De heggerank De mens heeft een inwendige klok DE MEEST VERKNOEIDE PLANT DIE ER IS Ook in het najaar kunt u de heggerank gemakkelijk vinden. Ze slingert zich door hagen en kreupelhout tot drie of vier meter hoog. Het blad zit ver uit elkaar en lijkt wat op klimop. Maar u herkent de plan meteen aan de rode bessen. Omdat ze zwak giftig zijn versmaden de vogels ze. 1-Iet is een vaste plant met een vlezige knol, die elk voorjaar opnieuw uitloopt. Ook die knol is giftig èn wordt niet door dieren uitgegraven en opgepeuzeld. U ziet: veel bijzonders is het niet. In de volksgeneeskunst wist men uit de knol, de ranken en zelfs de bessen allerlei „genees"-middelen te bereiden. Dat pleit dan voor de gehardheid van ons voorgeslacht dat deze middelen heeft overleefd Vervanger van de alruin. De heggerank speelde op zichzelf nooit een erg belangrijke rol, want de buikpijn en de maagkrampen die men kreeg als men er iets van nuttigde waren erg. Maar aller lei zwervers, vooral zigeuners, groeven de knollen uit en sneden daar poppetjes van dat precies leek op de onderste helft van het menselijk lichaam. Veelal kon men volstaan met het afschrappen van de wortels en het maken van een V-vormige insnijding aan de onderzijde. De knol droogde dan wat in en kon jaren bewaard worden. Men verkocht hem voor alruin. En dat kon men veilig doen, want wie een stukje van het geval afknabbelde kreeg daar wel spijt van. Voor de echte of vermeende alruin betaalde men kapitalen! Het gewicht van de knol in goud was al heel schappelijk. Goed, maar wat was die alruin? Dat was de wortel van de Mandragora officinalis, een geneeskrachtige plant die op vochtige plaatsen groeit. Deze plant maakt een vle zige wortel, die altijd in tweeën gespleten is. Trek je zo'n plant uit de grond, dan lijkt die wortel heel vaak precies op het onderlichaam van een mens. U begrijpt dat dit voldoende was om een massa bij geloof te doen ontstaan. De plant zou een betoverde mens zijn. Bij het uittrekken slaakte de plant zelfs een vervaarlijke gil! Nu waren produkten uit de tropen hier lange tijd peperduur of onbekend. Vandaar dat de heggerank als vervanger werd ge kozen. Van de alruin werd verteld, dat ze alleen groeide onder een galg en dan één waaraan een onschuldige was opgeknoopt. Nu gebeurde dat in de vroege middeleeuwen nogal eens, maar denk nu niet dat u, als gelukkige bezitter van een galg, de plant zomaar kon plukken. Trok men haar uit de grond, dan gilde ze zo, dat de mens die er aan trok dood neerviel. In wijn gebaad. Maar de mens was listig! Hij nam een pikzwarte hond, zonder één wit haartje. Die bond hij vast aan de plant. Vervolgens stopte de mens zijn (eigen) oren dicht met was en hield de hond een lekker stuk vlees voor. Het dier sprong toe, rukte de alruin daarbij uit de grond maar i.p.v. de biefstuk wachtte hem de dood. Door de gil viel het arme dier dood neer. De mens peuterde de was uit zijn oren, maakte de alruin- Vorige week heeft in Goes de stuurgroep dijkversterkingen Oosterschelde vergaderd. De stuurgroep toonde zich voorstandster van combinatie van dijkverhoging aan de noordzijde van Sint-Philipsland met de werk zaamheden ten behoeve van de aanleg van de Philipsdam. Met de Deltadienst wordt op het ogen blik overlegd over „werk met werk maken" Er dient namelijk in het Krammer een bouw put te worden gemaakt voor de sluizen in de Philipsdam. Voor deze bouwput moet een werkweg worden aangelegd. De Delta dienst heeft gevraagd deze weg