NOORD-BE VE LANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD II houdt nu het meest gelezen blad op hoord-Beveland in handen GIEPS GOUDEN VIJFJE door Henk van Heeswijk Zeeland Magazine? No. 3723 Donderdag'! 2'; september 1976 80e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Ab/zonementsprijs 16,— per jaar Franco per post 25,— per jaar Advertenties 27 ct. per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties pe* telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Op maandag 6 september hoopt Prins Claus zijn 50ste verjaardag te vieren t FEUILLETON 23 In dit voorjaar kreeg hij het verzoek om ondersteuning van een vrouw, die hem onbekend was. Op een avond reed hij er heen en werd binnengelaten bij een naar schatting 22 a 23-jarige brunette. Nadat hij zich had voorgesteld en ze elkaar de hand hadden gedrukt, wees de vrouw hem een stoel. En Giep zei, wat hakkelend: „Zo, mevrouwik ken heel wat mensen in onze gemeente, maar misschien heb ik er nooit goed opgeletu ken ik niet. Woont u al lang in Schalenveld?" Die avond kreeg hij een levensgeschiedenis te horen. Van deze vrouw. Streng, te streng opgevoed in calvinistische sfeer. Door een echtpaar, dat nog oud een dochter had gekregen. Bij het groeien en klimmen der jaren ontstonden er uiteraard generatie conflicten. Dat kon niet uitblijven. Op 17- jarige leeftijd in kennis gekomen met een vrachtautochauffeur, die haar eens een lift had gegeven. De omgang werd verboden, omdat de ouders haar te jong vonden. Overigens niet ten onrechte. Maar om uit Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 16,per jaar. Vraag een gratis proef nummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE de klemmen van de bekrompen opvoeding te komen, liet ze haar vrijer, die ze door gaans maar een paar keer in de week een uurtje zag, alles toe, zodat ze in ver wachting geraakte. Grote consternatie en woede. Met het verschiet straks ongehuwde moeder te zijn, want de toestemming voor een huwelijk werd nog altijd geweigerd. Tot de dominee bemiddelde, die zelf het huwelijk inzegende en bovendien een on derkomen voor het jonge paar wist te verkrijgen. Want bij de ouders van Jaap Scheiveen was geen plaats er waren nog vier kinderen thuis terwijl de aan staande moeder onder geen beding bij haar ouders wilden introuwen. Dan zou de re medie nog erger zijn dan de kwaal! Maar er bleek een klein arbeidershuisje beschik baar en dat kreeg het jonge paar toege wezen. Vijf maanden na het huwelijk werd een dochtertje geboren. En van die tijd af begon de ellende. Jaap Scheiveen kon niet tegen het huilen van het kind en kreeg woede uitbarstingen, wilde de baby op zijn manier tot bedaren brengen, maar zag dan de weg versperd door zijn vrouw. Die de klap pen dan opving. Het kind, dat door al die echtelijke ruzies in een zenuwtoestand op groeide, was als de dood zo bang voor haar vader. En toen hij na een tweejarig huwelijk zijn vrouw zó sloeg, dat ze be wusteloos raakte en de buren een dokter en de politie waarschuwde, moest ze naar het ziekenhuis gebracht worden, waar ze een miskraam kreeg, want ze was in ver wachting van het tweede kind. De man kreeg een voorwaardelijke straf, maar het vrouwtje vroeg scheiding aan. Een jonge advokaat wist te bewerkstelligen, dat de vader niet meer in de woning mocht komen, zodat het kind zowel als de