NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD II houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen GIEPS GOUDEN VIJFJE Voorkom voeteuvels door Henk van Heeswijk Zeeland Magazine? postbus i - wissenkerke een goede verzorging van de voeten levert later een hoge rente op koll. prinses beatrix fonds No. 3729 Donderdag 14 oktober 1976 80e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Ab//anementsprijs 16,— per jaar Franco per post 25,— per jaar Advertenties 27 ct. per mm, ex cl BTW Voor fouten in advertenties pa1 telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON 29 Na veertien dagen had hij een derde deel van de voorraadhal leeg. Bestellingen kwamen er weer mondjesmaat binnen. En toen hij de foto's en offerte kreeg van de bankstellen, die hij aan de detaillisten voor nog geen vijfhonderd gulden zou kunnen leveren, begon hij zuchtend het nummer van de fabriek in Leeuwarden te bellen. Ik ontkom er niet aan, wist hij. In oktober maakte Rinske haar omgang met Rob Voorbergen uit. Tot grote ver bazing van Tonnie. „Meid, je lijkt wel gekl je doet een hardstikke goed huwelijk, als je te zijner tijd met Rob trouwt! Apothekers verdienen kapitalen. Moet je die slee van een wagen van zijn vader eens zien! En hun huis!" Rinske keek haar zuster nijdig aan. „Waarom trouw jij dan niet met hem, als je zo graag een goed huwelijk wilt doen? Ik kan je echter verzekeren, dat je niks meer te vertellen hebt, als je eenmaal zijn vrouw bent. Hij is een dictator, dat kan ik je vertellen. Net als bij zijn vader thuis. Die beslist in alles en ma Voorbergen heeft niks in te brengen. Zelfs Maria, Robs oudste zuster, nota bene al twee en dertig en acht jaar getrouwd, zegt als ze een weekeind logeert met haar man en kinderen: ja paik zal er aan denken, pa, ik doe mijn best ervoor, paZe snoof verach telijk. „Eer dat ik me toch zo op m'n kop laat zitten. Wil, dat ik mee ga naar de katholieke kerk en als we kinderen krijgen, moeten ze katholiek gedoopt worden. Met mijn gevoelens wordt in dit opzicht hele maal geen rekening gehouden." Tot Gieps grote verbazing was Hielkje zwaar ontstemd over Rinske's besluit. „Je hebt te overijld gehandeld", was haar oor deel. „De soep wordt nooit zo heet gegeten als ze wordt opgediend. Met een beetje goeie wil en overleg zou er best een com promis gevonden zijn." „Maar niet met pa Voorbergen," weer legde het meisje. „Als je het mij vraagt... achteraf bekeken was hij helemaal niet zo gelukkig met de keuze van zijn jongste zoon. Omdat ik niet katholiek ben natuur lijk. En Rob laat zich natuurlijk opwarmen door zijn ouwe heer „Pardon?" viel Giep haar in de rede, met opgetrokken wenkbrauwen zijn dochter aankijkend. „Nou javader dan. Hij en Rob, dat is twee handen op èèn buik." Rinske sneed met nijdig gebaar een boterham door. „Nu zal de pipa wel proberen zoonlief te kop pelen aan Anita. Dat schlemielige assis- tentje in de winkel. Die spriet! En natuur lijk zwaar katholiek. Ik heb altijd al het gevoel gehad, dat meneer Voorbergen wat tegen me had." „Ik blijf van mening, dat je te impulsief gehandeld hebt," meende Hielkje. Maar pas in de slaapkamer had ze de moed haar man te vragen: „Ben jij soms tussen die twee aan het stoken geweest?" Giep liep rood aan. „Je bent niet lekker, als je zoiets denkt. Waarom zou ik?" „Nou, jij had het er niet zo op. Vanwege dat geloofsverschil." „O, als je mijn mening wilt horenik ben blij, dat het uit is. Eigenlijk verdient Rinske een heel ander type jongen." „Zo?" Hielkje ontdeed zich van haar jurk, de man aankijkend. „Ik vind die jongen van Voorbergen anders een keurige knul. Hij kan echt wel met zichzelf voor de dag komen." Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 16,per jaar. Vraag een gratis proef nummer aan Giep schudde enkele malen 't hoofd. „Liefje, Rinske lijkt in menig opzicht op jou. Jij zou nooit met me getrouwd zijn, als je tot de ontdekking was gekomen, dat je bij mij niks te vertellen zou hebben. Dat ik de dictator-in-zakformaat thuis zou zijn." „Allicht niet! Stel je voor!" „En wil je dan wel, dat een van je dochters bij voorbaat al gedoemd is te fun geren als voetveeg van haar man, als ze eenmaal met hem getrouwd is? Ik wou je wijzer hebben. Jij staart je blind op de positie van die Voorbergen. Omdat hij straks de apotheek van zijn vader gaat over nemen. Een goed huwelijk schijnt bij jou heel erg belangrijk te zijn. Liefde en we derzijds respect hoeft in jouw ogen in een huwelijk zeker geen rol meer te spelen?" Maar Hielkje was niet te overtuigen. „Ik blijf er desondanks bij, dat ze een te on doordachte beslissing heeft genomen." Giep liep naar de badkamer. „Als je er zo over denkt, waarom stel je morgen dan geen pogingen in het werk hun omgang te lijmen?" Maar daarop gaf Hielkje geen antwoord. Het leek wel of de goede jgren voor het gezin Geugies ineens voorbij waren, want de ene narigheid was nog niet voorbij of er was plotseling weer een andere. Op een avond kwam Tonnie al vrij vroeg weer thuis. Ze was een uurtje tevoren via het verbindingshek overgewipt naar haar ver loofde, die een lang weekeind thuis zou zijn. Doorgaans bleef ze daar tot half elf, elf uur en soms waren Giep en Hielkje al naar bed. Maar nu moest de klok nog negen slaan. Daarom keek Giep verwonderd op, toen hij opeens zijn dochter in de kamer zag. Hij zat te lezen in de avondkrant; Hielkje had een vergadering en zou pas laat thuiskomen. „Wat ben je vroeg?" merkte hij op. - Tonnie stak een sigaret op en inhaleerde diep. „Ze hebben Jan opgepakt en naar een inrichting gebracht. Wat zeg je daar van? Hij deed nooit iemand kwaad nooit! Hij is de goedheid zelvesnap je nu zoiets?" Giep, die het niet erg op de achterlijke jongen had met z'n b.h.-hobby, haalde de schouders op. „Er zal heus wel iets voorgevallen zijn." „Het had niks te betekenen. U weet, hoe hij is: Dat verzamelen van beha's is een obsessie voor hem. Toegegeven, het is au fond vreemd, maar er zijn zoveel mensen die er wonderlijke en eigenaardige gewoon tes op na houden. En kan die jongen 't helpen, dat hij zo is? Allemaal het gevolg van dat ongeluk." „Je had 't er over, dat het niks te bete kenen had „O, hij vroeg die griet van Oomkes om een beha. Die liep er toevallig met haar hond langs. Het is al een week geleden. Pa en moe van Zalinger hebben het gelukkig geheim kunnen houden. Je vertelt het niet verder, hoor! Ze hebben het mij ook in vertrouwen gezegd, omdat ik Jan natuurlijk miste. De vader van Lena Oomkes is hier iets bij de politie. Ze hebben zijn funktie wel genoemd, maar weet ik veelik kan die rangen niet uit elkaar houden." „Adjudant," zei Giep lachend. „Ik zat net te denken: commandant, maar dat is hij natuurlijk niet. Nou, meneer Oomkes heeft er werk van gemaakt. De aanklacht luidde: een vrouw lastig gevallen en haar een oneerbaar voorstel gedaan. Moet je wat? Wat een rotstreek, he? Ieder een in de buurt kent Jan en weet, dat hij nog geen kip kwaad kan doen. En zo'n stakker dan weghalen en naar een inrich ting brengen. Moe van Zalinger is er kapot van." „Ik kan het me voorstellen. Misschien is het tijdelijk?" „Als het aan Oomkes ligt, blijft hij er voor de rest van zijn leven. Nooit geweten, dat die vent zo'n lamstraal was „Tonnie!" riep Giep geschokt uit. Het meisje was helemaal niet geïmpo neerd door zijn ontzetting. „Nou? Kunt u het anders definiëren? Zo'n stakker van een jongen laten weghalen, enkel omdat die gore dochter van hem zo'n hekel aan Jan heeft!" „Maar Tonnie, dat zijn toch geen uit drukkingen voor een behoorlijk meisje?" „O nee? Hebt u haar wel eens goed van dichtbij bekeken? Net of ze pas uit haar bed is gekomen en vergeten heeft zich te wassen. En dat verbeeldt zich wat in dat vieze spijkerpak, dat nog nooit een wasmachine heeft gezien! Het is al erg genoeg, dat zulke mensen hier mogen wo nen. Dat wij er niets aan kunnen doen!" Giep besloot er maar niet verder op in te gaan. Maar hij werd pas goed kwaad, toen hij 's avonds laat in de slaapkamer aan zijn vrouw vertelde, wat er met Jan van Zalinger was gebeurd. Omdat