NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD H II houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland hi handen ONZE LUCHT OM TE ADEMEN 1 Ir ar H 1 H L 1 H g li II mpi dl n SM GIEPS GOUDEN VIJFJE door Henk van Heeswijk Zeeland Magazine? 1 17 24 36 45 No, 3724 Donderdag 9 september t976 80e laargang Druk en uitgave: Drukker!) Markusse te Wissenkerke, Tel 308, Giro 206882 Ab/zonementsprijs ƒ16,— per jaar Franco per poa ƒ25,— pier jaar Advertenties 27 ct per mm, excL BTW Voor ionten in advertentie» per telefoon opgegeven, bonnen wij gam enkele weiaiEOreaordeÖjkheid dragen FEUILLETON De uitzondering op de regel negeerde Gieps voorstel en antwoordde met een deurwaarder, waardoor de jonge vrouw opnieuw in paniek raakte. Giep stelde haar gerust, belde de firma op en zei, dat men kon kiezen of delen: Of men liet mevrouw Scheiveen met rust en dan kon het bedrijf bovendien rekenen op een order van de firma Geugies in SchalenveldJa, van de meubelenOf men ging zijn gang en dan wist Geugies wel een methode om er een antwoord op te vinden. Een gevaar lijk dreigement, want dat hield meer in. Dat begreep men aan de andere kant van de lijn ook. Maar men capituleerde niet. „We zullen ons dit gesprek herinneren, meneer Geugies. Wat bent u ook nog meer als meubelengrossier, zei u? Diaken van een kerk, he? Dat merken we inderdaad aan uw dreigement. Laat ik u dan zeggen, meneer, dat mevrouw Scheiveen voor de bijl gaat, als ze niet binnen de door de deurwaarder gestelde termijn alles, plus de kosten, tot op de laatste cent heeft betaald. Zo doen wij zaken, meneer. Voor het overige wensen wij u een goede morgen." Die had hij helemaal niet na dit gesprek, want Giep was woest, omdat hij hier een nederlaag had geleden. Hoewel helemaal niet wraakzuchtig, was hij ditmaal vast besloten die lui een hak te zetten. Dat denk ik wel uit, wist hij. Een maand later waren alle schulden voldaan. Zekerheidshalve had Giep de vrouw een schuldbekentenis laten tekenen van rond tweeduizend gulden. Waarschijnlijk zou er nooit een cent van terugkomen, maar je kunt nooit weten. Tenslotte be steden wij het geld van onze gemeenteleden en eens per jaar moeten wij er rekening en verantwoording van afleggen. Hoewel hij het geld, als penningmeester van de diakonie, per cheque of postwissel kon zenden, besloot hij het maandelijkse bedrag van honderd gulden zelf te brengen. Maar op een avond maakte zijn vrouw er een aanmerking op. „Je komt regelmatig bij die mevrouw Scheiveen overhuis, he?" Hij was bezig met de boekhouding van de diakonie in zijn kantoortje aan huis en keek naar de vrouw, die in de deur opening stond te kijken. „Ja, ze zit in mijn wijk." „Dat weet ik, maar waarom maak je het geld niet over?" „Hoe? Ze heeft geen giro. Dan zou het een cheque moeten zijn." „Wat belet je?" „Ach, kletsik beschouw haar een beetje als mijn protégé. Ze is in feite nog een land met haar dochtertje. Veel te vroeg getrouwd en verstoten door haar eigen ouders. Vandaar, dat ik op gezette tijden polshoogte neem." „O. Juist. Wel, het is jouw aangelegen heid, maar ik zou toch maar trachten de schijn te vermijden, Giep." Hij werd kwaad. „Zeg, wat denk je ei genlijk van me?" „Helemaal geen kwaad. Ik ken je, dus ik vertrouw je voor honderd procent. Maar er zijn altijd van die mensen, die daar an ders over denken." Hij ging rechtop zitten, zijn vrouw aan kijkend. „Heeft men er tegen jou over gezinspeeld?" „Zo ongeveer, ja. Je kunt diakonale hulp ook overdrijven." Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 16,per jaar. Vraag een gratis proef nummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE „Dit laatste moet je maar aan mij over laten, vrouw. Maar goed, ik zal je raad opvolgen." De volgende keer liet hij zijn wagen in de garage, stapte op d& fiets en reed in de avond naar de Anjeliersstraat, waar Rietje Scheiveen woonde. Hij reed achterom en zette zijn fiets op het erf, waarna hij aan de keukendeur klopte. Rietje, die juist koffie zette, opende geschrokken de deur. „O, bent u het? Ik schrok me wild!" „U moet de keukendeur op slot houden," zei hij, binnentredend. „Maar ik vond het beter voor uw prestige als alleenstaande vrouw niet meer demonstratief met de auto te komen en voor aan te bellen. Zodoende kwam ik achterom; ik ben op de fiets." Ze lachte, terwijl ze de keukendeur achter hem afsloot. „Wat sportief. Gaat u maar verder. Wachtlaat ik de overgordijnen sluiten; de mensen in deze buurt zijn toch zo nieuwsgierig." In de kamer, nu afgesloten van de buiten wereld, dronken ze koffie. Giep gaf haar een sigaret en vuur, tevens het briefje van honderd gulden voor haar neerleggend. „Hoe gaat het?" Schouderophalend antwoordde ze: „Hoe zou het met me gaan? Overdag heb ik Alien, mijn dochtertje. En m'n bezigheden. Maar de avonden zijn het ellendigst. Nie mand om mee te praten. De buren mogen me niet, al laten ze uiterlijk niets merken. Ik heb ze beiden al eens op visite gevraagd, maar ze hebben toevallig, heel toevallig, de laatste weken gewoon geen tijd, snapt u? Dat zegt mij genoeg. Waarbij nog komt, dat ik in hun ogen „fijn" ben, zoals ze dat noemen. De hele buurt hier is rood. Had u met de verkiezingen moeten zien: het ene bord na het andere met lijst twee. 't Is, dat er een kindercrèche is bij de kerk, anders zou ik zondags niet eens kunnen gaan, want wie wil er op Alien passen?" „Is de dominee al eens bij u op bezoek geweest?" „Welnee. En een ouderling heb ik hier ook nog nooit gezien. Enkel uNeem me niet kwalijk; ik ben vanavond een beetje bitter." Hij rookte rustig. „Ik kan het me wel voorstellen, mevrouw. Maar u moet aan die stemmingen niet toegeven." „O, houd alstublieft op met dat „u". Zeg maar gerust Rietje. U bent immers zoveel jaren ouder dan ik? Ik zou willen, dat u mijn vader was Hij begon te lachen. „Maar Rietje „U hebt vier dochters, he? Ik zie ze zondags altijd in de kerk; links en rechts van uw vrouw. Wat zult u zich een gelukkig mens voelen met zo'n gouden vijfje!" „Gouden vijfje?" herhaalde hij, niet be grijpend. „Ja. Uw vrouw en de vier dochters. Alle maal goudblond haar. Toen ik ze laatst op een zondag zo zag zitten in de kerk, terwijl het zonlicht over hun haren speelde, dacht ik: net een gouden vijfje". De man knikte glimlachend. „Leuk ge vonden. Dat zal ik onthouden, Rietje. Overigensdank je wel voor het com pliment. Natuurlijk ben ik een gelukkig mens, maar men waardeert het niet altijd. Ik ben ook wel eens opstandig." De vrouw keek haar bezoeker verwonderd aan. „Waarom? U hebt alles: een goede zaak, een knappe vrouw en schatten van dochters; u bent gezond en geen geldzorgen. Maar wat wilt u dan nog meer?" Hij wilde over dit onderwerp liever niet verder praten, dus maakte hij er zich van af met een: „Je hebt gelijk; ik heb alles, wat een mens maar wensen kan. Maar er moet wel hard voor gew.erkt worden." „Dat neem ik dadelijk aan. Ik ben ook nooit te beroerd geweest om te werken, maar de een zit het mee, terwijl de ander nooit vooruit komt." Hij kwam lachend overeind. „Kom, kom, niet zo somber. Te zijner tijd komt er wel eens een aardige, nette man in je leven. Met een goeie baan. Dan ben je al die ellende vergeten." Ze bleef zitten en keek de man voor zich aan. „U kunt mij niet lekker maken, meneer Geugies, want welke mogelijkheden heeft een gescheiden vrouw met een kind? Als ik de deur uitga, is het met Alientje. En kan niemand aan mijn neus zien, dat ik geen man heb." „Je ziet het allemaal te somber in, Rietje, heus. Je hebt een leuke toet en een goed figuur. Dat zijn in elk geval pluspunten. En je bent nog jong." Terwijl ze elkaar de hand drukten, zei de vrouw: „Komt u eens een avond met uw vrouwZorg ik voor een extraatje bij de koffie, ja?" „Ik zal het haar voorstellen," zei hij voorzichtig. „Maar mijn vrouw zit in ver schillende verenigingen en comité's, dus heeft weinig avonden vrij." De vrouw begreep hem onmiddellijk en ging er niet verder op in. „In elk geval bedankt voor het geld en dat u me een uurtje