moeder veilig waren. Jaap Scheiveen ging drinken en veroorzaakte met zijn combinatie een do delijk ongeluk, toen hij onbekwaam achter het stuur zat. In de tijd, dat hij zijn straf zes maanden uitzat, werd de scheiding uitgesproken en met medewerking van de Raad voor de Kinderbescherming werd be sloten moeder en kind naar elders over te brengen, omdat men van alles vreesde, als de man zijn straf zou hebben uitgezeten. Zelfs de naaste buren bleven onkundig van haar nieuwe verblijfplaats. In Schalenveld. Waar ze hoopte een veilige schuilplaats gevonden te hebben. Ze besloot haar verhaal: „Ik krijg bij stand, maar ik heb schulden moeten maken, al in de tijd, dat Jaap nog thuis was, want zo gek veel verdiende hij ook niet en toen we trouwden hadden we nauwelijks een beetje behoorlijke meubelen. Ik had geen cent, Jaap evenmin. Dus zaten we al meteen na ons huwelijk in de schulden. En nude schuldeisers zitten als het ware op mijn dak; ze willen het beetje, dat ik nog bezit, eveneens afnemen. Als de diakonie nu eens een regeling zou kunnen treffen." Giep was aan de ene kant begaan met het lot van dit jonge moedertje, net één en twintig jaar oud en al geschieden. Met een dochtertje van twee jaar te hare laste, zoals dat heet. Maar aan de andere kant... als diaken had hij al zoveel fantasiever haaltjes te horen gekregen, in de hoop dat de diakonie er in zou trappen en af schuiven, dat hij vorzichtig was geworden. Hij legde twee briefjes van vijf en twintig gulden voor haar op de tafel. „Een kleinig heidje als bewijs, dat we u graag willen helpen, als dat nodig is. Maakt u eerst eens een lijst op van alle schulden, met de namen van uw schuldeisers. Dan zal de diakonie bekijken en overleggen, hoe we dit probleem zullen oplossen. Als alles klopt, zoals u dat vanavond uiteen gezet hebt, kunt u op onze medewerking rekenen. Waarna diaken Geugies met een handdruk afscheid nam van Rietje Scheiveen. Haar bemoedigend toeknikkend, zei hij nog: „U hoort van ons." Op zijn eigen manier op onderzoek uit gaande, kwam hij er na een week achter, dat Rietje Scheiveen van zichzelf Henriette Paulina Stoogmans heette. Jongste dochter nakomertje van twee thans oude mensen in een dorp nabij Zwolle. Op een koude dag in maart stapte Giep in zijn wagen en reed naar het dorp, waar hij door een wantrouwende man te woord werd gestaan. „Meneer Geugies uit Schalenveld? En u komt in uw kwaliteit als diaken van de kerk aldaar?" De man keek de bezoeker die nog altijd op de stoep stond, scherp en onderzoekend aan. Pas daarna deed hij een stap terug. „Nou, komt u maar verder. Hoewel ik er geen idee van heb, wat u bij ons komt doen." Maar meneer Stoogmans, die zijn vrouw erbij had gehaald, werd al spoedig uit de droom geholpen. En toen de man hoorde, dat het zijn jongste dochter betrof, wuifde hij met zijn hand. „Ik weet nog altijd niet, wat uw bedoeling is, maar over Riet wil ik niets meer horen; zij bestaat niet meer voor ons." Daar was Giep toch wel even van ge schrokken. „En dat zegt u? Als belijdend lid van onze kerk? Durft u nog rustig aan het avondmaal te gaan?" „Meneer, dat is onze zaak en niet de uwe. Als u soms komt om hulp voor haar, bent u aan het verkeerde adres. Ze moest toch zo nodig met die proleet, die autorijder trouwen? Oké, op advies van de dominee hebben we die snotneus, die nog niet eens achttien