NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD «•II 1201 D houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen GIEPS GOUDEN VIJFJE HOE OUD WORDEN BOMEN door Henk van Heeswijk A. J. van Gilst No. 3720 Donderdag'12 augustus 1976 79e jaargang Druk en uitgave: Drukkgri£Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abf/flnementsprijs ƒ16,— per jaar Franco per post ƒ25,— per jaar Advertenties 27 ct. per mm, exel. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON „Meubelen per schip? Natuurlijk kon dat, waarom niet? Mogelijkheden te over om ze in deze haven te lossen. Wat dacht u, dat die enkel voor vissers was? Iedereen, die hier met zijn schip wil komen om te laden of te lossen, kan hier meren. Uiteraard tegen betaling van de daarvoor vastgestelde havengelden." Dus reisde Giep kort daarna naar Leeu warden en had een gesprek met Pomstra. Deze zou informeren of er mogelijkheden waren om meubelen per schip te verzenden. Naar Harderwijk. Dan kon Giep ze met beide vrachtauto's wel daar vandaan naar de hallen van zijn zaak overbrengen. Kwes tie van nog geen twintig kilometer Binnen twee maanden had men de zaak rond en zegde Giep het kontrakt met de Spoorwegen op. Temeer ook omdat bleek, dat verscheping goedkoper was, omdat er- meer in een schip verstouwd kon worden dan in dertig spoorwagons. In die tijd onthief Maarten Stroet zijn moeder van haar werkzaamheden, omdat ze die niet meer aan kon. Zo goed als Maarten weer regelmatig in de fabriek en op de kantoren kwam, was geleidelijk aan ook Griet Poort weer gekomen. Het personeel wist, dat zij uiteindelijk de meeste aandelen had, dus men duldde haar weer in hun midden. Zij het ook met tegenzin. Maar sinds een jaar deed ze al het werk thuis. In een gerieflijke bungalow, even buiten de stad, waar zij met haar zoon woonde. Door de gestadige groei van de fabriek werd de last haar tenslotte te zwaar, zodat Maarten een deel van de werkzaamheden overdroeg aan Pom stra, die het op zijn beurt weer delegeerde naar het kantoor, terwijl de man zelf een dag minder reisde om althans de finan ciële kant van het bedrijf onder controle te kunnen houden. Dit alles ging vrij ge ruisloos. In feite kwam het er op neer, dat Griet Stroet niet meer in staat was, als gevolg van haar leeftijd, dergelijk werk te blijven verrichten. Tenslotte was ze de zes kruisjes al gepasseerd. In 1960 had Tonnie de lagere school door lopen, maar omdat ze nog leerplichtig was, kon ze er niet van af. Giep had al lang ingezien, dat deze tweede dochter helemaal niet geschikt was voor Mulo of HBS. In overleg met Hielkje ging het kind na de vakantie naar de Huishoudschool. Ze was nu wel zo verstandig om in te zien, dat het nooit weg was, wat ze daar zou leren. Een jaar later had Jeltje de zes klassen doorlopen. Fokje zat intussen in de vierde klas van de HBS en had prachtige cijfers. Giep had al een paar malen met zijn oud ste, die nu vijftien was, gesproken over haar toekomst. „Wat wil je? Je kunt uit stekend leren, dus wat ons betreft je moeder en ik zijn het hierover samen eens mag je verder leren als je wilt." Fokje had wel een paar voorkeuren, maar be sliste tenslotte, dat ze voorlopig van plan was de HBS te verwisselen voor de Kweek school. „Misschien word ik voorlopig onder wijzeres; daarna zie ik wel verder." Giep vond dit standpunt heel verstandig. Voor het overige dacht hij: Ze is knap, lijkt in veel opzichten op haar oma, dus ik neem aan, dat ze te eniger tijd wel een goed huwelijk zal doen. Jeltje, nog altijd verlegen, leerde eveneens goed. In 1961 werd ook zij voor de keus gesteld: wat wil je nu? Mulo of HBS? Of heb je wat anders op het oog? Je mag het zeggen; denk er maar rustig over na. Jeltje, niet enkel de verlegen tiener, maar ook het meisje, dat geen beslissingen kon nemen. Wat wil je worden. Ik heb er nog niet over nagedacht. Heb je een bepaald Makelaars- en Assurantiebedrijf Taxaties Bemiddeling bij aan- en verkoop Hypotheken Verzekeringen Financieringen Makelaar o.g. en assurantiebezorger Ringweg 16. Colijnsplaat, Telefoon 