NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD F°1 U houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen GIEPS GOUDEN VIJFJE No. »730 door Henk van Heeswijk Zeeland Magazine? Donderdag 21 oktober t976 80e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 AlW/onementsprijs 16,— per jaar Franco per post 25,— per jaar Advertenties 27 ct. per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Hij was nu vier en veertig jaar, in de kracht van zijn leven. Maar ondanks hij nog altijd goed gezond was voorzag hij, dat hij dit lichamelijk niet lang zou kunnen volhouden. Daar was, behalve de zakelijke zorgen, in de eerste plaats zijn misstap, die hij steeds dieper betreurde. Geen dag kwam hij er los van. Na de terugkeer van vakantie van zijn vrouw was hij nooit meer in de woning van Rietje Scheiveen geweest. Ik zou het niet meer kunnen, wist hij. Daarom stuurde hij iedere maand een che que. Blijkbaar dacht Hielkje helemaal niet meer aan de affaire-Scheiveen. Maar vooral in de kerk, als hij collecteerde en de bank passeerde, waarin Rietje zat, vermeed hij haar aan te kijken en had een schuldig gevoel. Soms zat hij 's avonds een poos in zijn kantoor naast de ontvangsthal. Dat kon hij doen zonder bij Hielkje argwaan te wekken, omdat zij veronderstelde, dat het zijn zorgen voor de zaak betroffen. Maar in werkelijkheid zocht hij naar een uit komst uit dit dilemma, maar zag het niet. Ik kan ontheffing vragen uit mijn ambt, maar ik weet zeker, dat Hielkje op haar achterste benen gaat staan, want zij is en blijft de dochter van een grote Friese boer, met haar trots en standbewustzijn. Ze zou het niet begrijpen. Maar toch zal ik er aan moeten. Over een week of vier is het weer avondmaal, wat moet ik dan doen? Ik kan niet elke keer ziekte als voorwendsel aanvoeren om weg te blijven. Nota bene heb ik op de komende avond- maalszondag ook nog tafeldienst En dan waren er de zorgen over zijn dochters. Was het de een niet, dan wel een ander. Want ter elfder ure hadden Fokje en Evert besloten toch niet te trou wen, maar voorlopig te gaan samenwonen. Op een zaterdagavond, toen de andere meisjes uit waren, streek ze neer in het ouderlijk huis en zei het rustig. „Evert studeert nog; hij wil wat meer bereiken dan enkel gemeente-ambtenaar, al is hij dan nu chef van een groep. En dat duurt zeker nog twee tot drie jaren. Zelf wil ik doorgaan voor akte M.O. Dan neem ik van tijd tot tijd een school aan als tijdelijk onderwijzeres; die worden er vaak gevraagd. Of invallen voor een zieke bijvoorbeeld. Of tijdelijk een vacature opvullen, begrijpt u? Als je dan getrouwd bent, zit je eigenlijk veel meer gebonden. Trouwensze heb ben niet zo graag een gehuwde onderwij zeres. Evert en ik hebben het goed door gepraat en voor ons beiden lijkt dit de meest ideale oplossing: voorlopig zonder meer samenwonen." Hielkje en Giep hadden beiden met stij gende ontzetting geluisterd. Fokje's moeder was doodsbleek geworden. Langzaam kwam ze overeind, minachtend neerkijkend op haar oudste dochter: „Jullie doen maar... net als de varkens. Is dat de vrucht van onze opvoeding? Waar is je geloof gebleven? Schaam ie je niet om als gedoopte jonge vrouw, die voor God en de mensen belij denis van je geloof hebt afgelegd, zonder blikken of blozen ons een dergelijk plan voor te leggen. Als fait accompli? Wees alsjeblieft dan zo vriendelijk om niet meer hier te komen, wil je? Datzelfde geldt ui teraard ook voor Evert. Dat een