buitendijks over het schor te laten verlopen, tegen de bestaande dijk aan. De aldus verbrede dijk kan dan meteen van een z.g. tuimeldijk (een kleine kap) worden voorzien. In samenwerking met de directie sluizen en stuwen van rijkswaterstaat wordt op het ogenblik een plan uitgewerkt voor de bouw van een beweegbare kering in het haven kanaal van Stavenisse. Het is de bedoeling het werk uit te voeren in een bouwput. De benodigde stalen damwand is inmiddels besteld. Volgens de planning zal de haven in november zijn afgesloten. Deze afsluiting duurt waarschijnlijk tot het eind van de zomer van volgend jaar. In overleg met de gemeente Tholen en het waterschap zal worden gezocht naar een vervangende lig plaats voor de in de haven liggende schepen. Gedacht wordt aan de haven van Sint- Annaland. Ir. P. H. van der Weele, hoofd van het bureau dijkversterkingen Oosterschelde, vroeg de mening van de stuurgroep over de mogelijkheid van het aanbrengen van kleine recreatieve voorzieningen, zoals trai- lerhellinkjes-, trappen, banken, etc., tegelijk met het verzwaren van de dijken. De vraag is alleen of de instanties die hierover moe ten beslissen deze voorzieningen ook willen. Er kunnen b.v. bezwaren zijn van planolo gische aard. Van de zijde van dc waterschappen werd gemaand tot voorzichtigheid met dergelijke voorzieningen, omdat er nieuwe recreatieve concentraties zouden kunnen ontstaan op plaatsen waar men dat liever niet wil en omdat men de dijklichamen liefst onberoerd laat. Niettemin zal worden nagegaan waar wortel schoon en keek of het een mannetje dan wel een vrouwtje was. Dat was niet wat u denkt: een donkere wortel was mannelijk, een licht gekleurde vrouwelijk. In elk geval werd de wortel in wijn gebaad. De vrouwelijke kreeg een jurk aan en een manteltje en de manlijke mannenkleren. De wortel werd op een kussen in een houten doosje gelegd, iedere zaterdagavond in wijn gebaad en bij iedere nieuwe maan moesten de „kleren" ver nieuwd worden! U ziet dat de uitgedroogde wortel als een levend wezen werd be schouwd en behandeld en vertroeteld. Maar wat leverde dit nu zoal op? Bijna alles. Een tot de alruin gesproken wens werd vervuld. Men kon er een stukje afsnijden en daaruit een liefdesdrank be reiden die geen kenau kon weerstaan. He laas, het was allemaal duivelskunst. Na zijn of haar dood moest de alruinbezit(s)ter bitter boeten voor alle geluk dat hij via dc dure wortel op aarde verworven had. Bovendien werd de duivel wel eens onge duldig en doodde hij alle kinderen van de alruinbezitter of maakte hij dat al zijn geld opeens kwijtraakte. Kortom, met zo'n alruinwortel kon je van alles beleven. Jeanne d'Arc. De naam Alruin schijnt afgeleid te zijn van Albruna, een vrouwennaam die 2000 jaar geleden vaak door toverkollen en zie- naressen gedragen werd. De klassieken kenden de mandragora reeds. Men neemt aan dat ze oorspronkelijk alleen als liefdesmiddeltje werd gebruikt en dat is dan een soort sympathie of overeenkomst geweest. Na de kerstening zal dat verboden zijn geweest en werd de plant duivels. En doordat ze in onze streken niet groeit nam men de heggerank te baat om de alruin toch te kunnen verkopen. Dit alles is overlevering. Toch heeft men in sommige streken, o.a. in België en Duits land, delen van de heggerank tot in onze tijd toe als amulet gedragen. Het heet dat Jeanne d'Arc, op 30 mei 1431 in Rouaan verbrand, haar veroordeling niet alleen te wijten had aan haar mannen kleren en omstreden visioenen, maar