NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Metingen fluor U houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen GIEPS GOUDEN VIJFJE door Henk van Heeswijk Zeeland Magazine? postbus i - wissenkerke trouw aan de fiets Mo. 3726 Donderdag 23 september 1976 80e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Ab/xmementsprijs 16.— per jaar Franco per post 25,— per jaar Advertenties 27 ct. per mm, excL BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON 26 Op een avond hield hij het niet langer uit. Het was een gure, winderige dag ge weest en in de avond veranderde dit weer nauwelijks. Hij stapte op zijn fiets en reed naar de Angeliersstraat. Voorzichtig aan kloppend aan de keukendeur. Rietje Schei veen keek verwonderd, toen ze de deur had geopend en zag wie er stond. „Hé, meneer Geugiesdat is een verras sing!" Haar gezicht betrok opeens. „Toch geen moeilijkheden?" Hij kwam lachend binnen. „Nee hoor, maarik voelde me een beetje eenzaam. Mijn vrouw is met vakantie en de meisjes zijn 's avonds doorgaans bij hun vrienden. Dat gaat zo, als ze ouder worden. Ik dacht: Laat ik eens een uurtje naar Rietje gaan..." Ze trok hem bij de arm verder naar de kamer. „Hardstikke leuk, meneer, ga lekker zitten. Ik heb de verwarming aan, want het is goed koud buiten, he? G6, ik heb bewondering voor u, hoor! Helemaal^ op de fiets van de Oude Bosweg af „O, ik trap me warm, hoor!" „Ik zet verse koffie. Vijf minuten. Ik geloof, dat ik daar nog sigaretten heb liggenGaat uw gang." Wat later dronken ze samen koffie en rookten. „U komt maar eens vaker aan, hoor," nodigde de vrouw op hartelijke toon uit. „En zeker, als u zich zo eenzaam voelt. Ik weet immers, wat dat is? Altijd welkom. Hardstikke leuk, dat u aan mij dacht. Ik voel me gewoon trots." Hij zat wat ongemakkelijk en ging ver zitten. De vrouw zag het. „Ja, een veer is stuk of losgeraakt. Ik heb er geen ver stand van, maar ik weet wel, dat het een nepbank is. Dat zei ik al voor we hem kochten, maar Jaap vond 'm mooi Giep herinnerde zich, dat ze een bankstel hadden staan met een beetje waterschade. In ieder geval niet meer als nieuw ver koopbaar. Hij vroeg: „Ben je morgen over dag thuis?" Ze keek verwonderd de bezoeker aan. „Ja, hoezo? Ik ben haast altijd thuis. En zeker met dit koude weer." „Heb je soms niet voldoende warme kleren?" „O, dat loopt wel los. Van 't najaar zie ik wel weer." Hij vertelde van het bankstel. „Ik laat het morgen brengen. Na de middag. Als jij er maar voor zorgt, dat er ruimte is om het neer te zetten." Ze was ditmaal stom verbaasd. Enige tijd keek ze hem nadenkend aan. „Doet u dat als diaken?" vroeg ze tenslotte. „Mag dat van de kerk?" „Je krijgt 't van mij." Het was even stil. „Dat kunt u niet doen," stelde ze op zachte toon vast. „Waarom niet?" „Dat lekt uit. De mensen zullen er over praten." „Je kunt 't toch gekocht hebben? Ditmaal schoot ze in een lach. „Zeker van het bijstandsgeld?" Nee, doe het maar niet, meneer. Denk aan uw goede naam." „Laat dat maar aan mij over, dat zit wel goed. Morgenmiddag." Een week later was hij er weer op een avond. Waarschijnlijk had ze er zo half en half op gerekend, want de achterdeur was los. In de halfduistere gang kwamen ze elkaar tegen. „Ik dacht al, dat u het was," zei ze. Meteen voelde hij haar armen om zijn hals en de lippen van de vrouw op Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts f 16,per jaar. Vraag een gratis proef nummer aan beide wangen. „Dank u welvoor dit prachtige bankstel. En de stoelen. Het is gewoon het einde Wat gegeneerd maakte Giep zich los uit haar omhelzing, haar even op de schou ders kloppend. „Al goed, al goed, als jij het mooi vindt, ben ik al lang blij. Laat ik eens kijken, hoe het in je kamer staat." Hij hep naar binnen, gevolgd door de vrouw. Inderdaad kwam het bankstel hier goed