dochter van een diaken van onze kerk met zoiets bij ons durft aan te komen! Het is gewoon het toppunt!" En zonder zich verder nog Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts f 16,per jaar. Vraag een gratis proef nummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE over de aanwezigheid van haar dochter te bekommeren, draaide ze zich om en liep het grote vertrek uit. Even later hoorden vader en dochter haar de trap bestijgen. Giep zocht zenuwachtig naar een sigaret en toen hij die gevonden had, stak hij hem op. Fokje leek helemaal niet onderste boven van de verontwaardiging harer moe der. „Waarom trekt ma ons besluit zo dramatisch in het emotionele vlak? Dat is toch onzin?" De vader rookte. Hij wilde antwoorden, maar wist op dit moment niet, wat hij moest zeggen. Naar zijn oudste dochter kijkend, die nu op haar beurt een sigaret aanstak en haar ene been over het andere legde, dacht hij: Fokje is onbetwist een knappe vrouw met haar een en twintig jaren. Ook zij had in haar trekken iets van haar grootmoeder uit Dronrijp. Vaag herinnerde hij zich, dat hij mevrouw Westra zo knap en deftig vond. Statig. Zo had Fokje zich ook geleidelijk aan ontwikkeld. Jammer, dat zij en Evert zo'n onzinnig besluit nemen, want au fond vond hij de man heel geschikt. Wel enkele jaren ouder dan Fokje, maar dat speelde nauwelijks een rol. Bovendien een goede positie met nog betere vooruitzichten. Een man, die waarschijnlijk de maarschalkstaf in de ran sel had, in casu het burgemeesterschap. Omdat de stilte pijnlijk begon te worden, vroeg Giep aan zijn dochter: „Hoe denken de ouders van Evert over jullie plan?" „Die nemen het helemaal niet zo zwaar op. Everts vader werkt ook op het stadhuis, maar op een heel andere afdeling. Everts moeder vond het niet eens zo'n gek idee. Het is een soort proef huwelijk, nietwaar? Ondervinden of je voldoende van elkaar houdt om elke dag en nacht in eikaars nabijheid te zijn. Hoe vaak komt het niet voor, dat echtparen elkaar al na een paar jaren beginnen te irriteren? Als je dan zo ver uit elkaar gegroeid bent, dat de een de ander niet meer kan verdragen, dan zijn er in de regel ook nog kinderen. Wat dan? Uiteindelijk loopt zo'n mislukt hu welijk op een scheiding uit en daar worden de kinderen doorgaans de dupe van. Heus, Evert en. ik hebben het goed doorgepraat met elkaar. Niet op één middag of avond, maar dagen. Hij is het prototype van de ambtenaar en overweegt alles eerst degelijk voor hij een besluit neemt. Ondanks zijn we het samen roerend eens geworden. We houden van elkaar en willen onze liefde voor de volle honderd procent intens be leven. Mogen we alsjeblieft? Als we op deze wijze eerst een paar jaren willen proberen of onze liefde zich gaat verdiepen, alvorens ons samenleven te legaliseren mid dels een huwelijk, is dat dan gek? Of slecht? Of ongodsdienstig?" „Als je in verwachting raakt? Wat dan?" Giep keek zijn dochter nadenkend aan, maar Fokje haalde misprijzend haar schou ders op. „We willen voorlopig in geen geval kinderen. Het kaat trouwens te bezien of we ze ooit willen, want Evert zegt, dat hij de verantwoording voor een kind nog niet aandurft. Nogal een mooie maatschappij, waarin wij leven. Welke toe komst heeft een kind op het ogenblik? Kunt u dat zeggen? Na twee wereldoorlogen in nog geen vijf en twintig jaren? Het is al zover gekomen met de mensheid, dat onze beschaving stoelt op de atoombom. Eén druk op de knop en de halve wereld staat