01199 - 2 63. ideaal? Ik weet het niet. Wil je later op kantoor? Als je eerst je Mulo haalt, wil ik je -wel bij me op kantoor hebben. Lijkt je dat wat? Ik weet het eigenlijk niet misschien wel, maarJa, wat nou maar? Heb je een andere wens? Zeg het maar gerust. Als het in ons vermogen ligt, mag het. Nee, eigenlijk heb in nog niets bepaald op het oog. Toen hakte Giep de knoop door: dan eerst maar eens een jaar naar de Mulo. Die is in het dorp en daar kan z,e elke dag op de fiets heen. Daarna zien we wel weer. Op zeventienjarige leeftijd behaalde Fokje haarHBS-diploma. Met prachtige cijfers. En hoewel ze hierdoor meer mogelijkheden had, was ze niet van standpunt veranderd: Ik ga naar de Kweek, want daar sla ik meteen een klas over en kom dus in de tweede, zodat ik een kortere leertijd zal hebben. Giep vond het al lang goed. De Kweekschool was ook in de stad, zodat er na de vakantie in feite niets veranderde, dan dat ze een bus later ging. In die periode had Jeltje er een jaar Mulo op zitten, maar had verder geen zin meer. Over enkele maanden zou ze niet meer leerplichtig zijn en omdat ze wel bij haar vader op kantoor wilde, besloot Giep haar dan maar van de school te halen. Want met slechtwillende honden is het niet best hazen vangen. Wellicht presteerde ze op het rustige kantoor in de show-hal wat van haar werd verwacht. Ook Tonnie had er opeens genoeg van. Na twee jaar huishoudschool vond ze het welletjes. Op de vraag van Giep, wat ze dan wilde, antwoordde ze kort en bondig: niks meer. Ik wil thuis zijn. Bij mam. Kan ik haar helpen. Maar dat besluit viel bij haar vader in het verkeerde keelgat. „We hebben thuis geen hulp nodig," antwoordde hij op vaste toon. „We hebben Josje en een werk ster. Bovendien staan de handen van je moeder ook nergens verkeerd voor. Dan ga je maar ergens een baantje zoeken, maar rondlummelen in huis is er niet bij. Of leren, of aan het werk." Het land lachte. „Josje gaat toch weg, die heeft al een hele poos verkering. Met een ouwe vent. We hebben haar al een paar keer bij hem in zijn auto gezien, als ze vrij was. Een man met een kale kopAls Josje dan weg is, kan ik haar werk toch overnemen?" Daar schrok Giep wel even van. 's Avonds vroeg hij aan Hielkje, die bij uitzondering weer eens een avond nergens heen hoefde: „Wist jij, dat onze Jos verkering heeft?" Hielkje knikte. „Ze is volgende maand voor het laatst, omdat ze gaat trouwen." „En dat moet ik van Tonnie horen! Had je me dat niet eens kunnen vertellen?" Hij keek zijn vrouw verstoord aan. „O, ben dat vergeten? Sorry, maar ik heb tegenwoordig ook zoveel aan mijn hoofd..." „Tonnie wil thuisblijven om straks, als Josje weg is, haar plaats in te nemen. Hoe denk je daar over?" „Dat hebben Tonnie en ik al besproken. Dat is dus in orde," antwoordde de vrouw, een sigaret opstekend. Giep ergerde zich steeds meer." „En dat gaat tegenwoordig allemaal buiten mij om?" vroeg hij, zich opwindend. „O, ik wist niet, dat jij je zo voor de huishouding interesseerde. Jij hebt toch je zaak, nietwaar? Daarmee heb je al zorgen genoeg. Ik wilde je de huishoudelijke be slommeringen besparen." „Heel aardig van je, dank je wel," ant woordde hij op sarcastische toon, en verliet het vertrek. Pas een paar dagen later had hij gelegenheid om met Josje onder vier ogen te praten. „Ik hoor, dat je gaat trou wen, he?" Het meisje, dat bijna zestien jaar in huize Geugies als kindermeisje en latei- min of meer als dienstbode had gewerkt, knikte en kreeg een kleur. „Ja, Bernard, mijn aanstaande man is weduwnaar en heeft nog jonge kinderen, begrijpt u? Zo zielig voor hem, want ze zijn verspreid bij fa milieleden. Een man alleen, die bovendien overdag zijn werk heeft, kan 'er immers niet voor zorgen? Als we straks getrouwd zijn, komen alle kinderen weer thuis." „O, juist. Hoeveel kinderen zijn er?" „Acht. Maar stuk voor stuk schatten. Ik heb ze allemaal al gezien." Hij keek haar geschrokken aan. „Kind, acht maar liefstweet je wel, wat je je op de hals haalt?" Ze knikte heftig. „Eigenlijk had ik hier al eerder