ook Noord-Holland boven het IJ bewerken." „Kost dat niet een kapitaal aan adver tenties?" meende Giep te moeten vragen. „De kost gaat nu eenmaal voor de baat uit. We kunnen nu nog tegen een stootje, dus doen we het. Als 't getij verloopt, moet je nu eenmaal de bakens verzetten. Pomstra was een prima vakman en een geboren leider ik zal de laatste zijn om achteraf één kwaad woord over de man te zeggen maar hij kon niet met z'n tijd meegaan. En die tijd, welke wij momenteel beleven, is in hoge mate dynamisch." (Wordt vervolgd). DE ALGEMENE BANK NEDERLAND N.V. HEROPENT HAAR VERBOUWDE KANTOOR TE KORTGENE Op vrijdag 29 oktober a.s. zal de Alge mene Bank Nederland N.V. (ABN) haar verbouwde/gemoderniseerde kantoor aan de Hoofdstraat 19 te Kortgene officieel in ge bruik nemen. Om deze heropening feestelijk op te luis teren nodigt de ABN iedereen graag uit om tijdens een „Open Huis" van 16.30 tot 19.00 uur het gemoderniseerde gebouw te bezichtigen. Bij deze gelegenheid zal de ABN aan de loco-burgemeester een cheque aanbieden waarvan de besteding bestemd is voor de aanschaf van speel- en leermaterialen voor de binnenkort in aanbouw zijnde openbare kleuterschool te Kortgene. Gedurende het „Open Huis" zal in het gebouw het Polaroid-team aan het werk zijn, dat gratis van iedere bezoeker een foto maakt. U ziet, er is veel te doen en te zien. Wij rekenen dan ook op een grote opkomst. Het kantoor. Het kantoor is zeer modern ingericht en beschikt over een volledig beveiligde kas. In dit modern ingerichte kantoor kunnen alle bankzaken zowel voor de particulier als zakelijke cliënt worden afgehandeld. Het kantoor beschikt over een aparte spreekkamer waar de cliënt in vertrouwe lijke sfeer een gesprek kan voeren. Vervol gens beschikt het kantoor over een nacht kluis en safe-loketten. Het kantoor van de ABN in Kortgene is dagelijks geopend van 09.0016.00 uur. Al op vrijdagmiddag zal de ABN deze heropening feestelijk inluiden door middel van een rondgang door Kortgene met een showwagen met het ABN-spaarsymbool het appelvarken. Een tweetal charmante repre- sentatrices van de ABN zullen tijdens deze rondgang huis aan huis een feestelijke uitnodiging voor het „Open Huis" afgeven. HENGELWEDSTRIJD Op zaterdag 23 oktober 1976 hield de Noord-Bevelandse hengelsportvereniging in de Oosterschelde in de omgeving van Co lijnsplaat haar 6e .competitiewedstrijd van dit jaar. Aan deze wedstrijd namen 50 personen deel, wat wel een beetje tegenviel. Wat de oorzaak daarvan was weten wij niet. Aan de weersomstandigheden lag het niet, want het was goed visweer en aan de slechte vangsten ook niet, want er was de laatste week voor de wedstrijd vrij goed gevangen. Ook nu was deze wedstrijd nog maar nauwelijks begonnen of de eerste vissen werden reeds boven water gehaald. De palingen, die bij de vorige wedstrijd zo goed vertegenwoordigd waren, lieten ditmaal verstek gaan. Na afloop bleek dat er 140 bovenmaatse en 35 ondermaatse vissen gevangen waren. Zij leverden in totaal 25.735 wedstrijdpunten op. Er waren ruim 18 kg bovenmaatse vissen gevangen. De prijswinnaars waren: 1. C. P. v. d. Moere, Colijnsplaat 1690 pnt. 2. W. J. Mennes, Bergen op Z. 1510 pnt. 3. J. Bouterse, Colijnsplaat 1370 pnt. 4. Ph. Leendertse, Kamperland 1170 pnt. 5. P. M. Kastelein, Geersdijk 1120 pnt. 6. S. Brandenhorst, Kamperland 1100 pnt. 7. C. van Oosterhout, Eindhoven 1100 pnt. 8. Joh. Lamse, Colijnsplaat 1020 pnt. 9. L. de Visser, Kamperland 990 pnt. 10. J. C. Th. de