NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD m II H 49 m n 0 houdt nu het meest geleien blad Noord-Beveland in handen GIEPS GOUDEN VIJFJE door Henk van Heeswijk Zeeland Magazine? KNF-Road Band trekt door het land met dubbeldekker 13 14 15 46 No. 3718 Donderdag-29 juli 1976 79e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij. Markusse te Wieeenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abs/onementsprijs 16,— per jaar Franco per post 25,— per Jaar Advertenties 27 ct. pea1 mm, excl BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kannen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Veel effect had de straf niet naar Dronrijp niet. Tonnie vermaakte zich wel op andere manieren en was het liefst op de weg. Talloze malen reden Josje, Hielkje en soms Giep zelf in de richting van het dorp, waar Tonnie doorgaans te vinden was. Slaag noch zoete woordjes ver mochten enig resultaat te bereiken. Als Tonnie het zo op haar heupen had, ris keerde ze twee keer een pak slaag door op één dag twee keer weg te lopen. Op school bleven de vorderingen van Tonnie beneden het middelmatige. Ze haalde allerlei kattekwaad uit en was in feite de heldin van de klas, want „Tonnie durft alles" was een slagzin geworden, hetgeen grote bewondering voor de „lef" ten ge volge had. Fokje probeerde wel eens in te grijpen, als het haar te gek werd, maar haar zusje kreeg geleidelijk aan meer zelf vertrouwen en bleek op een keer sterker te zijn dan haar één jaar oudere zuster. Sindsdien had ze maling aan alle verma ningen, die Fokje ten beste gaf. En de taal, die ze soms uitbraakte, was tekenend voor het feit, dat deze school door allerlei slag kinderen werd bezocht. Op een keer liep Tonnie rood aan, toen Fokje weer eens een van haar zedepreken ten beste gaf. Ze keek haar zuster woedend aan en zei: „Houd je kop dicht met je gezanik, anders sla ik je voor je smoel." Hetgeen door de hevig geschrokken Fokje prompt overgebriefd werd aan Hielkje. 's Avonds nam Giep, die op zijn beurt door Hielkje was ingelicht, zijn dochtertje onder handen. Tonnie zat nu in de tweede klas en hoewel ze onder het middelmatige bleef stond het wel vast, dat ze toch over zou gaan naar de derde. „Hoe kom jij aan zulke lelijke uitdrukkingen?" Het meisje keek haar vader helemaal niet bang aan. „O, hoor ik op school. Van de andere kinderen, zijn die dan lelijk?" „Vind jij ze dan mooi?" Er kwam een glimlach om het gezicht van het mollige kind. „Ik vind ze leuk. Smoeldaar bedoelen ze je mond mee. Wat geeft dat nou?" „Welke kinderen zeggen dat?" Zonder na te denken, antwoordde het kind: „Zoveelik weet heus niet wie allemaal." Giep had al eerder begrepen, dat op deze school allerlei slag kinderen zat. En nadat de kinderen naar bed waren, besprak hij het met Hielkje. „Snap jij dat nou? En dat op een christelijke school?" Hielkje schudde haar hoofd. „Wat heeft dit laatste er nu mee te maken, Giep? Op de openbare of katholieke school zullen de kinderen niet beter of slechter zijn. Hoe gaat dat? Ze horen dergelijke uitdrukkingen vaak van ouderen, vinden 't mooi en ont houden het. En wisselen hun nieuw ver worven wetenschappen met elkaar uit. Ik herinner me, dat er op onze school in Dronrijp indertijd ook een kind was, dat vloekte. Daarover onderhanden genomen door de meester, antwoordde het, dat vader thuis ook vloekte. Nou, en