tot zijn recht. De kleur harmonieerde met die van de gordijnen en andere meu belen. Ook de bijbehorende tafel deed het prima. „Ziet er leuk uit zo, he?" Ze keek enkel naar de man. „U bent geweldig, he? Om zoiets te geven. Ik heb er geen verstand van, maar ik denk, dat het wel duizend gulden waard is. Met die mooie tafel erbij, is het niet?" „Ik weet het echt niet uit mijn hoofd," verklaarde hij naar waarheid, „want ik had het al geruime tijd in het pakhuis staan. Tijdens het transport is het iets beschadigd door regenwaterHij liep naar een fauteuil en wees op een iets verschoten plek. „Zie je wel? Dan is het naar onze begrippen niet meer nieuw, begrijp je?" „Meneer Geugies, ik begrijp enkel, dat ik een godsgeschenk heb gekregen. Zoiets mooisAls ze van de bijstand komen kijken, geven ze me geen cent meer. Den ken ze minstens, dat ik er stiekum wat bij verdien." „Dan help ik ze wel uit die droom," ver klaarde hij lachend. Terwijl hij een poosje later de koffie dronk, die Rietje voor hem had ingeschon ken, zei ze op zachte toon: „Zoiets moois heb ik in mijn leven nog nooit gekregen. Vroeger, toen ik nog thuis was, kreeg ik op mijn verjaardag altijd enkel nuttige cadeaus, zoals kleding en boeken, een pa raplu en zo. Nooit iets, wat ik zo graag wilde: een pick-up met platen bijvoorbeeld. Of een brommer. Kun je net denken. Ze bulken thuis van het geldDenken zeker, dat ze het mee kunnen nemen na hun dood. Als ze maar weten, dat er in een doodshemd geen zakken zitten." „Het zijn en blijven je ouders, Rietje." „Ga nouIk kan me niet herinneren thuis ooit enige liefde ervaren te hebben. Vader zat altijd met zijn neus in de Bijbel en zuchtte: Och, of ik het ook eenmaal zou mogen hebben. Of iets dergelijks. Dat was zijn geloof. En altijd kritiek op de dominee's, want ze waren in zijn ogen al lemaal te licht. En nu? Wat hebben ze gedaan, toen ik in de puree kwam te zitten? De deur voor me gesloten houden. Ze kunnen voor mij de pot op, meneer." Giep wist niet, hoe hij hierop moest reageren. Want wat moet je hierop nu antwoorden? Hij had immers Rietje's va der en moeder bezocht? Een eigenwijze achterdochtige man en een vrouw, die waarschijnlijk wel voor geen cent te ver tellen zou hebben. Hij vroeg enkel: „Hoe waren ze, toen je pas met Jaap was ge trouwd?" „Na ons huwelijk wilden ze niets meer van me weten. Ondanks de dominee nog gepoogd heeft te bemiddelen. Vader heeft hem zo ongeveer de deur gewezen. Dat huwelijk was stom, oerstom, natuurlijk, maar ik wilde het huis uit en zag de kans schoon als ik het op een zwangerschap liet uitlopen. Maar ik kwam van de regen in de drup. Jaap hield enkel van zichzelf, zijn auto en zijn kroegvrienden. Dat had ik al gauw door. Maar nuvoor het eerst van mijn leven ben ik mijn eigen baasNu ja, ik ben afhankelijk van de bijstand en de diakonie; dat is evenwel tijdelijk, niet? Zodra Alientje vier jaar is, gaat ze naar de kleuterschool en zoek ik wel een parttime baantje. Reken maar. Zo gauw mogelijk helemaal zelfstandig worden. Dat is mijn ideaal." „En een tweede huwelijk?" „Daar denk ik voorlopig niet aan. Afge zien van de vraag: wie wil een gescheiden vrouw met een kind? Weet u iemand?' De man begon te lachen. „Ik ben bij het spoor geweest, heb op een boerderij gewerkt en nu handel ik in meubelen. Voorts ben ik ook nog diaken van de kerk, maar een huwelijksbureau, nee, daar heb ik waarschijnlijk niet de capaciteiten voor, veronderstel ik." Ze lachte, maar werd meteen weer ern stig. „Dat bankstel, he? Ik wou wel, dat ik u op de een of andere manier een plezier kon doenU bent altijd zo ge weldig voor me. Dat er nog zulke mensen zijn als uik heb ze nooit eerder ont moet." „Vergeet 't maar. Rietje. Erg lief van je, maar ik kon toch niets meer met dit bankstel doen, dus waarom zou ik jou er niet blij mee maken?" Hij