in brand. En dan nog kinderen ter wereld brengen? Nee, vader; daarvoor pas sen wij voorlopig. Ook in dit opzicht ben ik het roerend met Evert eens. Maar daar om kunnen we elkaar wel liefhebben en van elkaar genieten „O, houd alsjeblieft op! Jullie met je moderne opvattingen! Waar blijft op deze manier nog enige moraal over? Op deze wijze hol je toch ieder zedelijkheidsbesef uit?" Fokje maakte de sigaret, die ze nog niet helemaal opgerookt had uit en keek haar vader enige tijd aan, voor ze ant woordde: „We leven nu eenmaal in een andere tijd, vader. Waarin al legio taboe's zijn gesneuveld en steeds meer overbodige en onzinnige principes overboord worden gegooid. En kom alsjeblieft niet opdraven met bijbelteksten, want ik ken de Bijbel door mijn scholing ook heel goed. Daarin heb ik nergens gevonden, dat je eerst naar de burgerlijke stand moest gaan om te trouwen, voor je met elkaar naar bed mag. Natuurlijk was er toen geen burger lijke stand, maar wel een overheid. Nee, men nodigde simpel vrienden en buren en familie uit voor een bruiloftsfeest en daar na was men man en vrouw. Lees maar eens, wat daarover staat in het verhaal over de bruiloft te Kana. Overigens, Evert en ik, we zijn vast niet van plan samen te blijven wonen zonder meer. We willen eerst beiden afstuderen en daarna als we er nog net zo over denken als nu, evenveel van elkaar houden dus gaan we heus wel officieel trouwen. Maar niet eerder." Hielkje liet zich die avond niet meer zien, zodat Fokje met een kus afscheid nam van haar vader. „Til er niet te zwaar aan, paps. Op de duur accepteer jij het wel. Ik ken je immers?" Ze lachte hem vriendelijk toe en verdween. Giep ongerust achterlatend, want wat bedoelde zijn doch ter met deze laatste woorden: ik ken je immers? Zou ze iets weten? Maar deze veronderstelling verwierp hij. Niemand kon iets weten over zijn korte verhouding met Rietje Scheiveen. En zeker Fokje, die al enige tijd in Amersfoort woonde, niet. Maar de volgende morgen vroeg, toen hij niet meer kon slapen, zag hij opeens een mogelijkheid ontheven te worden uit zijn ambt. Hij overdacht het goed en na het ontbijt, toen Tonnie de tafel had weggeruimd en in de keuken met de afwas begon, zat Hielkje, gewoontegetrouw in kimono de krant te lezen, toen Giep zei: „Ik bedank als diaken. Als de kerkeraad te weten komt, wat Evert en onze dochter gaan doen, word ik op het matje geroepen. Dan kan ik beter de eer aan mezelf houden, als je nog van „eer" kunt spreken." Hielkje keek op van de krant. Ze knip perde een paar keer met haar ogen. „Is het menens? Gaan ze samen wonen? Heb jij 't haar niet uit het hoofd kunnen praten? Mij dunkt, ze is nog lang genoeg thuis gebleven gisteravond." Zo, dus je hebt toch wel geluisterd, begreep hij, maar antwoordde enkel: „Hielk, ze is de kleindochter van je moeder en heeft in menig opzicht de onverzettelijkheid van de Westra's geërfd. Of niet soms?" De vrouw zuchtte. „De kinderen brengen ons wel in opspraak. Eerst Rinske, die het uit maakte met Rob. Zoiets is niet bepaald bevorderlijk voor de rust en eenheid in ons gezin. Toen de arrestatie van Jan van Za- linger, terwijl iedereen weet, dat Tonnie met zijn broer verloofd is. En nu dit. Ja, al woont ze in Amersfoort, zoiets komt altijd uit. Tja, als je er zo over denkt, kan ik je feitelijk geen ongelijk geven, Giep. Maar ik laat je er helemaal vrij in, hoor! Je moet dit zelf goed overwegen en dan je beslissing nemen. Als Fokje hoort, dat