wat vader mag zeggen, mag een kind toch ook? Zo ga je op die leeftijd redeneren. Tonnie heeft er helemaal geen erg in, dat het ruw klinkt. Dat het banaal is. Zulke dingen moet je een beetje tactisch benaderen. Josje zal er wel eens rustig met Tonnie over praten, dat is haar wel toevertrouwd. Zoals zij met kinderen kan omgaan Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 16,per jaar. Vraag een gratis proef nummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE Josje Hazeleger was de oudste dochter in het gezin van een keuterboertje. Ze had nog drie broers boven haar en twee, die jonger waren dan zijzelf. Bovendien nog drie zusjes. Negen kinderen, waarvan Josje als zeventienjarige in het gezin als kinder meisje werd aangenomen. Hoewel Giep lie ver een vreemde had gehad, zo mogelijk een gediplomeerde, had Hielkje door haar relaties op de Vrouwenvereniging een tip gekregen: Neem de oudste dochter van Hazeleger uit de Veenkant. Ze heeft huis houdschool gehad en een opleiding als kinderverzorgster, maar ik weet niet. of ze die opleiding voltooid heeft Hielkje liet haar komen, hoorde haar uit, maar begreep al spoedig, dat Josje geschikt was voor het werk, dat Hielkje haar wilde opdragen: zoveel mogelijk voor de kinderen zorgen. Aanvankelijk dagelijks heen en weer fietsend van de Veenkant een buurtschap aan de andere zijde van het dorp naar de villa aan de bosrand. Verguld met haar nieuwe baan, want „meneer" Geugies stond toen al in hoge aanzien in Schalenveld. Maar naarmate het slechter weer werd, vond Hielkje het beter, dat ze intern kwam. En zo ging ze op gezette tijden een dag of een weekeind naar huis. Hoewel het echt paar Geugies al vrij gauw wist, dat Josje liever in de villa zat dan in het ouderlijk huis. Augustus 1953 was opnieuw een mijlpaal in huize Geugies, want Josje bracht op de eerste schooldag nu drie meisjes naar het dorp. Jeltje, de verlegen derde dochter uit het gezin, stond het huilen nader dan het lachen, toen Josje haar ten afscheid toe wuifde, nadat de nieuwe leerlinge in de klas van juffrouw Van Egelen was afgeleverd. Terug in de villa bracht Josje verslag uit. „Zo zielig, mevrouwdie Jeltje is zo eenkennigen nu tussen al die andere kinderen Hielkje zag echter helemaal geen pro blemen. „Eens moet de eerste keer zijn, Jos. Misschien valt die verlegenheid dan wat van haar af, als ze zich met andere kinderen moet bemoeien." De moeder zag het goed. Na een paar weken was Jeltje vrijwel hele maal geacclimatiseerd en had zowaar bin nen een maand al een vriendinnetje: Bep Vocht, dochtertje van een sigarenwinkelier in het centrum van het dorp. En al even verlegen als Jeltje, zodat die twee elkaar wel gevonden hadden, meende Jos. Hielkje zei, dat Bep altijd hier mocht komen om met Jeltje te spelen en dat maakte indruk op het kind. Zo maar in dit mooie huis mogen spelen met Jeltje en haar zusje, de hond Bolle en die lieve Josje Thuis verklaarde Bep Vocht, op kalme toon, dat Jeltje en haar zusjes twee moeders had: één in de grote kamer en de ander sliep in een kamer tussen die van de meisjes. Vocht begon te lachen. „Twee moeders? Dat is even duur zeg! Eén is al zo ver schrikkelijk duur en dan nog wel twee? Hoe heten die twee moeders dan?" „O, de ene heet mam en de andere Josje. Eén is haast altijd beneden, maar Josje is ook vaak boven in de kinderkamer." „Het