vooral omdat zij een alruinpopje bij zich droeg. Ook dat popje zal wel een vervalste hegge- rankwortel geweest zijn. (Nadruk verboden). nuttige recreatieve voorzieningen van be scheiden omvang kunnen worden aange bracht. Schouwen-Duiveland. Uit een overzicht van de stand van zaken van de werkzaamheden toegelicht door ir. Van der Weele bleek dat de proble men met de grondverwerving voor het dijkvak Bruinisse Viane nu gelukkig zijn opgelost. Ondanks enkele problemen met de afvoer van de oogst en overvloedig perswater wor den op het ogenblik flinke vorderingen ge maakt. Het zandspuiten loopt vrijwel geheel volgens schema en vanaf de Hogezandweg in z.-w.-richting wordt het dijkprofiel af gewerkt. In 1977 zal het totale dijkvak worden voltooid. Het te versterken dijkgèdeelte bij Burgh- Westland wordt besteksgereed gemaakt. Dat geldt ook voor het traject Burghsluis- Schelphoek. Het is de bedoeling de klei uit de oude dijk bij Burgh-Westland te gebruiken voor de dijkversterking tot aan Schelphoek. Sint-Philipsland en Tholen. Er worden voorbereidingen getroffen voor de verzwaring van het dijkvak aan de zuid zijde van Sint-Philipsland (kom Sint-Philips land haven Anna-Jacobapolder). Er is nog geen zekerheid over de vraag of hier binnendijks of buitendijks zal worden gewerkt. In net algemeen kan worden ge steld, dat binnendijkse verzwaring op moei lijkheden stuit bij de landbouw en buiten dijkse bij milieu-organisaties. Het buitendijkse verzwaren van dijken is vaak de duurste oplossing, omdat er dan een nieuwe (steen)glooiing moet worden gemaakt. De kosten van binnendijkse grond verwerving spelen vaak in verhouding tot de totale kosten van de verhoging van een dijk een minder belangrijke rol. Een bijkomende zaak is, dat dc Stichting het Zeeuwse landschap bezig is met de aankoop van de betreffende dijk en de schorren en slikken (totale oppervlakte 500 ha). Provinciale staten hebben enige tijd geleden 250.000,— voor de aankoop van dit natuurgebied beschikbaar gesteld. De hoop werd uitgesproken, dat de Stichting geen grote bezwaren zal hebben tegen een buitendijks tracé, gezien de grote opper vlakte van het gebied. In de stuurgroep werd benadrukt, dat binnendijkse verzwaring het verlies zou betekenen van een niet onaanzienlijke hoe veelheid goede landbouwgrond, hetgeen moet worden tegengegaan. Afgesproken werd, dat het bureau dijk versterkingen een kostenraming zal opstel len van beide mogelijkheden. De stuurgroep heeft uitvoerig de pro blemen besproken die zijn ontstaan door een binnendijkse afschuiving (over een leng te van 300 tot 400 m) bij het werk Muye- polder Oudeland op Tholen. Per 1 ok tober zou het dijkvak worden opgeleverd, maar deze datum kon niet meer worden gehaald. De afschuivingen zijn het gevolg van een te slappe ondergrond, die niet be stand bleek tegen het opgebracht dijk- massief. Er vindt nu spoedherstel plaats in verband met het komende stormseizoen. Vanuit de vergadering werd aangedrongen op maatregelen die dit soort gebeurtenissen in de toekomst kunnen voorkomen. Gepleit ward b.v. voor het aankopen van een bredere binnenberm, waardoor een flauwer binnentalud kan worden gemaakt en een betere tegendruk kan worden verkregen. Ook werd erop gew,ezen, dat buitendijkse verhoging hetgeen weliswaar duurder is minder risico's van deze aard in zich houdt. In hoog tempo wordt op het ogenblik gewerkt in de omgeving van de stadswallen van Tholen. Deze werken behoren tot het bestek Tholen