weg moeten gaan, meneer, want de meisjes zijn allemaal groot, nietwaar? En als ik eenmaal met Bernard getrouwd ben, heb ik er weer een aantal om voor te zorgen. De jongste is twee Hij haalde de schouders op. „Wat doet die Bernhard voor de kost?" „U kent hem toch ook? Bernhard Voois! Hij is verleden jaar immers notaris gewor den in Hoogerbroek, weet u wel?" Natuurlijk kende hij Voois. Die op het notariskantoor van de oude Breeuwer als klerk was begonnen. Daarna een aantal ja ren candidaat-notaris in Amersfoort en sinds verleden jaar de opvolger van notaris Breeu wer. De verleden jaar gestorven vrouw van Voois had hij ook gekend: een vroeg oude vrouw. Ja, die had acht kinderen. Wat ze in deze man zag, was hem een raadsel. Voois was zeker al voor in de vijftig, kalend en veel te dik. En Josje kon niet ouder dan vijf en dertig zijn. Een jongevrouw, die er best nog appetijtelijk uitzag voor een man van haar eigen leeftijd. Een pracht fi guurtje en een leuke toet. Zonde en jam mer van die meid om zoiets uit te kiezen als echtgenoot. Hielkje Geugies dacht er echter heel an ders over dan haar echtgenote, toen Giep het onderwerp Josje-en-haar-toekomstige- man nog eens aansneed. „Josje doet een uitstekend huwelijk en ik gun het haar van harte. Bernard Voois is welgesteld. Het oude notarishuis laat hij momenteel hele maal verbouwen, zodat het straks van bin nen uiterst modern ingericht zal zijn. Bo vendien is Josje dol op kinderen, dat weet je, dus Bernhards kinderen zullen een prima moeder aan haar krijgen." „Jawel, vrouw, maar die Voois is min stens een jaar of vijftien ouder dan onze Jos!" weerlegde hij. „Alsjeblieft, Giep," antwoordde zijn vrouw op ongeduldige toon, „dat speelt op die leeftijd immers nauwelijks nog een rol! Ben is twee en vijftig, terwijl Jos bijna zes en dertig is. We zullen wel officieel uitge nodigd worden om het huwelijk bij te wo nen, dus houdt die dag in elk geval vrij. Ze trouwen twee en twintig augustus en gaan dan gelijk een maand met vakantie, maar waar ze de wittebroodsweken zullen doorbrengen blijft een geheim." Ze lachte. Hij knikte begrijpend. „Wel, dat weten we dan, he? Laten we niet vergeten Josje een behoorlijk huwelijkscadeau te geven. Ze is tenslotte lange tijd bij ons in dienst ge weest." (Wordt vervolgd.) Etemgertijke stand WISSENKERKE Geboren: 10 juli 1976: Suzanna Marina, d.v. P. M. de Moor en S. Sinke. 21 juli 1976: Remco, z.v. J. G. Duerink en T. C. Geelhoed. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: 2 juli 1976: van der Made, Johannes Albert, oud 32~ jaar, wonende te Borsele en Korshuize, Adriana Kaatje, oud 28 jaar, wonende te Wissenkerke. Overleden: 29 juli 1976: Schafer, Wolfram Klaus, oud 12 jaar, wonende te Fellbach (West- Duitsland). 30 juli 1976: d'e Wolf, Elisabeth, oud 86 jaar, weduwe van J. C. de Muijnck, wonende te Wissenkerke. Bomen beschikken over een theoretische onsterfelijke stof. In elk land kan men u wel een zeer oude boom aanwijzen, een boom waarop de gehele omgeving trots is, een boom, die een groot deel van de geschiedenis van het land heeft meegemaakt. Een boom om welke dikwijls historische of legendarische verhalen zijn geweven. Ook ons land bezit enkele van die bij zonder oude bomen, waarvan men soms wel beweerd dat ze duizend jaar oud zijn. In West-Europa zijn het speciaal de linden en eiken, die een respectabele ouder dom kunnen bereiken. Zo staat er in de omgeving van Recklinghausen in West- Duitsland een eik, waarvan men aanneemt, dat die 1400 tot 1500 jaar oud is. Dikwijls worden dergelijke oude bomen op den duur van binnen hol, waardoor het ook weer moeilijker wordt om de juiste leef tijd te bepalen. Dat is ook met de eik in de Bondsrepubliek het geval. De open ruimte er in zou zo groot zijn, dat zo'n honderd jaar geleden de Bisschop van Munster er met twaalf personen aan tafel zou hebben gezeten. Toch blijken dergelijke Europese vete ranen nog maar jong te zijn, wanneer we ze gaan vergelijken met de Californische Mammoetbomen (Sequnia gigantea), waar van men aanneemt dat ze