je door haar schuld geen diaken meer bent, komt ze misschien nog terug op haar onzalige besluit." (Wordt vervolgd). DE GROTE PROBLEMEN VAN DE WERELD VOQIISGI VW Cliergie Kenden we het geheim van de planten, dan waren we onafhankelijk van de natuur De wereld tobt met twee levensgrote problemen: voldoende voedsel voor de zich nog steeds verder uitbreidende wereldbe volking en voldoende energie om de indu strie, e.d. te kunnen laten functioneren. Ons voedsel komt voor een zeer groot deel van planten, maar ook de energie komt (behalve kernenergie) allemaal van planten. Het aardgas, de kolen, benzine, kortom al de energiebronnen die we ge bruiken zijn van plantaardige oorsprong. De grondstof komt van planten die eens op aarde leefden en die met hun verzamelde energie ten onder zijn gegaan. Elke plant op zich bevat weinig van deze energie, maar samen en in de loop der eeuwen, generatie na generatie afgestorven en in onze bodem terechtgekomen, vormen ze een enorme energiebron. Voor het grootste deel bestaat deze energie uit opgezamelde zonne warmte. De wijze waarop dit gebeurt is het geheim van de natuur en wordt we tenschappelijk de opslag van zonne-energie door foto-synthese genoemd. De formule fs eenvoudig: koolzuur plus water, plus licht is druivensuiker plus zuurstof. Dat klinkt erg simpel, maar de vraag is, hoe worden deze stoffen omgezet? Alle groene delen van planten op aarde vormen evenzovele fabriekjes, waarin dit proces plaatsvindt en de mens heeft dus overal de mogelijkheid een en ander nader te bestuderen. In weerwil hiervan is het nog niet gelukt dit grote mysterie van de natuur te ontraadselen. Zou de mens er toe in staat zijn, dan zou dit de grootste triomf van de wetenschap betekenen, om dat dan de mens onafhankelijk van de natuur zou zijn. Wanneer we in staat zouden zijn uit koolzuur, water en licht deze druivensuiker en zuurstof te maken, dan zouden er geen honger- en energie problemen meer in de wereld behoeven te zijn. We zouden ruim in staat zijn onze overbevolking van voedsel te voorzien. Het is echter een groot probleem, want we zien hoe koolzuur, water en licht de plant binnengaan en later constateren we dat de stoffen in de plant zijn omgezet in druivensuiker en zuurstof. Maar hoe dit alles wérkt, weten we niet. De nieuwe stoffen hebben een aanzienlijk grotere ener gie dan de stoffen die eerst werden toege voegd. Energie kan niet uit niets ontstaan, dus moest de rest van de energie uit licht komen, de derde opgenomen stof. Zo zet de plant dus zonne-energie om in tastbare stof. Het is een geniale zet van de natuur om zonne-energie te binden. Men heeft ontdekt, dat de kleurstof, chlorofyl, een erg belangrijke rol speelt in dit proces. De korreltjes chlorofyl nemen koolzuur en water op en ontleden deze. Hierin bevinden zich de stoffen en mogelijk heden waardoor de plant in staat is zonne stralen te verwerken. In chlorofyl bevindt zich een systeem van fermenten, die de foto-synthese op gang brengt. Vermoedelijk hebben we te doen met twee systemen, waarvan het eerste water ontbindt in wa terstof en zuurstof. Daarna wordt waterstof gebonden aan koolzuur en de zuurstof ver laat de plant weer. Wanneer we alleen al het eerste systeem zouden kennen, zouden we in staat zijn met behulp van zonlicht water te ontleden in waterstof en zuurstof. We zouden dan stoffen met grote energie uit water kunnen winnen. Ook is gebleken dat de ademhaling van de plant een grote rol speelt