Razernij. Het hoge tempo is nodig met het oog op de komende na jaarsstormen. Er is geconstateerd, dat de grondslag vrij slecht is. Met het zandspuiten bij de Deurloopolder is er momenteel een achterstand van ongeveer twee weken. Zuid-Beveland. Meegedeeld werd, dat de in slechte staat verkerende spuisluis in de Hoogerwaard- polder is uitgegraven en dat het dijklichaam wordt afgewerkt. Volop wordt er gewerkt aan het dijkvak Katseveer Kattendijke. Helaas is er op het ogenblik een vertraging van circa twee weken met het zandspuiten. Zoals momen teel voor alle in uitvoering zijnde werken geldt, is ook hier het komende stormseizoen een factor van grote betekenis. Er wordt vanuit gegaan dat op 15 oktober al het zand zal zijn opgespoten en dat komende winter de zaak kan worden afgewerkt. Er zijn nog besprekingen gaande met de eige- De meesten van ons hebben waarschijn lijk wel eens ontdekt, dat het lijkt of we een inwendige klok hebben, die ons waar schuwt wanneer het tijd is. Wanneer we gaan slapen met het voornemen om de volgende morgen op een bepaalde tijd op te staan, dan lukt dat in heel veel gevallen en worden we keurig op tijd wakker. Er- zijn zelfs veel mensen die in de praktijk van het slapen en opstaan hun wekker eigenlijk niet of nauwelijks nodig hebben, omdat ze steeds weer precies voordat de wekker afloopt, wakker worden. Natuurlijk vraagt men zich dan wel eens af, hoe dit mogelijk is. De mens vertoont in zijn levenspatroon een eigenschap die hij waarschijnlijk in de loop van zijn wordingsgeschiedenis heeft verworven en wel een inwendig ritme van ongeveer 24 uur, dat door de aardse dage lijkse gang van zaken precies op de 24-uur- periode is afgestemd. In het prille begin van het leven, dus bij baby's, loopt het inwendige klokje nog niet zo heel precies. Onderzoekingen wezen uit, dat bij baby's de dag wat hun in wendig ritme betreft, 24 uur en 24 minuten bedraagt. Pas wanneer de zuigeling on geveer vier weken oud is, is zijn klok bijgeregeld en loopt precies op 24 uur per etmaal. Het dag-nacht-ritme dat wij beleven, werkt in op onze levensfunkties. Wordt het uitgeschakeld dan verandert ook het levens ritme. Dat zien we, wanneer volwassen personen gedurende enige tijd opgesloten worden in een van de buitenwereld afge sloten ruimte, waar zij ook het daglicht missen en dus niet van dag of nacht weten. Men constateerde bij diverse proefne mingen op dit gebied dat in dat geval na enige dagen het naar bed gaan en ont waken verschoof en wel met twee uur per dag, zodat deze mensen na zes dagen niet 's morgens om zeven uur opstonden, doch aan het eind van de middag, begin van de avond, namelijk om 19 uur. Gedu rende de eerste paar dagen is het ritme belangrijk gestoord. De proefpersonen zijn lange perioden wakker en slapen maar kort en onrustig. Na verloop van tijd is er weer sprake van een vast ritme. Ze voelen zich weer goed, de tijd interesseert ze niet en ze gaan zonder meer hun gang. Hierbij viel op, dat bij geen van de proefpersonen het dagritme onder de 24 uur kwam, doch allen er boven. Het licht blijkt een belangrijke rol te spelen in het ritme. Bij een proef werd een persoon alleen opgesloten in een kamer zonder vensters, afgesloten van de buiten wereld. Men liet er echter een klein zwak lampje branden, dag en nacht. Na enige aanpassingsdagen ontwikkelde de proefper soon een nieuw ritme. De negende dag verving men het zwakke kleine lampje naar van de Bistro Katseveer over een redelijke