was, haar zin gegeven. En als u zo goed op de hoogte bent, dat u ons wist te vinden, zult u ook het resultaat van haar huwelijk wel weten. Of niet soms?" De man' keek geringschattend neer op de dienaar van de kerk in Schalenveld. „Wie had er nu gelijk om te weigeren toestem ming voor dit huwelijk te geven? Als u denkt hulp nodig te hebben voor eh. deze vrouw, gaat u maar naar de dominee; hij heeft alles voor haar bekokstoofd. Wij waren zonder enige reserve tegen dit hu welijk. En wie heeft achteraf gelijk gekre gen?" De man kijkt de bezoeker met een triomfantelijk gezicht aan. Giep knikt. Hij weet nu, hoe hij deze man moet antwoorden. „U," bevestigt hij. „Voor honderd procent. Dat geeft u zeker wel heel wat voldoening, nietwaar? Dat dit huwelijk gestrand is? Wat bidt u nu? Dank u wel, Heere, dat ik niet zo ben als onze jongste dochter, die haar jonge leven al verknoeid heeft?" De ander liep rood aan. Bent u gekomen om mij de les te lezen?" Giep kwam rustig overeind, hoofdschud dend. „Helemaal niet. Ik had gehoopt u te kunnen vermurwen, zodat uw dochter en kleindochter terug zouden kunnen ko men in het ouderlijk huis. Maar ik ben intussen van gedachten veranderd: Het is toch maar beter, dat ze bij ons in Schalen veld blijft. De diakonie van onze en uw kerk zullen haar dan wel bijstaan. Goeie middag." Van zijn bezoek zei hij niets tegen de vrouw zelf. Ze had intussen haar schulden- lijst ingediend. Het was alles samen ruim acht en twintighonderd gulden. Hij had de meubelen gezien, die in haar woning ston den. En wist nu, wat het echtpaar Scheiveen ervoor had betaalcf. Als vakman wist hij tevens, dat de stoelen en crapauds uiterlijk mooi, maar binnen drie of vier jaar tot en met doorgezakt zouden zijn. Rommel van een fabriek, die schijnbaar toch altijd weer afnemers kon vinden. De zaak Scheiveen werd op de diaken vergadering besproken. Besloten werd, dat de diakonie de diverse schuldeisers zou schrijven om tot een vergelijk te komen. „Misschien kunnen we het dan afronden op tweeduizend." Inmiddels wist Giep het bedrag, dat de gemeente mevrouw Scheiveen maandelijks verstrekte, zou verhogen. In overleg met de betrokken gemeente-ambtenaar zou de diakonie er wat bij doen. Dat vertelde Giep, toen hij de jonge vrouw weer eens bezocht. Hij legde een briefje van honderd gulden voor haar neer en zei, dat ze voor lopig maandelijks op dit geld kon rekenen. Als aanvulling op de bijstand. „Wat uw schulden betreft, gaan we proberen een regeling te treffen met de crediteuren. Als ze u lastig vallen, verwijst u ze maar naar mij. Ik zal u mijn telefoonnummer achterlaten. Ze mogen mij bellen voor na dere inlichtingen." De vrouw keek gefascineerd naar het bruine briefje, hoofdschuddend, alsof zé het nauwelijks wilde geloven. „Ik had nooit gedacht, dat de diakonie me zou helpen, meneer. Toen ik nog klein was, herinner ik me, dat vader ook diaken was. Maar die trad heel anders op en scheepte arme men sen af met een rijksdaalder. Dat weet ik nog goed. En hij schold altijd op ze. Maar uIn een opwelling greep ze zijn hand en drukte er een kus op. „Verschrikkelijk bedankt, meneer. Ik heb nog vijf gulden en daar moest ik de rest van deze maand mee doen. Omdat ik altijd op achter was, want niemand wil hier borgen. Ze zeggen, dat dat uit de tijd is „Besteed het geld verstandig, mevrouw." Ditmaal voegde