in het proces, want als de plant belemmerd wordt in zijn ademhaling stopt het hele proces, om niet eerder te beginnen, dan wanneer de ademhaling weer normaal functioneerd. Ook blijkt nicotinezuuramide belangrijk te zijn, omdat chlorofyl met behulp van deze stof waterstof kan binden onder in werking van licht". In een tweede proces geeft de stof het weer af en bindt het aan koolzuur. Uit een en ander blijkt ech ter, dat er nog meer stoffen een rol moeten- spelen in het gehele proces. Nog steeds wordt er naarstig gezocht naar dit grote geheim van de plant, omdat de mens hoopt dit eenmaal te ontraadselen, waarna hij zich onafhankelijk zou kunnen maken van de natuur. Want kent men het procédé en kan men dit nabootsen, dan kunnen we via chemi sche processen ons verzekeren van vol doende voedsel en energie, zonder dat hij de natuur nodig zal hebben. Maar of heL ooit zover komt? Kruiswoordpuzzel na. 500 Horizontaal: 1. insekt - 5. hok - 7. graan soort - 11. kwaad doen - 13. nobele - 15. groet - 17. aanneming - 19. sportartikel 21. al - 23. nakomeling - 24. duivel - 26. zangnoot - 27. halfedelsteen - 29. per ex presse (afk.) - 30. namelijk (afk.) - 32. tot rouwbeklag (afk.) - 33. maanstand (afk.) - 34. meisjesnaam - 35. deel van de hals - 37. als eerder (afk.) - 39. laatst genoemde (afk.) - 40. geneesheer - 42. ge graven water - 43. plaats in Drente - 44. huisdier - 46. bestaat - 47. Frans onbep. vnw. - 48. jongensnaam - 50. de onbekende (Lat. afk.) - 5i. voorzetsel - 53. lengtemaat 54. stofmaat - 55. jongensnaam - 57. planeet 61. zangnoot - 63. specerij - 66. vod - 67. elk - 69. tijdperk - 70. gift - 73. beetje 74. koningin (Fr.) - 76. vloeibaar vet - 78. hijswerktuig - 79. bijwoord - 80. siersteen- tjes. Verticaal: 1. jong dier - 2. begrip - 3. water in Friesland - 4. gewas - 5. toegehaalde strik in touw - 6. vluchtige stof - 7. schor 8. reeds - 9. kledingstuk - 10. vervallen bouwwerk - 12. jongensnaam - 14. dat is (afk.) - 16. geluk (Fr.) - 18. clown - 20. stuk - 22. zangnoot - 25. spil - 27. fluit- instrument - 28. overlevering - 31. lawaai 34. deel van een trap - 35. hoender - 36. verbinding - 38. wandversiering - 39. jon gensnaam - 40. meisjesnaam - 41. bedrag 45. voorzetsel - 49. wandeldreef - 52. ge bogen - 55. duidelijk - 56. voorzetsel - 58. niemand uitgezonderd - 59. onvruchtbaar 60. deel van een Franse ontkenning - 62. dierentuin - 64. wandelplaats - 65. spoor staaf - 67. godin - 68. beest - 71. meisjes naam - 72. stofmaat - 75. naam van kleine stromen - 77. deel van de, Bijbel (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 499 Horizontaal: 1. schol - 6. karaf - 11. hak 12. mom - 14. lid - 16. trapeze - 18. arabesk - 20. oog - 21. lok - 22. eer - 23. rekstok - 28. ale - 29. Ob - 30. tw - 31. snee - 32. lap - 34. abri - 36. Po - 37. pastoor - 38. os - 39. kooi - 41. kin - 42. torn - 45. nn - 47. Ge - 49. alf - 51. griffel 54. era - 56. nee -57. sul - 58. karwats 61. notitie - 64. tot - 65. Ems - 67. ode 68. beleg - 69. blond. Verticaal: 2. chagrijn - 3. hap - 4. oke 5. ro - 7. ala - 8. rib - 9. adelaar - 10. stoot - 12. melk - 13. mast - 15. akker 17. ree - 19. sol - 23. roeping - 24. eb 25. statief - 26. Ot - 27. kwartel - 31. sok - 32. LSK - 33. pon - 35. ion - 40. offerte - 43. roesten - 44. Banka - 46. nr 47. ge - 48. palet - 50. Lea - 52. Ilse 53. Fons - 55. rui - 59. wol - 60. Ate 62. tol - 63. ido - 66. mi.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1