kindermeisje," verduidelijkte me vrouw Vocht lachend. Maar op haar vraag of Bep er ook nog een moeder bij wilde hebben, verborg het kind haar hoofd in de schoot van de vrouw. „Neeik wil alleen jou, mammie Al bleef Jeltje altijd enigszins verlegen, bloosde gauw en schrok als men onverwacht het woord tot haar richtte, ze leerde ijverig en was het eerste jaar al één der besten van de klas. Juffrouw Van Egelen, die met onder andere Hielkje Geugies in het bestuur van de Vrouwenvereniging zat, kwam zo doende wel eens in de villa en bij een van die gelegenheden verklapte Riet van Egelen: ,,'t Mag natuurlijk niet; als leerkracht mag je geen onderscheid maken, maar eigenlijk is Jeltje mijn lievelingskind in de klas. Ik kan me niet herinneren ooit zo'n lief kind bij me gehad te hebben." Hielkje mocht de lange, maar verder niet onknappe schooljuf wel. Op de duur vernam ze bizonderheden uit haar leven: enige dochter van een onderwijzer lag het voor de hand, dat zij de traditie in haar geslacht zou handhaven. Vader en moeder enige tijd geleden overleden. „Maar goed, dat ik een zelfstandig beroep heb," zei ze bij die ge legenheid. „Want waar zou ik anders ge bleven zijn?" „Je had kunnen trouwen," meende Hielkje ondeugend, maar ze vertrok geen spier van haar gezicht. Het gelaat van de juf betrok. „Ik heb altijd veel kinderen willen hebben, maar het huwelijk trok me toch niet. Nu heb ik ze dan toch, als is het op een andere manier en tijdelijk. Ik heb elk jaar nieuwe, zodat ik niet al te erg aan ze wen." Hielkje voelde intuïtief aan, dat ze waar schijnlijk nare ervaringen met een of meer mannen heeft gehad. Jammer, dacht ze, want ze is ongetwijfeld een schat van een moeder, als ze zelf een kind zou hebben. En boven dien is ze heus wel het aanzien waard. 's Avonds vroeg ze Gieps mening. „Die Riet van Egelen, he? Jeltje's juf op school. Is al vier en dertig. Dat zou je niet zeggen, he?" Giep rookte een sigaar en keek vanuit zijn krant even naar zijn vrouw. „Waarom niet? Ik schatte haar op een jaar of veertig." „Jij kletst," antwoordde Hielkje kribbig. „Ze heeft nog geen rimpel in haar gezicht en moet je mij eens zien. En ik ben nog maar twee en dertig." „Zijn rimpels dan het criterium? Jou staan rimpels anders allerliefst, hoorl" Ze begon te blozen. „Vind jij als man kun je er misschien beter over oordelen dat ze niets aantrekkelijks heeft voor de andere sexe?" „Weet ik het? Zo heb ik haar nog nooit bekeken. Wacht eensze draagt op school altijd van die witte bloezen, niet? O ja, met een broche van voren. Maar goed ook, dat ze een broche draagt Hielkje begreep hem dadelijk. „Daar kij ken jullie mannen zeker altijd het eerste naar, he?" Hij knikte zonder blozen: „Ja. En naar de benen." Lachend vervolgde hij: „Vandaar, dat ik jou dadelijk mocht, he?" Hij keek voorover: „Prima benennu nog beter dan toen enne hij maakte een paar veelbetekenende manualen dat was toen al niet gek en nu Nu bloosde de vrouw werkelijk, maar ging er nog altijd niet op in. Halverwege de trap stond josje. Ze had een deel van het gesprek gehoord. Dat ze volledig begreep. Daarom durfde ze niet verder naar beneden te gaan om niet de schijn op zich te laden, dat ze alles ge hoord had Dus keerde ze op haar tenen terug naar haar kamer, de deur achter zich sluitend. Waarna ze zichzelf bekeek in de grote spiegel aan de binnenkant van de kastdeur. Haar benen