hij niet de cliché-uitdruk king „want het wordt met centen, stuivers, dubbeltjes en kwartjes bij elkaar gebracht" er aan toe. Dat kon hij eenvoudig niet. Zakenman als Giep was, stelde hij alle schuldeisers voor een alternatief: De dia konie der kerk in Schalenveld is bereid de schuld van mevrouw Scheiveen over te nemen, mits men een zeker percentage laat vallen. Gaat u daarmee niet akkoord, dan trekken wij onze handen er van af, maar vestigen er wel uw aandacht op, dat wat in de woning van de betrokken vrouw is overgebleven, samen nauwelijks een paar tientjes zal opbrengen. Dus Op één crediteur na was iedereen bereid genoegen te nemen met een ronde som als er binnen een zeer redelijke termijn zou worden betaald. (Wordt vervolgd). Kruiswoordpuzzel no. 493 Horizontaal: 2. plaats in Zuid-Holland - 7. listig - 9. drinkgerei - 10. rivier in Spanje 12. deel van het hoofd - 13. mestvocht 14. kledingstuk - 16. zijrivier van de Donau 17. baan van balspel - 18. voorzetsel - 19. rondhout - 20. voorzetsel - 22. omroep vereniging - 24. bijb. naam - 25. Eur. Econ. Gemeenschap (afk.) - 28. muziekinstrument 31. legerafdeling - 34. zangnoot - 35. Fr. lidwoord - 36. deel van een verhaal - 41. aantekening - 45. jongensnaam - 46. water in Utrecht - 47. sportartikel - 48. zangnoot 49. onder het nodige voorbehoud (Lat. afk.) -' 50. tot nader order (afk.) - 52. bestemming - 54. Gode alleen zij de eer (Lat. afk.) - 55. gesloten - 57. zuivelprodukt 58. reus - 60. stand - 61. elektr. geladen deeltje - 63. vaartuig - 64» graansoort. Verticaal: 1. gezichtseinder - 3. kleurling 4. N.V. (Frans) - 5. soort hond - 6. Euro peaan - 7. einde - 8. insekt - 10. kostbare stof - 11. omroepvereniging - 15. rekening 17. drietal - 19. herkauwer - 21. ontkenning 23. lichaamsholte - 24. soort onderwijs (afk.) - 26. gouverneur-generaal (afk.) - 27. plaats in Friesland - 29. deel van de mond 30. Europeaan - 32. in het land der onge lovigen (Lat. afk.) - 33. bijbelse naam - 37. schrijfbehoefte - 38. jongensnaam - 39. onverstandig - 40. uitgifte van obligaties 41. bijwoord - 42. ijzerhoudende aarde - 43. tot en met (afk.) - 44. linnen huisje - 47. schoonmaakmiddel - 51. windrichting - 53. smak - 55. naar aanleiding van (afk.) - 57. steen - 59. luchtvaartmaatschappij - 62. goud (Fr.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 492 Horizontaal 1. olifant - 7. Chinees - 13. vel 14. broeien - 16. gei - 17. elite - 19. end 20. naald - 22. au - 23. aster - 25. hl 26. sas - 28. rat - 29. ruk - 31. Epe 33. ts - 34. rekel - 35. zat - 37. rr - 38. epiek - 40. minaret - 42. Ede - 44. rit 45. droesem - 48. trots - 50. eg - 51. los 52. Wolga - 54. im - 55. iel - 57. LTS 59. net - 60. age - 61. am - 63. etage 65. sg - 66. imago - 69. ala - 70. drang 72. nor - 73. crapaud - 76. mee - 77. geschil 78. ritueel. Verticaal: 1. overste - 2. lel - 3. ilias - 4. Abe - 5. nr - 6. toestel - 7. cider - 8. he 9. Inn - 10. egale - 11. eel - 12. siddert 15. ent - 18. tu - 21. ah - 23. aak - 24. ruzie - 27. asperge - 28. rek - 30. kan 32. prettig - 34. reeel - 36. tarra - 39. ido 41. Rio - 43. geste - 45. deining - 46. sol 47. Hongaar - 48. tgt - 49. smergel - 53. lee - 56. laars - 58. staal - 60. agame 62. mg - 64. alp - 65. sr - 67. moe - 68. och - 70. DDT - 71. nee - 74. ri - 75. ui.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1