schadeloosstelling. Het bestek Kattendijke Wemeldinge is in voorbereiding. Het probleem van de plaats voor de bouw van een nieuw gemaal zal op het niveau van de hoofddirectie van de waterstaat en dc Centrale cultuur technische commissie worden besproken. In de stuurgroep werd aangedrongen op een snelle beslissing, omdat de bouw van het gemaal in feite al te lang is uitgesteld. Dat betekent b.v. ook economisch nadeel voor bedrijven die in het ruilverkavelings- gebied liggen. Nagegaan zal worden of eventueel ter plaatse van de oude sluis een noodvoor ziening kan worden aangebracht. Tenslotte worden op het ogenblik de eerste gegevens verzameld voor het bestek van de verzwaring van de dijk ter hoogte van de Bath-polders. Dit tijdvak heeft echter niet zo'n hoge prioriteit als b.v. dat tussen Kattendijke en Wemeldinge. Van de zijde van het waterschap werd deze op vatting bevestigd. Noord-Beveland. Ir. Van der Weele deelde mee, dat binnen enkele dagen het gedeelte bij Kats ten zuiden van de vroegere veerhaven zou worden opgeleverd. Het zwaartepunt ligt nu op het gedeelte Zeelandbrug Kats, dat in hoofdzaak buitendijks wordt uitgevoerd en dat zij het met enige vertraging naar verwachting nog dit jaar grotendeels gereed komt. Verder is in uitvoering de dijk bij de Anna-Frisopolder. Hoewel dit werk laat in uitvoering is genomen, loopt de zaak goed. Er is enige achterstand met het aanbrengen van de kleibekleding. Hierna zal nog het traject Anna-Friso polder Colijnsplaat aan de beurt komen. Er vindt nog overleg plaats over het te kiezen verloop van de dijk, waarbij de in lagen een zeer belangrijke rol spelen. Dc werkgroep nam tenslotte afscheid van ir. J. Zuurdeeg, h.i.d. rijkswaterstaat Zeeland, die met pensioen is gegaan. Voor zitter mr. J. F. G. Schlingeman prees ir. Zuurdeeg als een man bij wie de veiligheid van Zeeland altijd hoog in het vaandel heeft gestaan en die dat ook in de stuur groep dijkversterkingen heeft laten blijken. Zelf zei de heer Zuurdeeg nog, dat een van zijn eerste besprekingen als Zeeuws h.i.d. de bouw van een stormvloedkering in Stavenisse gold. Toen ging het plan hier voor niet door, maar nu veertien jaar later, kon hij nog net als h.i.d. getuige zijn van de start van wat toen niet kon. door een lamp met een viervoudige licht- capaciteit en zie, vanaf die dag werd zijn levensritme per dag een uur korter. Het bleek, dat licht het ritme verkort, terwijl duisternis het verlengt. Ook onze slaapgewoonten zijn onderwor pen aan een bepaald ritme. Gemiddeld worden zeven van elke tien mensen 's mor gens keurig op tijd wakker, ook zonder wekker. Dat is meestal een eigenschap die men dankt aan jarenlange gewoonte. Wil iemand echter op een dag vroeger opstaan dan hij gewend is en beschikt hij niet over een wekker, dan gebeurt het heel dikwijls dat hij zich verslaapt en niet vroeger, maar op de gewone tijd wakker wordt. Er zijn echter mensen, die de kunst verstaan, om ook dan op tijd wakker te worden. Wanneer zij 's avonds gaan slapen met de wetenschap dat zij de volgende morgen op een bepaalde tijd moeten opstaan, dan worden zij ook zonder wekker keurig op tijd wakker. Dat hangt samen met hun 24-uurritme. Alle tijdstippen binnen deze periode worden bepaalde physiologische bij zonderheden gekarakteriseerd, zoals bijvoor beeld wisselende intensiteit van de stof wisseling, de aktiviteit van de lever, de nieren, de hormoonklieren, enzovoort. Er zijn mensen die hiervan blijkbaar on bewust op de hoogte