en haar vormen. Toen glimlachte ze naar haar spiegelbeeld. Ik zie er in elk geval heel wat beter uit dan die schooljuf, wist ze. Waarna ze voor de tweede keer de trap afdaalde, maar nu geheel. (Wordt vervolgd) „Met het doel de blaasmuziek in het algemeen meer bekendheid te geven en vooral de aandacht van de jeugd te trekken voor deze vorm van vrijetijdsbesteding", wordt een tournee georganiseerd voor het landelijk ensemble, bestaande uit jeugdige leden van blaasorkesten, aangesloten bij de KNF, of duidelijker gezegd, de Koninklijke Nederlandse Federatie, waarbij aangesloten harmonie-orkesten, fanfares, brassbands, drumbands, show- en majorettekorpsen. De naam van dat landelijk jeugdharmonie- orkest is de KNF-Jeugd Road Band. Tussen vrijdag 30 juli en woensdag 11 augustus zal deze band van ongeveer 75 jongens en meisjes het land doortrekken met een dub beldekkerbus en in verschillende provincies concerten geven. Dit stuk vakantiegenoegen is een uitge dacht plan van de Landelijke Jeugdkom- missie (LJK) van de KNF. Het initiatief is zeer aangeslagen bij de provinciale besturen en uiteraard ook bij het algemeen bestuur. Er is intussen hard gewerkt aan de sa menstelling van de Jeugd Road Band en er is al een paar keer gerepeteerd onder leiding van de dirigent Wybren Valkema uit het Friese Oudega, een oud-leerling van de komponist/dirigent Henk van Lijnschooten. Zoals reeds gezegd, voorop staat om meer bekendheid te geven aan de blaasmuziek in het algemeen, maar vooral toch om de aandacht van de jeugd te trekken voor deze vorm van vrijetijdsbesteding. Er zal een groot aantal concerten worden gegeven, te beginnen op vrijdag 30 juli te Eindhoven en te eindigen op 11 augustus in Zeist. De Landelijke Jeugdkommissie is ervan uitgegaan, dat het imago van de blaas- muziekbeoefening door amateurs nog steeds niet zuiver is overgekomen op het grote publiek. Voor niet-ingewijden betekent een harmonie-orkest of een fanfare een groep lieden die marsen, Sinterklaasliedjes of mis schien wel eens bewerkte symphonische muziek speelt. Ofschoon 45% van het aantal leden van de muziekkorpsen jonger dan 19 jaar is, kan gekonstateerd worden dat er nog te weinig jongeren aktief betrokken zijn bij deze nuttige vorm van vrijetijdsbesteding. De Landelijke Jeugdkommissie konkludeerde dat een jeugdharmonie bij uitstek geschikt is om met een hedendaags repertoire er aan mee te werken het „gezicht" van de blaas- muziekensembles in gunstige zin te verande ren om zodoende meer jeugd te aktiveren om deel te nemen aan deze welluidende vorm van vrijetijdsbesteding. Het is wel duidelijk, dat deze muzikale trip door ons land veel geld gaat kosten. Dat deze jonge muzikanten in de leeftijd van 15 t/m 23 jaar uit het goede hout zijn gesneden, moge blijken dat zij spontaan hebben toegezegd een deelnemersgeld te betalen van 150,— per persoon. Natuurlijk kan dat de totale kosten niet dekken, want bijvoorbeeld een dubbeldekkerbus kost al leen al meer dan 10.000,— voor de con certtournee 1976. Er is wel een financiële basis gevonden om het plan door te kunnen laten gaan, maar men wacht nog op de resultaten van de verzoeken die uitgegaan zijn naar de verschillende provinciale overheden. Na de tocht door Nederland gaat de KNF-Jeugd Road Band weer uit elkaar. Vandaar dat men zou kunnen spreken van een wegwerporkest. De leden kenden elkaar