Hielkje nuchter en droog reageerde: „Ik heb dit al lang zien aankomen. Maar goed ook, hij met z'n gekke liefhebberij. Dat is toch niet normaal meer?" In bed, toen Hielkje al lang sliep, lag Giep er nog over na te denken en opeens schoot hem het Bijbelwoord te binnen: Za lig zijn de armen van geest, want hunner is het Koninkrijk der Hemelen. Wat is onze Vader in de hemel dan toch veel barmhartiger dan wij, mensen. Met die ge dachte sliep ook hij eindelijk in. De moeilijkheden met de slechte meu belverkoop bleven. Nog altijd daalde de omzet. De eerste serie goedkope meubelen, voornamelijk bankstellen, waren door de fabriek in Leeuwarden afgeleverd. De ver koopprijs zou vrij door de detaillist vast gesteld mogen worden. Ook een nieuwig heid, want verticale prijsbinding was in deze tijd geen haalbare kaart meer. Die had Maarten Stroet al kort na de dood van Bomstra losgelaten. Giep maakte opnieuw veel reclame met de met skai bekleedde bankstellen en wees op de bizonder lage prijs: nog geen vierhonderd gulden, zonder de BTW uiteraard. In de hoop, dat er op deze wijze nieuwe afzetmogelijkheden zou den zijn geschapen. Aanvankelijk waren er tamelijk veel belangstellenden, die het wel met enkele stellen wilden proberen. Maar al heel gauw zakte ook dit als een pudding ineen. Giep voorzag, dat 1967 een bizonder slecht jaar zou worden. Met een relatief groot verliessaldo. Terwijl de vaste lasten en arbeidslonen bleven stijgen. (Wordt vervolgd). Wanneer wij voldoende aandacht aan iets besteden en het goed onderhouden, dan hebben we er ook het langst plezier van. Dat zien we bij gebruiksvoorwerpen en bij zoveel andere zaken die we jaren lang nodig hebben. We moeten ons echter ook realiseren, dat dit eveneens geldt voor ons eigen lichaam. Wie zijn lichaam of onder delen ervan verwaarloosd, moet er rekening mee houden dat een en ander §nel achteruit gaat. Wie de moeite neemt om zijn lichaam goed te onderhouden, bemerkt dat het langer gezond en jong blijft, kortom, veel langer en beter zijn diensten verricht. Dat geldt ook in het bijzonder voor onze voeten. Die arme onderdanen worden door velen maar al te erg verwaarloosd. Er zijn genoeg mensen die nauwelijks aan een fat soenlijke behandeling en onderhoud van hun voeten toekomen. Die basis waarop wij staan moet maar mee, dag in dag uit. Zij moeten ons lichaam dragen en zorgen dat we mobiel zijn en blijven. Overigens is het zo, dat we dikwijls met die rare uitsteeksels aan de onderzijde van ons lichaam maar moeilijk raad weten. We willen ons verfraaien en prompt moeten ook de voeten meespelen. Door de eeuwen heen zijn ook de voeten onderwerp van mode geweest. Vanaf het moment dat de mens niet meer op blote voeten ging, doch de voet ging schoeien ging de mode een rol spelen in het schoeisel en dat was over het algemeen genomen niet zo'n beste rol. Al snel is men gaan vergeten welk een bijzonder belangrijke taak de voeten in het leven van een mens hebben. Het schoei sel werd een onderdeel van de mode en de ene dwaze geest na de andere bracht een schoenenmode die misschien wel fraai van vorm en lijn was, maar die totaal geen rekening hield met de taak die de voeten in de natuur nu eenmaal hebben. Ook dit seizoen zien we ze weer de afschuwelijke, moordende hoge naaldhakken, plateauzolen en wat al niet meer. De korte smalle neuzen waarin de tenen worden samengeperst, kortom de moordende mode voor onze voeten. Weer gaan veel vrouwen pijn lijden, moeilijk lopen, hun voeten ver moorden, terwille van de mode en charmant te lijken. Iets afschuwelij kers is haast niet te bedenken, want al deze voeten worden zo drastisch mishandeld dat de gevolgen er niet van kunnen uitblijven. Dat zal de mode-ontwerpers en de schoenfabrikanten die zich aan deze modellen bezondigen een zorg zijn. Een dergelijke dwaze mode brengt geld in de la en daar gaat het tenslotte om. Laten ontwerpers en schoen fabrikanten niet beweren dat zij het niet wisten, want ten eerste zou dit betekenen dat ze in hun vak maar stumpers zijn en ten