zijn. Wanneer deze mensen gaan slapen met de gedachte: „Ik moet morgen om 5 uur op!" en ze beschik ken op dit gebied over enige ervaring, dan reageren ze op het bewuste tijdstip van 5 uur in de vroege morgen, met wakker worden. Dat betekent dat zij in feite rea geren op de toestand in hun lichaam, zoals die is om 5 uur in de morgen, binnen hun 24-uurritme. De meeste biologische aktiviteiten in ons lichaam voltrekken zich per 24 uur en wel in een bepaald ritme en bepaalde mensen hebben onbewust de mogelijkheid hierop te reageren, met bijvoorbeeld wakker wor den, maar soms ook met plotseling op de klok kijken en dan zien dat het de juiste tijd is waarop zij bijvoorbeeld iets moeten gaan doen of iets van dien aard. Het is heel merkwaardig en zeer interessant dit verschijnsel, dat overigens ook dikwijls bij dieren voorkomt. Zo is er bijvoorbeeld een onderzoek ingesteld naar het ritme van de bloeddruk concentratie. Uit dit zeer uitgebreide on derzoek verricht bij een aantal sportmensen, bleek dat de bloedsuikerconcentratie van uur tot uur verschilt, waarbij er wel degelijk sprake is van een bepaald ritme, terwijl het daggemiddelde konstant is. Naar het schijnt is deze concentratie ook weer afhankelijk van het ritme in de organen die invloed uitoefenen op deze bloedsuikerconcentratie. Hierbij blijkt de lever een belangrijke rol te spelen. De lever op zijn beurt is weer afhankelijk van het ritme van andere organen, zoals het cen- traalzenuwstëlsel, de hypophyse of de bij nieren. Men neemt overigens aan, dat aan het bloedsuikerritme nog andere processen, e.d. in het lichaam een bijdrage leveren. In de loop van een mensenleven kan de periodiciteit van enkele organen veran deren met als gevolg dat er ook veran deringen in hun ritme optreden. Iemand die graag 's morgens lang uitslaapt, wordt dan bijvoorbeeld iemand die graag vroeg opstaat. Bij velen vindt een dergelijke ver andering misschien niet plaats, maar dan is het wel een verandering op een geheel ander terrein. Maar veranderingen in de biologische funkties komen nu eenmaal voor. Wanneer men per schip of trein naar het oosten of het westen reist, passeert men bepaalde tijdzones, doch het verplaat sen gaat zo langzaam dat de mens in staat is zich zonder meer bij de gewijzigde tijd en de omstandigheden aan te passen. An ders wordt het bij het reizen per vliegtuig en wel in het bijzonder met de hypermo derne snelle vliegtuigen van de laatste jaren. In betrekkelijk korte tijd komt de mens die op die manier vliegt in geheel andere gebieden van onze aarde, overschrijdt snel tijdzones en wordt geconfronteerd met grote tijdwinst of tijdverlies en in die ge vallen kunnen zich naar uit ondervinding en onderzoekingen van artsen is gebleken, belangrijke verstoringen in het ritme van de mens voordoen. De bloedcirculatie kan in de war raken, de temperatuur van het lichaam verandert en de patiënt gaat transpireren. Het biologische ritme wordt in die ge vallen zodanig aangepakt, dat er een storing ontstaat die na verloop van tijd weer verdwijnt, althans wanneer de mens de gelegenheid krijgt op een bepaalde plaats te acclimatiseren. Zeer ernstige sto ringen met vervelende gevolgen kunnen zich voordoen, wanneer men niet die gelegenheid tot acclimatiseren krijgt, doch bijvoorbeeld, zoals bij druk reizende zakenlieden en vliegend personeel kan voorkomen, meteen weer verder vliegt en onvoldoende rust neemt. Bij genoemde personen heeft men dergelijke nare verschijnselen