ruim 4000 jaar oud zijn. Eveneens in Californië ontdekte men kort na de tweede wereldoorlog een pijnboom (Pinus aristata), die door deskundigen op niet minder dan 4600 jaar wordt geschat. Maar ook deze is niet de oudste boom. De eretitel is weggelegd voor de Sahara- cypressen, waarvan er volgens recente on derzoekingen zo'n 80 exemplaren bestaan, waarvan men de leeftijd schat op niet minder dan liefst 4700 jaar. Daarmee komt men vanzelf aan de vraag, hoe oud kunnen bomen worden? In tegen stelling tot mens en dier, groeien bomen voortdurend verder, hun leven lang, ook al zijn ze duizend jaar oud. Het geheim van hun eeuwige jeugd danken zij aan een bepaald weefsel, dat men meristeem noemt en dat men vindt in de uiteinden van de spruiten, de wortels en in de dunne laag tussenhout en bast. Het is deze stof, die er voor zorgt, dat de boom voortdurend in de lengte en breedte groeit. Bij zeer oude bomen blijkt deze stof even aktief als bij jonge bomen. Zij heeft dus niets te lijden van de ouderdom en is de bron van eeuwige jeugd. Bij veel bomen worden nieuwe jonge bomen opgekweekt uit stekken van oudere bomen. Dat is een normale zaak in onze ogen. Maar het heeft een konsekwentie, want in elke nieuwe generatie leeft als het ware de stammoeder voort en ook het meristeem. Op die manier is het meri steem, die wonderlijke stof, eigenlijk on sterfelijk. Ook al weten we nu, dat de Sahara- cypressen zo verschrikkelijk oud zijn, toch weten we niet of zij inderdaad de oudste bomen zijn op onze aarde. Bovendien heb ben we daarmee ook nog geen antwoord op de vraag: hoe oud kunnen bomen worden? Misschien gaan deze Sahara-cypressen nog wel vele eeuwen/ mee. Wie zal het zeggen? Kruiswoordpuzzel na. 490 Horizontaal: 1. kunstmens - 6. langzame 11. steen - 12. bosje haar - 14. werktuig 16. buitenstaander - 18. muziekinstrument 19. aanlegplaats voor schepen - 21. met teer insmeren - 23. beteuterd - 24. wapen 25. k - 26. geweldig groot mens - 27. gast - 28. heilige (afk.) - 30. aanzien - 33. staafje - 36. ruim - 39. verdedigingsorg. (afk.) - 40. fr. onbep. vnw. - 41. bevesti ging - 42. deel v. e. uurwerk - 43. rode kleurstof - 46. stemming - 49. water in Utrecht - 52. rondhout - 54. het zij zo 55. zangnoot - 57. soort onderwijs (afk.) 58. nobele - 60. broeiplaats - 62. tros 64. handelsterm - 65. ind. dbrp - 66. ge bogen - 67. nieuwe wereldtaal - 69. bijb. naam - 70. inhoudsmaat - 71. jongen - 72. peilstift. Verticaal: 2. berggeel - 3. drinkgerei - 4. ons inziens (afk.) - 5. worp - 7. jongens naam - 8. toeschouwer - 9. klap - 10. immer - 12. pl. in Zuidholland - 13. metaal 15. interest - 17. gemalen eikenschors - 20. verlaagde toon - 22. familielid - 24. deel v. Sumatra - 29. roofdier - 31. voegwoord 32. hatelijke opmerking - 33. eng. jongens naam - 34. elektr. geladen deeltje - 35. gesloten - 36. soort - 37. groet - 38. voor zetsel - 44. honingbij - 45. zangnoot - 47. lekkernij - 48. soort stof - 49. deel v. h. been - 50. menigte - 51. soort loon - 53. meisjesnaam - 54. meisjesnaam - 56. bijb. naam - 57. onbep. vnw. - 59. land in Europa - 61. levenslucht - 63. vereniging 68. onder anderen (afk.) - 70. meisjes- Oplossing kruiswoordpuzzel sa. 489 Horizontaal: 1. kip - 4. dak - 7. aorta 9. vaart - 11. ato - 12. tabel - 13. ook 15. sterk - 17. boert - 19. ao - 20. dog 23. mos - 24. oa - 25. Rob - 27. maximum 28. rek - 29. mop - 30. las - 31. dor - 32. gas - 33. gek - 35. pit - 37. bar - 38. adoptie - 40. ore - 42. or - 43. via - 44. elf - 46. ad - 47. adres - 51. piano - 53. eer - 54. robijn - 56. els - 57. ivoor - 59. lente - 61. eng - 62. kas. Verticaal: 1. koord - 2. ir - 3. ptt - 4. dal - 5. aa - 6. kroos - 7. ate - 8. aar 9. vel - 10. toe - 11 atoom - 14. kroes 15. sar - 16. kom - 17. bom - 18. tak 21. garoeda - 22. zin - 23. mutatie - 26. boter - 28. radio - 33. garde - 34. opa 36. trans - 37. boa - 38. ais - 39. elp 41. edo - 43. verve - 45. fiets - 48. rei 49. oor - 50. vijl - 52. ale - 54. rog - 55. nek - 58. on - 60. na.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1