tweede is er reeds enkele jaren ook internationaal zoveel publiciteit gegeven aan de rapporten van medici die tegen abnormale vormen van schoenen protes teren, dat men niet kan beweren daar nooit van te hebben gehoord. De voet loopt van nature van voren wat breder uit. De tenen willen wat ruimte om zich te kunnen bewegen. Wat doet men in de mode? Men drukt de voorvoet in een nauw, spits toelopende schoenneus. Wat een wonder dat hierdoor vele voet vervormingen ontstaan. Zet men dan de hak op een hoogte van acht of tien centi meter, dan rifst het totale gewicht van de draagster op de voorvoet en de tenen, die in hun krappe behuizing dan in elkaar worden gefrommeld. Eeltplekken, likdoorns, e.d. zijn nog maar bescheiden uitingen van de mishandelingen waaraan de voet in zo'n geval is en wordt blootgesteld. In veel gevallen ontstaan er misvormingen die er niet om liegen en die vooral op latere leeftijd soms het lopen ernstig be moeilijken. Wanneer het lopen, dat op oudere leeftijd door verstijving en verslap ping van spieren dikwijls toch al moeilijk wordt, op die manier nodeloos nog extra wordt bemoeilijkt door de gevolgen van in de loop der voorgaande jaren verkeerd schoeisel, dan kan dit leiden tot immobili teit, rolstoel, ernstige operaties, moeilijk bewegen en wat al niet meer. Omstandig heden die juist de oudere mens heel ernstig kunnen treffen, omdat hij of zij als gevolg van de leeftijd toch al wat uitgerangeerd raakt. Mobiel zijn is juist voor deze mensen van groot belang. Tobt men dan met slecht lopen als gévolg van het vroeger dragen van slecht schoeisel dan kon de spijt wel eens erg groot zijn. Spaar uw onderdanen daarom zoveel mo gelijk. De kollekte voor het Prinses Beatrix Fonds heeft op Noord-Beveland opgebracht 1571,-. Krviswoordpuzzel no. 499 Horizontaal: 1. vis - 6. waterkan - 11. deel van een schoen - 12. masker - 14. deel van de vinger - 16. zweefrek - 18. versieringsmotief - 20. deel van het hoofd 21. bosje haar - 22. aanzien - 23. gymnas- tiektoestel - 28. Eng. bier - 29. rivier in Siberië - 30. te weten (afk.) - 31. wondje 32. stuk stof - 34. wachthuisje - 36. rivier in Italië - 37. geestelijke - 38. herkauwer 39. dierenverblijf - 41. deel van het hoofd 42. losse naad - 45. de onbekende (afk.) 47. jongensnaam - 49. natuurgeest - 51. schrijfstift - 54. tijdperk - 56. ontkenning 57. lobbes - 58. strafwerktuig - 61. aan tekening - 64. voorzetsel - 65. plaats in Duitsland - 67. gedicht - 68. belegering 69. haarkleur. Verticaal: 2. ontevredenheid - 3. beet - 4. in orde - 5. ambtshalve (Lat. afk.) - 7. op de wijze van - 8. gebogen been - 9. vogel - 10. optocht - 12. zuivelprodukt 13. deel van een schip - 15. bouwland 17. staaf - 19. zangnoot - 23. bestemming 24 getij - 25. staander - 26. jongensnaam 27. vogel - 31. kledingstuk - 32. luchtmacht (afk.) - 33. kledingstuk - 35. elektr. geladen deeltje - 40. aanbieding - 43. oxideren - 44. eiland in Indonesië - 46. nummer (afk.) 47. pers. vnw. - 48. schildersgerei - 50. bijb. naam - 52. meisjesnaam - 53. jongens naam - 55. diereneigenschap - 59. schapen- haar - 60. godin - 62. speelgoed - 63. nieuwe wereldtaal - 66. zangnoot. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 498 Horizontaal: 1. lenig - 4. otter - 6. nee 8. pro - 9. bange - 11. arena - 13. rr - 14. textiel - 16. nn - 18. kuip - 20. aker - 21. stop - 25. els - 25. adel - 26. strak - 28. emmer - 30. lol - 31. aal - 32. Soest 34. sonar - 36. slof - 37. tol - 39. taak 41. blad - 44. raaf - 45. Aa - 46. fragiel 50. mt - 51. forum - 53. klant - 55. Pim 56. Grè - 57. kuras - 58. kerel. Verticaal: 2. Ina - 3. Gent - 4. Orel - 5. ton 7. egel - 8. pret - 9. brits - 10. ex - 11. ai 12. anker - 13. Rus - 15. til - 17. Nel 19. potlood - 20. adelaar - 22. proef - 23. ek - 24. se - 25. amant - 27. als - 29. Mao 32. slaaf - 33. tt - 34. sl - 35. raamt - 36. sla - 38. oog - 40. kat - 42. drum - 43. telg - 46. fris - 47. am - 48. ik - 49. lark 52. opa - 54. nee. ■■Hl

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1