gezelschap wilde houden." Een paar dagen later zei hij 's morgens in de slaapkamer, terwijl hij zich kleedde: „Mevrouw Scheiveen heeft ons uitgenodigd een avondje te komen. Interesse?" Hielkje Geugies lag nog in bed met de ochtendkrant, die Giep uit de bus had gehaald. Met wijd open ogen keek ze naar haar man. „Maar lieverd, wat bezielt je? Dat kunnen we toch niet doen?" „O nee? Waarom niet? Ze is belijdend lid van onze kerk." „Afgezien nog van het feit, dat ze ge scheiden isis ze helemaal niet van onze stand. Wat voor gesprek kun je met zo'n vrouwtje voeren?" „O, ze is tamelijk intelligent. En erg eenzaam. Niemand bemoeit zich met haar en haar kindje." Hielkje dacht na. „Ik kan de bezoek- commissie wel eens op haar attenderen, maar zulke dingen moeten we toch eerst wel goed overwegen, want je krijgt al gauw scheve gezichten, als je een bepaald iemand voortrekt." „Als wij er een avond op visite gaan, trekken we haar dan voor? Mogen we onze kennissen zelf uitzoeken?" „O Giep, ik wou je wijzer hebben. Ik denk er natuurlijk niet aan naar die vrouw op visite te gaan. Trouwens, wanneer zou dat moeten gebeuren? Ik ben zo vaak 's avonds weg en de enkele malen, dat ik niets heb, wil ik ook wel eens rustig thuis zijn." (Wordt vervolgd). HOE KOMEN WE AAN GIGANTISCHE CHEMISCHE PROCESSEN VOLTREKKEN ZICH IN ONZE ATMOSFEER Wij vinden het de normaalste zaak van de wereld dat we kunnen ademhalen, dat er lucht is om te ademhalen en maar zelden realiseren we ons, dat de luchtlaag om onze aarde in wezen maar heel erg dun is en dat er daarbuiten geen levenslucht te vinden is. Hoe komt het, dat er steeds weer lucht voorhanden is om alles wat leeft op aarde te kunnen laten ademen? In de zogenaamde „chemosfeer" op een hoogte van ongeveer 80 tot 100 kilometer, voltrekken zich chemische reakties in ge weldige dimensies. Wij leven in een atmosfeer die constant 21% zuurstof, 78% stikstof, wat edelgas en wat kooldioxyde bevat. Deze luchtsa- menstelling vinden we slechts in de „tro posfeer", dat is de luchtlaag op de aarde tot ongeveer een hoogte van 15 kilometer. Het primaire en fundamentele proces, dat zich in de chemosfeer afspeelt, bestaat uit het opsplitsen van de aanwezige zuur stof- en stikstofmoleculen in atomen en een gedeeltelijk elektrisch laden (ioniseren) van deeltjes door de inwerking van de energierijke ultraviolette zonnestralen. De zo ontstane deeltjes kunnen nu op ver schillende wijzen met elkaar reageren. Re- combinaties treden op wanneer twee of drie deeltjes met voldoende energie op elkaar stoten. Zo vormen bijvoorbeeld in de chemosfeer twee zuurstofatomen samen moleculaire zuurstof (02). Er komt nog een derde deeltje aan te pas, maar dat doet slechts dienst om de vrijgekomen energie af te voeren. Een verdere reactie is het botsen van een zuurstofatoom met een zuurstofmole cuul. Daarbij ontstaat Ozon (03). Deze wordt voor het grootste deel in een vol gende reaktie omgezet tot (OH). Voor de wetenschap zeer interessant is, dat deze Ozonreaktie afhankelijk is van de hoogte. Terwijl op hoogten boven 100 kilometer alle Ozon omgezet wordt in zuurstof en hydroxyl, blijft er op lagere hoogten steeds meer Ozon onveranderd en dit gas omsluit op 18 kilometer hoogte als een gesloten schil de aarde. De onderste grens van deze Ozonlaag is voor moderne vliegtuigen bereikbaar en men vreest dat de uitlaatgassen van de vliegtuigen deze Ozonlaag kunnen veront reinigen. Ook de fotochemisch ontstane stikstof atomen nemen deel aan een serie reakties. Zo vormen zij met zuurstof het kleurloze, giftige gas: stikstofmonoxyde (NO). Maar dadelijk begint dan een regulerende tegen- aktie, waarbij stikstofatomen zich met dit NO verbinden tot moleculaire stikstof (N2) en zuurstofatomen. Daardoor komt de con centratie NO nooit boven de 108 deeltjes per kubieke centimeter. In totaal is het gehalte aan NO in de bovenste atmosfeer betrekkelijk gering. Ook de daarbij als ne- vengassen ontstane giftige stikstofdioxyde (N02) en distikstofoxyde (N20), ook