kwam over eind, nadat hij de sigarettepeuk in de asbak had uitgedrukt. Ze keek teleurgesteld. „Moet u al weg?" Hij keek op zijn horloge. „Ik moet op passen, dat ik je niet compromitteer, he?" „U hoeft voor mij nog niet weg te gaan, dat weet u." „Ja, dat is wel zo, maar Ze zag zijn aarzeling. Het was beide mensen, alsof er vonken overkwamen, waar door een soort kontakt ontstond. Met een ruk kwam de vrouw overeind. Hun blikken hielden elkaar vast. Giep voelde bloed naar zijn hoofd stromen. Ze trok hem naar zich toe in haar armen en kuste hem opeens, hongerig en gulzig. Met open lippen. „Blijf toch.!...." prevelde ze tussen de zoenen door. Ik heb nooit iemand en jijjij bent een manalsjeblieft Over zijn schouders heen draaide ze het grote licht uit. Er brandde nu enkel nog een schemerlamp. De man hijgde van op winding en zijn hand vergleed over haar lichaam. Zijn lippen zochten haar hals. „Godkindik kan er niets aan doen, maar „Stil," zei ze zacht, het initiatief nemend, „het is niet ergwe hebben elkaar nodig, jij mij en ik jouzo is het ineens; wat kunnen we er aan doen?" Het was al bijna middernacht, toen hij als een dief met de fiets aan de hand het erf van Rietje Scheiveen afsloop en pas op de verlaten weg opstapte. Die nacht, in de donkerte van zijn grote, luxueuze slaap kamer, schaamde hij zich, omdat hij geen weerstand had kunnen bieden. Maar drie avonden later kwam hij op nieuw via de keukendeur in haar woning. Waarschijnlijk had ze hem al gehoord, want in de gang voelde hij opeens haar armen om zijn hals en haar brandende lippen op de zijne. „Wat fijn, dat je er weer bent... ik heb zo verschrikkelijk naar je verlangd." (Wordt vervolgd). Uit twee rapporten van het Instituut voor plantenkundig onderzoek blijkt, dat in 19741975 in de Zeeuws-Vlaamse kanaal zone bij Sas van Gent en in het Sloegebied minder fluor is gemeten dan in het vooraf gegane meetjaar. De rapporten behandelen de meetperioden van 1 november 1974 tot 1 november 1975 (Sloe) en van 29 oktober tot 28 oktober 1975 (kanaalzone) en geven de resultaten weer van het onderzoek naar de fluor- verontreiniging van de buitenlucht door middel van z.g. kalkpapiermetingen, metin gen van het fluorgehalte in gladiolebladeren en gras, de knolopbrengst bij gladiolen, het fluorgehalte in het blad van fruit en groentegewassen en het fluorgehalte in de buitenlucht door middel van filterpapier en kogelbuismetingen (deze laatste twee alleen in het Sloegebied). De resultaten van de jongste meetperiode zijn vergeleken met die van de jaren 1972/ 1973 en 1973/1974. Voor het Sloegebied wordt o.a. de con clusie getrokken, dat de verontreiniging in het meetjaar '74—75 minder is geweest dan die in het voorafgegane ja?r en dat dat in het bijzonder geldt voor de zomer periode van 1975. Dit wordt toegeschreven aan het ont breken vorig jaar van incidentele, onge controleerde uitstoten die het gevolg wa ren van omschakelingswerkzaamheden bij de bedrijven naar een betere zuivering (wat in '73—'74 wel het geval was). Vorig jaar was dus het resultaat van die betere zuivering merkbaar, maar was er mogelijk ook sprake van een kleinere produktie bij de bedrijven, aldus het IPO. Een duidelijk verschil werd gesignaleerd tussen de gemiddelde fuorgehalten van de meetpunten binnen een zone van 5 km van de industrieën en die van het gebied daarbuiten. Zoals gewoonlijk bleken de fluorgehalten van de winterperiode hoger te liggen dan die van de zomerperiode, althans in het gebied binnen 5 km van de fluor-uitstotende bedrijven. Het gebied buiten de 5 km-zone staat slechts in zeer geringe mate bloot aan industriële verontreiniging, zo conclu deert het IPO. Ook in het rapport over het gebied rond Sas van Gent staat te lezen, dat er vorig jaar minder fluor werd gemeten dan in '73—'74 en '72—'73. Alle meetgegevens wijzen