niet, maar na een paar repetities zijn ze elkaar gaan leren kennen en waarderen. En dat is nu een van de belangrijke facetten van het bespelen van een instrument in een orkest, of om deel te nemen aan een drumband of majorettekorps. Muziek wordt vaak een hobby voor je hele leven. De KNF hoopt dat de vakantietournee van de KNF-Jeugd Road Band de volle no dige belangstelling zal ondervinden onder weg en dat zeer velen zullen genieten van de muziek die de jongelui ten gehore zullen brengen. Datum optreden KNF-Jeugd Road Band in Zeeland. Maandag 9 augustus te Veere in de Grote Kerk (20.00 uur). Kruiswoordpuzzel no. 488 1 2 3 A 5 6 7 8 3 10 11 12 SÜriS 16 17 18 19 20 21 22 ap823 2 A 25 25 27 28 29 30 31 ■MM 32 33 3 4 3 b 36 37 38 39 AO A1 A3 AA ||g|A5 A 7 A8 VI 52 53 Sg| 55 56 Hi57 58 59 60 61 62 63 6A bb bb 67 Horizontaal: 1. voorzetsel - 3. begrip - 8. bolgewas - 10. bijb. naam - 12. liggende 14. schamele woning - 15. hebberig - 16. deel van een voertuig - 17. drank - 19. mil. opl. school (afk.) - 21. dierenliefkozing 23. Europeaan - 25. tot nader order (afk.) 26. ter attentie van (afk.) - 28. bijwoord 29. dimensie - 31. tandarm zoogdier - 32. geneesmiddel - 34. verstand - 35. vrucht 37. meisjesnaam - 38. aanleggen - 39. zuivel- produkt - 40. godin - 42. maanstand (afk.) 43. speelgoed - 44. schaakterm - 45. onder richt - 46. opening in het ijs - 47. kreet 48. vreemde munt - 50. afdeling - 52. over dekking - 55. dwingeland - 57. zonnescherm 60. gesloten - 61. lopen - 63. woede - 65. voorzetsel - 66. zich op een bepaald punt bevinden - 67. voorzetsel. Verticaal: 1. geogr. aanduiding (afk.) - 2. maand - 3. meisjesnaam - 4. vette vloeistof 5. vierkante platte steen - 6. in geval (afk.) 7. water in Utrecht - 8. deel van de dag 9. hetzelfde (afk.) - 11. lust - 12. ijle stof 13. kloosterzuster - 14. revolverhouder - 18. tekengerei - 19. teken van verstandhouding 20. toiletartikel - 22. hoefdier - 24. voorbij gaand - 25. lekkernij - 26. sekonde - 27. afwezigheid - 30. vorm van denken - 32. deel van een voertuig - 33. aanw. vnw. 34. herkauwer - 36. tak van dienst - 38. soort onderwijs (afk.) - 40. lokspijs - 41. danskoor - 46. titel - 49. soort leder - 51. broeiplaats - 53. familielid - 54. in dat geval 55. deel van een berg - 56. Nederl. Televisie Stichting (afk.) - 58. deel van een kippenhok 59. streep - 60. meisjesnaam - 62. Eng. voorzetsel - 64. kindergroet. Oplossing kruiswoordpuzzel no, 487 Horizontaal: 1. treeft - 5. struis - 9. kr 10. ranke - 12. Is - 14. oi - 16. lastige 17. nep - 18. moed - 20. roer - 21. manie 24. enkel - 26. em - 28. nu - 29. ok - 30. di 31. lam - 33. tat - 35. alm - 37. net - 38. rabat - 39. sfeer - 40. sik- 41. tel - 43. ako 44. ode - 46. ua - 47. ai - 48. om - 50. et 51. Brest - 53. noria - 56. klam - 59. klap 61. Eos - 62. garnaal - 65. sip - 66. re 68. Doorn - 70. de - 71. subiet - 72. Verticaal: 1. trio - 2. ev - 3. fraai - 4. tas 5. ski - 6. tegen - 7. ut - 8. slee - 9. kompel - 11. nto - 13. spruit - 15. rem 17. nol - 19. dan - 20. rek - 22. mutatie 23. ent - 24. eva - 25. komfoor - 27. Maria 30. derde - 32. mak - 34. Ate - 36. LSK 37. nee - 40. suiker - 42. lot - 43. aan 45. etappe - 47. arm - 49. mik - 51. bas 52. spade - 54. orang - 55. als - 57. Loes 58. UNO - 60. Aida - 63. rot - 64. ara 67. eb - 69. in.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1