wel lachgas genoemd, komen slechts in geringe hoeveelheden voor. Naast de ongeladen deeltjes treden in de chemosfeer ook ionen op, aangezien daarvoor voldoende kortgolvige zonnestra ling aanwezig is, waardoor deeltjes elek trisch kunnen worden geladen. Het aantal ionen is echter klein vergeleken met het grote aantal neutrale deeltjes. Het interessante is, dat nadat zich in de chemosfeer het enorme goochelproces met atomen en molculen heeft afgespeeld, er tenslotte stikstof en zuurstof ontstaat, die in hun bepaalde verhouding samen de lucht vormen, die noodzakelijk is voor alle leven op aarde. Daarnaast absorbeert onze atmosfeer in de hogere regionen zoveel gevaarlijke straling uit de ruimte, straling die echter weer noodzakelijk is voor het op gang houden van genoemde chemische processen, waardoor wij voortdurend van lucht om te ademen worden voorzien. Wan neer we een en ander zo eens bekijken, dan is het een machtige, wondere schepping waarin we leven. De kunst is om haar zo te houden. Kruiswoordpuzzel no. 494 2 3 4 rasas b 7 8 9 10 12 13 14 15 16 19 20 21 22 23 |g»26 WM 27 28 29 30 31 32 33 34 35 37 39 39 40 «2 m tem 43 44 46 47 4 8 49 50 A; BH 51 52 53 54 55 56 67 58 59 60 61 62 v.. 63 64 65 66 m 67 68 63 70 m 71 72 73 74 75 76 77 78 BH 79 80 Horizontaal: 1. huisdier - 6. overdreven voorliefde - 10. snel - 11. samenspraak - 14. water in Utrecht - 16. verbond - 17. titel 18. eerwaarde heer (Lat. afk.) - 19. telwoord 20. met een bons neerwerpen - 23. wind richting (afk.) - 25. reeds - 26. strafwerk tuig - 27. klein persoon - 29. voorzetsel 30. plaats in Noord-Holland - 32. onmeet baar getal - 33. zangnoot - 34. bloedhuis 36. levenslucht - 38. dun smal stuk hout 40. bovenlipversiersel - 41. namelijk (afk.) 42. vernis - 43. door bemiddeling van 44. afstandsmaat (afk.) - 45. land in Azië 47. familielid - 49. groente - 51. Noorse myth, figuren - 52. lidwoord - 53. zangnoot 54. hetzelfde - 56. in orde (afk.) - 57. de dato (afk.) - 59. Soc. Economische Raad 61. Frans lidwoord - 62. Frans pers. vnw. 64. kuiperij - 68. muziekinstrument - 70. water in Friesland - 71. vreemde munt (afk.) - 72. reinigingsmidel - 74. kranten jongen - 75. oude bewoner van ons land 78. aanw. vnw. - 79. lichaamsholte - 80. soort kers. Verticaal: 1. inhoudsmaat - 2. heilig dier 3. jongensnaam - 4. roeispaan - 5. oude stofmaat - 6. gebruik in kleding - 7. N.V. (Duitse afk.) - 8. dunne - 9. soort drank 10. bouwval - 12. metaalachtig gesteente 13. samenspelende groep musici - 15. lengte maat - 20. te zijner plaatse (Lat. afk.) - 21. sportterm (afk.) - 22. op dit moment - 24. kamermeisje in een harem - 25. Nederlands eiland - 28. vogel - 29. witte mier - 31. de somma van (afk.) - 35. zangnoot - 37. kerel - 39. hoge berg - 40. teleurgesteld 46. zangnoot - 47. weekdier - 48. wereld deel - 50. en dergelijke (afk.) - 51. slagader 55. halfbloed - 58. dit is (afk.) - 60. bij woord - 61. Frans lidwoord - 63. plaats in Limburg - 65. meisjesnaam - 66. gewicht 67. grasplag - 69. filmmaatschappij - 73. vallei - 75. pers. vnw. - 76. soort schip (afk.) - 77. Eng. ontkenning. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 493 Horizontaal: 2. Lisse - 7. slim - 9. nap 10. Esla - 12. mond - 13. aalt - 14. pon 16. Inn - 17. tra - 18. tot - 19. ra - 20. in 22. kro - 24. Lea - 25. e.e.g. - 28. klaroen 31. legioen - 34. si - 35. Ie - 36. episode 41. notitie - 45. torn - 46. Eem - 47. ski 48. mi - 49. r.r. - 50. t.n.o. - 52. lot 54. s.d.g. - 56. toe - 57. kaas - 58. enak 60. adel - 61. ion - 63. vlot - 64. gerst. Verticaal: 1. kim - 3. indiaan - 4. s.a. 5. spaniel - 6. Est - 7. alet - 8. mot - 10. elp - 11. Avro - 15. nota - 17. trio - 19. ree 21. nee - 23. oksel - 24. l.o. - 26. g.g. 27. Sneek - 29. lip - 30. Rus - 32. i.p.i. 33. Eli - 37. inkt - 38. Ot - 39. dom - 40. emissie - 41. nergens - 42. oor - 43. t.m. 44. tent - 47. soda - 51. oost - 53. val 55. n.a.v. - 57. kei - 59. k.l.m. - 62. or.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1