kunnen waar nemen, doordat hun ritme ernstig werd verstoord. Zo blijkt, dat we evenals met uurwerken, ook met ons inwendige nu eenmaal voor zichtig moeten zijn. BAPTISTEN BIJEENKOMSTEN TE GOES Met ingang van 17 oktober 1976 begint de Evangelische Baptisten Zendings Gemeen te te Middelburg met wekelijkse zondag morgendiensten in Goes. De bijeenkomsten worden gehouden in het gebouw van de Ver. van Vrijz. Hervormden, Turfkade 1 te Goes. Aanvang 11.00 uur. In Goes en omgeving wonende leden hebben de Raad van Oudsten van de Mid delburgse Baptisten Gemeente gevraagd met deze diensten te beginnen. Behalve deze leden is er een groeiend aantal belangstellenden die één van de wekelijkse bijbelstudie-groepen bezoeken. Daarnaast is er elke zaterdagavond een Open Avond voor jongelui met gelegenheid voor gesprekken. Er is nu besloten een fulltime pastoraal medewerker in te zetten, die een begin maakt met het gemeentewerk in Goes. De Middelburgse Baptisten verwachten, dat ook in Goes spoedig een zelfstandige, onafhankelijke gemeente zal ontstaan. De Baptisten besteden veel aandacht aan interne gemeente-opbouw, evangelisatie onder buitenkerkelijken, en Oosteuropese zending. Ook houden zij zich bezig met sociale problemen. AARDBEVINGEN De recente aardbevingen van China heb ben hun diepste oorzaak in bewegingen van harde platen (verstarde harde massa afkomstig uit gloeiende diepere aardlagen) diep in de aardkorst en onder de zeebodem. Eén zo'n verplaatsing van een plaat onder de Pacific-bodem in de richting van Californië doet daar ook aardbevingen ont staan, verder scheuren in en opheffingen van de bodem. Een ongeveer 12.000 km2 groot gebied in de Mojave-woestijn in Zuid- Californië, noordelijk van Los Angeles ge legen, is naar gebleken, in de laatste 15 jaar wel 15—25 cm naar omhoog gestuwd. Deze opheffing heeft zich in twee fasen voltrokken: de eerste had plaats in 1965, de tweede tussen 1973 en 1974. De op heffing van de Mojave-woestijn is verge leken bij die van het San Francisco gebied wel 2—3 cm groter. Genoemde woestijn ligt aan de beruchte aardbevingrijke en -gevoelige St. Andreas breukzone. Hoe en of de opheffing van de bodem de kansen op hevigere aardbevingen be ïnvloedt, is niet geheel duidelijk. OLIE Wordt Engeland straks een olie expor terend land? Dit is niet alleen voor En geland, maar ook voor de EEG een zeer belangrijke vraag, vooral gesteld tegen de achtergrond van het energieprobleem. Engeland heeft voor het eerst olie ge wonnen uit zijn schelfgebied (onder de zee gekomen zone van het vasteland). Voor het gehele Noordzee-gebied bedraagt de olie-opbrengst ongeveer 13 miljoen ton. Volgens hedendaagse schattingen kan men voor 1977 rekening houden met een pro- duktie van rond 90 miljoen ton, voor 1980 met 150—200 miljoen ton. Het grootste aandeel hierin heeft Engeland. Voor dit land wordt in 1980 een opbrengst verwacht tussen de 100 en 140 miljoen ton, waardoor het Verenigde Koninkrijk zijn eigen verbruik tot de volle honderd procent kan dekken. Daartegenover staat een Noorse opbrengst van 10 miljoen ton in 1975 en voor 1980 rekent men op een produktie van 50 mil joen ton en in 1985 verwacht men een produktie tussen de 70 en 90 miljoen ton olie. Wij kunnen weliswaar niet in de scha duw van het Midden-Oosten staan, maar zijn toch wel minder kwetsbaar geworden. STUURGROEP DIJKVERSTERKINGEN OOSTERSCHELDE DE PERIODICITEIT VAN BIOLOGISCHE FUNCTIES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 2