Kam, Kamperland 940 pnt. 11. L. Meulenberg, Kamperland 870 pnt. 12. P. J. v. d. Moere, Kamperland 860 pnt. 13. M. G. de Smit, Kamperland 820 pnt. 14. J. B. v. Gilst, Colijnsplaat 790 pnt. 15. J. Minnaard, Wissenkerke 780 pnt. 16. J. P. Minnaard, Wissenkerke 770 pnt. In café Juliana vond de prijsuitreiking plaats door de voorzitter P. v. d. Vreugde uit Kamperland. Deze had voor deze wed strijd wel iets meer belangstelling ver wacht, doch zei tevreden te zijn met de vangsten van deze middag. Hij hoopte, dat deze bij de volgende wedstrijd op zaterdag 6 november 1976 weer net zo goed zouden zijn. Er wordt dan weer op dezelfde plaats gevist vanaf 13.30 uur tot 16.00 uur. Inschrijven in café Juliana vanaf 12.30 uur. Kruiswoordpuzzel no. 501 Horizontaal: 1. boom - 7. soort groente 11. in orde (afk.) - 12. soort schoeisel - 14. oude stofmaat - 15. landbouwer - 17. staaf kostbaar metaal - 20. behoeftigheid - 22. deel van de rug - 23. karakter - 26. plant 27. merkwaardige - 29. plaats in Zuid- Holland - 31. ontkenning - 32. meisjesnaam 33. bergplaats - 34. soldatenkost - 36. ge wichteenheid - 38. karaat (afk.) - 39. wel willende lezer (Lat. afk.) - 40. meisjesnaam 41. en anderen (afk.) - 42. nota bene (afk.) 43. tandarm zoogdier - 44. boom - 46. verpakkingsmateriaal - 48. als volgt (afk.) 50. insekt - 52. tijdsduur - 54. gewicht der verpakking - 56. plaats in Oost-Europa - 57. borstharnas - 59. deel van de dag - 60. aalgeer - 62. muziekinstrument - 64. vorm van roepen - 66. opdracht - 67. vogelpro- dukt - 69. rookartikel - 72. bevestiging 73. muziekinstrument - 74. sterke kromming. Verticaal: 1. overloop - 2. maanstand (afk.) 3. levenslucht - 4. bijbelse naam - 5. de onbekende - 6. water in Brabant - 7. wapen 8. voornemen - 9. pers. vnw. - 10. één der vier hoofdstoffen - 13. zangnoot - 15. soort schip - 16. opdracht - 18. gevat - 19. werkelijk (Eng.) - 21. op een keer - 22. ongevuld - 24. bewoner van Arabië - 26. voorzetsel - 28. elastische - 30. na verloop van tijd - 32. gebrek aan tijd - >35. insekt 37. danskoor - 43. plant - 44. hondenaam 45. speciale behandeling - 46. nagelkras 47. meisjesnaam - 49. vernietiger - 51. deel van een klok of horloge - 53. plaats der oudheid - 55. smook - 57. soort hoofddeksel 58. bosgod - 61. riemsluiting - 63. verde digingsorganisatie - 65. aanlegplaats van schepen - 68. titel (afk.) - 70. gouden tientje (afk.) - 71. godsdienst (afk.) - 72. pers. vnw. Oplossing kruiswoordpuzzel Horizontaal: 1. vlieg - 5. kot - 7. haver 11. deren - 13. edele - 15. ave - 17. adoptie 19. ski - 21. reeds - 23. oir - 24. satan 26. si - 27. opaal - 29. p.s. - 30. n.l. - 32. p.c. - 33. o.k. - 34. To - 35. keel - 37. a.e. 39. l.g. - 40. arts - 42. vaart - 43. Eelde 44. poes - 46. is - 47. en - 48. Adam 50. nn - 51. in - 53. dm - 54. el - 55. Ad 57. aarde - 61. la - 63. peper - 66. lor 67. ieder - 69. era - 70. aalmoes - 73. iet 74. reine - 76. eline - 78. takel - 79. nog 80. stras. ito. 500 Verticaal: 1. vaars - 2. idee - 3. Ee - 4. gras - 5. knoop - 6. tetra - 7. hees - 8. al 9. vast - 10. ruine - 12. Ed - 14. d.i. - 16. veine - 18. pias - 20. kapot - 22. do - 25. as - 27. ocarine - 28. legende - 31. loven 34. trede - 35. kip - 36. las - 38. ets - 39. Leo - 40. Ada - 41. som - 45. onder - 49. allee - 52. krom - 55. apert - 56. to - 58. allen - 59. droog - 60. ne - 62. Artis - 64. park - 65. rail - 67. Isis - 68. dier - 71. An 72. el - 75. Ee - 77. n.t.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1