erop, dat dit moet worden toege schreven aan een daling van de veront reiniging tijdens de zomerperiode van 1975. De conclusie wordt getrokken daarbij rekening houdend met windfrequenties in de verschillende meetjaren dat de ver mindering van de fluorverontreiniging het gevolg moet zijn van een geringere uitstoot door Zuid-Chemie. Het IPO tekent hierbij aan, dat de juistheid van deze conclusie alleen kan blijken uit gegevens van het betreffende bedrijf. Hierover kon men ech ter bij het opstellen van het rapport niet beschikken. Verder wordt meegedeeld, dat uit me tingen van bet gras uit de weilanden in de z.g. eerste gevarenzone (vanaf 0,5 tot ongeveer 2 km) rond Zuid-Chemie zou kunnen worden afgeleid dat de gevaren voor verontreiniging van het veevoer vooral in vergelijking met de toestand in 1972—1973 minder groot zijn geweest. Een ambtenaar bij de posterijen in het Duitse Regensburg kreeg onlangs een mil joenenerfenis uitgekeerd. Niettemin deze plotselinge rijkdom is hij zijn fiets trouw gebleven en gaat als voorheen dagelijks op de fiets naar zijn werk. De fiets is dan ook al lang niet meer uitsluitend het ver voermiddel voor de mensen met een smalle beurs.De fiets heeft een eigen status en de belangstelling voor de fiets blijkt, zoals uit een recent onderzoek bleek, te stijgen met de toename van het inkomen. Kruiswoordpuzzel na. 496 Horizontaal: 1. uitheems zoogdier - 5. soort paardebit - 9. vlaktemaat - 10. militaire politie (afk.) - 12. titel (afk.) - 13. vis 14. kindergroet - 15. onbeschadigde - 17. stand - 18. rivier in Italië - 20. vis - 22. land in Europa - 25. herhaaldelijk, steeds 28. grappigheid - 29. bijbelse naam - 30. meer in Noord-Amerika - 31. oorzaak - 33. siersteentjes - 35. gebaar - 38. beschaafde vrouwen - 41. inwendig orgaan - 42. na gerecht - 43. hoekpilaar - 45. grondig - 47. kruitzak - 50. onsamenhangende taal - 51. maanstand (afk.) - 53. stop - 54. oever gewas - 55. per expresse (afk.) - 56. deel van een boom - 58. Rijksgrens (afk.) - 59. voorzetsel - 60. Europeaan - 61. houding 62. nimmer. Verticaal: 1. zitplaats - 2. tijdperk - 3. dierengeluid - 4. waddeneiland - 5. vissers vaartuig - 6. en anderen (afk.) - 7. drink gerei - 8. slordige vrouw - 11. idee, ge dachte - 12. plan - 16. plaats in Duitsland 17. dierentuin - 19. gast - 21. riem van jachthonden - 23. landbouwwerktuig - 24. koosnaam - 26. kraakgeluid makend - 27. deel van een Franse ontkenning - 32. Euro peaan - 34. open strook in bos - 35. schoof 36. hofmeester - 37. jongensnaam - 38. plaats in Afrika - 39. meisjesnaam - 40. materie - 41. uitroep - 44. water in Fries land - 45. deel van een muziekinstrument 46. strafwerktuig - 48. streelt - 49. plaats in Utrecht - 52. huisdier - 55. gevel - 57. vogel - 60. ambtshalve (Lat. afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 495 Horizontaal: 1. klam - 4. kar - 7. behang 13. uil - 14. tonen - 16. deren - 17. sago 19. editie - 21. nee - 22. sa - 23. enten 25. wo - 26. enk - 28. Oss - 30. ar - 32. as 33. victorie - 36. dr - 37. geest - 39. enorm 40. pias - 42. ri - 43. em - 45. glas - 46. reaal - 48. karos - 50. Is - 51. ontleden 52. de - 54. eb - 55. bun - 57. ree - 60. st 62. takel - 64. at - 65. dat - 67. schaak 69. aalt - 71. Idaho - 73. garen - 74. ade 75. Napels - 76. Inn - 77. pier. Verticaal: 1. kussen - 2. liaan - 3. alg 4. koetsier - 5. Andes - 6. rein - 8. Ede 9. he - 10. Arno - 11. nee - 12. gnoe 15. nt - 18. oe - 20. ik - 24. no - 25. wrong - 27. karaat - 29. liter - 30. Ate 31. tiras - 33. vis - 34. roller - 35. Ems 36. dient - 38. eikel - 40. pro - 41. salet 44. Molukken - 47. leb - 49. An - 53. setter - 55. Baarn - 56. ne - 58. Eelde - 59. Odin - 60. stap - 61. ac - 62. taai - 63. la 66. Ada - 67. sol - 68. hg - 70. aai - 72. he.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1